joerd Hannema en Marian robins in Kunstzaal Heuff „GRAND OLD LADY" GRIEKS TONEEL TEGEN KOLONELS Medeleven met de T „uitgestotenen rt)AG 15 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 uiltje, dat de bijzondere voorliefde van Prinses Beatrix geniet. Een af gietsel ervan siert de expositie. Bij haar zijn het speciaal de zon nige visie dan wel de vredige berus ting, die de boventoon voeren. Resp. komen zij tot uitdrukking in de ge- voelig-expressieve, dan wel geestige kinderkopjes met pittige profieltjes of het oude paai-, dat zo vertrouwd en elkaar toegewijd op een bankje zit. In het bijzonder zij voorts gewe zen op de buste van generaal Spoor, niet in de eerste plaats als „militair" maar zuiver „menselijk" en door en door integr gezien. Een beeldje als „De aandacht" roept reminicenties op aan „Le pen- seur" van Rod in. Verheffend is haar kunst, door drongen van het begrip „pure schoon heid", zoals dat indertijd als ideaal beschouwd werd. Geen hemelbestormster is deze Ma rian Gobius. laar zeker iemand, die de gave bezit sereen geluk te schen ken door al datgene, wat onder haar vakbekwame handen tot stand komt en waaraan velen zich weldadig kun nen laven. Deze tot 1 februari durende expo sitie is zaterdagmiddag door beide ex posanten, die elkaar waarderend toe spraken, onder grote belangstelling geopend. n tde introductie van tekeningen, litho's en etsen van de in ji Los Angeles geboren Sjoerd Hannema, sinds 1944 docent per kunstgeschiedenis aan het College of Art and Design in .hester, heeft Kunstzaal Heuff te Wassenaar voor. een ver- 3n jg gezorgd. Reeds als jongen van 15 vestigde Hannema de DroHcht op zich met het winnen van de eerste prijs in een jiale kinderteken wedstrijd. Sioerd Hannema: „Spiritus drinker". (Foto L.D. Holvast) Men zal er goed aan doen van Han nema's aparte visie op mensen, naai wie zijn hart uitgaat, kennis te gaan nemen. Van totaal andere aard en toch niet disharmoniërend met het voor gaande zijn de probleemloze plastie ken van Marian Gobius, een van onze bekendste beeldhouwsters. Zjj ontving haar opleiding o.a. van meesters als Toon Dupuis en prof. Bronner, aan wie de styl van haar werken meermalen herinnert. Marian Gobius heeft o.m. in 't centrum van de aandacht gestaan door haar oor- lcgsgedenktekenen voor erevelden en begraafplaatsen in Nederland en In donesië. Ook in de tuin van Drakensteyn staat van haar 'n symbool van de meisjes- padvindster: 'n jong meisje met een kunst H. Sjoerd Hannema: „Handen". (Foto L.D. Holvast) OTTAVIANI IN NTS-INTERVIEW Morgen om 21.10 uur zendt de NTS een exclusief vraaggesprek uit met kardinaal Ottaviani, wiens aftreden als kardinaal proprefect van de Hei lige Congregatie voor de geloofsleer der Rooms-Katholieke Kerk dezer dagen is bekendgemaakt. De uitzen ding, die donderdagavond op de beeldband is vastgelegd, geschiedt vanuit het paleis van het Heilig Of ficie, en uit Studio 2 in Hilversum, waar vragen worden gesteld door pa ter P. Wesseling CSSR, Jacques Roos en drs. H. W. M. van Run. Het is de eerste maal dat door het Vaticaan toestemming is verleend in de vertrekken van het Heilig Officie televisiecamera's te plaatsen. Kardi naal Ottaviani heeft laten weten dat hij in dit televisiegesprek heeft toe gestemd met name omdat het ver zoek uit Nederland werd gedaan. Wereldomroep I populairst Voor de tweede achtereenvolgen de maal heeft de International Short-wave-Club in Londen Radio Nederland Wereldomroep uitgeroe