DAGBLAD HUSK: „OORLOGSDAAD Commissie bepleit districtenstelsel GROTE SLAG IN VIETNAM OP KOMST NASI;» Gé VERHOOG JAMIN Opbrengen spionageschip hoog opgenomen 99 Bijslag 3.- per week op minimumloon *1 HERZIENING KIESWET Euratom „zieke man 700GR24crl,Sy8> 600GR2401,99 (§uct Qïteuwb gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 JANUARI 1968 No. 31491 eeteur: E. A. E. van Dishoeck ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 )e Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, ift het aanhouden en opbrengen van het inlichtingenschip taeblo" door de Noordkoreaanse marine een oorlogsdaad" noemd. Iet Amerikaanse, door kernenergie aangedreven vliegdekschip „Enter- ke" is met drie torpedobootjagers buiten de territoriale wateren voor de jfen van Wonsan aangekomen om kracht bü te zetten aan de Ameri- anse eisen tot uitlevering van de „Pueblo" en bemanning. fanochtend heeft de commandant reaanse regiem zich moet voorberei- l(„ de havenautoriteiten van Won- j j gelast de „Pueblo" vrü te laten. |ien aan deze eis geen gevolg zou rden gegeven zou, volgens waar- ners in Seoel, de Enterprise tot ichtdadige actie over moeten gaan. u- ^Diplomatieke weg er p eerste pogingen van de Ver gde Staten om langs diplomatieke k- k Noord-Korea tc bewegen tot [lating van de „Pueblo" zijn mis- Een verzoek van president jinson aan de Russische regering te bemiddelen is afgewezen. jlok pogingen om de Noordkorea- 1 aan de onderhandelingstafel van Wapenstilstandscommissie te Pan- te bewegen tot het uitleve- i van de „Pueblo" en bemanning I mislukt. De Noordkoreaanse de- Wktie eiste verontschuldiging van de renigde Staten voor schending van H territoriale wateren en bestraf- ■g van de schuldigen. Jbndanks de tegenslagen schijnen Verenigde Staten in de eerste [ats de oplossing te zoeken voor „Pueblo'-tncldent langs diplo- ftieke weg. Waarnemers in lington weten te melden dat fedig een tweede verzoek van de •enigde Staten aan Rusland ge- zal worden tot bemiddeling in conflict. Vliegtuigen lis voorzorgsmaatregel heeft de ;rikaanse luchtmacht echter twee aders straaljagers naar Zuid- rea overgebracht. Het betreft r ongeveer 36 straaljagers, 'oen de „Pueblo" door de Noord- ïse marine werd aangehou- opgebracht, zouden er slechts Mt ja htbommenwerpers in Zuid- li rea zijn geweest, uitgerust voor t vervoer van kernwapens. i één van de redenen zijn ge- Müfest, waarom de „Pueblo" geen un vanuit de lucht heeft gekre- toen het schip om assistentie zocht. luidkoreaanse marineschepen vol- :n een Russische torpedobootjager een transportschip welke gisteren 15lor de oostkust van Zuid-Korea zijn sit largenomen. ten De Noordkoreaanse minister van ifensie Kim Tsjang Bong, heeft een mi roep op de bevolking gedaan ich gereed te houden om elke vijan- jnt üjke provocatie de kop in te druk- eei n". Deze verklaring kwam nadat Zuidkoreaanse minister van De- taifcsie had gezegd dat het „Noordko- lar [ogerhuis verwerpt lezuinigiiig Wilson Het Britse Hogerhuis heeft gisteren it 41 stemmen meerderheid het be- igingsprogramma verworpen dat het Lagerhuis was aanvaard. ADVERTENTIE NOACK PRIMA ROOKWORST-WEER WEERBERICHT Noordwestelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot 'orgenavond Half tot zwaar bewolkt met Kier 1 daar enkele buien. Weinig veran- ering in temperatuur. Matige tot rachtige, aan de kust tijdelijk ïachtige tot harde noordwestelijke Bid. (Opgemaakt om 11.40 uur). 26 JANUARI Zon op: 8.30 uur; onder: 17.15 uur Maan op: 6.26 uur; onder: 13.04 uur 'ater te Katwijk te 12.14 uur, kagwater te 7.47 en 20.23 uur. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's den op het betalen van de juiste prijs voor zijn terrorisme". De commandant van de „Pueblo' Bucher zou volgens een Noordkore- aans persbureau hebben bekend dat hij schuldig was aan de schending van de Noordkoreaanse wateren. De Amerikaanse onderminister van De fensie Goulding verklaarde echter dat de verklaring van Bucher „onecht en een verdraaiin van de feiten is". Bu cher zo is in Washington bekendge maakt heeft de geheime codes en elektronische apparatuur van de „Pueblo" laten vernielen toen de Noordkoreanen aan boord kwamen; dit om geen belangrijke inlichtingen in handen van de vijand te laten val len. Bij de ontploffingen van de daar voor aangebrachte springladingen, zouden vier opvarenden gewond zijn geraakt. In Washington had men echter niet de zekerheid dat alle ap paratuur was vernield. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard dat de aanhouding van de „Pueblo" is ge schied buiten de territoriale wateren en derhalve onwettig is- Secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft zich door de Ameri kaanse ambassadeur Goldberg op de hoogte laten stellen van het 'Pueblo'- mcident. Op verschillende punten ten noor den van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel werden vandaag schoten gewis seld tussen Amerikaanse troepen en Noordkoreanen. Een Amerikaan werd gedood en vijf gewond. De commandant van de „Pue blo", Bucher, die volgens Noord- Korea zou hebben bekend, dat het schip zich binnen de territori ale wateren bevond. (Van onze Haagse correspondent) De werknemers met minimum-in komen moeten met terugwerkende kracht per 1 januari drie gulden per week ofwel dertien gulden per maand bijslag krijgen om de toe nemende duurte van het leven op te vangen. Hierover zijn de landelijke werk geversorganisaties en de vakcentra les het eens geworden, nadat minis ter Roolvink van Sociale Zaken hen onder aandrang uit de Tweede Ka mer had verzocht opnieuw rond de tafel te gaan zitten. Het aanvanke lijke plan de minimum-loontrekkers J Kerstpuzzel i Op pagina 7 van dit nummer J vindt men de oplossingen afge- i drukt van de op 23 december 1 gepubliceerde kerstpuzzel, zome- 1 de de namen van de prijswin- 1 naars. Wij ontvingen 1645 inzen- 1 dingen met in totaal bijna 5000 1 oplossingen. eerst een half jaar lang de zwaar der geworden lasten zelf te laten opvangen en hun daarvoor pas op 1 juli een uitkering ineens te geven is nu van de baan. Onzeker Bij de vaststelling van de bijslag is rekening gehouden met huurver hoging, hogere sociale premies en de daarmee samenhangende toege nomen belastingdruk. Bij elkaar zou dit hebben geresulteerd in ongeveer twee gulden extra loon. Men heeft echter ook nog een aantal onzekere factoren zoals gemeentelijke hef fingen in aanmerking genomen en is zodoende zonder exacte bere kening tot drie gulden gekomen. Wettelijk Op een bijeenkomst van de Wa penstilstandscommissie heeft de Amerikaanse vice-admiraal Smith (links boven) de teruggave geëist van de „Pueblo" en vrijla ting van de bemanning. De Noordkoreaanse generaal Pang Tsjoeng Kuk (tweede van rechts) verwierp deze eis. Negen blanken in arrest voor moord op negerleider De officier van Justitie in Hatties- burg in de Amerikaanse Mississippi heeft negen blanke mannen gearres teerd en in staat van beschuldiging gesteld wegens de moord op de neger leider Dahmer. Vijf der arrestanten behoorden tot de groep van twaalf die reeds in voorarrest zitten in verband met een federale klacht wegens samenzwering in deze zaak. Deze 12 mannen zijn al len aangesloten bij de Ku Klux Klan. Dahmer's