EIDSCH DAGBLAD Zelden zo'n snelle dooi Jt Hongeropstancl Chinese boeren Enorme brand in Rotterdam b n.v. v. d. velde Citroën lanslag p Tito erijdeld Ramp voorkomen Toenemende handel in verdovende middelen Ons land één grote ijsbaan (§ucf cericht 1 maart 1860 MAANDAG 15 JANUARI 1968 No. 31482 teur: E. A. E. van Dishoeck kfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen f 15,75), f 4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 j Cambodja Ie Cambodjaanse president us Sihanouk heeft ver- ard dat de Cambodjaanse itie een samenzwering te- het leven van president van Joegoslavië heeft ver- ld. President Tito brengt jisdag een officieel bezoek Cambodja. ident Sihanoek zei dat de politie i communistisch Chinese bende d opgerold, die in het bezit was driehonderd granaten van kaliber en verscheidene ders. De gearresteerde samen- erders zullen door een militaire htbank worden berecht. j tijd verspreidden Cambod- communisten vlugschriften arin president Tito wordt afge- tilderd als een verrader van de nmunistische zaak en een lakei het „Amerikaanse imperialis- Cambodja heeft uitgebreide (igheidsmaatregelen getroffen de Joegoslavische president te chermen. President Tito brengt het ogenblik een staatsiebezoek Pakistan. iu mZ (yj sei ,1,1 jt ankbemanning Assisteerde lij geboorte (i sneeuwstorm n>t eerste stuk speelgoed dat (Je kleine Christian Schneekloth zijn geboorte vrijdag kreeg is model van de tank van het tduitse leger waarin hij ty- hefpns een sneeuwstorm is gebo- i":n: De echte tank werd donder- lacht naar het plaatsje insdorf gedirigeerd, waar iuwbuien het voor mevrouw teekloth onmogelijk maak- om naar de kraamkliniek te De tank met zijn kostba- lading haalde het ziekenhuis xclu^hter niet. Onderweg moest de ikbemanning assistentie ver- len by de geboorte van de klei- Christian. Het hele zesde ba- ion verkenners van het West- Itse leger heeft daarop de ba- geadopteerd. ceder en kind maken het op ogenblik uitstekend. Pen-Centrum protesteert '!t bestuur van het Pen-Centrum jrontwaardigd over de op 12 jan. ïoskou tegen een aantal schrij- uitgesproken vonnissen. „Deze als een nieuwe blijk van into- van Sowjet-autoriteiten je- schrijvers en intellectuelen in kring verontwaardiging ge- zo verklaart het bestuur van Yederlandse Pen-Centrum, heeft met verbijstering kennis en fmen van de zwaarte der voninis- zeven, vijf, twee en één jaar •beid in een strafkamp. Het erbij het hoofdbestuur van de itionale Pen-club met kracht [gedrongen dat dit bij de be- Sow jet-overheden zal protes tegen de verwerpelijke vorm Irechtspleging tijdens dit proces. Ispreekt zijn vertrouwen uit dat internationale schrijversorga- Itie als geheel zich volledig achter ^Veroordeelde auteurs zal scharen >traf" ADVERTENTIE ■WEERBERICHT ians op regen niet KNMI in De Bilt verwacht alpheden- tot morgenavond: aan- pelyk opklaringen en hier en jr een bui. Later toenemende be- fcing met tegen de avond kans op Ten. Matige tot krachtige, af en harde wind uit westelijke richtin- i. Weinig verandering in tempera- (Opgemaakt om 11.40 uur). 16 augustus 1968 h op: 08.41 uur: onder: 16.58 uur. fan op: 17.37 uur; onder 09.48 uur. [Water in Katwijk: 3.46 en 15.57 ater: 11.59 en - .