pen tot het populairste korte golf- station ter wereld. Deze eerste plaats werd eerder aan de Wereld omroep toegekend na een enquête onder kortegolf-luisteraars overal ter wereld in 1965. Met 1487 punten kwam Radio Ne derland Wereldomroep dit keer op nieuw aan de top van alle korte- golf-stations, die aan de driejaar lijkse beoordeling door de deelne mende luisteraars werd onderwor pen. Als nummer twee volgde met klein verschil de BBC en als num mer drie op de ranglijst kwam de Deutsche Welle uit de bus. Ird Hannema verbleef van zijn tot zijn negentiende jaar in ons [studeerde in '48-'49 aan de iacademie in Groningen, was lfl-'53 als Amerikaan in Ameri- b krijgsdienst (1 jaar Korea), Srde van '53-'55 aan de John lischool of Art in Oxford, van I aan het Courtauld Institute of ia.(London University). In 1960 nij, na het behalen van het di- „Bachelor of Art" benoemd (üstent aan het Ferres Art Gall- lm in Huil. Diverse exposities 'giverley, Hull en Manchester ga- ^)em reeds veel bekendheid. In (ui exposeert hij een aantal van t Jtilderijen in de Woodstock Gal- fa Londen! Werk van hem vond i in diverse Engelse musea een 'nu bij Heuff zorgvuldig geko- (electie van zijn werken getuigt |rote creativiteit en artistieke ge- en{heid. Deze sterk sociaal bewo- kunstenaar voelt zich speciaal Wrokken tot de portretkunst, in fajzonder tot figuren, die tot de 0D estotenen". de „verworpenen der behoren. Een categorie, waar hij een diepgaande, liefdevolle neelevende belangstelling heeft, hologisch raak en geëmotioneerd ihij van hen impressies te ge in et faUk zijn op deze expositie de figuren van de verslaafde faisdrinkers en zwervers in Huil. I vormen daar een aparte ge nschap (de z.g. Jake-school"), fa van hen hebben in de twee we- ^Jorlogen gevochten, 80% van hen ^^Duitse krijgsgevangenschap ge- (t- Veelvuldig verdrinken zij nu (Van onze correspondent) Alexis Minotis. die vóór de staatsgreep in Griekenland een grote Prometheusrol vervulde en zijn echtgenote Katiha Paxi- nou, buiten Griekenland bekend om haar rollen in „Voor wie de klokken luiden" en „Rocco en zijn broers" hebben ontslag genomen bij het Grieks Nationaal Theater, na een conflict met de militairen die de raad van het bestuur van het theater heb ben overgenomen. Marian Gobius: „Kinderkopje". (Foto L.D. Holvast) herinneringen aan het destijds on dervonden leed. Aangrijpend, soms I schokkend zijn de beeltenissen, die i van hen in uitlopende technieken met grote vakbekwaamheid zijn neer- j gelegd, vooral ook wat hun innerlijk ezen betreft. Dan zijn er ook nog arbeiders, mijnwerkers, invaliden of oude, door smart getekende vrouwen. Gelukkig valt ook een lichter toets in Hannema's oeuvre te bespeuren, o a. bij de meisjes uit de „pubs" dan wel de fabrieksmeisjes, van wie hij er enkele in „Japanse trant" met zuiver observatievermogen heeft weergegeven. Ook enkele, intens teder getekende, dansende kinderen getui gen daarvan. gaat bij dit alles een voor onze begrippen haast ongeloofwaardige wereld open. Het caricaturale en anecdotische, waarvan Hannema in zijn jonge jaren door middel van car toons zo veelvuldig heeft blijk gege ven, valt soms scherp te onderkennen. Kortom: hier is sprake van een ty pisch domein, dat Hannema op een originele en geïnspireerde wijze bloot legt en waarvan het geheel eigene karakter een bijzonder stempel op zijn collectie (ook in mappen aanwe zig) legt. De „niet-poserende" mens staat hierbij m alle inkervende, tragische