S. \V. Hagedoorn (56) plotseling overleden Dr. v. Heekeren Indonesië naar Filmeritis Verdachte roofoverval: kom me maar halen Commandant van Leidse brandweer Ik dien" Belgische order voor Leidse machinefabriek SANDWICHKOEIEN IIV WEI WEL OF NIET IN STRIJD MET DE WET 'AS PRO' Effecten leveren ons ineens extra voordeel op... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Onbekende tekst van Hugo de Groot door Leidenaar gevonden LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 In de afgelopen nacht is in zijn woning plotseling overleden de heer S. W. Hagedoorn, commandant van de Leidse Brand weer. Met grote verslagenheid zal dit plotselinge overlijden in brede kring worden ontvangen. De heer Hagedoorn heeft in de ruim twintig jaar, dat hij het Leidse brandweerkorps als com mandant diende, een grote goodwill gekweekt. Naast de brand bestrijding, waarbij hij „zijn" korps steeds voorging in het snel en doortastend optreden, ging hem vooral de preventie zeer ter harte. li- De heer Hagedoorn, die 21 novem ber 1911 in Haarlem werd geboren, was na zijn hbs. en mite-tljd enige tijd werkzaam bij Werkspoor. In de mobilisatie- en oorlogstijd diende hij als reserve-officier bij het korps mo- tordienst. Op 11 november 1940 werd hij benoemd tot adjunct-hoofdbran- meester in Rotterdam, waarna op 1 maart 1943 zijn bevordering tot hoofdbrandmeester volgde. Direct na de tweede wereldoorlog werd hü be noemd tot wnd. commandant van het Rotterdamse brandweerkorps. Op 1 Bromfietser aangereden Op de hoek Rapenburg-Kaiserstraat in Leiden had gistermiddag om streeks half vijf een botsing plaats tussen een bromfietser en een per sonenauto. De automobilist zou geen voorrang hebben verleend aan de bromfietser, een 45-jarige Leidenaar. Behalve een beenwond kreeg de onfortuinlijke Leidenaar een rechter beenbreuk. De EDH bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. Successen voor L.P.M.G. Op het te Bladel (N.Br.i onder toe zicht van de Kon. Nederlandse Fede ratie uitgeschreven solistenconcours wisten de volgende leden van het Leids Politie Muziekgezelschap be slag te leggen op een prijs: de heer A. Verhoef op como (es) een eer ste prijs met 48% punt in de eerste afdeling; de heer P. H. van den Akker op bugel een tweede prijs met 46% punt in de ere-afdeling; de heer B. Kievits op bariton met 48 punten een eerste prijs in de vaandel afdeling. Aan het 121 solisten deel. april 1947 volgde zijn benoeming tot commandant van het Leidse korps als opvolger van de heer F. Flame- ling, die in gelijke functie in Tilburg was benoemd. In 1950 werd de heer Hagedoorn belast met de organisatie van de BB in Leiden, waarop in 1952 zijn benoeming volgde tot hoofd van de A-kring Leiden en Oegstgeest. Tot juli 1962 heeft hij deze functie be kleed. Hij bleef toen evenwel brand weercommandant van de BB-A-kring Zuid-Holland A, omvattende dertig gemeenten. Zijn grote kennis op het terrein van het brandweerwezen bracht hem in de loop der jaren in tal van ad viescommissies oa. in de commissie voor onderlinge hulpverlening bij brandbestrijding. Voorts had hij zit ting in het bestuur van de Zuid- Hollandse Brandweerbond en maakte hij deel uit van het College van commandanten van grote gemeenten. aanvaardde dhr. Hagedoorn S. W. Hagedoorn Verlichtingsactie van A.N.W.B. De ANWB zal gedurende twee ach tereenvolgende weken in Leiden een veriiohtingsactie houden. De 2 équi pes worden van 13 februari t.m. 17 februari en van 19 februari t.m. 24 v»'". ii icuiuaii en vüiii ia icuiuan