LEVEN EN LAWAAI sTN i Amerikanen boycotten modeshows in Parijs Op Sumatra: leven van een zak cement ■Oratie van prof. Sclimidt let op! t is 8 voor lente Kleine aanvoeren met rustige handel Tegen salarisbeleid van regering GOUD v. d. WATER I ZATERDAG 27 JANUARI 1968 io Prof. dr. P. H. Schmidt aan vaardde gistermiddag met een Chjoratie in het Groot Auditorium tie Jofficieel het ambt van gewoon Leids hoogleraar in de keel-, Jfrr heus- en oorheelkunde als op volger van prof. dr. H. A. E. Dishoeck. Prof. Schmidt over „Leven en lawaai". is p In zyn rede besprak prof. Schmidt nbei?rie asPecten van de invloed, die la- 8 F&ai kan hebben op het leven van üe mens. Deze aspecten zijn in de feerste plaats bschadiging van het gehoororgaan, in de tweede plaats de D^elemmering van de communicatie ag lussen mensen onderling, doordat het gesproken woord gemaskeerd wordt, zfn in de derde plaats de verstoring tan de voor de mens zo noodzakelijke rust. e L| Juist voor de mens heeft het ge hoororgaan een heel bijzondere bete- :enis. Door het horen kan zich spraak taal ontwikkelen. Door de taal igt de mens als individu deel aan gemeenschappelijke geestelijke reld en rijst het leven van de mens iiit boven zijn biologische existentie. Vj Het lawaai is sinds de vorige eeuw 30. sterk toegenomen. Met de groei van Industrie en verkeer groeide het la- De mens van vandaag wordt daaraan dan ook meer blootgesteld len'flan ooit tevoren en er zijn sterke rr. Aanwijzingen, dat in de naaste toe- ijda£0mst het lawaai n°g meer zal toe- 30 ijiemen. De suprasone transporttoe- Btellen. die op het ogenblik in ont- lwikkeling zijn, zoals de Franse Con- z°torde, de Russische Toepolev 144 en de Amerikaanse Boeing 2707 zijn zo «waar en zo snel, dat één enkele Vlucht van een dergelijk toestel over uur|iet westen van Nederland ruim zes tg |niljoen mensen zal blootstellen aan p3®fenkele daverende knallen. Indien aan dergelijke vluchten geen beperkingen Worden opgelegd zal onze bevolking veertig tot honderd van dergelijke arkfcnallen per dag te verwerken krijgen, de ontwikkeling industrie verkeer heeft de mens krachten, (tjwaaronder lawaai, ontketend, die hij om economische redenen haast niet .DJneer de baas kan. Toch zullen wij, al- Jdus prof. Schmidt, om het leven van jpe mens leefbaar te houden, het la waai moeten bestrijden, meer dan tot ig Inu toe gedaan wordt. ADVERTENTIE |Nog 8 weken. Dan begint het lieve leventje weer. 't Kwetteren en twin- keleren. 't Uitbotten en bloeien. Dan is 't lente! Wat doet tf? Nu de [winter wegsturen! Uit uw huis ban nen! Met stralend nieuw behang in fixa-color kwaliteit. Van Rath Doodeheefver. Uw vakman heeft de nieuwe R&D-Staalboeken 1968 al klaarliggen. Bekijk 't. Kie9 het behang van uw stoutste lente- iV. dromen. Dan bent u straks 't voor- eid jaar vóór als 't komt. En komen (doet het! Na de oratie, die met de gebruike- Prof. dr. H. A.E. van Dishoeck lijke toespraken werd besloten, reci- (l) biedt de nieuwe hoogleraar pieerde prof. Schmidt in de ont- zijn gelukwensen aan. vangstzaal van de Academie. I (Foto L.D./Holvast) ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. Leidse veemarkt Over de gisteren gehouden Leidse veemarkt valt weinig nieuws te vertellen. Met uitzondering van de afdeling varkens, die met een goed aanvoer voor de dag kwam, was deze in alle andere sectoren weer erg klein, een verschijnsel dat zich alle jaren in de maand januari voordoet. Ook de handel meldde geen noemenswaardige verandering en hield- het tussen rus tig tot redelijk. EXPORT LAG NAGENOEG STIL Als gevolg van onvoldoende aan bod kwam de export van vette lam meren en vette kalveren nagenoeg stil te liggen. Door het korte aan bod echter bleven de prijzen goed gehandhaafd en waren de goede kwa liteiten vette koeien en vette lamme- ;n nog duur. De aanvoer bedroeg i totaal 1586 dieren. Gebruiksvee. In deze afdeling wei- g meer aanvoer dan vorige week. Ook de handel gaf weinig verande ring te zien. In de sector vare koei- vas de handel wel weer williger iet goed