S'ers doodden it tijdverdrijf deze winter neutrale liüM Nieuwe Ford Escort J (VAZI-PROCES IN OSNABRÜCK ko \ieuwc ambassadeur Grotere veiligheid voor de zeevissers Frankrijk is tevreden met Benelux-besiuit Visaanvoer in E.E.G. WOENSDAG 17 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Van onze correspondent in Bonn) In een Waffen-SS-proces in Osnabrück zal nieuw materiaal orden aangedragen ter ondermijning van de veelal gehoorde Wering, dat de Waffen-SS-ers „gewone soldaten" zouden zijn weest, die niets met oorlogsmisdaden te doen hadden. Na de ststaande bewijzen over wat er in Oradoer, Minsk en Char- in het Italiaanse Boves en het Griekse Klissura en in het letto van Warschau gebeurde, ging nu het doek op voor een voor kort nog onbekend drama. openbare aanklager in Osna- ck werkte vier jaar aan een aan- &ht tegen leden van de zgn. ibstandarte Adolf Hitler", het le- i van supermannen in de toch al zün krachtdadig optreden opge ien Waffen-SS. olaa1 adat op 10 juli 1943 Amerikaanse pen op Sicilië geland waren, en 26 juli van datzelfde jaar Musso- gearresteerd werd, besloot Hit- vJzun lijfgarde vanuit Rusland naar lie over te plaatsen. De .Xeibstan- i" vertrok naar het Italiaanse ielte van het Lago Maggiore en it daar zijn tyd grotendeels in ,dolce far niente" door. rie maanden na aankomst werd L echter weer naar het oostfront ggeroepen, waar de toestand met dag slechter werd. In deze drie mden vergreep een aantal leden de „Leibstandarte" zich echter Faarschijnlijk uit „tijdverdrijf" een aantal rond het meer wonen- Joodse families, gedeeltelijk [ranten uit Griekenland, gedeel- Ji|k Italiaanse Joden die, zoals be door het Italiaanse fascistische )ne merendeels met rust werden ten. Boven drijven Onbezorgd levend in het door de oorlog nauwelijks beroerde gebied rond het meer. werden deze Joden op 15 september 1943 opgeschrikt door een aantal „Rollkommandos" van de „Leibstandarte": 50 Joden werden gearresteerd, de meesten in Meina, een badplaatsje noordelijk van Arona. Toenmaals werd door de Waffen-SS beweerd dat de gevange nen naar concentratiekampen waren gebracht, maar het merendeel werd 's nachts groepsgewijs naar de ber gen gevoerd en daar door een schot in de nek gedood. Met stenen be zwaard werden de lichamen in het Lago Maggiore geworpen. De mees ten kwamen echter de volgende dag alweer boven drijven, zodat het nieuws zich als een lopend vuurtje verspreidde en de „Leibstandarte" óe bijnaam „Commando di morte" Verdwenen Van de moord op de 19 Joden is de openbare aanklager in Osnabrück zeker, de andere slachtoffers zijn ver dwenen zonder een spoor achter te laten. De voornaamste beklaagden zijn twee voormalige „Heuptsturm- führer", de nu 43-jarige Hans Röh- wer uit Saarbrücken en de nu 56-ja- rige Hans Krüger uit Kiel. Aan de actie zou een nachtelijke bespreking op de kamer van Röhwer vooraf ge gaan zijn. Het proces verloopt volgens het geijkte patroon. De meeste beklaag den ontkennen iets met het gebeurde te maken te hebben gehad. Krüger i beweert dat hij ten tijde van de moor den „op vakantie" was. Twee beklaag den geven weliswaar toe deel aan het gebeuren te hebben gehad, maar ze zeggen dat ze zelf niet geschoten hebben. Als getuigen zijn 40 vroegere SS-mannen, de vroegere divisiecom mandant Loisch en twee SS-rechters opgeroepen, benevens ongeveer 30 Italiaanse getuigen. De openbare aanklager kwam tot de overtuiging dat het in Meina om een „particulier initiatief" ging. Geen enkel officieel bevel tot de moord was namelijk teruggevonden. De commandant Loisch