Ho ger onderwijs in Italië wordt opnieuw bekeken Voordracht gemeente secretaris Warmond Overplaatsing van Klein Duimpje Ruimtegebrek Kamerlid verkiest gezin boven parlement Stuntrijderuit Hazerswoude twee treken cel in VERKEERSREGELS VOOR SKIERS DONDERDAG 25 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 18 laad komt dinsdag bijeen Het voornaamste punt van de dins- ig te houden raadsvergadering is de noeming van een gemeente-secre- ris (vacature M. M. B. Pieterse). B. W. hebben de volgende voordracht "[gemaakt: I. P. J. Baas, hoofdcom- es-ontvanger, waarnemend ge- eente-secretaris te Akersloot; 2. H. v. d. Leest, hoofdcommies A ter aite-seraretarie te Dantuma- eider komen in behandeling diverse jwaarschriften inzake aanslagen in straat- en rioolbelasting. Ten be- peve van het bestuur van de Stich- ig Katholiek Onderwijs stellen B. W. voor een krediet te verlenen f 1976, voor de aanschaffing van »- en hulpmiddelen voor de school LEIDERDORP *rondverkoop de op 25 februari 1963 gehou- vergadering besloot de Leider- irpse raad tot verkoop van een per bouwterrein aan de Van der ilk Boumanweg en de Nijenrode, itemd voor de bouw van 37 een- [inswoningen en 8 garageboxen bouw- en aannemingsbedrijf Fa. h, Noorlander en Zonen, thans ge- sligd in Leiderdorp. 3nige tijd geleden hebben de fir- snten B. en W. toestemming ge- iagd om de garagebox, die aan- nkelijk geprojecteerd was in de tuin van de woning Van der Valk umanweg 69, te mogen bouwen de uiterste hoek van de betref- ide kavel, op de grens van het or hen gekochte bouwterrein en grond die bestemd is voor de bouw een garagebedrijf door de NV AS in Leiden. Hierdoor zal de ndgang naast de woning Van der Ik Boumanweg 69 en achter de wo lgen Van der Valk Boumanweg en 68 vervallen. B. en W. hebben :ze wijziging van het bouw- n geen bezwaren. Iet vervallen van deze gedeelten ng zal evenwel tot gevolg iben, dat daarin geen elektrici- tskabels kunnen worden gelegd, op md van de van toepassing zijnde koopvoorwaarden aan de Stede- fabrieken van Gas en Elek- ,iteit in Leiden was toegezegd. de kabellegging naar het op garageplein aan de Nijenrode te liwen transformatorgebouw moest 6 een andere oplossing worden ge- pt. Daarbij is gebleken dat de kctie van het energiebedrijf ook legen is de kabels te leggen naar (Nijenrode en door de brandgang j tussen de woningen Van der ,lk Boumanweg nrs 47 en 49 door tot. lij het garageplein is naast de ds gebouwde 8 garageboxen nog strook grond ter breedte van ueter beschikbaar. Op deze strook ind zal de firma Noorlander in Iracht van de Stedelijke Fabrieken Gas en Elektriciteit het bedoel- transformatorhuis ter grootte van 3 meter bouwen, terwijl de fir- voorts belangstelling heeft voor ikoop van de resterende grond ter 'an 36 m2. De firma is na- Hj'k voornemens een gedeelte van ie grond ter grootte van eveneens 3 meter te benutten voor uit- iding van de aangrenzende gara- ox, die daardoor een L-vorm krijgen. Het resterende deel van grond ter grootte van 3x9 ter al dan bij het reeds bestaan- garageplein worden gevoegd. De ma is bereid voor de aldus te kopen grond ter grootte van on- reer 36 m2 een bedrag van f 840 betalen, zijnde de helft van het ig. dat betaald is voor de grond, elk der naastgelegen garage» 1. en W. hebben tegen verkoop deze grond tegen het bovenge- trnde bedrag geen bezwaren. Daar- stellen zy de raad voor tot ver lip te besluiten. ankoop grond in Bospolder n de vergadering van 26 april 1965 loot de Leiderdorpse raad aan te pen van mevrouw