LEIDSCH DAGBLAD de fiets die vanzelf gaat Wanhopige strijd om water weg te „Ik zal jullie enige maanden bezig houden'" Kernstopverdrag van Amerikanen en Russen JAMIN Mijlpaal in vijf jaar durende onderhandelingen Dodenrit op motorkap NIEMAND VERTELLEN alles VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 19 JANUARI 1968 No. 31486 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer - DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Ocean Sprinter in nood De 16 bemanningsleden van drie schepen, die in de nabij- et sinds woensdagmiddag op Atlantische Oceaan in nood erkerende Nederlandse koel- :hip „Ocean Sprinter" zijn Dg steeds niet van boord ge aaid. Gisteren moesten red- ingspogingen al bij voorbaat orden opgegeven door het echte weer. Vandaag zouden )r. Berghuis urgemeester an Hilversum n onze parlementaire redactie) innenkort is de benoeming te ver- hten van dr. W. P. Berghuis, bur- leester van Kampen en voorzitter de Anti-Revolutionaire Party tot gemeester van Hilversum. Berghuis, die ook lid is van de ste Kamer, volgt de heer J. op, die onlangs afscheid heeft omen wegens het bereiken van de isioengerechtigde leeftijd. Aange- ïen wordt, dat dr. Berghuis af- It als voorzitter van de A.R.- Hj. Als zijn opvolger wordt ge ïnd het tweede-kamerlid, dr. rman uit Rijswijk, oud-rector van Christelijk Lyceum in Delft, thans itevervangend partijvoorzitter, r. Berghuis (57) is geboren in het ase Oosterend. Hij bezocht het masium in Winschoten en stu wde rechten aan de Vrije Unlver- Vt in Amsterdam. In 1937 pro beerde hij op een proefschrift ge lid „Reöhtskarakter der ambte- irsverhouding". [ai ervolgens werkte hij als ambte- prop de provinciale griffie in Gro ten, was burgemeester van Smil- ER* ©r.) en raadsheer van het bijzon gerechtshof in Leeuwarden, is 1959 heeft hij zitting in de Eer- Kamer .In die hoedanigheid is ook enige tijd vice-president st van de Internationale Unie van affl 1sten-Democraten. nu heid varen, bij het aanbreken van de dag (tussen 11 en 12 uur Nederlandse tijd) probe ren de bemanning van de „Ocean Sprinter", die 20 den slagzij maakt, over te ne men. Maar berichten over het wel slagen van de reddingsactie zijn nog niet binnengekomen. De zestien mannen aan boord van het Neder landse schip, dat woensdag door on bekende oorzaak een gat in de romp opliep, voeren een wanhopige strijd om het binnenstromende water weg te pompen. Het reddingscentrum in Halifax deelde gisteren mee, dat het 1239 ton metende schip „vrijwel op zijn zij ligt, waarbij het dek slechts 75 tot 90 centimeter boven water uit steekt". De rederij, het Scheepvaartkantoor Groningen, ontving gistermiddag laat via de op twee dagen afstand toesnellende zeesleper „Clyde" van L. Smit en Co. bericht van kapitein I West-Duitsland. Solleveld, dat de „Ocean Sprinter" nu op weg is naar St. Johns op New Foundland. Het koelschip vaart op eigen kracht met een snelheid van twee mijl per uur. Men schat de af stand tot St. Johns op 350 mijl, zo dat het nog wel enkele dagen kan duren, voordat de „Ocean Sprinter" in St. Johns kan binnenlopen. Schütz op bezoek in Oost-Berlijn De burgemeester van West-Ber- lyn heeft gisteren een bezoek ge bracht aan Oost-Berlijn. Schütz sprak met de Russische ambassa deur in Oost-Duitsland Abrasimow, die hem waarschuwde voor daden dat West-Berljjn deel uitmaakt van ter onderstreping van de stelling Moordenaar tot politie Russen dreigen buitenlandse correspondenten Het Sowjetrussische ministerie van Buitenl. Zaken heeft gisteravond de