eet'n appel! ANK VAN DER MOER SPEELT NEDERLANDSE SCHRIJVERS e/ëüïI snoep verstandig: Wegpiraat gevonden anders dan andere MAANDAG 29 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Dit zijn de filmsterren van morgen. Nancy Sinatra, Susan Howard en Barbara Feldon kre gen het afgelopen weekeinde on der scheiding en als „Hollywood- sterren van morgen". Overkoepeling van muziekverenigingen De Kon. Ned. Federatie van Har monie en Fanfare-gezelschappen, de r.-k. Federatie van Diocesane Mu- ziekbonden in Nederland, de Ned. Federatie voor chr. Muziekbonden en de Alg. Ned. Unie van muziek verenigingen gaan nauw samenwer ken. Hiervoor is in het leven geroe pen de Stichting overkoepeling Nederlandse muziekorganisaties (SONMO). De plannen tot samen werking dateren al van 1955. Ech ter eerst In juli vorig jaar werd overeenstemming bereikt over de vorm van samenwerking die nu haar beslag heeft gekregen met de opstelling der statuten. De SONMO beoogt o.a. de samenstelling van uniforme concours-regelementen, steun bij opleidingen of herscholin gen van harmonie- en fanfarediri genten en drumbandinstructeurs, het instellen van leerlingopleidin gen en het voeren van een ge meenschappelijke beleidslijn ten aanzien van de juryleden. De nieu we muziekorganisatie omvat in to taal rond 2500 verenigingen ver spreid over het gehele land. ADVERTENTIE Zien met ogen van dirigent Een tot dusver blinde huis vrouw uit Genua kan nu zien door de ogen van wijlen Victor de Sa- bata, een internationaal bekende Italiaanse operadirigent. De Sabata, die Arturo Toscani- ni als dirigent van de Scale Milaan opvolgde, overleed vorige maand. Hij had zijn ogen ter be schikking van een ziekenhuis in Genua gesteld. Vlak na het over lijden van De Sabata werden es sentiële delen van diens ogen overgeplant op mevrouw Maria Rizzo, die als gevolg van een oog ziekte al geruime tijd blind was. HUMANISTEN PROTESTEREN De humanistische jongerengroep heeft bij de ambassade van de Sow- jet-Unie geprotesteerd tegen de ver oordeling van de vier schrijvers in het proces in Moskou. ,De humanistische jongerengroep, gevestigd te Utrecht, voelt zich ver plicht met kracht te protesteren te gen de vonnissen, die in de Sowjet- Unie zijn uitgesproken tegen de schrijvers Galanskow, Grinsburg, De- browolsky en Vera Lasjkowa. Zowel de gang van zaken tijdens het proces, waarbij slechts een ge selecteerd publiek werd toegelaten en waarbij getuigen a décharge onvol doende werden gehoord, als de tegen de gedaagde uitgesproken beschuldi ging zelf, die een inbreuk vormt op de vrijheid van meningsuiting en dus op artikel 19 van de universele ver klaring van de rechten van de mens, betekenen een schandelijke rechts verkrachting. De Sowj et-partij-bourgeoisie heeft zich hiermee wederom, evenals door de ongerechtvaardigde vonnissen te gen de schrijvers Daniel en Sinjawski, op één lijh gesteld met de reactio naire regimes in Spanje, Portugal en Griekenland en zichzelf ieder recht ontnomen tegen deze regimes haar stem te verheffen. De humanistische jongerengroep protesteert ertegen, dat de Sowjet- Ünie op deze wijze het jaar van de rechten van de mens heeft ingezet en dringt aan op onmiddellijke invrij heidstelling, zowel van de schrijvers Daniel en Sinjawski, als van de nu veroordeelden". Expositie Galerie Van der Vlist Vrijdagavond 2 februari om negen uur wordt in Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3 een expositie geopend van grafiek van Ad van Dijk en bronsplastieken van Armand van der Helm. De opening geschiedt door de dichter Johan van Nieuwenhuyzen. Onder de titel Vrouwen Ank van der Moer heeft in Diligentia in Den Haag zaterdag avond de officiële première gegeven van een solo-toneelpro- gramma onder de titel „Vrouwen". Het werd geschreven door vijf Nederlandse auteurs. Zij beschouwt dit solo-toneel van twee uren als een kans wagen voor werk van Nederlanders. Deze kans werd haar ingegeven door haar overtuiging, dat de kern van onze toneelproblematiek schuilt in het feit, dat we geen nationale toneelschrijfkunst hebben. Zij koos voor haar programma werken van Andreas Burnier, Albert Mol, Jan Staal, Alain Teister en Jacques Firmin Vogelaar. Het