woning, kruideniers- bedrijf en auto werden op 10 januari door een aanslag met brandbom men in as gelegd. Dahmer, die zware brandwonden had opgelopen beant woordde het vuur van de aanvallers, terwijl zijn vrouw, dochter en beide zonen door de ramen ontkwamen. In de Noordwesthoek van Zuid-Vietnam, bij de Amerikaanse basis Khe San, worden zeker 16.000 Noord Vietnamese militairen samengetrokken. Volgens een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon verwacht men elk moment het uitbreken van een grote slag zo groot dat de guerrilla zal overgaan in mobiele oorlogvoering op grote schaal. Een gevangengenomen Noord- vietnamese officier had volgens de woordvoerder onthuld dat de troepen bewegingen geleid worden door het Noordvietnamese ministerie van de fensie Giap. Doel van het offensief was volgens de noordvietnamese of ficier vernietiging van alle Ameri kaanse strijdkrachten in de twee noordelijke provincies van Zuid-Viet nam. De overwinning zou gevolgd worden door onderhandelingen. De Noordvietnamese minister van De fensie, generaai Giap, die in 1954 de Fransen versloeg bij Dien Bien Phoe. is de laatste paar maanden niet in Hanoi gezien. Bezetting Eerder op de dag had een Ame rikaanse officier gemeld dat de Noordvietnamezen de stad Khe San, vier kilometer van een Amerikaanse basis verwijderd, al hadden bezet, nadat d<*ze dinsdag door Amerikaan se en Zuidvietnamese troepen was verlaten. Vanuit de stad wordt met artillerie gevuurd op de Amerikaan se stellingen en verwacht wordt dat de Noordvietnamezen in de stad veel vuurmonden zullen verzamelen. Noord-Vietnam zou in de stad twee volledige divisies hebben onderge bracht. Rond de gedemilitariseerde zone bevinden zich mogelijk nog twee Noordvietnamese divisies. Te Khe San zijn 5000 Amerikanen gelegeerd. Ook is een brigade van de eerste luchtcavaleriedivisie over gebracht naar Phoe Bai, 65 kilome ter ten zuidoosten van Khe San. Uit de omgeving van de stad hebben de Amerikanen ruim 1.000 burgers geëvacueerd. Zouden zich in de gedemilitariseer de zone en In de noordwestelijke pro vincie Kwang Tri vier noordvietna mese divisies bevinden, dan zou de Noordvietnamese mankracht 32 tot 40.000 man bedragen. „Wij verkeren in een zodanige toestand dat als zij aanvallen, er een hard gevecht zal komen", aldus de Amerikaanse woord voerder. Onder druk van de zware beschieting trokken de Amerikanen gisteren hun buitenste verdedigings gordel bij Khe San terug. Over ver liezen zijn geen bijzonderheden be kend. (Van onze parlementaire redactie) Een subcommissie van de staatscommissie voor de her ziening van de grondwet en de kieswet heeft een nota ge maakt, waarin wordt voorge steld over te gaan tot een dis trictenstelsel. De staatscommissie zal in haar komende vergaderingen deze nota bespreken. Verwacht wordt, dat omstreeks Pasen een tussentijds rapport over het kiesstelsel aan de regering kan worden uitgebracht. De commissie streeft naar wijzi ging van het kiesstelsel binnen het raam van de grondwet. Deze ge- De Nederlandse socialist dr. ir. A. P. Oele heeft in Straatsburg Eura tom de „zieke man van Europa" ge noemd, „wiens lichaam is aangetast door de kanker van het nationalis me". Sinds de ministerraad van 8 december is ons vertrouwen in het herstel van deze patiënt niet groter geworden, aldus de Nederlander. Hij wees erop. dat er slechts één middel is om Euratom op korte termijn nieuw leven in te blazen: de gemeenschap snel over eigen financiële middelen laten beschikken. Het parlement steunde deze gedachte. De Nederlandse afgevaardigde doet in een verslag dat hij voor het Eu