NYLONTAPIJT Schiphol straks voor Leidenaars makkelijk per bus te bereiken Dr. v. Heekeren kreeg Deens ere-doctoraat Rennies Ba by-Dior- bou tique Promoties (MgSjE*H) 79,50 FEEST IN LEIDS MEISJESLYCEUM VRAAG Lanvin brengt vrolijke zomermode OPRUIMING Leefbaarheid komt in het gedrang BRILJANT v. d. Water Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't RI1NDERDAG 25 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 - SNELDIENST NAAR AMSTERDAM ADVERTENTIE De Nederlandse Spoorivegen, Maar se en Kroon en de Noord- Zuidhollandse Vervoersmaat- schappij zullen zoals hekend in onderlinge samenwerking per 1 februari uitbreiding geven aan het snelbusvervoer in de Rand stad Holland. De reeds bestaande dienst AmsterdamDen Haag v.v. krijgt in Den Haag meer stop plaatsen, waarbij het is toege staan van deze dienst ook lokaal gebruik te maken. De dienst gaat ook een lang gekoesterde wens Wassenaar vervullen door bij Den Deijl een halte aan te bren- J gen. In Amsterdam gaat deze dienst een „slinger" door West I maken. Naast deze uit te breiden busdienst komt een nieuwe dienst (van de N.S. en Maarse en Kroon), die van het Europlein Sn Amsterdam vertrekt en via Amstelveen, Schiphol en Leider- N(dorp naar het station in Leiden voert. >mt©eze nieuwe dienst geeft dus van KaLeiden en omgeving uit een goede verbinding met Schiphol. Leidenaars kunnen Schiphol trouwens ook ge makkelijk bereiken met de K.L.M.- ^J^ws uit Den Haag, die bij het Rijn- in Oegsgeest stopt, Hoewel deze sneldiensten in ^>en Haag ook lokaal vervoer mo gen verzorgen is dat in Amsterdam ^hog steeds niet toegestaan. Maar vol gens de dir. van Maarse en Kroon be- voorstel tot het instel- werkgroep van alle be- kepokkenen, die moet gaan praten trede integratie van het openbaar ver- g® Voer in de agglomeratie Amsterdam. Dit zou betekenen dat over niet al te tyd het streekvervoer ook bin- nen de grenzen van Amsterdam een functie kan krijgen. JOpnieuw sterke '^aardschokken op Sicilië Een krachtige aardbeving Iheeft vanochtend Sicilië getroffen waardoor enkele personen gedood en )0 gewond zijn geraakt. Hoeveel slacht offers er ditmaal te betreuren zyn H is nog niet bekend. Vanochtend om 11 uur werd de aardschok gevoeld. Duizenden ren- nd|den in paniek uit hun huiz. nDe slachtoffers zouden zich vooral on der de reddingsploegen bevinden. NAAR EEN VOORDELIGE AUTO OP ONZE SHOW VAN GEBRUIKTE AUTO MOBIELEN. HEDENAVOND TOT 21 UUR VRIJDAG VAN 9—21 UUR ZATERDAG VAN 9—18 UUR. STATIONSWEG 2 - LEIDEN TELEFOON 26869. Aan de Leidse Universiteit promo veerde cum laude de heer J. M. van Meel, wetenschappelijk medewerker bij het Psychologisch Instituut van de universiteit, tot doctor in de sociale wetenschappen op een proef schrift getiteld „Bedreigd denken; cognitie bij kinderen met leermoei lijkheden". Promotor was prof. dr. A. M. J. Chorus. De heer Van Meel werd geboren in Amsterdam en woont te Katwijk a.d. Rijn. De heer O. E. van Schravendijk, oud-Indisch rechterlijk ambtenaar en oud-afdelingshoofd by het ministe rie van Justitie, promoveerde tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift, getiteld ..Leemten in het gratierecht". Promotor was prof, mr. A. Mulder. Voor het onderzoek werd subsidie verleend door de Nederland se Organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek (Z.W.O.). De heer Van Schravendijk werd geboren in Pati (Java) en woont thans in Den Haag. Naar aanleiding van publikatie Dezer dagen zijn de eerste twee de len van een standaardwerk versche