soms wat de meisjes betreft ook lieflijke en poëtische realiteit voor u. Zonder dat er ook maar één moment sprake is van conventionele plaat j esmakerij Met Paxinou heeft het regime in i Athene er zijn zoveelste geduchte vrouwelijke vijand bijgekregen. Zij is de „grand old lady" van het Griekse toneel. Zonder haar zal het Epidau- ros Festival van 'deze zomer, dat ge wijd is aan klassiek theater, niet veel te betekenen hebben. Minotis en Paxinou vormden in hun beste tijd op hun beurt een ge vreesd paar. een soort „culturele jun ta", die vooral de laatste jaren tot een uittocht van bekende krachten by het Nationaal Theater had geleid. De laatste jaren werd dit theater dan ook schertsend het „theater van de twee" genoemd. Maar op grond van de gunstige condities en vooral het eervolle aspect dat er toch altyd nog van uitging, werden steedis nieuwe krachten gevonden die onder het paar wilden werken. Het heeft in de loop der jaren menig huiveringwek kend .echtpaar uit het klassieke en moderne toneel gestalte gegeven, met natuuriyk voorop Klyaemnestra Agamemnon en Oedipous loc as te. Het is niet zo gemakkelyk te beden ken wie die nu moeten spelen. NEDERLAND 1 - VPRO 6.50 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.06 uur Kenmerk; kerkelijke rubriek 7.32 uur Beestje kijken in de Londense Zoo 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur Kabaret karavaan 8.45 uur Chantage...; film 9.30 uur Jazz uit de States 9.50 uur Speciale berichtgeving 10.20 uur Laatste nieuws 10.25 uur Sluiting NEDERLAND 2 - KRO 6.55 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur Hollywood palace 7.50 uur Bisschop Dionissios 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Silhouet van Alfred Moser 8.50 uur De tovenaar van Oz; sprookjesfilm 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 8.30 uur Het grote podium; Vivaldi en Schumann 10.30 uur Muziek voor de late avond (gr. pl.) HILVERSUM 2 en gióteren Rassenwaaiizin Beste programma van het af gelopen weekeinde: „Vuur op aarde" van de IKOR, uitgezon den gistermiddag van 5 tot 6, een ongelukkig tydstip voor een grote kijkdichtheid. Daarom ver dient het aanbeveling deze sublieme doorlichting van de problemen die zelfs de gering ste poging tot toenadering tus sen Lutheranen van het blanke en zwarte ras in Amerika op werpt, nogmaals uit te zenden. Al die blanken, de dominee en de burgemeester voorop, die te gen de klippen van hun eigen bierkaai op proberen te klaute ren om iets van integratie waar te kunnen maken (met als pover resultaat dat de dominee de laan werd uitgestuurd), waren in hun holpeloosheid tegenover het probleem by na even sympa thiek als de negers, die véél min der verkrampt tegenover dit onderwerp bleken te staan en van wie er een de waanzin van de achterstelling van de negers metterdaad bewees. Een simpele, jeugdige kapper, met baard, die geestelyk en intellectueel de vloer aanveegde met alle blanken waarmee hy in aanraking kwaml Zondag praatten enkele knap pe koppen ook nog over de theo logische e.d. aspecten van hart transplantaties, op een verwar rende manier, maar misschien was het interessant voor de „af gestudeerden" van Kampen. Het programma van Joan Haanap pel was dit keer zonder proble men, met wel aardige cabaret liedjes van Alexander Pola, een goed zingende Ann Burton, en een behoorlijk fragment uit „Slippers", nadat Mary Dressel- huys zich had laten interviewen door haar eigen man, A. Viruly. Er