EIDSCH DAGBLAD Laatste nieuws Duizend doden en gewonden onder burgerij van Saigon Fel handgemeen tussen agenten en chauffeurs BAMI® NASI"6® Gé VERHOOG Barones bleek vermomde man Dode bij brand Zuidvietnamese hoofdstad bloedig slagveld" In nachtelijk Den Haag ƒ40,- (3uc/ Qïte, teuwö gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 1 FEBRUARI 1968 No. 32397 ;cteur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel l, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Bij de gevechten in de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, dat «n bloedig slagveld is geworden, zijn ongeveer duizend bur- trs gedood of gewond, aldus berichten van hedenochtend. De ietcong, die de steun zou genieten van geregelde Noordvietna- ese troepen, zet in verscheidene gebieden van Zuid-Vietnam strijd voort, met name op de hoogvlakte. Volgens een mede- foling van het Amerikaanse opperbevel in Zuid-Vietnam heeft R vijand in de afgelopen dagen vijfduizend man aan doden ver- Ten, terwijl er bijna tweeduizend gevangen werden gemaakt, an Zuidvietnamese kant vielen 300 doden en 727 gewonden, ;n Amerikaanse kant 232 doden en 929 gewonden. Soofdkwartier in pagode astreeks het middaguur (pt. tijd) den Amerikaanse tanks door het otrum van Saigon. Zij versterkten 'politie en soldaten, die proberen istad te zuiveren van groepjes ge- rde Vietcong-strijders. In sommi- dichtbevolkte wüken opereren de inmunisten in het openbaar en er jrd zelfs gesproken over de vor- Ing van een „revolutionaire raad", i de hoofdstad uit naam van het itionale Bevrijdingsfront" zou be- Het hoofdkwartier van de imunisten zou gevestigd zijn in An Qoeang-pagode. Zuidvietna- mariners zijn begonnen de vijk bü deze pagode uit te imen- In de omgeving van het ddentieel paleis hielden guerril- trijders zich vanochtend om 4 uur tijd) nog steeds verschanst in nog niet geheel voltooid hotel, ?jjl Zuidvietnamezen, Zuidko- Lnen de rest van het gebouw in nden hadden. Ook bij de renbaan in de buitenwijk Phoe To werd g verwoed gevochten. Troepen van de Vietcong hebben |n ochtend vroeg een aanval gedaan j twee Zuidvietnamese politiebu- kus, beide in Cholom, de Chinese j)k van Saigon. Bij de ambassade ai de V-S. ontploften rond midder- icht twee splintermijnen, maar 'invallen op 't gebouw zelf zijn niet iter ondernomen. Volgens luite- «it-generaal Weyand, opperbevel- fcben van de tweede Amerikaanse fcjdmacht te velde, zijn in de slag m Saigon vijf vijandelijke batal- ms geïdentificeerd hetgeen bete ent, dat tenminste tweeduizend _|etcong-strijders in de hoofdstad jl actie zijn. Een van de vijandelijke taljons bestaat voor de helft uit wrdvietnamese soldaten. Sommige NUMMERING L.D. Slechts weinige lezers zullen opmerken dat het nummer van ons Blad van heden aanmerke lijk meer dan één verschilt met lat van gisteren. Een bijzonder opmerkzame le zer, die wij hierbij gaarne onze hulde en dank betuigen, vestig- er onze aandacht op, dat de dagelijkse nummering van ons Blad sinds geruime tijd niet klopte. Ijverige nasporingen brach ten aan het licht, dat het zet foutenduiveltje uitgerekend op 1 april 1967!!! ons een lelijke poets heeft gebakken door de verwisseling van twee cijfers, waardoor het verschil tussen 31 maart en 1 april niet één werd, maar liefst 900. Deze fout is tot voor kort on opgemerkt gebleven, maar zij is met ingang van vandaag her steld. Het nummer van heden is dus eoht het32.397ste sinds dt. I verschijning van het eerste nummer van het L.D. op 1 maart 1860. WEERBERICHT Opklaringen 0 Het KNMI verwacht van heden- lot morgenavond: opklaringen, maar 0k hier en daar een bui. Matige öt krachtige zuidwestelijke wind. ffeinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 2 februari Zon op: 8.20 uur; onder: 17.28 uur. Maan op: 10.03 uur; onder: 22.06 ïr. Hoogwater te Katwijk om 5.47 en i.OO uur, laagwater om 1.40 en .57 uur. lit DQmraei bestaat uit 20 pagina's bataljons waren uit andere provin cies naar de hoofdstad gekomen. Volgens Weyand zouden 20 a 30 communistische bataljons met in to taal 12.000 man aangetrokken zijn in de strijd om Saigon en de omlig gende provincies. Vanmiddag telde men in Saigon nog zeven