werd dan ook n>:t aangeklaagd. De SS-rechters zullen moeten vertellen over de zwakke poging die toendertijd werd ondernemen om de daders te straf fen, een poging die volledig mislukte, alleen al daarom, omdat de hele „Leibstandarte Adolf Hitler" kort na het gebeurde al weer in Rusland in de loopgraven lag. ADVERTENTIE Na zware storm Dodental in Schotland steeg tot 19 De orkaan die maandag Schotland teisterde heeft negentien personen gedood, honderd gewond en 1700 personen d?kloos gemaakt. Pre mie'* Wl's-n tl- grv"'-«n van de orkaan de grootste ramp die Schuhind ooit heeft getroffen. Driehonderd woningen werden ver nield. De Hamburgse kotter Ellen is ver moedelijk in de zware storm op de Noordzee gezonken. Van de vijfkop pige bemanning van de Ellen is sinds maandagochtend niets meer vernomen. Nasporingen in de buurt van Helgoland, waar het schip voor het laatste werd waargeno men. hadden geen resultaat. Het ov?rstrfNmin'?sgova r in Zuid- Duitsland is grotendeels geweken. In de nacht van maandag cp dinsdag stond het water in het Beierse plaatsje Vilshofen en Passau in de straten. Gisteravond begon het water echter geleidelijk te zakken. Israël, Jordanië. Libanon en Syrië zijn nog steeds grotendeels bedekt met sneeuw. Sneeuwstormen eis ten in de afgelopen dagen in Jor danië dertien doden.- In de Liba non kwamen twaalf personen om het leven. De voedselvoorziening in de vier landen loopt ernstig gevaar, doordat de wegen gestremd zijn. 1ILITAIR UIT IINDONESIE De nieuwe Indonesische ambassa- ir, generaal-majoor Tas win Alma- Natadiningrat, is gistermiddag Schiphol aangekomen. Terstond na zijn aankomst legde 45-jarige diplomaat (de eerste litaire ambassadeur van Indonesië ons land) voor de vertegenwoor- j fers van pers, radio en televisie, verklaring af, waarin hij onder fer zei, dat hij „de nieuwe orde, die "fer de topleiding van generaal eharto in mijn land tot stand is bracht in de zuiverste zin des •ords bü Nederland zal introduce- D". «Deze nieuwe orde is bezig in In- toesië de democratie, die er onder Igenieur Soekarno is gederailleerd, herstellen en te rehabiliteren", al- s de heer Natadiningrat. 0p een desbetreffende vraag ant- tordde de ambassadeur, dat het in ®eraal Soeharto's bedoeling ligt 11 grote internationale reis te gaan laken. Op zijn programma staan be kken aan Japan, aan Europa en to de Verenigde Staten, doch op dit loment staat nog niet vast of de Een beeld van de aankomst van de nieuwe Indonesische am bassadeur in Nederland generaal- majoor Taswin Almanik Natadin ingrat met echtgenote en zoontje Priagung Djaja Irawan. generaal ook Nederland zal opzoeken. „Ik zal echter trachten hem te vra gen ook hier naar toe te komen", aldus de ambassadeur. In antwoord op een vraag over Soekarno zei hij, dat het voorlopige volkscongres in Indonesië in maart over diens lot zal beslissen. Soeharto is op dit ogenblik nog steeds waar nemend president. De heer Natadiningrat sprak zijn Nederlands goed uit, doch had met de formulering van zijn zinnen nog wat moeite. Hij heeft het Nederlands op school in Indonesië geleerd. Dit is zijn eerste bezoek aan ons land. De nieuwe ambassadeur, die de vorige maand naar Djakarta terug geroepen Soedjarwo Tjondronegoro opvolgt, had in 1947 deel aan het overleg met de Nederlandse autori teiten over het eerste staakt-het- vuren. Later werd hij plaatsvervan gend brigadecommandant van de Siliwangidivisie, militair commandant van Djakarta en tenslotte chef van de persoonlijke staf van de opper bevelhebber van het leger. Albert s Corner waar leet eten «g©e«ï is en <Ec rckcsiiiHjj isieevsilt weet wat u toekomt in een barre maand als deze. Daarom serveren we deze week: Servische bonensoep (0.95 incl.), hutspot met klapstuk (3.50 incl.), Bourgondische punch (1.25 incl.), en een vitamine-cocktail (1.