bleek uit dat Mary Dressel- huys op het toneel altyd zich zelf is, aangenomen althans dat zy by dit interviewtje niet „to neel" speelde. L'Arlésienue" De AVRO liet op Nederland II zien hoe Leen Jongewaard zater dag de Televizier-ring kreeg uit gereikt. waarby „Op een mooie Pinksterdag" voor het eerst on- gescensureerd gezongen werd. Daarna kregen we. na de hoogst- artistieke TV-film „L'Arlesien- ne", naar de roman van Al- phonse Daudet, in goede kleu ren een programma van o.a. Jo- han van Minnen, „Retour Praag" waarin huilende Duitsers, die elk ogenblik afscheid van elkaar moesten nemen, te opdringerig en onnodig lang in beeld wer den gehouden. „Danger man" van de TROS schynt een goede spionagefilm te worden, met in de hoofdrol de man die ook de hoofdrol speelt in de serie „De gevangene": Patrick McGoohan. Vonnis in Moskou Zaterdagavond „Het gulden schot", met Herman Stok als gastpresentator, die uitstekend tegen Kees Schilperoort bleek te zyn opgewassen. In „Brand punt" werden een bejaarde man en vrouw geïnterviewd over hun „wyze van leven". Het boeiendst was het tele foongesprek uit Moskou met dr. K. van het Reve over de zware vonnissen tegen de Russische schryvers, met de commentaren van Ed. Hoornik, J. Bernlef en Theun de Vries. Geen van drieën had uiteraard een goed woord voor deze vonnissen over. ook niet communist Theun de Vries, tot voor kort bestuurslid van de CPN. Hier is sprake van onaan vaardbare willekeur en volstrekt onnodige verwerpelyke vonnis sen, zo zei hy. neg voor „Gerrit" De vierde gouden Televisierring is door de lezers van het weekblad Te- levizier dit jaar toegekend aan Leen Jongewaard, voor zijn creaties als Gerrit en opa in de televisieserie „Ja zuster, nee zuster". De tweede prijs was voor Hetty Blok De gouden Te- levizaerring werd in 1964 toegekend aan de vertolkers van Stiefbeen en Zoon (Rien van Nunen en Piet Römer in 1965 viel de eer te beurt aan Toon Hermans. In 1966 ging het team van het satirische programma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" met de eer stryken. VOOR MAANDAG 15 JANUARI Hilversum 1. 402 m. NCRV: 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instr. sextet. 18.20 Uitzending van D'66. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.05 Op de man af, praatje. 19.10 Geestelijke liederen (opn.) 19.35 Ste reo: Lichte gr.muz. 20.00 Promenade- orkest amusementsmuz. opn. 20,30 Het grote Podium: A. Oude muz.; B. Stereo: Omroeporkest: mod. en klas sieke muz. 22.15 Llterama: kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking 22.50 Mozart, schrijver van muz. en brie ven. muzikaal klankbeeld. 23.30 Stereo: Lichte gr muz. 23.55-24.00 Nws. Hllv< 298 r AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Radiojour naal. 18.30 De tafel van (half) ze- I ven: gevar. progr 19.30 Nws. 19.35 R.V.U.: Traditie eh vernieuwing, door Tom Hoogland. NRU20.05 Scala in ternationaal: kunstkroniek. 22.00 In Nederlands lucht: doc. over de lucht verontreiniging. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Jazzpresso: jazzplaten met kort comm-|||g J' maveertiend 23 .55-24 00 Nws GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e Ujn) van 18-20 uur. Voor maandag 15 januari 1968. Johann Sebastiaan Bach. Mis in b. kl.t. Friederike Sailer, sopraan; Mar- garete Bence, alt; Fritz VVunderlich, tenor: Erlck Wenk. bas; Susl Lauten- bacher, viool: Frledrich Milde, hobo; Siegfried Hopf, obo d'amore; Karl Strobel, fluit; Karl Arnold, hoorn; Walter Glelsle. trompet; Continuo: Eva Holderlin. orgel; Herbert Schafer. cel lo: Georg Hörtnagel. contrabas; Der Schwabische Singkrels: Orkest van het 35e Bach Festival in Duitsland: Diri gent: Hans Grlschkat. VOOR- DINSDAG 16 JANUARI NCRV: 7.00 Nws. 7,10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. en mod. or kestwerken (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Volksmuz. (gr.) 8.00 Nws. 8.10 NCRV-lied. 8.13 Oudé gewijde muziek (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Omroep Dubbelkwartetmod. lie deren. 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Theologische etherleergang. 10.35 Stereo: Amsterdam voc. kwart-et met piano: mod. r uz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. Ki.O: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (plm. 12.23 Wij van het land. progr. voor de landbou wers; 12.27 Med. voor land- en tuin bouw; 12.30 Nws.; 12.40 Act.). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag magazine. (16.00-16.02 Nws.j. 17.00 Overlieidsvoorl.: Goodwill voor de Nederlandse Antillen ln de Verenigde Staten. Raymundo Debrot heeft hier over een vraaggesprek met de gevol machtigde Minister C, W. J Jonck- heer en de heer E. J. Alofs. 17.10 Voor de kinderen. Hilversum 2. 298 in. AVRO: 7.00 Nws. 7 10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gr muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Radiojour naal. 8.20 Lichte gr muz. (8 30-8.35 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding, NRU: 9.00 Uitgebreide rep. 9.40 Ste reo: Klein radiokoor: Italiaanse madri galen uit de Renaissance. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen: populair verzoekplatenprogr, (11.00-11.02 Nws.) 11.56 Beursber, 12.00 Klankjuwelen (gr.). 12.27 Med, t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Over- heidsvoorl.: Ultz. voor de landbouw, 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.10 Ra diojournaal. NRU: 13.30 Fllmmuz. 14.30 Rostrum of Composers: mod. muz. AVRO: 15.00 De verdwenen koning, hoorspel, (deel 3). 15.40 Inleiding tot muz.begrip, muzikale lezing. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Scala: Jonge Nederland se kunstenaars: cello en plano: oude muz. 16.25 Voor de jeugd 17.15 Dlxle- t-ime (gr.) 17.30 Tussen 10+ en 20 lichte gr.muz. voor de tieners. Hilversum 3. 240 m. en FM. VARA: 9.00 Nws. 9.02 NAR: Neder landse Artiesten Revue op de plaat. 10.00 Nws. 10.02 Klink-Klaar. zonder nonsens, (met het progr.: Geen ja. Sïen nee). (Om 11.00 Nws.). 12.00 ws. 12.02 Zorro: een progr voor tie ners. 13.00 Nws. 13.02 Ekspres: gevar. platenprogr. (Om 14.00 Nws). 15 00 Nws. 15.02 Er-Jee-Em-Drie. 16.00 Nws. 16.02-18.00 Mix: licht platenprogr» NTS/NOT: 10.20-12 00 Schooltelevi sie. NTS: 18.50 Plpo de clown NTS: 19.00 Journaal. AVRO: 19.06 Moef Gaga. progr. voor de tieners. NTS: 20.00 Journaal AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 20.55 Tom Jones, liedjes- progr. 21.30 Experiment in Siberië, do cumentaire film (BBC-prod.) NTS! 22.20 Journaal. 22.25-23 25 De Be zetting (18), doe. Nederland II ln Zweden, dierenfilm. 19.18 Van ge west tot gewest. 19.35 De 2le eeuw: 14 De steden van de toekomst. 20.00 Jour naal. NTS: 20.20 Dubbelspion: Ga: t- vnjheid op z'n Turks. TV-film 21.10 In kleur: De stad met de beste bedoelin gen, film over de stad Washington. 22.00 Tweeduuster: Mini-Mensen, TV» film. 22.26-22.30 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5