Niet is kapitein de grote maar Mao stuurman" Kopen of huren van bloembollenmachines 111 Rijnsburg exposeert Zwitserland bloemen Blaiberg weer aan beterende hand 99 Brug over Gouwe draait weer AR!VRIJDAG 12 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD j Groot probleem voor vele kwekers I (Van onze bloembollen- ook rekening mee gehouden, dat de delen zelf maken of kan men ze bete medewerker) lonen van hei, eieen nprsonepl en rte konen1? Reirie heren kwamen fnf r)e medewerker) j jjdens de mechanisatietentoonstel- voor het bloembollenvak in de 11 hal van de veiling Hobaho in t vertelde een kweker, dat het pwoordig erg moeilijk is te be- *n welke machine te kopen en reik tijdstip. tie kweker had het rapport van Landbouw Economisch Instituut ^et Instituut voor Tuinbouwtech- 11 over de „Kostenaspecten van de jjbanisatie in de Bloembollen- bekeken en wist het toen he- jkal niet meer. .Nog niet zo lang 4 pen faalden we in onwetendheid, i Jenk je het enigszins te weten en j daardoor wordt de beslissing J dlyker". Hij zou liever industrieel T.die kon tenminste alles bereke- m gb deze kweker inderdaad dat fcf jfOrt heeft gelezen, dan heeft hij jiewezen een zeer serieuze man te «[Het rapport is op zich niet zo ||lijk te begrijpen, maar velen ra- al in paniek als er tabellen in ijn, die ingewikkelder zijn dan het formulier. Het is hen vaak niet lijk te nemen, want veel kleine trnemers in de land- en tuinbouw 'na de lagere school te hebben »ten meteen op het bedrijf van jr of familie mee gaan werken, imigen hebben hun kennis uitge- 1 via avond- en dagscholen, j- vele ouderen moeten het nog jen van hun ervaring. Een erva- die niet meer meetelt in een waarin „in een jaar meer omver jt gekegeld, dan vroeger in tien aldus de voorzitter van het tingsbestuur van de mechanisa- jjjntoonstelling, de heer Anes. 'eter Kritieke avid .La- lonen van het eigen personeel en de tarieven van de loonwerkers heus niet op de hoogte van 1965 zullen blij ven. Degene, die de tijd neemt om deze tabellen te bekijken, zal kunnen zien, bij welke loonkosten de zgn. kri tieke oppervlakte verschuift. Men moet dan wel de uurlonen van zich zelf en het personeel weten. Ook daaraan mankeert nog wel het een en ander. Om bij de kweker te blijven, hij wist deze cijfers globaal wel. Steeds meer kwekers gaan zich interesseren voor de kosten. Hij was echter meer be zorgd over de beslissing van het ko pen van een bepaald type rooima- chine. Dit is meestal het knelpunt door het zuur. Het zuur in tulpen kan met de snelheid van een pestepide mie om zich heen rgjj pen inde grond. Een partij tulpen, die op vrijdag werd gerooid, had niets, of hoege naamd geen zuur en het gedeelte dat, 's maandags uit de grond werd ge haald, bevatte al meer dan vijftien procent. De schimmel woekert voort: in feite was dat gedeelte waardeloos Richtlijnen rreldhandela- if^ferentie Als bloembollenkweker is het dan moeilijk. Het grote vraagstuk voor de kwekers is meestal of de loonwerker op het moment, kan komen, dat de bollen er om vragen. Staat de eigen machine klaar, dan kan men aan de gang gaan. De opstellers van het rap port hebben dit „beschikbaarheids- nut" genoemd. In het rapport staat ook te lezen, dat men slechts richt lijnen kan aangeven. De ondernemer zal zelf moeten beslissen. Dat laatste wordt steeds moeilijker. De klacht over de industrie, die het zoveel gemakkelijker had, kan men niet helemaal onjuist noemen, maar 11 I in feite staat de directeur van een oppervlakte industrieel bedrijf net zo hard te 1 L dubben over een onbelangrijke aan koop als de bloembollenkweker. Dit valt op te maken uit een boekje, uit gegeven voor het Nederlandse Cen trum van Directeuren. In het ene gedeelte behandelt drs. E. v. d. Wolk het vraagstuk of men een gebouw moet gaan huren of gaan kopen. De staffunctionarissen helpen hem dik wijls eerder op kronkelwegen dan aan een rechte lijn. In de vorm van een gesprek van staffunctionarissen ont dekt de lezer, dat ieder zo zijn eigen visie