Bijna van 5000 oplossingen vijf kerstpuzzels r Explosieve wreedheid cocktail van en obsessie kunst kaleiöoscoQP FIFAX m wie er wonnen lit loe het goed was Joegoslavische auteur uit de partij gezet ARRABALS AUTOBEGRAAFPLAATS ERDAG 25 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD ;rpak 1. 1645 inzenders van oplossingen van onze vijfvoudige prijsvraag hebben tezamen voor bijna 5000 puzzeloplos- n gezorgd. Het bleek, dat men de opgaven ditmaal gemak ier vond dan vorige malen. Inderdaad hadden wij gepro- onze lezers voor niet al te grote problemen te stellen, erkelijk veel fouten werden gemaakt in de oplossing foto-puzzel, die wat moeilijker uitgevallen bleek te zijn in het verleden. Zeer veel puzzelaars hebben zich met geworpen op de kaarsjes-puzzel, waarvan wij de meeste fijsingen ontvingen, ronder laten wij de puzzeloplossingen en de namen van lijswinnaars volgen. De prijzen worden de winnaars bin- ort toegezonden. hedencijfer. Door deze gegevens is het aantal mogelijkheden zeer be perkt. vooral omdat bij uitwerking van de verschillende combinaties ner gens anders een 1 in de berekening mag verschijnen dan in de opgave is vermeld. Deze uitwerking, die langs een wat moeilijker te omschrijven procedure ook zonder proberen maar via berekening kan geschieden, leidt tot het volgende resultaat: Puzzel nr. 1: Foto's lerkennen 2. touw: 3. spaarvar- er; 5. isolator; 6. oog aak en oog); 7. apenoot (pin- ngphjrdnoot etc.); 8. dobbelsteen; sterkpas; 10. ui; 11. dominosteen. Prijswinnaars e prijs f 100: J. Papken, Von- 20, Leiden. Ie prijs f 50: Ch. Sterk, 'ltleJ)0t LDN 4292, Blanwpolderka- lstepwetering. 'e prijs f 25: Janlne Melai, >urg 45, Leiden. ^Pjprijzen van f 10: L. F. Molle, p Wittstraat 26, Leiden; G. C. telenj Willem Botstraat 1, Voor- ia€t|mej. G. van Alphen, Snouck 5003.pnjestraajt 23Leiden; mevr. I Duuren-Welbergen, Drie Ok- biniiraat 26 A, Leiden; H. Pauw, «el 61, Leiden, na 7prijzen van f 5: Ch. Ch. van I, Prins Bernhardlaan 354, Kat- ils ii|q j Bouwmeester, Jac. Ur- randf^t 36, N oordiwijk aan Zee; ing.J G. E. Zeeman—Kleyn. Ka- Pa4g 29, Leiden; J. G. Nagt- troj Zijde 101, Boskoop; mevr. trifiAkker-Obma, Noortheijstraat straorschoten. y Puzzel nr. 2: «tl4iiuswoori raadsel itaal: 1. ypsilon; 6. dra: 8. pi; 10. koe; 12. getal; 14. 16. wet; 17. Ie; 19. gewas; 21. a.d.; 24. tafel; 26. eg; 27. geluk; 30. re; 31. hel: 32. J4. Alpen; 37. ram; 39. ik; 40. *42. pal; 43. ellende. Ilicaal: 1. yak; 2. steeg; 3. ir; 5. op; 6. dit; 7. allengs; 9. om; 12. gesel; 13. aloe; 15. 16. wafel; 18. satraap; 20. wa- deel; 25. lus; 29. koren; 31. pa; 35. pil; 36. bal; 38. 40. 1.1.; 41. de. bi«< m-0 Prijswinnaars ste prijs f 100: mej. J. M. An- Korenbloemlaan 41, Oegst- >rtn LT. rani [ede prijs f 50: M. van Beve- oge Rijndijk 137, Zoeterwoude. Ie prijs f 25: mevr. Schonen- Princestraat 22 E, Katwijk U p rhei prijzen van f 10: M. Greene st Haarlemmerweg 63 D. Leiden; Nieboer, Temminckstraat. 