EIDSCH DAGBLAD ilson grijpt krachtig in Sicilianen op de vlucht voor aardschokken JAMIN \lilitaire aftocht van Britten uit 'uidoost-Azië en Perzische Golf Guyana is bereid tot onderhandelen Beroving blijkt verzinsel RADIO PLEIN 16 (9ucJ Ofceuwo Lgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 17 JANUARI 1968 No. 31484 tcur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), 4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Londense correspondent) Het was gisteren een keerpunt in Engelands machtige his- rie en een dieptepunt voor de Labour-regering, toen een be- rgde premier Wilson in een somber en af en toe rumoerig gerhuis de crisismaatregelen aankondigde, welke het land weer bovenop moeten helpen. Het bleef doodstil toen Wilson er ging zitten. Zijn belangrijkste mededeling was de aankon- jng van het terugtrekken van troepen uit Azië, waardoor gelands rol als wereldmogendheid beëindigd lijkt. nen vervullen. De voortvarende pre mier van Singapore, Lee Koean Yew, die probeerde te redden wat er te redden was, is droefgeestig gestemd. De Britse regering is namelijk niet bereid om voorlopig nog een kleine troepenmacht in Singapore achter te laten, maar wil wel meewerken aan een gezamenlijk luchtdefensiesysteem voor het gebied. Dit betekent dat Lee niet helemaal met lege handen huis waarts keert. De annulering van de F-lll zou een totale besparing van 400 miljoen pond opleveren. Naarmate de antieke Canberra-bommenwerpers verdwij nen zal men voorlopig terugvallen op de in Amerika bestelde Phantoms, die een plaats krijgen aan boord van het gemoderniseerde vliegdekschip „Ark Royal". Maar ook de vliegdek schepen zijn gedoemd te verdwijnen. Op Cyprus zal de R.A.F., die waakte over het Midden-Oosten, worden ver minderd. Het Gemenebest zal voor Britse militaire hulp op de in Enge land gestationeerde strategische re serve zijn aangewezen, maar men vraagt zich af of daar nu nog wel voldoende middelen voor aanwezig zullen zijn. Het opgeven van de F-lll UROPESE MACHT defensiebezuiniging komt neer op it-Brittannië's militaire aftocht Zuidoost-Azië en de Perzische In 1971 gaat Londen zijn oude taire banden met Singapore en eisië en ook die met het Midden len verbreken. Het wordt nu ii een Europese macht, gebaseerd de NAVO. Uit Zuidoost-Azië zul- tachtigduizend militairen worden f getrokken, waardoor tevens JO man burgerpersoneel overbodig It. Het Britse militaire appa- zal in totaal met 40.000 man den ingekrompen en de Britse dkrachten zullen dan een ge- omvang hebben dan die Lfkije en Italië en iets meer dan lelft van die van Frankrijk. Maar j garnizoen in Hongkong blijft in- kennelijk om Mao niet te ver en. Ook de nucleaire Folarisvloot 1 It niet aangetast. et Bonn zal opnieuw worden ge- t over de financiering van het leger, dat waarschijnlijk opnieuw worden ingekrompen. De Britse nsie, inclusief de overzeese hulp it in Engeland zelf geconcen- d. Maar men vraagt zich af of liet een slag in de lucht is, spe- omdat de bestelling van vijftig rikaanse F-lll vliegtuigen on ian is gemaakt. De F-lll is het •moderne aanvals- en verken' stoestel met beweegbare vleu- dat in de plaats moest komen de Britse TSR-2, een toestel dat gebouwd is. De F-lll was in erste plaats bedoeld als Europees en en had tevens een rol van kenis voor het Verre Oosten kun- LANGE LIJST De voornaamste bezuinigings- laatregelen die premier Wilson istermiddag in het Engelse !H agerhuis aankondigde waren: terugtrekking van de Engelse 'ijdkrachten uit Singapore en Perzische Golf tegen 1971 in lats van 1975; annulering van de order voor Amerikaanse Fill bommen- :rpers met verstelbare vleugel; bezuiniging op de burgerlijke •dediging; afschaffing van gratis medi- inen; afschaffing van gratis melk i>p de scholen; beperking van openbare wo ningbouw en de wegenbouw; verhoging van de particuliere bijdragen aan de nationale ge zondheidszorg en verhoging van de kosten van de tandverzor- uitstel van de verhoging van 3 leerplichtige leeftijd van 15 naar 16; hogere inkomstenbelasting tot dekking van de kosten van ver hoogde kinderbijslag. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 WEERBERICHT Iets minder zaclit Bilt verwacht van heden- tot lenavond aanvankelijk nog enke len, maar morgen flinke opkla- Tot overwegend matig afne-l le wind tussen west en noor Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.40 18 JANUARI op: 8.39 uur; onder: 17.02 uur. zn op: 20.25 uur; onder: 10.28 uur. >?water te Katwijk te 5.04 en 17.16 laagwater te 0.59 en 13.15 uur. betekent een ernstige nederlaag voor de minister van Buitenlandse Zaken Brown en defensieminister Healey. Boeteling Wilson stond in feite voor het Lagerhuis als een boeteling, al had hij ditmaal door bittere ervaring ge leerd geen voorbarig klaroengeschal te laten horen. Maar indien hij niet zo lang had vastgehouden aan ver ouderde standpunten, had hij zo goed als zeker devaluatie kunnen voorko men en zouden zijn nieuwe maatre gelen niet als mosterd na de maal tijd zijn gekomen. Zoals in elke voor afgaande crisis handelt hij in paniek ten koste van hetgeen nog over is van de Britse reputatie. Tegenover het kwetsbaarste deel van het Ge menebest, dat thans overhaast in de steek wordt gelaten, pleegt hij woord breuk. Amerika is, zoals uit de eer ste reacties blijkt, bitter gestemd en Parijs koel. De Zwitserse geldschie ters zijn nog bij lange na niet tevre den. Maar het was nog maar de eerste dosis bittere medicijn. De volgende komt bij de aprilbegroting, die de binnenlandse koopkracht verder zal moeten afremmen. Voorts zullen in de voor Engeland grimmige toe komst al deze maatregelen zonodig nog worden versterkt. Het doel is een gestadige, gunstige betalingsbalans en omschakeling naar een zo groot mogelijke export. De Britten wachten op het economische wonder, dat hun tot nu toe steeds weer is ontglipt. Vervolg op pagina 2 Minister Bakker in Senaat: (Van onze parlementaire redactie) De regering van Guyana is bereid te onderhandelen over het grensconflict met Suriname. Vice-premier Bakker, die de zaken van Suriname en Antillen behartigt, heeft gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat die bereidheid is uitgesproken in een telegram aan de Nederlandse regering. Hij verklaarde ook daarom vertrouwen te hebben in de regeringen van Suriname en Guyana om tot een vreedzame oplossing te komen. Achter standpunt van Suriname De Nederlandse regering staat ten volle achter het standpunt van de Surinaamse regering, dat het be trokken gebied tot Suriname behoort. Ook de voorwaarde van pemier Pen- gel, dat er pas onderhandeld kan worden als Guyana zijn poliAetroe- pen terugtrekt, heeft de steun van Den Haag. Alleen met het dreige ment van premier Pengel om Guya nese inwoners van Suriname uit te wijzen, schijnt de regering niet zo gelukkig te zijn. Het betreft hier voornamelijk Hindoestaanse arbei ders, die op suikerplantages werken. „Wij streven ernaar de Guyanese en Surinaamse regering om de or derhandelingstafel te krijgen", zei de minister De regering geeft de voor-, keur aan onderhandelingen boven arbitrage of behandeling van «ie kwestie door het Internationale Hof van Justitie. Men wil het liever niet op een gelijk of ongelijk voor een van de partijen laten