EIDSCH DAGBLAD 100 luim minoen schade Verkeer door mist op een laag pitje KASPERAK OVERLEDEN Politie grijpt rover JAMIN Onderzoek naar oorzaak van explosie rij de Shell kan nog weken duren Weerbericht Overwegend droog r WASAUTOMATEN RADIO PLEIN 16 (9ucJ leuwo >gericht 1 maart 1860 MAANDAG 22 JANUARI 1968 No. 31488 jcteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), 4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie 21507 )e brand bij de Shell in het Botlekgebied heeft volgens jrzichtige ramingen een directe schade van 150 miljoen oorzaakt. Daar komen nog bij de schade van het produktie- lies bij de Shell en de enorme glasschade aan woningen in omliggende woonkernen; in enkele buurten van Hoogvliet 90 procent van al het glas in de huizen en winkels verwoest, totale schade zal vele honderden miljoenen bedragen. i explosie heeft aan twee personen het leven gekost. Na de blussing kwart over twaalf gistermiddag waren de vlammen in de laatste idende tank geblust werd in de puinhopen het stoffelijk overschot onden van de 26-jarige L. Smidt uit Spykenisse, die als vermist was egeven. Eerder was de 49-jarige pompmachinist J. 't Jong Uit Oud- jerland aan zyn verwondingen bezweken. ie betaalt e schade? merendeel van de 65 Shell- .emers die gewond zijn ge- door brand en rondvliegend is in de loop van het weekein- a behandeling in een zieken- naar huis teruggekeerd. Drie •gewonden bevinden zich thans ekenhuizen: de 34-jarige Joh. uit Spijke isse, die een lelbasisfractuur heeft, de 47-ja- P. Langezaad uit Vlaardingen 21-jarige J. H. Ketting uit ?rdam. •r de oorzaak van de explosie, dagochtend om half vijf, is nog bekend. Er wordt naarstig gespeurd. De arbeidsinspectie ndaag met een uitgebreid on- ►ek begonnen. Er zijn tal van gerezen, om. over de posi- an de werknemers, het gevaar by hun werk lopen, enz. Vruchten van sabotage circu- len zaterdag door het Shell-ge- 3 aan de Vondelingen weg, maar teur ir. T. P. van den Berg, t daar geen enkel geloof aan. is heel erg onwaarschynlyk jsabotage de oorzaak is. Het on- bek kan nog weken duren. De Clge is onbeschrijfelijk. Ik kan VSeifs voorstellen dat in een der- ;-'A -41NESTIE VOOR JHEODORAKIS jel, 42-Jarige Griekse componist Mi- Theodorakis, bekend door zijn ek voor de film 'Zorba de Griek', vandaag het recht gekregen te teren van de op 26 december af- idigde amnestie. hof van beroep vernietigde het is waarbij de componist op be- diging van het beledigen van de in februari 1964 was veroor- terwijl de twee andere vonnis- tot resp. twee weken en vijf iden werden verminderd. Theo- ds was duidelijk verheugd toen )!e uitspraak hoorde. Zijn advo- kondigde aan, dat hij direct *1 eragen zijn cliënt voor de am- I e in aanmerking te laten komen. I iodige formaliteiten zouden zijns |Jgns in een dag of twee kunnen 3fen afgehandeld. ■YIOACK PRIMA OOKWORST-WEER ADVERTENTIE ADVERTENTIE weer Bilt verwacht van heden- tot 'ns( lenavond: er|(i erwegend droog weer met op plaatsen laaghangende bewol- of mist, maar later ook moge- bier en daar een opklaring. &e tot matige wind uit weste richtingen. In het zuiden en a van het land lichte vorst tot Kraturen om het vriespunt, el- dezelfde temperaturen als van- of iets hogere, gemaakt te 11.40 uur. 23 JANUARI 8.34 uur; onder: 17.10 uur. 2.02 uur; onder: 11.33 uur. SWater te Katwijk te 8.38 en 21.08 te 4.18 en 16-50 uur. Dommer bestaat alt 16 pagina's Vernield Wie betaalt de schade aan de hui zen in Hoogvliet, Vlaardingen en Spijkenisse? Tienduizenden