DE NIEUWE BMW 2002 Pueblo - incident Ter gelegenheid van de introductie in Nederland van Feestelijke BMW show in de grote showroom van de importeur T0URN00IVELD-DEN HAAG Vrijdag 26, zaterdag 27, maandag 29 januari van 10.00-22.00 uur op ZONDAG 28 januari van 10.00-18.00 uur. DE PREMIERE VAN DE BMW 1600 GT BMW 1600 cabriolet MET EEN ENKEL WOORD LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE VRIJDAG 26 JANUARI 1| Expositie van het complete BMW-programma en tevens voor ons land Onderstaande BMW dealers zullen u voor deze grandioze show gaarne ver LEIDEN Aulomobielbedr. Rob Gorris Co.,- Hoge Rijndijk 278-280- Tel. 40697-40698 (01 welkomen in de grote showroom van de importeur: Alimpo n.v., Tournooiveld, Den Haag^ KATWIJK AAN ZEE 710) Garage van der Plas - Seer. Varkevisserslraal 66 - Telefoon 2682 (01718) U U-j met ior tier rooi ;loc op 1 afk twe Vervolg van pagina 1 Russen steunen Noordkoreanen Het Russische persbureau Tass heeft gisteren het besluit van presi dent Johnson reservisten op te roe pen „een dreigende daad" genoemd. Kort daarvoor had Radio Moskou bekend gemaakt dat Noord-Korea „juist" heeft gehandeld door de „Pueblo" in beslag te nemen. Het was tot dusverre de duidelijk ste aanwijzing dat de Sowjet-Unie de Noordkoreaanse actie goedkeurt. De correspondent in Washington van de Izwestia vergeleek de zenuwachtig heid over het kapen van de „Pueblo" met de spanning in augustus 1964. Toen Amerikaanse en Noordviet- namese schepen slaags raakten in de Golf van Tonkin. Premier Kosigin van de Sowjet-Unie op het ogenblik op bezoek in India heeft gisteren ge weigerd commentaar te geven op het ,.Pueblo"-incident. Russen willen vermijden dat zij door China beschuldigd worden van „collaboratie" met de Amerikanen. In bevoegde Japanse regerings kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat Noord-Korea na ze kere tyd, wellicht reeds na enkele dagen, de bemanning van de .Pueblo" vrij zal laten. Men steunt hierbij o.m. op het feit, dat Noord- Korea na elk van de talrijke inciden ten waarbij Noord-Korea Zuidkore- aanse boten in beslag nam, steeds de bemanning ervan heeft vrijgela ten maar de boten heeft gehouden. Deze vrijlating geschiedde in het al gemeen na twee of drie weken. Vrij? In Landense regeringskringen neemt men aan dat de Sowjet-Unie toch zal proberen de Noordkoreaan- se regering te bewegen de „Pueblo" en zijn bemanning vrij te geven. Dit zal voorzichtig gebeuren omdat Het Amerikaanse vliegdekschip „Enterprise", dat voor de Noord- koreaanse kust de wacht heelt betrokken. De „Enterprise" wordt door kernenergie aangedreven en is het grootste vliegdekschip ter wereld. Tliant Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft een nota ontvangen van de Zuidkoreaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, waarin deze vraagt om een veroor deling over het Noordkoreaanse op treden. Oe Thant heeft verklaard, dat hij niet van zins is op eigen initiatief stappen te nemen in ver band met het in beslag nemen van de „Pueblo." Waarnemers in New York menen dat het feit dat Noord-Korea niet is aangesloten by de Verenigde Naties een grote belemmering kan vormen om via de Veiligheidsraad tot een regeling van het conflict te komen. Noord-Korea heeft in het verleden diverse malen besluiten van de raad genegeerd. Het Vatikaan heeft de bij het „Pueblo"-geschil betrokken par tijen opgeroepen