J-EIDSCH DAGBLAD Franse duikboot .Minerve" verdwenen Ultimatum van Vlaamse hoogleraren in Leuven JAMIN In één week 120 manschappen van twee onderzeeërs omgekomen »4 Dader van aanslag Damrak in arrest Amerikaans-Russisch gesprek over „Pueblo" voor Tet-bestand vijf provincies in het noorden afgelast TIENTALLEN DODEN DOOR LAWINES 13 N.Y. V. d. velde Citroën (Sue/ euwo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 JANUARI 1968 No. 31494 pirecteur; E. A. E. van Dishoeck j: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Voor de tweede maal in enkele dagen tijd is een onderzeeër in de Middellandse Zee verloren gegaan; ditmaal de Franse fluikboot „Minerve", die vorige week de marinehaven Toulon yoor een oefening had verlaten. Zaterdag werd het laatste radiobericht van de „Minerve" ontvangen en de stem van de -^apitein was toen al nauwelijks meer te verstaan. De vrees, dat 1 yle bemanning in levensgevaar verkeerde, werd gisteren nog aanzienlijk versterkt, toen men in de Middellandse Zee waar nneptientallen jagers en helikopters voor de naspeuringen waren ;emobiliseerd bij Toulon een enorme olievlek ontdekte, die an de „Minerve" afkomstig bleek te zijn. waren toen de Israëlische onder zeeër „Dakar" daar donderdag ver dween. „Als Egyptische schepen de h iger ')jvai Geen hoop Wanneer de „Minerve" niet wordt leruggevonden en er was van- ichtend weinig hoop meer dan 00f|lal de verlieslijst van marineperso- leel in de Middellandse Zee binnen p.. ben week 120 manschappen b „„JlVant behalve de 52 leden bemanning was het gisteren i»Üwel zeker, dat ook de 68 Israë- K®Përs. die de onderzeeër „Dakar" be- Een archieffoto van de Israëli sche duikboot „Dakar", die sinds vrijdagnacht ivordt vermist in de buurt van de Egyptische haven Alexandrië. haven verlaten hadden, zouden wij dat geweten hebben", zei hij. Hij ging niet verder op dit punt in, maar legde er wel de nadruk op dat het onmogelijk was, dat Egyptische sche pen betrokken waren bij de verdwij ning van de „Dakar". Schepen en vliegtuigen van vier landen (Israël, Amerika, Engeland en Griekenland) zetten het zoeken naar de „Dakar" gisteren nog voort. Men sluit de mogelijkheid niet uit, dat zowel de „Minerve" als de Isra ëlische onderzeeër „Dakar" vergaan zijn als gevolg van zware zeebevin gen. Zo zou de 'Dakar' zyn verdwenen, toen 'n zware aardschok Sicilië aan vijf personen het leven kostte. In het gebied bij Toulon zijn echter geen aardschokken waargenomen. Spaanse studenten gestraft minister - van On derwijs heeft 27 studenten van de fi losofische en medische faculteiten in Madrid gestraft o mdat zij hadden meegedaan aan de tegen Franco ge richte ongeregeldheden van de laat ste tijd. Een van de studenten is voorgoed van de universiteit verwij derd en mag drie jaar lang geen an dere Spaanse universiteit bezoeken, vijf anderen zijn voor het lopende academisch jaar uitgeschakeld en de overige 21 mogen niet aan de exa mens van dit jaar deelnemen. Zij mogen tot september de universiteit niet binnenkomen. De medische faculteit van de uni versiteit van Madrid, die vrijdagmid dag door de rector van de universi teit werd gesloten na hernieuwde vechtpartijen tussen studenten en politiemannen, was zaterdagochtend weer normaal geopend. De politieke en economische faculteit, die van let teren en wijsbegeerte en die van na tuurwetenschappen blijven dicht. ken^andcn, als verloren moeten worden :houwd. varJ De „Minerve" was een van de "®®'jlernste onderzeeërs van de Franse (loot. Het schip werd in 1961 in Nan- gebouwd en in 1964 in dienst ;steld. Het type staat bekend ijn geruisloosheid en grote duikver- logen (500 meter). Portugal, Paki- Zuid-Afrika en Spanje hebben .derzeeërs van dit type van Frank- Jk gekocht. De Israëlische militai- 0®1fe autoriteiten weigeren nog alle Cntjioop op te geven om de „Dakar" :rug te vindien, al is het zeker, dat opvarenden intussen om het le- zijn gekomen. De voorraad zuur- >f aan boord van het vaartuig was iechts toereikend tot zondagavond. Tel Aviv verklaarde men, dat geen aanleiding bestond enig ver- d te leggen tussen het verdwij- de „Dakar" en de Franse tderzeeër „Minerve". Een goed in- ;elichte militaire zegsman ver- laarde gisteren, dat er geen Egyp- ;he oorlogsschepen in het ooste- deel van de Middellandse Zee ADVERTENTIE ADVERTENTIE NOACK'PRIMA ROOKWORST-WEER WEERBERICHT VRIJ ZACHT heden- De Bilt verwacht morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar motregen. Matige, langs de Waddenkust krachtige tot harde zuidwestelijke wind. De 20-jarige Thys Offenberg, die op het Damrak in Amsterdam de scho ten zou hebben afgevuurd op de chef van de interne dienst van C. en A., de heer Schaeffer, bij een poging 300.000 gulden te be machtigen, zit achter slot en grendel. Hoofdinspecteur Westerhof, chef re cherche van het politiebureau aan de Warmoesstraat, heeft hem gis termiddag in Parjjs, waarheen de jongeman was gevlucht, opgehaald. Eenmaal in de Franse hoofdstad aangekomen moet het verdachte duidelijk zyn geworden, dat hij geen of weinig mogelijkheden had in vrijheid te blijven. Bovendien blijkt hij veel spijt van zijn daad te hebben. Dit deed hem besluiten zelf de heer Westerhof mee te de len waar hij zich bevond en hem te vragen opgehaald te worden. Hetgeen dit weekeinde is gebeurd. Vanochtend vroeg kwamen de hoofd inspecteur en zijn arrestant per auto in Amsterdam aan. Uit een voorlopig verhoor blijkt wel vast te staan, dat Thijs de schoten heeft gelost, die de heer Schaeffer in 't ziekenhuis hebben gebracht. Amerikaanse en Sowjetrusslsche gedelegeerden bij de Verenigde Na ties hebben gisteren vergaderd ter bespreking van de crisis, die ont staan is door de inbeslagneming van het Amerikaanse verkenningsschip Pueblo door Noord-Korea. De Rus sische ambassadeur Morozow confe reerde met de Amerikaanse ambas sadeur Goldberg .Canada heeft be middeld om het Russisch-Ameri- kaans overleg mogelijk te maken. Canada was daarbij uitgegaan van de gedachte dat de grote mogendhe den gezamenlijk moeten proberen een einde aan de crisistoestand te maken. Noord-Korea heeft gisteren ver klaard, dat het geen enkele resolutie van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties zal erkennen met be trekking tot de Pueblo. In de verkla ring wordt de inbeslagneming van de Pueblo op 23 januari „volkomen juist" genoenid en „een beslissende maatregel van zelfverdediging tegen de onvergeeflijke en agressieve daden van de Amerikaanse imperialisten". Met een vliegtuig van hun krant hebben journalisten van de Japanse „Asahi Sjimboen" zondag een Sow- jetrussische torpedobootjager en een schip zonder kentekens waargeno men op ongeveer zeven kilometer van het Amerikaanse vliegdekschip „Enterprise", dat na het incident met de Pueblo naar de Japanse zee is op- gestoomd. Bij de Enterprise zagen zij vier torpedoboot jagers en een tank schip, op 140 km ten oosten van de '55 (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister-president Van den Boeynants moet op advies van zyn dokter enige dagen rust houden. Hij is zaterdag per vlieg tuig naar Teneriffe vertrokken. Ra dio-Luxemburg heeft het bericht verspreid dat de Belgische premier een hartaanval heeft gehad. De on dervoorzitter van de Belgische so cialistische party, Jos van den Eyn- de, schreef in zyn „Volksgazet" dat Van den Boeynants met vakantie gaat terwyl het vaderland in moei- lykheden is door de kwestie-Leuven. Eén dag daarna schreef hij weer een hoofdartikel onder de titel: „Van den Boeynants op zyn laatste be nen?" Dat ging dan niet meer over de lichameiyke toestand van de premier, maar over een mogelyke scheuring in de regeringscoalitie van liberalen en katholieken. Een en ander is wel tekenend voor de berichtgeving met betrek king tot Leuven. Het buitenland denkt er dadeiyk het ergste van en de socialisten hopen dat ze een mo gelijkheid zullen vinden de regering ten val te brengen. De Belgische minister-president afloop van de kabinets- vrü'dag gezegd, dat eerst oplossing raad de overheid met de taalkwesties in Leuven moet ko- Daarna zal de regering in overleg met de volksvertegenwoor diging beslissen. Zondag heeft dan ook het college van bisschoppen van België de gehele dag in Meche- len vergaderd in aanwezigheid van prof. Leemans, de commissaris-ge- Mindër koude neraal van de universiteit. Of er nacht, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur). 