kapotte ruiten, hoge bergen glasscherven, uit hun sponningen gerukte deuren, vernield huisraad. Dat was de aan blik van Hoogvliet na de explosie, verreweg het zwaarst getroffen. Er is vrywel geen huis dat geen scha de heeft geleden. Tienduizend vier kante meter glas is deze week no dig om de huizen weer dicht te ma ken: kosten honderdduizend gulden. Het is nog niet zeker dat de Shell voor deze schade opdraait. „We hebben samen met de gemeente Rotterdam een schadeformulier op gesteld voor de gedupeerden, maar daaruit moet men nog geen conclu sies trekken," zei Shell-directeur Van den Berg voorzichtig. Het risico van brand/explosie in het Shell-concern is intern gedekt door een eigen groepsverzekerings maatschappij, die in Londen is ge vestigd. Het is echter niet onmoge lijk dat bepaalde toprisico's bij Lloyds zijn ondergebracht. Vervolg op pagina 2 De mist, die gisteren het ver keer over een groot deel van de Nederlandse wegen liet kruipen, die lucht- en water verkeer nagenoeg onmogelijk maakte en die vele veerdiens ten tot staken dwong, heeft zeker twee slachtoffers geëist. Het gebeurde in Oldebroek, waar een automobilist een 19-jarig meisje op de fiets, met haar moeder achter- niet tydig opmerkte. De fiets werd door de personenauto gegre pen. De 51jarige mevrouw Ratgers uit Oldebroek was op slag dood. Haar dochter werd maar een zieken huis in Zwolle overgebracht, maar het mocht niet baten. Vannacht is het meisje aan de verwondingen overle den. Onze weerkundige medewerker schrijft, dat wij het nare natte week einde te wijten aan een mistfront, dat langs de lijn Friesland Zuid-Hol land Zeeland klem was komen te liggen. Zaterdag was het met wat motregen ons land binnengedrongen. Gisteren breidde het zich via Utrecht naar de Veluwe uit, waarna het muurvast zat tussen zwakke druk- stij gingen zowel in het westen als het oosten. Noord- en Oost-Nederland la gen gisteren juist aan de goede kant van de scheidslijn. Het was er wel iets kouder, maar al met al was het daar een fraaie zonnige winterdag. Het komt overdag in ons land niet vaak voor, dat de mist slechts een zicht van 10 tot 30 meter toelaat, maar gistermiddag was dat toch het geval in deze contreien. De mist neemt nu langzaamaan af, maar of we er helemaal af zijn is nogal twijfelachtig. Het hogedrukge- bied blijft in de buurt, waardoor de mistkansen vooral in de avond en nacht bij enige afkoeling aanwezig blyven. Schiphol De zware mist heeft het verkeer op de weg, op het water en dcor de lucht danig parten gespeeld. Schiphol zat gisteren nagenoeg dicht. Slechts en kele toestellen streken neer of stegen op. Talryke reizigers waren gedu peerd. De Spoorwegen zetten echter op de buitenlandse lynen extra rijtui gen in, waardoor de op Schiphol ge strande reizigers toch op de plaats van hun estemming konden komen of een niet door de mist getroffen luchthaven konden bereiken. Ook rei zigers naar ons land, die in het bui tenland waren gestrand, werden op deze wyze geholpen. Scheepvaart Het scheepvaartverkeer werd ern stig ontregeld. De loodsdiensten van Hoek van Holland en Vlissingen Enorme rookpotten, waartegen minuscuul kleine mannetjes (links boven) een heroïsch ge vecht moeten leveren. Zo zag de gigantische brand in Pernis eruit op een luchtfoto. moesten al snel worden Vanochtend lag nog een kleine hon derd zeeschepen voor de kust van Hoek van Holland te wachten op hulp van sleepboten. Een deel van deze vloot lag al by na 24 uur te wachten op toegang tot de Rotter