Rijkswacht baas in woelig Leuven i Kamerorkest van Paul Kuenz gaat resoluut op het doel af 583ste staatsloterij tweede klasse Nicanor Zabaleta: een virtuoos harpist Fraai concert Klaas Bolt in Nieuwkoop Betogers uiteengedreven OPRUIMING BANKSTELLEN BULTHUIS VRIJDAG 26 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 K. en O.-meesterserie een uitstekende bewerking voor strij kers van Arthur Willner kónden niet anders dan tot een hoogopgevoerd enthousiasme van de stampvolle zaal leiden, dank zij mede de ideale in terpretatie. Het was qua uitvoering een avond in stijgende lijn, die de aanvankelijk gekoesterde bezwaren deed vergeten. Het orkest heeft zijn i reputatie weten te bevestigen, ook al j hoorden wij hier ensembles, die nog hoger grijpen. j Na het nadrukkelijke applaus en het herhaaldelijk terugroepen van de dirigent kon een toegift vanzelf sprekend niet uitblijven: het ..Play ful pizzicato" van Benjamin Britten uit diens „Little Symphony" groeide, in hoogste precisie gerealiseerd, uit tot een memorabele en plezierige bekroning van een avond, die in me- nig opzicht een distinctievolle aan- gelegenheid was. H. Cora Canne Meijer Vijftigste „Van de brug af gezien"1 „Van de brug af gezien" van Arthur Miller Is bij De Haagse Comedie een succesvolle voorstelling. Zondagavond wordt in Kon. Schouwburg in Den Haag het spel voor de 50ste keer op gevoerd. Ko van Dijk speelt in deze uitvoering voor de 235ste keer de rol van de Italiaanse emigrant, die in Amerika dokwerker werd, Eddie Carbone. Ko van Dyk vertolkte deze rol na melijk ook toen het stuk enige jaren geleden op het repertoire stond bij de Ned. Comedie. Bij De Haagse Come die werd het toneelwerk, dat Wel Bergman-Withaar vertaalde, geregis seerd door Paul Steenbergen in sa menwerking met Dolf de Vries. Me dewerkenden zijn naast Ko van Dijk, Anny de Lange, Paul Steenbergen, Anne-Wil Blankers, Wim van Rooij, Kees Kooien, Gerard de Groot, Jac ques Luyer, Eduard Palmers, Jan Grefe, Roelof den Ambtman en ande- ADVERTENTTE Vrijdag 26 januari 1968 Prijzen van: f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op. f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op. f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: een prijs van f 2000 is gevallen op nummer: een prijs van f 2000 is gevallen op nummer: een prijs van f 2000 is gevallen op nummer: een prijs van f 2000 is gevallen op nummer: een prijs van f 2000 is gevallen op nummer: een prijs van f 5000 is gevallen op nummer: de prijs van f 25000 is gevallen op 1 838 403 324 969 4640 051784 008772 060302 040845 001067 052943 Aan de vooravond van zijn vertrek voor een concerttournée naar Amerika presenteerde zich op het derde concert in de K. en O.-Meesterserie het „Orchestre de chambre" van Paul Kuenz uit Parijs. Opgericht in 1950 heeft het o.a. vermaardheid verkregen door honderden en honderden concerten, o.a. op het Festival te Straatsburg en door een voortreffelijke langspeel-grammofoon- plaat. Vanzelfsprekend is het ensemble, thans bestaande uit zeven dames en vijf heren, in de loop der jaren aan velerlei wijzigingen onderhevig geweest, doch ook in de huidige sa menstelling heeft het zich een verdienstelijke plaats in de serie kamermuziekensembles van internationaal niveau weten te verwerven. Paul Kuenz Is een levendig en exact leider, die in het algemeen hecht en gedegen samenspel op- I roept, robuust van karakter, soms .echter te dramatisch van expressie, ook daar waar dat niet hoort. Het is echter eerlijk, doordacht en resoluut op het doel afgaand. Subtieler nuan cering en groter klankdifferentiatie behoren evenwel af en toe tot de wenselijkheden. Als opening een aangename ken nismaking met Rameau's spiritueel en voornaam zesde concert (La poule), waarin al onmiddellijk de ge decideerde aanpak merkbaar was. Toch diende men zich hier te hoeden Voor het forceren van de klank, wel ke niet steeds in harmonie was met de zuivere kamermuzieksfeer. Aan een te forse opzet laboreerde ook de Binfonia concertante in A gr. t. van Bachs' Jongste zoon Johan Chris tian. dat speciaal in musicologisch opzicht merkwaardig vergelijkings materiaal bood. De concertmeeste- ISS Weer protest tegen Moskou-proces Veertien Duitse en Oosten rijkse r.