een vreedzame op lossing te zoeken. De Japanse regering gaf gisteren uiting aan haar bezorgdheid over het incident met de Pueblo. Een woord voerder herinnerde de Verenigde Sta ten eraan dat volgens het tussen bei de landen gesloten veiligheidsverdrag overleg nodig is alvorens de in Ja pan gestationeerde vliegtuigen en schepen zouden kunnen deelnemen aan vijandelijkheden. „Niet mijn man" Mevrouw Bucher, echtgenote van de commanadnt. van de .Pueblo" heeft gisteren ontkend dat de door de Noordkoreaanse radio afgedraaide „bekentenis" van haar man echt is. Na het afdraaien van een band opname zei mevrouw Bucher: „Dit is niet de stem van mijn man". Het or gaan van de Noordkoreaanse com munistische partij Rodong Sjinmoon suggereerde vandaag dat de beman ning van de „Pueblo"' berecht zou worden. Het blad schreef dat „mis dadigers die zich vergrijpen aan de souvereiniteit van anderen, volgens de wet hun verdiende straf moeten ontvangen". De verantwoordelijkheid voor het besluit om al dan niet hulp te sturen de „Pueblo", toen dit ver- kenningsvaartu'j door Noordko reaanse marineschepen werd ge- enterd, berustte bij de bevelvoerende officieren van de Amerikaanse vloot- strijdkrachten in de Stille Oceaan. Dit is op het ministerie van Defen sie in Washington meegedeeld. Ge noemde officieren hadden géén be roep gedaan op Washington om be paalde maatregelen te nemen. In Washington was minister McNamara dinsdag om 6.23 uur Nederlandse tijd van het incident in kennis gesteld. Toen bevonden de Noordkoreanen zich al 38 minuten aan boord van de „Pueblo". Negen minuten later werd de laatste boodschap van het vaartuig ontvangen. Ontvluchte psychopaat nog spoorloos De gemeentepolitie van Doet in- chem speurt nog steeds naar een dinsdag uit het psychopatenasiel „De Kruisberg" in Doetinchem ontsnapte gedetineerde. Tot nog toe ontbreekt van hem elk spoor. De directrice van het rijksasiel mevrouw Fischer, meent dat de man zich niet meer in Doetinchem ophoudt. Hij werd in „De Kruisberg" geplaatst wegens een aan tal misdrijven, waaronder zedende licten. Hij ontvluchtte tijdens een zangrepetitie uit het raam. De poli tie kamde ijlings de Kruisbergse bos sen uit, maar totnogtoe zonder resul taat. Onder de bewoners van de streek heerst grote ongerustheid, nu bekend Is geworden, dat de man zich in ^?t verleden niet alleen aan vermog maar ook aan zedendelicten h^.t schuldiggemaakt. Men heeft de vorig jaar juli gepleegde moord op de 19- jarige Ria Florijn door een ontsnap te gedetineerde, nog vers in het ge heugen. FELLE AANVAL VAN KOSIGIN OP AMERIKA De Sow jet-Russische premier Ko sigin heeft gisteravond aan een ban ket te zyner ere In Nieuw Delhi „agressieve imperialistische en kolonialistische machten" ervan be schuldigd oorlogen te veroorzaken of de vrede te bedreigen in Zuid-oost- Azië, het Midden-Oosten en Europa. „De machten hebben een bloedige oorlog in Vietnam veroorzaakt, zij intervenieren in Laos, en zij hebben Cambodja openljjk bedreigd, al dus Kosigin in een nauwelijks ver holen aanval op de Verenigde Sta ten. „De groeiende vriendschap tussen de jonge ontwikkelingslanden en de Sowjet-Unie en andere communisti sche staten dient de zaak van ver dere consolidatie van het front der anti-imperialistische worsteling" al dus de Russische permier. Zijn scher- eidóe G^rcjenda Oegsi geest (Gemeentecentrum): K. O. Lezing dr. J. H. C. Kern „Mees terwerken van oud-Egyptische kunst" 8 uur nam ZATERDAG Zomerzorg Centrum Leiden Ned. Ver. van tweelingen. Spr. dr. H. M. J. Krans over „Schlldklierhormonen". 