ropese parlement had samengesteld, een beroep op de lidstaten om de meest doeltreffende en tevens goed koopste verrijkingsmethoden voor uranium te kiezen. De studie daar over moet zich niet beperken tot de beproefde technieken, maar ze moet nok betrekking hebben op de ultra- centrifugatie, „die blijkbaar goedko per en industrieel veelbelovend is", aldus de heer Oele. Hij zegt verder dat alle staten het meeste belang hebben bij de bouw van een gemeenschappelijke installatie voor isotopenscheiding. Hij wijst op het politieke karakter van deze zaak, dat voortvloeit uit het feit dat Euro pa tot heden voor zijn voorziening met verrijkt uranium vrijwel uitslui tend op de Verenigde Staten is aan gewezen. dachte wordt verwezenlijkt door het combineren van de achttien kies kringen, die de kieswet thans kent, tot een beperkt aantal zelfstandige districten. Lij'stverbinding tussen de districten zal niet meer mogelijk zijn. Wel zullen de partijen binnen de afzonderlijke districten lijstver- De broer van wijlen president Kennedy van de Verenigde Sta ten, Robert, vormde met zijn vrouw Ethel het middelpunt van een feestje voor het personeel van de Kennedy's, dat op een midden in New York gelegen ijs baan van het Rockefeller Center werd gevierd. bindingen kunnen aangaan. Dit is thans nog niet mogelijk. Tevens zal worden voorgesteld, de opkomst plicht af te schaffen. Herziening van het kiesstelsel wordt wenselijk geacht om de hui dige versnippering tegen te gaan en de politieke partijen tot meer sa menwerking te brengen. Nadat het kabinet een standpunt over het te verwachten rapport zal hebben be paald kan, naar het zich laat aan zien, het parlement zich in het voor jaar van 1969 uitspreken. Bij aan vaarding van een nieuw kiesstelsel zouden enkele elementen daarvan (lijstverbinding, afschaffing op- komstiplioht) reeds vóór de Staten verkiezingen van 1970 van kracht kunnen worden. Nadrukkelijk is vastgesteld, dat het gaat om bijslagen, die in het eerste halfjaar van 1968 zullen gel den, en dat het officiële minimum inkomen, waarop die bijslagen wor den gegeven f128 per week ofwel f555 per maand blijft. Het mini mum-inkomen moet namelijk tegen 1 juli van die basis af wettelijk worden geregeld. Het is uiteraard niet aannemelijk, dat het dan lager zou worden dan het nu is met de bijslag erbij. Engeland erkent Griekenland ook Engeland heeft vandaag de diplo matieke contacten met het Griekse militaire regime hervat. Het is de tweede grote mogendheid die het Griekse bewind, na Amerika, erkent. De Britse ambassadeur heeft van morgen een bezoek gebracht aan de Griekse minister van Buitenlandse Zaken en hem op de hoogte gebracht van de beslissing van zijn land. ADVERTENTIE LEKKER ALS BU DE CHINEES KWALITEITS DIEPVRIES ADVERTENTIE UW SLAGER voor originele BIEFSTUK v. d. haas, KALFSLEVER, ZOUTLOZE VLEES WAREN o.a. gebr. kalfsfricandeau, gebr. rosbief, gekookte lever. UW POELIER voor verse braadkuikens, braad stukken, jonge haantjes. ADVERTENTIE mopgen voordeel melkhazel nootjes 150 gram van 109 voor 95 niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 25 Januari 1868: Uitslag verkiezing voor le den der Staten-Generaal, kiesdistrict Leiden: Getal kie zers 2628. Uitgebrachte stem men 1567. Van onwaarde 8. Volstrekte meerderheid 780. Gekozen de heer O. baron van Wassenaer Catwijck met 908 stemmen. (Advertentie) De onder ge- teekende zich als Stucadoor gevestigd hebbende, neemt de vrijheid zich als zoodanig bij zijn Stadgenooten aan te be velen. M. B. Bos. Stucadoor, Rapenburg bij de Vliet.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1