damse havens. De sleepboten, die gisteren door de mist elke activiteit moesten stoppen, kwamen vanoch tend toen de mist wat minder com pact werd in actie. Maar zjj hielpen eerst de uitgaande vaart. Het verwer ken van de achterstand zal een krachtproef zijn voor loodswezen, sleepboten, havendienst, roeiersvere niging „De Eendracht" (afmeren van de schepen) en alle anderen, die zyn betrokken bij een goed verloop van de werkzaamheden in het Rotterdam se havengebied. „Het is een gekken huis", zo schilderde men vanmorgen de situatie in de haven. Gistermiddag heeft door de mist op de Waal ter hoogte van Heilouw een aanvaring plaats gehad tussen het Nederlandse schip Mettie (576 ton) uit Terneuzen en het Duitse schip Neckarstrand. Het Nederlandse schip is binnen drie minuten gezon ken. De drie opvarenden zyn gered. De opvarenden van het Duitse schip zijn eveneens van boord gegaan. Mike Kasperak, de 54-jarige metaalarbeider die op 6 januari j.l. als tweede Amerikaan een nieuw hart kreeg, is gisteren, vijftien dagen na de operatie, overleden. Zijn hart is tot het einde toe goed blijven werken, maar Kasperak leed aan veel meer aandoeningen dan alleen aan het hart. In de laatste week waren drie operaties bij hem verricht en zeer vele bloedtrans fusies toegepast. Er is thans nog maar één mens-met-een- nieuw-hart in leven, de Zuidafrikaan Blaiberg. Geen verrassing Het overlijden van Kasperak kwam voor niemand als een ver rassing. Toen hij op vrijdagmiddag 5 januari het ziekenhuis van de Stanford-Universiteit werd binnenge bracht, was hy eigenlijk al ten do de opgeschreven. De zekerheid dat Kasperak zon der operatie in elk geval op korte termijn zou sterven deed de 45-jari- ge dr. Shumway en zijn medewer kers besluiten hetg rote risico een harttransplantatie te nemen. Kort daarop werd mevrouw White, een huisvrouw met twee kinderen uit het nabijgelegen San José, bin nengebracht die een beroerte had gehad en geen kans had deze te overleven. De familie van mevrouw White gaf toestemming voor de transplan tatie. Over het welslagen van deze in greep had dr. Shumway zich direct al zeer sceptisch uitgelaten. Hoewel de operatie zelf vlot verlopen was, wees de chirurg er op dat de moei lijkheden niet moesten worden on derschat en dat de toestand van de patiënt waarschijnlijk altijd kritiek zou blijven. Operaties Op 14 januari werd de galblaas van de patiënt weggenomen. Door deze ingreep ging de werking van nieren verder achteruit. Donderdag jl. moest wederom een spoedoperatie worden uitgevoerd in verband met nieuwe bloedingen door •en aan de twaalfvingerige darm. Ondanks deze ingreep voortdurende bloedtransfusies ble ven de bloedingen aanhouden, zodat nog geen etmaal later opnieuw de chirurgen moesten ingrijpen waarbij de milt werd weggenomen. Sinds dien kreeg de patiënt, die gedeelte lijk bij kennis was, in totaal nog 11,5 liter bloed en grote hoeveelhe den antibiotica toegediend. Kunst matig werd de werking van longen en nieren op gang gehouden. Enkele uren voordat de dood intrad was nog gemeld, dat het getransplan teerde hart normaal klopte. Blaiberg uit steriele omgeving De enige, nog levende harttrans plantatiepatiënt, de Zuid-Afrikaan dr. Philip Blaiberg maakt het vol gens de leider van de transplants- tieploeg, dr. Chris Barnard, voor „100 procent" goed. De artsen van het ziekenhuis „Groote Schuur" vertrouwen erop, dat dr. Blaiberg, die op 2 januari het hart van een jonge man van mengd bloed ontving, in het mid den van de volgende