Kabinet lijdt aan betalings balanscomplex Blaiberg spoedig naar huis Fraude in Rally van Monte Carlo? Wat maakt schaatsvertier zo genoeglijk? Goed ijs, vriesweer en... Drum! Wi U weet wel: Drum van Douwe Egberts. Half zwaar - heel lekker! BH MAANDAG 29 JANUARI 1968 Hert ens op congres over de werkgelegen heid (Van onze correspondent ln Groningen) Hard, heel hard hebben NVV, NKV, ruim duizend kaderleden en leden van deze vakorganisaties uit Gronin gen, Friesland, Drente en Noord- Overijssel zaterdagmiddag in de Har monie in Groningen met 't byzonder hete hangijzer, genaamd werkgele genheid, gebeukt tegen ,t beleid van de regering om de werkloosheid de De Zuidafrikaanse hartchirurg dr. Barnard, die een reis door Europa maakt en thans in Duitsland ver toeft, heeft verklaard dat dr. Philip Blaiberg, de tweede patiënt bij wie hy een harttransplantatie verricht te, wellicht op 6 of 7 februari, het ziekenhuis zal kunnen verlaten. Barnard hoopt dan weer in Kaap stad terug te zijn om deze beslis sing te kunnen nemen. Blaiberg heeft zich voor het eerst ser zelf gewassen, geschoren en aangekleed. De 58-jarige tandarts blijft snel vooruitgaan, doet een- oudige gymnastiek en eet voor treffelijk. Zijn nieuwe hart functio neert feilloos. Het is vandaag 27 da gen geleden, dat hij zijn nieuwe hart kreeg. Veertien dagen dood in woning JDe 72-jarige slagersknecht T. van Zon is zaterdagavond dood in zyn woning aan de Basstraat in Den Helder aangetroffen. Zijn werkgever vo4 üet een onderzoek instellen, nadat de man een paar weken niet thi had gezien. MICROKORFBAL Hoofdklasse A: SpangenAKC 5 2; Dee tosArchipel 720. Hoofdklasse B: Die HagheRohda 10-4; HKV—Wordt Kwiek 13—11. Overgangsklasse C: Koog Zaandijk DKC 64; RodaDanaiden 46. Zuid-West IA: FluksAlgemene 74; ZuiderkwartierKNS 77; Pams—HSV 6—4. Reserve le kl.: Ready 2—Ons Ei bernest 3 4-6; Vicus Oriëntis 2Ons Eibernest 3 410. LKB: Danaiden 3Noorderkwar tier 67; Danaiden 2Crescendo 44; De Algemene 2—Fluks 3 3—7. Grootse prestatie van Roquepinè in Prix d' Amérique De Franse merrie Roquepine heeft gisteren op de baan van Vincennes voor de derde achtereenvolgende keer de belangrijkste Europese draverij, de Prix d'Amérique, gewonnen. Het 7 jarige paard van Henri Levesque evenaarde daarmee het record, dat de legendarische Urani in 1926 ves tigde. Roquepine werd in de met 500.000 franken (ongeveer 360.000 gulden) gedoteerde 43ste editie van de Prix d'Amérique gereden door Gougeon. Tony M met Krueger en Tabriz met Riaud eindigden respectievelijk als tweede en derde. Miclrokorfbalzege (9-3) op België kop ln te drukken. Het standpunt van de regering dat er voor nog m stimulerende maatregelen in onze huidige economie geen ruimte is, werd tijdens een regionaal werkge- legenheidscongres eensgezin en onge nadig gekraakt. „Het lijkt wel of het huidige kabinet last heeft van een betaüngsbalanscomplex. want op de zorg voor die betalingsbalans stranden telkens weer de plannen om wat meer aan de werkloosheid te doen", aldus drukte NKV-voorzit- ter Jan Mertens zich uit. „Nog te weinig beseft het kabinet dat met een getal van 100.000 werklozen ln 1968 een nationaal produk tie verlies gepaard gaat van rond een miljard gulden Aan het slot van het congres, dat aanstaande zaterdag in Eindhoven een heropvoering beleeft, werd met de grootst mogelijke eenstemmigheid een resolutie aangenomen, waarin de regering een soort blauwdruk krijgt voorgehouden voor een nieuw stimu leringsbeleid. Het congres was onder meer van oordeel dat de door de overheid getroffen maatregelen ter stimulering van de werkgelegeheld volstrekt onvoldoende effect hebben en dat doeltreffender