heeft, die is gebaseerd op de mogelijkheden die men ziet voor de eigen afdeling! Aan de hand van, ta bellen met cijfers, waaronder belas tingtechnische, probeert ieder zijn ar gument te staven. In het tweede gedeelte van het boekje behandelt J. P. H. Baily het vraagstuk of men moet „Maken of kopen?" Moet men bepaalde onder- m al degenen, die niet weten of bedrijf groot genoeg is om te me- lllllllllliseren, een beetje te helpen, fe rapport verschenen. De onderzoe- ir. W. G. de Haan van het LEI Irs. R. Vissïa van het ITT, heb- getracht het punt te vinden, waar tweker beter de loonwerker kan B komen om het werk te doen zelf een machine te kopen. Dit l heet de kritieke oppervlakte, i kan deze stellen op ongeveer an- IIIIHKIfalf tot twee hectare. En veel be en draaien om dat punt. i tabellen is weergegeven, welke mine bij welke oppervlakte goed- fcr is dan het huren van de loon ier. De onderzoekers hebben er Oe Block en e ■Udink naar Neiv Delhi beter kopen? Beide heren kwamen tot de zelfde conclusie voor de industrie als de onderzoeekrs voor die bloembol lenmachines; „we kunnen slechts ar gumenten geven, we kunnen slechts theoretische voorbeeld stellen en die men in zijn eigen bedrijf kan inpas sen of als leidraad nemen. De on dernemer moet zelf beslissen". En dat is moeilijk. Suezkanaal binnenkort vrijgemaakt De Suezkanaal-autoriteit heeft mee gedeeld, dat binnen enkele dagen de pogingen in het kanaal kunnen be- vijftien schepen, die sinds de juni- ginnen voor het bestrijden van de oorlog het kanaal niet meer uit kun nen. Israël heeft verklaard geen be zwaar te hebben tegen de Egyptische operatie als de schepen het Kanaal via de zuidzijde verlaten. Krijgsgevangenen Egypte en Israël wisselen vandaag hun krijgsgevangenen uit. Het Internatio nale Rode Kruis in Genève maakte gisteravond bekend, dat de beide rege ringen hebben besloten de vierdui zend Egyptenaren en ongeveer twin tig Israëliërs vandaag al onder het A IKTTVfT) toezicht van het Rode Kruis bij El \y JJ tO°'Cll Drastische huurverhoging kampeerterrein in Noordwijk Reeds sedert de aankoop door de gemeente in 1953 huren de heren J. de Wit en H. C. de Wit van jaar tot jaar een complex duinter rein aan de Kapelieboslaan in het Langeveld in Noordwijk, ter grootte van bjjna vier hectare. Deze grond was bestemd voor het waterleiding bedrijf, doch zolang het bedrijf de grond niet nodig had, exploiteerden de heren De Wit daarop een kam peerterrein. Hiet ziet er naar uit, dat het duin gebied nog geruime tijd als zodanig ln gebruik zal kunnen blijven en daarom nemen B. en W. dat het aan beveling verdiend ingaande 1 april a.s. een huurovereenkomst voor meerdere jaren aan te gaan. Dit zal de huurders meer zekerheid geven en tevens de mogelijkheid bieden de accommodatie van het terrein aan te passen aan de ontwikkeling van het kampeerbedrijf van de heren De Wit Tot nog toe betaalden zij een pacht van f 3844.- per jaar. Mede gelet op de steeds gunstiger wordende exploi tatiemogelijkheden, die het terrein biedt, wensen B. en W. te komen tot een huurprijs van f. 12.000 per jaar. Bij wijze van overgangsprijs zal van 1 april 1968 tot 1 april 1969 een huur van f. 8.000.- gelden. In de commissie van openbade werken bestond over dit voorstel geen eenstemmigheid. De grootst mogelijke meerderheid kon zich echter met het voorstel vereni gen. Schip vraagt sleepboothulp Het Amsterdamse schip „Banggai" (8838 ton) van de N.V. stoomvaart maatschappij Nederland zit vast op de Adlerbank in de Oostzee ten noord oosten van het Oostduitse schierei land Rügen en heeft vanmorgen sleepboothulp gevraagd. Het Duitse schip Ernst Schneller was vanmor gen naar de „Banggai" onderweg. Bedankt voor beroep Ds. F.Harinck, predikant van die Gereformeerde Gemeente in Bent huizen, heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar Rot terdam-Hoogvliet. hoger risico jeugdigen De koninklijke toeristenbond ANWB is alles behalve overtuigd van de noodzaak om voor automobilisten on der de 23 jaar