gespannen voet en Chinezen even Palamedes Wereldtitel Manoeuvre SASSENRELLEN IN MALEISIE Moskou vraagt Parijs gebruik atoombasis in Frans-Guyana BRIDGE i SCHAKEN i PW' - m i m {A AND AG 15 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD (Van een speciale verslaggever) In de Maleisische Federatie hebben hevige onlusten plaats- jevonden. Vooral de noordelijke havenstad Penang moest het m\ ntgelden. De onlusten begonnen met demonstraties tegen de Revaluatie van de straits-dollar, die door de brede massa (en ,eg0 oor de Chinezen) als veel meer waardevast dan de sinds een mi aar bestaande Maleisië-dollar was beschouwd. De Maleisië- ollar was echter niet in waarde verminderd, oio; enie demonstraties waren georgani- voc teerd voor de links-georiënteerde Labour Party, welke voornamelijk Chinezen als leden en Penang als hoofdkwartier heeft. De regering heeft daarop het partijbureau ge sloten en een aantal Labour-leiders pearresteerd. De onlusten kregen al pauw het karakter van een rassen conflict, waaruit gangsters en le- geheime organisaties winst tten te slaan. oeala Loempoer, de hoofdstad Maleisië, krijgt men altijd te Jhoren, dat de in de federatie wo- fjnende rassen (Maleiers, Chinezen Indiërs) zijn samengesmolten itot één natie. Vooral sinds de beëin- Kiging van de Indonesische con- prontatiepolitiek tegenover Malei- er dus geen buitenlandse bedreiging meer bestaat die de be volkingsgroepen bijeenhoudt jvraagt het rassenprobleem echter er aandacht. Malakka (de oostelijke gebieden de Maleisische federatie op ieo, vallen buiten de telling) iestaat de bevolking van 10,5 mil- r 45 procent uit Maleiers 40 procent uit Chinezen, iet resterende percentage bestaat oornamelljk uit Indiërs. Chinezen, die dus in aantal ■uwebjks voor de Maleiers onder- demineren in de economie, irwyi de Maleiers het bestuur, iet leger en de politie in handen ebben. Al bezitten de meeste Chi- lezen het Maleisische staatsburger schap, zij hebben op geen stukken de zelfde rechten als de „boemi poetras", de „zonen van het land", met wie de Maleiers worden bedoeld. het regeringswerk nemen de Chinezen nauwelijks deel. In het kabinet zijn slechts de ministers Economie en Financiën Ohine- Tal van beroepen mogen niet ie worden uitgeoefend door Chinezen Chinese studenten krijgen geen beurzen voor studie in het buiten land. De Chinezen zijn duidelijk op zichzelf staande bevolkings groep gebleven, met Chinese scho len, kranten en organisaties. De loyaliteit van veel Chinezen geldt dikwijls minder het „gastland" dan „moederland". Al is de com- p| munistische propaganda in Malei sië verboden, een deel van de jon gere delegatie kijkt vol bewonde- en trots naar het nieuwe Chi- Gevaar voor toekomst gevaar voor hun toekomst in Maleisië zien echter de Chinezen (onverschillig waar hun loyaliteit igt) in het door de rege I in? gepropageerde „Maleisiërinsg- programma", dat voor de Maleiers ook handel, industrie en allerlei 1 ambachten openstellen moet. Het 'Rl gaat om takken van de economie die tot dusver het monopolie van de Chinezen zijn geweest. De Ma- en| leiers op hun beurt vrezen dat zij over enkele tientallen jaren in hun eigen land tegen de mum* zul len staan als er een vrije concur rentie wordt gehandhaafd met de ijverige en vaak ook intelligentere Chinezen. Daarom verlangen zij dat nu al maatregelen worden ge nomen die voorkomen dat de Chi nezen op