verzetshaarden, waar de Vietcong zich staande hield. Er woeden enorme branden. Door de bezette wüken trokken kolonnes tanks, waarop vanuit hinderlagen werd geschoten door sluipschutters. De verkeersweg van het vliegveld Bien Hoa naar Saigon wordt slechts door „gekken" bereden, aldus luite nant-generaal Weynand. De Zuid vietnamese hoofdstad was vanoch tend een militair kampement. Er zün slechts militairen in de straten te zien. Uit de uitlatingen van de ge neraal bleek, dat de toestand in de hoofdstad ernstiger is dan men meende. Hoewel de Vietcong een mi litaire nederlaag lijdt, aldus de lui tenant-generaal, kan het psycholo gische effect van de aanvallen niet worden genegeerd. Weyand ver klaarde de absolute veiligheid van de stad niet te kunnen garanderen, ten zij hü er een half miljoen man zou samentrekken. Vuurgevecht op begraafplaats Vannacht woedde een spectaculair vuurgevecht op de oude Franse natio nale begraafplaats bij het centrum van Saigon Rondtrekkende groepjes Vietcongmannen bonkten daar op deuren en probeerden de bewoners te wekken. Regeringstroepen kwamen in actie en de Vietcong verdween naar de begraafplaats, waar vele hel den van de Vietnamese oorlogen be graven liggen. Gewapende helikop ters werden ontboden en de begraaf plaats alsmede omliggende woon wijken werden door raketten en ma chinegeweervuur getroffen voordat de Zuidafrikaanse patiënte overleden De eerste patiënt in Zuid-Afrika op wie twee hartkleppen zijn over geplant, de 32-jarige mevrouw Hil da White, is gisteravond in Johan nesburg overleden. De overplanting werd op 23 januari verricht en de overgeplante kleppen waren afkom stig van een weefselbank in Johan nesburg. Toen zondag het nieuws van de overplanting voor het eerst werd ge publiceerd, heette het, dat mevrouw White goed vooruit ging, maar dinsdag werd haar toestand plotse ling slecht. Mevr. White was moe der van vyf kinderen. Vietcong vluchtte. Het is nog niet be kend of bfj dit gevecht doden en ge wonden zijn gevallen. Deel van Hoeé in rode handen Ook elders trekken Vietcongmannen rond. Sommigen hunner waren in regeringsuniformen gekleed. Toen vandaag de dag in Saigon aanbrak zaten hier en daar rood-groen-gele Vietcongvlaggetjes op palen. President Thioe heeft gisteren de staat van beleg voor het gehele land afgekondigd. Alle vermaakcentra zijn gesloten. Verder riep hij de bevolking op de communisten te helpen vernie tigen en verzocht hy personen, wo nend in gebieden die door de Vietcong waren geïnfiltreerd, elders hun toe vlucht te zoeken. Dit was duidelijk een poging om de verliezen der bur gerbevolking zoveel mogelyk te beper ken, terwyl de regeringstroepen tegen de Vietcongbolwerken in actie kwa men. Klachtendienst uitgevallen Tengevolge van een technische storing was het telefoonnum mer van de L.D.-klachtendienst gisteravond niet bereikbaar, waarvoor wij onze verontschul diging aanbieden. Er zijn in tussen maatregelen getroffen, waardoor naar wij hopen het nummer 30500 hedenavond indien nodig wederom te be reiken zal zyn. Zoals bekend kan men klachten over niet- bezorging tussen 6 en 8 uur via dit telefoonnummer kenbaar maken. Voor zaterdag geldt: tussen 4 en 6 uur. Ook in andere delen van het land werd vanochtend nog zwaar gevoch ten. Een deel van ae oude keizerlijke hoofdstad Hoeé, 644 km ten noorden van Saigon, zou in handen zyn ge vallen van de communisten. De Viet cong zou ook ongeveer de helft van Kontoem op de centrale hoogvlakte hebben bezet. Kontoem is de provin ciehoofdstad op de centrale hoogvlak te. Twee andere grote steden langs de kust, Nha Trang en Qoei Nhon, werden voor de derde achtereenvol gende dag onder mortiervuur ge nomen. De stad Dalat (40.000 inwoners) op 25 kilometer ten noordoosten van Saigon, is kennelijk in handen ge vallen van de Vietcong. Het Ameri kaanse opperbevel in Saigon maakte bekend, dat de rebellen stellingen van de Amerikaanse politie hadden over rompeld en het marktplein in han den hebben terwijl burgers als gijze laars gevangen worden gehouden. Vervolg op pagina 15 In en voor het kantoor van de „Nederlandse bond van ver voerpersoneel" aan de Prinsegracht in Den Haag hebben de