Leidenaars profiteren van hoogbouw in Lisse Leiden had Rennies van te lijden storm en gladheid Italië brengt deze zomer 19 3 O-mode jCeslaagde Igreep uil j etalage Hoogste punt is bereikt VERKOOP "t normaal door F. W. PLESSEN T.I.G. voerde de spanning hoog op MIKERKORLOGE MAANDAG 15 JANUARI 1968 MB ij Leiclse ^juwelier LEIDSCH DAGBLAD iBij een inbraak in een juwe- ferszaak aan het Bevrijdings- ein in Leiden-Zuidwest is jsteravond voor ongeveer en ijfentwintigduizend gulden sieraden en horloges ont- feemd. Na een gedeelte van de etala- •ruit van juwelier F. W. Pies te hebben verbroken deden tot nog toe onbekend geble- daders een geslaagde greep de etalages, waarin een it aantal kostbare voorwer- lag uitgestald. Naast een uurkjot aantal gouden ringen en hed^ngers werden pols- en zak- ^er~B. ir vcprloges gestolen met een op~ meenteraad '™n)fegeven waarde van een kwart an ion. Volksbelangreikt duizendste sleutel uit Voor de woningbouwvereniging Volksbelang" in Lisse was het zaterdag groot feest. Onder meer werd de sleutel uitgereikt aan de bewoners van de duizendste woning van de vereniging en de vlag gehesen in verband met het bereiken van het hoog ste punt van de hoogbouw van 552 woningen (woningwet) in de Poelpolder, waarvan straks ook tweehonderd Leidse gezin nen zullen profiteren. De politie stelt een uitge- 1 u Heid onderzoek in. '%s J ADVERTENTIE ^jjj^Dndanks de grote inbraak van 5 uu zondagnacht j.l. gaat de uff); *Har> ciaar wij een enorme voorraad lur j hebben) JUWELIERSBEDRIJP nalle BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.W. - TEL. 266 uur ;s, jURr.F.RLIJKF STAND VAN LEIDEN Messemaker en P. de Vreugd; ndra, d. v. J. Hockx en A. Coert; ibert. z. v. N. Blankenstijn en M. E. Derendorf; Marco Stefanus Gerar- Ds. z. v. J. S. Monnier en M. G. Ver- Adhlen Haripersad Gerrlt Jan. z. H. Ramautar en E. M. Groen; Jo- rl) innes. z. v. J. Neuteboom en E. M. threuder; Maryon Elizabeth, d. v B. Wilde en A P. Hagens: Willem .vXander. z. v. W. J. Lardé en P. 'Ver|nnendijk; Esther Frouke. d .Verfö We/r H. M. Verheul. GETROUWD Wisse M. Schouten; A Bendeler en C. G. Struijve. OVERLEDEN Meeter. 83 Jr.. gehuwd, geweest l-'W. Meijbroek; A. den Haan. 73 jr. i; A Wallaart, 92 jr., vr.; L. Com- 78 jr.. man. Velen kwamen voor deze plechtig heden bijeen in hotel-restaurant „De Nachtegaal". Aanwezig waren onder V. en de voltallige ge- 'an Lisse, de hoofdin specteur-directeur van de woning bouw en volkshuisvesting in Zuid- Holland, de heer Mackenzie, gede puteerde D. van der Kwaak, wet houder C. J. Piena van Leiden, alsmede wethouder VVesterbeek van Sassenheim, vergezeld van gemeente secretaris Bernsen. De heer P. van Leeuwen, voorzit ter van „Volksbelang", zei dat het 60-jarig bestaan van een vereniging een heuglijk feit is. Maar als alles goed verloopt, dan komt dit vanzelf. Het gaat om de werkzaamheid en produktiviteit van een vereniging. De heer Van Leeuwen memoreerde, dat een jaar geleden de eerste paal voor de 552 woningen in de grond werd geslagen door ..bouw"-gedeputeerde Van der Kwaak. Het bouwen van een dergelijk groot aantal woningen is een gigantisch werk, maar het verloopt vlot De wachtlijst van woningzoeknden bij „Volksbelang" is nog groot. Daar om was de voorzitter er verheugd over. dat ddt grote, project aan „Volksbelang" was toevertrouwd. Bii het 50-jarig bestaan had de vereni ging 550 woningen, nu zijn het er duizend, waaronder 759 eengezinswo ningen en 10 duplexwonóngen. De heer Van Leeuwen wees er vervolgens op, dat Leiden ook bij deze hoogbouw is betrokken. Twee honderd woningen zullen namelijk ten goede komen aan Leidse gezin nen. Hij maakte bekend, dat de dui zendste wonting was toegewezen aan het echtpaar A. Tanneman. De voor zitter feliciteerde het echtpaar met dit feit en bood een enveloppe met inhoud aan. In twee bussen begaf het gezel schap zich vervolgens naar de Poel- polder, waar op het adres Ooievaar straat 10 de sleutel werd uitgereikt aan het echtpaar Tanneman. De