Geleense raad weert besmettelijke zieken uit openbaar leven Ijl j BEROEP OP WELVARENDE LANDEN INZAKE DE DOLLAR Tientallen tips na publikatie foto's HET IZ1LVERENI KRUIS betaalt het ziekenhuis Eis 7 maanden voor oplichten bejaarden Politie sluit moord geheel uit Man schoot vrouw per ongeluk dood WOENSDAG 17 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 The met name genoemd De gemeenteraad van Geleen heeft gisteravond na een urenlang debat liet voorstel aangenomen om besmet telijke ziekten uit het openbare leven fan de gemeente te weren. Weliswaar werd het voorstel van B. en W. gewij- jjgd ter tafel gebracht. „Geslachts- liekten en hoofdonreinheid" waren lit het ontwerpvoorstel geschrapt en vervangen door „alle door B, en W. n overleg met de commissie van so ciale zaken aan te wijzen ziekten", [iiberculose bleef met name genoemd de verordening, die tbc-patien- en moet gaan verbieden in Geleen jnderwijsinrichtingen en alle andere oor het publiek toegan kelijke ge- eigenheden te bezoeken. Het voorstel rerd met 16 tegen 8 stemmen aan- enomen. Een voorstel om de be- ladslaging later voort te zetten, na oorlichting (in besloten verga ring) door deskundigen, werd met ezelfde stemmenverhouding verwor- De raad van Geleen had elijk nogal wat bezwaren tegen het oorstel, dat door dr. Vossen van de •zondheidsdienst voor de gewestelij - mijnstreek is ingegeven. „Het ad", zo zeiden de raadsleden, „in de reekraad moeten worden behandeld voor alle achttien gemeenten gel igheid moeten krijgen. Andere be varen waren onder andere: het in sdrang komen van ambtsgeheimen m artsen, het politieoptreden tegen rertreders van de nieuwe verorde- Sonn en Belgrado herstellen betrekkingen West-Duitsland en Joego-Slavië llen volgende week in Parijs be- rékingen beginnen over het her- >1 der diplomatieke betrekkingen ssen beide landen, aldus heeft het estduitse ministerie van Buiten- ïdse Zaken gisteren bekendge- lakt. De preciese datum waarop Westduitse onderhandelaar Rüte zijn Joegoslavische collega zul- bijeenkomen is nog niet vastge- :ld. West-Duitsland heeft in 1957 betrekkingen met Joego-Slavië ■broken toen dat land het Oost- itse regime erkende. Fusie van A.B.N.- H.B.U. een feit De directie van de Algemene Bank derland NV en de Raad van Be- lur van de Hollandsche Bank Unie delen mee, dat een naar hun oor- el voldoend aantal aandelen en rtificaten van aandelen Hol- ïdsche Bank Unie NV ter omwisse- g is aangemeld, zodat het aanbod, rmeld in het op 28 december 1967 publiceerde bericht gestand wordt daan. (Hiermee is de fusie van beid'e be- ijven dus een feit geworden Red. p.). ADVERTENTIE Uurtje vrij? Brei! met Scheepjes Crylor. Adorablel Wie 009 heeft voor echte mode breit t Scheepjes Crylor. Goed wasbaar, (ft ale nieuw. Vraag het patroon b|j uw winkelier of stuur onderstaande bon op. s- s •|gs g e ëg> >aro J? (O J> li* NAAM: ADRES: ning en het haast niet te verwe zenlijken toezicht van onderwijzend personeel. „Wtf zijn allemaal wat op gewonden door het rumoer in de pers vooraf", stelde een raadslid vast. Burgemeester Van Banning van Ge leen het wetboek op de besmette lijke ziekten 1928 in de hand wim pelde de bezwaren van de raad stuk voor stuk weg. Bij navraag in het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is gebleken, dat Geleen de enige ge meente in het land is waar men