J. C. M. Verha- i-Stadhouder uit Vught. een per- grond ter grootte van 3.82.80 ha Jr de prijs van f 100.485,Deze >nd ligt in de Bospolder en is be- md voor recreatiegebied. Gedeputeerde Staten onthielden goedkeuring aan dit raadsbesluit, deputeerde Staten maakten er na- Üjk bezwaar tegen, dat bij de aan- ïp van de grond naast de bere nde grondprijs van f 2,50 per m2 vergoeding voor beleggingsscha- ffas opgenomen. In geval van ont ering zou naar de mening van geen vergoeding uit dien hoofde rien toegekend, waardoor de over gekomen prijs van ongeveer f 2,65 m2 te hoog werd geacht. Boven- n achtten G.S. de geschatte waar van f 2,50 per m2 te hoog, gelet de prijzen, die voor in de naaste beving gelegen gronden zijn be dt tangezien B. en W. zich niet kon- verenigen met het standpunt van deputeerde Staten stelden zij de &d voor tegen de beschikking bij de °on in beroep te gaan. Dit beroep rd ongegrond verklaard. {aar aanleiding van deze beslissing toen B. en W. opnieuw onderhan- tagen aangeknoopt met mevrouw tagen. Deze onderhandelingen toen er uiteindelijk toe geleid, dat vrouw Verhagen zich akkoord f't verklaard met een koopprijs 1 f 2,25 per m2. B. en W. stelle^ raad voor aldus te besluiten. voor gewoon lager onderwijs. Van de rechtskundige der gemeente zijn de declaraties ontvangen inzake de ge- d'a ne voorschotten en het honora rium betreffende gevoerde onteige ningsprocedures. Het bedrag van deze declaratie is f 20.132. Tevens is in rekening gebracht f 708.— wegens aan deskundigen van de rechtbank te betalen kosten. B. en W. stellen voor voor genoemde bedragen een krediet beschikbaar te stellen. De heer J. F. v. d. Berg, Dorpsstraat 79, voorheen exploitant van een snackbar in dit pand heeft bij gerechtelijk vonnis zijn pand moeten verlaten. B. en W. hebben de mogelijkheden on derzocht in andere woonruimte te voorzien. Hierbij is gebleken dat de enige niet bewoonde woning Baan 1 is. Dit pand is thans eigendom van de Staat der Nederlanden en is bestemd voor af braak, teneinde op het vrij gekomen terrein een telefoongebouw te stich ten. De inspecteur der Domeinen heeft tegen een tijdelijke verhuur van dit pand geen bezwaar mits de ge meente zich garant stelt voor ontrui ming van dit pand op eerste aanzeg ging van de inspectie. De huur ein digt in ieder geval op 31 mei 1968 of zoveel eerder als mogelijk is. De wo ning zal de heer v. d. Berg niet ter beschikking worden gesteld opdat er geen verhouding van huur en ver- j huur terzake van het tijdelijk ge- bruik van de woning zal ontstaan en betrokkene dus geen aanspraak kan maken op huurbescherming. De huurprijs van deze woning ad. f 60 per maand, zal door de gemeente worden betaald. B. en W. stellen voor aan de Stichting Katholiek On derwijs te Warmond een bedrag be schikbaar te stellen van f 32.933 en aan de School met de Bijbel f 11.533.- als voorschot voor het iaar 1968 op vergoeding als bedoeld in art. 72 der L.O.-wet. Openbare kleuterschool in Leiderdorp 9? De openbare kleuterschool „Klein Duimpje" aan de Plantage, in Lei derdorp, gebouwd ln 1951, vertoont ernstige daklekkages en rottings verschijnselen aan de vloer. Herstel' hiervan is, gezien de ouderdom Vah het gebouw, moeilijk te verwezen lijken en de daaraan verbopden kos ten zullen bijzonder hoog zijn. Bo vendien blijft dan een gebouw be schikbaar dat in geen enkel op. zicht voldoet aan de eisen. Het be staande gebouw te vervangen door nieuwbouw is, aldus B en W tot de raad, thans niet raadzaam, daar het aantal kleuters van bedoelde kleuterschool sedert 