nen, dat als algemene titel „Archae ological excavations in Thailand" draagt en de resultaten publiceert van de Deense archeologische en pre historische expeditie, die in 1960-1962 onderzoek in dit land heeft gedaan. Aan deze expedditie werd ook deel genomen door de heer H. R. van Hee keren, die in genoemde jaren conser vator van de prehistorische verza meling van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden was. De heer Van Heekeren was door de Denen uitgenodigd omdat hij dit gebied goed kende, daar de Japanners hem inder tijd gedwongen hadden mee te wer- De gisteren getoonde collectie van Jeanne Lanvin, waarin de rokken overdag minstens vijf centimeter bo ven de knie bleven, was de vrolijkste en amusantste van de tot dusverre gepresenteerde lente- en zomershows. Naast de grillige grapjes en de bonte Inca- en totempaalmotieven is er echter ook een serieuze grondlijn, die uitgewerkt wordt in sportkleding, eenvoudige jurken en avondkleding. Een belangrijk thema is het jon gensoverhemd in tuniekvorm. Deze effen witte crêpe hessen worden met een smalle rode leren ceintuur op de heup gedragen op sportieve tweed rokken voor de ochtenduren of op fel kanariegele harembroeken voor gastvrouwen. Geklede tunieken zijn van marine blauwe wollen crêpe met organdie kraag en witte strikken, of met een pierette-kraag van strookjesorgandie. Voor gala-avonden wordt deze over hemd-tuniek gecombineerd met een glinsterende lovertjes-minirok. Een ander belangrijk thema is de spencer met diep uitgesneden ronde armsgaten waaronder coltruien met lange mouwen gedragen worden. De jakjes zijn van tweed of vrolijke wollen stoffen met bonte strepen, ideaal voor een weekeind buiten. Bij de jurken is er het kleuter- Jurkje met gesmockt lijfje, voor later op de dag glinsterend geborduurd en soms gemaakt van vrolijk gestreepte zijde. Verder is er de romantische lijn met minieme buste en hooggeplaatste ceintuur, die ontleend is aan de schil derijen van Ingres die op het ogen blik in Parijs tentoongesteld worden. Patou Jean Patou's lente- en zomercol lectie laat een jonge, kwieke, smalle lijn zien met ultrakorte rokken en een stuk kousebeen waarvan delengte wisselt met het uur van de dag. Voor de avonduren zijn er lange trapezemodellen met heupceintuur en asymetrisch geplaatste gespen. De zomeravond jurken hebben een zigeunertoets. De creaties vallen op de enkel en zijn niet te wijd, terwijl het lijfje vaak fijn geborduurd is. Andere galatoiletten reiken zacht en soepel tot de grond. Waarbij het lange lijfje weelderig met glinste rende kralen is bezet. Bij vele avond japonnen worden lange getailleerde organza mantels gedragen, op een glinsterende jurk van roze chiffon bijvoorbeeld een citroengele. ADVERTENTIE „KONYLON" van de K.V.T. 380 cm. breed SLECHTS VOOR ru^APlEMMEDSTWJftO. IBDEN per strekkende meter. ken aan de aanleg van de berucht geworden Burma-spoorweg. Ondanks deze moordende arbeid slaagde de hr. Van Heekeren er toen nog in prehis torisch onderzoek te doen, dat van ;er groot belang is gebleken. Het eerste deel van het bewuste standaardwerk, dat de nederzettingen in het stenen tijdperk in de provincie Kanchanaburl behandelt, werd door dr. Van Heekeren zelf geschreven. Hij genoot hierbij de medewerking van de Deense beeldhouwer en prehistori- graaf Eigil Knuth ,die voorna melijk onderzoeikngen op Groenland doet en van wie zeer vele afbeeldin gen afkomstig zijn. De tekeningen in het boek werden vervaardigd door de tekenaar verbonden