aan de „opsporing van besmette burgers" doet- Geleen overtreedt hiermee even wel niet de wet daar deze dergelijke handelingen toestaat. Artsen verbre ken dus ook niet hun ambtsgeheim door besmette burgers te rapporte- De Zweedse mevrouw Clary Hult heeft in de ivoonkamer van haar huis in Mdrta vijfenzestig katten. De -politie en de gezond heidsdienst, die trachtten een eind te maken aan deze toestand hebben mevrouw Hult tot begin februari de tijd gegeven haar katten elders onder te brengen. BELANGRIJKSTE V.S.-PROBLEEM President Johnsons ambassadeur in Brussel heeft vandaag een beroep gedaan op de welvarende landen van de Noord-At- landse Verdragsorganisatie om te helpen bij het oplossen van één van Amerika's belangrijkste nationale en internationale vraagstukken: „versterking van de dollar". Het beroep van ambassadeur Harlan Cleveland wordt op het nieuwe Brusselse hoofdkantoor van de Navo ingediend op de zelfde dag dat de president voor het Amerikaanse congres zal verklaren hoe het land er voor staat. Johnson heeft gezegd: ..Onze bondgenoten kunnen op verschillende manieren helpen en wel door meer wapens in Amerika te kopen en door te investeren in langlopend Ameri kaans schatkistpapier". Elke dollar die de bondgenoten op deze manier uitgeven is er een min der die kan worden aangewend om Amerikaans goud te kopen. De vlucht van goud uit Fort. Knox is een van de belangrijkste motieven van de be zorgdheid over de toekomst van de dollar. Zowel Johnson als Cleveland zijn te veel diplomaat om er op te zin spelen, maar alle bondgenoten zijn zich ervan bewust in het verleden grote sommen van Amerika te hebben ontvangen als steun. Enkele minder welvarende landen, zoals Griekenland en Turkfje, krijgen die steun nog steeds. Zelfs in de landen die geen finan ciële steun meer krijgen, zoals in West-Europa, worden veel dollars verdiend door de uitgaven aan Ame rikaanse troepen en installaties. Eu- genne Ros tow, de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken, IN LAOS LEGER VAN 2.000 MAN ONVINDBAAR S'inds zondag is in de Laotiaanse hoofdstad Vientiane niets meer ver nomen van tweeduizend militairen die de stad Nam Bac verdedigden. In Vientiane wordt aangenomen dat de groep na bevel te hebben gekregen om zich terug te trekken, door com munistische strijdkrachten zjjn uit een geslagen. Een generaal en twee kolonels zjjn naar Nam Bac gevlo gen om de toestand daar in ogen schouw te nemen. De Noordvietnamese vertegen woordiger in Parijs Mai Van-bo heeft in Parijs het standpunt van zyn regering herhaald dat Hanoi be reid is te onderhandelen als de Ame rikanen hun bombardementen sta ken. Mai Van-bo voegde er aan toe dat Washington van Noord-Vietnam niet hetzelfde moest verwachten. Geen toestemming oecumenische eucharistieviering De bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. J. Zwartkruis heeft geen toe stemming gegeven voor de tweede oecumenische eucharistieviering, die op 21 januari in de hervormde kerk in Venhuizen zou worden gehouden. Voor de eerste zogenoemde inter communie, die op 15 oktober plaats had in Venhuizen was aan de bis schop geen toestemming gevraagd. Voor de tweede was dit wel het geval. In de R.K. Kerk in Venhui zen droeg pastoor Kwakman en de hervormde predikant G. Lugtigheid op 15 oktober samen een mis op die door protestanten en r.