11. dr. Sikkel-Buffinga, Leidse- weg 9, Oegstgeest; M. W. van 1* agt, Hoge Rijndijk 409, Zoeter- lg' -Rijndijk; M. J. Horsman, eg 82, Leiden. prijzen van f 5: F. P. Heme- uiJVan Poelgeestlaan 91, Leider- mej. A. Blonk, Nassaustraat en' M- v- d. Voord, Tstraat 179, Leiden; fam. Boek- Herenstraat 91, Leiden; d, Van 't Hoffstraat 36 7*"? Puzzel nr. 3: lekenopgave de tweede indeling wordt een van twee cijfers van een getal die cijfers afgetrokken waarbij ""Tptal van slechts één cijfer over- judidHet tientallencijfer van het ge- Tta twee cijfers is dus een deelprodukt bedroeg dus 91, het- maar deelbaar is door 7 en 13 e deler bedraagt dus 13 en der- het tweede, derde en vijfde van het quotient een 7. Tus- die zevens moet een 4 komen ui immers bij de vierde deling een eenhedencijfer van een 1 yj trokken met een 9 als rest, an- zou de volgende deling niet 7 13 kunnen zijn. Dit eenheden- is dus een 2. hetgeen betekent dit getal 4 x 13 moet zijn. De rechter cijfers van het quo- zijn beide kleiner dan 7. De cijfers van de vermenigvuldi- )rmen een getal, dat een veel- van 13 moet zijn terwijl het llencijfer groter is dan het een- 354953 IS 23071946 1774765 Prijswinnaars Tweede prijs f 50. MeVr. E. van Vliet, Jac. Urlusplantsoen 357, Lei den. Derde prijs f 25. Mevr. M. Cor- nelisse, Jan Lievensstraat 8. Lei den. Vijf prijzen van f 10. L. Davelaar, Boonrak 12, Valkenburg (ZH); mevr. P. Janson-van Zijp, Floralaan 57, Oegstgeest; K. Loosbroek, Ruige Hoek 45, Burgerveen- Nieuw Vennep; Mevr. W. E. Balkenstein, Hogewoerd 98, Leiden; C. Mulder, Ed. van Bei- numstraat 35, Leiden. Vijf prijzen van f 5, Irma Zee man, Kanaalweg 29, Leiden; J. van Sprang, IJmuiderstraat 52. Noord- wijk; Mevr. G. van der Voort, Se-- ringenstraat 19 A, Leiden; A. Schef- fer, Lindelaan 33, Leimuiden; W. R. van Roekei, Noordwijkerweg 23, Kat wijk a d. Rijn. Puzzel nr. 4: Kryptogram Horizontaal: 1. voordeel; fl. gene raal; 11. laars; 12. netto; 13. koe; 14 eland; 16. element; 18. ruw; 19. iks; 21. alsmede; 23. bever; 25. kaai man; 26. adeldom; 30. inleg; 31. inlopen; 32. TNO; 33. das; 35. be neden; 37. nodig; 38. Lea; 39. Doorn; 40. azuur; 42. kalender; 43. lasteren. Verticaal: 1. volledig; 2. opa; 3. das; 4. einde; 6. ego; 7. eerst; 8. akker; 9. leerwerk; 10. streken; (de omschrijving van dit woord is niet juist, maar men is er wel uit kun nen komen); 15. dwaling; 17. eier- dop; 20. staal; 22. stadion; 23. be lonen; 24. voort; 27. zindelijk; 28. Vlodrop; 29. Tongeren; 34. staal; 35. bomen; 36. nonna; 39. die; 40. alt; 41. uur. Prijswinnaars Eerste prijs van f 100 W. I. van Kampen Merelstraat 24 Katwijk aan Zee. Tweede prijs van f 50 W. de Ruy- ter, Noortheijstraat 8 Voorschoten. Derde prijs van f 25 Mevr. E. C. Fasel—v. d. Kerkhof, Kievitstraat 40 Alphen a. d. Rijn. Vijf prijzen van f10; Mevr. W. Ober—de Knecht, Huizingastraat 12 Leiden, P. A. de Tombe, Morslaan 32 Leiden, J. Stikkelorum. A. Paulow- nastraat 21 Leiden, J. B. Kest, Roo- denburgerstraat 21 Leiden, C. C. Ruygrok, Weidehof 28 Leiden. Vijf prijzen van f5: H. J. van Kam pen. Oudenhoflaan 15 Oegstgeest, M. A. Looyestein, Jac. Urlusplantsoen 154 Leiden, E. S. Kloek, Morsweg 16 Leiden, F L. Jonkers, Van Cuyck- laan 12 Oegstgeest, Mevr. J. M. Blo te, Hogewoerd 173 a Leiden. Puzzel nr. 5: Gelijke kaarsen De volgende kaarsen kwamen meer dan eenmaal voor: 13, 17, 23, 28, 48, 51, 58, 62, 65, 70, 82, 83, 86. 