1966 is terug gelopen van 62 tot 35 per 1 januari 1968. Wanneer de school echter meer levensvatbaarheid krijgt zullen B. en W. overwegen de raad ter zake een voorstel te doen. I De huidige toestand is echter voor het geven van kleuteronderricht niet I langer houdbaar. In verband hier- Bij Lyndon op schootDeze charmante opname van de Ame rikaanse presidentLyndon B. Johnson, met zijn in Texas-kos- tuum gestoken kleinzoon Patrick Lyndon Nugent, werd begin deze maand genomen tijdens een be zoek aan de LBJ-Ranch. WASSENAAR Nutsprogranuna Het Wassenaarse Nutsdepartement organiseert morgenavond om kwart over 8 in het Deylerhuis een samen komst onder 't motto „dia's voor en door leden". Een 8-tal Nutsleden zal in de gelegenheid gesteld worden elk 25 dia's te vertonen. Op zaterdag 10 febrari zal een be zoek georganiseerd worden aan de Rotterdamse Schouwburg, waar de nieuwe musical „I do! I do" gaat. Woensdag 14 februari wordt een tocht gemaakt naar Bovenkarspel waar de tentoonstelling „West Frie se Flora" zal worden bezocht en te vens de plaatsen Hoorn en Enkhui zen. Zaterdag 17 februari wordt een be zoek georganiseerd aan het circus theater in Scheveningen voor een voorstelling van de opera „Die Fle- dermaus". 29 februari staat een nutsavond in het Jeroenhuis op het programma. Dr. A. Kortlandt zal daar een cau serie met films houden over „Bele venissen met Chimpansees in de Afri kaanse wildernis". Tuinkeuring De tuinbouwvereniging Wassenaar en omstreken heeft dezer dagen een huishoudelijke vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer A. Vaandrager. In zijn jaarverslag me moreerde de secretaris, de heer .C van Vulpen een aantal activiteiten in het afgelopen jaar: de succesvolle zomertentoonstelling in Princehaven, de tuinenkeuring, de vergaderingen en excursies en de in het najaar be gonnen cursus in het bloemschikken. De vereniging telde aan het einde van 1967 232 leden. Penningmeester W. Mulder deelde mee, dat dank zjj een gemeentelijk subsidie voor de gehouden tentoon stelling het jaar met een batig saldo kon worden afgesloten. Bij de be stuursverkiezing werden de heren A. Vaandrager en N. de Vreugd herko zen. Ook in 1968 zal weer een tuin keuring worden georganiseerd. Het rayon, waarin de tuinen gekeurd zul len worden door deskundige jury's, waarin de tuinen gekeurd zullen worden door deskundige jury's, wordt als volgt begrensd: Papegaaienlaan, Schouwweg, Kerkstraat, Langstraat, Lange Kerkdam, Rijksstraatweg, Raadhuislaan, Victorialaan, Prinses Marielaan, Prinsenweg en Bac- kershagenlaan. Arrestatie in zaak roof Volendam (Van onze Haarlemse correspondent) De politie in Aken heeft een 22-ja rige Duitser gearresteerd, die ervan wordt verdacht medeplichtig te zjjn geweest bij de gewapende roofoverval eerder deze week op een juwelier in Volendam. De mede-dader is nog voortvluchtig. Bij de overval werd voor een bedrag van f 20.000 aan geld en sieraden geroofd. De arrestant had enige juwelen bij zich. MAN GESTIKT BIJ BRAND Vanmorgen omstreeks half vier is in Scharendijke op Schouwen-Dui- veland in 't café van dhr. G. Boo- german door nog onbekende oorzaak brand ontstaan. Het vuur werd ont dekt door een der omwonenden die onmiddellijk de politie waarschuwde. Toen de deur van het café was ge forceerd. vond men de heer Booger- man dood bij de achterdeur liggen. Hij bleek te zijn gestikt. Het slacht offer was 25 jaar oud. Zijn echtgeno te was wegens een familiebezoek in Middelhamis afwezig. Bridgeclub De Sleutels Groep A: 1. v. d. Burg—De Jongh 680. 