elk gebied gelijke rech ten krijgen. Ongetwijfeld komt daar een zekere vrees voor communistisch China ill) bij, dat mocht het ooit expan sionistische acties willen ontplooi en -- in zijn buitenlandse Chine zen een bruikbare vijfde colonne zou kunnen hebben. Realistischer Is in dit verband echter de vrees voor een herleving van het com- 'J munistische verzet, dat indertijd in Maleisië vooral in Chinese kringen veel steun kreeg. De ontevredenheid onder de Chine zen is de laatste tijd toegenomen. ZU zien in het programma voor „Maledsiëring" een tegen hen ge richte rassendiscriminatie. De door de regering in het leven geroepen .■Mara" (organisatie ter ontwikke ling van het Maleise bevolkings deel) heeft immers tot doel de Maleiers met staatshulp de kans ie geven gebieden binnen te drin gen die de Chinezen altijd als hun arbeidsterrein hebben beschouwd. „Mara" is met dit doel een trai ningsprogramma gaan uitvoeren, dat jonge Maleiers uit landelijke gebieden opleidt voor handel en industrie. Voorts moet een groter aantal Maleiers de gelegenheid krijgen om in het buitenland te gaan studeren. Een ander „Mara"- project zal van duizend Maleiers per jaar goede handelswerklieden moeten maken. „Mara" zal de Ma leiers zelfs met kapitaal en advie zen moeten bijstaan bij het op richten v. transportondernemingen en andere flinke zaken. De activi teiten van „Mara" gaan zelfs zo ver dat zij initiatieven moet ne men voor „joint ventures" met ei gen of buitenlandse maatschappij- Tot het .Maleisiëringsprogramm a" behoort ook het bevorderen van de Maleise taal, die nu al de of ficiële taal is en die iedere kan didaat voor ambtelijke functies in de toekomst zal moeten beheer sen. In de landelijke gebieden spre ken zelfs de Chinese kinderen ech ter geen woord Maleis. Van Rappard „zwarte schaap' De burgemeester van Gorinchem. mr. L. R. J. Ridder van Rappard ls zaterdagavond in Berg en Dal door de Nijmeegse carnavalsvereniging ,,'t Swerte schaop" aangewezen als het grootste zwarte schaap van Ne derland in het afgelopen jaar. De adviescommissie van de vereniging was unaniem van mening, dat de wijze, waarop de uitingen en de per soon van de heer Van Rappard door de vele publiciteitsmedia zijn behan deld (over o.a. de seksualiteit), on waardig zijn geweest en de perken van het fatsoen vaak te buiten gin- gn. De Nijmeegse verkiezing van een zwart schaap is een jaariyks terugkerend evenement. Vorig jaar werd als zodanig de toenmalige Am sterdamse hoofdcommissaris van politie, de heer Van der Molen, het slachtoffer. De dagen rond Kerstmis en nieuw jaarsdag zijn die der bezinning. Het is een terugblikken naar wat was. Het zijn ook de dagen, die soms wat meer tijd gunnen om te lezen, te bladeren ook in paperassen, die maanden en soms jarenlang welhaast vergeten werden, maar nu opeens weer naar waarde worden geschat. Zo bladerend in het oud notulen boek van „Palamedes" trof ik merk waardige zaken aan. Enkele wil ik U hier vermelden. Uit de notulen van de gewone bijeenkomst van het be stuur op 6 augustus 1849! „Door de klagten van eenige leden, wordt het Bestuur van dit Gezelschap genoodzaakt om te beginnen met de 22e Augustus e.k. zingen, fluiten en dergelijke bij de Schaakvergaderin gen, de goede orde storende, volgens onze wettelijke bepalingen (zie Hoofd stuk vyf, art. 5), telkens met 15 cen ten te moeten beboeten". TENGKOE ABDOEL RAHMAN, MATIGENDE