-katho- lieken druk werd bezocht- De pas toor en de dominee verriichtten sa men de consecratie en deelden aan protestanten en r.-kath. de com munie uit. Na deze eerste intercom munie deelde de bisschop mee dat het hier ging om een uitzonderings geval, dat werd gedragen door de persoonlijke gewetensverantwoor delijkheid van de betrokkenen. In een communique werd ondermeer gesteld, dat intercommunie welis waar het ideaal van de oecumene is, maar toch aan een aantal zwaar wegende pastoraal-theologische be zwaren niet te zeer voorbij kan wor den gegaan. zegt dat de militaire uitgaven van de V.S. jaarlijks in de E.E.G.-landen al leen al 1,1 miljard dollar per jaar be dragen. Deze behoren tevens tot de welva rendste landen in de wereld en zijn het best in staat steun te verlenen. Het bondgenootschap heeft behalve de E.E.G.-landen nog acht andere leden. In enkele van deze landen, zo als Engeland, Griekenland, Turkije en Portugal, geeft Amerika ook veel uit. In Spanje, dat niet tot de NAVO behoort, zijn de Amerikaanse mili taire uitgaven ook aanzienlijk, als mede in Japan en in veel andere lan den in het oosten. Deskundigen hebben berekend dat afgezien van de oorlog in Vietnam, de Verenigde Staten tussen de 1 en 2 miljard dollar voor militaire doeleinden in de wereld uitgeven. Dit is ongeveer de helft van het door president Johnson geschatte te kort op de Amerikaanse betalings balans van vorig jaar. Cleveland kan verzekerd zijn van een welwillend gehoor tijdens de bij eenkomst van de Noord-Atlantische Raad. Een belangrijke uitzondering zal naar verwacht wordt Frankrijk zijn, dat voor grote bedragen aan goud uit de Amerikaanse voorraad heeft ge put en op het standpunt staat dat als de Ver. Staten troepen in overzeese gebieden wensen te handhaven zij zelf voor de kosten moeten op draaien. Utrechtse moordenaar (Van onze Utrechtse correspondent) Vier Utrechtse rechercheurs zullen worden vrijgemaakt voor het nagaan van de tips, die sinds de publikatie van de foto's van de drievoudige moordenaar bij de politie binnenstro men. Vanmorgen rond tien uur werd reeds de naam van de 60ste tipgever genoteerd. De stroom kwam gisteren op gang onmiddellijk na het verschij nen van de middagbladen. Voor acht uur hadden al dertig mensen uit alle tielen van het land gebeld. De verto ning van de foto op de televisie had een nieuwe telefoonpiek tot gevolg. Verhoudingsgewijs de meeste tips kwamen uit de stad Utrecht. Uit Am sterdam, waar verdachte een aantal maanden heeft gewoond en daarna geregeld terugkeerde, werden tot dus ver slechts enkele tips ontvangen. Andere plaatsen, waar personen wo nen, die iets meer over de man me nen te weten zijn ondermeer Zeist, Zwolle en Coevorden. Eén Rotterdam mer meent over de man inlichtingen te kunnen verschaffen. De politie denkt, dat dank zij de tips meer opheldering zal komen in enkele misdrijven, die verdachte ge pleegd zou kunnen hebben. De ge- daohten gaan daarbij in de eerste plaats uit naar de moord op de Rot terdamse onderwijzeres Ellie Hagers in 1963, de moord op de regisseur Claude Berkeley in Amsterdam in 1965, de moord op de Amsterdamse Sclieepsdrama in Zee van Oman Tweeëndertig Pakistanen zijn van honger en dorst omgekomen door dat. hun vaartuig in de Zee van Oman motorpech kreeg. De boot, die op 21 december met 135 passa giers clandestien uit Karatsji was