premièrepublick beloonde de actrice met een hartelijk en langdu rig applaus, dat nog heviger werd, Ilya exposeert Van 8 februari tot 4 maart 1968 wordt in de Bols Taverne in Amster dam een expositie gehouden van „De vredesvogels van Ilya". Ilija is een boer in het dorpje Sid in Servië (Joegoslavië) die in 1957 met schilderen is begonnen. Enkele Jaren geleden werd hij als „naïve" schilder ontdekt. Hya draagt deze ex positie op aan de vrede van de men sen en volkeren. Hij heeft voor deze tentoonstelling dan ook uitsluitend schilderijen met vogels en gevleugel de mensen uitgekozen: de boodschap pers van de vrede. De expositie is tot stand gekomen in samenwerking met de Albert Dor- ne Stichting en met medewerking van het museum voor primitieve kunst te Zagreb, De opening van de tentoonstelling vindt plaats op donderdagavond 8 fe bruari 1968 om 20.30 uur door Z. E. dr. Djura Nincic, ambassadeur van Joegoslavië. toen drie van de vijf auteurs op het podiium werden geroepen om te de in de hulde. Het programs gaf beeld van: uitgevoerde opdracht, zelfstandige verkenning, aangepaste literatuur en vakwerk uit een met toneel analoog gebied. Van Jan Staal, die al ettelijke to neelstukken schreef, speelde Ank van der Moer „Boekenbal". In dit werk wordt een modieus dichteres opge voerd, die zichzelf tracht te her vinden na een reeks diep teleurstel lende ervaringen, nadat de kente ring is gekomen op het boekenbal. Achter „En er is geen helper" rpeelde zich een tragedie af, die d'e journalist Alain Teister schreef. Hij nam daartoe het gehoor mee naai' een streng protestants boeren gezin op de Veluwe, waar een boer via een handigheidje zijn koeien mag laten inenten tegen besmette lijke ziekte, maar niet zijn kinderen, van wie er een dood gaat aan kin derverlamming. In „Knopen" van Vogelaar wordt een beeld opgeroepen van de gru welijke verzameling, kwaadaardig heid en jaloezie van een oude va Sigarettenfabriek verantwoordelijk voor dood roker Een federaal hof in New Orleans (V.S.) acht de maatschappij „Ameri can Tobacco Company" er voor ver antwoordelijk te hebben bijgedragen aan de dood van een roker, Edwin Green Green overleed tien jaar gele den aan longkanker. Zijn weduwe eiste daarop anderhalf miljoen dol lar schadevergoeding van de maat schappij. Het hof heeft de klacht ge grond verklaard en de zaak verwe zen naar een hoger hof, dat het be drag moet vaststellen. Deze uitspraak is van groot belang omdat zy een precedent schept waar door jurisprudentie kan ontstaan. De advocaat van mevrouw Green heeft gezegd dat wellicht alleen eisen in overweging zullen worden genomen uit de periode vóórdat de verplichte waarschuwing op de pakjes sigaret ten is verschenen. VPRO-directeur ging niet buiten zijn boekje Het bestuur van de VPRO heeft zich zaterdag beraden over de eigen positie: wie is de VPRO en wat wil deze omroep? De meningen liepen deze vragen zo uiteen dat na hele dag van vergaderen nog geen conclusie uit de bus kwam. Op 3 februari vergadert het bestuur De affaire-Hoepla was maar een klein onderdeeltje van deze vergade- xing. Men boog zich over de vraag: de heer A. J. Mulder, algemeen- directeur van de VPRO, by zyn beslissing Hoepla af te keuren, bui ten zyn boekje gegaan? Unaniem kwam het bestuur tot de conclusie dat de heer Mulder volkomen binnen zyn bevoegdheden was gebleven. En daarmee was Hoepla van de baan. Ank van der Moer Van Albert Mol speelde Ank van der Moer Blonde Greet (uit het Amsterdamse „leven"), die juist be zoek heeft gehad van haar vriendin, een ex-collega, die een paar dagen in Amsterdam was, maar die keurig getrouwd in Eindhoven woont. Uit de roman „Een tevreden lach" van Andreas Bumier had de actrice monologen tot een geheel samengevoegd. Daarin werd na tal van onzekerheden een lesbisch meisje zich bewust van haar per soonlijkheid, aard en sekse. De Amsterdamse politie is erin ge slaagd de man te vinden, die op 18 januari na een op zich zelf niet be- langryke aanrijding met de 22- jarige F. de Jong op zyn motorkap een ware dodenrit door Amsterdam heeft gemaakt. Het is een 39-jarige koopman uit Diemen. Na de botsing wilde de heer De Jong het kenteken van de Mercedes van de