afgelopen nacht tussen vier uur en half vijf hevige gevechten plaats gehad tussen dertig politiemannen en ongeveer even veel ongeorganiseerde taxichauffeurs. De politie verwijderde met geweld de chauffeurs uit de kantine van het kantoor. Hier bij werd de wapenstok gebruikt. De taxichauffeurs waren de kan tine binnengekomen door een naar het souterrain leidende deur te for ceren. In een grote zaal in het kan toor vergaderden op dat moment on geveer honderd georganiseerde taxi- Bij een brand in een leegstaand herenhuis aan de Prins Hendriklaan in Amsterdam-zuid, waarin een labo ratorium van de Vrye Universiteit gevestigd is geweest, is gisteravond de 51-jarige onderbrandmeester, M. C. Jansen, verongelukt. Toen hij met drie brandwachts een deur forceerde van een geluiddichte kamer op, de benedenverdieping waar de brand was begonnen, deed zich een explosie voor, waardoor de drie mannen tegen de grond werden Drie brandwachts werden naar het Wilhelmina-gasthuis gebracht. Eén brandweerman had brandwonden zyn handen en nek. Twee collega's waren bedwelmd geraakt. Eén hun ner was door een collega bewusteloos op de eerste verdieping gevonden. De drie brandweermannen konden later naar huis terugkeren. Beide verdiepingen van het huis zijn uitgebrand De mannen mochten echter niet in de kantine van het kantoor op de uit slag van de vergadering wachten. De ongeorganiseerden wilden iets drin ken, maar de kantinebeheerder wei gerde dit. De chauffeurs protesteer den en er ontstond een heftige woordenwisseling, die aanleiding werd om de politie te waarschuwen. Weldra verscheen de „groepssur- veillance", acht agenten onder leiding van een brigadier. Daar de chauf feurs geen aanstalten maakten de kantine te verlaten, vroeg de briga dier om versterking, die snel arriveer de in de vorm van zes stevige agen ten. Het gesprek tussen politie en chauffeurs leverde niets op, waarop werd medegedeeld dat iedereen gear resteerd zou worden wegens lokaal vredebreuk. De ongeorganiseerden trokken zich hiervan echter niets aan. Hierop ontbrandde een hevige vechtpartü. Terwyl steeds meer ge alarmeerde politiemannen versche nen, werden de dertig chauffeurs met geweld uit de kantine verwijderd. Na afloop van de vergadering In de grote zaal deelden de bondsbestuur- ders mee dat de Haagse chauffeurs een loonsverhoging willen van 5.56% over het grondloon en het vakantie- loon, met terugwerkende kracht tot 1 december 1967. Over de periode van 1 april 1967 tot 1 december 1967 eisten de chauffeurs bovendien een uitke ring ineens van honderd gulden. Eén werknemersorganisatie, het FNOP, is het met deze eisen niet eens. „Dit is actie", zeiden de bonds- bestuurders. „Of het tot een staking komt hangt af van de bereidwillig heid van de werkgevers". De bonden hebben de leden beloofd binnen veer tien dagen op een nachtvergadering de „tussenstand" bekend te maken. Woedend een derde deel van de Haagse taxichauffeurs is georgani seerd. Ruim tweederde deel, dus on geveer 65 procent, is niet georgani seerd of is lid van het FNOB en is woedend op de drie bonden. „Er worden binnen beslissingen ge nomen die alle taxichauffeurs aan gaan, en wij mogen niet horen wat er wordt besloten. Straks, als het op staken aankomt, hebben ze ons weer nodig. Nou, vergeet het maar. Op ons behoeven de georganiseerden niet te rekenen", zeiden de mannen geëmo tioneerd. ADVERTENTIE LEKKER ALS BU DE CHINEES 700GR24ffl,yy 600GR240 Ia 9 KWALITEITS DIEPVRIES ADVERTENTIE terug voor uw oude scheerapparaat bij aankoop van een nieuwe. HAARLEMMERSTRAAT 250 ADVERTENTIE uw SLAGER voor Préparé Americain - diverse Salami's - Zoutloze vleeswaren fync Paté's. UW POELIER Voor verse braadkuikens - braad stukken - jonge haantjes, le kwaliteit. •fc In het Wiener Konzerthaus in de Oostenrijkse hoofdstad is volgens traditie ook dit jaar weer een „Miss Bonbon" aangewezen. De zoete titel werd gewonnen door de twintigjarige Ilse Basswald. MAFIA BUIT DE SICILIANEN UIT De „anti-Mafia-commlssie" uit het Italiaanse parlement heeft deze ge heime organisatie ervan beschuldigd, dat zü misbruikt maakt van de nood van de slachtoffers van de recente aardbevingen op Sicilië. Zo