EIDSCH DAGBLAD Machtsvertoon V.S. f 419- ™a.ptf„ Tnobulette JAMIN n wrote concentratie van strijdkrachten bij Korea IESERVISTEN OPGEROEPEN V vA Akkoord taven-cao ^erwaclit Soeharto naar Holland Juwelier in tien jaar zeven keer beroofd Weer een nacht in het open veld NIEMAND VERTELLEN alles Vlieland CARAVAN RAI68 Gé VERHOOG ©ucf euwa pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 26 JANUARI 1968 No. 31492 5eur: E. A. E. van Dishoeck rfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De Verenigde Staten zijn allerminst van plan het „Pueblo"- cident op zijn beloop te laten. President Johnson heeft giste- n op de weigering van de Noordkoreaanse regering het schip t te leveren en de bemanning vrij te laten, gereageerd door servisten van luchtmacht en marine op te roepen. ,ater op de dag verzocht de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde ties om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad in verband met het oeblo"-incident. De Veiligheidsraad zou vanmiddag om half vijf bijeen men. IQMA' le reservisten, 14.600 verdeeld over pjrtien luchteenheden van de natio- ||e garde, acht reserve-eenheden de luchtmacht en zes van de ne, moeten zich zaterdagoch- d melden. De reservisten zullen jacht- en transporttoestellen be- inen. e oproep ls de eerste van die d sinds oktober 1962 toen 14.000 visten van de luchtmacht wer- opgeroepen als machtsvertoon is de crisis rond Cuba. Deze ïrvisten zijn nooit in actie geko- en werden na een maand weer huis gestuurd. In 1961 heeft Amerikaanse regering 150.000 re- jrvtóten voornamelijk van de land- ïht, opgeroepen tijdens de Ber- Tan onze Haagse correspondent) H laar alle waarschijnlijkheid kan er -:|p r binnenkort ondanks alle ru ig er dat er over is geweest een i worden afgesloten voor de ha il arbeiders (circa 24.000 man). Ge it de ontwikkeling van de vrije apolitiek in andere bedrijfstakken i de werkgevers in het waterweg- lied teruggekomen van hun aan- ttkelijk starre houding om niet er toe te laten dan een krappe king van de stijgende kosten van ensonderhoud. Jaar verluidt gaan zij niet alleen :oord met een loonsverhoging 4 procent (zjj het dat die voor paalde groepen jeugdigen wat min- wordt), doch zjj zouden ook heb- toegestemd in een vermindering de werktijd tot een veertigurige rkweek. Daarmee zouden de ha- ïarbeiders de' eersten zijn met een gelijke arbeidsduur, waar tegen- ir staat dat er in buitenlandse ha ls veelal korter wordt gewerkt. diplomatieke stappen om de crisis rond de „Pueblo" op te lossen wor den voortgezet. De Verenigde Staten hebben gisteren een tweede verzoek aan de Sowjet-Unie gericht om te bemiddelen. Dinsdag heeft het Krem lin een dergelijk verzoek afgewezen. In Wall Street deden gisteren ge ruchten de ronde over teruggave van de „Pueblo", die echter meteen door Amerikaanse regeringsfunctiona rissen werden tegengesproken. De beurs die nogal slecht had gerea geerd op het nieuws van het kapen van de „Pueblo" leefde na de oproep van de reservisten weer helemaal op. Explosief ljjnse crisis. Zy zijn ongeveer 10 maanden in dienst gebleven. Het Witte Huis deelde gisteren in aansluiting op de oproep mee dat eventueel ook reserve-eenheden van leger en mariniers zullen worden opgeroepen. Vanmorgen is in Seoel bekendgemaakt dat alle onderdelen van het eerste Zuidkoreaanse leger, één van de grootste veldlegers ter wereld, in alarmtoestand zyn ge bracht. Ook de Zuidkoreaanse lucht macht en marine zijn paraat. Voor het Amerikaanse leger in Zuid-Korea zijn