maatregelen op korte termijn moeten worden geno- Zak leistenen op de schoorsteen 8 personen onwel door kolendamp Acht personen zyn zaterdag door kolendamp onwel geworden in een woning aan de Haagse Gramsbergen- laan. Zij werden naar een ziekenhuis gebracht, waar ze ter observatie wer den opgenomen. De 20-Jarige dochter des huizes werd 's avonds om half twaalf onwel, toen ze even naar de keuken ging om de koffie te halen Kort daarop klaagde ook haar 20-jarige verloof de, haar 49-jarige vader, haar 47-ja- rige moeder, opa van 71, oma van 74 en nog een echtpaar, dat op visite was, over hoofdpijn, duizelingen en misselijkheid. Vader belde de politie en behalve agenten kwam ook de brandweer en de GG en GD. De oorzaak van de kolendamp is een zak leisteen, die door dakbedek- kers op de opening van de schoor steen was gezet. Turnen De Nederlandse jeugdturnsters hebben zaterdag in dê sporthal van Bramsche een duide lijke overwinning behaald op Nieder- sachsen: 164,50152,30 punten. Het individuele klassement werd gewon nen door Stientje de Goede met 33.65 punten voor Rie Godschalk (33.40 pnt.) en Cora Stins (33,10 pnt.). In de Deense hoofdstad Kopen hagen zijn zaterdag de eerste feestelijkheden gevierd in ver hand met het huwelijk van Prin ses Benedikte en Prins Richard zu Sayn Wittgenstein, dat op 3 februari gesloten zal worden. Tijdens de officiële ontvangst in het stadhuis van Kopenhagen: van links naar rechts Koningin Annemarie van Griekenland, zus ter van de bruid, Koningin Ingrid van Denemarken, moeder van de bruid, Prinses Benedikte en haar vader Koning Frederik en Prin ses Margrethe. „Omnium van de wereldvedetten" voor Merckx De Belgische wereldkampioen Ed dy Merckx heeft gisteren in het Sportpaleis in Antwerpen de „om nium der wereldvedetten" op zijn naam gebracht. Merckx versloeg in deze wedstrijd Jan Janssen, Gian ni Motta en Jacques Anquetil met vry ruim verschil. Nadat Janssen in de sprint de overwinning 1 n de wacht had gesleept hij reed de laatste 200 meter in 12,49 secon den werd Jacques Anquetil win naar in de puntenkoers. Janssen, die samen met Merckx de derde plaats deelde, stond toen nog steeds op de eerste plaats in het klassement, maar dat veranderde toen Merckx op de 1 kilometer met staande start een tijd van 1.11.22 voor zich af liet drukken en daarmede zijn concurrenten ver achter zich liet. In de beslissende afvalkoers was Motta de sterkste, maar de tweede plaats die Merckx be haalde schonk deze tevens de eind zege. De uitslag was: 1. Merckx (Belg) 9,5 punt, 2. Jans sen (Ned.) 11.5, 3. Motta (It.) 14, 4. Anquetil (Fr.) 15. In het bijprogramma reed Gert Bongers in het achtervolgingstoer- nooi „om de armband" tegen de Brit Hugh Porter, die tijdens de wereld kampioenschappen op de baan in Amsterdam de tweede plaats behaal de. Bongers, die door een overwin ning op Herman Stevens houder was van de armband, moest zich tegen de sterke Engelsman pas na verwoede stryd gewonnen geven. (Porter 6.02.8, Bongers 6.04.8). Weer twee punten voor De Spartaan LAC De Spartaan heeft in de drie kamp tegen BGV en SSS wederom twee winstpunten behaald. In deze op hoog peil staande wedstrijd kwam vooral Dirk van 't Riet met 367 kg tot een uitstekend totaal. Ook Groen uit Alkmaar behoorde met 332% kg tot de uitblinkers. Uitslag: 1. BGV 1133 kg, 2. De Spartaan 1109 kg, 3. SSS 906 kg. De individuele uitslag van De Spartaan: S. Willemse 255 kg, A. de Bruin 260 kg, W. Turenhout 290 kg. H. Zirkzee 310 kg, S. Holswilder 315 kg. D. v. 