V.S.-begroting tegen twee sterke vijanden Vrouw tracht agent te overrijden Cubaanse arrestanten wilden een koers ten gunste van Moskou MET EEN ENKEL WOORD Wild-west in Den Haag en Wassenaar PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 30 JANUARI 1961 De Cubaans© vice-premier, Raul Castro, heeft bekendgemaakt dat een anti-partügroep, wier arrestatie zon dag openbaar gemaakt werd, gepoogd heeft de Sow jet-Unie ertoe te krijgen premier Fidel Castro van Cuba te dwingen een pro-Russische koers te varen. In dit verband zijn enkele tientallen arrestaties verricht. De be kendste onder de gearresteerden is de oude Cubaanse communist Anibal Escalante. Het door Raul Castro opgestelde rapport over de groep is vorige week uitgebracht aan de centrale commis sie van de Cubaanse communistische party, maar eerst gisteren in het or- ADVERTENTIE Brand bij Parijs uit wraak gesticht door nachtwaker Bfonchiletten Hoestdrank ir> tqbl<tVOrm.95ct ten als het Midden-Oosten en de hulp aan Vietnam (premier Castro gaan van de party, Gramma, gepu bliceerd. De Russische reactie op de activi teit, die genoemde groep zou hebben ontplooid, is tot dusver niet bekend gemaakt. Volgens Raul Oastro wilde de groep de Cubaanse party een po litiek laten volgen „die samenviel met de koers van de Russische communis tische party', zy zou artikelen van Laty nsamerikaan.se communistische leiders, waarin de visie van Castro werd aangevallen, van de Russische persbureaus Tass en Novosti gekre gen hebben en deze verspreid hebben. De groep die samengezworen en ge agiteerd had, had in alle geschillen tussen de Sowj et-Unie en Cuba een pro-Russische houding aangenomen. Volgens het rapport van Raul Cas tro heeft de groep er de nadruk op gelegd, dat de Sow jet-Unie het land Is, dat de leiding moet behouden. Zij verdedigde de Sowjet-Unie op pun Vervolg van pagina 1 Een ontevreden, nachtwaker heeft gisteren bekend brand te hebben ge sticht in de olieraffinadery en op slagplaats in de Pary'se voorstad Saint'-Denis. De brand, waarby veer tig tanks verloren gingen, wordt tot de grootste gerekend, die in de af gelopen vUftig jaar in het gebied van Parjjs hebben gewoed. De 26-jarige dader werd enkele uren na het uit- bespaard. Het ruimtevaartpro- breken van de brand gearresteerd. gramma byv. krygt 230 miljoen min- HU bekende de brand te hebben ge- der dan in het aflopende belasting- De vader van de brandstichter was enkele Jaren geleden tot een lang durige gevangenisstraf veroordeeld na een vechtparty in een café waar bij een dode was gevallen, zyn ouders waren na de veroordeling ge- soheiden en hJj woonde nu by zyn moeder, zyn collega's wilden, naar het hem voorkwam, steeds meer we ten over het verleden van zyn vader. Om zich op dit alles te wreken had hy de brand gesticht Hij had maan dagochtend reeds eerder een brand gesticht, maar die was door een col lega geblust. De brand heeft geen slachtoffers geëist, maar de schade is enorm. Het vuur werd door ruim vijfhon derd brandweerlieden bestreden. Er is door Johnson overigens wel toe vol, dat de belastingverhoging met Vietnam weinig had uit te staan en alleen maar nodig was uit over wegingen van economische politiek: het afremmen van de vraag en het zo bestryden van inflatiegevaar. President Johnsons beleid biykt uit zyn begroting: aan de ene kant moet er al het nodige geld zyn om jaar en in totaal belopen de bezuini gingen rond 2.5 miljard. En een groot deel van de uitgavenstyging (ln to taal 10.4 miljard) kan de president bepaald niet helpen. Het is het gevolg van de stygende militaire uitgaven in Vietnam en van verhoging door het parlement van sociale uitkeringen en overheidslonen. Niet voor niets zegt de president in zyn