Amerika zet mes in ruimtevaart-budget Lekkere Iglo bami nu ook in handig éénpersoons-pak Eenvoudiger project voor Mars-landing ernmotor voor de Saturnus Meer voor research in de VS Antennes voor volgen van Mars-raketten Tijdelijk per persoon 16 cent voordeel r Eerder vrijstelling militaire dienst ISDAG 30 JANUARI 1838 LEIDSCH DAGBLAD b Amerikaanse regering heeft voorgesteld in het nieuwe istingjaar 16.5 miljard gulden uit te trekken voor het bur- lijke ruimtevaartprogram, het laagste bedrag sinds vijf jaar. doel om tegen 1970 astronauten op de maan te brengen [t onveranderd gehandhaafd. Johnson vraagt voor ruimte- erzoek en -technologie 828 miljoen gulden minder dan was [etrokken voor het lopende jaar. iet gevraagde bedrag is 3060 miljoen gulden minder dan is [egeven in het 30 juni 1967 geëindigde belastingjaar en meer 4.7 miljard gulden minder dan in het 30 juni 1966 geëindig- lopjaar is uitgegeven. In 1969 wordit een Mariner-vlucht ondernomen naar Mars om de at mosfeer van deze planeet te onder zoeken, zijn samenstelling te bepalen en gegevens te verzamelen om Mars in kaart te brengen. In 1971 lanceert Nasa een ruimtevaartrtuig in een baan rond Mars. Onrust bij de astronauten Dr. George E. Milller, directeur van Nasa voor bemande ruim te - vluchten, heeft verklaard, dat sommi ge astronauten verontrust zijn door de verlaging van de fondsen die in de nieuwe begroting ter beschikking verlaging vindt zijn neerslag in orderingen buiten de dure on- jek- en ontwikkelingsstadia van program om astronauten naar aan te brengen en in de onmid- ke noodzaak om waar dat mo- is uitgaven voor nieuwe pro- i te beperken, zei Johnson. De tteiten zijn zorgvuldig nagegaan, floor het budget van 1969 niet- i voorziet in verhoging van de en op sommige gebieden om voor te bereiden op belangrijke «mstige projeoten, terwijl ande- linder dringende projecten, wor- ïitgeschakeld. 1 voorgestelde budget houdt on- neer het volgende in: zetting van de produktie van stuwraketten van het Saturnus- maar in lager tempo, ifckeling van een kernraketmo- m h<*t vermogen van de maan- Saturnus V te vergrfoten. ikkeling van een nieuw onbe- ruimtevaartuig om in 1973 op te landen; de kosten zullen minder dan de helft bedragen het Voyager-program dat in het •t van verleden jaar voorkwam, el het wetenschappelijk resul- van deze nieuwe missie kleiner ijn dan van dat van de Voya- zullen er niettemin buitenge- waardevolle gegevens te ver ten zijn, die kunnen dienen als voor de toekomstige systemen planetaire exploratie door ruim- rders. Apollovluchten 1 ruimtevaart-program voorziet iar in de eerste bemande Apol- jchten en de eerste bemande »ten met de Saturnus V. In kalenderjaar 1969 staan er vijf fide Apollo-vluchten met de I Saturnus V op het program, daarvan zou wel eens tot de f landing van astronauten op laan kunnen lelden, zei John- itgaven voor het Apollo-program Q in het nieuwe belastingjaar miljoen' gulden minder zijn, om- het dure ontwikkelingsstadium achter de rug is. Ruimtelaboratorium bdsen worden verder gevraagd een beperkte poging om voor pingen te treffen voor nog meer (ten naar de maan in 1969. Het tam voorziet voorts in een lan- g met de Saturnus IB van een pid ruimtelaboratorium in 1970. laboratorium zal dat jaar en in opnieuw worden bezocht en als brm worden gebruikt voor een I door mensen te bedienen zon- worden gesbeld. Maar geen enkele astronaut heeft tot nu toe te kennen gegeven uit het ruimtevaart-program te willen stappen. Op grond van de vrees, na een langdurige opleiding toctL niet voor een ruimtevlucht in aanmerking te komen voordat hij te oud zou zijn geworden. Overigens zal ook de burgerlijke ruimtevaart op den duur profiteren van de „fall-out" van de militaire ruimteprojecten, waarvoor de fond- De nieuwe Amerikaanse begroting voorziet voor het belastingjaar 1969 in 62.3 miljard gulden voor weten schappelijk en medisch onderzoek en ontwikkelingsactiviteiten van de fe derale regering. Dit is 2800 miljoen gulden meer dan het huidige peil. De verhoging houdt verband met uit breiding van vele programma's, va riërend van kernkoppen tot kunsthar ten en andere organen, van diepzee- onderzoek voor verdedigings en ?T doeleinden tot geboorte- begrepen zon Het totaal van de beperlüngroillen. raartVertfiTrJ,1.