Rashonden streden om de hoogste eer Elektronica nieuw wapen VS in Laos Tas met 1300,- uit hand gerukt Automaat van gevel gerukt IN LEIDSE STADSGEHOORZAAL VIN WOLFSLAG N.V. Airedale terrier won de clubmatch Beroepenoriëntatie moet schoolvak zijn Nederlander en Belg in Leiden gegrepen GUERRILLA IN ISRAËL WORDT OPGEVOERD BEDANKT VOOR BEROEP HEEFT DE MENS EEN VRIJE WIL? ASPRO' Voorlichting over liet schoolleven in de V.S. Hij stak zijn hand wat al te fors uit AANDAG 22 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD Op Leidse brug Een 63-jarige inwoonster van Leiden is zaterdagavond op straat beroofd van haar handtas met dertienhonderd gulden en enkele waarde volle sieraden. De Leidse liep omstreeks kwart voor 9 met haar nicht op de Nieuwsteegbrug, toen twee tot nog toe onbekend geble ven jongens op een brom fiets het tweetal rakelings voorbij reden. De knaap die achterop zat rukte met een snelle beweging de tas uit de hand van de niets ver moedende voetgangster. lt)e handtas bevatte onder meer twaalf bankbiljetten van honderd gulden, een portemonnaie met nog eens honderd gulden, een spaar bankboekje, een gouden ketting met medaillon, een gouden damesring en een gouden dameshorloge. ')e gedupeerde vrouw heeft van deze brutale beroving ixku aangifte gedaan bij de po- lder litie. Zij kon echter van het _6 in het duister opererende (t/ tweetal nauwelijks een sig- De nalement opgeven. ztln de nacht van vrijdag op zater- ïg werd van de gevel van een winkel JJLi» de Hoeewoerd in Lelden een luwgomballenautomaat afgerukt, jBehalve kauwgomballen bevatte de io-4itomaat een klein bedrag aan geld. e gedupeerde winkelier heeft aan- sciiïte gedaan by de politie. (tot aURC.ERLIIKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN 1 jHélène, d. v. C. J. Karman en J. n Tongeren; Margaretha Christina, d. J. van Dam en E. Pellerin; Joyce nkiine Madeleine, d. v. W. A. C. Pltters ner w M. Rademaker; Adrianus Cor- r vug Johannes, z. v. J. S. ten Brink en iur w. J. van der Meer; Johanna Ma- jUjej Christina, d. v. G. J. van den Berg aR A. M. Splinter; Ronald Cornells Jo- P. van Velzén; Christina Wllhel- na. d. v M. L. van Rossum en L. W. nlh As; Jan Jacob, z. v. J. van der Qris en K. van Duijn. Ja ONDERTROUWD l\l uuujjci en m. jj. nuixsei; r>. j. van nthem en M. de Wit; D. van der - ënt en J. C. Ju; W. C. P. van Diest 1PeE J. Sloos; A. Nieuwenhuizen en J. E. a Hooidonk; W. J. J. Brouwer en illei M. Arbouw; G. J. J. van Diemen foorl J. Brugman; B. B. Ossevoort en J. d. Brittljn; J. Schouten en B. J. Bos- ER om; J. Ravensbergen en J. M. van lusden; P. Reinerie en M. A van tenbergen; B. I. M. Hudlg ineijns de Vries van Doesburgh. d» GETROUWD bk. A. P. Mlnkenberg en M. Haas- OVERLEDEN b. Deegenaars, 71 jr., man; S. M. ris, 85 Jr., wed. v. J. H. van Baaren; H. Visser, 84 Jr.. man; J. P. M. kenmetser, 70 Jr., man; C. C. M. van "1 Jr., wed. v. M. J. .H van Steijn. ADVERTENTIE JEVRAAGD: VERKOPER LEERLING-VERKOPER BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102, LEIDEN. De clubmatch van de Kyno- logenvereniging „Rijnland" is ook dit jaar een evenement ge worden. Een grote verschei denheid in rassen, bekwame keurmeesters en een volle Leidse Stadsgehoorzaal met hondeliefhebbers was het re sultaat van de grondige voor bereiding voor dit honden- feest. By de opening van de match bracht de voorzitster, mevr. dra C. C. van BuurenVeenenbos, dank aan het secretariaat voor alle arbeid en aan de deelnemers, de keurmeesters en de toen reeds talrüke toeschouwers voor hun komt. Na de veterinaire keuring door de Leidse dierenarts L. T. S. van Ekdom paradeerden de honden, ras voor ras, terwyi de dierenarts mevr. J. H. C. BrooymansSchallenberg