LEIDSCH m DAGBLAD festien man a! vele iren op zinkend schip Johnson wenst groot bestedingsprogramma Cé VERHOOG JAMIN r v NEDERLANDS VRACHTSCHIP OP OCEAAN IN NOOD „Bergtocht" in Lancashire Ir. Vos naar laad van State PINAZIE 50 GRAM ai 128 voor OERENKOOL' 50 ORAM m 1.16 voor Overval in scène gezet Verhand gelegd mei overval Rhijnauwen Economische vooruitgang maar hogere belastingen BOUW'C.A.O.: KLOOF VAN 10 PROCENT ©ucf QïCe* euwo Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 18 JANUARI 1968 No. 31485 Hrecteur: E. A. E. vim Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Boofdredaoteur: J. Brouwer ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 De 16 opvarenden van het ton metende Nederlandse achtschip Ocean Sprinter nog steeds niet gered. Van- ra onze parlementaire redactie) llnnenkort Is de benoeming te ver- ühten van Ir. H. Vos, voorzitter de socialistische fractie in de ste Kamer, tot lid van de Raad State. Vos, die directeur is van de cen- e levensverzekeringsbank N.V. in Haag, is minister van Handel en /erheid geweest in het kabinet lermerhorn-Drees en minister van keer en Waterstaat in het eerste inet-Beel. Hij is ook lid van de ede Kamer geweest. !s eerste-kamerlid zit de heer Vos Raad van Europa. Athene: „Niets aan de hand" !r is niets aan de hand," aldus tlaarde een hoge Griekse rege- isfunctionaris naar aanleiding geruchten in journalistenkrin- in Athene, dat leger en politie itaat van alarm waren gebracht. zijn machtiger dan ooit," zo ïolgde genoemde regeringsverte- woordiger. „Het zijn buitenlan- die deze geruchten versprei- om Griekenland schade toe te igen. Zij willen er een nieuw van maken. Al deze verha- zijn niets waard." Legerwoord- iers onthulden, dat er in Salo- een alarmoefening was gehou- waarbij de soldaten geen wape- hadden gedragen. Ook waren er pantservoertuigen gebruikt. De tpen hadden de stad bezet en ih meester gemaakt" van h et ouwen. Dit geschiedde gisteren, tochtend vroeg werden zoj naar kazernes teruggeroepen. ADVERTENTIE waliteits diepvries WEERBERICHT Zacht Bilt verwacht van heden- tot genavond: veel bewolking met teH]k enige regen of motregen. %e tot krachtige zuidwestelijke (opgemaakt om 11.40 uur) 19 januari tol op: 8.38 uur; onder: 17.03 uur, a» op: 21.48 uur; onder: 10.42 uur. 'oogwater in Katwijk te 5.41 en uur, laagwater te 1.34 en 13.52 uummei bestaat alt 18 pagina's daag bij het aanbreken van de dag tussen elf en één uur Nederlandse tijd zou wor den getracht de bemanning van het schip te halen, dat al sinds gisteren midden op de Atlantische Oceaan in nood verkeert en zinkende is. Het i echter nog steeds niet gelukt de Ocean Sprinter te benade ren; het is er zeer slecht weer en er staan acht meter hoge golven. Twee schepen en een vliegtuig zijn in de nabijheid zonder dat ze hulp kunnen bie den. Joegoslaven niet naar Boedapest De Joegoslavische communistische partij heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij niet zal deelnemen aan de consulatieve conferentie van commu nistische partijen die eind februari in Boedapest gehouden zal worden. Het blad van de partij „Kommu- nist", schrijft hierover: „Een confe rentie, waarvan de conclusies bin dend zouden zijn voor de gehele in ternationale arbeidersbeweging stemt niet overeen met de omstandighe den waarin deze beweging zich op het ogenblik ontwikkelt. De beslissing van de Joegoslavische party werd genomen nadat in de afgelopen we ken geruchten gelanceerd werden uit Oost-Europese landen dat Joegor slavië de conferentie wilde bijwonen, maar dat dit van de hand gewezen werd door de Sowjet-Unie, omdat de aanwezigheid van Joegoslaven onaan genaam ozu zijn voor Cubanen, Noord-Vietnamezen en Noord-Kare- anen. De zaterdagnacht gepleegde roof overval op een 25-jarige Geleense pompbediende blijkt door hem zelf te zijn beraamd. De man liet zich daartoe door twee Heerlense vrien den, een 31-jarige lasser en een 33-jarige bouwvakker bewusteloos slaan. De mannen namen de buit, een tas met 2400 gulden mee. De pompbediende moest met een her senschudding en een diepe wond aan een oog naar een ziekenhuis worden gebracht. Gisteren is hij overge bracht naar de ziekenafdeling van het Maastrichtse huis van bewaring, ook zijn twee Heerlense vrien den zijn opgesloten. De pompbedien- gaf de in scène gezette overval gistermiddag toe, nadat hij herhaal delijk door de politie aan de tand Monteur F. Theeuwissen uit Ge leen had de pompbediende zaterdag avond bewusteloos voor de benzine pomp