't Riet 367% kg. By het worstelen is een nieuw ta lent naar voren gekomen. Tijdens clubwedstryden werd S. Abelman glansrijk eerste met vier gewonnen partijen. Tweede werd K. Tegelaar en derde H. Smit. Tegen Noor wegen Winst en verlies zaalhandballers Het Nederlandse zaalhandbalteam dames heeft in Hengelo de interland wedstrijd tegen Noorwegen gewonnen met 10-9. Bij de rust hadden de Noorse meisjes een voorsprong van 3-7. De herenwedstrijd tussen beide landen leverde een 19-14 zege op voor de Noren, die by de rust een 9-8 achterstand hadden. LEIDSCH DAGBLAD VARKEVISSER BLIJFT WINNEN Het nieuwe reglement van de KNDB, dat ook de kanroioen van Zuid-Holland ln de gewestelijke voor ronde van het kampioenschap van Nederland moet meespelen, wordt door de huidige kampioen, de Katwij- ker Cees Varkevisser, enigszins aan het wankelen gebracht. Moesten reeds Ivens en Van der Staaij met een nederlaag genoegen nemen, in de derde ronde was ook grootmeester Gordijn niet tegen de Katwijker op gewassen. Een gloednieuwe openings-variant van Varkevisser bracht al spoedig grote consternatie onder spelers en toeschouwers. Gordyn leek nl. re gelrecht op schijfwinst af te gaan. Op het moment dat de Hagenaar de schijfwinst zou incasseren zag hij echter dat er nog wat „na" kwam. Er ontstond een zeer ingewikkeld middenspel waarin beide spelers een moeilijk te verdedigen voorpost kre gen. De Hagenaar raakte hierin het spoor geheel bijster, verloer een schijf en kon het daarna niet meer redden. Ivens en Van der Staaij raakten na een klassiek duel in een lang durig eindspel. Na ruim 6 uur spe len staakte Ivens zijn winstpoglngen waardoor beide spelers de beste kan sen houden voor de tweede en derde plaats. De partij Blom-Walraven moest wegens droevige familie-om standigheden van laatstgenoemde worden uitgesteld. De stand na 3 ronden: 1. C. Var kevisser 6 pnt; 2/3 D. v.d. Staaij A. J. Ivens 3 pnt; 4. F. Gordyn 2 pnt; 5/6 J. Blom, M. J. Walmven 1 pnt (uit 2). WIELRENNEN SUCCES VOOR SWIFT-MEIS J ES Tfjdens home-trainwedstrfjden voor dames in het plaatsje Maartens dijk, waar de drie fietsende zusjes Hage wonen, hebben de Swift-meis jes Erna Meskers uit Warmond en Riet Heemskerk uit Oud Ade de bes te prijzen in de wacht gesleept. Erna Meskers zegevierde in een tijd van 42.8 sec- over de 2 x 500 meter en tweede werd Riet Heemskerk in 42.9. De derde plaats was voor Jannie Jon kers uit Gameren met 43.0. Peter Akerboom won de wedstrijd voor amateurs. Hij liet voor de 2x 1000 meter een tijd afdrukken van 1.12.3 sec. Tweede was Kees v. d. Berg ut Den Haag in 1.13,8 sec- Bij de nieuwelingen legde Gerard van Velzen uit Zoeterwoude met een tijd van 55.4 sec. over de 2 x 750 me ter beslag op de tweede plaats. Cok v. d. Hulst greep zondag in het Belgische plaatsje Stabroek de 5de prijs in een cycle-cross. Hy ver speelde in de slotfase de kansen op een betere klassering door een aflo pende band. ADVERTENTIE Zaalhandbal Het Nederlandse zaalhandbal team zal in de voorronde van het toernooi om de wereldtitel in 1970 uitkomen tegen Denemarken. Het toernooi om het wereldkam pioenschap zal in Frankrijk worden gehouden. (Van onze correspondent». De eerste aflevering van KRO- Brandpunt's sportprogramma „bui tenspel" heeft zaterdagavond een klein schandaal in de coureurswe reld onthuld. Verslaggever Hans Zoet kwam tot de conclusie dat er met de equipes van Slotemaker en Gorris. die meededen aan de Rallye van Monte Carlo, twijfelachtige din gen waren gebeurd. De beide Smca's van de equipes zouden namelijk ergens in Franrijk zijn verwisseld door identieke auto's, die echter een opgevoerde motor be zaten. Dit dan om een moeilijk tra ject sneller af te leggen. De opzet mislukte overigens, omdat beide motoren stuk draaiden. De teamleider was de heer Van Wamelen, die samen met de heer Van der Vlugt de directie vormt van de A.V.