een des kundig commentaar gaf op hetgeen zich in de ring afspeelde. Na elke keuring gaven de keurmeesters door de microfoon een motivering van de plaatsingen. Een extra applaus viel mevrouw E. van LeeuwenVan lierop te beurt voor haar successen in het onlangs in Zwitserland gehouden kamp voor Poolhonden, waarbij de Huskies van de Kolyma-Rennels het internationale kampioenschap by de wedstrüd voor sledehondenteams be haalden. Mevrouw Van Leeuwen be haalde tevens het Zwitserse en in ternationale kampioenschap voor Een hoogtepunt van de middag was de parade van de kampioenen, waarna de Leidse wethouder me vrouw N. A. den HaanGroen aan winnaar op charmante wijze de legpenning van de gemeente Leiden overhandigde. Uitslagen Beste hond van de Clubmatch: 1. Airedale terrier, J. Ritselaar, Leiden: 2. Middenslagpoedel, mevr. J. Nell Poot, Leiden (prys van het Leidsch Dagblad)3. Bearded Collie, mevr. Bremer, Leiden; 4. Boston terrier, r. L. Peereboom VollerRadema ker, Den Haag; 5. Dwergpoedel, mevr. J. NellPoot, Leiden; 6. Whip pet. mevr. E. EssersAvink, Leider dorp; 7. Huskie, mevr. E. O. van LeeuwenVan Lierop, Laren. Kampioensklasse: 1. Welsh terrier, B. van Dyk, Ryswük; 2. Curley Coa ted Retriever, mevr. N. L. Busser v. d. Kasteele, Wassenaar; 3. Boston terrier, mevr. L. Peereboom Voller- Rademaker, Den Haag; 4. Bearded Collie, mevr. A. Lensveltv. d. Andel, Voorburg; 5. Kaninchen Dashond, mevr. C. H. Smit, Oude Wetering; Lhasa Apso, mevr. A. J. C. Schnei derLouter. Zevenhuizen. Dogachtigen: 1. Boston terrier, mevr. L. Peereboom VollerRade maker, Den Haag; 2. Leonberger, mevr. M. Molenaarv. Nimwegen, Noordwykerhout3. New Foundlan- eugdconsulente G.A.B. Voor de afdeling Leiden Centrum de Ned. Christen Vrouwenbond ak mej. H. v.d. Mey, Jeugdcon- tote van het gewestelijk Arbeids- feau. )at de jeugdafdeling van dit bu- hi een belangryke afdeling is, - am in deze lezing wel zeer sterk voren. Aan de hand van vele örbeelden uit haar praktyk vertel over haar werk op dit gebied, wees er met nadruk op, dat op scholen het vak beroepenoriën- 'e op het lesrooster zou moeten an. Tegenwoordig zyn er zo veel öepen, waarvan noch de ouders nog minder de jeugd zelf op de &gte ls. Ook door beroepenten- tostellingen te organiseren, dit speciaal op de lagere scholen, wil dit bureau de kinderen al vroeg de veelheid van beroepen duidebjk ma ken en hen helpen tot een juiste be roepskeuze te komen. Ook de excur sies naar vele bedryven moeten hiertoe by dragen. Het bureau on derhoudt eveneens contacten met schooldekanen en schoolpsychia/ters. By dit alles speelt de houding van de ouders een zeer grote rol. Leven de ouders genoeg mee met de kinde ren en staan zy in alles wel genoeg achter hen? Een goede beroepskeuze kan voor het gehele verdere leven een grote vreugde zyn. In het werk kan de mens gelukkig zyn, in het lied van de arbeid ia de mens solist. der, mevr. E. BootKoning, Noord- wyk. Herdershonden: 1. Bearded Collie, mevr. R. Bremer, Leiden; 2. Hova- wart, mevr. E. v. Praag, Schevenin- gen; 3. Berner Sennenhond, H. M. de Haas, Leiderdorp. Windhonden: 1. Whippet, mevr. H. EssersAvink, Leiderdorp. Poolhonden: 1. Siberian Huskie, mevr. E. O. v. Leeuwenv. Lierop, Laren. Jachthonden: 1. Middenslagpoedel, mevr. J. Nell—Poot, Leiden; 2. Ame- Parade van rashonden in de Leidse Stadsgehoorzaal. (Fotq LD/Holvast) rikaanse cocker Spaniel, mevr. A. H. HoltslagVan Senus, Lisse; 3. Ka ninchen Dashond, mevr. C. H. Smit. Oude Wetering. Terriers: 1. Airedale terrier, J. Rit selaar, Leiden; 2. Schotse terrier, mevr. A. A. J. Smitsv. d. Broek, Leiden; 3. Bedlington terrier, mevr. E. v. d. Voort, Heemstede. Dameshondjes: 1. Dwergpoedel, mevr. J. NellPoot, Leiden. Hasjiesj