INVLOED Labour Farlv door de links-radicale „Labour Party". Niet alleen die communis tisch geïnfiltreerde „Labour Party" baart de regering echter zor gen. Ook de orthodox-islamitische en sterk nationalistische pan- islamit.ische Maleierspartij, die haar centrum heeft in de oostelijke provincie Trengganoe, maakt het haar moeilijk. Een andere partij, de „Actiepartij voor het Volk", die in het buurland Singapore zetelt, heeft met haar Maleisische vertak king tot dusver nog niet veel te betekenen, maar het is voor de regering al evenmin prettig dat steeds meer Chinezen met ontzag kijken naar het Chinese Singapore, waar zich onder de dynamische premier Lee Kwang Jew indruk wekkende ontwikkelingen voor doen. j In elk geval is Maleisië op dit mo- I ment nog lang geen eenheidsstaat. I Gemengde huwelijken komen zel den voor en bovendien practisch I alleen tussen wat meer ontwikkel- den. Een hindernis voor de samen smelting van de rassen is overi gens niet aleen de exclusiviteit en arrogantie der Chinezen, maar vooral de islamitische religie der Maleiers, die huwelijken met „on gelovigen" niet tolereert. Het rassenvraagstuk zal ongetwijfeld nog meer dan nu het geval is op de voorgrond treden in Ma leisië wanneer eenmaal de gema tigde minister-president Tengkoe Abdoel Rahman, voor wie veel Chinezen grote achting hebben, van het politieke toneel is ver dwenen. In Tiflis, in de republiek Azer- beidsjen, strijdt deze maand de bijna 46-jarige wereldkampioen Iser Koe- perman uit Kiew een duel van 20 partijen tegen de 23-jarige fysiek ijzersterke Andris Andreiko uit Riga met als inzet de hoogste dameer. Wat Tsjegolew niet gelukt is, zijn landgenoot in een match te verslaan, gaat Andreiko nu proberen. Hoewel hij naar onze mening sterker speelt dan Tsjegolew en beslist kansen heeft, zien we de troon van de o.i. meest complete matchspeler in een tweekamp dan wel eens wankelen maar nog niet omvallen. Andreiko heeft gezegd de juiste taktiek te hebben gevonden om Koe- perman te bestrijden. Maar Koeper- man weet dat elke speler zijn zwakke punten heeft. Ook zijn uitdager. Een ervan is dat Andreiko nerveus wordt als hij in het nadeel komt. De nodige kalmte en koelbloedigheid kan hij dan byna niet opbrengen. Een mo rele steun voor Koeperman is dat van alle partijen die beide spelers tot nu toe tegen elkaar speelden en vier door hem werden gewonnen. De overige eindigden in remise. Uit deze tweekamp volgt hier de bijzonder boeiende zesde party. In vergelyking met b.v. de vierde par- Bridgevraag dezer week: West gever, OW kwetsbaar. West past noord één harten oostspe ler heeft: 10 3, H B 9 7, O H 10 3, A H 6 3 Wat zou u met dit oostspel in de gegeven situatie doen? Ant woord elders op deze pagina. (Van onze Parij se correspondent) De Sow jet-Russische regering heeft Frankrijk te kennen ge geven in de toekomst graag ge bruik te willen maken van de basis op het voormalige ver banningsoord Duivelseiland, vanwaar Frankrijk sinds enke le jaren zijn eigen experimen ten met kernwapens onder neemt. Die aanvraag heeft de Sowjet-Russische regering de vorige week ingediend bij de deputatie van twee Franse mi nisters, Debré en Schumann, die dit weekeinde terugkeer den van een werkbezoek aan Moskou en andere Russische steden. Tydens dat bezoek werden in het byzonder problemen van economi sche en wetenschappeiyk-technische aard besproken, die in