eerste bezoekers van deze woning waren burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf en eohtgente, gedeputeerde Van der Kwaak en het bestuur van „Volksbelang", gevolgd door de ove rige genodigden. De volgende festivi teit was het hijsen van de nationale driekleur door burgemeester De Graaf wegens het bereiken van het hoogste punt van de bouw van de 552 woningwetwoningen. Hierna opende de heer m. Hordijk, oud- vcorzitter van „Volksbelang", een proef woning. De laatste officiële handeling was de opening van de eerste gereed ge- Academische examens Aan de Leidse universiteit is ge slaagd voor het kandidaatsexamen culturele antropologie: de heer P. E. A. H. Bijvoet (Hillegom). ADVERTENTIE )e Rami antwoordt niet" De toneelvereniging „Tot Iéders 1 SI lenoegcn" heeft zaterdagavond voor 5kl8en bijna volle zaal van de Leidse Ichouwburg een voortreffelijke voor telling gegeven van het toneelstuk m. ,De Rani antwoordt nfet" van J. J. m lR'. Willemsen. De „Rani" is een schip van de iderjj Van Maren en Van Royen. oudste van de twee directeuren, i Royen, meent, dat het alleen logelyk zal zijn betere financiële :sultaten te bereiken met de harde jn in het beleid, die hij voorstaat, iyn compagnon voelt niets voor een akelykheid die gespeend is van el- e zedelijke grondslag. Het kost de charmante zakenrela tie Daphne Verlaine (die tevens ge heim agente van Rusland is) niet zo heel veel moeite om Van Royen met het uitzicht op een half miljoen plus nog haar liefde, voor een smerig plan te winnen, waarmee het leven van de bemanning en van de kapitein van de „Rani" op het spel staat. Van Royen vertelt Van Maren j niet de afschuwelijke bijzonderheden van de overeenkomst, maar zoals la ter blijkt, heeft Van Maren het on derhoud tussen die beide „gelieven" af geluisterd. Hij maakt met de kapitein, die door chantage tot acceptatie van de reis werd gedwongen, een tegen- plan. Dit blijft echter achter de schermen, zodat de toeschouwer evenals Van Royen in het stuk, het juiste verloop pas aan het einde ver neemt. De spanning stijgt als de klok in het kantoor van de rederij de laatste zestig minuten vóór het fatale ogenblik begint af te tellen. Om drie uur zal kapitein Smulders, wiens schip dan onder Amerikaanse vlag vaart, een boot van de Russi sche marine ontmoeten en het zes- centimeterkanon daarop afvuren. De anders zo vastberaden Van Royen Wordt onrustig, want de „Rani" meldt zich niet zoals t ken. Als Van Maren hem dan ver telt dat zijn gesprek met Daphne op bandje is vastgelegd en vervol gens met het (onware) bericht komt dat' VanRoyen'szoon zich aanboord van dat Russische schip bevindt op weg voor een bezoek aan zijn vader, dan slaat Van Royen's stemming tot volledige wanhoop om. Nu moet Smulders een tegenop- dracht worden gegeven, maar Van Maren, die alléén over de code be schikt haast zich niet. Hij stelt zijn voorwaarden. O.a. mag Van Royen een huwelijk van zijn dochter Vera met Van Maren niet verhinderen hij neemt maatregelen dat de agente in verzekerde bewaring komt. Dan roept Van Maren over die radio de „Rani" op en Smulders meldt zich. De boot bevindt zich op slechts veer tig mijl van IJmuiden De rol van de leiding gevende di recteur Van Royen, die later moest afzakken tot een smekend berouwvol mannetje, werd door Nico Blanken stijn op zo juiste wijze vertolkt, dat hem daarvoor veel lof toekomt. In Coby Pieterse weerspiegelden zich de stemmingen, die de omstandigheden van de dochter Vera bij haar oprie pen. De door moord, geld of liefde onbewogen agente werd door Corry van Doorn goed gespeeld. Het spel van OttoTissing kreeg als tegenspe ler van de hoofdpersoon vanzelf wat minder aandacht, maar de tenslotte triomferende Van Maren vergde ook niet meer dan een rustig handelend optreden, dat gaaf werd gegeven. Jo Bodenstaff zette een echte zeekapi tein op de planken, behalve dan zijn bijzondere verwensingen die hij tot Van Royen richtte, daar zijn we in 1968 toch écht een beetje van geschrokken, maar dat is dan kritiek op de schrijver van het stuk. Zoekt U een goed voor f 30,— en f 40.