handelbare en bruikbare vee goed te verkopen. Met de min dere soorten liep het flauwer af. De eerste kwaliteiten bleven duur. In de sector melkkoeien behield de han- :en rustig geod prijshoudend ver loop. Notering: melk- en kalfkoeien van 925 tot f 1225 en f 1560, vare koeien van f 725 tot f 1000 en f 1375. Jongvee. Nog steeds weinig aan voer en een flauwe belangstelling. De handel verliep kalm. Notering: graskalveren van f 400 tot f 450 1 f 525. Vette koeien. De aanvoer in deze afdeling was iets ruimer dan vorige week. Hoewel het aanbod overal aan de korte kant bleef, gaven de eind- martken ruimere aanvoeren te zien. was waarschijnlijk de oorzaak, dat er gisteren te Leiden minder kopers waren. Toch gingen de goede kwaliteiten nog vlot en goed prijs houdend van de hand en hield de handel het bij redelijk met een flau- afloop voor de mindere soor ten. Notering per kg. geslacht ge wicht: vette koeien van f3,60 tot f 4,10 en f 4,70, slachtstieren van f 4,20 tot f 4,65. Vette kalveren. Het kleine aantal aangevoerde vette kalveren van vrij behoorlijke kwaliteit werd vrij vlot prijshoudend verhandeld. Notering per kg. levend gewicht van f 3,60 tot f 4. Wolvee Evenals vorige week nog een kleine aanvoer van wolvee met weinig verandering in de handel. Als jlg van het naar verhouding gro tere aantal lichtere soorten was de gemiddelde marktprijs lager dan vo rige week, maar bleven er de goede kwaliteiten erg duur en werden er voor enkele zware rammen zelfs prij zen betaald tot plm. f 225 per stuk. Aangezien het aanbod te gering is voor een lonende export ligt deze nagenoeg stil, waardoor de handel stug verliep. Voor de fokschapen, waarvan er enkele mooie exempla ren waren aangvoerd, hield de han del het nog bij rustig. Notering: vette schapen van f115 tot f 135 en f 155; vette lammeren f 130 tot f 170 en f 210; fok schapen van f 175 tot f 200. Varkens voor fok en mesterij. In deze afdeling een goede aanvoer. De januarimaand ligt weer bijna achter ons en gaan we langzaam maar zeker naar het voorjaar toe, hetgeen in de handel merkbaar is, die gisteren redelijk verliep. Momenteel is er ech iets meer handel in de biggen dan in de schrammen omdat het aanbod van biggen niet te groot is en de prijzen voor de vette varkens weer iets minder zyn. Notering: drachtige zeugen van f 325 tot f 375 en f 450; schram men van f 85 tot f 95 en f 110; big gen van f 62 tot f 67 en f 72. Slachtvarkens. Zoals verwacht, gingen de prijzen voor de slachtvar kens weer iets omlaag. De export was minder en de prijzen voor de onderdelen waren verlaagd. Alle ja ren zien we rond deze tijd van het jaar hetzelfde verschijnsel, n.l. meer aanbod dan vraag, prijzen per kg. levend gewicht: lichte slachtvarkens van plm. f 2,18 tot f 2.23; lichte slachtzeugen van plm. f 1,60 tot f 1,70. Wegverkeer bij Haagsehe Schouw De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zuid- Holland te 's-Gravenhage brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wegens controlewerk aan het me chanisme van de basculebrug over de Oude Rijn in de weg Amsterdam Burgerveen Sassenheim Haag- Schouw 's-Gravenhage in de gemeente Leiden het verkeer in de nacht en de vroege ochtend van dinsdag 6 februari van 1 uur tot ïr op beide rijbanen enige ma len gedurende 10 minuten zal worden gestremd. LEIDSCH DAGBLAD Folk Beat 14 stopt met activiteiten Het bestuur van de Leidse Jazz So ciëteit Folk Beat 14 stopt met zijn ac tiviteiten. Dit staat te lezen ln een circu en b gen. De financiële hemel, zo schrijft het bestuur, is zwaar bewolkt, enige neerslag in de vorm van belasting aanslagen is ons niet bespaard ge bleven. Hoewel het niet de bedoeling is om de activiteiten met onmidde- lyke ingang te stoppen, zal aan het eind van het seizoen overwogen wor den of verder doorgaan nog verant woord is. Er zal nog een enkele avond worden georganiseerd. Het bestuur wil nog trachten udlt de impasse te komen. Wellicht, dat het sinds kort deel uitmaken van de Stichting Leidse Jeugd Actie een stap in de goede richting kan zijn. Om dit seizoen op een enigszins redelijke wijze te kunnen afsluiten, heeft het bestuur nog circa f 500 nodig. Moeilijke dagen voor Franse couturiers (Van onze mode-medewerkster) „De mode raakt op zijn eind", zei Coco Chanel, de grand-old lady van de Paryse haute couture op de vraag of zU voor de couturiers in de Fran se hoofdstad op den duur nog een toekomst ziet. Coco's perschef, die al vijf jaar beweert dat zyn meesteres- se tachtig is, was het volledig met haar eens. De Parijse couturiers beleven op het ogenblik moeilijke dagen. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de zomer van 1968 het begin wordt van het eind van de Parijse hegemonie. Oorzaak daarvan is dat veel Amerikaanse in kopers de Parijse modeshows boycot ten. Zij besloten daar in december toe nadat president De Gaulle op een persconferentie zijn gebrek aan ver trouwen in de Amerikaanse dollar uitsprak en bovendien de wereld met zijn anti-joodse uitlatingen schokte. Een rol heeft echter ongetwijfeld ook de bepaald onvriendelijke houding van enkele modehuizen gespeeld. Sommige couturiers in de Franse hoofdstad scheppen er nog steeds ge noegen in om zich als ware dictators te gedragen. Voegt men bij dit alles nog president Johnsons oproep om de bestedingen te beperken, dan is het wel duidelijk dat de Parijse cou turiers bepaald minder aan de Ver. Staten zullen verkopen. Export Vorig jaar exporteerden de Fran se modehuizen creaties ter waarde van ruim 50 miljoen gulden naar het buitenland. Amerika was de belang- „Rijst"-actie in Leiden e.o. rijkste klant. Ruim 80 procent van alle haute couture-creaties van Dior, Balenciaga en Yves-Saint Laurent verdwenen ieder seizoen naar dit land. Voor Dior en Saint Laurent Is een slecht verkochte collectie niet desastreus, omdat zij evenals Bal- main, Chanel en Guy Laroche finan cieel door een stoffenfabriek of een cosmetisch concern worden gesteund. Maar 30.000 Lavin en Patou plaatsten in Ame rikaanse kranten advertenties. Het zelfde deed de directeur van de Bond van Parijse couturiers. Kortom de modevorsten in de Franse hoofdstad moesten deze week voor het eerst in de geschiedenis bekennen, dat zy het niet zonder het buitenland kunnen stellen. Over de hele wereld zijn uit eindelijk maar 30.000 vrouwen, die zich een haute couture-jurkje van een paar duizend gulden kunnen per mitteren, maar zij kunnen behalve in Parijs ook in Rome, Londen en Ma drid terecht. En om de lancering van een nieuwe collectie die meestal meer dan een miljoen gulden kost, toch te kunnen financieren, laten cou turiers, inkopers en confectionairs een paar duizend gulden voor een toegangskaartje voor een modeshow betalen. Die klanten zullen er nu vooral voor de kleinere modehuizen zoals Maggy Rouff, Gres, Oarven, Moly- neux en Charles Montaigne moei lijk te vinden zijn, zodat men zich in de komende maanden niet over do sluiting van een of meerdere van hen moet verbazen. Shellprys De Koninklijke/Shell prijs ten bedrage jaar toegekend ai die verbonden is centrum „Meer ei stede. f 20.000 a dr. H. Meinardi, aan het epilepsie- Bosch" in Heem- Leiden en omgeving is in de komende dagen het actie-terrein van pater Ed. J. van den Berge, procurator voor de ontwikke lingsprojecten van de Nederlandse kapucijnen. Tussen de post bestelling zal men een brief aantreffen, waarin pater Van den Berge, wiens actie wordt gevoerd onder het motto: rijst, uiteen <zet hoe bewoners op Noord-Sumatra, die van honger dreigen om te komen, verscheidene weken kunnen leven van een zak cement. Stuwdammen komen oogst ten goede Pater Van den Berge uit Tilburg maakt de lezers van zijn brief dui delijk, dat het niet zo moeilijk en duur is als het op het eerste gezicht lijkt, om een medemens werkelijk elk jaar een maand lang te voeden. Zyn redenering is helder en sim pel. Voor tien gulden per zak (trans portkosten inbegrepen) is er op Noord Sumatra cement. Daarmee worden stuwdammen gebouwd in de riviertjes om het in de regentijd over vloedige water vast te houden in stuwmeren. Van die meren graven de boeren kanalen naar hun rijstvelden, zodat deze in de droge tijd bevloeid kunnen worden. Droge rijstvelden leveren gemid deld per jaar een zeshonderd kilo rijst op. Natte velden zesendertighonderd kilo, zes maal zoveel dus. Bovendien leveren bevloeide rijstvelden in het- Prov. Staten van Z.H.: Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben zich gistermid dag gekeerd tegen het salarisbeleid van de regering. Met 40 tegen 29 stemmen aanvaar den de Staten een motie van het Pv.d.A.