het eigen risico bij wettelijke aansprakelijkheid tot f150 te verhogen. Zij grondvest die con clusie voorshands op basis van de thans bekende overwegingen der schadeverzekeraars. Het is de ANWB niet bekend, dat jonge mensen slech ter of onveiliger zouden rijden dan personen boven de 23 jaar. Het gaat, aldus de ANWB, niet zozeer om de leeftijd, dan wel om de ervaring van de automobilist. Een jongeman met twee jaar rijervaring zal, gezien Zijn over het algemeen groter aanpassings vermogen, aan het verkeer beslist wel veiliger kunnen rijden dan iemand van bijv. 55 jaar, die twee jaar Gedurende februari in Migros-zaken de plaats van bestemming te krij gen. Om een goede goördinatie tussen alle medewerkers te verkrijgen, heeft Cock Veldhuis in de expositie ruimte van de Rijnsburgse bloemen veiling „Flora" een model op ware Chinezen op Nederlandse schepen zijn gevaar Rijnsburg gaat in februari in Zwit serland een (kleurige) propaganda- actie voeren voor de bolbloemen, die in dit jaargetijde de huiskamers zo vrolijk kunnen opsieren. In alle fi lialen van het zo bekende Micros concern een van de grootste af nemers van in Rijnsburg geveilde bloemen zullen exposities worden ingericht ter stimulering van de ver koop van bolbloemen. Het is duidelijk, dat deze exposities, die door de bekende Hillegomse bloemsierkunstenaar Cock Veld huis (geassisteerd door een staf van bekwame medewerkers) zullen wor den opgebouwd niet zo maar in en kele dagen kunnen worden gerealiv Een ingewikkkeld schema moet het mogelijk maken om in veertien da- i gen geheel Zwitserland van oost naar west en van noord tot zuid te be strijken en zodoende in totaal veer tig exposities in te richten. Van Ba sel tot Lugano en van Genève tot Davos zal men daardoor in februari kunnen genieten van de kleuren- schoonheid van Rijnsburgse tulpen, narcissen en hyacinten, die met hon derden kisten tegelijk in koelauto's naar Zwitserland zullen worden ge transponeerd. De inrichting van de exposities moet in de avonduren en 's nachts geschieden, want de verkoop moet overdag gewoon kunnen doorgaan. In de MigTos-filiaien gelden gedurende j de maand februari bijzondere aan- j rijbewijs heeft. De conclusie van de I biedingen van tulpen en narcissen, j ANWB is dan ook dat hoe jonger men I Daardoor verwacht men in Rijns- WnüfinfiP «tlirlfllt f*ïl het rijbewijs haalt, des te beter men bui;f. dat men de handen vol zal oiuucmuu rijdt en zal blijven rijden. I krijgen om deze blomen op tijd op J protesteerden tegen grootte gemaakt, zodat men een In zicht kan krijgen hoe men straks de stands het snelst kan opbouwen. Men hoopt van deze proefexpositie straks in Zwitserland vee] gemak te hebben. Foto LD/Holvast. Ook in Frankrijk binnenkort transplantatie De toestand van dr. Philip Blaiberg, de derde harttransplantatiepatiënt ter wereld die in Kaapstad wordt verpleegd, verslechterde gisteren aan vankelijk enigszins maar werd later weer aanzienlijk beter toen vocht was afgetapt dat zich rond het nieuwe hart had verzameld. Blaiberg ont ving zijn nieuwe hart tien dagen ge leden en dit was de eerste maal, dat er een korte periode van achteruit- voor de veiligheid De politieke gezindheid van de Chinese bemanningen aan boord van Nederlandse schepen is een gevaar voor de Neder landse koopvaardij. In tijd van oorlog is ook voor de koopvaar dij een belangrijke taak weggelegd en deze zou wel eens erns tig kunnen worden doorkruist door de aanwezigheid van vele duizenden uit comm. China afkomstige bemanningsleden, voor wie niet de kapitein maar Mao de „grote stuurman" is. De kans bestaat dat de Chinezen bij het uitbreken van een interna tionaal conflict een groot deel van de Nederlandse schepen zon der slag of stoot kunnen overnemen. Maar ook zonder dat Nederland is betrokken bij een internationaal con flict weten de Chinezen zich aan boord politiek te roeren en te misdra gen. In december 1966 was het kapi tein Fred Panhuyzen van het vracht schip .Straait Malakka' die zich in de haven