Spreekuur na afspraak bij Leidse artsen Leidenaar (36), wiens rijbevoegdheid was ontzegd, reed toch.... A.N.W.B. i ELKE WEEK j IN LEIDEN Voorstel ambtenaren komt neer op 6 pet voor bedrijfsleven Filmclub 16 boeiende documentaire - avond Verkeer s- kwesties I.K.O.R. en C.V.K. programma's Y i G in Inteninïe A WOENSDAG 17 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD Twee weken gevangenis Een foto van een mobiel 1 kantoor met een voor Leiden wel bijzonder karakteristieke achtergrond. 1 De ANWB komt nu voor het eerst dit seizoen elke week op donderdag in Leiden aan de Kalvermarkt, bij de molen ,JDe Valk". In de jaren daarvoor ivas dat om de jj veertien dagen het geval. Alle dienstenverleningen van de ANWB, worden via dit rij- c dend kantoor behartigd door v twee informatrices en een I informateur. In de afgelopen twee keer dat dit seizoen i Leiden iverd aangedaan was I er al sprake van een behoor- l lijke belangstellingVooral i de vraag naar vakantiebun- galows was erg groot. Ook c 1 landelijk is deze vraag duide- p lijk merkbaar. Uit deze reser- j veringen zou voorlopig kun- c 1 nen worden geconcludeerd, dat het publiek het vakan- tiegebied dichter bij huis zoekt. In Spanje en Italië blijkt er nog voldoende plaats te zijn, terwijl de vakantie- t bungaloios in Nederland, Lu- xemburg, Duitsl. en Frank- I rijk in het hoogseizoen zijn c volgeboekt. Buiten de hoog- j seizoen-periode 15 juni tot i 15 augustus is er nog vol- c 1 doende plaats. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn slaagd voor de volgende doctoraal geologie de heren C. Mon ster (Den Haag), W. K. Rodenburg 'Leiden) en B. van Hoorn (Noord- wijk aan Zee): doctoraal biologie dc heren H. A. Udo de Haas c-1. 'Warmond) en P. H. A. Schunse- laar (Leiden)doctoraal scheikunde de heer L. Dey (Axel)doctoraal wiskunde de heer J. Al (Almelo) kandidaats wiskunde en natuurwe tenschappen de heren J. van Zuylen 'Leiden), W. A. Weijs (Leiden), I. Zorge (Leiden), B. J. A. M. Haring (Leiden, P. v. d. Marei (Leiden), R. L. C. Wijting (Leiden), P. J. Kühn (Leiden). J. C. A. de Goede (Leiden) en R. Hummelen (Leiden): kandi daats kunstgeschiedenis mej. M. de Bie (Leidschendam) Efficiënte prak tijk voering Nadat reeds een beperkt aan-i De praktyken ran de artsen J. en tal huisartsen uit Leiden, w- de Bruijne worden overigens dit, Voorschoten en Noordwijk be- fn Teraohlllen<le Prafc-1 gier een door hen op thema's sinten had alleen na af tUkhulzen Dokter J. de Bruijne be Andriessen gecomponeerde mis sloten had alleen na af- gmt per l februari de praktijk in zijn (ieder een deel) toe. Deze mis kreeg spraak zitting te houden voor huis Kemstraat 11, dokter W. de als titel „Missa Trium Puerorum" patiënten, hebben nu ook de iBru^ne blÜft tot ongeveer 1 juli op (mis van de drie jongelingen). Sinds- Leidse artsen W. en J. dej RyncU)k 19, waarna hij ver- dien werden onze kerkmuzikale ac- huist naar de Laat de Kanterstraat taviteiten wel eens samengevat als aldaar de praktijk voort te zet- j het werk van de „Tres Pueri „Dacht u dat we hier maar met ons lieten sollen?" De Haagse poli tierechter, mr. Kootte, stelde deze nijdige vraag aan een 36-jarige chauffeur uit Leiden, die het von nis, waarbij hem de rijbevoegdheid gedurende zes maanden was ont zegd, voor kennisgeving had aange nomen. Omdat hij moest gaan vis- n en moeilijk kon fietsen, was hij aar met de auto gegaan. De politie, die van het verbod af wist, had de man evenwel op de La ge Rijndijk aangehouden. De eigen wijze Leidenaar was in de Ziektewet sou een dagje gaan vissen. Die