te koop aangeboden De Leidse politie heeft in de afgelopen nacht omstreeks half drie in de Haarlemmerstraat een 19-jarige Belg en een In België woonachtige Neder lander van dezelfde leef tyd aangehouden. Het tweetal had even tevoren in deze straat aan een in Leiden gelegerde militair een hoeveelheid hasjiesj te koop aangeboden. Een andere militair waarschuwde de politie, waarop het tweetal ln de kraag werd gepakt. Beide jongelui zijn voor verhoor naar het politiebureau overgebracht. Turkije heeft besloten een brug te bouwen over de Bosporus bij Istanboel, waardoor voor het eerst in de geschiedenis Europa De conferentie van leiders van de PalestUnse bevrydingsorganisaties in Cairo heeft zaterdag besloten dat de guerrilla in Israël en in de door Is raël bezette gebieden zal worden op gevoerd. De acht afzonderiyke organisaties komen onder een bevel en zullen over enige tyd geheel samensmelten. en Azië ter plaatse met elkaar worden verbonden Deze tekening toont een ontwerp van de brug. die 1400 meter lang zal worden en vijftig meter breed. Ds. Joh. Kroeze van Sibculo heeft voor het op hem door de kerkeraad van de Geref. Kerk van Leiden in de vacature ds. E. Haverkamp uitgebrachte beroep, bedankt. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende examens; doctoraal klassieke taal- en letter kunde de heer J. Wiegel (Groningen) doctoraal geschiedenis mej. J. van Driel (Den Driel). Lezin» voor theosofen Gistermorgen werd een voordracht gehouden voor de Geünieerde Loge van Theosofen cafèrestau- rant „Eigenzorg", onder de titel: „Heeft de mens een vrye wil?" De wysbegeerte van de theosofie zou deze vraag liever als volgt willen formuleren: „Heeft de mens de macht om te kiezen?" Want het gaat er niet om of „de wil" vry is, maar of het individu vry is om te bepalen welke richting het uit wil. De wil zelf vloeit voort uit de geesteiyke mens door middel van gedachten, handelingen en gewoonten. De wil, zo leert mevr. H. P. Blavatsky, de oprichtster van de Theosofische Ver eniging, is de alomtegenwoordi ge macht van de alles doordringende geest en daar de geest per definitie vry is, is ook de wil vrtf, hoewel min of meer beperkt door de vorm waaraan zy energie verschaft. Zoals wy kunnen lezen in „De ge heime leer", het grote werk van me vrouw Blavatsky. is de mens een straal van het ene zelf. het volstrek te en eeuwige beginsel, maar wanneer de mens een stoffeiyk lichaam be trekt, vereenzelvigt hy zich met die byzondere vorm en meent, dat hy een afgescheiden, persooniyk wezen is. Dat de mens een afgescheiden we zen is, is waar, maar het is slechts een deel van de waarheid. De mens is te vergeiyken met een ysberg; het grootste gedeelte van zyn wezen bhjft onzichtbaar. Het onderscheiden van dit grotere, ongebonden zelf en het handelen volgens dit inzicht, is het begin van de vrijheid. Omdat de mens een geesteiyk wezen is, een ziel, bepaalt hy zelf wat hy wil doen. De ware mens staat ln contact met de 8tof onder hem, maar het hoger zelf strekt zich uit tot in het onein dige. Hoe groter de kennis is, die de mens zich verwerft omtrent het doel van het leven, de samenstelling van zyn wezen, de wetten, die het heelal en de mens leiden, hoe verder zal zyn vermogen om te kiezen zich uitbreiden. Want er ztfn graden van vryheid, die zich uitstrekken van de vryheid van de doorsnee-mens tot die van de vervolmaakte mens; deze heeft macht over ruimte en tyd, denkvermogen en stof. Tegen deze leer van de menseiy- ke vryheid wordt vaak ingebracht, dat de mens beperkt wordt door zyn karakter, de omstandigheden, zyn bekwaamheden, enz. De theosofie verklaart, dat deze alle het gevolg zyn van zyn eigen daden, gedachten