aan het Rijks- sum voor Volkenkunde in Leiden. Dit eerste deel bevat, evenals het tweede, een aantal conclusies op pre historisch geibed, welke voor het ge hele Verre Oosten van de grootste im portantie zijn. Het werk van de heer Van Heeke- n werd in Deense wetenschappelijke kringen dermate gewaardeerd dat de universiteit van Kopenhagen hem hiervoor het ere-doctoraat in de wijs begeerte verleende. In 1965 had de Leidse Universiteit hem wegens zyn wetenschappelijke verdiensten tot ere- Australië won derde testmatch van India Het Australische cricketteam heeft in Brisbane de derde testwedstrijd tegen India met 39 runs gewonnen. De vijfde en laatste dag was voor de Indiërs. Matganhalli Jaisimha scoor de een century. Jaisimha kwam vo rige week uiit India over om het ver tegenwoordigende team van zijn land te versterken. Toen de Indiërs het to taal van 310 voor vijf bereikt hadden, zag het er naar uit, dat zij een schok kende zege zouden behalen. John Gleeson veroverde echter voor Australië drie wickets in kort tijds bestek en India was all out voor 355 runs na de thee. Australië heeft in de serie testont moetingen met 30 de leiding. Vrij dag begint in Sydney de laatste wed strijd. Testwedstrijd West lndië-Engeland onbeslist De testwedstrijd tussen het West- indische elftal en Engeland is in Port of Spain op Trinidad onbeslist geëin digd. Nadat Engeland in zyn eerste innings 568 runs had gescoord, ant woordde West-Indië met 363. Op de laatste dag lukte het de Engelse bow lers niet de Westindische wickets voor het einde van de speeltijd neer te krijgen; aan het eind van de dag was de score 243 voor acht. De score zag er als volgt uit: Enge land: eerste innings 568 (Barrington 143, Graveney 118, Cowdrey 72, Boy cott 68; Grif fit nam 5 wickets voor 69 runs). West-Indië: eerste innings 363 (Lloyd 118, Kanhai 83; Jones nam 3 wickets voor 63); tweede innings 243 voor acht (Butcher 52. Oamacho 43, Nurse 42, Brown nam 3 wickets voor 27, d'Oliveira 2 voor 42>. doctor in de letteren benoemd. Bij de plechtige uitreiking van deze tweede doctorsbul was de gehele Deense Ko ninklijke familie aanwezig en onder de vele gelukstelegrammen die hem in Kopenhagen bereikten waren er felicitaties van minister dr. M. A. M. Klompé en van de Leidse rector-mag- nificus. Levendaal is voorrangsiveg Burgemeester en wethouders van Leiden hebben besloten de kruisingen van het Levendaal met erop uitmon dende straten tot voorrangskruising aan te wijzen. Het gaait hier om de kruisingen met de Kraaierstraat, Bolwerkstraat, Koenesteeg, Krauwelsteeg, Pakhuis straat, Plantsoen, Geregracht en Oranj eboomstraatBij deze kruisin gen heeft het verkeer op het Leven daal voortaan voorrang. De hierop betrekking hebbende ver keersborden en -tekens zijn inmid dels aangebracht. Remonstrantse dienst in Wereldomroep De zondag in de Remonstrantse kerk in Leiden te houden kerkdienst zal door de Wereldomroep worden uitgezonden. Prof. dr. G. J. Hoender- daal zal in deze dienst voorgaan. In verband met deze uitzending vangt de dienst ditmaal om tien uur aan. Financiële positie van Z.