2. Vrijenhoekv. Helvert 603, 3. Biesot-v. Weizen 603, 4. echtp. Tijssen 600, 5. Janson—Rip 588. 6. De Vries— Lodder 582, 7. Kuyt—Eldering 582, 8. echtp. De Vrind 569. 9. Rompes— Pries 567, 10. Bloemhoff—De Jong 558, 11. dames Sierv. Zijl 558, 12. v. Ra- venswaayEngels 534, 13. dames Stichter-v. d. Ende 534, 14. v. Kem pen—Knippenberg 508. Groep B: 1. v. d.'Bel'gh—Wesseling 672, 2. Klinkenberg—Smittenaar 645, 3. ZwetslootLiem 626, 4. Dek Goedhart 624, 5. Rodenburg—Wesse ling 593, 6. mevr. Derogee—Bernhard 566, 7. Selier—Duiser 562, 8. echtp. Jansen 560, 9. Kooyman—Memmers 558, 10. dames BernhardBon 558, 11. De Vries—Selier 553, 12. v. d. Hey- denNijweide 525, 13. mevr. Vrijen hoekGevers 513, 14. Middelham Beugelsdijk 509. Groep C: 1. RobbersLepelaar 670, 2. PootLansbergen 661, 3. echtpaar Holleman 659, 4. Vreeburg-Biegstraa ten 637, 5. dames Den Dekker—Wie- demeyer 632, 6. De Vries—Oudshoorn 610, 7. mevr. WinklerPrins 601, 8. v. WeeuwenTenwolde 600, 9. echtp. v. Leeuwen 546, 10. mevr. Vroom— Foppen 543, 11. echtp. v. Kempen 534, 12. De Koning—Snijders 502. 13. dames BlankenNouwens 464, 14. v. Beek—De RUk 415. i Te weinig hoogleraren mee overwegen B. en W. de kleuter school te doen overplaatsen. De kleu terschool kan overgeplaatst worden naar de openbare school voor ge woon lager onderwijs aan de Kom van Aaiweg, daar deze school een leegstaand lokaal ter beschikking heeft. Dit lokaal is beschikbaar ge komen door het teruglopen van het aantal leerlingen, waardoor aan één vande leerkrachten ontslag moest jyorden gegeven. De inspectrice van het kleuteronderwijs gaat met deze overplaatsing akkoord. Aan het lokaal zullen diverse voor zieningen moeten worden getroffen. Deze voorzieningen zijn het aan brengen van een isolerende wand, het aanbrengen van eniee wijzigin gen in het aanwezige sanitair en het aanlegven van "n speelplaats en een zankbak. Met deze voorzieningen gaat de inspectrice akkoord. De totale kosten van genoemde voorzieningen zijn geraamd op f 12.300.—. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. de raad voor de openbare kleuterschool „Klein Duimpje" over te plaatsen naar het gebouw van de lagere school aan de Kom van Aaiweg en het daarvoor benodigde krediet beschikbaar te stellen. (Van onze correspondent in Rome) Nu binnen afzienbare tijd in Italië het parlement zal worden ontbonden, wordt met grote ijver gewerkt aan allerlei zaken die al lang op het verlanglijstje stonden, maar waar de politici geen tijd voor vonden. Het zijn juist zaken, die voor het land en voor de doorsnee-burger van het meeste belang zijn. (Van onze parlementaire redactie) „Ik heb mijn gezin veel liever dan de Tweede Kamer". Dat zegt veehou der P. Leffertstra (35) uit het Frie se Wjjckel, die met ingang van van daag heeft bedankt als lid van de Tweede Kamer voor de Boerenpartij. „Ik blijf liever bij vrouw en kinde ren", zo voegt hij eraan toe „dat is met geen geld te betalen". De heer Leffertstra, die nog geen jaar in de Kamer heeft gezeten, had niet verwacht, dat het kamerlidmaat schap hem zoveel tijd zou kosten. „Als je het een beetje goed wilt doen ben je de hele week niet thuis", ver telt hij. Bovendien beviel het heen en weer reizen tussen Den Haag en Wfjckel een autorit van ongeveer drie uur hem allerminst. „Ik ging na de vergaderingen altijd terug naar huis. zodat ik weken had dat ik tussen de 15 en 20 uur in de auto zat". Dat er tegenstanders in de Friese gelederen van de Boerenpartij hebben gepoogd hem uit de Kamer te krijgen, heeft geen