buitenlandse correspondenten in Moskou ervoor gewaarschuwd, dat er strenge maatregelen tegen hen geno men zullen worden als zjj een on officiële persconferentie zouden bij wonen die men vandaag wilde hou den. Verwanten van de jonge Russen, die de vorige week tot dwangarbeid zyn veroordeeld op beschuldiging van anti-Russische propaganda, nl. de moeder van de tot vyf jaar veroor deelde Ginsberg en de echtgenote van de tot zeven jaar veroordeelde Galanskow, wilden de conferentie houden in een particuliere woning. De Russische autoriteiten hebben nu de buitenlandse correspondenten duidelijk gemaakt, dat in de bepa lingen die het verblijf van deze cor respondenten in de Sowjet-Unie re gelen, staat, dat het contact tussen de correspondenten en de gewone Russische burger die geen officiële functie bekleedt, slechts gelegd kan worden onder auspiciën van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Deze verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken is een ver kapt dreigement tot uitwijzing van de journalisten. De Verenigde Staten en de Sow jet-Unie hebben gisteren op de ont- apeningsconferentie in Genève een ontwerpverdrag ingediend, dat de verspreiding van kernwapens moet verhinderen. Dit ontwerp is een mjjl- paal in de reeds vijf jaar durende moeizame onderhandelingen tussen Oost en West. De twee voorzitters van de Geneefse conferentie, de Amerikaan Fischer en de Rus Ros- waren het eens geworden over artikel drie, het grote geschilpunt bij de voorgaande onderhandelingen. (Dit artikel bepaalt, dat de landen zonder kernwapens, die het verdrag tekenen, kunnen onderhandelen over de manier waarop toezicht op hun grondgebied dient te worden uitge oefend. Dit toezicht zal berusten bij het Internationale Bureau voor Kernenergie in Wenen. Monteur van auto geslagen ADVERTENTIE -NOACK PRIMA 11 ÏOOKWORST-WEER WEERBERICHT WEINIG WIND fe Bilt verwacht van heden, tot genavond: wakke wind, op vele plaatsen ft en hier en daar motregen. Iets temperaturen, oaakl om 11.40 uur). 20 JANUARI op: 8.37 uur; onder: 17.05 uur. op: 23.11 uur; onder: 10.54 uur. iter te Katwijk te 6.22 en U.; laagwater te 2.12 en 14.33 u. r" nummer bestaat uit 22 pagina's (Van onze Utrechtse correspondent) De Utrechtse drievoudige moorde naar heeft, zo vertelde de politie vandaag, al kort na zyn arrestatie gezegd: „Denk erom, dat ik jullie een paar maanden bezig houd". De man zit thans ongeveer een maand in het Utrechtse hoofdbureau van politie en hij heeft in die pe riode dr«2 moorden en en kele inbraken bekend. Van enkele voorwerpen, waarvan de politie foto's heeft laten versprei den, zijn de eigenaars achterhaald. Het gaat hier om een houten kinder kopje en de houtgravure. De zil^-en armband blijkt enkele jaren geleden door een juwelier in Stockholm te zyn vervaardigd. Hij verkocht hem aan een landgenote, die hem verleden jaar in Utrecht kwijtraakte. Vermoedelijk is de arm band gestolen uit de auto van de Zweedse vrouw, toen de wagen gepar keerd stond achter hotel „Nieuw Hol land". De juwelier herkende de arm band van de foto gepubliceerd in een Zweedse krant. Veel buitenlandse bla den blijken aandacht aan de zaak te besteden. Van de ruim 200 tips, die de politie heeft binnengekregen, blij ken er al honderd onbruikbaar .Van de overige honderd zyn er inmiddels 25 nagetrokken. Zij hebben, aldus de recherche, in sommige gevallen waar devolle informaties opgeleverd. Van de Utrechtse recherche werken thans vijf rechercheurs aan het natrekken van de tips. ADVERTENTIE Q de