—. Of het allerbeste van f 200,en f 400.—. Roamer Citizen. Eterna Certina Prisma, Junghans, Ewe, Anker. Heileger v. d. Water HAARLEMMERSTRAAT 181 HEEFT HET Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. komen premiewoning door drs. J. Poot, directeur van N.V. Euro wonin gen. Het echtpaar K. der Weduwen uit Den Haag ontving de sleutel van deze woning uit handen van mevr. De Graaf—Theling. De feestelijkhe den werden besloten met een lunch in ,De Nachtegaal", waar door nog verscheidene personen het woord werd gevoerd. Rectificatie In het ingezonden stuk van dr.F. P. Muller, dat in het LD. van zater dag werd opgenomen, is een regel weggevallen. In dit stuk doet dr. Muller enige suggesties om de inten siteit van het verkeer op de Rijnsbur- gerweg te verminderen. De zin. zo als die in onze krant van zaterdag had moeten staan, luidt: Allereerst komt het er op aan, dat de motorrij tuigen, die tot het doorgaand verkeer behoren, langs een andere route wor den geleid, en wel bij voorkeur zoda nig dat ze buiten het centrum Leiden blijven. Cursus begint met rijsttafel De door K. en O. in Leiden te orga niseren oriëntatie-cursus over het huidige Indonesië wijkt in opzet af van de geijkte cursussen: de eerste, woensdag te houden, introductie avond wordt geheel begonnen in In donesische stijl. t.w. met 'n gezamen lijke rijsttafel, waarbij Indonesische dames als gastvrouwen zullen optre den onder de tonen van gamelanmu- ziek. Na afloop van de maaltijd wordt aan de hand van dia's en een film een lezing gehouden over het dage lijkse leven in Indonesië. Op de vol- ADVERTENTIE Leidse Grunnegers vierden „nijjaar" Traditiegetrouw kwamen de leden van „Ons Grunnegerlaand" vrijdag 12 januari bijeen in de Jacobazaal van „Den Burcht". Ondanks de koude en de slechte toestand van de stra ten kon de voorzitter, de heer J. G. Fokkema, een geheel gevulde zaal hartelijk welkom heten. Hij keek even terug in het afgelopen jaar, maar keek ook in de toekomst in ver band met het vijftigjarig bestaan van de vereniging, dat in 1972 zal zijn en waarvoor hij nu alvast een jubileum fonds in het leven wil roepen. Hij besloot zijn inleiding met allen „Veul heil en zeegn" toe te Na het zingen van het Groningse lied Van Lauwerszee tot Dollard tou" werd een nieuwjaarswens uitgespro ken door „Pait en Grait". Beiden waren gekleed in Gronings kostuum en kwamen in hun wens even terug op de belevenissen van het oude jaar en wensten het bestuur en de leden alle goed toe voor 1968. Ver der werd de avond gevuld met wat leutige schetsjes ditmaal gebracht door mevrouw Lanting uit de stad Groningen, bingospel, waarmee mooie prijzen gewonnen konden wor den en samenzang van Groningse liedjes. De aanwezigen werden getracteerd op „kouk en olie wieven". De stem ming was voortreffelijk, de avond dus. Quick is goed. Ko drinkt 't. Per schaats naar huis ADVERTENTIE Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! gende (vijf) avonden komen diverse facetten, zoals de politieke, de econo mische en de godsdienstige situatie aan de orde. Ook zal gesproken wor den over de positie van de vrouw en de rol, die zij bij de laatste ontwikke lingen heeft gespeeld. Prof. dr. A. Teeuw sluit de lezingencyclus af met het behandelen van het onderwerp „Het moderne Indonesië in de spie gel van zijn literatuur", waarbij zijn dochter Amandi (van het Wiegewaai- cabaret) voordraagt uit Indonesische werken. De gladheid en .de daarop aansluitende storm hebben dit weekeinde ook in Leiden veel Navolgbare vondsten Riva: overhemd jurk met in- J gezette coltrui in een andere J i kleur. Leren bandje als ceintuur J bevestigd langs zig-zag geplaat- i J ste knopen. Sentario: botengele creaties a i met donkerblauw lint afgebiest. a j Tiziani: een shawl of cein- f f tuur rokken met een extra f afknoopbaar voor- en achter- pand hoeden met voiles. l Ognibene: donkere ensem- bles met witte plastron en