van Brisbane (Australië) ge noodzaakt za gzijn pistool te gebrui ken tegen een groep woedende Chi nezen die gewapena met stokken, messen en stukken yzer de brug van het schip wilden bestormen waar de kapitein zich met zyn vrouw had ver schanst. Aanleiding tot deze muitery was het ontslag van een Chinees wegens werkweigering. Prompt besloten de Chinese bemanningsleden van de „Straat Malakka" en de „Tjlnegara", die in de buurt lag wraak te nemen. Het uiteindelijke resultaat was dat in maart 1967 de Nederlandse scheep vaartmaatschappij Royal Inter-Occan Lines openlijk haar excuses aanbood aan de door de communisten beheers te vakbond van zeelieden in Hong kong en f28.000.— uitbetaalde als schadevergoeding voor de door de kogels gewond geraakte Chinezen. De muiters werden allen weer in dienst genomen. De maatschappij kon de kapitein echter niet dwingen zijn verontschuldigingen aan te bie den, zoals de Chinese zeelieden bond in Hongkong dat had geëist. Kapi tein Panhuyzen zag zich genood zaakt ontslag te nemen. Het bleef helaas niet by dit ene incident. No gniet zo lang geleden ontdekte de stuurman van een Ne derlands schip in een Chinese haven dat een Chinees bemanningslid tij dens de wacht in slaap was gevallen, een zeer ernstige overtreding aan boord van een schip. De stuurman berispte de man. Toen hy later aan wal kwam werd hij daar opgewacht door een groot aantal Chinezen die wraak wilden nemen en hem danig mishandelden. Resultaat: niet de Chinees maar de stuurman werd door zijn maatschappij in de steek gelaten en overgeplaatst. De „Federatie van werknemersor ganisaties in de scheepvaart" in Rot terdam gelooft dat het grote aantal Aziaten op Nederlandse schepen wer kelijk een gevaar betekent voor de koopvaardij. In november van het vorig jaar heeft zy dan ook een be roep gedaan op de Nederlandse koop vaardij meer Nederlandse arbeids krachten in dienst te nemen. De fe deratie heeft dit niet alleen gedaan om een gunstige bijdrage te leveren aan de werkgelegenheid voor Neder landers, maar voert als argument ook aan dat de veiligheid van de koop vaardij hiermee gediend zou zijn. Het probleem van de ruim ze venduizend Aziaten (voornamelijk Chinezen) heeft niets uit te staan met discriminatie, integendeel. Het zijn zelfs de Nederlandse werknemersor- organisaties geweest die van oordeel waren dat de buitenlanders op de schepen betaald moeten worden vol gens de voor de Nederlandse beman ning geldende c.a.o.-normen. Dit 1« nog steeds niet het geval en een pro ces tussen werkgevers en werknemers voor het Haagse gerechtshof moet hierover uitsluitsel geven. Laten de maatschappijen hun Ne derlandse bemanningen, voor wie de schepen veelal een kerstboom vol met communistische propaganda zijn geworden, in de steek ten aanzien van China? Vele werknemers in de zeevaart geloven van wel. Een oplos sing ligt voor beide partijen echter niet voor de hand. Voor de werkge vers vormen de Chinezen, die veel minder verdienen dan hun Neder landse collega's, een belangrijke eco nomische factor. Het is moeilijk Nederlanders te krijgen voor de functies die de Chi nezen op het ogenblik vervullen, al dus de raad van bestuur voor de scheepvaart. De raad stelt dan ook dat het moeilijk is maatregelen te treffen zoals de federatie heeft voor gesteld, ook al omdat zich voor de schepen die vrijwel alleen in het Ver re Oosten varen haast geen Neder landers voor de lage functies ter be schikking stellen. Verlies De werknemers zyn van oordeel dat de rederijen het niet willen pro beren omdat zij dan verlies zouden gaan lijden. De koninklijke Java- China Paket Lijnen vervoeren bij voorbeeld graan van Australië naar de volksrepubliek China. Wanneer deze maatschappij de Chinezen van boord zou verwijderen, zou de maat schappij economisch te zwaar belast worden en het risico lopen de vrach ten naar China te verliezen. De werk gevers echter zeggen dat het China niet kan schelen of Nederland Chine se bemanningen zou ontslaan of niet. De vrees van de