nieuwste van Kaptein Kom de Cady bekijken bij: GEBR. HEISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden Zich vastklemmend aan twee buiten spiegels heeft de 22-jarige Amster damse elektromonteur Frans de Jong gisteravond een dodenrit van ongeveer 10 kilometer gemaakt op de motorkap van 'n met zeer ho ge snelheid voortrazende Merce des. De bestuurder van deze auto heeft hem tenslotte met een ijze ren staaf van de motorkap gesla gen. Frans de Jong liep daarbij een gebroken vinger en enkele lich te verwondingen aan het hoofd op. De wegpiraat was vanmogen nog niet gevonden. De elektromonteur reed gisteravond tegen half elf met *n vriend, de 22-jarige M. van der Spek in een Austin op het Prins Bemhard- plein bij het Amstielstatdon. Daar kwamen zij in botsing met de Mer cedes. De schade was niet groot. De eerste reactie van de bestuur der van de Mercedes was: „Laten wij er geen politie bij halen". Frans de Jong ging hierop voor de auto staan om het nummer op te nemen. Op dat moment gaf de be stuurder gas. De Mercedes schoot weg. Alleen met een snelle sprong op de motorkap kon Frans de Jong voorkomen overreden te worden. Met een snelheid, die af en toe op liep tot duidelijk over de honderd kilometer per uur reed de Merce des twee keer op en neer naar Die- men. Vandaar ging het tenslotte naar Duivendrecht, waar de weg piraat op een stille weg een stuk ijzer pakte en de elektromonteur van de motorkap sloeg. Frans de Jong kwam in de berm terecht. Nadat hy vergeefs by een huis had aangebeld om hulp werd hij door een passerende automobilist naar het politiebureau in Ouderkerk overgebracht. Zijn vriend, die nog een poging had gedaan de Merce- Stijging misdaad in New York In het afgelopen jaar zyn in de stad New York 22,7 procent meer misdaden gepleegd dan in 1966. Dit heeft de commissaris van politie van New York, Leary, gisteren meegedeeld. Vorig jaar vonden ge middeld twee moorden per dag plaats (een totaal van 745), wat een stijging van 14,1 procent bete kende ten opzichte van 1966. Voorts waren er 35.934 gewapende roof overvallen (52,7 procent meer), 150.245 inbraken (24,3 procent meer) aanrandingen (8,2 procent meer), 24.828 gevallen van geweld pleging (7 procent meer), 124.595 diefstallen (15,2 procent meer) en 58.169 autodiefstallen (29,5 procent meer). des te achtervolgen (evenwel zonder succes) had inmiddels de Amster damse politie gewaarschuwd. De politie vermoedt, dat de bestuur der van dë Mercedes de auto had gestolen en met een vals kente ken rijdt. Het kenteken, dat de elektromoteur had genoteerd (33-73 BF) was dat van een auto van een inwoner van Soest. Deze auto stond onder het stof met een kou de motor in de garage. De wegpi raat was ongeveer 40 jaar oud, droeg een camelkleurige jas met donkere kraag en een hoed. De Parijse schoenontwerper Diirer heeft zijn nieuwe collectie voor lente en zomer 1968 gepre senteerd. Rechts laarsjes van ge satineerde katoen, links netlaar- zen van beige geiteleer. De inleiding op het herziene ver drag geeft een waarborg voor de landen, die geen kernwapens bezit ten, dat zij door het toezicht niet belemmerd worden in him economi sche en technologische ontwikkeling. In deze inleiding wordt gezegd dat de voordelen van het vreedzame ge bruik van de kernenergie en de zich daarbij aansluitende technologi sche ontwikkeling alsmede van de uit de kernwapenproeven ontstane technologische bijprQdukten alle landen die het verdarg tekenen ten goede zullen komen, mits de ver kregen „winst" niet voor militaire