-H. niet ongunstig Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is ernstig bezorgd over de leefbaarheid van het westen des lands, die steeds meer in het gedrang komt. „De situatie benauwt ons" „De situatie benauwt ons", zo zei gedeputeerde mr. H. van Riel gistermorgen op een bijeenkomst voorafgaande aan de behandeling van de provinciale begroting, die vandaag begon. „Door de krappe kapitaalvoorziening van de ruim 150 gemeenten in Zuid-Holland kunnen tal van noodzakelijke werken niet worden uitgevoerd". De kasgeldschuld van de gemeen ten in de provincie is opgelopen tot 884 miljoen gulden. Er wachten nog door G.S. goedgekeurde raadsbeslui ten op financiering tot een totaalbe drag van 262 miljoen gulden en daarbij komen dan nog de investe ringen voor Rotterdam en Den Haag, die spoedig bekend zullen worden. Wanneer die laatste bedragen op hetzelfde niveau als het afgelopen Jaar worden gesteld is al een totaal bedrag van zo'n anderhalf miljard nodig. Agnes is geen tiener meer Ter gelegenheid van het Agnes- feest en tevens ter herdenking van het twintigjarig bestaan van het St.- Agneslyceum in Leiden werd deze week in het schoolgebouw feest ge vierd. Nadat mej. B. d. Knaap een welkomstwoord had gesproken, opende het schoolorkest, dat onder leiding v an mej. M. Dankbaar een Suite van Georgio Mainerio ten gehore bracht het feest van gister avond. Vervolgens voerden docenten een eenakter van Eugène Labiche op, „De affaire van de Rue Lourcine". Het decor was verzorgd door de heer A. G. de Kruyf. Het luchtige stuk, dat door de heer R. de Kuyper werd ge regisseerd, had tot gevolg, dat na de pauze de stemming in de zaal uitste kend was voor het Cabaret Ag-nietes, Ag-welles, waaraan, volgens het pro gramma, ook Julius Caesar en Hiëro- nymus van Alphen hun medewerking verleenden. Opmerkelijk was, dat het cabaret eigenlijk geen zwakke pun ten had. De teksten, door docenten en leerlingen zelf geschreven, waren scherp en ook de presentatie was pri ma. De muzikale leiding berustte bij de heer R. de Kuyper, terwijl de heer E. Sweens de enscenering verzorg de. Misschien niet het beste, maar wel het meest gewaardeerde nummer was de vergelijking tussen oud-conrector C. Westermann en zijn opvolger W. Sanders, waarbij de laatste wegens zijn strengheid en „onhandigheid" met het rooster je moet nog veel leren, Sanders! er ongenadig maar sportief van langs kreeg. Een apart8 vermelding waard is het ballet, waarvan de choreografie volledig verzorgd werd door Mieke Kluivers, een onvermoed talent op dit gebied. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Gijsbert Klaas. z. v. Ha merslag en Van der Lee, Doorn. Overleden: Hendrik Johannes Jaco bus Montanus, 54 j., Nieuw Loos- drecht; Willem Johan Cankrien, Baarn; Jacoba Grietje Muijs van de Moer-de Pater, 64 j., Bilthoven; Ja cobus Wilhelmus Sasburg, 68 j., Voor burg: Maria Louisa van der Capel- len, 82 j., Rijswijk; Pieter Visser, 80 J., Den Haag; Gustaaf Adolf de Jager, 90 j.. Den Haag; Jacoba Sonnega, 86 j„ Den Haag. dank tot allen, die hoe dan ook, mee gewerkt hadden en reikte de leden van het orkest, de docenten en de cabaretières een symbolisch geschenk over. Al met al, Agnes is nu geen tiener meer! Igna Wakka, VI, Natuurlijk heeft het provinciaal bestuur er begrip voor dat de rege ring met betrekking tot de kapitaal voorziening allereerst denkt aan het zuiden en noorden des lands, aldus de heer Van Riel, maar voor de na tionale economie is het van groot be lang dat de leefbaarheid in het wes ten niet ten achter blijft. Verschei dene Zuid-Hollandse gemeenten kunnen essentiële projecten niet uitvoeren door de krappe kapitaal voorziening. De financiële positie van de pro vincie zelf is niet ongunstig. Toch acht het provinciaal bestuur het noodzakelijk, dat een begin wordt gemaakt met het voeren van een fi nanciële politiek op wat langere ter mijn. Het is de bedoeling in