- t nummer bestaat uit 14 pagina's (Van onze Rotterdamse correspondent) Vierentwintig uur nadat op het terrein van de N.V. Pakhuis- meesteren, tegenwoordig een bedrijf van Pakhoed aan de Oude Maasweg in het Botlekgebied in Rotterdam, een explosie was gevolgd door een felle vuurzee in een tank met viereneenhalf miljoen liter vliegtuigbrandstof met een hoog octaangehalte, kon worden gezegd, dat een ramp was voorkomen. De zeer ver moeide en verkleumde brandweerlieden van wie sommigen een etmaal in touw waren geweest, zagen zondagmiddag om twee uur hun strijd met het vuur en het barre weer met succes be kroond. Persoonlijke ongelukken hadden zich niet voorgedaan. Met enorme krachtsinspanning hadden de blus sers verhinderd, dat de huizenhoge vlammen, die uit de met kerosine ge vulde tank loeiden, vat hadden kun nen krijgen op een van de andere tanks van Pakhuismeesteren aan de Derde petroleumhaven. Sommigen daarvan zijn gevuld met chemicaliën, die by ontbranding uiterst giftige dampen kunnen verspreiden, zodat een evacuatie van woonwijken niet denkbeeldig was geweest, zodra het vuur zich met die tank had ingela ten. Men zegt dat men door het oog van de naald is gekropen. De ernst van de situatie wordt ook gekarak teriseerd door het feit dat minister Beernink ve~i Binnenlandse Zaken, zich van uur tot uur op de hoogte liet houden Min tien graden Hoewel de temperatuur, die zater dagmiddag zeker tien graden onder De voorgevel en een zijmuur van de St. Lucaskerk in Den Bosch zijn zaterdag, vermoedelijk tengevolge van vorst, ingestort. Twee personen kwamen hierbij om het leven. De kerk is ruim vier jaar oud. Zie pag. 12. nul bedroeg, de taak van de brand weerlieden extra zwaar maakte, is die in zekere zin toch ook een bondge noot geweest, want daardoor konden de bedreigde tanks niet zo snel warm worden. De yzel die zaterdagavond en -nacht neerviel, maakte de wegen zo spiegelglad, dat aflossers het ter rein van de brand in het geheel niet of met zeer grote vertraging bereik ten. Uiteraard was men zeer bevreesd, dat de brandende tank die een dikke vette rookmassa uitstuwde, zou bars ten, waardoor de brandende kerosine over de rand van de gracht zou stro men en zo bij in de buurt staande reservoirs zou kunnen komen. Die vrees heeft bestaan tot zondagmid dag toen plotseling het vuur wat ver minderde, hoewel zeker nog niet alle brandstof was verbrand. Men greep die kans gretig aan om de gloeiende massa met schuim af te dekken, waarna de bestrijding van deze brand tot een goed einde was ge bracht. Tweede explosie Zondagochtend was van een tweede tank met kerosine, waarschijnlijk door de sterke verhitting, eveneens de kap afgevlogen. Het vuur kreeg echter geen kans, omdat deze tank vrijwel geheel was leeggepompt en onmiddellijk zeer doeltreffende maat regelen konden worden genomen. Voor zover men tot op heden heeft kunnen nagaan, moet de explosie zijn ontstaan door een zeer sterk druk verschil tijdens het overpompen van de brandstof in een zeeschip, dat in de Derde Petroleumhaven lag. De schade is uiteraard groot, aan vankelijk sprak de 36-jarige direc teur van Pakhuismeesteren, de En gelsman M. Ch. B. Cook, van een kleine miljoen gulden, maar het ziet er naar uit dat het bedrag aanzien lijk hoger ligt. De brand in een tank met kerosine verspreidde enorme zwarte rookwolken boven het Botlekgebied. Zó glad was het in tal van plaatsen in ons land door de ijzel, dat geen slee nodig was voor ivintersport vlakbij huis: een stuk papier ivas al voldoende. De foto hieronder is genomen aan een dijk in Amsterdam-ioest. Meer dan tweehonderd hon gerende Chinese boeren zijn door communistisch-Chinese soldaten gedood, toen zij de vo rige maand in de provincie Kwantoeng opstonden tegen de leiding van voorzitter Mao Tse-toeng, aldus een bericht van radio-Moskou, dat in Tokio beluisterd werd in een uitzen ding in de Japanse taal. Het betrof hier een oproer, dat een gevolg was van levensmidde- lenschaarste in de tweede helft van december vorig jaar. Het drama speelde zich af in een dorp op 112 km afstand van de provinciale hoofdstad Kanton. In de Sowjetrussische uitzen ding werd verder gezegd, dat het verzet tegen Mao zich thans van de steden naar de dorpen op het platteland heeft verbreid. De maoïsten hebben het bewind overgenomen in het autonome