sou duur worden betaald, want de officier eiste twee weken ge vangenisstraf en opnieuw ontzeg ging van de rijbevoegdheid geduren- es maanden. De auto was door de politie in beslag genomen, maar de officier wilde die wel terugge- „Het wordt wel al te dwaas, wan- ïer men zich niet aan de rechter lijke vonnissen houdt," constateer- i de officier. „Ik heb d<e auto nog niet eens af betaald en er bijna niet in gereden," klaagde verdachte. „Dat is dan al lemaal uw eigen schuld," antwoord de de rechter. (De eerste ontzegging een gevolg van het feit, dat- verdachte na een aanrijding te heb ben veroorzaakt, was doorgereden.) De rechter veroordeelde tot twee weken gevangenisstraf en ontzeg ging van de rijbevoegdheid gedu rende vier maanden met teruggave van de auto. Waarop verdachte hoger beroep aankondigde Drs. Veenliof lector Nijmegen Drs K. R. Veenhof, wetenschappe lijk hoofdambtenaar aan de Leidse Universiteit voor assyriologie. is be noemd tot lector in de semietische talen aan de R-K. Universiteit in Nijmegen. De tienkamp tafeltennis om de J. Duijndam-beker tussen de Noord- wijkse verenigingen Dolfijn en TOV met A. W. van Zoelen (Scylla) als gastspeler. is gewonnen door deTOV- er R. Alkemade, tweede werd Van der Ploeg en derde Van Zoelen. STAATSSECRETARIS VAN VEEN: (Van onze Haagse correspondent) Staatssecretaris Van Veen van Binnenlandse Zaken heeft becijferd, dat een salarisverhoging van 285 gul den per jaar Lustrumeoncert Ned. Madrigaalkoor Het Ned. Madrigaalkoor bestaat 20 jaar. Ter gelegenheid hiervan kreeg de dirigent Herman Strategier van het Ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk een opdracht tot het componeren van een werk voor gemengd koor en orkest. Deze compositie, een „TE DEUM," gaat in première op 27 februari 1968, waar die avond een lustrumconcert zal plaats vinden, in de Zuiderkerk te Leiden. Psalm van J. P. Sweelinck, de grootste uit de 16de eeuw Coelestis Urhs van Diepenbrock, de vernieu wer na precies 300 jaar, Veni Crea tor van Andriessen, leerling van Diepenbrock: „The Hollow men" Kees van Baaren, volgeling van de Pijperstijl. Na de pauze werken van de drie leerlingen van Andriessen, nl. Albert de Klerk, Jan Mul en Herman Stra tegier. Herman Strategier schrijft hierover: „Op hun beurt hebben Mul, de Klerk en Strategier geprobeerd de DiepenbrockAndriessentradi tie voort te zetten. Daarenboven leek het een aardige gedachte om de „Tres Pueri" op één programma sa men te brengen met hun leermees ter Andriessen. De betiteling „Tres Pueri" ontstond als volgt: In 1942 vierde Hendrik Andriessen (in gijze ling) zijn 50ste verjaardag. Als geza- Bruijne dit voorbeeld gevolgd. ]32 In een schrijven aan hun patiënten ten. delen de heren De Bruijne mee, dat zy met dit nieuwe systeem tot een betere praktijkvoering hopen te ko men. Het afspraakspreekuur, dat zo wel voor ziekenfondsleden als voor particuliere patiënten geldt, zal in de regel 's-middags worden gehouden. Door de mogelijkheid een afspraak te maken (telefonisch tussen half tien e half elf 's-ochtends of mondeling van acht tot half negen 's ochtends) zal volgens de beide artsen velen beter uitkomen naar het praktijkhuis te gaan inplaats van de arts te vragen een visite te maken. Men hoeft nu ook niet meer zo lang in overvolle wachtkamers te zitten. Een beperking van het aantal visi tes is volgens de doktoren De Bruij ne bovendien gewenst, omdat de toe nemende verkeersdrukte tot gevolg heeft, dat de arts meer tijd nodig heeft om bij zijn patiënten te komen. Waardoor de tijd, die hij daadwerke