^g T'e" I De «>resiae™ ln boodschap vaart <16,5 miljard) is ruim twee fiat het program relcening houdt met procent van het totaal der budgetaire uitgaven in het nieuwe belastingjaar (670 miljard gulden) en 75 procent van het totaal der uitgaven op de Nederlandse Rijksbegroting van het lopende jaar (ruim 22 miljard) de stijgende noodzaak om meer speurwerk te verrichten voor natio nale burgerlijke problemen, zoals voorkoming van misdaad, stadsont wikkeling en de onderwijsbehoeften voor achtergestelden en armen. X—15 en B—70 aan de kant De Amerikaanse experimentele reuzebommenwerper B-70 en de twee straalvliegtuigen van het type X-15 waarmee onderscheidenlijk hoogte en snelheidsrecords zijn gevestigd, zullen aan het einde van hun huidige programma van proefvluchten, uit de dienst genomen worden. Dit heeft het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart Nasa bekendge maakt. De voor een en ander uitge trokken gelden zullen aan andere on derzoekingen worden besteed. In 1973 gereed Het Amerikaanse nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart Nasa heeft aangekondigd twee reusachtige antennes te gaain bouwen voor radio communicatie met ruimtesondes die ADVERTENTIE Nieuws Voor Eenlingen: Nieuws voor praktische Zelf-Verzorgers: bami in éénpersoons-pak. Gemakkelijk. En uitzonderlijk lekker. Gauw een pak halen. 350 GRAM NU 1,39 «koop. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK roepen te Oldebroek (2e pred. C. van Bart te Putten; te Oud- rland A. Noordegraaf te Olde- i; te Woerden (4e pred.pl.) t) G. van Estrik te Genemui- ite Zalk en Veecaten drs. C. G. |l te Nieuwspoort; te Waddinx- |(vac. Joh. Vèrwelius) en te Ede j J. van der Heuvel) (toez.) J. Üjm te Krimpen aan de IJssel; losterhout (N.B.) S. Oenema, Lte Groningen; te Tange—Alte- (toez.) S. J. Seinen te zyder- i te Velp R. Dijkstra te Den GEREF. KERKEN roepen te Veendam F. de Jong Ippingedam; te Hyum c.a. D. I, laatstelijk pred. te Rilland.- I, die dit beroep heeft aangeno- te Wezep (Gld.) G. v. Veere jardegaryp. WRIST. GEREF, KERKEN roepen te 's-Gravenzande J. van tel te Middelbrug, tfankt voor Veenendaal Bethel- J. H. Velema te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN roepen te Borssele A. Hooger- I te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND joepen te Chilliwack (B.C.) (Ca- F. Mallan te Veenendaal. Familie Kennedy schenkt miljoen dollar De Kennedy familie heeft een mil joen dollar beschikbaar gesteld voor steun aan kardinaal Cushing om hem in de gelegenheid te stellen voor hij in 1970 met pensioen gaat de schulden van het bisdom te veref fenen. De 72-jarge kardinaal deelde zon dag mee. dat de democratische se nator Edward M. Kennedy, voor Massachusetts hem het geld had toe gezegd namens de hele familie. De leden van de familie Kennedy zullen er voor zorgdragen dat over een pe riode van vijf jaar jaarlijks steeds 200.000 dollar beschikbaar wordt ge steld aan het bisdom. De kardinaal deelde verder mee dat de campagne om 50 miljoen dol lar bijeen te brengen tot 24 maait zal worden verlengd om de 14 mil joen die tekort zijn alsnog bij elkaar te krijgen. Oecumenische conferentie De jezuïet George Dunne Is be noemd tot secretaris van de gemeng de commissie van de R.-K. Kerk en de Wereldraad van Kerken voor de maatschappij, de ontwikkeling en de vrede. Pater Dunne moet de oecu menische conferentie over de samen werking in de wereld ter bevordering van de economische ontwikkeling voorbereiden, die van 21 tot 27 april in Beiroet wordt gehouden. Mgr. Tappouni overleden Kardinaal Tappouni. patriarch van de met Rome geünieerde Syri sche katholieke gemeenschap, is maandag in Beiroet overleden. Kardinaal Tappouni, die op 13 no vember 1879 te Mosoel in Irak werd geboren, kreeg zijn opleiding bi) de dominicanen in deze stad. In 1902 werd hij tot priester gewijd en in 1913 tot bisschop. In 1929 werd mgr. Tappouni geko zen tot patriarch van de Syrische ka tholieke gemeenschap. Zes jaar later kreeg hij de kardinaalshoed van Paus Plus de XI. HU was de eerste kardinaal van een met Rome verbon den Oosterse kerkgemeenschap. Een beeld van het graven