het raam van Nederlanders naar „Berliner Woche" In Berlyn begon zaterdag de „Ber liner Woche", die beoogt een uitwisse ling te verkrygen van de in Oost en West levende gedachten op het ge bied van de beeldende kunst. De dele gatie uit Nederland bestaat uit Henk Schilling (monumentale kunst) en Arnold Hamelberg (beeldende vorm geving). Arnold Hamelberg, die o:a. by bewegingstheater „Bewth" werk zaam is, zal in Berlyn de nadruk leg gen op „samenwerkende activiteiten", zoals beeldende vonngeving, bewe ging, architectuur enz. Nieuwe directeur Arnhems museum De adjunct-directeur, tevens waar nemend directeur van het Gemeente museum Arnhem, de heer Joh. Mek kink is per 1 januari 1968 benoemd tot directeur van het Gemeentemu seum Arnhem. Hij volgde daarmede de heer A. J. de Lorm op, die in ver band met zijn gezondheidstoestand sinds mei 1965 zyn werkzaamheden als directeur moest beëindigen. de Frans-Russische samenwerking werden gesteld. Ten aanzien van de kleurentelevisie, die wel het belang- rykste object van die samenwerking vormt, hebben de Russen een zekere ongerustheid geopenbaard over de vorderingen van de Franse industrie. Om de produktie van kleurentelevi sie-apparaten op te voeren, die nu nauwelijks aan de Russische vraag kan beantwoorden, had de regering in Parijs tevoren al een reorganisa tieplan gelanceerd. De ministers hebben tevens beves tigd dat in Moskou overeenstemming was bereikt over Russische ruimte vaartuigen, die in de toekomst ook met Franse elektronische instrumen ten zullen worden uitgerust. Het Russische verzoek van de atoombasis in Guyana gebruik te mogen maken, schynt voor de Fran sen volslagen onverwacht te zijn ge komen. De minister voor het weten schappelijk onderzoek, Schumann, is in Moskou het antwoord dan ook schuld:«g gebleven, om de aanvrage eerst aan het staatshoofd, president De Gaulle, voor te kunnen leggen. Yvonne Paul niet voor politierechter (Van onze Haarlemse oorrespondent) Yvonne Paul, de vrouw die ge ruime tij'd in de vertrekhal Schiphol verbleef omdat haar rr malen de toegang tot de Verenigde Staten was ontzegd, zal morgen niet voor de Haarlemse politierechter verschynen. De officier van Justitie heeft nameiyk besloten de dagvaar ding, tegen haar uitgebracht we lokaalvredebreuk, met het oog op de laatste rapporten over de gezond heidstoestand van de vrouw, in te trekken. Het ligt in de bedoeling de vrouw voor verdere verpleging doen opnemen in een ziekenhuis. Yvonne Paul werd vorige week uit de vertrekhal van Schiphol verwij derd en in Haarlem verhoord door de offioier van Justitie mr. Bredius en de reohter-commisï Vervolgens werd ze overgebracht naar de vrouwengevangenis in Am sterdam. Mr. Bredius zei ons bil, te zijn dat de zaak-Yvonne Paul nv vanuit de juridische in de privé- sfeer was gekomen. Het aftroeven van een aas waar mee de partner reeds een slag had gewonnen, gold in het grijze verle den als het summum van bridge-on- nozelheid. Dat die manoeuvre toch wel eens een keer goed kan zyn, be de jonge Utrechtse speelster Mekel. De situatie kwam voor in een gróót-slembod en het dan aftroeven van een eigen aas ver eist moed en inzicht. A H 4 9 A V O A H V 10 7 4 «f» A V 10 5 2 9 B 7 3 8 6 5 2 *10 7 3 W O 4 B 9 8 7 6 3 10 2 O B H 9 6 2 v H 9 8 6 5 4 O 9 3 B 8 5 4 Noord gever, NZ kwetsbaar. Noord (Van Dyk> opende met één klaver oost intervenieerde moe dig met één schoppen