lijk voor zijn patiënten ter beschik king heeft steeds minder wordt. Volgens de nieuwe opzet van de huisartsen De Bruijne zal de middag besteed worden aan het behandelen volgens afspraak- De morgenuren ko men vrijwel geheel beschikbaar voor 't maken van visites, 's Morgens vroeg wordt weliswaar een spreekuur van een half uur gehouden, maar dit staat alleen open voor het verkrijgen van verwijskaarten voor de oogarts, herhalingsrecepten en wondbehande- Zowel in Noordwijk als in Voor schoten heeft het behandelen volgens afspraak alleen maar gunstige reac ties tot gevolg gehad. ADVERTENTIE K. en O.'s Filmclub 16 was gister avond in de Jacobazaal van De Burcht bijeen voor één van de boei endste avonden van dit seizoen. Het programma omvatte een drietal En gelse documentaires, die werden in geleid door E. A. van Oosterom. Het waren Hanry Watts en Basil Wrights Night Mail, John Schlesingers Termi nus en Peter Watkins' Culloden. De drie getoonde documentaires al hoewel onderling sterk verschillend hadden één ding gemeen: een sterk betrokken zijn bij het maatschappe lijk gebeuren. Deze „sociale" belang stelling is kenmerkend voor de En gelse film, ook de speelfilm. Night Mail werd in 1936 ge maakt in opdracht van de Engelse posterijen over het postvervoer 's nachts. De opmerkelijke fotografie en de indrukwekkende montage val len dertig jaar later nog op. Behalve de regisseurs drukten Cavalcanti en Benjamin Britten hun stempel op de film. Terminus van Schlesinger is al in enkele Nederlandse bioscopen ver toond. De film o.m. onderscheiden met de Engelse Film Academy Award boeit ook na hernieuwde kennisma king door levendig en suggestief ca merawerk. Schlesinger is op het Lon- dense Waterloostation mensen gaan filmen, waarbij hij in de massa het individu tracht te ontdekken: een Engelse Alleman. De climax van deze Filmclub-avond was Peter Watkins' Culloden. Watkins is in ons land beter bekend door zyn War Came, de in opdracht van de BBC gemaakte en later gewei gerde documentaire over de gevolgen van een atoomoorlog, die op het ogenblik in ons land in de roulatie is. Culloden is even schokkend als The War Game. Neemt Watkins ons in zjjn laatste film mee in de toe komst van de derde wereldoorlog, in Culloden gaat hij naar het verleden en „filmt" de laatste slag op Britse bodem die van de Engelsen tegen de Schotse Hooglanders bij Culloden, waarbij hy niet minder afrekent met de mythe van de oorlog, speciaal met de oorlog in de geschiedenis. Watkins is geen documentaire-maker in de ware zin des woords. Hij reconstru eert of construeert de realiteit, die omdat hij uitgaat van bestaande ge gevens niet minder werkelijk is. ADVERTENTIE zoekt U een GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor f70,- en f 100.- of f300.- en f800.-. JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 HEEFT ZE. Grote keuze in alle prijzen. Altijd voordelig. Voor de Leidse kantonrechter De zitting: van de Leidse kanton rechter. mr. W. de Koning, werd maandag bijna geheel in beslag ge en door het berechten van auto mobilisten, die tegen de voorrangsre- gels hadden gezondigd. Tot de uitzonderingen behoorde de zaak tegen een 27-jarige bloemist uit Roelofarendsveen. die op het West einde in zijn woonplaats 's avonds te gen een aan de rechterkant van de weg geparkeerd staande auto was op gereden. Hij verloor hierdoor derma te de macht over het stuur, dat hij met auto en al een nabij gelegen sloot in dook De bloemist voerde als verweer aan: „De ramen waren beslagen en daardoor schatte ik de afstand bij het