op straat zien liggen. Hij had ook de twee overvallers zien weglo pen. De pompbediende vertelde nog dezelfde avond, dat hij van achter was aangevallen en neergeslagen, toen hij rond tien uur wilde sluiten De politie kreeg argwaan, toen de pompbediende herhaaldelijk vragen ontweek door bewusteloosheid te si muleren. Toen hij gistermiddag weer werd ondervraagd bracht een we genwachter de geldtas bij de politie terug. Hij had deze gevonden langs de 1 autoweg HeerlenGel een. Niet lang daarna legde de man een vol ledige bekentenis af. Volgens berichten van naburige schepen zijn de weersomstandigheden vandaag iets gunstiger dan gisteren, toen pogingen van de zestien beman ningsleden (negen Nederlanders en zeven Spanjaarden) om van boord te gaan mislukten door de hoge zee, als gevolg van de storm. Het schip ver speelde toen twee reddingsboten en een reddingsvlot. Eén der opvaren den werd bij een poging om va-n boord te gaan ernstig gewond. De Ocean Sprinter, een koolschip dat zaterdag met een lading groen ten van een Canadese haven naar Grimsby was vertrokken, heeft een gat in de romp, waardoor een ruim volliep. Het schip maakt twintig gra den slagzij. De kapitein van het schip, de heer Solleveld, heeft geseind, dat hij aan boord wil blijven totdat het schip ondergaat in de golven. Hoe lang dat nog zal duren is niet be kend. De kapitein liet eveneens weten dat het water in de ruimen steeds verder stijgt. De twee schepen dlie „de wacht houden" bij de Ocean Sprinter zijn de American Racer en het Noorse schip Blackfalcon. Het lukte de sche pen de afgelopen nacht niet boten naar de Ocean Sprinter te zenden. Volgens de rederij van de Ocean Sprinter, het scheepvaartkantoor Groningen heeft men toen besloten het daglicht (en kans op beter weer) af te wachten voor nieuwe reddings pogingen. Sleepboten Een kotter van de Amerikaanse kustwacht is in volle vaart naar het de Ocean Sprinter onderweg. De kot ter zou tegen het einde van van middag het schip kunnen bereiken. Onder de sleepboten die koers heb ben gezet naar het in nood verke rende schip, bevindt zich ook de Clyde van L. Smit en Co's interna tionale sleepdienst in Rotterdam. De Clyde zal echter nog twee dagen moeten varen eer ze de Oceaan Sprinter zal hebben bereikt. De drievoudige moordzaak (Van onze Utrechtse correspondent) De politie in De Bilt houdt er rekening mee, dat de drie voudige Utrechtse moordenaar ook de dader is geweest van de overval op de 24-jarige Utrechtse kantoorbediende Louisa van Hintum in een laantje achter het theehuis Rhijnauwen in Bunnik. Mejuffrouw Van Hintum werd daar op zondag 4 juni van het vorig jaar 's avonds om half negen, toen zij met een vrouwelijke kennis liep te wandelen, door een onbekende man met een stuk beton van achteren op het hoofd geslagen. De kantoorbe diende liep bij deze aanslag een zwa re hersenschudding op. De twee vrouwen hebben van de dader een signalement opgeven, dat vrij goed overeenkomt met dat van de Utrechter. Op aanwijzing van de vrouwen is tevens een montage foto samengesteld van het gezicht van de overvaller. De pleger van de aanslag droeg een bril met hetzelfde montuur als de Utrechter bezat voor gevallen wan neer hij niet herkend wilde worden. De man in Rhijnauwen droeg het haar glad achterover gekamd. Ver dachte heeft sluik haar, dat met wei nig moeite achterover te kammen is. De districtsrecherche acht om spe ciale redenen de tijd nog niet rijp voor een spiegelconfrontatie van de man met beide vrouwen. Het motief voor de aanslag is tot dusver volstrekt raadselachtig. Op fiets De dader maakte zich na de over val uit de voeten op een zwarte he renfiets (klassiekmodel). In de tijd, dat de overval gepleegd werd woon de verdachte aan de Westerkade in Utrecht, vrij dicht bij Rhwnnauwen dus. De Rijkspolitie heeft altijd het sterke vermoeden gehad, dat de da der van de aanslag niet al te ver van Rhijnauwen af zou wonen. Enkele jaren geleden werd op een zomernacht in Rhijnauwen de toen- lige gymnasiast Rudolf Beens van uit het struikgewas invalide gescho ten. De dader werd nooit gevonden. Van de Engelse vriendin van ver dachte is sinds twee dagen niets meer vernomen. Zij mag echter gaan en staan, waar ze wil, daar ze voor de Utrechtse politie niet meer van De 31-jarige Engelse stukadoor Arthur Clarkson uit Meadow Bank, Rawtenstall, Lancashire, had zijn zevenjarig zoontje Roy een bergtocht in het vooruitzicht gesteld. Maar die ging niet door wegens de bewegingsbeperkingen tengevolge van