en gevoelens in dit leven of in een vorig leven. Twee pyiers van haar wijsbegeerte worden n.l. gevormd door de wet van Karma (oorzaak en gevolg; volgens deze wet heeft leder mens zelf zyn lot geschapen) en de wet van reïncarnatie (Wederbelicha- mlng: de mens keert vele malen op aarde terug om ervaring op te doen). Een andere tegenwerping is, dat de mens niet werkeiyk vry is om te kiezen omdat zyn keus bepaald wordt door zyn beweegredenen, waarvan de sterkste de overhand zal hebben. De theosofie antwoordt hierop, dat leder motief een uitdruk king is van het zelf, het resultaat van de begeerten en behoeften van het zelf. Daarom kan de keus bepaald worden door de beweegredenen van het lager zelf, de persooniyke mens. Iemand, die geheel volgens zyn la gere natuur handelt, maakt weinig gebruik van zyn vermogen om te kie zen, om zich te verheffen boven de omstandigheden waarin hy is ge dompeld. Door leed en tegenslagen, die onherroepeiyk volgen op zelfzucht zal hij zich eindehjk afvragen: Waarom? Deze vraag is het be gin van alle filosofie. Eerst dan zal de mens ertoe komen zyn lager zelf in de hand te nemen en te onder werpen. Zelfbeheersing houdt vrije wil in en het vermogen om het lager zelf te herscheppen, teneinde er een bruikbaar instrument van te maken. Naar mate het lagere wordt gelou terd, treedt het hogere naar voren om leiding te geven.' De mens heeft derhalve de kracht om zich boven de omstandigheden te verheffen en met zelfkennis komt zelfbeheersing, waardoor het zelf, het geesteiyke in de mens, dat is de straal van het volstrekte beginsel, zich openbaart. Met deze goddeiyke kennis is het ons mogelyk de vry heid te verwerven om ons boven de ulteriyke omstandigheden en belem meringen te verheffen. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering óók voor kinderen! Oudercontact Rembrandt-lyceiun Hij deed het wat al te fors, de 18-jarige bromfietser, wiens rechter arm bij het richting aangeven in het Leidse verkeer plotseling uit de kom schoot Het merkwaardige verkeersongeluk gebeurde gistermiddag om streeks twee uur op de hoek SteenschuurLangebrug. De jeugdige bromfietser gaf bij het rechtsafslaan zo bruusk richting aan, dat zijn arm uit de kom schoot en hij bovendien de macht over het stuur verloor. De knaap viel en moest door de E.H.D. naar het Aca demisch Ziekenhuis worden overgebracht. Voor een gezelschap van ouders en leerlingen van de hoogste klassen van het Leidse Rembrandt-Lyceum gaf mej. drs. YV. J. M. Kwast, directrice van het Nederland-Amerika Insti tuut, een overzicht van de mogelijk heden voor leerlingen van middelba re scholen om een jaar in de -Ver. Staten aan een „College" of een „High School" te studeren. Zowel de z.g. American Field Service als het Ned. Am. Instituut stellen beur zen beschikbaar voor jongens en meisjes, die hier het einddiploma aan een middelbare school met goe de cyfers hebben behaald. Daarnaast zyn er diverse uitwisselingsmoge- lykheden, die door kerkeiyke en an dere maatschappeiyke groeperingen byv. de Rotary, worden georgani seerd. John Marks, oud-leerling van het Rembrandt-Lyceum vertelde op le vendige wyze over zyn Amerikaanse Jaar aan een kleine univesiteit in het Midden-Westen van de Ver. Sta ten. Enkele aspecten uit zyn be toog: controle op de studenten is ze ker in het eerste jaar groter, de band met de docenten is nauwer en de sport neemt een belangryke plaats in. Uitdrukkeiyk stelde John dat niet gegeneraliseerd ma worden omdat de verschillen tussen de universitei ten in de Ver. Staten zo groot zyn. Dia's illustreerden zyn verhaal over het Amerikaanse schoolleven. Susan Olson, een Amerikaans meisje, dat thans aan de universi teit in Utrecht