7 uur nam. ZONDAG Rijnlands Lyceum (M. H. Tromp- laan)Gem. voor oorspronkelijk chris tendom. Spr evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Gerecht 10: Universele eredienst Soefi-beweglng. Spr. mevr. E. E. van Tricht-IIeeslng over „Geven en ont- \angen een kunst". 11 uur voorm. MAANDAG SchouwburgAbonnementsvoorstel ling Toneelgroep „Studio" met „De ar chitect en de Keizer van Assyrlë". 8 Schouwburg: Abonnementsvoorstel ling Toneelgroep „Studio" met „De ar chitect en de Keizer van Assyrlë". 8 uur Rijksmuseum van Oudheden: Spr. dr. W. D. van Wijngaarden over „De middeleeuwse moskeeën van Cairo. 8 Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Britse defensie nog zeer sterk Engeland zal ook na de voorgeno men beperking van zijn verdediging de op een na sterkste vloot van de Westelijke wereld bezitten, na de Amerikanen. Dit heeft minister van Defensie Healey gisteren in het La gerhuis gezegd in het debat over de buitenlandse politiek. In Europa zal de Royal Air Force met 400 van de modernste gevechtsvliegtuigen de sterkste luchtmacht zijn. Het handhaven van de vrede in Europa noemde Healey de voor naamste taak. Ondanks de bezuini ging zal Engeland door de terug trekking uit de gebieden „ten oos ten van Suez" een grotere bijdrage aan de verdediging van Europa kunnen leveren dan voorheen. pe kritiek was in lijnrechte tegenstel ling tot zijn vriendelijke glimlach die hij eerder op de dag bij aan komst in Nieuw Delhi op het gezicht had. BINNENLAND Vier procent bij KLM Het grond personeel van de KLM, in totaal be staande uit bijna 8000 werknemers en werkneemsters, krijgt met ingang van 1 januari een loons- of salaris verhoging van 4 procent. Dit is het belangrijkste resultaat van het overleg over de arbeisvoor- waarden voor 1968 dat tussen de di rectie en de vakorganisaties is ge voerd. Voor personeelsleden van 23 jaar en ouder zal de verhoging ten minste f 35 per maand Spaanse werkkrachten Ondanks de verminderde werkgelegenheid in oostelijk Gelderland, zit de fietsban- denfabriek Vredestein in Doetinchem met een tekort aan werkkrachten. Men doet thans pogingen het perso neel met 25 Spaanse arbeiders uit te breiden. De uitbreiding houdt ver band met de produktiestijging. Vorig jaar werden in het Doetinchemse be drijf, dat 800 werknemers in dienst heeft, zeven miljoen fietsbanden ver vaardigd. Voor dit jaar verwacht men een produktie van acht miljoen. BUITENLAND Oplichter Een 61-jarlge West- duitse meteropnemer wordt gezocht wegens oplichting van 300.000 mark, die hij zijn „klanten" heeft afgetrog geld. De mensen, bij wie hij de elektriciteitsmeter kwam opnemen, wist hy zodanig te bewerken dat zij toestemden in zijn voorstel hun spaargeld via hem te investeren te gen 20 procent rente per jaar. De rente betaalde hij vah het geld dat hij van zyn klanten ter investering kreeg. Verleden week viel hij pas door de mand na zijn duistere prak tijken 12 jaar lang te hebben uit geoefend. Hy is sindsdien verdwe- nen.x Starfighter neergestort Gister avond is een Westduitse F 104 g Starfighter dicht bij de Deense grens neergestort. De piloot wist zich met zijn valscherm te redden, aldus een woordvoerder van het ministerie van