boodschap aan het congres dan ook, dat de be lastingverhoging die hy dringend vraagt niet nodig is door nieuwe bin nenlandse projecten, maar primair door de oorlog in Vietnam. Daarmee is overigens een aap uit de mouw ge komen die Johnson lange tyd ver borgen heeft willen houden. Om niet de indruk te wekken dat het land in een oorlogstoestand verkeer de, hield de regering namelyk tot nu BINNELNAD Man overleed in cel Een 52-jarige chauffeur uit Kerkrade is zondag nacht in een cel van het Kerkraadse politiebureau aan een hartverlam ming overleden. De doodsoorzaak is in de loop van maandag door gerechte- lyk - geneeskundige J. Holman uit Maastricht vastgesteld. De man was zondagavond in een cel opgesloten, nadat hy hevig onder invloed van sterke drank brokken had gemaakt met een geleende personenauto. Extra jaarbeursverdieping Het in aanbouw zynde nieuwe jaarbeursge bouw aan de Croeselaan in Utrecht zal in 1970 al weer te klein zyn. De jaarbeursdirectie heeft daarom toe stemming gevraagd voor de bouw van een zevende verdieping op het nieuwe gebouw, dat met de voorjaars- beurs in 1970 in gebruik zal worden genomen. De nieuwe verdieping kost zes miljoen gulden. Tot nu toe was met de bouw 50 miljoen gulden ge moeid. SchipholPortugal Op 1 april gaat de Portugese luchtvaartmaat- schappy TAP Transportes Aereos Portugueses) een vaste luchtiyn ope nen op Schiphol. Driemaal per week, waarvan tweemaal met een tussen landing in Brussel en eenmaal direct, wordt dan per Caravelle een retour vlucht vanuit Lissabon gemaakt. Dit betekent een grote verbetering in de verbindingen met Portugal, aangezien tot nu toe alleen de KLM er driemaal per week op doorreis naar Centraal en Zuld-Amerika een tussenlanding maakte waarvan tweemaal in de nacht. Taxiconflict van de baan De vervoersbonden hebben in principe overeenstemming bereikt met de di rectie van de NV Eurotax in Schie dam over de loonregeling voor de on geveer 150 taxichauffeurs die in diens zyn van deze op een na grootste taxi- onderneming van Nederland. Mate rieel komt het bereikte akkoord over een met het bemiddelingsvoorstel van de commissie-Van der Dussen, dat in middels ook in Haarlem werd aan vaard. Dat wil zeggen, er zal een na betaling plaatshebben over 1967, er komt een loonsverhoging en de zie kengelduitkering wordt verhoogd. Al leen de bedragen verschillen in Schie dam met het bemiddelingsvoorstel. De uitkomst is evenwel geiyk. Beroepspensioenfonds Minister Roolvink heeft een voorontwerp van wet betreffende verplichte deelneming in een beroepspensioenfonds om ad vies aan de Sociaal - Economische Raad gezonden, Dit ontwerp voorziet ln de mogelijkheid, dat, indien een representatieve vertegenwoordiging van beoefenaars van een vry beroep dit wenst, het deelnemen in een door de betrokken beroepsgenoten op basis van vrywilligheid opgericht pensioen fonds door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid kan wor den verplicht gesteld. Kind verongelukt De 4-jarige Mentor Nicolo da Ponte is gistermid dag op de Schooterweg in Den Helder met zijn hoofdje onder een achter wiel van een achteruitrijdende vrachtauto gekomen. Hij was op slag dood. De vrachtauto van de dienst openbare werken stond aan de rech- terzyde van de rijbaan. De chauf feur wilde achteruit een stuk onbe bouwd land oprijden om daar zyn stenen te lossen. Hy zag in zyn spie gel niet dat de 25-jarige mevrouw O. da Ponte met haar Brommer, met in het kinderzitje haar vierjarig zoontje, achter de vrachtwagen stond. Toen de auto begon te ryden gilde zy luid keels. maar ze werd niet gehoord. Zy kon de bromfiets niet meer houden, waardoor deze met het kind onder het rechter achterwiel van de auto kwam. Auto-showroom