bij het huis in Silenen, in het Zwit serse kanton Uri, waar een heel gezin (man, vrouw en vier kinde ren) door een lawine werd bedol ven en gedood. In Oostenrijks Tirol, in Ber- wang, heeft zich gisteren een tra gisch ongeluk voorgedaan, toen met een „lawinekanon" een po ging iverd gedaan een dreigende sneeuwmassa naar beneden te schieten. De lawine kwam inder daad naar beneden, maar niet op de bedoelde plaats. Toen de sneeuw zich in een onverwachte richting bewoog werden verschei dene voetgangers bedolven. Van tioee van hen zijn de lichamen geborgen. Nog één persoon wordt vermist. naar planeten zullen worden gezon den. De antennes zullen worden op gesteld bij Madrid in Spanje en bij Canberra in Australië. De antennes krijgen een doorsnee van 64 meter en krijgen een zend en ontvangbereik 325 miljoen kilo meter. Met de bouw van de antennes zal tezamen een bedrag van ruim 60 miljoen gulden gemoeid zijn. De stations zullen om te beginnen assisteren by de lancering en vlucht in 1973 van twee Titan-H raketten, die voor een periode van minstens zes maanden een baan om de pla neet Mars moeten gaan beschrijven en vanuit bijna 70 kg zware instru- mentenpakettendie op Mars zullen worden afgeworpen, berichten naar de aarde zullen overseinen. N.K.V. Waar blijven Breedband- miljoenen Het Nederlands Katholiek Vakver bond betreurt het, dat de regering die steeds wijst op de noodzaak van ver groting van de spaarquote en op het belang van bezitsvorming, een effec tief instrumentarium als het Breed- band-fonds volledig onbenut laat. Volgens het NKV liggen de hon derdmiljoen gulden uit de opbrengst van de verkoop van Breedband aan Hoogovens, die de regering in 1965 bestemde voor stimulering van de be zitsvorming, nog onaangeroerd in de schatkist. Als de regering zich door kapitaalschaarste tenminste niet on verhoopt heeft laten verleiden tot een ander gebruik van dit geld, het geen, naar het oordeel van het NKV, zou getuigen van kortzichtigheid- Het NKV meent, dat opvoering van de besparingen een speciale aanpak vereist. Het Breedband-fonds kan zo'n aanpak volgens het verbond mo gelijk maken, omdat het geleidelijk beschikbaar stellen van de midde len van dit fonds het beschikbaar komen van een veelvoud aan finan cieringsmiddelen kan uitlokken. Als deze structurele maatregelen thans uit conjuncturele overwegingen ach terwege blijven, aldus het NKV, kan dat alleen leiden tot nog grotere te korten in die toekomst. Voor ontwikkelingshelpers De minister van Defensie heeft in overleg met de minister zonder portefeuille, drs. B. J. Udink (Ontwikkelingshulp), be sloten de vrijstellingsregeling voor ontwikkelingshelpers te verruimen. De periode, die een jongeman in een ontwikkelings land moet hebben doorgebracht om voor vrijstelling van ver vulling van de dienstplicht in aanmerking te komen, is thans teruggebracht van drie jaren tot twee jaren en drie maanden. Deze periode van 27 maanden komt overeen met de tijd' die een ontwik kelingshelper over het algemeen aan ontwikkelingshulp besteedt, namelijk twee jaren in het ontwikkelingsland, aansluitend op zijn drie maanden du rende opleiding in Nederland. Na te rugkeer uit het ontwikkelingsland in Nederland zullen de ontwikkelings helpers tot buitengewoon dienstplich tigen worden bestemd. Politie De dienstplichtfaciliteiten voor bij de Rijkspolitie en gemeentepolitie werkzaam politiepersoneel zijn door minister Den Toom van Defensie na overleg met zijn ambtgenoten van Justitie en Binnenlandse Zaken, met drie jaren verlengd. De minister van Defensie heeft thans besloten de vrij stellingsregeling, die gold tot en met de lichting 1968, nu ook van toepas sing te verklaren voor de jaarlichtin gen 1969. 