gebied Ninghsia Hoei, in het noordwesten van Rood-China. Er is een revolutio nair comité ingesteld, aldus radio- Lansjou, aangehaald door het Hong- kongse blad „Sing Tao Evening Post". Het comité is opgericht na een hevige strijd, waarin „de agenten van de Chinese Chroesjtsjow (d.L president I/ioe Sjao-tsji) ten val zyn gebracht". Lioe en z(jn agenten, aldus de radio, gebruikten het gebied sinds lang als bolwerk van het kapitalisme en als wijkplaats voor een groot aantal re actionairen. In Tibet zijn gevechten uitgebroken tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-toeng, aldus een bericht van Nationalistisch-Chinese zijde. Ook in de Chinese provincie Tsjinghai dat aan Tibet grenst) en Kansoe zou den opnieuw gevechten zijn uitge broken. De tegenstanders van Mao zouden onder commando staan van Joe Ji- hsin. militair bevelhebber van het district Tibet. Er zou gevochten wor den in de Tibetaanse hoofdstad Lha sa en in Golmo en Toenhoeang. Joe zou vorig jaar zijn gearresteerd op beschuldiging van onenigheid met de partij, het communisme en de ge dachten van Mao Tse-toeng. In sep tember werd hij vrijgelaten- De Mongoolse minister van Buiten landse Zaken heeft zaterdag bij de Chinese zaakgelastigde in Oelan Ba- tor geprotesteerd tegen de behande ling die een Mongoolse regeringsde legatie op weg naar Vietnam door de Chinese Rode Garde heeft onder gaan, meldt radio-Moskou. Over de aard van deze „behandeling" werd verder niets meegedeeld. (Van onze Arnhemse correspondent) De illegale handel in verdovende middelen stijgt de laatste Jaren on rustbarend. Van 1 januari tot 1 no vember van het vorig Jaar hebben opsporingsambtenaren een respecta bele hoeveelheid narcotica in beslag genomen: ruim 51 kilo Indische hen nep (marihuana), ruim 8 kg opium, 48 ampullen morfine en ruim 25 kg hasjiesj. Dat deelde het ministerie van Justitie ons desgevraagd mee. Speurwerk van Interpol en tal van politiekorpsen hebben ertoe geleid, dat vorig jaar tot 1 november 234 verdachten konden worden gear resteerd, van wie 202 mannen en 32 vrouwen. Daarbij waren 16 Jongens en 8 meisjes beneden de leeftijd van 18 jaar. In totaal werden gedurende die periode 129 narcoticazaken be handeld. De laatste tijd worden de geruch ten steeds sterker, als zou Arnhem, mede door zijn topografische ligging ten opzichte van Duitsland, bezig zijn een centrum te worden van de inter nationale sluikhandel in „drugs". Zelden werd een strenge vorstperio de zo snel en' radicaal uit ons land verdreven als dit weekeinde. In de provincies, waar zaterdagochtend nog meer dan twintig graden vorst werd gemeten, stond het kwik gisteroch tend al boven het vriespunt en gis teravond op ongeveer tien graden. Een verschil van meer dan dertig graden binnen 36 uur! Of de vorst zal terugkeren is nog niet te zeggen. Voorlopig blyft het weer in de komende dagen onbesten dig met nog enkele depressies, die re gen en wind veroorzaken.. De overgang van strenge vorst naar dooi is overigens met een flinke chaos gepaard gegaan. De ijsregen, die in ons land viel, maakte in korte spanne tijds de wegen tot spekgladde ijsba nen, waarop lopen en rijden nauwe lijks mogelijk was. Talloze automobi listen durfden het niet meer aan ver der te gaan. De politie werd over stroomd met verzoekjes om familie- lllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllil iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii leden te waarschuwen. In het Am sterdamse politiebureau alleen al brachten veertig personen de nacht door. Automobilisten, die wel hun weg vervolgden, moesten dat vaak met een fikse schade bekopen. Een glij partij eindigde soms tegen een boom, lantaarnpaal of een andere auto. Maar over het algemeen kan men zeggen, dat alleen in uiterste nood zaak