uitgebrand Een defecte oliekachel was de oorzaak van een uitslaande brand gisteren in de auto-showroom van de heer J. D. Struyk aan de Wateringse Vest in Delft. De brand, die nel om zich heen greep, legde de showroom met zeven personenauto's geheel in as. Twee bovenwoningen kregen zware brandschade, een aangrenzende wo ning rook- en waterschade. De schade bedraagt ongeveer f 470.00. Militaire weduwenpensioen Er is geen sprake van stagnatie by de uitkering of berekening van militaire weduwenpensioenen voor zover deze in administratie zyn by het ministe rie van Defensie. Ook ten aanzien van de by het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in administratie zynde milit. weduwenpensioenen kan niet worden gesproken van ernstige stag natie in de uitkering daarvan. Dit heeft de staatssecretaris van Binnen landse Zaken. mr. C. van Veen, mede namens de minister van Defensie mee gedeeld in antwoord op schrifteiyke vragen van de tweede-kamerleden mevr. mr. H. Singer-Dekker en W Wierda (beiden PvdA). BUITENLAND Ondergrondse beweging Het fe derale hof van de officier van Justitie inKarlsruhe heeft maandag bevestigd dat in de Westduitse deelstaat Baden- WUrttemberg subversieve operaties van een communistische groepering zyn verydeld. Het hof maakte bekend dat een aantal personen is gearres teerd onder verdenking „verraderly- ke betrekkinger^' te hebben onder houden. Mevr. Ben Goerion overleden Mevr. Paula Ben Goerlon-Munwess. echtgenote van de Israëlische staats man David Ben Goerion, ls gisteren op 76-jarige leeftyd in Beersjeba over leden aan de gevolgen van een her senbloeding. Zy was in Minsk (Rus land) geboren en in New York verder opgegroeid nadat haar ouders naar de VS waren geëmigreerd toen zy 15 jaar oud was. Als verpleegster in een Newyorks ziekenhuis leerde zij Ben Goerion kennen, die daar als banne ling verbleef. In 1917 trouwden zy. Nadien is zy steeds een toegewyde echtgenote geweest. het buitenlandse beleid van indam men der communistische expansie te financieren, maai- aan de andere kant wil Johnson op het stuk der binnenlandse politiek als een hervor mer de geschiedenis ingaan. Om de begrotingsboodschap te ci teren: „In het buitenland staan wjj .tegen over een hardnekkige vijand, in het binnenland hebben we ook met hard nekkige vijanden te maken: armoe de, krotten en huisvesting beneden de nonnen, het lot van de steden, lucht, en watervervuiling, bovenma tig hoge kindersterfte, stygende mis daad en slecht onderwijs voor te veel burgers". En verder: „Dit is een kritieke en uitdagende periode in onze geschiedenis. Zij ver eist offers en moeilijke keuzen, teza men met de vreugde van het hoogste levenspeil in de wereld. Als uw presi dent heb ik alles gedaan wat in mijn vermogen ligt een program op te stel len dat ons in staat stelt om ons met mededogen en gevoel van onze ver antwoordelijkheden te kwijten". De belangrykste verhogingen van binnenlandse programma's zijn: vakopleiding. 2,02 miljard dollar, een verhoging van 230 miljoen; Modelsteden, 350 miljoen dollar, verhoging van 225 miljoen; bestrijding van de misdaad: 63 miljoen dollar meer, grotendeels te besteden voor de z.g. veilige-straten- wet, die bij het congres in behande ling is; gezinsplanning en gezondheidszorg voor moeder en jonge kinderen: met 205 miljoen omhoog tot 1.06 miljard; bestrijding van lucht- en waterver vuiling: met 69 miljoen dollar om hoog tot 188 miljoen; onderwysonderzoek, met 23 mil joen omhoog tot 99 miljoen. Uitgaven voor economische hulp zoals Johnson die wil, behoren tot de: 277 miljoen dollar (68 miljoen meer) voor landen in Z.