passeren totaal verkeerd". De kantonrechter bleek echter van mening dat alcohol-gebruik bij deze vreemde manoeuvre wel een rol zal hebben gespeeld. Hij had in het pro ces-verbaal ontdekt, dat verdachte kort voor de botsing met de gepar keerd staande auto in een café drie glazen bier had gedronken. De officier van Justitie, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, was eveneens tot de conclusie gekomen dat het ge bruik van alcohol wel een belangrijke rol zou hebben gespeeld en laakte het gebrek aan verantwoordelijkheidsge voel van verdachte. Hij eiste daarom behalve een geldboete van f 160 subs. 20 dagen ook een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter vonniste con form. Een 20-jarige loodgieter uit Lei den was met zijn auto in de Noord- wijkse Hoofdstraat tegen een hem te- gemoetrijdende autobus gereden. „Hij reed bijna geheel op mijn weg helft en ik heb dus geen schuld", vond verdachte. „Om langs enkele geparkeerde auto's te kunnen ko men, moest de chauffeur wel gedeel telijk op uw weghelft komen, maar u zag hem, volgens de getuigen, al van grote afstand aankomen en had dus tijdig genoeg kunnen stoppen", wierp de kantonrechter tegen. De officier merkte op, dat verdach- tes veel te hoge snelheid wel debet zal zijn geweest aan het niet tijdig tot stilstand komen van diens auto. Hii eiste een geldboete van f 50 subs. 10 dagen alsmede een waardelijke intrekking van de rijbe voegdheid voor de tijd van 4 maan den met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter legde een boete op van f 60 subs. 12 dagen, hü liet echter het rijbewijs ditmaal nog bui ten het geding. Tegen een 24-jarige veehouder uit Akersloot eiste de officier, gezien de ernst van de overtreding, een geldboete van f 75 subs. 15 dagen, Verdachte protesteerde tegen deze zijns inziens veel te hoge eis. De kantonrechter zei echter: „Uw wijze van rijden was dermate roekeloos, dat de eis in feite nog te laag is. Ik het ditmaal echter nog bij die f 75 laten" De jeugdige veehouder stond te recht, omdat hij op een november avond met zijn vrachtauto op het kruispunt Hoogduinseweg-Beuke- laan in Noordwykerhout geen voor rang had verleend aan een van rechts komende auto. Uit de in het proces-verbaal opgeno men getuigenverklaringen bleek on der meer, dat verdachte in plaats van af te remmen vol gas had gegeven teneinde nog net voor de personen auto langs te kunnen schieten. Dit feit ontkende verdachte ten stel ligste. „Ik remde wel degelijk af, maar gleed door vanwege het gladde wegdek", verzekerde hij de rechter. Op grond van de getuigenverkla ringen achtte de officier echter dui delijk bewezen, dat verdachte wel de gelijk een „roekeloos spelletje" had gespeeld en dat het een wonder kon worden genoemd, dat zich geen per soonlijke ongelukken voordeden. De overige „voorrangzaken" waren van minder ernstige aard. plus een procentuele verhoging van twee. overeenkomt met een verho ging van 6 procent in het bedrijfs leven. Deze door de ambtenarenor- fedSe' ambtenaar ^"isaties voorgestelde loonsverho- ging is daarom afgewezen. De over heid zou hiermee teveel opwaartse druk uitoefenen op de nieuwe lonen in het bedrijfsleven. In een toelichting van minister Beemink van Binnenlandse Zaken en zijn staatssecretaris op een nota van de Tweede Kamer over het geor ganiseerd overleg over de ambtelijke rechtspositie zei de staatssecretaris dat de regeringsplannen (o.a. bezui niging op de kindertoelage, op de reiskosten en de wijziging van de premiespaarregeling) een besparing opleveren van 11,7 miljoen per