vertrokken naar Dubai aan de Per zische Golf waar men werk hoopte te vinden, heeft twee weken rondge dreven. De voorraad voedsel en drinkwater was op een week bere kend. Onder de passagiers waren verscheidene vrouwen en kinderen. Het vaartuig strandde tenslotte vori ge week in een afgelegen kreek aan de Golf van Katsj in de Indiase staat Goejarat. Kort na de stran ding bezweken 22 passagiers. Tien anderen stierven voordat er hulp was gehaald. Veertig passagiers worden thans in Indiase ziekenhui zen verpleegd. De andere overle venden worden door de Indiase overheid vastgehouden in afwach ting van een akkoord met de Paki staanse autoriteiten. De boot en de smokkelwaar die aan boord was, zyn in beslag genomen. kantoorbediende Albert Souman in augustus 1967 en de moord op Goos van Tiggelen in Eist bij Rhenen in april 1967. De 45-jarige Engels-Italiaanse vriendin van verdachte wordt door de politie niet meer als een interessante getuige beschouwd. De vrouw mag gaan en staan waar zij wil. Zij heeft m de nacht van maandag op dinsdag voor enige opschudding gezorgd in de Utrechtse Prof. Van Bemmelenlaan, waar zij sinds enkele dagen op een kamer woonde. Omdat zij van mening was, dat de hoofdbewoonster haar kamer wilde binnendringen, sprong zij op een anderhalve meter lager ge legen erker, waar zij door een Onbe kend gebleven voorbijganger werd af gehaald. Twee politie-agenten heb ben haar met een surveillancewagen overgebracht naar het Domhotel. Vol gens de politiemannen maakte zij geen overspannen indruk. Marktberichten LISSE, 16 jan. Gladiolenveiling. Gladiolen 14/op en 12/14 per 100: Al fred Nobel 6.85-6.10; Atlantic 7.30-7.20; Ben Trovato 6.45-5.90; Firmament 7.20 -6.50; Firmament 7.20-6.50; Flower- song 6.85-6.50; Grock 6.20-6.05; Groe ne Specht 10.10-7.25; Herman van der Mark 14.10-12.35; Hochsommer 6.80- 6.45; Jenny Lind 6.90-6.35; Leeuwen horst 7.65-7.55; Lustige Witwe 9.05- 7.80; Mary Housley 6.65-6.10; Memo rial Day 6.30-5.85; Nieuw Europa 8.30 -7.60; Prinses Beatrix 7.20-7.10; Sans Souci 11.10-8.15; Spie and Span 8.95- 8.40; Spotlight 7.60-7.45. AALSMEER, 16 jan. Bloemenvei ling: Anjers. William Sim 30-39, Ro se Sim 28-35, White Sim 35-42, G. J. Sim 28-33, Dusty Sim 20-26, Arthur Sim 24-31, Shocking Sim 17-22, Kee- fer Sim 22-28, Gemengd 18-23, Orchid Beauty 24-30, Rozen. Parel van Aals meer 60-72, Baccara 110-125, Geh. Duisberg 80-110. Jr. Miss 75-90, Dr. Verhage 80-95, Pink Sensation 75-90, Super Star 85-105, Tawny Gold 60-77, Nordia 70-91. Corall Princess 65-80, Carol 40-57, Red Garnette 40-56, Spa nish Sun 40-58, Zorlna 65-77, alles per stuk. Diverse bloemen. Amaryllis 40- 52. Chrys. tros 120-170. Cyclamenbloe- men 110-145. Euphorbia 60-85, Freesia dubbel enkel 590-220. Gerbera 100- 140, Iris 180-215, Lelies kelk 30-40, Asp. Plumosus 140-175, Tulpen 170- 225: Narcissen 85-115, Hyacinten 25- 33. Stepman 4 kop 110-135, Stepman 2 kop 65-80, Mar Legraye 4 kop 60- 70. Mar Legrave 2 kop 40-56. Lava- liënsis 100-125.' Ludwlg Spath 120-150, Koster 100-125. IT. Ellers 110-135. For sythia 60-95, Prunus Vertakt 170-200, triloba 60-90. Sneeuwballen 100-120. KATWIJK AAN DEN RIJN, 16 ja- Bloemenveihng: Am. Anjers Sim Rose 16-31. Sim Rood 16-32, Sim Wit 24-26, Sim Keefer 20-24, Arthur 15-23, G.J. Sim 25, Désiré 26. Rozen Garnette en Carol 18-23, Gerbera 30-40 p. st. Free