u.iu. x _fo.n bU de gemeente bovendien de funotie februari gestationeerd op het Schut- 5™.f Jjrrr adviseur van de Civiele Verde diging. Gedurende enige tijd was hij voorzitter van het College van Hoof den van Dienst en voorzitter van de Oudercontactraad van het Rem- brandtlyceum. tersveld. Zoals bekend is het doel van deze actie de automobilisten te overtuigen van het grote belang van een goede voertuigverliohting. Aan deze actie kan iedereen uit Leiden en omge ving gratis deelnemen. Het nut van een dergelijke actie moge blijken uit Zijn vele verdiensten op het ter rein van het brandweerwezen werden indertijd gehonoreerd met zijn be- j noeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Hagedoorn heeft zich doen kennen als een humaan chef met een open oog voor de belangen van het korps, en als een commandant voor wie het brandweerembleem „Ik dien" een levend begrip vormde. i 64''65 het eerste jaar van de ANWB-ver iiohtingsactie werden in Leiden 1171 auto's onderzooht, waarvan by 967 de koplampen moesten worden De verliohtingscontrolestations zijn geopend op werkdagen van 11.00 tot 19.00 uur en op zaterdagen van 10.00 tot 16.00 uur. Na felle concurrentiestrijd Financiële zorgen voor AV Holland Tijdens de gisteravond gehouden jaarvergadering van de A.V. Holland sprak voorzitter H. C. Rietbergen zeer waarderende woorden tot de heren W. den Dopper en W. Rietbergen die na resp. 19 en 13 jaar als penning meester en wedstrijdsecretaris de vereniging te hebben gediend thans hun bestuursfunctie neerlegden. Het penningmeesterschap werd in de loop van 1967 reeds overgenomen door C. Kanbier, een plaatsvervanger voor W. Rietbergen kon nog niet worden gevonden. Ook nam W. Rietbergen afscheid als secretaris van de techn. commis sie, waarin hij werd opgevolgd door J. Filippo. Van deze T.C. maken voor 1968 eveneens deel uit R. v. d. Water, J. v. Heek en R. Pommee. Rob den Tonkelaar, de polsstok hoogspringer op wie nooit tevergeefs 'n beroep werd gedaan, die dit jaar een val z'n enkel brak maar toch weer wenst terug te komen, ontving uit handen van de voorzitter de „In Memoriam Herman Vorstermans- wisselbeker". De „Cor-Guldemond-Cup" werd toegekend aan de Fam. Frankhuizen, die zich allen hebben ingezet om de toto goed te laten draaien. De in puntental het hoogst gewaar deerde prestatie was die van sprin ter Alfred Verhoef met z'n 100 me meter in 10.6 sec. hiervoor kwam hij in het bezit van de „Erich v. d. Wa ter-trofee". De prestatiebekers van Wim Rietbergen waren bestemd voor Jacques Smits voor zijn prachtige prestaties op de lange afstand, w.o. 3de op de marathon, en die van de technische nummers voor hoogsprin ger Jan Borsjes, die op een gegeven moment Ned. recordhouder was met 1.96. De jaarverslagen van secretaris en T.C. gingen er vlot bij de vergadering in. De penningmeester moest helaas somberder geluiden laten horen, ant het tekort, veroorzaakt door de de organisatie van de tienkamp, kon niet worden gecom penseerd. Aangezien vele andere kos ten zoals slntelbaan, keuring, bonds- oontributie weer gestegen zijn, moest het bestuur een voorstel doen voor contributieverhoging, waarvan ook de vergadering de noodzaak inzag. De kascommissie 1968 zal bestaan uit J. v. Leeuwen. J. Frankhuizen en E. Westerhout. Ingewikkelde zaak voor de Leidse kantonrechter ADVERTENTIE Een 50-jarige autohandelaar uit Oegstgeest stond voor de Leidse kantonrechter terecht, omdat hij destijds in een weiland, gelegen aan Rijksweg 4 onder Oegstgeest een aantal koeien had