maand het ziekenhuis zal kunnen verlaten. In de volgende paar weken zal hij geleidelijk aan uit zijn tot dusver steriel gehouden vertrek in een an der overgebracht worden, dat de normale hoeveelheid bacteriën heeft. Blaiberg zal ook geleidelijk aan van Op weg naar de politieauto trachtte de dader van de overval zich los te rukken, hetgeen een vechtpartij met de politie tot ge volg had. Een loper van C. en A., die gen 400.000 gulden naar de bank moest brengen, is omstreeks half twaalf in het hartje van A'dam het slachtoffer geworden van een ge wapende roofoverval. De man is met een ernstige schotwond in de buik naar een ziekenhuis overge bracht. De overval werd gepleegd op het op dat tijdstip zeer drukke Damrak. Twee mannen stortten zich op de loper, toen hy bij het Beursgebouw stond te wachten op een kans om over te steken. Een van hen schoot de man met een pistool in de buik. Hij greep de twee tassen, waarin de 400.000 gulden zaten en pro beerde de benen te nemen. Op zijn aftocht te dekken loste hy in het wilde weg verscheidene schoten. Een 33-jarige automobilist zette on middellijk met zijn wagen de ach tervolging in. Op het Beursplein hy er met behulp van toe geschoten politiemannen in de vluchteling met de buit te grijpen. De man werd ingesloten in het bureau Warmoesstraat. De tweede overvaller kon ontkomen. De re cherche van het bureau Warmoes straat werkt met man en macht om een duidelijk beeld van het ge beurde te krygen. Het slachtoffer van de overval is de heer H. Schaeffers (62), chef in terne dienst by C. en A Het is by C. en A. de gewoonte, dat op maan dagmorgen een hoeveelheid geld de opbrengst van de verkoop van de voorgaande week naar de bank wordt gebracht. Dit gebeurt op verschillende tydstippen. Ook maakt degene, die het geld weg brengt steeds van een verschillen de uitgang van het gebouw ge bruik. De directie van C. en A. ver onderstelt in dit verband, dat de overvallers wekenlang de gang van zaken met de geldtransporten heb ben bestudeerd. De politie is inmiddels een inten sieve jacht begonnen op de tweede dader van de overval. Een groot deel van de stad is hier voor afge zet en wordt nauwkeurig uitge kamd door tientallen rechercheurs. zyn huidige dieet bestaande uit ste riel voedsel afgebracht worden. Professor Barnard heeft meege deeld, dat hy en zyn ploeg plannen hebben voor een derde harttrans plantatie. Maar dit zal enigermate afhangen van de vooruitgang van dr. Blaiberg. ADVERTENTIE showroommodellen tegen zeer lage prijzen. INDESIT van f748,voor 1498,—. AEG LAVAMAT PRINCESS van f998,— voor f698,—. VIJF MEIPLEIN 1 EN 16 TELEFOON 25100 ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke Jractati» ADVERTENTIE morgen voordeel advocaatbowls 150 gram van 89 voor 75 niet duur ure/ heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 22 Januari 1868: Als der vermelding waar dig deelt men mede, dat op den lSden dezer uit de cellu laire gevangenis te Roermond een persoon ontslagen is, aan welken bij het verlaten van het huis van arrest de som van 110,86 ter hand gesteld werd, die hij gedurende zijne gevangenschap verdiend had. Aan Burgemeester en Wethouders van Leyden is door de Heyder en Co., fa briekanten alhier, het verzoek gedaan om op gemeentegrond te mogen plaatsen kolommen waarop vierkante houten ko kers voo. hunne stoomweve rij aan den Vestwal. Bezwa ren van bewoners van omlig gende percelen worden inge wacht ten Raadhuize alhier.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1