-k. en linkse intellectu elen hebben geprotesteerd te- I gen de gevangenneming van de Russische schrijvers Daniel en Sinjawski. In het protest wordt erbij de Sowjetrussische regering op aangedrongen „hun jonge schrijvers in vrede te laten be staan. Laat Daniel en Sin jawski vrij voordat zij ten on der gaan in het werkkamp. Luister naar de kritiek van uw vrienden". Ondertekenaars van het protest Etfn o.m. de Duitse filosoof Ernst Bloch, de Duitse, r.k. schrijver Hein- rich Böll, Ernst Fischer, een non- iconformistisch Oostenrijks commu nistisch theoreticus en de marxisti sche filosoof Herbert Marcuse. Het protest werd gepubliceerd in het Weense tijdschrift Forum Dia- De 14 intellectuelen zeggen dat de jonge schrijvers mogelijk „wetten hebben geschonden", die op hun beurt de vrije meningsuiting schen den. ,Vrye meningsuiting is een mense lijk recht. Hij die dit niet erkent ver oordeelt zichzelf", aldus het protest. res Monique Frasca- Colombier en de cellist Gamard betoonden zich waardevolle krachten. Jammer dat de violen soms te sterk domineerden. Dirigent Paul Kuentz list Nicanor Zabaleta met zijn fraaie Ober may er-harp. (Foto LD/Holvast) De vermaarde Baskische harpist Nicanor Zabaleta schitterde in het Concert in C gr. t. van de operacom ponist Boieldieu, die in het innige Andante de hoogste troeven uit speelt. Hier was een instrumentaal grootmeester aan het woord, wiens briljante virtuositeit en speelse technisch gemak aller bewonde ring opriep. Zo ook in de „Danse s our harpe en orchestre" (Sacrée en Profane) van Debussy, waarbij het orkest hem uiterst consciëntieus in volledige harmonie begeleidde. Ova ties bezegelden dit grandioze optre den van Zabaleta. Een staaltje van homogeen wel verzorgd en absoluut verzadigd sa menspel werd geboden in Samuel Barbers melodieus „Adagio for strings", waarmee Toscanini al in 1935 triomfen vierde en dat zich nog steeds als een der dankbaarste re pertoire-stukken handhaaft. Een luchtig besluit: de Roemeense volksdansen van Béla Bartök in Samen met Van Slooten De serie orgelconcerten, welke de orgelcommissie van de Geref. Kerk in Nieuwkoop organiseert, is gisteravond voort gezet met een concert door Klaas Bolt, organist van de Grote of Sint Bavokerk te Haarlem, geassisteerd door Gerrit van Slooten (trombone). De belangstelling was helaas matig: 150 concertgangers. in nieuwe opera De Nederlandse zangeres Cora Canne Meijer zal één van de belangrijke rollen vertol ken in de nieuwe Franse opera „La chartreuse de Parmè", waarvan op 7 februari in Gre noble ter gelegenheid van de Olympische Winterspelen de wereldpremière wordt gege ven. Het libretto is ontleend aan de be kende roman van Stendhal. De com ponist is Henri Sauguet, die ook de uitvoering zal leiden. De regie is in handen van Jacques Etcheverry. An dere solisten zijn Christine Stutz- mann, Georges Liccioni en Jacques Doucet. kunst Operastichting: Die Fledermaus" De Nederlandse Operastichting zal rï op dinsdag 13 februari voor de eerste maal de operette „Die Fledermaus" uitvoeren in het Scheveningse Cir custheater. De muziek van Johann Ji Strauss wordt gespeeld door het Kunstmaandorkest. onder leiding van Franz Bauer Theussl. De hoofdrollen worden gezongen 1 door de sopranen Grethel Hartung. Wilma Driessen, Ans Philippo en Son ja Cervena, de tenoren Joseph Soeltman en Paolo Gorin en door de bas-bariton Peter van der Bilt. De regie heeft Reinhard Mieke. De de- Het programma omvatte een ne gental nummers. Begonnen werd met „Preludium en fuga" van Johann Caspar Simon waarbij de kundige techniek van de organist duidelijk bleek. De Fanfare van Marco An tonio Sartorio werd prachtig uitge voerd met het Largo in afwisselend spel tussen orgel en trombone en heerlijk samenspel in het Allegreto. De „Toccata per ogni modi", aan gekondigd als een „wandeling door negen toonaarden", bracht alle kwa liteiten van het orgel naar voren. Bijzonder mooi was de vertolking van een aantal psalmen in de zet ting van Claude Goudimel (1565). Op nieuw toonde organist Bolt zijn gro te kwaliteiten in de variaties over „Mein Jesu lass ich nicht". Bolt en van Slooten vormden een groots duo in het Concerto in F. gr. t. van Albioni, na het forse Allegro volgde een prachtig Adagio. Het „Concerto voor strijkorkest" van Albioni, voor orgel bewerkt door Gottfried Wal- ther, werd