aankomen. Dp regering ziet liever een oplossing via overleg, „waarbij beide partijen eventueel een veer moeten laten". Vreedzame regeling .Alles is erop gericht om het ge- j bruik van geweld te voorkomen".) aldus de vice-premier, die ook liet blijken in de verste verte nog geen aanleiding te zien om militairen in te schakelen. De senaat, die de kwestie ter sprake bracht bij de behandeling van de begroting voor de west, had aangedrongen op een vreedzame re geling van de kwestie. De Surinamers beschouwden gisteren de mini-mobilisatie van pre mier Pengel in het grensgeschil met het buurland Guyana meer als een curiositeit dan als een werkelijke crisis. Pengel riep zaterdag vrijwil ligers, die een militaire opleiding hebben gehad, op zich te verzamelen onder de voormalige majoor van het Nederlandse leger Lapré. Het leven gaat in Paramarbio rus tig en gewoon zijn gangetje en de regering heeft geen speciale maat regelen getroffen met het oog op het grensgeschil met Guyana. Honderdduizend artsen in Amerika roken niet meer De Amerikaanse gezondheidsdienst schat dat 100.000 medici het roken van sigaretten hebben opgegeven se dert op de gevaren ervan gewezen werd. Verder werd meegedeeld, dat 52 procent van de volwassenen in Amerika en 34 procent van de vol wassen Amerikaanse vrouwen nog steeds sigaretten roken. In Drente heelt men nog steeds sterk te kampen met wa teroverlast. Gisteren zijn honder den militairen aan het werk ge gaan om bedreigde dijken te ver sterken. Het grootste gevaar dreigt langs het Stieltjeskanaal en de Hoogeveensevaart. Zoals op deze foto is te zien waren ook sommige wegen ondergelopen. MEXICAANSE LEGER SLAAGS MET BENDE Bij een veldslag dse meer dan vijf tien uur lang heeft gewoed tussen een bende bandieten en miltairen die hen op de hielen zaten, zijn gisteren in de omgeving v. Acapulco in Mexi co 23 personen gedood en drie ge wond. Op 30 december vielen bij een dergelijk gevecht vier doden. Het detachement infanterie, dat deze keer opdracht had gekregen de bende tot elke prijs gevangen te ne men, werd bij de ingang van een dorp met schoten verwelkomd, waar op een fel gevecht uitbrak. Vasquez moest twintig van zijn mannen op het slagveld achterlaten. Drie solda ten werden gedood en drie gewond. De militairen zetten de achtervolging voort. Onder de bevolking van Palermo op West-Sicilië is gisteren door een reeks nieuwe aardschokken paniek uitgebroken. In lange rijen vlucht ten de inwoners uit hun steden naar het platteland om niet het slachtoffer te worden van instor tende huizen. De politie moest ex tra versterkingen inzetten om de onafzienbare verkeersstroom in goede banen te leiden. De aard schokken richtten gisteren alleen materiële schade aan. Het dodencijfer stijgt met het uur. Volgens een officieuze mededeling zijn meer dan 300 lijken gevonden en hebben 1500 mensen verwondin gen opgelopen. Meer dan 1500 per sonen worden nog vermist. Schat tingen naar 't totaal aantal slacht offers van de ramp spreken van 500 tot 1000 slachtoffers. Reddingsactie Het reddingswerk dat slechts traag op gang was gekomen omdat men zich op het Italiaanse vasteland ran vankelijk niet de omvang van de ramp had gerealiseerd, was giste ren in volle gang. De hulpverle ning door de Italiaanse strijdkrach ten wordt gesteund door de Vere nigde Staten, Engeland en Frank rijk. Amerikaanse en Britse vlieg tuigen voeren via de Siciliaanse stad Trapani voedsel, kleding en medicamenten aan, alsmede mate riaal (zoals tenten en dekens) om de bevolking tegen de kou te be schermen, die gisteren gelukkig wat dragelijker was geworden. Brood President Saragat