koopman noteren. Deze ken- neiyk boos daarover, sprong in zyn wagen en gaf vol gas. De Jong werd geschept en kwam op de motorkap terecht. Door zich aan die zyspiegels vast te houden en zyn benen tussen de motorkap en de spatborden te klemmen kon hy voorkomen van de auto afgeslingerd te worden. De be stuurder deed daartoe namelyk elke denkbare poging, en kruiste enige tyd met grote snelheid dwars door Amsterdam. Tenslotte stopte hy naby Diemen en sommeerde De Jong van de mo torkap te gaan. Deze was echter zo zeer door de kou bevangen, dat hy als verstyfd bleef liggen. De koopman sloeg hem daarna letterlyk van de motorkap en reed daarop zonder zich ook maar iets van zyn slachtoffer aan te trekken weg. Aan de hand van het kenteken is de politie er nu in geslaagd de koop man op te sporen. Hy wordt be schuldigd van poging tot doodslag cq. zware mishandeling en voorlopig vastgehouden. Voor een vrijwel identiek misdryf werd vorige week voor de Amster damse rechtbank tegen een 20-jarige monteur een gevangenisstraf van vyf maanden, waarvan drie voor- waardelyk, geëist. Verdachte zei, dat hy bang was geweest voor een pak slaag. Vrouw doodt haar man (Van onze R'damse correspondent) De Rotterdamse politie heeft een 26-jarige vrouw in bewaring gesteld, daar zy wordt verdacht schuldig te zyn aan de dood van haar 22-jarige man. een Noorse zeeman. Zij zou in een hotel aan de Schiedamsesingel in Rotterdam tijdens een hevige ruzie met een Stoel of een tafeltje de zee- zodanig hebben geraakt, dat de Noor ernstig hersenletsel opliep. De sectie heeft dit uitgewezen, nadat de ïan zaterdagmorgen om half ze ven, zes uur na het gebeurde was overleden. vrouw was vrijdagavond om streeks half negen by de hotel-ex ploitant gekomen' om een kamer te huren. Volgens de exploitant was de w in de vooravond volkomen nuchter. Dat was anders, toen zy met haar man tegen half één terug- de. Beiden waren sterk onder in vloed van alcohol. De hoteleigenaar hoorde hen hevig tegen elkaar te keer gaan. Hy belde de politie, om dat de situatie hem ernstig leek. De Noor werd met een bloedende hoofd wond op de vloer van de hotelka- aangetroffen. De vrouw liep jammerend heen en weer. Later wist zy zich te herinneren dat zy haar met een tafeltje of een stoel had geslagen of die naar hem had gegooid. ADVERTENTIE NEDERLAND 1 TROS 7.06 uur 9.35 1 10.15 1 10.20 1 Pipo de clown Nieuws Kenmerkt Rin-tin-tin Journaal en weeroverzicht Vry worstelen Hengeveld ox Het verhaal i Laatste nieuv Sluiting NEDERLAND 2 VARA Pipo de clown Nieuws Coronation street We Journaal en weerove Achter het nieuws The big sleep; film Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 10.50 u Hilversum 2 en gióteren „Brandpunt" „Brandpunt" bracht iets by- zonders. Natuurlyk zaten er ook onbyzondere dingen in, zoals een gesprek met Pellenaars (wel ac tueel) en een gesprek met Huis- kes na de eerste teleurstellende resultaten van onze schaatsers (nog actueler dus), er werden ook een paar aardige grapjes uitgehaald met catch-as-catch- can en worstelen, maar daar naast was er een onthulling van allure, n.l. een verwisseling van wagens in een vroegere ralley van Monte Carlo, halverwege het traject, inclusief het omwisselen van het nummerbord etc. Een en ander om de Simca via een sterkere motor te doen zegevie ren. (Maar ook die tweede wa gen viel uit, mede daarom is het nooit een affaire geworden). Als schuldigen werden niemand minder dan Fred van der Vlugt, Rob Gorris en Martin van Wa- melen aangewezen. Daarna een speciaal voor „Brandpunt buiten spel" georeerde oefenwedstryd tussen Ajax en AZ '67, waaruit we de belangrijkste fragmenten te zien kregen. Het byzondere van deze wedstrijd was, dat de buitenspelregel was afgeschaft en de ingooi was vervangen door een intrap. Ajax won met 21, na afloop was iedereen enthou siast over de intrap, maar niet over het opheffen van de bui tenspelregel. Kortom: „Brand punt buiten spel" had een uit stekende start. Zaterdagavond konden we de vierde Rudi Carrellshow van dit seizoen zien. Peter Gabriëlse had een indrukwekkend decor ge maakt van een Amsterdamse straat, en Rudi ging alle buizen af, op zoek naar een Zweeds meisje, maar