door Klaas Bolt eerst van een uitleg voorzien. Fraai klonk ook het koraal „Wachet auf, ruft uns die Stimme". Tenslotte de „Fuga in G. gr. t." van Bach als een prach tig besluit van een genotvolle avond. De serie orgelconcerten zal wor den voortgezet met een uitvoering van een studenten-kamermuziekge- zelschap uit Amsterdam, bestaande uit 3 fluiten, cello en orgel met een programma van speelse Barok muziek op 24 februari as. 30 maart wordt een orgelconcert gegeven door Karei van de Berg uit Nieuwkoop met medewerking van de hoboist, Han Kapaan. De serie zal worden besloten door een uitvoering van het Leids Kamerkoor o.l.v. Barend Schuurman. Première van „Interview" Vrijdag 16 februari brengt het Nieuw Rotterdams Toneel in de Rotterdamse Schouwburg de pre- j mière van het Nederlandse toneel stuk „Interview" van Marie-Sophie Nathusius, onder regie van Pim Dik kers. „Interview" het eerste to neelstuk van de in Amsterdam ge boren Marie-Sophie Nathusius werd in 1965 onder de titel „Ge denk Leo Vroom" bekroond met de Van der Vies-prijs. Het Nieuw Rotterdams Toneel ver wacht op vrijdag 1 maart as. in de Rotterdamse Sohouwburg de pre mière van „De vogelvrienden van Jens Bjömeboe. Het stuk werd ver taald door Stefan Felsentihal en zal warden geregisseerd door Luc Lutz. Hans-Dieter Hosallo maakte voor een aantal Ingelaste liedjes de muziek. 's Morgens doet Jan Daalder in Oosterend op Texel zijn werk zaamheden als postbode, 's mid dags zit hij in het raadhuis van Den Burg om als loco-burgemees ter de gemeente van 11.000 inwo ners te besturen. De heer Daal der vervult deze dubbele functie sinds burgemeester De Koning in november vorig jaar is overleden. Tsjechische auteurs gerehabiliteerd De Tsjechische auteursbond, speer punt van de antistalinlstisehe opposi tie in de communistische partU, heeft bekend gemaakt dat twee liberalen zijn gekozen tot lid van het presidium van het centrale comité, het beleid bepalend lichaam van de bond. De liberalen zijn Jan Prochazka en Eduard Gold stiicker. Prochazka werd onder het bewind van ex-partij leider Antonin Novotni het zwijgen opgelegd terwijl Goldstlicker in de Stalinistische tijd gevangen werd ge zet. De bond deelde voorts mede dat zij een nieuwe publicatie, „Literarny Listi", zal uitgeven, waarschijnlijk ter •vanging van de voormalige spreek. 'tors en kostuums zijn ontworpen j buis Literani Novi, dat in september door Harry Wich. I J.I. onder censuur werd gesteld. (Van een speciale verslaggever) Leuven, het Belgische uni versiteitsstadje dat al meer dan een eeuw geregeld in het nieuws pleegt te komen door conflicten tussen Vlamingen en Walen, doet deze week enigszins denken aan het Am sterdam tijdens de provorellen van 1966. De grote betoging die gisteravond door Vlaamse jongeren in het nabij gelegen Heverlee zou worden gehou den is niet doorgegaan. Maar In plaats daarvan werd de rijkswacht verrast in het centrum van Leuven waar tegen negen uur zeker 1000 jon gelui opdoken. Dat terwijl de toe gangswegen naar Leuven vanaf ze- zwaar werden bewaakt om te voorkomen dat demonstranten in de stad zouden doordringen. De rijkswachters, te elfder ure versterkt met ©en detachement dat het garnizoen op 1500 man bracht, traden kordaat op. Geen kat uit de boom kijkerij, zoals de Amsterdamse politie dat altijd voorzichtig heeft aangepakt met de provo's maar na duidelijke order tot verspreiden onmiddellijk aanvallen. Terwijl de vier waterkannonnen I rond de Grote Markt grote groepen op de vlucht joegen naar zijstraten werden tussen kwart voor negen en elf uur circa 12 grote charges uitge voerd, die de etalageruiten van resp. een schoenwinkelier en een boekhan delaar deden sneuvelen maar in to taal een arrestantenoogst van circa 200 jongens en meisjes opleverden. Dat is meer dan deze week op een dag in de kraag werd gepakt. Tegen middernacht kon men kleine groepjes waarnemen die op veilige afstand van de gendarmes nog ijle kreten als: „Leuven vrij" en „Wy zijn liet beu" riepen en op dat ogen blik schreven dienaren van de procu reur des konings in het als arrestan tenhuls gebruikte voormalige vrou wengesticht zich kramp in de vin gers bij het noteren van de namen en verdere gegevens. De Jongelui zijn vanmorgen vroeg druppelsgewijs vrijgelaten. Uit de processen-verbaal