-O. Azië, be halve Vietnam. Indonesië krygt meer, om naar de boodschap zegt, zich te herstellen van een lange periode van economische wanbeheer onder zyn afgezette linkse bewind 706 miljoen dollar, 239 meer, voor „Gemeente moet raadslid helpen (Van onze A'damse correspondent) Het Amsterdamse VVD-raadslid A. Pais wil dat de gemeente aan de in de raad vertegenwoordigde politieke groeperingen een bydrage gaat leve ren, die het deze groeperingen moge- lijk moet maken zich bij het aan het raadslidmaatschap verbonden werk te laten assisteren. Hij wil ook het aantal raadsleden uitbreiden en de honorering van en raadslidmaat schap verbeteren. In een door drie fractiegenoten mede ondertekende nota spreekt hy de verwachting uit dat de doeltref fendheid van het werk van de raads leden door dergeiyke maatregelen vergroot zal worden. Het raadslidmaatschap vergt steeds meer tyd en arbeidskracht. Omdat de meeste raadsleden hunraadswerk naast hun eigen werk doen, komt een doeltreffende uitoefening van het raadslidmaatschap in gevaar en daae- mee het goed functioneren van het democratisch bestel op gemeente- ïyk niveau. Hoe meer het raadswerk gaat ver gen, hoe minder burgers zich ervoor beschikbaar kunnen stellen. Ook dreigt het gevaar van „uitholling" van het raadslidmaatschap een te rugdringen tot een in hoofdzaak con trolerende functie met bestrekking tot het door B. en W. gevoerde be leid. landen van het Midden-Oosten en Zuid-Azië, hoofdzakeiyk India en Pakistan 708 miljoen dollar gaat naar La- tyns-Amerika overeenkomstig John sons toezegging om de pogingen van de Alliantie voor de Vooruitgang om het levenspeil te verhogen te steu nen; 179 miljoen (39 miljoen meer) voor Afrikaanse landen. Johnson trok 1.4 miljard uit voor het Voedsel- voor- vryheld-program waarby Amerikaanse landbouwpro- dukten naar behoeftige landen wor den verscheept. Dit is 129 miljoen meer dan vorig jaar. De uitgaven van het ministrie van Buitenlandse Zaken (355 miljoen) zyn 18 miljoen hoger, en die van het Amerikaanse voorlichtingsbureau 1 (194 dollar) 7 miljoen hoger. Het nieuwe defensie-budget ver schaft Johnson de middelen om te beginnen met de bouw van het anti- rakettenstelsel, dat bedoeld is om de Ver. Staten te beschermen tegen een kernrakettendreiging van com- munistisch-China welke ln het be gin van de jaren-70 begint. De rege ring meent, dat het geldverspilling zou zyn om een nog duurder anti- rakettenstelsel tegen een eventuele Sowjetrussische aanval op te bou wen. zoals de militaire leiders had den voorgesteld. In plaats daarvan concentreert men zich op de eigen rakettenmacht, waarvan men hoopt dat zy de Russen zal weerhouden een aanval te doen, omdat zy dan een tegenaanval kunnen verwach ten. De totale rakettenmacht blijft het komende Jaar geiyk, te weten 1710 wapens die vanaf de grond of vanaf een duikboot kunnen worden gelan ceerd. Maar de raketten zullen ge moderniseerd worden. Johnson zegt in zyn boodschap: „Terwyi we bereid zyn om bespre kingen die van betekenis kunnen zyn te beginnen met de Sowjet- Unie over de beperkingen van de strategische strijdkrachten, is het noodzakel'yk te verzekeren, dat ons defensievermogen geiyk biyft." Het leger biyft uit 19 divisies be staan, maar krygt er ongeveer 800 helikopters by, waardoor het totale aantal meer dan 11.400 wordt. De legersterkte zal dalen van 1.540.000 tot 1.510.000 man, de luchtmacht van 884.000 tot 868.000, de marine sty gen van 768.000 tot 795.000 en het korps mariniers van 302.000 tot 306.000. heeft een veel radicaler optreden be pleit dan de Sowjet-Unie op deze twee punten). De ainti-party groep wordt in het rapport van Raul Castro ook beschul digd van oppositie tegen president Castro's opvattingen omtrent Latyns- Amerika door met andere Latyns- amerikaanse communistische partyen te menen, dat