invloed op zijn besluit ge had. „Op een provinciale vergadering van de partij is gebleken, dat een meerderheid achter mij stond", zegt hij. „Maar ik héb geen politieke re denen om uit Den Haag weg te blij ven. Ik blijf lid van de Boerenpartij en ik blijf ook in de raad van Gaas- terland. Ik wil alleen niet de hele week van huis zijn" De heer Leffertstra heeft vijf kin deren, van wie de oudste 9 jaar is en de jongste 1 week. Bijna vijf jaar lang is er gedok terd aan een wet tot hervorming van het hoger onderwijs. Als er iets drin gend nodig is, dan is het wel die hervorming. Dertig jaar geleden tel de Italië niet meer dan 30.000 studen ten. Dit jaar is Italië de zomerva kantie ingegaan met maar liefst 400.000 studenten en er zijn dit na jaar 115.000 eerste-jaars ingeschre ven. Men is er zeker van, dat nog ln deze eeuw het getal van één miljoen zal worden bereikt. Reeds nu is Italië in dit opzicht een unicum in Europa, alleen Rus land heeft meer studenten, maar ook een veel grotere bevolking. Het aantal hoogleraren nam in verhouding slechts zeer weinig toe en is nog niet het drievoudige van dat van dertig jaar geleden. Uit die cyfers volgt dat het univer sitair onderwijs in Italië doodziek is. Hieraan kan het feit, dat Italië 12 miljard gulden per jaar aan onder wijs uitgeeft, hoe prijzenswaardig ook, niet veel veranderen. Reeds voor de oorlog had men te kampen met ge brek aan ruimte voor de colleges. Vooral de medische faculteit verkeert in ongehoorde moeilijkheden. De stu- LEIDERDORP Subsidiëring van K. en O.-afdeling iDe Stichting Lcidse Volksuniversi teit K. en O., afdeling Leiderdorp, doet evenals vorige jaren een be roep op de raad van Leiderdorp voor het verkrijgen van een subsi die uit het Cultuurfonds. Uit de door de stichting overgelegde reke ning van baten en lasten blijkt, dat het boekjaar 1966/1967 een tekort heeft opgeleverd van f 561,24. Op de begroting voor het jaar 1967/1968 heeft de stichting een tekort ge raamd van f 1.410,93, Het tekort over het boekjaar 1966/ 1967 is hoofdzakelijk te wijten aan de zeer geringe belangstelling voor de twee door de afdeling georgani seerde concerten. Voor volgende ja ren zal dit aantal daarom tot één worden beperkt. Met het bestuur van de afdeling is de Culturele Raad van mening dat, ondanks te voorziene verliezen, althans één concert op het programma moet worden gehandhaafd. Door de keuze van het orkest, en onder meer goede reclame kan het bezoekersaantal positief beïnvloed worden, is de mening. Daarnaast zal met de groei van de gemeente het aantal belangstellenden voor concerten groter worden. Een han dicap is dan nog slechts dat het za- lenbestand in de gemeente de be zoekers niet lokt, men voelt zich er niet „uit." De Culturele Raad adviseert de gevraagde subsidie onverkort te verlenen. Overeenkomstig dit ad vies stellen B. en W. de raad voor de Stichting Leidse Volksuniversi teit K. en O., afdeling Leiderdorp, uit het Cultuurfonds voor het boek jaar 1966/1967 een aanvullende sub sidie te verlenen van f 561.24 en voor het boekjaar 1967/1968 een sub sidie van f 1.410,93. denten behoren te kunnen zien, wat de hoogleraar doet, maar ook al zyn ze uren tevoren aanwezig dan nog zijn ze zelden zo fortuinlijk. Die hoogleraren zyn helaas niet altijd de meest geschikte. In Italië wordt een hoogleraar benoemd voor het leven met het gevolg, dat de ge middelde leeftijd zeer hoog is. Voor velen is het hoogleraarschap niet veel meer dan een bloem in hun knoops gat. Zij wijden hun krachten in de eerste plaats