- incl.). "Overwinteren bij Albert's Corner" noemen we dat. Visserschepen tot 22,5 meter lengte zullen voortaan mogen varen zonder gediplomeerde bemanning. De eer ste kamer is gisteren akkoord ge gaan met een verandering van de wet op de Zeevisvaartdiploma's 1935, die dat mogelijk maakt. Tot nog toe mochten vissersche pen tot en met 50 bruto registerton met ongediplomeerd personeel va ren. Dat leidde er toe, dat de sche pen minder stabiel werden gebouwd dan voor de veiligheid verantwoord is. De bedoeling daarvan was on een zo groot mogelijke schip te kun nen krijgen, dat nog net onder de wettelijke grens van 50 ton bleef. Met het oog op de veiligheid vai de vissers wordt de wet nu aange past. Het komt er in de praktijk op neer. dat iets grotere schepen dan tot nog toe met ongediplomeer de bemanningen zullen mogen uit varen. Minister Bakker heeft in de Twee de Kamer indert'id al toce e?rd dat de Kamer indertijd al toegezegd dat we eisen willen aanpassen subsidie Ivan het rijk kunnen krijgen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Rijssen (vac. J. van t Ende) A. Noordegraaf te Oldebroek te Balk (toez.) A. J. de Bue te Makkum te Wijk bij Heusden (toez.) J. H. Vlijm te Krimpen aan den IJssel te Reeuwijk C. Snoei te Langerak bezuiden de Lek te Z andvoort C. Mataheru te Lemele te Ede (vac. J. van der Heuvel) (toez.) J. Bogaard te Ernst (Gld.) te Gouda (vac. L. Schellevis) C. B. Roos te De Kaag te Heteren en te Schelluinen W. Verboom, kand. te Culemborg te Gameren H. C. van Wingerden te Zoetermeer. Aangenomen naar Rotterdam-Per- nis (vac. C. den Engelse) (toez.) P. E. van Ooyen te Drogeham. Bedankt voor Twello (vac. J. B. Cats) P. C. 't Hooft te Kollumer- zwaag. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage - West (vac. H. J. Zwarts) te Dokkum te Yerseke P. de Jonge te Emmercom- pascuum, die voor dit beroep bedank te te Rhoon (vac. A. Griffioen) P. van Dfjk te Creil-Espel (N.OP.) Aangenomen naar Rijsoord (vac. J. J. Ritsema) J. J. H. Hofland te Owensound (Ont.) (Canada) naar Groningen-Helpman P. R. Everaars te Schiedam naar Hardenberg (vac. G. M. W. Steen) J. W. de Roo te St. Anna Parochie die bedankte voor Varseveld. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen (2de pred. pl.) C. Harinck te Utrecht Tweetal te Middelharnis D. Hak kenberg te Dordrecht en J. van Haa- ren te Amersfoort. Bedankt voor Leiden A. Vergunst te Rotterdam-C GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Utrecht-N.W. (vac. M. J. C. Blok) W. G. de Vries te Gro ningen-Helpman OUD GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND ADVERTENTIE Dank zij het initiatief van een der grootste Engelse industrieën: (Van onze Paryse correspondent) In Franse regeringskringen was men gisteren niet slecht te spreken over de punten van het memoran dum, dat in Brussel door de drie ministers van Buitenlandse Zaken van de Benelux-landen werd opge steld inzake de verdere gedragslyn die gevolgd zal moeten worden, nu Frankrijk Engeland opnieuw de toe gang tot de Euromarkt heeft gewei gerd. In Franse ogen heeft minister Luns tegenover zijn twee Benelux- partners heel wat water in zijn wijn moeten doen, zoniet het onderspit ge dolven, nu de drie kleine landen elke gedachte aan politieke of economi sche represailles tegen Frankrijk