1970 en 1971. De regeling houdt in dat jeugdig personeel, indien het dienst neemt bij de rijks- of gemeentepolitie, voorlopig voor eeh periode van twee jaren vrij stelling krijgt van militaire dienst. Indien de politieambtenaar op 1 ja nuari van het jaar dat hy 26 wordt nog steeds in politiedienst is krijgt hy definitief vrystelling. De regeling is in het leven geroepen in verband met de personeelstekorten by de politie korpsen. De uitbreiding van de regeling met drie jaren bteekent dat ongeveer duizend jonge politiemannen geen militaire dienst zullen hoeven te ver richten. Wereldkampioene Stien Kaiser was gisteren (met haar teamge noten) maar heel even in ons ADVERTENTIE I PIÏÏLTPIÏ BATTËrn JËNÏ 15="] die móeten wel I goed zijn I Zand. Een paar uur later vertrok zij in dit fraaie Olympische pak je alweer naar Zwitserland om daar de training voor de Olympi sche Winterspelen ter hand te nemen. Koeperman schonk Andreiko remise Is er Koeperanain, vorige week reeds zeker van de wereldtitel dammen, heeft ln de 203te en laatste party van de tweekamp zyn uitdager An dreiko voor een derde nederlaag be hoed. De 26-jarige Andreiko kon in dit presitgeduel, alleen nog van be lang voor de statistiek, geen over zicht krijgen en op de 42e zet maak te hij een blunder. De aanvallende Koeperman buitte toen zyn lichte po sitionele voorsprong steeds verder uit en kwam tenslotte in een gewonnen eindspel. De wereldkampioen bood toen onmiddeliyk remise aan, hetgeen door Andreiko graag en dankbaar werd geaccepteerd. Het talrijke pu bliek beloonde deze geste van Koe perman met een langdurig applaus. Door deze remise is de eindstand van de tweekamp 2218 in het voor deel van Koeperman geworden. In totaal zaten beide dammers 79 uur en 5 minuten achter het bord en de den 2.315 zetten. Het verschil in speeltyd was zeer gering: Koeper man dacht over de hele tweekamp gerekend 19 minuten langer na dan Andreiko. VOLLEYBAL Krappe zege van Kangeroes-dames De Kangeroes-dames hebben hun ongeslagen status ook tegen KDS we ten te handhaven. Maar dat gebeur de na een zenuwslopende stryd, waarin de Leidse dames niet over gebrek aan geluk hadden te klagen. De setstanden spreken ln dit opzicht boekdelen: 16—14, 16—14, 13—15 en 15—11. Voor Kangeroes was het een j gelukkige zaak dat twee speelsters van de ploeg. Adri v. d. Plas en Ans I Vrielink, in een glanzende vorm sta- 1 ken.' Hun teamgenoten lieten het in I dit treffen nameiyk danig afweten, i De aanvalsters Wil Goedhart en Ma- rietta v. d. Kooy konden zelden im poneren. Bovendien hanteerden de gasten een goede service, waardoor de spelopbouw by Kangeroes sterk werd geremd. Heel moeilyk heeft ook WS het gehad tegen LUSV. De studenten die in een precaire situatie verkeren en ook nog onvolledig moesten aantre den, zagen zich eerst op de eind streep geklopt: 5—16, 15—12, 5—15, 15—10 en 15—17. By VVS leek on derschatting van de tegenstander wel de hoofdoorzaak van de uiteindelyk zo benauwde zege. De Kangeroes-reserves hadden zon- der meer moeten winnen van het zwakke VCY. Dat dit niet gebeurde, lag- in de eerste plaats aan de wils kracht en het doorzettingsvermogen van de gasten, die niet wilden capi- tuleren voor een technisch sterkere tegenstanders en bovendien aan het I soms ergerlyk nonchalante werk van j Kangeroes' tweede keus. Zo werd in I de eerste set een 102 voorsprong jprys gegeven, een matchpunt (15 14) in de vierde set en in de beslis- I sende set een 84 voorsprong. Ook de niet zo sterke arbitrage knaagde, naarmate de stryd vorderde, steeds meer aan het zelfvertrouwen van i de Leidenaars. Setstanden: 1416, 15—8, 15—5, 15—17 én 11—15. Trainer Peeters nog een jaar bij Feijenoord Het bestuur van Sportclub Feye- noord heeft dit weekeinde het con tract met trainer Ben Peeters met een jaar verlengd. Het betekent dat Peeters tot aan het eind van het vol gend seizoen aan de Rotterdamse club is gebonden. Ben Peeters, die als hulptrainer al langer in dienst is van Feyenoord, volgde aan het begin van dit seizoen Willy Kment op als hoofd trainer. HENGELSPORT Viscollege DVS Wedstrijd by Aalsmeer. Uitslag 1. W v. Berkel 3700 gram, 2. F. Zandbergen 3550 gram. 3. W. v. Loon 3525 gram, 4. D. Glas bergen 2800 gram, 5. J. v. Loon Jr. 2700 gram, 6. L. Schuchhard 1625 gram, 7. W. Neuteboom 1610 gram. 8. H. v. Loon 1435 gram, 9. H. Ja gers 1370 gram, 10. A. Staphorst 1287 gram. ADVERTENTIE KLEUREN-TV Consolemodel van palissanderhout. Heeft 63 cm beeldbuis ruime klankkast èn deurtjes. Voorzien van geïntegreerde VHF/VHF kanalenkiezer en héél wat automatische functies. Kleurtoonregeling bijvoorbeeld. Aparte uitvoering voor Zuid-Nederland, v.a. f3.699

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7