aan de uitoefening van de vrije beroepen. De student ziet de eigenlijke hoogleraren hoogst zelden. Alles wordt overgelaten aan onderbe taalde assistenten wier "aanstelling" van jaar tot jaar al dan niet wordt hernieuwd. In haar huidige vorm levert de Ita liaanse universiteit een veel te groot aantal slechte en middelmatige ge- -pi j promoveerde "doctoren" af, hetgeen JUOOClZlCK vanzelfsprekend op den duur de Ita liaanse wetenschap op elk gebied na delig moet beïnvloeden. Het voorstel tot hervorming, zoals het Italiaanse parlement dat thans in behandeling heeft genomen, be oogt een algehele verjonging van het hoger onderwijs. Eén van de belang rijkste voorstellen en naar onze me ning tevens een der beste, Is de in stelling naast de vertrouwde doctors bul van twee andere titels. Zij die twee jaren een hogeschool hebben bezocht en met gunstig resul taat de voorgeschreven examens heb ben afgelegd, kunnen een "diploma" verwerven. Vrywel voor alle rijksbetrekkin gen en ook voor heel wat baantjes in het bedrijfsleven (bankbeambte b.v.), voor de posten van enige betekenis bij de politie en voor nog tal van andere carrières wordt in Italië een doctorsbul verlangd, meestal in de rechten. Na de hervorming zou men voor die baantjes kunnen volstaan met het "diploma". Op die manier zou wellicht een einde komen aan de jacht op "het stuk papier" (zo spreekt de doorsnee-student hier over zijn studie). De ervaring leert, dat van de eer ste-jaars slechts een zeer klein per centage het einddoel bereikt. Dat "di ploma" zal dus in een behoefte voor zien. Natuurlijk blijft daarnaast de ge wone academische graad van "doc tor". die men als alles goed gaat in de meeste faculteiten na vier jaar, in sommige na vijf en in de medische na zes jaar kan verwerven. Een andere nieuwe graad is die van "onderzoekingsdoctor". Deze ti tel kan door de uitblinkers bereikt worden door voortgezette studie van tenminste nog twee jaren nadat de doctorstitel reeds was verworven. Dit zal dus in de toekomst de titel zijn, die de werkelijke mannen van weten schap gaat sieren. Italië heeft ze no dig. Tot nu toe heeft dit land steeds een behoorlijk aantal uitblinkers voortgebracht op vrywel elk gebied. Dit ondanks het onderontwikkelde karakter van het hoger onderwijs. Artiestenpalet brengt zaterdag avond a.s. weer een programma in de psychiatrische inrichting .Knde- geest" in Öegstgeest. Belangeloze me de werking verlenen de accordeo- niste Astrid in 't Veld, de Majoli's, Gustavo Montezuma, de balletgroep .Paulina", de kunstfluiter Joop van Diepen en de van grammofoonplaten bekende Bentley Sisters. HAZERSWOUDE Politie zoekt getuigen M. Moerland (33) omgekomen bij ongeluk De 33-jarige heer M. J. Moerland t Hazerswoude-dorp Is gister avond omgekomen bij een ongeluk in zyn woonplaats. Omstreeks 6 uur kwam de heer Moerland, die een motor bestuurde, op de provinciale weg in botsing met een personenauto, bestuurd door een 19-jarige Rotterdammer. De mo torrijder werd na het ongeluk ver voerd naar het Academisch Zieken huis tn Leiden, waar hij vrijwel on middellijk na aankomst overleed. De politie verzoekt getuigen van dit ongeluk zich te melden by de groepscommandant van de Rijkspo litie in Hazerswoude (tel. 01714 - 445). 9? Op een zondagmiddag in septem ber raasde over de K.W.