met f t wit afgebieste manchetten. De kleuren: wit en citroen- t geel oranje en marineblauw t beige en wit goudgeel en rose turquoise en marine- f t blauw. t i modemedewerkster) Italië een vorstelijke (Door Mode i aangelegenheid, ven en markiezen maken er uit wat men aan moet. En ook al hangen de ijspegels aan de beroemde Treve- fontein, in de boutiques rond het na bijgelegen Piazaa de Spagna laten de Romeinse couturiers hun nieuwe lente en zomercollectie door beval lige adellijke jonge dames showen. Zaterdag begon de Italiaanse mo- deweek met een plechtigheid in het Palazzo Venezia, waar bij de ingang een erewacht stond opgesteld, om over de macht van de Romeinse en Florentijnse modevorsten geen mis verstand te laten bestaan. Hoog waardigheidsbekleders in de haute couture spraken genodigden vanaf hun gouden tronen toe. Het leek net echt, al waren de zittingen wel wat versleten. Na de shows die Riva. Tiziani. Ognibene, Sentario en Gregoniana dit weekend gaven, staat het vast dat Italië de rokken twee tot zes centi meter boven de knie houdt. Zeer mat te pasteltinten zullen deze zomer de felle kleuren verdringen. Riva. Ogni bene, en Gregoniana gebruikten rood. donkerblauw en groen alleen in binatie met wit, om daarmee tot rassende contrasten te komen. Waren de jurken die men deze winter ontwierp nauwelijks positie japonnen te onderscheiden, het volgende seizoen geeft keur aan sterk getailleerde mantel pakjes met lange tot over de heup reikende jasjes, van de in Parijs populaire dokter Zjivago-ljjn. Het ziet er echter naar uit dat de Britse film Bonnie en Clyde nog meer in- ongerief veroorzaakt. De ene val- en slippartij volgde op de andere en bovendien deden zich in vele gevallen lekkages voor. Het barre weer had tot gevolg dat diensten als de E.H.D., de brandweer en de po litie talloze malen moesten uit rukken. Het aantal aanrijdin gen in deze stad was echter de afgelopen twee dagen miniem. De autobussen hebben zater dagavond nog tot vrij laat ge reden, maar zij kwamen de vol gende ochtend met enige traging de weg op. Vele inwoners van omliggende plaatsen zagen door de plotselinge gladheid geen kans om Leiden eerder dan zondagochtend te verlaten. Twaalf ingezetenen van buitenge meenten bijvoorbeeld hebben door het uitvallen van enkele busdiensten de nacht van zaterdag op zondag door gebracht in het wachtlokaal van het Leidse politiebureau aan de Van Zon neveldstraat. Vele café's bleven za terdagnacht langer open dan officieel is toegestaan, maar in verband met de noodsituatie heeft de politie l dit betreft, knijpen. De straten waren zo glad, dat som mige slimme Leidenaars de (ge leende) ijzers onderbonden en per schaats op weg naar huis gingen. In de Haarlemmerstraat zouden midden in de nacht zelfs schaatswedstrijden op touw zijn gezet! Op het voetpad langs de Stations weg kwam zaterdagavond een 60-ja- rige Boskoopse boomkweker door de gladheid zo ongelukkig te vallen dat hij zijn linkerdijbeen brak. Op de Langebrug was het een 34-Jarige Lei- denaar, die tijdens de gladijspriode ten val kwam. De onfortuinlijke voetganger kreeg een hoofdwond. Een andere Leidenaar van dezelfde leeftijd viel eveneens in de nacht van zaterdag op zondag op het ijs en wel in de Herenstraat. De man liep een dieps vleeswond op. In ai deze geval len zorgde de E.H.D. voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. Een strooiwagen van Rijkswater staat, die op de grote wegen de glad heid moest mee helpen bestrijden, bleef zaterdagnacht in de Breestraat steken. De Leidse politie verleende assistentie. iFoto L.D./Holvast) Storm De storm, die op de gladheid volg de, heeft vooral in het Leidse Mors- kwartier danig huisgehouden. Van een inaanbouw zijnd flatge bouw aan de Diamantlaan werd een grote stellage weggeslagen. Dat ging met zoveel kracht gepaard dat een lichtmast als een lucifershoutje knapte. Er ontstond kortsluiting, waardoor de straatverlichting in de omgeving uitviel. In dezelfde omge ving waaide een bouwkraan