-lid F. A. Diepenhorst, waar in G.S. wordt verzocht ter kennis van de regering te brengen, dat de voorlopige salarisverhoging van 2 per 1 januari 1968 te laag is en de methode van percentuele verhogingen moet worden gewijzigd teneinde on rechtvaardigheden voor de groep van laagstbezoldigden te voorkomen. De motie gesteund door de fracties van de P.v.d.A., de K.VP., de P.S.P. en de C.P.N. tegen stemden de A.R., de C.H.U., de SGP. en de Boeren partij. Nadat de heer Diepenhorst zijn motie in het vooruitzicht had gesteld verklaarde gedeputeerde mr. H. van Riel. dat het college van Gedeputeer de Staiten niet op rijkssalarispoli- tiek wilde ingaan. De Staten hebben Gedeputeerde Staten een algemene machtiging verleend om voor het per soneel van de provincie het rijkssa- larisbeleid te volgen. G.S. weten ook vrijwel zeker, aldus de heer Van Riel dat iedere afwijking van het rijksbeleid zal worden afgewezen. De heer Diepenhorst zag in het be toog van gedeputeerde Van Riel al leen maar een reden om toch tot een uitspraak te komen. Bij de stemming bleken de K.V.P.- en P.v.dA.-leden van het College van Gedeputeerde Staten voor de motie te zijn. zelfde Jaar nog een tweede oogst op en op blijven onder water staande velden kan men vis kweken. Berekend kan worden, dat een zak cement, verwerkt in stuwdammen en kanalen, jaarlijks twintig kilo rijst extra oplevert. Omdat een volwassene op Noord- Sumatra ongeveer twintig kilo rijst per maand nodig heeft om te leven, geest ieder die de kosten draagt van één ak cement daardoor in feite elk Jaar een medemens een maand lang te eten. De cement wordt immers niet op gegeten, er kan elk Jaar van gege ten worden. De eigenlijke motor van dit werk programma en de actie „Rijst" is de Nederlander J. Krol een missionaris die vooral actief is in de landbouwsec tor. Hu is mede-bestuurslid van een bond van kleine boeren waarin moe hammedanen, protestanten, r. ka tholieken en andere samenwerken om de toestand van het land en de wel stand van de mensen duurzaam te verbeteren. Hun grote hindernis is het gebrek Aanschaf van oinle Leidse partituren De Stichting Kunstmanifestaties, die jaarlijks het Holland-Festival ln Leiden organiseert, heeft van het Anjerfonds Zuid-Holland financiële steun gekregen voor het fotocoplëren en vermenigvuldigen van door Ne derlandse musicologen her-ontdekte koor- en muziekwerken die in Leiden werden gecomponeerd of uitgegeven gedurende de 15de tot en met de 18de Het betreft composities van Jos- quin des Prez, Pierre de Manchl- court, Jacobus Clemens non Papa, Cornells Schuyt, Jan Pietersz Sweelinck, Henrico Albicastro en Philip Pool. Op 17 juni 1967 vond in de Mare- kerk te Leiden door het Nederlands Madrigaalkoor en het Ensemble „Pieter Hellendaal" na eeuwen egn her-uitvoering en van enkele compo sities, voor zover bekend, zelfs de we reldpremière plaats. Dank zij de steun van het Anjer fonds konden enige boeiende compo sities worden toegevoegd aan de be staande oud-Nederlandse muzieklite ratuur. De supervisie over de partituren berust bij de Stichting Kunstmani festaties in het Stadhuis. Bewoners van Noord-Suma tra bezig aan de bouw van een stuwdam. aan geld en materiaal om die ver betering in gang te zetten. Zijn ze eenmaal goed begonnen, dan zullen ze zover komen, dat ze zich zelf kunnen helpen. Dat is dan ook het doel van de ctie „Rijst!: mensen uit de nood helpen! Bijdragen voor dit opbouwende ontwikkelingswerk kunnen gestort worden op giro 79 11 00 van „Rijst", Tilburg. ADVERTENTIE BEJAARDEN EN HUN