sla's 75-1,00, Blauwe druifjes 30-43, Troschrysanthen 1,20-1,65, Narcissen Carlton 75-1,05, Early Glorie 65-85, Fortune 80-85. California 85, tulpen Rose Copland 1,60-1,75, Apeldoorn 1,60 -2.35, Preludium 1,00-1.20, Paul Richter 1,25-1,40. Lustige Witwe 1,05-1.45. Christmas Gold 1,25-1,30, Krelage 1.10- 1,35. Wintergold 1,00-1,35, Prominence 1.45, Karei Doorman 1,45-1,60, Inter nationaal 1.50-1,55 per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 16 ja nuari Groenteveiling: waspeen (per kist)Al 5.50-6,90; A2 3,00-6,10; BI 4.70-7,70: B2 2.20; Cl 3.60-4,40; C2 2.90-3.80; breekpeen (per kist) 3.40- 3,80; andijvie 79; boerenkool 28-40; spruiten 70: schorseneren: Al 68-77; A2 24-33; BI 48-56; Cl 28-45. Aan voeren: waspeen 249.000 kg. waarvan 130.000 kg voor export werd verkocht; schorseneren 16.000 kg, waarvan 15.000 kg voor export werd verkocht. ADVERTENTIE Mevrouw Van Zanten sinds een maand zonder blindedarm „Dat was me 'n consternatie, toen ik zo plotseling naar het ziekenhuis moest. Gelukkig had mijn man al een tijdje ge leden een aanvullende ziektekostenverzekering gesloten bij „Het Zilveren Kruis". Daardoor behoefde hij noch ik ons zorgen te maken hoe de kosten van de klasse-verpleging moesten worden betaald. Ik had het gelukkig goed met mijn kamergenoten getroffen, zodat de dagen, ook doordat ik extra bezoekuren had, omvlogen. Daar betaal ik graag elke maand de verzekeringspremie voor. Want hoeveel is dat nou helemaal, vergeleken bij de be dragen die je anders moet betalen?" Wat Mevrouw Van Zanten overkwam kan ook in uw gezin gebeuren. Vraag vrijblijvend eens inlichtingen over de ver zekeringsmogelijkheden bij „Het Zilveren Kruis". Het Zilveren Kruis heeft vestigingen te Alphen a/d Rijn, Délft, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Haarlem, Maassluis, Mijdrecht, Vlaardingen, Woerden, Zaandam, Zeist en Zwijndrecht. Vraag vrijblijvend inlichtingen bij de afdelingen: „Alphen en Omstreken", Raadhuisstraat 102 te Alphen a/d Rijn, tel. 01720-5541, of de Centrale Afdeling Noordeinde 17 te Leiden, tel. 01710-42441. Hebt u woningproblemen? Ik ben ambtenaar van sociale be langen. Ik kom eens informeren of u nog wensen hebt op het gebied van uw huisvesting. Met die veeelbe- lovende mededeling diende een 38- jarige voortvluchtige oplichter zich in september en oktober vorig jaar aan bij verscheidene bejaarde Hage naars, die hij na zorgvuldige obser vatie in een bepaalde straat had uit gezocht. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de Postcheque- en Girodienst is gisteren de jubi leumzegel uitgekomen. In het Haagse hoofdpostkantoor werd de eerste zegel door de hoofddi recteur van de PTT de heer A. G. de Vries (rechts) verkocht aan de directeur van de Girodienst de heer G. B. J. A. Groen. Een en ander onder het toeziend oog van de ontwerper van de zegel Piet Zwart (IJ. Een 30-jarige inwoner van Groes- beek heeft maandagavond om elf uur per ongeluk met een Flobertgeweer zijn 30-jarige vrouw doodgeschoten. De man, die bezig was met zijn ge weer en waarschijnlijk niet wist dat dit geladen was, zeig ekscherend tot zijn vrouw: „Zal ik jou eens dood schieten?" Per ongeluk ging het schot af. Het trof de vrouw in de rug, die zo ernstig werd gewond dat zij een uur later overleed in het Sint- Canisiusziekenhuis in Nijmegen. De rijkspolitie van Groesbeek, die