een vreedzame stryd de beste weg naar succes is. Zy be schouwde de guerrillaleider Ernesto Guevara als een trotskist en een avonturier" en beschuldigde de Cu baanse leiders van Inmenging in de andere Zuidamerikaamse communis tische partyen, aldus het rapport van Raul Castro. DUITSE BOEREN KOPEN GROND IN ACHTERHOEK Duitse boeren hebben de laatste tyd grote stukken landbouwgrond ge kocht in een deel van de Achterhoek. Vooral in de streek rondom Aalten en Winterswyk, vlak by de grens, gaat geregeld grond in Duitse han den over. Het zou in totaal gaan om meer dan 50 ha. terwyi de Duitsers nog optie zouden hebben op een veel groter areaal. De Achterhoekse boe ren zyn alles behalve Ingenomen met deze gang van zaken, waardoor gro te Duitse enclaves dreigen te ont staan. De oorzaak moet waarschyn- ïyk worden gezocht in de voordelige manier waarop de Duitse boeren geld kunnen lenen. De Duitsers zyn bereid om, voor Nedelandse begrippen fabelachtige pryzen voor de grond te betalen. Nor maal ligt de prijs voor de oostelijke zandgronden in de grootte van f 7000 tot f 10.000 per ha. Door de Duitse boeren wordt er tot 20.000 DM voor betaald, het dubbele dus. Die prijs biykt zo aantrekkelyk te zyn, dat sommige Achterhoekse landbouwers, die hun bedrijf van de hand willen doen, de notaris opdracht geven om ook in Duitse kranten te adverteren. Premier Pengel naar Nederland De Surinaamse minister-president, J. A. Pengel zal zaterdag via de An tillen naar Nederland reizen, zo is van officiële zyde vernomen. De pre mier zal in Den Haag overleg plegen over de grenskwestie, de financiering van het vyfjarenplan en over het restant van de zg. overbruggingshulp van SF 9 min. SchouwburgAbonnem?G.tsvoors tel ling Toneelgroep „Studio" met „De ar chitect en de Keizer van Assyrlë". 8 uur Ryksmuseum van Oudheden: Spr. dr. W. D. van Wijngaarden over „De middeleeuwse moskeeën van Cairo. 8 Politiek tref- Zyisingel 2. Volle Evangelie-zending. Evangellesatiefllm „Jeugd op drift, 8 WOENSDAG Schouwburg: K en O-serle modern toneel door Toneelgroep Centrum „Wanneer heb je mijn moeder voor het laatst gezien?" 8 uur nam. DONDERDAG Universiteit: Oec. Raad. Minister Klompé over „Ontwikkelingshulp als eerste stap naar vrede". 8 uur nam. Schouwburg: K en O-toneel voor Jongeren. Kon. Ver. „Litteris Sacrum" speelt. „Zachtjes met de deuren". 8 VRIJDAG Auberge frangalse (Kloksteeg 19): Lelds Zoldercabaret. 9 uur nam. Koningskerk: Ruilclub. 7.30-10 uur nam. Oude Vest 13: Evangelisatie Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Leidsch Politie Mu ziekgezelschap 8 uur nam. Schouwburg: K en O. Theater Bad Godesberg speelt „Die Physiker". 7.30 nam. Lldwinaschool (Lammenschansweg 6)Contactcommissie Kinderbescher ming Spr. prof. dr. A. Chorus over „Feiten en Inzichten der moderne ont- Galerie v. d. Vlist (Botermarkt 3) Opening tentoonstelling Ad van Dijk en Armand v. d. Helm. 9 uur nam. ZATERDAG 1 Rijnlands Lyceum (M. H. Tromp- laan)Gemeente voor oorspronkelijk christendom. Spr. evang. N. v. d. Brug- "".30 uur nam. Bonn en Belgrado hervatten hun betrekkingen West-Duitsland en Joego-Slav'ë zullen hun diplomatiek betrekkingen hervatten. Het overleg tussen beide landen over deze kwestie is in Parijs gevoerd en heeft een week geduurd. Bonn verbrak de diolomatieke betrek kingen met Belgrado in oktober 1957 nadat Joego-Slavië en Oost-t>uits- land ambassadeurs hadden uitgewis seld. Roemenië heeft het vorig jaar de diplomatieke betrekkingen met de Bondsrepubliek hervat. Verwacht wordt dat de meeste Oosteuropese landen het voorbeeld van Roemenië en Joego-Slavië zullen volgen. Nor malisering van de betrekkingen tus sen Polen en West-Duitsland zal ech ter minder gemakkelyk gaan. De