91, 100, 104, 111 en 114. Er waren zes groepen van telkens drie gelijke kaarsen, namelijk de vol gende combinaties: 137086, 17—82—100, 23—51—83, 28—65—114, 48—91—104 en 58—62—111. Prijswinnaars Tweede prijs van f 50 J. Gips. A. van Leeuwenhoekkade 24 Voorscho ten. Derde prijs van f 25 J. de Koekoek, Staatterlede 7 Warmond. Vijf prijzen van f 10: C. Rozendaal, Stadhouderslaan 22 Leiden, Roos de Meij van Streefkerkstraat 39 Lei den. W. Silvester, Lage Rijndijk 21 Leiden, Mevr. P. C. WarnaarDu- parc, Boerhaavelaan 116, Leaden, Mevr. J. A. Tijssen, Oranjestraat 11 Leiden. Vijf prijzen van f 5Elly Brouwer, Noordeinde 19 Leiden, P. H. de Wil de, Rijn-sburgerweg 1 b Leiden, H. de Vries, Margrietstraat 2 Leiden, Mevr. Lolkesde Beer, Haarlemmer weg 53 a Leiden, K. J. Blonk, Jan van Goyenkade 36 Hazerswoude. Bozidar Bozovi, een Joegoslavische auteur, is uit de com munistische partij gezet vanwege zijn werk in het tweemaan delijkse blad Knjizevne Novine (Literaire Gazet). Kort geleden werd door de gemeenteraad van Belgrado een aanval op het blad gedaan vanwege artikelen die indruisen tegen de opvattingen van de partij. De raad liet het aan de partij-organisatie over om af te rekenen met de individuele leden van de redactie van het blad. De heer G. J. A. Goosen, lid van f Utrecht aan 17 deelnemers van 't bestuur van de Stichting „Gul- de Winterkeur '68 een vak den vorm", heeft gisteravond in I beurs voor kunstnijverheid en Tanasje Mladenovic, een bekend dichter en een vroeger parlements lid, die hoofdredacteur van het blad is en Ljubisa ManojLovic, hoofdre- teur van het humoristische blad Jez, waarvan de kolom in het literaire blad werd aangevallen, werden tot nu toe niet uit de partij gestoten. Knjizevne Novine werd aangeval len ten gevolge van scherpe kritiek op sommige gebeurtenissen waarvan de leiding van de partij blijkbaar vond dat zij indruisten tegen de of ficiële partijpolitiek. Sommige waarnemers zien het ech ter alleen maar als een afrekening van sommige groepjes schrijvers, waarvan er een er in slaagde de steun te krijgen van de machtige stadscoimmis&ie. Proces Moskou Juristen vragen opheldering De internationale commissie van juristen heeft een beroep op de Sowj etrussische autoriteiten gedaan om een volledig verslag te publice ren over het proces tegen de jonge Russische intellectuelen die op 12 Januari in Moskou tot dwangarbeid zyn veroordeeld wegens „anti-Sow- j et-pr opaganda' De internationale commissie van juristen meent dat publikatie van een volledig verslag veel zal kunnen doen om het minder fraaie beeld dat men in het buitenland van die Sowjet-Russische justitie heeft gekregen door de geheimhouding en geheimzinnigheid rond het proces, weg te werken. Veertig professoren en meer dan 4000 studenten van de vrije univer siteit van West-Berlijn hebben in een brief aan de Russische premier Ko sygin geprotesteerd tegen het jong ste procés in Moskou tegen de vier schrijvers. In de brief wordt gepleit voor him invrijheidstelling. Voorts menen zij dat het vonnis meer afbreuk aan de Sowjet-Unie heeft gedaan dan de uitspraken van de veroordeelden ver moedelijk zouden