zuid en west pasten noord bood drie rui ten. In het door NZ gebruikte bied- systeem betekende dit, dat noord een enorm sterk spel had, hetgeen mevrouw Mekel op de zuidplaats aanleiding gaf tot het geïnspireerde bod van vier harten. Voor noord was het nu niet moeiiyk zeven harten te bieden en zo had het biedsysteem nu tenminste ook eens iets goeds op zyn geweten Tegen zeven harten kwam west uit met een kleine schoppen en zuid maakte de vrouw. Vervolgens wer den op tafel (noord) twee hoge troe ven geïncasseerd, waarby gelukkig ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim irillllllllllllllliililllillliillllilliiH 'oor zuid bleek dat de kleur zich netjes gedroeg. Hoe nu in de hand te komen om verder troef te trek ken? Zuid bedacht zich geen ogen blik, speelde schoppenaas van tafel troefde dat met harten zes in! Hierna kon troef worden gehaald en de rest was eenvoudig. Het was na- tuuriyk geen bijzonder lastige ma- ivre maar hy was wel spec taculair. De Amsterdammers Mulder-Van Oppen die in NZ tot zeven harten kwamen, zagen zich door oost voor redbod gesteld van zeven schop pen. Moest dat gedoubleerd worden? Noord waagde toen zuid op zeven schoppen paste maar zeven Sansatout en er werd met schoppen uitgekomen. Die start beroofde zuid van een kostbare entree, de schop penvrouw, en de vooruitzichten le ken uitermate somber. De snit tegen klaverheer leek ge doemd te mislukken, dus besloot noord maar éérst zyn ruitenkleur af te gaan spelen. Onder ruitenaas ver scheen toen onmiddeliyk de boer, waardoor zuids ruiten negentje de held van dit spel werd. Zonder een beetje geluk, vaart géén bridger wel! H. W. Filarski Amsterdammer neergeslagen en beroofd De 47-Jarige Amsterdamse elec- tricien J. C. Koster is, toen hy in de nacht van zaterdag op zondag zyn woning aan de grote Houtstraat in de hoofdstad binnen ging, door twee onbekende mannen neergeslagen en beroofd van veertienduizend gulden. De heer Koster, die een eigen be- dryfje heeft, kreeg, toen hy zyn nlngdeur opendeed, een dot met ether in zyn gezicht geduwd. Tege- ïyk gaf men hem een klap op het hoofd. De overvallers die binnen achter de deur stonden, haalden daarna het geld uit zyn binnenzak, De heer Koster is in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. Zyn overvallers moeten, gezien de wyze waarop de overval werd uitge voerd, geheel op de hoogte zijn ge weest van het feit, dat de heer Kos ter met zo veel geld op zak huis zou komen. Antwoord op bridgevraag: Eén van de principes der „vroe gere" biedsystemen was, dat wanneer men doubleerde nadat een tegenparty met één in een hoge kleur (schoppen of harten) had geopend, dit „automatisch" Inhield dat men een sterke steun voor de andere hoge kleur mee bracht. Vele Amerikaanse bied systemen berusten nog op dat principe, maar de Italianen heb ben het geheel los gelaten, zy doubleren „gewoon" om een be- hooriyk sterk spel aan te geven wanneer er toevallig sterke steun is voor „de andere" hoge kleur, biykt dat later wel. Ge noemde situatie kwam voor tij dens de wedstryden van het „bridgecircus Omar Sharif". On ze Nederlandse Jeugdspeler Förch paste met dit oostspel, de Italianen Belladonna-Garozzo boden toen vier schoppen in NZ en maakten dat. Filmster Omar Sharif, een uitstekend bridge- speler, doubleerde wél en boek te daarmee een groot succes. Zyn partner had H 8 6 2 O B 8 V B 10 7 5 4 2 en het eindcontract werd vier klaver voor OW-vyf gemaakt! Dubbele winst. Het resultaat was des te opvallender, omdat Demouly- Sharif erin slaagden ons meest ondernemende paar, Kreyps- Slavenburg van een vier schop penbod af te houden. Voor het geval u het spel wilt uitleggen, noord had A 9 7 9 A 10 8 5 4<>AV5*98en het bied- verloop ging: noord een harten oost doublet-zuid twee schop pen-west drie klaver-noord drie schoppen-west, tenslotte vier klaver einde. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll li DAMMEN m lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU ty moeten we vaststellen dat Andrei- r nu alles aan heeft gedaan om overwinning te behalen. Hy krygt zyn zin om een hekstelling met twee schyven op de lange lijn te spe len (denk aan de eerder gepubliceer de party Andreiko-Sybrands) maar Koeperman vindt in dit moeiiyke spelgedeelte de juiste weg. Andreiko wit. Koeperman zwart. 1. 33-29, 19-23; 2. 35-30, 13-19; een door zwart geweigerde Roozenburg- spelsysteem. 3. 30-25, 20-24; 4. 29x20, 15x24; Een veel toegepast antwoord op wits eerste openingszetten. 5. 31- !6, hier blykt uit dat wit anders wil dan gewoon. Hy gaat verwikkelingen zieken. 8-13; 6. 36-31, 10-15; 7. 41- 36, 14-20; 8. 25x14, 9x20; 9. 31-27, 5- 10; Op zwart 17-22 dat gunstig hjkt omdat de twee om twee door 32-28 niet gaat, vervolgt wit met 36 of 37- heeft dan de hekstelling. Later krygt hy toch zijn zin. 10 40-35, 4-9; 11. 46-41, 10-14; 12. 34-30, 20-25; 13. 37-31, 25x34; 14. 39x30, 17-22; en hier gaat zwart in op de bedoeling van wit. Een prachtig gevecht volgt nu. 15. 41-37, 11-17; 16. 43-39, 2-8; 17. 49- 43, 6-11; 18. 44-40, 1-6; 19. 39-34, dit inden wy een enorme zet. 24-29, wat in dit soort standen toch al le- vensgevaariyk is, gaat niet wegens 43- 39 en zwart ontkomt met zyn volgen de zet niet aan schyfverlies. Met zyn tekstzet dwingt wit zyn rivaal en ruilmanoeuvre die het zwarte centrum van zwart verzwakt en daar moet wit het van hebben. 14-20; 20. 25, 24-30; 9-14 en 24-29 komen niet in aanmerking 21. 35x24, 19x39; 22. 25x14, 9x20; 23. 43x34, 3-9; Koeperman ■■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim „By rondvraag wordt het voorstel gedaan, om studenten geheel uit te sluiten, doch de meerderheid ver klaart zich hiertegen. Aangenomen wordt het voorstel om Heeren Offi cieren, die zich aanmelden, als Bui tengewoon Lid, zonder Ballotage, aan te nemen". „Door een der leden voorgesteld om de leden te verpligten vroeger op de byeenkomsten te komen, stelt de President als eenig middel hiertoe voor, het vaststellen eener boete, het geen echter wordt afgestemd". 13 Februari 1855: „By ondervin ding gebleken zynde, de geregelde verzending van Sissa (een schaak- tydschrift) vertraging ondervindt, wordt besloten deeze als vroeger te doen brengen en halen door een daar toe aangestelde persoon, die zig tevens zal belasten met berging en opruiming der borden en stukken na afloop der schaakbyeenkomsten, zul lende hiervoor met Kerstmis en Nieuwjaar van de leden eene fooi ont vangen". Op 9 Mei: De President deelt mede, dat hy by ontstentenis van een vroe ger (dus op 13 Februari) aangeno- persoon, zynen oppasser met de verzending van Sissa en het oprui- der zaal heeft belast, zonder gel- delyk bezwaar voor het gezelschap En wel zeer merkwaardig is het te lezen (in de notulen van 29 oktober 1879) dat: ,Met algemeene stemmen voorstel van den Hr. v. d. Hoek aangenomen wordt om voor rekening der Kas een Schaakspel aan te kopen ten dienste van de leden, die behoefte mogten hebben hun eindspel tot volgende vergadering stand te bewaren!" Zou men toen niet op het idee ge komen zyn de stand der stukken te noteren? mjÊjÊM 11 i r dezelfde PROBLEMEN i m m m m Es mm m s s s B B. B' Wit: Kf4, De4, Tg8. Zwart: Kd7, pion c7. Wit geeft mat ln twee zetten. Andreiko 24. 