n' apar te vergadering van de Staten het ge hele financiële beleid te bespreken. Nieuwe woonvormen j Provinciale Planologische Diens-t van Zuid-Holland hoopt dit jaar een project uit te werken voor nieuwe woonvormen en dit voor te kunnen leggen aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening. Voor experimentele bouw is op de begroting van het departement geld uitgetrokken. „Dit behoort tot de kernproblemen van de planologie", zei mevrouw mr. Chr. A. de RuyterDe Zeeuw, gedeputeerde van Zuid-Holland, gis teren tijdens de persconferentie naar aanleiding van de provinciale begro ting voor 1968. „We moeten wel eerst een dergelijk experiment in bruikba re vorm op tafel hebben, voordat we bij de minister aan kunnen kloppen en bovendien een gemeente vinden die hieraan mee wil werken, aldus de gedeputeerde. ADVERTENTIE Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct Sydney Lumets Pawnbroker voor K. en O. Sydney Lumets The Pawnbroker (De Pandjesbaas) draaide gister avond In Camera sn de woensdag cyclus voor K. en O. leden. The Pawnbroker is het antwoord van Lumet (die met De Twaalf Ge zworenen reeds furore maakte) op de discriminatie. Via de aan de dood in het concentratiekamp ont snapte Newyorkse pandjesbaas Na- zerman legt Lumet verbanden tus- Sëö de concentratiekampen en de discriminatie in de Newyorkse wijk Spanish Harlem. Sol Nazerman die na Auschwitz niet meer in de mens kon geloven leert in het ghetto Har lem de mens weer vinden en weet dan zyn antwoord op onderdrukking en discriminatie te formuleren. Met Lumets thema kan men het bijna onmogelijk oneens zyn. He laas is zijn probleemstelling wat te ongenuanceerd en te typisch Ameri kaans uitgewerkt. The Pawnbroker blijft daarom een eerlijke film. waarvan het effect echter gering zal zyn. Lumet. een regisseur die zichzelf beloofd heeft het probleem van de gerechtigheid aan de orde te stellen, schiet daarom zijn doel voorbij. ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Martlnus Joannes Paulus Maria, tv der Klugt en A. M. Fit: Wouters en F. A. Boschat; Èdith Hen- riëtte Cathari'na, d. v. M. P. J. M, Weijmans en D. C. van den Bergt Wijntje. d. v. C. van Duljn en W, Aandewiel: Hans Joachim Martlnus. k, H. J. Grashuis en M. P Jansent' ttolf-Jan, z. v. M. van den Brink en A. M. Kok; Johannes Gerardus. T. Kempers en J. J. G. Neuteboom. OVERLEDEN C M. Koolmans. 67 jr.. man: E. Tuinhout, 80 jr.. man; P. Laterveer. 81 jr.. man: J. Groeneveld, 64 Jr.. man; J. E. Jansen, 82 jr.. wed. v. J. van Waardenburg; T. J. Kemp, 63 jr.. manj J. M. Leeuwen. 74 Jr., t J. B. ADVERTENTIE Marc Boh an. de succesvolle couturier en artistiek directeur van Christian Dior liet zich door zyn 13-jarige dochter Mar ie-Anne advise ren, toen hij deze winter een haute couture-collectie voor baby's en kleu ters ontwierp. Vlak naast zijn modepaleis aan de Parijse Avenue Mon taigne, waar hij van middag de première van zijn nieuwe voorjaars- en zomer- creaties houdt, open de Prinses Grace van Monaco onlangs de baby-Dior-boutique, sen winkeltje dat Christian Dior in 1947 tegelijk met de lancering van zijn „new look" had wil len beginnen, maar waartoe hij nooit ge komen was. Zyn op volger Mare Bohan slaagde erin de al twintig jaar oude plannen te realise ren. Voor kinderen en baby's nu niet alleen maar het geijkte roze en blauw maar ook een reeks van andere flatteuze kleuren. Twee modelletjes uit de baby- en kleuter collectie van Dior>

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3