doeleinden wordt aangewend. Het herziene verdrag bepaalt voorts, dat de ondertekenaars zich moeten verplichten geen materiaal voor de vervaardiging van kernwa pens aan andere landen te leveren. Wijzigingen Vergeleken met de oude tekst en ingediende voorstellen zyn de belang rijkste wijzigingen: Het verdrag geldt niet meer voor onbepaalde tyd, maar slechts voor 25 jaar. Herziening van het verdrag is na vijf jaar mogelijk; er is een overgangstermijn van twee jaar vastgesteld. In die periode kan Euratom toezicht uitoefenen op het grondgebied van de bij haar aan gesloten landen; In de nieuwe tekst wordt de sa menwerking voor het gebruik van kernenergie ten behoeve van vreed zame doelen positiever opgevat dan in de oude; Krachtens de nieuwe tekst zijn kemontploffingen voor niet militaire doeleinden in de toekomst mogelijk. De kemwapenbezittende landen moe ten de kemladingen leveren; De nieuwe tekst bevat andere voorwaarden voor toetreding tot de verdragsorganisatie dan de oude. Daar het statuut van het Weense Atoombureau een bepaling bevat, die het mogelijk maakt het toezicht op andere organen over te dragen, zijn politieke waarnemers van mening dat het door Euratom uitgeoefende toezicht op de een of andere manier ondergebracht kan worden in het Weense controleappa' -.at, waardoor rechtstreeks controle door het Ween se Atoombureau niet meer nodig is. Daarmee zou ddn de tegenstelling tussen bepaalde EEG landen die al leen Euratom als controleorgaan wil len aanvaarden en de Sowjet-Unie, die vasthoudt aan toezicht door het Internationale Bureau voor Kern energie in Wenen uit de weg zijn geruimd. Vervolg op pagina 2 ADVERTENTIE (ANDERS BENT U TE LAAT Staande vogelkool 19.97 -f 29.97 voor 68 vogels (was 34.50) Vogelkooi met plastic bak 37.50 en lade, met mooie bij passende standaard (was 52.25) Kanariekooi, chroom met 27.50 lade en fijne standaard (was 39.95) Ruime vogelkooi met een plastic bak en origineel 28.45 wit tafeltje(was 47.95) Poezemanden. Hele stapels 5.47 Hondedivans, geheel inklap baar; voor auto, clubmatch 25% of op reis, nu met korting Hondemanden, rond, ovaal, 3050% in flinke maten, nu met korting AMARYLLIS, compleet met 4.90 aarde en sierpot(was 6.90) Een „KNOTS" vaneen tuin- 12.95 kabouter in leuke kleuren (was 15.45) EEN WINKEL VOL KOOPJES BIJ 11 BHBUBflBM Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) ADVERTENTIE illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN W OFriCJAL AGENT Eens komt de dag dat ook U een Omega zult bezitten. Gaarne adviseren wy U by de aankoop uit onze unieke collectie dames- en herenhorloges. HOFJUWELIER BREESTRAAT 95 """iiuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ADVERTENTIE BENDIX WASAUTOMATEN Ecomat f995 -f 100 inruilpremie f 895 ADVERTENTIE morgen voordeel luxe blaadjes too gram van 79 voor 69 niet duur wel heerlijk (9ud QUeuwo Hedenmorgen had alhier in de Heerensteeg een aller droevigst ongeval plaats. De wakkere en ijverige huis vrouw van zekeren aldaar wonenden verver is van de trappen harer woning geval len en werd levenloos opge nomen. De man was gister avond dronken thuisgekomen en had de vrouw in zijn dronkenschap juist het on- gelukkig uiteinde toege- wenscht. Dinsdag-namiddag is eene vrouw van 77 jaren, woon achtig in de Zandstraat te Amsterdam, door een bij haar inwonend commensaal, een jongeling van 18 jaren, op wreedaardige wijze om het leven gebracht. De misdadi ger heeft bekend, doch gewei gerd de redenen te noemen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1