voorzien van een dekzeil, waarop reclameleuzen voor zijn bedrijf waren geschilderd Daar dit in strijd werd geacht met een wetsartikel, die de bescherming van het landschap in Zuid-Holland beoogt, kreeg de autohandelaar een proces-verbaal. Verdachtes raadsman bestreed het fett, dat de koeien in „het lande lijk deel" van de gemeente Oegst geest liepen. Ten aanzien van de gemeente Oegstgeest werd tot nu toe. zo betoogde hü, nog niet vast gesteld welk deel precies tot het „landelyk gedeelte" behoort. Juist deze maand hebben Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland een ontwerp gemaakt om het landelijke deel van Oegstgeest vast te stellen. Er is dus een reële mogelijkheid, dat de wei er buiten valt, omdat het stuk grond langs de drukke rijks weg ligt en nabü de werkplaatsen van het marinekamp, aldus de raadsman. Voorts betoogde de raadsman, dat in het desbetreffende wetsartikel ner gens staat, dat koeien niet als re clamedragers mogen fungeren. Op grond van een en ander vroeg hq ontslag van rechtsvervolging. De officier van Justitie, mr. J. A. J. van den Bruggen, zei in zün requi sitoir onder meer, dat züns inziens het weiland waarin de „sandwich- koeien" liepen wel degelijk tot het landelyk gedeelte van Oegstgeest behoorde. Verdachte had volgens hem dus inderdaad gehandeld in strijd met het desbetreffende wets artikel en zich derhalve wel dege lijk schuldig gemaakt aan het hem ten laste gelegde feit. Op grond hiervan eiste hü een boete van f 15 subs 3 dagen. De kantonrechter vond de materie te Ingewikkeld om onverwüld een uit spraak te doen. Hü bepaalde schrif telijk te vonnissen op 12 februari. Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering óók voorkinderen! IwtéioUiS ofl Prehistorisch onderzoek van vier maanden Receptie van gemeentebestuur O De Machinefabriek Den Holder N.V. in Leiden zal alle meetsecties leveren voor een nieuwe chemische ADVERTENTIE Mijn vrouw en ik zijn aandeelhouders geworden! We doen mee aan het Premie Spaarplan en kopen nu jaarlijks voor zo'n 500 gulden aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. BelastingvrijWe kopen er nog een aandeeltje voor... Misschien Is het Premie Spaarplan ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (effecten- en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken. Boerenleenbanken. Raiffeisenbanken. Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken. Bouwfondsen, Spaarkassen. Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit Het gemeentebestuur van Leiden heeft gistermiddag ter gelegenheid van de officiële opening van het lus trumfilmfestival „Filmeritis" een re ceptie aangeboden in het Stadhuis. Het festival „Filmeritis" wordt ge organiseerd door de Leidste Studen ten Filmliga, die thans veertig jaar bestaat. fabriek in Belgie. De order beloopt De aanwezigen werden verwelkomd bedrag van ongeveer een miljoen door de loco-burgemeester van Lei- de levering (jen> de heer S. Menken. De heer Menken was van mening 39 gulden. Zij bestaat van meetplaten, meettuiten i leidingen met een diameter tot 456 mm. De meetplaten en meettuiten wor den vervaardigd van roestvrij staal type 316. De meetleidingen met leng ten tot 10 meter zijn aan de binnen kant. zoals steeds meer gebruikelijk wordt, met een enge tolerantie be werkt. Zij zullen gedeeltelijk uit. ge legeerde materialen bestaan, roestvrü staal type 304. koolstofmolybdeen- staal en chroommolybdeenstaai. De Belgische opdracht zal midden 1968 zijn uitgevoerd. Aan het verkrijgen van deze