34-29, 23x34; 25. 40x29, nu is 13- 19 verhinderd door 32-28 en 27-21. Op 9-14 speelt wit 48-43. Nu moet zwart een stuk verliezen. Op nu 14-19 of 20-25 volgt 29-23. Op 22-28, 32x 23; 17-21, 26x17; 12x41, 23x1; 41-46 heeft wit 'n goed eindspel met 'n stuk meer. Ook kan wit na 9-14 direct 29-23 spelen met heel goed spel. Maar zwart vervolgde met: 25. 20-24! 29x20, 15x24; Wit kan niet 32-28, 22x 33, 38x20 wegens 17-21. 27. 50-44, 24- 30; 28. 48-43, 9-14; 29. 43-39. 14-19; Wit mag nu niet 38-33 wegens 22-28, 13-19 en 17-21. 30. 27-21, 16x27; 31. 32x21, wit verandert van taktiek. Ver der doorspelen in de hekstelling geeft hem niets. Zwart beheerst het cen trum. 18-23; 32 45-40, 13-18; 33. 31- 27. 22x31; 34. 36x27, 30-35; 35. 40-34, 17-22; 36. 37-31! Op 37-32, 22x31; 26x37. kan zwart 19-24 dreigt 23-28. Wit is nu verplicht tot 44-40, 35x33; 38x20 waarna zwart 23-28, 32x23, 18x 40. neemt. 11-16; Iedereen zou nu doodsangsten uitstaan dat 't stuk op 27 zou worden weggehaald. 37. 38- 33. 8-13; 38. 42-38, 19-24; 39. 47-42, 22-28; 40. 33x22, 24-29; Zwart speelt in nypende tydnood. i 1? m t m ii m i m Bi «r m Wit: Ke7, Lb5, Lf4, pion c7. Zwart: Kb7. Wit geeft mat ln twee zetten. 41. 39-33, 29x49; 42. 22-17, 49x32; 43. 17x37, 18-23; 44. 37-32, 35-40; 45. 33- 28, 23-29; 46. 21-17, 40-44; 47. 42-38, 7-11; 48. 28-22, 44-49; 49. 17-12, 49- 40; 50. 22-17, 11x22; 51. 27x18, 6-11; 5 31-27, 11-17; 53. 12x21, 29-33; 54. 38x 29, 40x1; en zwart had de remise in een party die hem vooral na de 36e zet kopzorgen zal hebben gegeven. Een enorme party. Freek Gordyn. Visserij en Deltaplan De Deltacommissie van het vlsse- rjjtchap heeft in Zierlkzee een hea ring gehouden, waar gesproken is over de consequenties voor de vis serij van de aanstaande afsluiting van de Greveilngen en het Brouwerrs- havensegat. Tijdens deze hearing brachten vertegenwoordigers van de vereniging voor Zeeuwse visserij - beiangen Zevibel en van plaatseRjke verenigingen in Ouddorp. Brulnisse, Zierlkzee, Thoien, Hontenlsse en Phi lippine de volgende punten naar voren, die hun sorgen baren i Het nog steeds uitbiyven van de wettelijke schaderegeling voordevis- sery op grond van art 8 van de Del tawet, het gevaar dat nog voordat de inhoud van de Deltaschaderege ling bekend is, de mosselkwekers voor de keus zullen worden gesteld tussen compensatie door middel van mossel percelen in de Waddenzee en uitke ring. in geld. Gesproken werd ook over de moge lijkheid van een uitkoopregeling voor mosselkwekers in verband met het verloren gaan van percelen in Zee land, waardoor een aantal bedrijven zal moeten afvloeien. Men vroeg zich voorts af of de nieuwe visseryhaven van Stellendam na de sluiting van het Haringvliet nog wel berykbaar zal blyven voor de vissery. Per te- lergam zullen de vissers de vaste com missie voor de vissery uit de Tweede Kamer, die op 24 januari vergadert, deelgenoot maken van hun zorgen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11