stil zwijgend hebben laten varen. De Franse regering heeft ook ge waardeerd dat de Benelux-landen met geen woord hebben gerept van de suggestie van Lord Chalfont, een technologische gemeenschap met Engeland en zijn aanhang, doch zon der Frankrijk, op te richten. In Pa rijs houdt men nog rekening met de mogelijkheid, dat vooral de Neder landers in het EEG-beraad de ko mende weken nog wel een beetje zul len blijven nasputteren. Maar zelfs de strategie van de lege stoel, of de gekruiste armen, heeft Den Haag, zo constateert men in Parijs, nu vrij wel opgegeven. Intussen lijkt de wens toch ook wel weer iets tè sterk de vader van de gedachte te zijn, als de Fransen ge loven dat de EEG-machine nu weer op hetzelfde aantal toeren en vooral in hetzelfde klimaat zal kunnen draaien als vóór het jongste veto van president De Gaulle tegen En- gelands toetreding. De Franse rege ring is zich trouwens bewust dat de rekening voor dat laatste veto nog wel eens gepresenteerd zou kunnen worden, wanneer de zes volgend jaar de Europese landbouwproblemen op nieuw onder ogen moeten nemen. Premier Pompidou heeft in zijn tele visie-interview van vorige week de vijf overige landen en de Benelux in het bijzonder, dan ook onomwon den gewaarschuwd, dat zijn rege ring niet zal aarzelen de Euromarkt te verlaten of tot explosie te brengen, indien Fr ankrijks partners te kort zouden schieten in begrip voor de vi tale belangen van de Franse land bouw. desgewenst in termijnen te betalen. Centrale verwarming is een serieuze zaak. Daarom heeft Full House Heating hetc.v.-probleem nauwkeurig bestudeerd. Resultaat: een volwaardige C.V. vooreen ongelofelijke prijs. Vier vertrekken kant en klaar geïnstalleerd voor fl. 2.400.-. Méér radiatoren om méér kamers te verwarmen is natuurlijk altijd mogelijk. Belangrijk: de aanleg gebeurt snel, schoon en efficiënt, en U kunt Uw installatie zelfs verhuizen! Goedkoper dan "gewoon" verwannen! Het Full House Heating systeem is royaal met warmte maar zuinig met brandstof. Want die brandstof is aardgas. Daar profiteert Uw huishouding nog weer extra van, want U hebt dan recht op het voordelige vastrechttarief. Redenen genoeg om U volledig voor te laten lichten! BON Graag ontvang ik zonder enig verplichting: O Uw folder over Full House Heaüng Nadere uitleg van Uw Full House Heating adviseur s.v.p. aankruisen wat U wenst) Naam: Full House Heating wordt geïmporteerd,geïnstalleerd en ge garandeerd door: fservowan^ WARM AIR VERWARMINGS MIJ. N.V. Giessenweg 33, Spaanse Polder, Rotterdam Tel. 150644 In de zes EEG-landen is in 1966 1.3 miljoen ton vis aangevoerd, na genoeg evenveel als in 1965, zo blijkt uit cijfers van het Bureau voor de De Engelse Ford Escort gaat de reeds enkele maanden uit produktie zjjnde Ford Anglia opvolgen. De Escort is evenals de Anglia (waarvan er in totaal 11/4 miljoen stuks werden gemaakt) ontworpen voor een langdurige produktie (tot ver in de jaren zeventig) en daarom geconstrueerd als een degelijke auto mobiel in betrekkelijk conventionele stijl, zowel wat het koetswerk als het technisch gedeelte betreft. De voorin gemonteerde viercilinder motor in lijn (dus geen V-motor zoals de Duitse en diverse Engelse Ford modellen hebben) drijft de achteras aan. Ook het koetswerk heeft niets bui tenissigs. Ook in de Escort voelt men zich direct thuis, door de comforta bele zittingen, door de uitstekende ventilatie, door de gemakkelijke bediening en de doordachte plaat sing der instrumenten. De Escort is weliswaar de kleinste Ford ter wereld, maar toch is hij nog