omver. Langs de Vondellaan en langs de Rijndijk braken de kappen van een groot aantal lantaarnpalen af. De losgerukte kappen, die in de meeste gevallen aan de bedrading bleven hangen, zijn door de brandweer ver wijderd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Door lekkages in de waterleiding stroomde in de afgelopen nacht het water de toegangsdeur van de open bare school aan de Maresingel uit. De waterleidingbuis bleek op drie plaatsen te zijn gesprongen. Het wa ter stroomde van de eerste verdie- ping naar beneden, waardoor alle oogje toe willen j gangen blank kwamen te staan. Bij het Gemeentelijk Administra tiekantoor aan het Stationsplein sprong in de nacht van zaterdag op zondag een buis van de verwarmings installatie. Er ontstond in dit kan toor veel wateroverlast. Het water stroomde ook de kelder van dit grote gebouw in, waarin het Leidse woning- inrichtingsbedrijf Van der Klugt zijn opslagplaats heeft. De schade aan opgeslagen goederen zou ruim vijf tigduizend gulden bedragen. vloed op de Italiaanse mode zal heb ben, want de organza-jurkjes van Ti ziani deden bijvoorbeeld sterk aan die uit de jaren dertig denken. Bij Riva waren verreweg de mees te tuniekcreaties te zien. Over Ber muda's hadden mannequins hemd- japonnen aan met als originele vondst een donkerblauwe ingezette coltrui onder de openstaande kraag. Zeer slank afkledende mantelpak jes met stolp-plooien en brede tus- sengezette taillebanden waren de stokpaardjes van Ognibene. Tiziani gaf voor 's avonds de voorkeur aan sarina-jurkjes van donkerblauwe cre- De mantelpakjes bij Ognibe- ne-Zendman sprongen in het oog. door de plastrons. pe georgette met nauwe goudkleu rige strassmanchetten. Sentario sloot vrijwel al zijn crea ties in kostschoolstijl asymmetrisch. Gregoriana voelde meer voor dub- belknoopssluiting, stuk voor stuk klei ne variaties op een thema dat wel licht de inzet op een korte 1930- mode wordt, al hangt dat natuurlijk ook af van de Parijse couturiers, die de volgende week hun collecties zul len showen. Fa milieberi cl i teil (Overgenomen uit andere bladen) Getrouwd: W. G. C. Ljjbers en H. van der Meer, Rotterdam: H. Aber- son en Anette A. Westenberg, Den Haag. OverledenAntonetta Pieternella Digna Druif-De Vos, 66 j.. Amster dam; Sophia Stenfert Kroese, 83 j„ Huis ter Heiden: C. Vrougdenhil, 61 j.. Rotterdam; Ronald Boehlé, 31 j., Rotterdam; Elisabeth Tomina Cor nelia Dommisse, 79 j.t Den Haag; Wijbrand Dekker, 41 j., Vlaardingen; Anne Rosema, 61 j., Rotterdam; Gijs- bert Sonneveld. 76 J., Rijswijk; Hen drik ter Brugge, 60 j., Rotterdam; Maria Louisa Muller, 88 j„ Den Haag; Andrianus Hendrikus Pieter Johan nes Ingenhoes'van Schaik, 77 j., Den Haag; Martha Heybroek-Meeter, 83 j.. Den Haag. Hercules-turnster derde en vierde Mej. C. Stins (Here. Hygiëa, Noord Scharwoude) is gisteren winnares ge worden bij de voorwedstrijden voor het Nederlands kampioenschap tur nen voor meisjes, die gisteren in de school aan de Durieustraat werden gehouden. Ook bij deze wedstrijden dreigde het slechte weer roet in het eten te gooien. Tal van deelneemsters kwa men veel te laat binnen, hetgeen aan de och tend wedstrijden een wat rom melig karakter gaf. Het peil van de wedstrijd viel over het algemeen mee, al voerden heel wat turnsters van de uitzonderlijk zware verplich te oefenstof sommige onderdelen niet of onvoldoende uit. (Een aantal deel neemsters schreef op het laatste ogenblik af; angst voor de verplichte oefenstof?). De winnares, C. Stins. werkte verrassend goed. Ondanks een val van de balk en een zwakke paardsprong eindigde zij met royale voorsprong als eerste. De uitslag: 1. C. Stins 55.95 pnt„ 2. R. Godschalk (DOO) 53.65, 3. M. v. d. Bos (Hercules, Bodegraven) 53.25, 4. J. Schouten (Bodegraven) 52.00 pnt., 12. Y. Brandt (Leiden) 37.60 pnt. Berry Dingjan (Brunhilde) en P. Blonk (Donar, Bodegraven) stonden wel ingeschreven, maar kwamen niet op de wedstrijd uit.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3