-boulevard in Noordwijk een auto, bestuurd door een 28-jarige hovenier uit Ha zerswoude. Een getuige schatte de snelheid tussen de 80 en 100 km; op twee wielen gierde de auto door de bocht. Moge dit op zichzelf al een levensgevaarlijke gebeurtenis zijn, erger werd het omdat het voer tuig slingerend reed en daardoor de gevaren vermeerderde. Een passeren de politie-auto zette een achtervolging in. In een zijstraat stopte de roe keloze autobestuurder, waar hü door de politie werd aangehouden. Hiermee begon voor de Haagse politierechter de toch wel wat moei lijk te beantwoorden vraag, of en in hoeverre de autobestuurder onder invloed van drank verkeerde. Zulks ondanks de tien glazen bier die ver dachte volgens eigen verklaring ter gelegenheid van zijn verjaar dag die dag had gedronken. Een dokter r had namelijk geweigerd een bloedproef te nemen. De proeven door de politie geno men vielen niet zo erg ongunstig uit, want verdaohte kon zelfs over een rechte streep lopen. Alleen ge droeg hij zich wat mat en zijn ogen waren bloeddoorlopen. „Die vent Is gek of dronken", zo had het publiek geoordeeld volgens een getuige. De hovenier moest zelf wel erkennen dat hij „onverant woordelijk" had gedaan. Vier maal stoof de auto over de boulevard en telkens liep het nog goed af. De officier van Justitie vond het een stuke stuntrijden, dat onder deze omstandigheden wel misdadig ge noemd kon worden. Hij eiste drie weken gevangenisstraf plus achttien maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Het vonnis werd twee weken gevangenisstraf en 18 maan den ontzegging van de rijbevoegd heid. Ooit wel eens een bekeuring gekregen van een agent op ski's? Dit zou binnenkort wel eens werkelijkheid kunnen wor den. Een groep internationale ju risten hield onlangs een bijeen komst in het Zwitserse winter sportcentrum St. Moritz om een reglement voor ski-gebruikers op te stellen. De Zwitserse re gering. die zich zorgen maakt, over de steeds vaker voorko mende ski-ongelukken, staat er volkomen achter. Het reglement is gebaseerd op de gewone verkeersregels. Het resultaat zal dan ook zijn dat slechte skiërs binnenkort net als slechte autorijders op de bon gaan. Te hard skiën, onverantwoord inhalen, geen aandacht voor andere sneeuwgebruikers, de macht verliezen over de ski's, zelfs in dronken toestand op de ski's staan, al deze overtredin gen zullen strafbaar worden. In enkele Zwitserse winter sportcentra wordt al gepatrouil leerd door agenten op ski's. Verwacht wordt dat ze binnen kort overal in de Alpen op de hellingen te zien zullen zijn. De andere landen waar wintersport bedreven wordt, houden de ont wikkeling in Zwitserland nauw keurig in de gaten en zullen ze ker het Zwitserse voorbeeld vol gen, als een en ander een suc ces blijkt. Het reglement is gebaseerd op de volgende drie punten: 1. Skiërs dienen zich zo te ge dragen dat ze geen gevaar op leveren voor anderen, of ande ren letsel toebrengen. Ook mo gen zy anderen niet hinderen of ergeren, als daar de situatie ter plaatse geen aanleiding toe geeft. 2. De skiër is verplicht zijn ski's vplkomen meester te zijn. Met andere woorden: zijn snel heid moet zijn aangepast aan zijn skivaardigheid, kracht, de moeilijkheden van het terrein, de toestand van de sneeuw ter plaatse en de aanwezigheid van anderen op de helling. 3. De snellere skiër, die een langzamere passeert moet zijn snelheid aanpassen aan de langzamer skiënde en rekening houden met de richting waarin deze zich voortbeweegt of zal gaan Voortbewegen, ook als hij plotseling van richting zou ver anderen. De nieuwe regels zijn vooral bedoeld voor de meer agressie ve wintersportbeoefenaars, die tot nu. toe altijd hun gang kon- den gaan.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15