soortgelijke maatregelen geno men. Diplomatiek overleg WEERBERICHT Weersverslechtering De Bilt verwacht van heden- tot Prgenavond: in de nacht en och- ^i|M licht tot half bewolkt, tot matig lemende wind naar west krimpende od, met in 't binnenland tempera- Ren om het vriespunt. Morgen over- >S6 g haW tot zwaar bewolkt, later volgd door regen, naar zuidwest tapende en tot hard of stormach- toenemende wind, en ongeveer ïelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.40 uur) 27 JANUARI fo op: 8.29 uur; onder: 17.17 uur. aan op: 7.36 uur; onder: 14.05 uur water te Katwijk te 0.58 en 13 23 laagwater te 9.07 en 21.40 uur Dit nummer bestaat alt 22 pagina'* In Korea is de situatie op het ogen blik uiterst explosief. Elk ogenblik kan daar de vonk overspringen. Voor de haven van Wonsan ligt nog steeds het grootste vliegdekschip ter wereld, de door kernenergie voort gestuwde „Enterprise" met een be manning van 5000 koppen en hon derd vliegtuigen aan boord in gezel schap van drie torpedobootjagers. Bo vendien staan in Zuid-Korea 55.000 Amerikanen en 612.000 Zuidkoreanen tegenover een Noordkoreaanse strijd macht van 368.000 man. De Noordko reaanse luchtmacht beschikt over 300 straaljagers en een 25-tal bommen werpers, hoeveel Zuidkoreaanse vlieg tuigen en Amerikaanse vliegtuigen op het ogenblik op het Koreaanse schier eiland staan is onbekend. De Amerikaanse ambassadeur in Seoel, Porter, heeft gisteren de Zuid koreaanse president Park op de hoog te gebracht van de door de Amerika nen overwogen repressaillemaatege len. Volgens waarnemers in Seoel zou den deze o.m. bestaan uit het beschie ten van strategische doelen in Noord- Korea door Amerikaanse oorlogsbo dems. Een onbekend aantal duikboten zou zich bfj de „Enterprise voor de haven van Wonsan hebben gevoegd. TREINROVER IN CANADA GEARRESTEERD (Van onze Londense correspondent) De treinrover Charles Predierick Wilson, die in augustus 1964 uit de gevangenis in Birmingham ontsnapte, is gisteren te Rigaud in de Cana dese provincie Quebec gearresteerd Dit geschiedde door de hoofdinspec teur van Scotland Yard Butler, die sinds de grote treinroof in 1963 met de leiding van het onderzoek is be last. De Canadese politie verleende assistentie bij deze arrestatie. Wilson, die tot dertig jaar werd veroordeeld, woonde met vrouw kinderen in een groot huis dat zijn eigendom was. Beweerd wordt dat Wilson weet waar de van de roof afkomstige 2,5 miljoen pond ster ling zioh bevinden. Dt bedrag ver tegenwoordigt het grootste deel van de buit. Slechts een klein deel van de geroofde bankbiljetten werd des tijds gevonden. NIEUWE 61/2% STAATSLENING De minister van Financiën ls voor nemens over te gaan tot de uitgifte van een 6'A procent staatslening te gen een koers van 99 Vt procent. Het bedrag van de lening wordt na slui ting van de inschryving vastgesteld. Op de lening zal de eerste tien Jaren geen aflossing plaatsvinden. Daarna, dus te beginnen op 1 maart 1979, zal aflossing geschieden in 15 jaarlijkse termynen en wel afwisse lend 7 procent, 6 procent en 7 pro cent per jaar, zodat telkens in drie, opeenvolgende jaren 20 procent van de lening wordt gedelgd. Versterkte of algehele aflossing is de eerste tien jaren niet Een vyftigtal Noordkoreaanse schepen patrouilleert voor de kust van Noord- Korea. (Zie verder pag. 2) Generaal Soeharto, de waarnemend president van Indonesië, zal in april een officieel bezoek van drie of vier dagen brengen aan Nederland. Tij dens dat bezoek zal door de hem ver gezellende minister Malik