zou de Mafia tegen veel te lage prijzen, eigendommen, waaronder land en vee, opkopen van mensen die het rampgebied verlaten. Ook zou zy geld lenen aan vluchtelingen tegen een rente van 30 tot 40 procent ADVERTENTIE De bekende OLGA MATRAS SEN fabrieken brengen als le in Nederland een DRACA POLY ETHER MATRAS met een vol.. komen veilige elektrisch ver warmde winterkant. De bevoorrading is begonnen met matrassen in de maten 80 x 190 voor f 125,en 90 x 190 voor f 135,terwijl binnen en kele weken alle matrassen uit voorraad leverbaar zijn. Deze matrassen komen uitsluitend in de beddenwinkels, dus U kunt rustig kijken en kiezen- Alleen maar bij de bedden-vak man, waar U erop vertrouwen kunt, aan wie U alles vragen kunt. (Van onze Haagse correspondent) De baronesse die maandag na een woeste autorit door Wassenaar, Den Haag en Scheveningen door de politie is klemgereden en gear resteerd, is geen 42-jarige vrouw, maar een 68-jarige man. Het is een Amsterdammer, die zich „profes sor doctor" laat noemen en die zich ook wel voor „kernfysicus" uitgeeft. De Amsterdamse politie kent hem, omdat hij wel meer in vrouwen kleren rondloopt. De man Is onge huwd en hij heeft geen beroep. Na de arrestatie kwam de se" wankelend de auto uit; ze ver keerde vermoedelijk onder invloed van teveel kalmerende middelen. Ze werd naar het bureau Duin straat in Den Haag gebracht en vandaar naar de arrestanten bewaarplaats achter het hoofd bureau. Twee dagen is zij urenlang verhoord, zonder dat de man van de ver keerspolitie die het onderzoek leid de. in de gaten had dat „zü" een man was. De waarheid kwam gis termiddag pas aan het licht, toen hij/zij al bij de officier van justitie was geweest en al in het huis van bewaring was opgesloten. De man bekende dat hij in vrouwen- "kleren met zijn auto door Den Haag had gereden. Hy bekende dat hij op de Hoof tskade een adspirant- agente had aangereden en zonder stoppen was doorgereden. Hij be kende de dolle rit, waarbij hij nog twee aanrijdingen veroorzaakte en waarbij twee agenten opzij moesten springen, om aan de op hen afstor mende auto te ontkomen. De politie loste tijdens de achtervolging zes pistoolschoten en raakte de linker- voorband. De man reed toch door, bang dat aan het licht zou komen dat hij zich in vrouwenkleren had gestoken. De politie achterhaalde de waarheid aan de hand van het kenteken bewijs van de auto. Het kenteken bewijs stond op naam van een Amsterdammer. „Dat is een broer van me", zei de baronesse, maar „ze" was het zelf, zo bleek na yve- rig speuren. De man is al jarenlang een min of meer vaste klant van de zeden politie in Amsterdam. Hij is ver scheidene keren aangehouden om dat hij zich verkleed als vrouw op straat vertoonde. Vorig jaar kwam hy in het nieuws toen hü uit zyn huis in de Vondel straat werd gezet. De politie moest by die gelegenheid de voordeur forceren. Deze was door enkele De man is in ons land nooit aan een universiteit verbonden geweest. Hy heeft in Amsterdam chemie gestu deerd. Daarna werd hij, ook in Amsterdam, leraar. Na de oorlog ij hy enige tyd hoogleraar geweest in Indonesië. De laatste Jaren is de Amsterdammer niet meer in zyn oude vak actief geweest. In hoofdstedelijke univer sitaire kringen staat hij bekend als „een tragisch geval". De man is op vrye voeten gesteld. De Justitie zag geen gronden hem langer vast te houden. „Toen hy bekende een man te zijn, veranderde ineens zijn stem en zijn houding. Hy is een ontzettend goede toneelspe ler", vertelde inspecteur J. J. Th, Stoutjesdyk van het bureau voor lichting. De auto is ln beslag genomen. Gisteravond droeg de heer J. J. Cremer in de Stads-Ge- hoorzaal 't Paauwenveerke voor. Zelden zagen wij een zoo goed ja voor velen die moesten blijven staan al te goed gevulde zaal. AdvertentieMen vraagt te Leyden tegen 1 Mei in een klein gezin, aanvankelijk te gen een loon vav f60 (per jaar), eene bekwame keuken meid, niet beneden de 40 ja ren. Zij, die bewijzen kunnen voorleggen van lange jaren in eenzelfde dienst te hebben doorgebracht, zullen de voor keur genieten. Brieven franco bij C. Kooyker, Nieuwen Rijn.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1