30 JANUARI 't Zon op: 8.25 uur; onder: 17.22 uur. Maan op: 9.23 uur; onder: 18.12 uur. rater te Katwijk te 3.46 en 15.59 uur, laagwater te 12.00 uur. Dit cummer bestaat uit 16 pagina's reeds besluiten zyn genomen en zo ja welke, was vanochtend nog niet bekend. Het probleem is ook zeker tè ingewikkeld om er in één dag een oplossing voor te kunnen vin den. De vereniging van Vlaamse hoog leraren heeft besloten haar staking nog een week voort te zetten. Zy heeft een ultimatum gesteld: voor 23 februari moet er e zyn gevonden, anders zullen de hooggeleerden „naar de meest radi cale middelen" grypen. Zy waar borgen echter de normale opleiding van de studenten en zy verzekeren dat de mogclykheid om examens af te leggen niet in het gedrang zal ko- In hoeverre de regeringscoalitie zal worden aangetast door de moei- lykheden, is nog niet te voorzien. De Liberale party voor Vryheid en Vooruitgang heeft zich by monde van haar voorzitter tegen splitsing in een Nederlandse afdeling in Leu ven en een Franstalige elders ver zet. Binnen de katholieke C.V.P. zyn twee stromingen, een Waalse en een Vlaamse. Vooralsnog staan zij tegenover elkander voor wat de deling van de universiteit betreft. Voor beide vleugels gelden uiter aard motieven van tactische aard. Het ligt voor de hand dat de oplos sing waartoe men hoopt te komen, zal trachten die beide stromingen te verzoenen. De discipline in de C.V.P. is altyd vry sterk geweest en de bisschoppen hebben er belang by dat de party haar eenheid be waart. Door lawines by het Zwitser- s e wintersportcentrum Davos en in het centraal gelegen kanton Uri zyn vierentwintig personen om het leven gekomen. Tot de vermisten behoren vijf kinderen die zich in een boerderij bevonden toen het gebouw door de sneeuwmassa werd ineengedrukt. Het gevaar voor nieuwe lawines is door verandering van het weer enigszins afgenomen. Na de sneeuwstormen de afgelopen dagen is het weer opgeklaard. Het weg- en spoorweg verkeer door de Alpen is gedeeltelijk hervat. Sommige afgelegen gemeen ten zijn nog van de buitenwereld af gesneden, maar zij worden uit de lucht bevoorraad. Esn ges ternacht Klösterle in het Oostenrykse Vararlberg. Een lawine verpletterde het huis van het gezin, waarna een omgevallen kachel brand veroorzaak te; 150 personen hebben de hele nacht ;etracht het gezin te redden, maar het ontbrak hun aan licht en red- din -smiddelen. De 'omgekomenen zijn de 32-jarige skileraar Aldo Halier, zy'n 26-jarige vrouw en zyn zes kinde- De brandweer kon niet uitruk- omdat opgewaaide sneeuw de wegen versperde. Twee Westduits e militairen zyn zaterdagavond omgekomen door lawine die een bergpatrouille by Füssen trof. De andere drie leden hebben zich uit de sneeuw kunnen redden. De twee militairen zyn de twee eerste slachtoffers in West- Duitsla nd van de golf van lawines, die vrydagavond is begonnen in het Alpengebied. De Zuldvietnamese regering en haar bondgenoten hebben vandaag het bestand ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwjaar, het „Tet", voor de vyf noordelijke provincies af gelast drie kwartier voordat het van kracht zou worden. In een Zuidviet- namees regeringscommuniqué werd gezegd dat de maatregel een gevolg Is van de massale Noordvietnamese militaire opbouw in het gebied. Ook de Amerikaanse luchtaanvallen op de Noordvietnamese bevoorradingsrou tes ten zuiden van Vinh (150 km ten noorden van de gedemilitariseerde zone) zullen niet worden gestaakt. Ondanks het bestand, dat Noord- Vietnam en de Vietcong hadden af gekondigd zyn zaterdag verscheidene Amerikaanse en Zuidvietnamese stel lingen in Zuid-Vietnam aangevallen, zo werd van Amerikaanse zyde in Saigon meegedeeld. De stellingen van de Amerikaanse mariniers in Khe Sanh werden opnieuw door Noord vietnamese artillerie beschoten. In het centrale hoogland van Zuid- Vietnam, 20 km ten westen van Dak To. hebben Zuidvietnamese militairen zaterdag in een hevig