op dracht ging een felle internationale concurrentiestrijd vooraf. Deze werd door de Machinefabiek Den Holder gewonnen dank zij haai- grote erva ring op dit speciale gebied en haar korte leveringstijd. Franse Poolse Menken zag in het feit dat viering van het lustrum een n gemeen cachet wordt gegeven vestiging van de ontwikkeling dat I student en stadsbevolking meer en I meer bij elkaar horen. Het gemeentebestuur, dat blü is met deze ontwikkeling, was daarom meteen bereid om aan het lustrum- festival haar medewerking te ver lenen door enkele oude films uit het stadsarchief ter beschikking te stel len. De heer Menken uitte voorts zijn vreugde over het feit dat de Leide- naars nu voor een aantal Nederland se filmpremières in hun eigen„ stad terecht kunnen. Hij besloot zijn toe spraak met een hartelyke gelukwens aan de jubilerende filmliga. De prae- de filmliga, de heer E. L. P. filmweek ook een filmfestival wordt j Rijpma, sprak in zijn dankwoord zijn gehouden dat de Sleutelstad echte films tad begint te worden. Tij dens het filmfestival, dat tot en met donderdag zal duren, worden films als Nederlandse premières aan het Leidse filmpubliek aangeboden. Tot nu toe was de Leidse Studenten Filmliga ook inderdaad een echte studentenliga. Loco-burgemeester EXPOSITIE IN LEYTHON In het jeugdgebouw „Leython", Le vendaal 101 in Leiden wordt zondag 4 februari een beroepen manifestatie geopend, die een week zal duren. HierWj exposeert de heer H. Holle beek met tekeningen en schilderijen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: Kandidaats geschiedenis mej. A. E G. M. v. Woerden (Oegstgeest)kan didaats Arabische taal- en letterkun de de heer J. J. Witkam (Leiden); doctoraal examen psychologie de heer H. C. Marais (Leiden), mej. A. H. Steenbeek (Zoeterwoude), mej. C. M. Voogt (Vlaardüngen), mej. T. J. de Pa-ter (Schiedam), mej. J. A. Smid (Amersfoort), mevr. M. J. Ver- hbevenTours (Leiden) en de heren H. J. M. v. d. Maaten (Den Haag) en J. C. de Bruyne (Rotterdam) kandidaats Engelse taal- en letter kunde de heer N. M. M. v. d. Voort (Naaldwijk) teleurstelling uit over het feit dat naar zijn mening Juist academici zo weinig kritisch zijn ten aanzien van de film. Hij vond dat de film als moderne expressievorm juist in die kring te weinig waardering geniet. De Leidse Studenten Filmliga tracht in deze onderwaardering van de film bü academici enige verandering te brengen, getuige een uitspraak van de heer Rijpma, dat Nederland op dit gebied 60 jaar achterloopt. Hij hoopt dat deze achterstand kan worden in gelopen tot 30 jaar. De Stichting voor Wetenschappe lijk Onderzoek van de Tropen (Wotro) heeft het Koninklijk Insti tuut voor Taal- Land- en Volken kunde te Leiden een subsidie ver leend voor een prehistorisch onder zoek in Indonesië. Dit onderzoek zal worden verricht door dr. H. R. van Heekeren uit Heemstede, oud- conservator van de prehistorische verzameling van het Rüksmuseum voor Volkenkunde in Leiden en ere doctor van de Leidse Universiteit. De heer Van Heekeren zal in februa ri naar Indonesië vertrekken om op Java, Bali en zo mogelijk op Cele bes de prehistorische vondsten te bestuderen, welke daar tussen de jaren 1957-1968 aan het licht zün ge komen. Ook is het zij-n bedoeling om enig veldwerk te gaan doen. Zijn verblyf in Indonesië zal vier maanden duren. In een onderhoud met dr. Van Heekeren vernamen wy dat hü het vorige jaar van prof. dr. E. M. Uhlenbeck, hoogleraar aan de Leid se Universiteit en verbonden aan het Koninklijk Instituut