bleek dat de beto gers waren gekomen uit Antwerpen, Gent, Mechelen, Geel, Diest, Halle, Tongeren en Leopoldsbrug. Zij zorg- Rustig karakter De middelbare scholieren overtre den het samenscholingsverbod maar als ze het niet zo bont maken a Is woensdag toen er van bal dadigheid sprake was, laat de rijks wacht ze rustig bijeen en de water kanonnen zijn gistermiddag dan ook bij de kazerne in de Dagobertstraat blijven staan. Zij kwamen eerst 's avonds in actie om een aantal de monstranten uiteen te drijven. Het rustige karakter van gisteren had drie oorzaken. Ten eerste was er de druilerige regen die niet ani meerde om een betoging te houden, dan was er het vooruitzicht van de avonddemonstratie in het nabij gele gen dorp Heverlee en tenslotte is er in Brussel toch enige beweging geko men doordat kamer en senaat de kop pen bij elkaar hebben gestoken en professor Leemans, de commissaris- generaal van de universiteit met eerste minister Vandenboeynants heeft gesproken. o Bij dat alles is er iets merkwaar den er voor dat een rustige dag"door I digs gebeurd. Vertegenwoordigers een toch nog rumoerige avond en be- van Nederlandstalige studentenver- drijvige nacht werd besloten, enigingen hebben zich rond de tafel geschaard met Franstalige collega's goede oplossing voor geschillen te vinden. En dat in i' Leuven waar studenten van de bei de afdelingen van de universiteiten elkaar mijden als melaatsen en zelfs de hoogleraren niet met el kaar praten! Vlaamse steden en dorpen spijbelen uit solidariteit met de strijd van de Nederlands-talige Leuvense studen ten. Het is trouwens geen typisch Leu vens beeld meer. In heel Vlaams-Bel gië doen zich dergelijke tonelen voor, al dan niet gepaard gaande met spreekkoren en optochten zoals gis teravond in Antwerpen waar een ket ting van zeker 500 scholleren zich hand-in-hand door de straten bewoog tot de politie hen uiteen dreef en zy het bed opzochten. Er is een samenscholingsverbod ln Leuven afgekondigd met als gevolg dat de studenten van de straat zijn verdwenen. Velen hebben van de vrije week gebruik gemaakt door hun stu dentenkamers op slot te draaien en met vakantie naar de ouders te gaan. Trouwens, de leiders van de proteste- Solidariteit I de ges Vlaamse studenten zitten nog gekozen. Schone bladzijde Maar alle overleg en besprekin gen ten spijt vonden honderden so lidaire Vlamingen de twee dagen te voren aangekondigde betoging in Heverlee kennelijk belangrijk ge noeg om gisteravond de regen te trotseren en uit vele steden en dor pen de reis naar het Leuvense te on- j dernemen. Vermoedelijk door de verwarring, ontstaan doordat Heverlees burge meester Stany de Ryck zijn aanvan kelijk gegeven toestemming introk en het feit dat het dorp wemelde van rijkswachters is Leuven, welks afzetting kennelijk vele mazen ver toonde tot plaats van samenkomst Een voltreffer van één der wa terkanonnen, die de Belgische Rijkswacht met succes gebruikte om de betogers uiteen te drijven. Vanochtend begon het leven in Leuven weer met een schone blad zijde. Er werden straatjes ge schrobd, de groenteman zette zijn kistjes fruit buiten en het krante- vrouwtje nam haar plaats weer in tegen het schilderachtige decor van de Grote Markt. Aan het ontbijt hoorden de burgers gelaten het nieuws. Betogingen hier en daar en eigenlijk overal, het overleg van professor Leemans waarover na tuurlijk niets wordt losgelaten, het vergaderen van het nationale comi té van de christelijke volkspartij (dat het natuurlijk niet eens is ge worden) en de even natuurlijke pro testen van Vlaamse comité's tegen het willekeurig optreden van de rijkswacht. De radio liet voor de zo veelste keer weten dat de minister van Opvoeding de jongeren ernstig aanraadde weer naar school te gaan, omdat zij de kans lopen het recht op het doen van examen te verspelen. Jawel, ze zijn tegen schooltijd van huis gegaan met de boekentas onder de arm, want van die tas heb je gemak als je de hele dag op de koude straattegels door brengt. ADVERTENTIE enkele zeer fraai uitgevoerde 3-ZITS BANKEN met 2 fau teuils van de prijs van 1850, voor een zéér speciale prijs f 995,—. LOD. XV BANKGARNITUUR met fraise Velours anthiek van 2350,— NU 1580,—. Interieurverzorging Botermarkt 23

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19