van Bui tenlandse Zaken en diens Neder landse collega Luns een handelsver drag tussen beide landen worden on dertekend, waarvoor thans de tekst wordt voorbereid. Dit handelsverdrag betreft, blijkens een verklaring van de nieuwe Indo nesische ambassadeur in Den Haag, generaal-majoor Tas win Almalik Na- tadiningrat, een uitgestrekt terrein van handel en economie, waaronder landbouw, scheepvaart, investeringen, maar daarnaast by voorbeeld ook het toerisme. Generaal Soeharto brengt zyn be zoek aan ons land als onderdeel van een in Japan beginnende wereldreis. In Europa staat allereerst Frankryk op zyn programma. Voorts zullen West-Duitsland en Joego-Slavië wor den bezocht. De bedoeling is, dat ge neraal Soeharto Koningin Juliana voor een tegenbezoek zal inviteren. Indonesië handhaaft inmiddels zyn invitatie aan Prinses Beatrix en Prins Claus voor een bezoek aan Djakarta, dat indertyd moest worden uitgesteld omdat de Prinses in ver wachting was. Voor de zevende maal in tien jaar tyd en voor de twepde keer al deze maand is uit de etalage van juwe lier P. van Sloun in het Heerlense nieuwe winkelcentrum een groot aantal juwelen geroofd. Gisternacht was het weer raak. De buit bedroeg ditmaal 30.000 gul den. Drie weken eerder werd voor ongeveer 70.000 gulden aan horloges, ringen, broches, armbanden en col liers uit de etalage weggehaald Evenals in het begin van de maand werd ook gisternacht de ruit met een zware hamer ingeslagen. De Heerlense politie heeft de die ven nog niet kunnen opsporen. Wel heeft een bewoner van een niet veraf gelegen flatgebouw de politie wat aanwy zingen kunnen geven over de daders. „Ik werd opgeschrikt door de alarmsirenes van de Juweliers- zaak. Toen ik naar buiten keek, zag ik twee figuren, vermoedeiyk een man en een vrouw, door het win kelcentrum wegrennen naar een ge reedstaande auto. Ze vertrokken in de richting Geleen", aldus deze ge tuige. Het nieuw Heerlense winkelcen trum ligt aan de buitenrand van de stad en is 's nachts geheel verlaten. -7 Herstel Wallstreet na scherpe daling Het bericht over het oproepen van reserve-eenheden van de Ameri kaanse luchtmacht in verband met de Pueblo-affaire heeft gisteren op Newyorkse effectenbeurs voor scherpe koersdalingen gezorgd. De handel nam sterk toe en binnen 20 minuten nadat het bericht bekendge maakt was had de tikker een ach terstand van vier minuten opgelopen, die tegen half zeven (Ned. tijd) was uitgegroeid tot 14 minuten. Op de staatsobligaties had het bericht min der invloed. Ongeveer een uur na de bekend making van de Amerikaanse presi dent kwam er aan de koersdalingen een eind. Staatsobligaties waren toen pryshoudend geworden en de koer sen van de overige fondsen begonnen weer sterk te stijgen. Op de goede renmarkten in de VS zorgde het be richt over het oproepen van reserve eenheden voor prijsstijgingen. Gardner weg, Goldberg blijft John W. Gardiner, de 55-jarige Amerikaanse minister van Gezond heid, Onderwys en Sociale Zaken, heeft zijn ontslag ingediend, dat door president Johnson „met grote spyt" is aanvaard. Volgens persberichten was Gard ner het niet eens met de Vietnaim- politiek van de regering en met de bezuinigingen die zyn departement zich als gevolg van die politiek moest getroosten, Gardner bekleedde de post sinds 1965. Hy heeft aan president John son geschreven dat hy al langer is aangebleven dan de twee jaar verlof die hy heeft gekregen van de Carnegie - stichtingeen filantropi sche instelling waaraan hy als ad viseur verbonden is. Naar in