groter dan zijn voorganger, byna 7 om langer en 12 cm breder. In de opzet om van de Sscort een kleine wagen met kenmerken van een grote wagen te maken is men volledig geslaagd. De interieurruimte is ruimschoots voldoende voor vier volwassen perso nen. De gewone 1100 cc motor levert 53 pk, voldoende voor een topsnel heid van 130 km/u (10 km/u sneller dan een Anglia) en voor een fel op- trekvermogen bij passeermanoeu- De Escort heeft de vierversnel- lingsbak van de Duitse Ford 12 M met een kort pookje voor de bedie ning. Hiermee kan geluid- en moei teloos worden geschakeld. Veel scha kelen is trouwens niet nodig, want de soepele motor trekt in de vierde ver snelling nog protestloos by een snel heid van 40 km op. Het tandheugelsysteem zorgt voor een lichte en vrij directe besturing en het bedienen van de vier trom- melremmen vergt weinig pedaal- druk. De wegligging ten opzichte van de Anglia is nog verbeterd door een 10 cm langere wielbasis. Om zeker te zijn van sneeuw en ijzelvrije wegen werd de Ford Escort in Marokko voor de eerste maal aan de internationale pers getoond. Een Berbervrouw op een ezeltje naast Fords vervanger van de Anglia. De Escort wordt in drie versies ge leverd, een standaarduitvoenng met 1100 cc motor <53 pk), een luxe uit voering met dezelfde motor of met een 1300 cc Cortina-motor (63 pk, 135 km/u) en een GT model met een tot 75 pk (150 km/u) opgevoerde 1300 cc motor. Voorlopig wordt alleen de sedan in 2-deurs uitvoering geleverd, maar het is aannemelyk dat de serie later wordt uitgebreid met een vierdeurs versie en een combinatiewagen. De Escort zal eind februari of be gin maart in ons land verkrijgbaar zijn. De prijzen zijn nog niet vastge steld, maar blijven deze binnen rede lijke grenzen dan belooft de Escort een geduchte concurrent op de Euro pese auitomobielmarkt te worden. Statistiek van de Europese Gemeen schap. Er deden zich per land wel enige verschuivingen voor. De aanvoercijfers luiden: Neder land 1965: 208.897 ton, 1966 184.830 ton; België 51.256, 45.301; Duitsland 416.969, 413.723; Frankrijk 476.3461, 512.403; Italië 187.408, 190.679. Arnlere constructie voor brug over Sint Annabaai Bij de bouw van een nieuwe brug over de Sint-Annabaai by WiiJ^ji- stad (Curasao) zal om. om psycho logische redenen een andere con structie worden toegepast. Vice-premier Bakker heeft dat gis teren in de Eerste Kamer meege deeld bij de behandeling van de be groting voor de West. Rijkswater staat zal de bouw van de brug, die vorig jaar instortte, geen moment meer uit het oog verliezen, zo liet hij weten. Hy wees er verder op dat het instorten geen gevolg was van een berekenings- of constructie fout. Er zijn fouten gemaakt bij da verankering van de brug. Wie daar voor verantwoordelijk is. is nog niet duidelijk. Senaat akkoord Voor de West 480 miljoen De Eerste Kamer is er gisteren mee akkoord gegaan, dat de Neder landse regering 480 miljoen gulden uittrekt voor de vijfjarenplannen van Suriname en de Nederlandse Antil* len. Beide gebieden krijgen 240 miljoen gulden voor hun ontwikkelingsplan nen. die lopen tot 1972. Er is vorig jaar aan de uitvoering van de plan nen begonnen. Ze beslaan een breed terrein, dat varieert van havenverbe tering, aanleg van sluizen en stu wen, ontginning van landbouwgrond en stichting van scholen tot de bouw van een gevangenis. Suriname krijgt de helft van het bedrag als schenking; de Antillen 96 miljoen gulden. De rest van het bedrag moet na 1976 in 20 jaar worden terugbetaald.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11