in de hoop onder weg heel wat humor tegen te ko men. Die humor was rijk verte genwoordigd in het speelse be gin. In de straat zelf echter was niet alles even sterk. Van Phil Bloom maakte hy te weinig (om een voorbeeld te noemen)de parodie op Gert en Hermien (sa men met Adèle Bloemendaal) was echter trefzeker, het liedje van het Nederlands lerende Zweedse meisje was ook goed. Er zaten nog andere vlotte liedjes in en de aap die „strip-tease" pleegde was natuurlyk weer eens iets anders in het genre (al hield hy of zy wel een zwart slipje aan)Door de bank genomen was het dus allemaal aardig. Voor driekwartier tyd zaten er weer heel wat grappen in ver werkt, maar veel meer dan goed keurend glimlachen deed je er toch niet om Tenslotte wilt u natuurlyk ook nog weten wie de quizzes hebben gewonnen dit week-end. Welnu, de heer Falger in „Per seconde wyzer" struikelde over de ope ra's, maar mevrouw Gottlieb kwam weer op miraculeus feil loze wijze door al haar vragen heen. Net als de vorige keer miste zy geen enkele vraag. In „Tweekamp", de studentenquiz bleef de Vrye Universiteit van Amsterdam aan de winnende hand. Dit keer de plaatselyke concurrent (de universiteit van Amsterdam, vroeger zei je daar Gemeentelyke Universiteit te gen, ter onderscheiding van de Vrye) aan de zegekar gebonden, vooral dankzy de heer Rietveld, die niet dejure, maar wel de- facto een tweekamp uitvocht met mej. Belinfante en deze won, met 90.70. programma VOOR MAANDAG 29 JANUARI weerpraatje. 18.45 Act. ïa.uv <_>p ae man af, praatje. 19.05 Geestelijke liederen (opn). 19.30 Ste- (opn). 20.20 Trouw Nws. 22.40 Avondoverdenking 22.50 A- lariusensemble uit Brussel (opn klas sieke kamermuz. 23.30 Vers in 'het ge hoor: voordracht en muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Radlojour- T-x- (half) zeven: jr par- zijn "denken, door Prof. Dr. Mr. K. Kuypers. NRU20.05 Grote rol- vorderingen in de wetenschap. 21.30 Stereo: Metropole or- T-oneelepaelster en TV-actric© Jenny Arean 25 STUKS 1.60 - EEN LAURENS PRODUCT Nws. 22.40 Act. 22.55 Muzikaal klank- GRAMMOFOONPLATEN- PR O GRAMMA (Over de 4e Rjn) 18-20 uur. Voor maandag 29 januari 1968. I. Joseph Haydn. Symphonie in c kl. t. (19 min.). Allegro moderato. Andante cantabile. Meg|| Vivace. RIAS Symphon lijn o.l.v. Ferenc Fricsay. II. Ludwig van Beethoven. Con cert voor piano en orkest in Bes gr.t. op. 19 (29 min.) Allegro con brio. Ada gio. Rondo. Molto allegro. Claudio Ar- rau. piano; Philharmonla Orkest o.l.v. Alceo Galliera. III. Anton Bruckner Symphonie nr. 7 in E gr. t. (64 min.). Allegro moderato. Adagio. Sehr feierlich und sehr langsam. Scherzo. Sehr schnell. Trio. Etwas langsamer. Finale. Bewegt doch nicht zu schnell. Philharmonla Orkest o.l.v. Otto Klemperer. VOOR DINSDAG 30 JANUARI Hilversum 1, 402 m. (gr.) 7.30 Nws. 7.32 liederen. 9.35 Water- pee: gevar. progr, (plm. het land, progr. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgvm. ?RO: Deze dag. Radioj ournaaL. uit de Middeleeuwen Renaissance. Beursber. 12.00 Stereo: Marinierekapel der Koninklijke Marine. 12.27 Med t.b. v. land- en tuinbouw. 12.30 Uitz. voor de landbouw - Overheidsvoorl. 12.40 Sportrevue 13.00 Nws. 13.10 Radio- Journaal. NRU: 13.30 De Lichte Muze belicht. 14.30 Prix Italia: De draad de spin, cantate van Tsukahara dine tot muz.begrip: muzikale L 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Klarinet piano: mod. muz 16.25 Voor de JeugcL gixielandmu- *-•■•»«» 20 min: lii tieners. Hilversum 3. 240 m. en FM. VARA: 9.00 Nws. 9.02 NAR: Onze Ne derlandse Artiesten Revue op de plaat. 10.00 Nws. 10.02 Klink - klaar, zonder nonsens (met: Geen Ja. geen nee). (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Zorro, progr. voor tieners. 13.00 Nws. 15.02 Ekspres: gevar. platenprogr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Er - Jee - Em - Drie. 16.00 Nws. 16.02-18.00 Mix: licht NTS/NOT: 10.20—12.00 Schoolte levisie. NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journaal. VPRO: 19.07 Wereld op Nederland II NTS: 18.50 Pipo de De fantastische lichtstraal (CBS-prod). 20.00 Journaal. NTS: 20.20 Dubbelspion; De 22.25-22.30 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5