studeert, beschreef en illustreerde op vlotte wyze het le ven op een „High School". Het ge mak, waarmee dit meisje van 18 jaar haar verhaal deed, was wel een duideiyke propagnada voor de cursus spreekvaardigheid, die een onderdeel van het High Schoolprogramma vormt. Het sociale leven buiten het schoolverband vond zy hier gevarieer der en aantrekkeiyker, maar voor De Leldenaar N. J. de Groot (So- phiastraat) heeft op een vogelten toonstelling in Rotterdam in de af deling zangkanaries, harzers, het in ternationaal bondskampioenschap be haald. het leven op en aan de universiteit of High School gaf zy de voorkeur aan de Amerikaanse situatie, ook ui teraard met in achtneming van haar beperkte ervaring. Een geanimeer de discussie besloot deze boeiende avond. DR. FERRIER GOUVERNEUR SURINAME Dr. J. H. E. Ferrier By Koninklijk Besluit van 18 Janua ri heeft de Koningin mr. H. L. de Vries met ingang van 15 maart eer vol ontslag verleend uit het ambt van gouverneur van Suriname onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten in dat ambt bewezen. By hetzelfde besluit is dr. J. H. E, Ferrier benoemd tot gouverneur van Suriname. De benoemde gouverneur treedt als zodanig op met ingang van de dag, waarop hy zyn ambt ln Suri name aanvaardt. Woordvoerders van de Amerikaanse regering hebben de berichten beves tigd dat luchtlandingstroepen en elektronische apparaten gebruikt zul' len worden om vyandelyke troepen bewegingen over de Ho Tsji-minh- weg ln La os te controleren. Het Amerikaanse blad „Washing ton Post" meldde gisteren dat de Ver enigde Staten langs de Ho Tsji-minh- weg ln Laos een geheim waarschu wingssysteem afbrengen om de in filtratie van Noord Vietnamese troe pen tegen te gaan. Volgens het blad kost het project 750 miljoen dollar en behelst het „ingewikkelde" apparaat jes die personen op kilometers af stand kunnen waarschuwen en vrij wel onzichtbaar zyn. Vergissing Door een vergissing van de Ameri kaanse luchtmacht hebben zaterdag 21 Znidvietnamese houthakkers het leven verloren terwyi een zelfde aan tal werd gewond. De houthakkers bevonden zich op ongeveer 15 kilometer van de Cam bodjaanse grens in een gebied waar in volgens Zuidvietnamese instructies geschoten mag worden op alles wat beweegt. Toen een Amerikaans ver kenningsvliegtuigen de mannen had waargenomen en hen „als Vietcong- leden had geïdentificeerd", werd het gebied de gehele dag door artillerie en jachtbommenwerpers bestookt. De verhevigde bombardementen op Noord-Vietnam jagen de oorlogsuit gaven van de VS op en wel zo dat deze de begrotingscyfers overstygen. Zo hebben functionarissen van het Fentagon zaterdag meegedeeld. Elke lading bommen die een B-52 laat vallen, komt de VS op 60.000 dollar te staan. Deskundigen van het minis terie van Defensie hebben voorts uit gerekend dat elke Amerikaanse sol daat in Vietnam, zyn vervoer erheen, onderhoud, uitrusting en andere fa ciliteiten inbegrepen, het leger 25.000 A 30.000 dollar kost- .Concrete stap" Noord-Vietnam heeft laten weten dat het nu een concrete stap van de VS verwacht om te komen tot een eervolle vrede in Vietnam en dat hefc ogenblik voor de Amerikanen is aan gebroken om te pogen on voorwaar de- lyk een einde te maken aan de bom bardementen en alle andere oorlogs handelingen. Deze verwachting wordt uitgesproken in een artikel in het or gaan van het Noordvietnamese leger. Tet-bestand Zuld-Vietnam en zyn bondgenoten hebben besloten het Tet-(nieuwjaars) bestand de volgende week te bekorten tot 36 u.. het kortste geallieerde Tet- bestand tot nu toe. Aanvankelijk had Zuld-Vletnam bekendgemaakt zich te houden aan een bestand van 48 uur.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3