hebben gedaan. ADVERTENTIE Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! PREMIERES BIJ HET N.R.T. „Romeo and Juliet" en „Tlie prize" Hoewel het repertoire van het Nieuw Rottredams Toneel voor het komend seizoen nog niet in detail is vastgelegd, staat al vast dat William Shakespeare's „Romeo and Juliet" op het programma wordt genomen. JO' han Greter zal de regie voeren. Arthur Millers nieuwe stuk „The prize", dat aanvankelijk nog dit sei zoen in première gebracht zou wor den, zal pas volgend seizoen door het NRT worden gspeeld omdat de we reldpremière in New York is uitge steld. „The prize" mag hier pas eer maand na die wereldpremière worden uitgebracht, wat zou betekenen dat er dit seizoen maar enkele voorstel lingen van gegeven kunnen worden De rolverdeling van „Romeo and Ju- liet" en „The prize" staat nog niet helemaal vast. luxe artikelen het certificaat „Gulden vorm" uitgereikt. De Stichting organiseert regel matig wedstrijden bij diverse beurzen om hiermee te komen tot verbetering van de produkten zo wel wat kwaliteit als vormgeving betreft. Er waren dit jaar in totaal 75 inzendingen. De bekroonde arti kelen worden tijdens de Winter keur '68 die duurt tot 26 janu ari geëxposeerd in de speciaal voor dit doel ingerichte vitrines van de tentoonstellingshal in de Utrechtse Jaarbeurs. Op de foto een groep studen ten van de Koninklijke Academie voor Kunst en Vormgeving in Den Haag, die onder leiding van mevr. R. Salinger (midden) een fraai wandkleed vervaardigden, waar voor zij een prijs ontvingen. (Van onze Parijse correspondent) Mocht u een dezer dagen in het Parijse Montmartre het „Théatre des artsbetreden, dan zult u van verwondering uw ogen uitwrijven. Want binnen de muren van dit aardige 1schouwburgje kunt ge u nu wanen in een soort kruising tussen een autosloperij en een ruime maar wat slordige kapperszaak of desgewenst een collegezaal voor de praktische tand heelkunde. Op het podium ziet ge niets dan autowrakken opge steld en opgehangen en in de zaal zijn de rode pluchefauteuils door draaistoeltjes vervangen, terwijl de loges aan zij- en ach terkant hebben plaatsgemaakt voor golvende gaanderijen waartoe het publiek de toegang echter verboden is. Van de ruim 500 oorspronkelijke zitplaatsen werd meer dan de helft opgeofferd om de speelruimte voor de acteurs te ver groten: een ingrijpende en kostbare transformatie, die de Bra ziliaanse regisseur echter onvermijdelijk had geacht om het adequate kader te kunnen scheppen voor de opvoering van „Le cimetière des voitures" „De autobegraafplaats" van de jonge Spaanse dramaturg Fernando Arrabal. Nachtmerrie Arrabal, wiens oeuvre de grenzen van zijn tweede vaderland. Frank rijk, reeds heeft gepasseerd, kwam in de zomer van het vorige jaar plot seling in het internationale nieuws, doordat Franco's politie hem achter de tralies had gezet vanwege een op dracht die hij schreef in een boek en waardoor de kwetsbare eer van Spanje in de knel was geraakt. Het is maar goed dat de Franse politie en justitie wat ruimere criteria han- hanteren, in Le Cimetère (dat eigenlijk een combinatie is van vier stukken die Arrabal in het begin van zijn