-publiciteit, een firma, die onder meer ook de publiciteit verzorgt van de Simca-fabriek. Beide heren maken ook televisie: de heer Van Wamelen maakt een reportage voor de Tros over de ver richtingen van de Slotemaker-equi- pe in de rally en de heer Van der Vlugt verzorgt voor de NCRV de ru briek „Wereld op wielen" In Zoet's reportage ontkende Van der Vlugt ook maar iets van het gebeurde af te weten, de coureur Gorris gaf het echter met veel omhaal van woor den toe. Drum I Een pittige mélange Lang gerijpt, kundig gemengd WIELRENNEN. Gerben Karstens voorzitter van profbond Van de vier toprenners, die zater dag na samenspraak met enkele be stuursleden van de vereniging van contraotspelers besloten hebben een belangenvereniging van beroepsren ners op te richten is Gerben Karstens tot voorzitter van het voorlopig be stuur gekozen. Zitting in het bestuur hebben voorts de andere 3 initiatief nemers: Jan Janssen, Peter Post en Jo de Roo. Zij zullen voorlopig worden bijgestaan door Karei Jansen, de se cretaris van de VVCS (voetbal), die als adviseur fungeert. Het ligt in de bedoeling van het voorlopig bestuur medio maart een vergadering uit te schrijven voor alle Nederlandse wielerprofs, die dan een definitief bestuur zullen kunnen kie zen en bovendien ingelicht zullen worden over de mogelijkheden op ve lerlei terrein van de nieuwe vereni ging. Dan kan ook gesproken worden over een mogelijk samengaan, vooral op organisatorisch terrein, met de WCS. KAREN MUIR WEER SNELLER De Zuidafrikaanse zwemster Karen Muir zwom zaterdag in Johannes burg op de 110 yards rugslag een nieuw wereldrecord: 1.06.7. Dit was achttiende seconde onder het oude record, dat sinds juli 1967 (Londen) op haar naam stond. Tevens beteken de de tijd van 1.06.7 een nieuw we reldrecord op de 100 meter rugslag. Het oude record stond met 1.07.1 op naam van de Canadese Elaine Tan ner, die deze prestatie op 30 Juli te Winnipeg leverde. Zaalhandbal CEES SCHIJFF HVL grijpt tegen STERKSTE Vires strohalm CROSSER HVL heeft tegen mede-degradatie kandidaat Vires et Celeritas de stro halm gegrepen, die hem misschien nog in de districts eerste klasse kan houden. Met 21—18 werden de Gou wenaars teruggewezen. Vires liep evenwel hard van stapel en leidde halverwege de eerste helft, volkomen ln overeenstemming met de krachts verhoudingen, met 6—3. Een ondoor dachte actie van een der Goudse spe lers had tot gevolg, dat zijn ploeg ge durende vijf minuten met vijf man moest spelen. HVL profiteerde hier van door tot 6—5 terug te komen. Geleidelijk aan namen de roodwltten het heft in handen, hetgeen hen bij rust een 98 voorsprong opleverde. Na de hervatting bleef HVL domine ren, vergrootte de voorsprong tot 118 en wist deze marge tot het ein de toe vast te houden: 21—18. De HVL-doelpunten werden gemaakt door: Hans Kagie 6, Rob Rotteveel 5, George Tiesema 4 en Ruud van Zijp 2. De dames van Foreholte zijn gis teravond in de Houtrusthal ongesla gen kampioen geworden. Tegen con current De Jagers lieten de Voor- houtse dames er geen twijfel over be staan, wie de sterkste was. Zij won nen met 11-4. Hamna Wang had bin nen enkele minuten al met twee kei harde schoten succes. Nora Turnhout en Elly van Dijk voerden de score verder op en bij de rust had Forehol te al een comfortabele 72 voor sprong. De Haagse aanval kon ook na hervatting tegen de solide Voor- houtse verdediging met Ans Bakker en doelvrouwe Magda Rietveld aan het hoofd weinig uitrichten. Forehol te hield de teugels voortdurend strak en ging op een onbedreigde zege af: 11—4. HOCKEY Leiden verliest van Kieviten: 4-2 In een wedstrijd voor de