welingelichte diplomatieke kring in New York wordt vernomen, zou Arthur Goldberg zijn terugge komen van zyn plan op korte termUn ontslag te nemen als Amerikaans vertegenwoordiger by de V.N. Op aandringen van president Johnson zou hy zich bereid hebben verklaard in elk geval aan te biyven tot de verkiezingen van november. ADVERTENTIE E.E.G. KaD ook gefinancierd worden In 6 - 12 18 maanden. Ie aanbetaling 105,—. GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 Tel. 31292 Leiden Tenminste zeven doden bij nieuwe beving op Sicilië Tenminste zeven personen zyn ge dood en 69 gewond bij de aard schokken die west-Sicilië donder dagochtend opnieuw getroffen heb ben. Bij de aardbevingen van 15 ja nuari zijn in dit gebied 224 personen om het leven gekomen. In Gibellina, een stad van 7000 inwoners die door de eerdere aard bevingen volledig verwoest is, kwa men drie bandweerlieden en een politieagent donderdag om het leven toen een muur op hen neerstortte. De politie heeft bekend gemaakt dat in twee andere steden twee per sonen aan hartverlamming zyn overleden. In Fartanna wordit een Jongen vermist die in de omgeving van de kathedraal is gezien. De kathedraal is ingestort en men vreest dat de knaap om het leven is gekomen. In Gibellina zyn 25 personen ge wond, in Salaparuta 5, in Santa Margherita Bellice 8, in Santa Nin- fa 11 en in Montevago 6. Na de aardschokken volgde een zware regenstorm, die het reddings werk ernstig bemoeilijkte. In de late namiddag van donderdag traden nog lichte aardschokken op. Een gezin uit Palermo verlaat, misschien wel voor de derde of vierde keer, de stad om de nacht door te brengen in het open veld. ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke 4ractatie ADVERTENTIE (ANDERS BENT U TE LAAT Staande vogelkool 19.97 -f 29.97 voor 68 vogels (was 34.50) Vogelkool met plastic bak 37.50 en lade, met mooie by- passende standaard (was 52.25) Kanariekooi, chroom met 27.50 lade en fyne standaard (was 39.95) Ruime vogelkooi met een plastic bak en origineel 28.45 wit tafeltje (was 47.95) Poezemanden. Hele stapels 5.47 Hondedivans, geheel inklap baar; voor auto, clubmatch 25% of op reis, nu met korting Hondemanden, rond, ovaal 30—50% in flinke maten, nu met korting AMARYLLIS, compleet met 4.90 aarde en sierpot (was 6.90) -Een „KNOTS" van een tuin- 12.95 kabouter in leuke kleuren (was 15.45) EEN WINKEL VOL KOOPJES BIJ weet heeft Nituwo Rijn M Tin 2JB» #1171(1) ADVERTENTIE Vrij—dan d^ai"avan' 27 JAN. TM A FEBR. verkrijgbaar op 140 MS.-stotloro ADVERTENTIE UW SLAGER voor originele BIEFSTUK v. d. haas, KALFSLEVER, ZOUTLOZE VLEES- WAREN o.a. gebr. kalfsfricandeau, gebr. rosbief, gekookte lever. UW POELIER voor verse braadkuikens, braad stukken, jonge haantjes. DOEZASTRAAT 41—39 - TEL. 21415 ADVERTENTIE morgen voordeel volkorenbiscuits 300 gram van 69 voor 57 niet duur wre/ heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 27 Januari 1868: Woensdag a.s., des middags te twee uren, zal de heer Mr. H. P. van Kaathoven in eene zitting der rechtbank alhier als griffier bij het college worden geïnstalleerd. Bekendmaking. Instelling van eene kaasmarkt te Ley- den. Burgemeester en Wet houders van Leyden brengen ter kennis van belanghebben den, dat de kaasmarkt bin nen deze gemeente, ingesteld bij raadsbesluit van 31 Oct. 1867, wordt geopend op den len Dingsdag der maand Fe bruarij aanstaande. Burgem. en Weth. voornoemd, V. d. Brandeler, Burgemees ter, V. Puttkammer, Secreta-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1