Defensie. Het is de 75ste Westduitse starfighter die sedert 1961 is neer gestort. Het ongeluk gebeurde in de omgeving van Leek. Olie in Pakistan Sowjet-russi- sche deskundigen hebben in Kot Sa- rang op 130 km van Rawalpindi in Pakistan olie gevonden in een hoeveelheid die waarschijnlijk op commerciële basis geëxploiteerd kan worden. Russische deskundigen speu ren in Pakistan naar olie krachtens een overeenkomst uit 1961. Beroep op Zuid-Afrika De Vei ligheidsraad heeft een beroep gedaan op Zuid-Afrika om de 35 man vry te laten die op het ogenblik terecht staan op beschuldiging van samen zwering tegen het bestuur van Zuid- Afrika over Zuidwest-Afrika. De raad veroordeelde Zuid-Afrika wegens het niet reageren op eerdere verzoeken van de Algemene Vergadering. Ongeoorloofd werkverzuim Po litiemannen in Polen die dronken op hun werk komen of wegblijven om dat zij zogenaamd ziek zijn, kunnen voortaan beboet worden of salaris- kortingen oplopen krachtens een nieuw zojuist door het Poolse parle ment goedgekeurd wetsontwerp. Ook werkgevers, die een dergelijk gedrag oogluikend toelaten, zyn strafbaar. In vele gevallen was het verzuim te wijten aan alcoholmisbruik. Uit hechtenis ontslagen - De voor malige advocate Marianne Kreuzer die in februari vorig jaar in het proces-Dominas tot zes jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, is gis teren wegens haar slechte gezondheid uit voorlopige hechtenis in Essen ont slagen. Zij was een der voornaamste beklaagden in het proces tegen de bende juwelenrovers die in Duits land en Nederland had gewerkt. Het vonnis was nog niet rechtsgeldig om dat omtrent een revisie nog geen be sluit is genomen. De advocate is eerst als verdedigster opgetreden voor de chef van de bende, Petras Dominas, die tot 15 jaar gevangenis straf werd veroordeeld. Later werd zy medeplichtige. Kneedbomaanslagen in Miami Een garage en de kantoren van twee bedrijven in Miami, die zich bezig houden met het vervoer van goederen die door Cubaanse ballingen naar fa milieleden op Cuba worden gestuurd, zijn gisteren verwoest door kneed bommen. Een politieman werd licht gewond. Men vermoedt dat de aan slagen het werk zijn van een nieuwe verzetsgroep tegen premier Fidel Cas tro, „Cuban Power" geheten, die in een oorlogscommuniqué al heeft gedreigd vliegtuigen te laten explo deren die lading naar Cuba vervoe ren. Thant naar Benelux Secretaris generaal Thant van de Verenigde Na ties zal binnenkort de Beneluxlanden en dus ook Nederland bezoeken, zo is in welingelichte kringen in New York te horen. Nadere bijzonderhe den zullen op 6 februari officieel wor den bekendgemaakt. De definitieve afspraak voor het bezoek werd ge maakt toen de ambassadeurs van België, Nederland en Luxemburg by de Verenigde Naties dezer dagen een bezoek brachten. Dood door schuld Gisteren is de machinist van de sneltrein Bern Parys gearresteerd, die woensdag ii een tunnel in de Frnase Jura ont spoorde. Volgens de openbare aan klager had de man „een verbazende hoeveelheid" sterke drank genuttigd. De machinist wordt beschuldigd van dood door schuld. By het ongeluk kwamen twee personen om het leven en werden er 33 gewond. Toch in parlement Er is een wij ziging gekomen in de uitslag van de Deense parlementsverkiezingen. Bij hertelling van de stemmen is geble ken dat de linkse socialisten „wij staan links van de communisten", zei een