HOBBY Tijdens de reeds enige jaren be staande contacten tussen de bestu ren en de bezoekers van de Leidse bejaardensociëteiten, is duidelijk naar voren gekomen, dat ook in Lei den vele bejaarden hun vrije tijd vullen met het beoefenen van diver se hobby's. Zo houden zij zich bezig met tekenen, figuurzagen, schilderen, handwerken, het kweken van vissen, planten enzovoort. Op initiatief van enige dames uit de hervormde vrouwendienst is dezer dagen een comité opge richt met als doel een tentoonstel ling te organiseren van de resulta ten, die de zowel vrouwelijke als manlijke bejaarden op het gebied van him hobby konden bereiken. Het tentoonstellingscomité wordt gevormd door een afgevaardigde van de centrale HVD, leidsters van de so ciëteiten en enkele vaste bezoekers. Het ligt ln de bedoeling de tentoon stelling te houden in de grote zaal van gebouw „StaalwUk", Herenstraat 45 en wel op woensdag 24 en donder dag 25 april. De deelname staat open voor alle Leidenaars boven de 65 jaar, dus ook voor hen, die geen lid zijn van een bejaardensociëteit. De tentoongestel de produkten blijven het eigendom van de inzenders of inzendsters. Opgave tot deelname (waaraan geen kosten zijn verbonden) dient, vergezeld van een duidelijke om schrijving van het ln te zenden pro- dukt, uitsluitend schriftelijk en wel vóór 4 februari a.s. te worden in geleverd bij één van de navolgende leden van het comité: mevr. T. Smit- Bootsgezel, Acaciastraat 19; mevr. J. van Tol, Surinamestraat 4; de heer J. Schenkeveld. Weidehof 3, allen te Leiden. Mr. H. v. Wijk voor Leidse P.S.P.-ers Dienstweigering is gewetenszaak Er schort naar de mening van de P.SP. heel wat aan de voorlichting over dienstweigeren in cms land. En omdat bij de meeste dienstplichtige jongeren de vreemdste ideeën heer- over de gevolgen van het weige- van militaire dienst vond de Leidse PSP.-afdeling het nuttig aan dit onderwerp aandacht te besteden, Dat gebeurde gisteravond in het Pry- taneum tijdens een bijeenkomst, die goed werd bezocht. Als spreker was uitgenodigd mr. H. van Wijk, die al in vele gevallen is opgetreden als raadsman van dienstweigeraars. Mr. Van Wijk wees onder meer op het bestaan van de Wet Gewetensbe zwaarden Militaire Dienst, volgens welke wet iemand, die gewetensbe zwaren tegen de militaire dienst heeft, deze dienst niet hoeft te ver vullen. Hij had nogal wat kritiek op de werkwijze van de door de rege ring Ingestelde commissie, waarvoor de dienstweigeraar moet verschijnen, maar stak anderzijds de loftrompet over de militaire krijgsraad, waar de gewetensbezwaarde naar zijn mening bepaald indiet bij de duivel te biecht is. Mr. Van Wijk gaf toekomstige dienstweigeraars de goede raad om wat de probleem-stelling betreft eerst met zichzelf in het reine te komen en na te gaan waar op precies het uitgangspunt van hun gewetensbezwaar ligt. Het is een misvatting te menen dat een dienstweigeraar de gevangenis in moet of naar een werkkamp wordt gestuurd. Hij is wel verplicht tot het vervullen van een plaatsvervangende burgerdienst, die op het ogenblik zesentwintig maanden duur, maar die volgens mr. Van Wyk binnenkort een periode van vierentwintig maanden zal omvatten. Gedurende deze tijd kan de gewetensbezwaarde te werk worden gesteld bij instellingen van algemeen belang zoals verpleegin richtingen, deltawerken, de staats drukkerij en tegenwoordig zelfs bij de Koninklijke Bibliotheek. Laitetr op de avond was er uiteraard ruim schoots gelegenheid om over dit pro- blemistische onderwerp vragen te stellen en te discussieren. ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Programma tafeltennis Zaterdag 27 jan.: Scylla—Ned. Lloyd (Morsweg 188, aanvang 18 uur) Scylla 3HOC 3 (Noordeinde 40, aan vang 15 uur). Verder de navolgende wedstrijden: ereklasse A: Hunter 25Maasbree; B A VGA—Treffers; Swift—SVE. Hoofd- kl. A: Hunter 25/2—Scylla 2; Wi- bats 2—Eendracht; Belcrum—WGA C: Ons Vermaak—ATTCD: SVE 2 DOCOS; E: DTTCTOV, Overg- U.: AMVJ 3—Scylla 4.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3