Poolse regering stelt n.l. drie voor waarden West-Duitsland moet af zien van kernwapens, de Oder-Neis- se-grens als grens tussen Duitsland en Polen aanvaarden en een „min der negatieve en vyandigde houding" tegenover Oost-Duitsland aannemen. Steenschuur 6Kerk van Jezui Christus van de heiligen der laatst dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uu| MAANDAG Nieuw Minerva: Receptie firma Pel tenburg 3-5 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad 7.30 uuj Stadsgehoorzaal (Kleine zaal)Jaap vergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen 2.30 uur nam. BIOSCOPEN 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Operatie „Schoppenaas", lj Jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zont dag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. (Voorstellingen ter gelegenheid vat liet veertigjarig nestaan van de Leid- sche Studenten Filmliga). Dinsdag 7 en 9.15 uur: „The fox", 1( Jaar. Woensdag 2.30 uur: tekenfilms a 1. Woensdag 7 uur: „Het valse pa< radys", 18 jaar. Woensdag 9.15 uur: „Tuin der lusten", 18 Jaar. Camera: „Wie is bang voor Virgi| nia Woolf?", 18 jr. Dageiyks 2.30. 7 e 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.1 uur. Vrydag en zaterdag nachtvoor stelling (11.30 uur): „Orfeu Negro", 18 jr. Rex: „Hij kwam om te doden", l( Jr. Dageiyks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Zondaj 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Vrijdag ei zaterdag nachtvoorstelling (11.30 uur): „Stella's sleutel". 18 jr. Lido: „Goudfort op Caribo". 14 Jr, Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De kanonnen van Navai rone", 14 Jr. Dagelijks 2 en 8 uur. Zon dag 2. 5 en 8 uur. Tentoonstelling plastieken, schilderijen en tekeningen Frits van Eeden. Ge opend dagelijks 9 uur voorm.6 uui nam en vrijdagavond 8-10 uur (t/m februari). Lakenhal: Tentoonstelling „De 5C best verzorgde boeken van het Jaai 1966". Werkd. 10 uur voorm. 4 uui nam.; zond. 1-4 uur nam. (tot 18 fe bruari). De Lakenhal: Dag. 104 uur: zond. Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28): Werkd. 10 uur voorm. 5 uur nam.; zond 1-5 uur nam. Legermuseum (Pestbulslaan)Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-5 uur). Universiteit: Tentoonstelling schilde* rijen en gouaches Jaap Nannlnga. Gei opend maandag t/m vrydag 9 uui voorm. - 5 uur nam. (tot 16 februari)! Rijksmuseum voor Volkenkunde: Rijksmuseum voor Volkenkunde: El positie Japanse volkskunst, 10 uui voorm.-5 uur nam. (Zondaga 1 tot J uur nam.) t.e.m. 12 maart. Ryksmuseum voor Volkenkunde] Tentoonstelling Collectie Lechner van Japanse Kunst Werkd. 10 uur voorm tot 5 uur nam.; zondags 15 uur nam Ryksmuseum voor de geschtedenli der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 uur. zond. 1-4 uur. Wassenaar (Kunstzaal Heuff)Plas tleken Marian Gobius en tekeningen litho's en etsen van SJoerd Hannema Maandag t/m zaterdag 10 uur voorn- - 5 uur nam.; bovendien dlnsdagavon* 8-10 uur (t/m 31 Januari). Avond- en nachtdienst der apotheken. Geopend voor spoedeisende geval len: Haven Apotheek, Haven 18, teL 20085. De zaterdag-, zondag-, avond- eii nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Havei Apotheek. De Oegstgeestse Apotheek en Apol theek Voorschoten zyn de gehele weeï geopend. Tot zaterdagochtend 10 uur raad^ plege men de eigen hulsarts, daarna tot zondagnacht 24 uur de dokters- telefoon 22222. ADVERTENTIE Fa. D. LADAN Molensteeg 27 (by Doezastraat) Lelden Telefoon 21375 Specialist op het gebied van aluminium jalouzieën. Een 42-jarige baronesse uit Parijs, een Nederlandse zonder beroep, die tijdelijk in haar vaderland vertoeft, heeft zich gisteren in Den Haag en Wassenaar als een woestelinge met