kandidaat tijdens de campagne meer in plaats van minder dan de vereiste twee procent van het totale aantal stemmen hebben gekregen. Daarmee hebben ze automatisch recht op vier zetels in het folketing. De vier grootste partijen zullen elk één zetel aan de linkse socialisten af moeten staan. De verdeling der ze tels wordt dan: sociaal-democraten 62, sociaal-liberalen 27, boerenpartij 34, conservatieven 37, socialistische volkspartij 11 en linkse socialistische partij 4. Gretsjko in Oost-Duitsland Maarschalk Gretsjko, de Russische minister van Defensie, is gisteren in Oost-Duitsland aangekomen voor een inspectie van de daar gelegerde Rus sische troepen, aldus meldt het Rus sische b'ad „Rode Ster". WOENSDAG Schouwburg: K en O-serie modern toneel door Toneelgroep Centrum ..Wanneer heb Je mijn moeder voor laatst gezien?" 8 uur nam. Mondei ONDERDAG Universiteit: Oec. Raad. Minister Klompé over „Ontwikkelingshulp als eerste stap naar vrede". 8 uur nam. Schouwburg: K en O-toneel voor Jongeren. Kon. Ver. „Litteris Sacrum" speelt. „Zachtjes met de deuren". 8 Rest. v. d. Heyden. Filmavond Ned. Reis Vereniging. 8 uur nam. BIOSCOPEN 4.45. 7 en 9.15 Luxor: „Operatie „Schoppenaas", 18 Jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera: „Nvie is bang voor Virgi nia Woolf?", 18 Jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Vrijdag en zaterdag nachtvoor stelling (11.30 uur): „Orfeu Negro". 18 Jr. Rex: „Hij kwam om te doden", 14 Jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Vrijdag er zaterdag nachtvoorstelling (11.30 uur): „Stella's sleutel", 18 Jr. Lido: „Goudfört op Caribo". 14 Jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De kanonnen van Nava- rone", 14 jr. Dagelijks 2 en 8 uur. Zon dag 2, 5 en 8 uur. Astra, Wassenaar: vrydag 8 uur. za terdag 7 en 9.15 uur. zondag 7 er 9.15 uur: „De lokvogels" (The Silen cers), 14 Jr zondagmiddag 2.30 uui „Gespuis in Arizona". TENTOONSTELLINGEN Galerie v. d. Vlist (Botermarkt 3): Tentoonstelling plastieken, schilderijen en tekeningen Frits van Eeden. Ge opend dagelijks 9 nam en vrijdagavond 8-10 uur (t/m 1 februari) Lakenhal: Tentoonstelling „De 50 best verzorgde boeken van het Jaar 1966". Werkd. 10 uur voorm. 4 uur nam.; zond. 1-4 uur nam. (tot 18 fe bruari). Lakenhal: Foto-tentoonstelling Wim Noordhoek. Werd. 10 uur voorm- 4 uur nam.; zondag 1-4 uur nam. (tot 28 Januari). De Lakenhal: Dag 104 uur: zond Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28)Werkd. 10 uur 5 uur nam.; zond 1-5 uur nam. legermuseum (Pestbulslaan)Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u. (zondag 1-5 uur) Universiteit: Tentoonstelling schilde rijen en gouaches Jaap Nannlnga. Ge opend maandag t/m vrijdag 9 uui voorm - 5 uur nam. (tot 16 februari). Rijksmuseum voor Volkenkunde: (Steenstraat 1): dag. 10 5 u.; 's zon dags 1 5 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ex positie Japanse volkskunst, 10 uur voorm.-5 uur nam. (Zondags 1 tot 5 uur nam.) t.e.m. 12 maart. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling Collectie Lechner ran Japanse Kunst Werkd, 10 uur voorm tot 5 uur nam zondags 15 uur nam Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag 10-4 uur zond 1-4 uur Wassenaar (Kunstzaal Heuff)Plas tieken Marian Gobius en tekeningen, litho's en etsen van Sjoerd Hannema. Maandag t/m zaterdag 10 uur voorm. - 5 uur nam.; bovendien dinsdagavond 8-10 uur (t/m 31 lanuari). Avond- en nachtdienst der apotheken. Geopend voor spoedeisende geval len: Haven Apotheek. Haven 18. tel 20085. De zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door de Haven Apotheek. WEEKEINDEDIENST DER HUISARTSEN. Tot zaterdagochtend 10 uur raad plege men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht 24 uur de dokters telefoon 22222 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Bedankt voor Nyeveen (Dr. Oenema, kand. te Groningen. CHRIST. GEREF. KERKENhorl GEREF. GEMEENTEN iekc Beroepen te Scherpenisse Weststrate te Meliskerke Tricht A. W. Verhoef te BarneL, HAAGS- AGE N DId (Van donderdag 25 Januari r1 t/m. woensdag 31 januari VRIJDAG 26 JANUARI ftac Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Hi|iet Comedle: „Helder zien ln het doniecl Dlligentla, 20.15 uur: Max Llchj^g George van Renesse, tenor. Grote Kerk, 20.00 uur: Kon. Z^we trenlglng „Excelsior". Kon. Conservatorium voor mul. 20.15 uur: Koos Verheul, fluit entin< van der Meer, plano. Hez Micro; theater „In de steeg", f uur: Cabaret Salvo. PaK Poppentheater Frank Kooman, $ch uur: „De nachtegaal van de keilde] en Cabaretprogramma „VossenstreK. Paviljoentheater, 20.15 uur: De Ntei we Komedie: „De dienstlift" en J E beetje pijn". Jer Theater Matrijs, 20.30 uur: Thetf werkgroep „Spoel": „De les" en Jes onderhoud". tré ZATERDAG 27 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Ha t Comedle: „Rosencrantz en Gulli stern zyn dood". we* Circustheater, 20.00 uur: De N«üig landse Operastichting: „Le comt« 7 Dlligentla, 14.15 uur: Toneelghei Arena: „Ploeft"; 20.15 uur: Solotojgei Ank van der Moer: „Vrouwen". Kurzaal, 20.15 uur: Concertgebcrej orkest. JVO< Micro-theater „In de Steeg", 2 uur: Cabaret Salvo o.l.v. Inge 1 Paviljoen theater. 20.15 uur: De I we Komedie„The Fantastlcks". Poppentheaters: Guldo van I 14 30 uur: „Singo ln het land Blmbambijn"; Frank Kooman, uur: „De Muziekmannetjes". Aula Van Stokweg 35, 20.00 Max Tailleur en zijn ensemble. ZONDAG 28 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: Ha Comedle: „Van de brug af gezien Dlligentla, 14.30 uur: Solotoneel van der Moer: „Vrouwen". Poppentheaters: Guldo van I 14.30 uur: „Singo ln het land Blmbambijn"; Frank Kooman, uur: „Slik, de slak". MAANDAG 29 JANUARI DINSDAG 30 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: NI zi Rotterdams Toneel; „De eerste vrouw Fraser". Zaal „Oldeslo", 20.15 uur: Het 1 Nederlands Symphonic Orkest. WOENSDAG 31 JANUARI Kon. Schouwburg, 20.15 uur: N« landse Comedle: „De honger en Paviljoentheater, 20.15 uur: Tot groep Studio: „De Architect en de zer van Assyrlë". Poppentheaters: Guldo van D 14.30 uur: „De verdwenen print Frank Kooman, 14.30 uur: „Slik, DAGELIJKS Theater Pepijn, t/m 29 febni 20.30 uur: Cabaret Pepyn o.l van Vliet: „Dag en nacht" (Beh maandag WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlisslngen z Eelde z De Bilt z Twente Eindhoven s Zuid-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen 2 Londen Brussel z Luxemburg Parys z Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtlnchen Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene z Barcelona Madrid half bew. regenbui geh. bew. geh. bew. sneeuw sneeuw onbewolkt onbewolkt geh. bew. motregen geh. bew. onbewolkt sneeuwbui geh. bew. sneeuw half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2