pas tien uur na het voorval werd in gelicht. sluit moord geheel uit. Vol gens haar is het gebeurdie te wijten aan ondoordacht spelen met de vuur- buks van man en vrouw. De man is gisteren kort verhoord Daarna kon hij weer vertrekken. De politie was van zyn onschuld overtuigd. De man woont thans met zijn twee kinderen (resp. 3 jaar en 4 maanden oud) by zijn ouders. Het feit. dat de politie pas tien uur na het gebeurde werd ingelicht, wordt door het Groesbeekse groepsbureau niet als abnormaal beschouwd. De vuurbuks, waarmee de man het fa tale schot loste, was al enige jaren in zijn bezit. Hij had echter geen wa penvergunning. Groesbeek staat be kend als een echt stropersdorp. Het wordt waarschijnlijk geacht dat ook de man de buks voor dit doel ge bruikte. Een 80-jarige man klaagde vol ver trouwen zijn nood bij de oplichter, Zyn huisvesting was bedroevend, hB zou dolgraag willen verhuizen naar een eigen woninkje of etage. En O, wonder! De ambtenaar van sociale belangen had precies zo*n etage voor hem leegstaan. De huur bedroeg 500 gulden per jaar, betaalbaar in ter mijnen, maar als de oude heer met een contant geld gaf, hoefde hij maar 400 gulden te betalen en meneer be taalde. Er waren nog meer bejaarde wo ningzoekenden die in goed vertrou wen hun spaargeld aan de welbe spraakte oplichter afdroegen. Ook by twee oude dametjes diende de op lichter zich aan als ambtenaar van sociale belangen. De oplichter, een los-werkman die sinds 1953 wegens zijn onbedwing bare lust tot oplichten ter beschik king van de regering is gesteld, gaf gisteren voor de Haagse rechtbank de feiten die hem ten laste waren gelegd zonder meer boe. De oplichter viel steeds in zijn oude fouten terug als hij met proefverlof uit een in richting was gezonden. Officier van justitie Jhr. mr. Van der Poll maakte in zijn requisitoir gewag van het feit dat deze aarts - oplichter zijn slachtoffers juist heeft gekozen in de groep die er in onze welvaartstaat het zwakst voorstaat: de bejaarden. Er mee rekening hou dend dat verdachte ter beschikking van de regering gesteld blijft, eiste de officier een gevangenisstraf van 7 maanden met aftrek. Uitspraak 30 Januari. STUDENTEN IN LEUVEN SLAAGS MET POLITIE De politie in Leuven heeft g*ster- middag een grote groep Vlaamse stu denten uiteen gedreven, die protes teerden tegen de uitbreiding van het Franstalige deel van de Universiteit van Leuven. De studenten verniel den meubilair In de universiteitsge bouwen en drongen een sociëteit van Franstalige studenten binnen. Een daar aanwezige Waalse student werd afgeranseld. 150 Vlaamse studenten zijn aange houden. Eenheden van de Japanse op roerpolitie hebben met gebruikma king van traangas en waterkanonnen enkele honderden studenten tegenge houden die trachtten door te drin gen tot de Amerikaanse basis Sasebo in zuid-Japan. De studenten uitge rust met helmen, stokken en stenen protesteerden tegen de komst van het Amerikaanse vliegdekschip Enterpri se naar Sasebo. In Sasebo zijn op het ogenblik 30.000 betogers tegen het be zoek van de Enterprise bijeen. Studenten in de wijsbegeerte aan de universiteit van Barcelona heb ben besloten twee dagen in staking te gaan uit sympathie met hun col lega's van de faculteit voor politieke en economische wetenschappen in Madrid,

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9