voor Taal- Land- en Volkenkunde, het verzoek had ontvangen om een tweede druk te willen bezorgen van zijn in 1957 en in 1958 verschenen publikaties, respectievelük getiteld: „The stone age of Indonesia" en „The bronze- iron age of Indonesia". De heer Van Heekeren ging gaarne op het ver zoek van prof. Uhlenbeck in, maar wees er op, dat hij dan toch een studiereis naar Indonesië zou moe ten maken, omdat daar tussen 1957 en 1968 vele prehistorische vondsten waren gedaan, welke natuurlük in de tweede druk van zyn bovenge noemde boeken vermeld zouden moeten worden. Het instituut in Leiden klopte toen bij de Wotro aan met het ver zoek deze reis financieel mogelijk te willen maken en vond daarbij een gewillig oor. De heer Van Heeke ren, die regelmatig in contact staat met het hoofd van de Indonesische oudheidkundige dienst in Djakarta zal by zijn onderzoek op de volledi ge steun van deze dienst kunnen re kenen. Door zijn deelnemen aan de Deense archeologische en prehisto rische expeditie naar Thailand in 1960-1962 is hy als geen ander op de hoogte van hetgeen in de aangren zende gebieden van Indonesië op de ze terreinen aan nieuwe inzichten is verkregen. Bij zün aanstaand verblyf in In donesië zal dr. Van Heekeren ook veel aandacht besteden aan het eventueel voorkomen van prehisto rische culturele invloeden uit China. Voor dit prehistorisch onderzoek bestaat in het buitenland, zoals in Amerika. Engeland. Australië en Denemarken een zeer grote belang stelling, terwül de Nederlandse in teresse, over het algemeen klein is. Leidsche Wol Onveranderd interim dividend De raad vam de Leidsche Wolspinnerij N.V. heeft op grond van de resultaten over de eerste 9 maanden van het boekjaar 1967/68 besloten een onveranderd in terim-dividend uit te keren van zes pet., zo deelt het bestuur mee. Vol gens de geconsolideerde cyfers van de Wolspinnerü en N.V. Neveda, Lo keren (België) is het exploitatie-saldo in de periode 1 april tot 31 december 1967 t.o.v. de overeenkomstige periode in 1966 gedaald tot f2,7 min. (v. j. f3,1 min.). De winst na belastingen over de betrokken 9 maanden komt tenslotte iets lager uit en wel op f 1,17 min. tegenover f 1,22 min. Door de overige dochteronderne mingen werd in dezelfde periode een bruto-exploitatie-saldo behaald van oa. f 150.000. In de toekomst zullen ook deze gegevens in de geconsoli deerde balans en resultatenrekening worden opgenomen. De huidige kaspositie bedraagt f 5.5 min. Het bestuur ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. In de beroemde Herzog August Bibliotheek te Wolfenbüttel heeft de Leidse hoogleraar in het Romeins recht en zijn ge schiedenis, prof. mr. R. Feenstra, enige tijd geleden een hand schrift gevonden van Hugo de Groots „Inleidinge tot de Hol- landsche Rechtsgeleerdheid", waarvan tot nu toe alleen ge drukte uitgaven bekend waren. Prof. Feenstra doet van deze vondst mededeling in het jongste, ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag aan de nestor der rechtshistorici, de Gentse hoogleraar prof. mr. Egied I. Strubbe, opgedragen num mer van het Tijdschrift voor Rechtsgeschiedenis. Geen tipgever in het spel De tweede dader van de roofoverval op de 62-jarige chef interne dienst van C A in Amsterdam, die zondag door hoofdinspecteur Westerhoff van het bureau Warmoesstraat in Parijs is opgehaald, blijkt zijn verblijfplaats door tussenkomst van een Amsterdamse kennis te hebben bekendgemaakt. Deze kennis deelde de politie zondagochtend mee, dat de verdachte, een 20-jarige