Meren- competitie heeft Leiden met 4-2 ver boren van Kieviten. De hockeyers uit Wassenaar namen spoedig een 2—0 voorsprong. Zijlstra en v. d. Bos pro fiteerden van Leidse verdedigings- fouten. maar Siewert en Resema trokken de score weer recht. Kieviten won tenslotte toch met twee punten verschil, want zowel Zijlstra als v.d. Bos doelpuntten nog eenmaal, zodat de einduitslag 42 werd. TENNIS Zwitserland ook voor open toernooi Zwitserland is Engeland als eerste natie gevolgd om het onderscheid tussen amateurs en professionals in de tennissport te doen verdwijnen. Tijdens de Jaarlijkse vergadering van de Zwitserse Tennisbond, die za terdag in Bazel werd gehouden, stel de voorzitter Abegg voor slechts het woord „speler" in de reglementen op te nemen en niet meer te spreken van amateur of professional. Er werd niet gezegd op welke da tum deze reglementswijziging zal in- gaan. Op het tamelijk lastige parcours van het landgoed Duinreli in Wasse naar, waar zondag 11 ferbmari het Nederland kampioenschap cycle- cross door ..Swift" wordt georgani seerd, hield de Leidse wielerclub gis teren voor de tweede keer een veld- rit voor de wintercompettae De ster ke Rijnsburger Cees Schijff bleek daarin opnieuw de beste. Hij had ditmaal heel wat minder moeite met Liek dé Jong dan vorige week. Ter voorbereiding op de nationale titelstrijd namen ook de Lissen aren Jan van Djjk en Herman Zuiderduin en Cor Rutgers uit Naarden aan deze club-cross deel. Zij mengden zich evenwel niet in het strijdge woel en vonden het parcours pittig. De uitslag was: 1. C. Schijff 2 L. de Jong, 2. W. v.d. Berg, 4. M.' Versluys, 5. Peter Akerboom. Peter de Jong maakte een lelijke val. Hoe wel het zich aanvankelijk ernstig liet aanzien bleek achteraf alles nog •nee te vallen. Hans v.d. Berg triomfeerde met ruime voorsprong by de nieuwelingen Tweede was A. v. d. Lely. derde i vyfde Peter Akerboom (2). Albert Meskers was by de A-as piranten weer eens een klasse apart Hy kwam na drie rondes met 300 meter voorsprong als eerste door de finish. Men verwacht by „Swift" dat hy in het nationale kampioenschap hoge ogen gaat gooien. De verdere uitslag van de club-cross: 2. L. Riet hoven, 3. G. Zandbergen, 4. Kees Akerboom. Bert Akerboom hield de familie-eer hoog met een zege by de B-aspiranten. Hy hield F. van t Hart en M. de Ridder achter zich. Uitslag veteranen: 1. B. Kruit, 2. G. Mieremet, 3. S. de Jong. Veldloop voor korfballers Meer dan 100 korfballers (sters) hadden gehoor gegeven aan de op roep deel te nemen aan de veldloop in de Leidse Hout, welke KNS geor ganiseerd had onder auspiciën van de Leidse Korfbalbond. De deelne mers waren in vijf groepen verdeeld. Individueel had De Algemene het meeste succes door in 3 van de 5 af delingen de erepalm weg te drager.. De vereniglngsprys viel ten deel aan Zuiderkwartier, dat zodoende de wis selbeker. die het vorig Jaar, toen deze loop voor de eerste maal plaat* vond. door De Algemene werd ge wonnen. Junioren dames: 1. J. Teeuw (Da naïden); 2. E. de Boer (Zuiderkw.). Senioren dames: 1. I. Thijssen (De Algemene)2. J. Roedoe (Zuiderkw.) Junioren heren: 1. W. van Iterson (De Algemene): 2. P. l'Amie (Cres cendo); 3. J. v. Ni erop (Danaiden). Senioren heren: 1. A. Molenaar (De Algemene): 2. T. Knynenburg (Zuiderkwartier); 3. T. de Jong (Crescendo). Veteranen: 1. H. Slebert (Zuider kwartier) 2. P. Scheurwater (Zui derkwartier)3. P. Azier (KNS). Vereniglngsprys: 1. Zuiderkwartier 44 pnt.; 2 Crescendo 36 pnt.: 3. De Algemene 34 pnt.: 4. Danaiden 16 pnt.: 5 Vicuc Orientis 8 pnt.; 6 KNS 6 pnt.: 7 Noorderkwartier 4 pnt 8. Fluks 2 pnt.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13