gevecht van twee-eneenhalf uur 122 Vietcongleden gedood. Dit is door een militaire woordvoerder van de Zuidvietnamese regering meegedeeld. De verliezen aan de kant van Zuid-Vietnam wer den licht genoemd. Senator Edward M. Kennedy van Massachusetts heeft gisteren ver klaard, dat de Amerikaanse strijd in Zuid-Vietnam nogal hopeloos lykt tenzy de regering in Saigon radicaal ;n einde maakt aan de corruptie. Kennedy voer uit tegen de regel rechte diefstallen by de vluchtelin- genfondsen, lunohepauzes van drie uur by de Zuidvietnamese stryd- krachten te velde en een weigering te Saigon om 18- en 19-jarigen onder dienst te roepen. Hy noemde het onzinnig, dat de Verenigde Staten 10.000 Amerikaanse jongens opofferen en de kastanjes uit het vuur moeten halen, terwyl de re gering te Saigon niet bereid lykt meer te doen dan thans het geval is. Kennedy eiste inkrimping van de Amerikaanse oorlogsinspanning waarby de nadruk gelegd dient te worden op de bescherming van de be volking en hy herhaalde zyn steun voor een bombardemenstpauze ten einde vredesbesprekingen te stimule- Zuidkoreaanse plaats Pohang. Op het vliegdekschip stonden ongeveer 40 vliegtuigen voor opstygen gereed. Het schip zonder kentekens was met antennes en radar uitgerust, vermoe- deiyk is het een trailer die voor splo- nagedoeleinden wordt gebruikt. Ter hoogte van het eiland Tsjoes- jima in de Straat van Korea namen de journalisten een Sowjetrussische torpedobootjager waar, die er ver- moedelyk ligt om te letten op Ame rikaanse oorlogsschepen die naar he* noorden zouden opstomen om de groep van de Enteprise te versterken, aldus het blad. De Chinese regering heeft zondag officieel „vastbesloten steun aan de rechtmatige houding van de Noord- koreaanse regering" toegezegd, die „de flagrante uitdaging van de Ame rikaanse imperialisten heeft beant woord", aldus het persbureau Nieuw China. De Chinese regering meent dat het incident „deel uitmaakt van de misdadige activiteiten van de VS, die de aanvalsoorlog tegen Vietnam willen uitbreiden". (Vervolg op pag. 14) Wijziging voorschriften belasting caravans Enkele voorschriften over de uit voering van de wet op de motorry- tuigenbelasting worden gewyzigd. Dit betekent, dat met ingang van 1 maart 1968: 1. het bewys van betaling van de belasting, dat in het bezit moet zijn van de bestuurder van het motorry- tuig waarmede een aanhangwagen (w.o. opleggers en caravans) wordt voortbewogen, uit twee delen be staat, t.w.: een nummerbewys en een registratieverklaring. 2. de mogeiykheid van betaling van de verschuldigde belasting voor caravans (woon- en kampeeraan- hangwagens) voor een rijtydvak van zestig dagen vervalt. Daarvoor treedt in de plaats een gedeelteiyke vry stelling: caravans kunnen wor den aangegeven voor een rijtydvak van 12 maanden tegen betaling van een vierde deel van het jaarbedrag van de belasting. Deze wyziging houdt dus in, dat tegen betaling van het huidige bedrag voor het rytyd- vak van zestig dagen, voortaan ge durende 12 maanden met een cara van op de openbare weg kan worden gereden. Aldus deelt het ministerie van Fi nanciën mee. ADVERTENTIE v. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 ADVERTENTIE CatifpiHuv soep.die is pas lekker! Het Zwitserse wintersportcen trum Davos werd zaterdag door enkele lawines getroffen: vele personen kwamen daarbij om het leven. Op de foto: toeristen wan delen tussen de metershoge sneeuwmuren op een door een sneeuwruimer gemaakt pad. ADVERTENTIE morgen voordeel mokka meika's 200 gram van 95 voor 79 niet duur we/ heerlijk Aan de nieuwe concept verordening tot regeling der plaatselijke belasting alhier ontleenen wij het volgende: De plaatselijke directe belas ting wordt, te beginnen met 1 Januari 1868, geheven tot een bedrag van f 150.000, ver meerderd met 5 pet. voor kwade posten, en zoo noodig met nog 5 pet. voor supple- toire cohieren. Het bedelen op de Breede- straat is mede zeer erg; wan neer men niets geeft zijn de verwenschingen ja vervloe kingen vreeselijk; vooral de dames zijn er het slachtoffer

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1