inwoner van Amstelveen, zich op een adres in Montmartre bevond en graag in contact zou komen met een Nederlandse politieman. In het door prof. Feenstra om streeks 1626/1627 gedateerde hand schrift volgt op de „Inleidinge" een korte Latünse tekst met het opschrift „Prolegomena juri Hollandico prae- mittenda", waarin men de tot nu toe onbekend gebleven oorspronkelijke, door Hugo de Groot in zyn gevan genschap op Loevenstein geschreven voorrede mag zien. In deze voorrede betoogt De Groot, dat het niet met de gerechtigheid in stryd is de wetten naar billijkheid toe te passen, in be paalde gevallen dispensatie van wetten te verlenen en soepelheid te betrachten door soms niet van door de wet gegeven rechten gebruik te maken. De heer Westerhoff is toen met een politieman die de auto bestuurde het opgegeven adres in Parys gereden waar hy de Amstelvener in derdaad aantrof. Na een uur waar in werd gepraat en gegeten aan vaardde het drietal de terugreis naar Amsterdam. Liftend naar Parijs Gebleken is, dat de jongeman na zyn vlucht van het Damrak de val helm die hy tüdens de overval droeg. J op een paaltje in de binnenstad ach terliet en zijn leren jas met het pis tool in het water gooide. Vervolgens trok hy liftend naar de Belgische grens, waar hy in de avond aan kwam. Omdat hü geen paspoort by zich had, kostte het hem enige moeite om België binnen te komen. Hy wachtte gelegen in een greppel in een bos ten zuiden van Tilburg de ochtend af en nam over de grens een bus naar Antwerpen. Vandaar ging hü via Kortrijk naar de Franse grens. Toen hy deze wilde passeren, werd hy staande gehouden door douane-ambtenaar, die hem naar zün kantoor, nadat de Amstel vener hem verteld had dat hy En gelsman was en zyn paspoort miste. De jongeman wachtte echter een na der onderzoek niet af, nam de vlucht en stond na een klauterpartü over een dak en een schutting weer op Belgisch grondgebied. Enkele uren later zag hy toch kans in Frankrijk te komen. In Rüssel nam hy de trein naar Parys, waar hü vorige week woensdag aankwam. Hier kwam hy in contact met een Franse jongen, die hem een zolderkamertje in Mont martre bezorgde. Uiteindelük zag hü het hopeloze van zün situatie in zün geld was büna op en belde hü de Amsterdammer, die tenslotte de politie inlichtte. De Amsterdammer heeft tegenover de recherche verklaard, dat hü de heer Schaeffers in een dübeen had willen séhieten om zün vriend te ont zetten. Door de worsteling was het schot echter in de buik van het slachtoffer terechtgekomen. Volgens de politie is uit de gelük- luidende verklaringen van de ver dachten niet gebleken dat er een tip gever in het spel is geweest. Door C en A enige dagen in de gaten te hou den, zouden zü erachter zQn geko men hoe en wanneer het door het kledingmagazün ontvangen geld naar de bank werd gebracht. Volgens hun verklaring wisten zü niet welk bedrag de heer Schaeffers in de tassen ver voerde. Procuratiehouders bij Grofsmederij Commissarissen en directie van de N.V Koninklüke Nederlandse Grof- smederü in Leiden hebben drs. A. M Schoof en ir. W. A. Terwogt be noemd tot algemeen procuratiehou der. Drs. Schoof trad een half Jaar ge leden in dienst van de K.N.G. Hü i» belast met economische zaken en is hoofd van de administratie. De heer Schoof is voorzitter van de studie groep bedrijfseconomisch beheer van het Nederlands Instituut voor Effi ciency. Ir. Terwogt is hoofd van de gie terij. Hij trad op 1 januari 1961 in dienst van de K.N.G.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3