met minimale snelheid werd gereden. De patrouillewagens van de politie konden niet uitrukken. Buslijnen over het gehele land werden gestaakt. ^Taxi's moesten de talloze aanvragen I onbeantwoord laten. Want al durf- den de chauffeurs het aan, zij kon den vaak niet verder doordat de Ijzel zich op de voorruit vastzette. De Spoorwegen hadden minder last. De moeilijkheden bleven daar beperkt tot gisterochtend, toen enkele treinen moesten uitvallen doordat het trein personeel niet tijdig op de stations kon arriveren. Zo was het ook op Schiphol. Met een enorme hoeveel heid bestrijdingsmiddel was men de gladheid op de luchthaven te lijf ge gaan. Met succes. Maar toch konden enkele toestellen niet op tijd vertrek ken, omdat het personeel er nog niet was- In Mussel en Vledderveen (Gr.) werden enkele auto's geheel onder het stuifsneeuw bedolven. Gistermiddag zaten nog sommige van deze wagens muurvast in de sneeuw, die door de yzel met een zware ijskap was over goten. Op de Tongerseweg in Maastricht gleed gisterochtend omstreeks half twee een zware tankwagen met ont plofbaar vloeibaar ethyleengas tegen Vrouw lag dood onder de sneeuw (Van onze Groningse correspondent) In het Friese Heeg is zaterdag onder de sneeuw het ontzielde li chaam van de 71-jarige alleenwo nende weduwe Jeltje Scheltinga— Louwsma gevonden. Haar stiefzoon, de 52-jarige C van Scheltinga deed deze ontdekking. De vrouw heeft ongeveer een dag en een nacht on der de grote hoop sneeuw gelegen. Veel kinderen hebben rondom de sneeuwhoop gespeeld, zonder dat zij de vrouw hebben opgemerkt. Waarschijnlijk is de vrouw donder dagavond voor het naar bed gaan nog even naar buiten gegaan, om bloemen uit een bloempot te verwij deren. Tijdens de hevige sneeuw jacht, die op dat moment woedüe, is zij, naar men aanneemt, gevallen en met haar hoofd op de bloempot terecht gekomen. Ter hoogte van haar slaap werd een wond aange troffen Het Is niet geheel duidelijk of de vyouw is overleden ten ge volge van de val, of dat zij door de koude werd bevangen. ADVERTENTIE V. ZUYÏ.EN V. NIJEVELTSTR. 372. WASSENAAR, TEL. 3013 JOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 een boerderij. Gelukkig ontplofte de wagen niet. Met behulp van de brandweer kreeg men met veel moei te het gevaarte weer op weg, maar de chauffeur mocht vanwege de gladheid niet meer verder rijden. Pas om tien uur gistermorgen mocht hij weer ach ter het stuur klimmen. Toen was trouwens over het gehele land de grootste ellende weer achter de rug. De dooi zette zo snel door, dat het verkeer bijna overal weer vlot op gang kwam. Omstreeks het middaguur draaide de verkeersmolen ln heel Nederland vrij normaal, al was hier en daar een ondergelopen weg of een gladde oprit nog wel erg hinderlijk. In Limburg en Krimpen aan de Lek had men toen ook nog een elektrici teitsstoring van enkele uren achter de rug en in midden-Limburg zat men gisteren een groot deel van da dag in de kou, doordat de toevoer van aardgas was uitgevallen. Het is nog niet bekend, hoe groot de schade is, die deze storing van tien uur aan de kulkenbroedbedr JJ ven heeft toege bracht. Voor de rivieren staan de moeilijk heden nog te wachten. De dooigrens in de bergen is tot3.000 m. hoogte gestegen, zodat sterke was is te ver wachten. Wij vernemen dat de lees beurt bij het alhier gevestigd departement der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen aanst. Donderdag, 16 Januari vervuld zal worden door on zen met zooveel lof beken den novellist en kunstkenner, den heer T. van Westrheene Wz. Gisteravond, den zoge- naamden koppermaandag, vierde de alhier gevestigde typographische vereeniging „Lourens Jansz. Coster" haar 14de jaarfeest in de Stads gehoorzaal.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1