jaar. Omdat de plannen niet eerder kun- worden doorgevoerd dan 1 maart, zal het bedrag van de besparing ge ringer worden. Een juiste berekening is nog niet gemaakt. Minister Beernink verklaarde be- behoefte te hebben aan een toelich ting op zijn plannen, „omdat er mis verstanden zijn". Met nadruk zei hij dat zijn circulaires aan de gemeen ten over de maatregelen spreken van „voornemens" omdat de Tweede Ka mer uiteindelijk nog de beslissing heeft. „Ik kan persoonlijk alle begrip hebben voor de emotionele reacties van de ambtenarenbonden. Het is echter het beleid van het kabinet", aldus mr. Beernink. De loonsverhoging van 2 procent is, aldus staatssecretaris Van Veen, gebaseerd op de in december beken de gegevens. Met de redenering, dat de overheid niet de lonen in het bedrijfsleven mag opjagen en achter af bepaalt hoeveel de ambtenaren op de gemiddelde loonontwikkeling zijn achtergebleven, (de z.g. ontwik- kelings-uitkering in oktober en no vember) is de verhoging afgeleid uit de voorziene stijging door de langlopende collectieve contracten in het particuliere bedrijfsleven. De staatssecretaris sluit overi gens een gesprek over, wat hij noemt een tweede voorschot, niet uit indien de kosten van levenson derhoud onvoorzien sterk zouden stij gen. Over werktijdverkorting zal een gesprek komen voor die ambtenaren die een werkweek van 45 uur heb ben. indien het bedrijfsleven ook werktijdverkorting tot 43 3/4 uur doorvoert. Maak van Leiden geen dode stad! Van het prille voorjaar af tot in de late nazomer wemelt het in deze omgeving van toeristen en vakantie gangers. De bloeiende bollenvelden, de badplaatsen Katwijk en Noordwijk en de vele mogelijkheden tot beoefe ning van de watersport vormen grote trekpleisters. Helaas doet Leiden bitter weinig om deze stroom toeris ten ook wat attracties te bieden. In dat opzicht legt Haarlem heel wat meer activiteit aan de dag. Boven dien wordt er door de werknemers bonden ook nog gesproken over win kelsluiting op zaterdagmiddag. Dat is nu precies de enige manier om er helemaal een dooie boel van te maken. Wie is er eigenlijk gediend met een winkelsluiting op zaterdagmiddag"? Het publiek in het tlgemeen zeker niet. Degenen, die een vrije zaterdag hebben, hebben vaak als daginde ling: uitslapen, wat karweitjes doen, een uurtje koffie drinken en 's mid dags gezellig de stad in. Ook het overgrote deel van het winkelperso neel is niet gebrand op de zaterdag- middagsluiting. Vele zaken en zeker alle grootwinkelbedrijven hebben een bijzonder gunstige regeling met be trekking tot de vijfdaaese werkweek gerealiseerd. Men heeft naast de zondag steeds ook een weekse dag vrij en deze vrije dagen zijn zo ge pland. dat men een achttal lange weekeinds krijgt, d.w.z. vrijdagavond om zes uur afzwaaien en pas op dinsdagochtend weer beginnen. Er is nog een ander facet aan deze kwestie. Wanneer over de ge hele linie een winkelsluiting op maandagochtend en zaterdagmiddag wordt doorgevoerd, bestaat er voor het winkelpersoneel zelf geen gele genheid meer om op een vrije dag inkooen te gaan doen en daaraan bestaat zeker voor de grotere in kooen beslist behoefte. Blijft de vraag: Wie is er nu eigenlijk gediend met een winkel sluiting op zaterdagmiddag? J. P. M. KOK. MR. H. SCHOKKING OVERLEDEN Oud-directeur Oud-Poelgeest In Appeltern (Betuwe) vond van daag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van mr. H. Schokking, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk en oud-directeu* van het Oecumenisch vormingscen trum „Oud-Poelgeest" te Oegstgeestv. Mr. Schokking, die zaterdag plotse ling is overleden, zou vandaag 63 jaa* zyn geworden. Voor de tweede we reldoorlog bekleedde hy een vooraan staande functie in het A.M.V.J.