bezocht gisteren het getroffen gebied. Bij zijn aan komst riep de bevolking ontevre den over de reddingsactie „brood" Aan de andere kant van het eiland is de Etna sedert enkele dagen actief. Lava stroomt langs de hel lingen en de omgeving wordt her haaldelijk opgeschrikt door zware explosies. Honderd gevangenen in het huis van bewaring van Ucciardone zijn gis teren overgebracht naar een zwaar bewaakt kamp in de buitenwijken, van de stad. De gevangenen vrees den dat bij nieuwe aardschokken het gevangenisgebouw boven hen zou instorten. Uit erkentelijkheid voor het gebaar van de autoriteiten hebben ze besloten bloed af te staan voor de slachtoffers van de aardbeving. Frysk-Orkest aan bed gekluisterd (Van onze correspondent) Het concert van het Frysk- Orkest, dat vanavond in de Schouwburg in Harlingen zal worden gehouden, gaat niet door. Van de orkestleden moe ten er namelijk 23 door griep het bed houden. fil nummer bestaat uit 22 pagina's KOSMOS-199 le Sowjet-Unie heeft gisteren de /laste onbemande satelliet van dit ..aar gelanceerd, de Kosmos-199, die dient voor het ruimteonderzoek. De satelliet beschrijft een baan met als uitersten 386 km en 205 km boven de aarde onder een hoek van 65 7 graden met de evenaar. Iedere 90.2 minuten wordt een om wenteling om de aarde gemaakt. Hulp in Nederland In samenwerking met Charitas In- ternationalis te Rome heeft de Stichting Mensen in Nood te Den Bosch een rampenrekening (1.111.222) geopend voor de hulp verlening aan slachtoffers van de aardbevingsramp op Sicilië. Giften kunnen worden gestort onder ver melding „Sicilië" Het Nederlandse Rode Kruis verzendt voor slacht offers van de aardbevingsramp spoedig mogelijk duizend dekens en 1900 kartons kinder- en baby voeding. Het Rode Kruis stelt zijn speciale rampengironummer 777 open voor het storten van bijdra gen. (Van onze R'damse correspondent) De roofoverval, die donderdag avond zou zijn gepleegd op een 23- jarige huisvrouw in Zwijndrecht, blijkt een verzinsel te zijn. De vrouw heeft, uit angst voor haar steeds gro ter wordende schulden, getracht de beroving in scène te zetten. Gister avond gaf zij dit toe aan de Zwijn- drechtse recherche, die al meteen het verhaal van de vrouw in twijfel had getrokken, omdat zij „een te mooi signalement had gegeven''. Voornamelijk bij de bakker, krui denier en melkboer had zij schulden gemaakt van enkele duizenden gul dens. Teneinde raad besloot zij haar crediteuren en haar man op een dwaalspoor te brengen, door de po litie te alarmeren als zouden twee mannen haar hebben beroofd toen zij 's avonds naar de televisie zat te kijken. Zij zou tevoren zijn opgebeld door iemand, die vroeg of haar man thuis was. Toen zij ontkennend ant woordde, werd de haak op de hoorn gegooid, vertelde ze. De vrouw zal worden vervolgd wegens hei; doen van valse aangifte. ADVERTENTIE NIEUW Philips draaitop stofzuiger 159,- De overjarige Philips draai- topzuiger kunt u ongelooflijk goedkoop krijgen. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 17 Januari van 1868: Wij vernemen dat de aan vraag om concessie tot het oprichten van een stoomboot- dienst tusschen Leyden en 's Bosch gedaan is door P. J. Planjer, alsmede dat de boot daardoor in aanbouw is, zoo dat de dienst met Mei a.s. zal kunnen geopend worden. (Advertentie) Volksvoorle zingen van het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bijeen komst in de Stads-Gehoorzaal op Maandag 20 Januari 1868, 's avonds ten 8 ure. Doorloo- pende toegaigskaarten a 40 cents verkrijgbaar bij H. Bur- gersdijk op de Haarlemmer straat.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1