carrière had geschreven, doch die nog niet eerder waren opgevoerd) worden nog wel enkele andere ge heiligde huisjes dan het lieve vader land omver gestoten Net als „De architect" en „De Kei zer van Assyrië", het stuk dat in Nederland door „Studio" gespeeld wordt, bevat ook dit werk een explo sieve cocktail van ritueel en blasfe mie, van tederheid en geweld, on schuld en wreedheid, op drift ge raakte poëzie en profanerend realis me, lyriek en obsessie. Wanneer men al van een handeling zou kunnen spreken, dan voltrekt zich die sprongsgewijs en kaleidoscopisch, on geveer als in een nachtmerrie, waar van men na afloop, de volgende och tend, alleen nog maar een paar slier ten van de draad in zijn bewust zijn terug kan vinden. Heri Ik herinner me bijv. een moord die een vrouw op haar man in het bij zijn van hun beider dochtertje laat plegen. En ik herinner me ook een meisje dat eerst tot de gordel wordt ontkleed en dan een eindeloze voor bereiding krijgt aan te horen tot. haar latere huishoudelijke en echtelijke verplichtingen. Ik herinner me een furieuze en afmattende jacht tussen acteurs en actrices, half naakt of in leren windjacks gehuld, door en rond de zaal. Voorts herinner ik me een scène waarbij een vrouw op de knieën door een man gedresseerd wordt om zich dan in een lyrische liefdesbetuiging te storten. En ik her inner me ook. hoe de hoofdpersoon, de beroemde televisiegod Jean-Claude Drouot, die men kent als Thierry la Fronde, tenslotte op het stuur van een'James Dean-motorfiets gekrui sigd wordt, van welke kruisiging hij even later, bezweet en bebloed, weer mag herrijzen. Misschien herinner ik me nog wel een paar brokstukken, ik zou toch on machtig blijven ze tot een overzich telijk mozaïek te reconstrueren. Want de lezer zal intussen ook al wel be grepen hebben, dat men ook van deze Arrabal weer geen afgerond verhaal Jean-Claude Drouot alias Thierry la Fronde) die de hoofd rol speelt in het nieuwste stuk van Arrabal. verwachten mocht. Zo simpel liggen de stukken by het moderne toneel nu eenmaal niet. Of misschien zyn ze juist wel veel eenvoudiger geworden: het is maar hoe ge het bekykt en bo venal: het aanvoelt Virtuoos spektakel Wèl kan men zich afvragen of re gisseur Garcia, die beslist geen kleiiw jongen is in zijn vak, de oorspronke lijke tekst van Arrabal toch niet wat al te hardhandig had mishandeld, om een virtuoos-onstuimig spektakel op te voeren dat het midden houdt tussen een happening en een voorstelling van het Amerikaanse Living-theatre. Een spectaculair brok typisch Spaanse ba rok a la Goya of beter Valle-Inclan, is zeker wel uit Garcia's handen ge komen, maar behalve meeslepend schouwtoneel omvat Arrabals thea terkunst toch ook een hoge dosis ver dichte metafysica en van zo'n (ag nostisch) passieverhaal was in deze voorstelling nu juist niet zo heel veel overgebleven. Het is niet zoveel, maar toch wel weer juist genoeg, om de indruk mee naar huis te kunnen nemen dat Fer nando Arrabal nog altyd gerekend mag worden tot de persoonlijkste, boeiendste en krachtigste creatieve verschijnselen van het theater van vandaag.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7