-werk in het voormalige Batavia. Terugge keerd in Nederland werd hy in 1946 benoemd tot directeur van het vor mingscentrum, welke functie hy en kele jaren vervulde. Op 18 november 1951 werd hy bevestigd als predikant van de hervormde gemeente in IJzen- doorn. Op 1 april 1959 werd hem uit dit ambt eervol ontslag verleend en werd hy op wachtgeld gesteld. Op 1 april 1963 ging hy met vervroegd pensioen, waarna hy zich te Appel tern vestigde. Mr. Schokking was een zoon van Staatsraad Schokking, die ook vele jaren burgemeester van Katwyk is (Van onze correspondent) De presentatie van de kerken voor de televisie is gisteravond in een besloten zitting van de gereformeerde synode in Lunte- ren onderwerp geweest van een bezorgde bespreking. Hèt feit, dat de Geref. Kerken via het Convent van Kerken vrijwel steeds verantwoordelijkheid dragen voor door het IKOR uit gezonden programma's, wekt bij de synodeleden al geruime tijd onbehagen. Geref. synode maakt bezwaren In het Convent brengen de gere formeerden vrywel al de beschikbare zendtyd in: de overige leden van het Convent, baptisten, vrije evangeli- schen, christelyk gereformeerden, vrijgemaakten en het Leger desHeils spelen eigenlyk alleen by de radio mee. De vraag werd gesteld of het niet tyd wordt dat het Convent zich los maakt van het IKOR, de radio- en televisie-commissie van de Oecu menische Raad, waarin de hervorm den met de remonstranten, doopsge zinden, luthersen en hernhutters sa menwerken. Directe aanleiding tot de discussie was de IKOR/CVK-uitzending van oudejaarsavond, waarin de kyker door middel van liedjes en chansons van. (deels kerkelyke) auteurs ge confronteerd moest worden met wat men buiten de kerk van God en de kerk denkt. Dat programma schynt verontwaardiging te hebben gewekt. Ook zy die de opzet hadden door zien (vele anderen hadden gedacht dat de kerk zelf zingend werd inge voerd) vroegen zich af, of de kerken op het scherm een zo open en ant woordloos gesprek met de „wereld" moesten aangaan. Deze bedenking gold dus in beginsel ook het program ma „Opspraak", waarin Han Lam- mers van buiten de kerk, dr. H. M» Kuitert en dr. J. M. de Jong aan da tand voelde. Bron van ergernis Naast dit principiële bezwaar tegen de opzet, kwam allerlei onbehagen over de presentatie naar boven. In gereformeerde kring kon men veel van wat dr. Kuitert zei niet in de eigen denkpatronen onderbrengen, al vonden buitenstaanders het juist hevig orthodox, zy het in een mo derne toonzetting. De presentatie is zo naar buiten gericht, dat ze binnen de kerk niet herkend wordt. De een- zydigheid in de belangstelling van de nieuwsrubriek .Kenmerk' (IKOR/ CVK, samen met de R.-K. Kerk) was een bron van ergernis, die mede werd gevoed door een pedante ge- lykhebberigheid die herinnert aan de vooroorlogse (gereformeerde) man nenbroeders. Deputaten voor radio- en tv-uit- zendingen hebben naar aanleiding van deze e.d. opmerkingen er wa ren ook positieve geluiden de sy node informatie verschaft. Een spe ciale synodecommissie zal deze week voorstellen voorbereiden, die kunnen resulteren in een aandrang tot meer de bezwaren rekening houdende programmering en presentatie of het los(ser) maken van de banden tus- IKOR en Convent, zodat het laatste een meer eigen gezicht van het scherm zou kunnen laten zien. ^T.ONAAL^ BELEG ^.VATIONAAL BELEG N V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3