een auto gedragen. Daarbü reed ze een aspirant-agente van de Haagse politie aan, trachtte zy een Wassenaarse politieman te over- rijden, en reed ze met veel te hoge snelheid nog door, toen de politie in Den Haag met een zes de pistoolschot de linkervoorband van de auto had kapotgeschoten. Uiteindelijk kon ze na een wild west-vertoning worden ingerekend, 's Ochtends om half twaalf reed de vrouw op de Koningskade in Den Haag een aspirant politie-agente aan, die er op de fiets reed. De agente moest met verwondingen aan een van haar benen naar een ziekenhuis worden gebracht, 's Middags bleek de vrouw met haar wagen, waarvan het kenteken was doorgegeven, in het centrum van Wassenaar rond te racen, zonder zich aan verkeersregels te storen, terwyl ook de stoplichten van haar auto niet werkten. De Wassenaar- se politie zette' de achtervolging in. Op de Van Zuilen van Nyeveltstraat stopte de automobiliste voor een cafetaria. Toen ze de politie zag, ging ze er snel vandoor. Daarby werd een personenauto aangereden. In vliegende vaart reed ze Wasse naar uit, nagezeten door de politie. In de Haagse woonwyk Marlot werd de auto van de vrouw klem ge reden. De politie vond de deuren en ramen van de auto op slot. Een van de agenten ging voor de auto staan. Hy moest zyn leven redden door snel op zy te sprin gen, toen de vrouw met vol gas op hem inreed. De vrouw ver dween in de richting van het cen trum van Den Haag. In de residentie keek intussen de Haagse politie uit naar de auto. Het was inmiddels half vyf ge worden en het spitsuur brak aan. Met snelheden van negentig en meer kilometer per uur wist de vrouw zich steeds aan haar achter volgers te onttrekken, waarby zy stoplichten negeerde op linker weg helften reed, en ook wel een fiets pad nam om weg te komen. Op de Cremerweg in Scheveningen, waar het tydens het spitsuur niet zo druk was. schoot de politie op de wagen. De automobiliste trok zich er niet van aan. Op de Nieuwe Parklaan werd de linkerband lek geschoten. Maar de voortrazende baronesse reed door. Ze vloog zonder voorrang te verlenen over een kruispunt en maakte nog tal van overtredingen voor haar wagen by het nemen van een bocht in de Zwolsestraat slipte en kon worden klem gere den. Het bleek dat de auto door drie van de zes afgevuurde kogels was getroffen. De vrouw hield aan- vankeiyk deuren en ramen van de wagen gesloten. Ze liet zich ten slotte overreden zich te laten ar resteren. De vrouw maakte op de politie de Indruk een beetje suf te zyn. In het hoofdbureau van politie bleek dat ze een kalmerings middel had gebruikt. Ze is in ver zekerde bewaring gesteld. HAAGSE] AGENDA DINSDAG 30 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Nleuï Rotterdams Toneel; „De eerste vrouw Fraser". Zaal „Oldeslo", 20.15 uur: Het Wes Nederlands Symphonie Orkest. WOENSDAG 31 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Neder landse Comedle: „De honger e~ J dorst". Paviljoentheater, 20.15 uur: Toneel groep Studio: „De Architect en de Kei zer van Assyrlë". Poppentheaters: Guldo van Deth 14.30 uur: „De verdwenen prinses" Frank Kooman, 14.30 uur: „Slik, d< DAGELIJKS Theater Pepijn, t/m 29 februari 20.30 uur: Cabaret Pepyn o.l.v. Pau van Vliet: „Dag en nacht" (Behalvi maandag). WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 3 E f; Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zuid-Limburg Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Jnnsbruck Belgrado 5 Athene Rome Barcelona Madrid z Mallorca Lissabon geh. taew. geh. bew. geh. bew. geh .bew. geh. bew. sneeuw onbewolkt half bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. geh. bew. onbewolkt bew. 12 -1 0

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2