mond- en klauw zeer. Maar vader Arthur wist wel raad: samen met Roy klom hij drie uur lang in storm en regen tegen de schoorsteen in Glen Top, in Lancashire's Rossendale Val ley, op. Toen raakten twee van de drie pinnen los en Arthur viel bij na vier meter. Eenmaal veilig te ruggekeerd verklaarde Arthur, dat de tocht wel moeilijk, maar President Johnson heeft gis teravond het Amerikaanse volk meegedeeld, dat het ho gere belastingen kan verwach ten (een stijging van 10%), verdergaande vooruitgang, het grootste bestedingsprogramma aller tijden (tot een bedrag van 186 miljard dollar) en een voortgezet streven naar vrede. De president deed dit in zijn jaarlijkse „State of the Union"- boodschap. Voor de vierde maal sinds de val van het pond beloofde de president de goud prijs op het huidige peil te handhaven. Ten aanzien van Vietnam zei de pre sident, dat zjjn regering nog steeds de juiste betekenis onderzoekt van de Noord Vietnamese verklaring, dat „be sprekingen zullen beginnen na on voorwaardelijke staking van de bom bardementen op het noorden". Presi dent Johnson verklaarde echter, dat de bombardementen pas zullen wor den gestaakt, als Hanoi zich bereid toont gevolg te geven aan twee voor waarden: a) dat staking van de bom bardementen spoedig tot vruchtbare besprekingen zal leiden; b) datNoord- Yietnam niet zal trachten voordeel te trekken uit de staking van de bom bardementen door zijn militair poten tieel in het zuiden te versterken. President Johnson, sprekende over de verhouding met de Sowjet-Unie, hoopt nog dit jaar een wet tegen de verspreiding van kernwapens aan de. Geneefse ontwapeningsconferentie te kunnen voorleggen en vervolgens ter goedkeuring aan de senaat. Over de binnenlandse toestand zei Johnson, dat de regering zich ten doel stelt in de komende drie jaar 500.000 werklozen aan werk te helpen in het bedrijfsleven. Tijdens zijn rede werd Johnson 52 maal onderbroken door blijken van instemming, twaalf daarvan tijdens passages over de bestrijding van de misdaad, die krachtig zal worden aangepakt. Voorts drong de Amerikaanse pre sident er bij het congres op aan zo spoedig mogelijk zijn goedkeuring aan de voorgestelde belastingmaatregelen te hechten. Hij waarschuwde voor prijsstijgingen en een verdere waar dedaling van de dollar wanneer het congres zijn beroep zou negeren. Om de dollar t-?gen speculatieve aanval len te beschermen kondigde Johnson aan het congres te zullen vragen de verplichte gouddekking van 25 pro cent te laten vervallen, waardoor de regering de volledige beschikking zou krijgen over de in Fort Knox op geslagen goudvoorraad ter waarde van 12 miljard dollar en zij haar be loften om de goudprijs stabiel te hou. den kan nakomen. (Van onze Haagse correspondent) Voor de nieuwe bouw-c.a.o. hebben de onderhandelende partijen 'n kloof te overbruggen, die neerkomt op een ioonkostenverhoging van ongeveer tien procent. De onderhandelingen voor het nieuwe contract, dat 1 maart moet ingaan, zijn gisteren begonnen. Volgende week woensdag worden zij voortgezet. De werknemersorganisaties, ver enigd in de Centrale commissie bouw nijverheid (CCB) zijn met een pakket eisen op tafel gekomen dat, behalve een contante loonsverhoging plus in- vesteringsloon van 5,5 procent, een werktijdverkorting van een half urn- per dag inhoudt alsmede doorbeta ling van het volle loon bij vorstverlet, één dag vakantie meer, verhoging van het minimumloon en nog enkele ver beteringen in de secundaire sfeer. In werkgeverskringen is becijferd, dat dit pakket eisen neerkomt op een loonkostenverhoging van ongeveer 14 procent. niet gevaarlijk was. Zondag a.s. wordt de beklimming herhaald. Deze foto's geven een duidelijk beeld van de prestaties van vader en zoon. ADVERTENTIE UW SLAGER voor le kwaliteit gemest KALFSVLEES, KALFSLEVER. Originele BIEFSTUK v. d. haas. UW POELIER voor uitsluitend verse braadkuikens - braadstukken jonge haantjes wilde eenden. DOEZASTRAAT 41-39 - TEL. 21415 ADVERTENTIE voor w» Zondag-avond is te 's Her togenbosch eene sledevaart gehouden door een groot ge tal narresleden met fakkels verlicht, voorafgegaan door een piket infanterie, voorzien met veelkleurige lantaarns en opgeluisterd door muziek. Duizenden en duizenden men- schen waren op de been. (Advertentie) Bij door gaand dooi-weder zullen de Stoomboten Volharding No. 1 2 en 3 van Leyden op Am sterdam en Gouda v.v. Maan dag aanstaande hare dienst hervatten. De Directie.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1