werknemers is ech ter dat zij, wanneer zij ontslag ne men om niet het risico te lopen in China gemolesteerd te worden, met een brodeloos zijn. Er bestaat reeds Het probleem van de buitenlandse werknemers op Nederlandse schepen bestaat al lang, maar werd pas ac tueel toen Peking enige jaren gele den een hardere politieke lijn ging volgen. De rederyen betreuren de moeiiykheden, doch hebben nog geen gevolg gegeven aan de oproep van de federatie van werknemersorganisa ties. Alhoewel er op het ogenblik een zeer pril overleg wordt gevoerd tus sen de verschillende werknemersor ganisaties en de Nederlandse rege ring over de Chinezen, wensen zowel de werknemers als de werkgevers hierop geen commentaar te leveren. Agitatoren Het vermoeden bestaat dat de Chi nezen die voornameiyk in Hongkong aanmonsteren, worden geleverd door de communistische zeeliedenvakbon den die alle macht in handen heb ben. Deze bonden zouden er voor zor gen dat op ieder schip tenminste een aantal Maoïstische agitatoren zitten die het politieke vuur warm houden. Geen Chinees aan boord van een Ne derlands schip zonder dat hij deze bond is gepasseerd en door de leiding is goedbevonden, dat wil zeggen, dat hy de juiste politieke overtuiging heeft. De kapitein van de „Arendskerk' werd met zUn bemanning enige tyd geleden in de Chinese haven Tsing Tao van boord gehaald, gedwongen op een vrachtauto plaats te nemen en werd door de stad rondgereden. Ro de gardisten bespotten de Nederlan ders als „vuige kapitalisten". De be manning moest leuzen roepen tegen daarby verrast door de aanwezigheid Nederland en werd tenslotte voor een van de vrouw. De politie slaagde „tribunaal" gedaagd, waar de kapi- i er vry snel ln de jongen aan te hou- tein werd gedwongen een nieuw ar- den. Hy ontkende aanvankelyk iets beidscontract te ondertekenen voor met de inbraak te maken te heb- zyn Chinese bemanning. Of de werk- ben, maar had het geld nog by zich gevers zich aan dit met geweld afge- I en viel vry spoedig door de mand. Hy een overschot aan officieren en dan dwongen contract houden, delen zy is door de politie aan zyn ouders geldt du«: „Voor jou een ander", niet mee overgedragen. sluiting faculteit Betogende studenten hebben giste ren in Madrid een autobus in brand gestoken en de brandweer vervol gens met stenen bekogeld. De stu denten protesteerden tegen de slui ting, woensdagavond, van de poli tieke en economische faculteit van de universiteit van Madrid, op last van de minister van Onderwys. Ze hadden eerst van twee bussen rui ten ingegooid, waarna ze de banden van een der voertuigen lieten leeg lopen en de wagen in brand staken. Onder kreten als „eenheid" keerden de demonstranten zich tegen de ge alarmeerde brandweerlui. Later ar riveerden politiemannen in jeeps, die de vandalen wegjoegen. De faculteit werd gesloten nadat een groot aantal van de drie dui zend studenten had besloten de voor de kerstvakantie begonnen staking voort te zetten. De colleges zullen pas op 1 maart worden hervat, de studenten krygen niets van hun in- schryvingsgeld terug en alle tenta mens voor februari zyn geannu leerd. JEUGDIGE INBREKER Een 11-jarig jongetje uit Apel doorn is door de Apeldoornse politie gearresteerd wegens inbraak. Woens dagavond ging in de huiskamer van een 80-jarige vrouw aan de Kanaal straat in Apeldoorn plotseling de deur open en stapte een goed geklede jongen binnen, die vroeg of de vrouw ook een biljet van 25.- gulden kon wisselen. De jongen vertelde, dat zyn vader buiten in de auto stond te wachten en noodzakeiyk klein geld moest hebben. Omdat de vrouw het verhaal niet helemaal vertrouwde, vroeg ze de jongen even te wachten, terwyi zy haar zoon telefoneerde om te vragen waar de jongen het geld zou kunnen wisselen. Terwyi de vrouw aan het bellen was nam de jongen de benen. Een onderzoek in de wo ning toonde aan, dat de jongen op de bovenverdieping was geweest en daar alles overhoop had gehaald. Een por tefeuille met een bedrag van onge veer 100 gulden bleek te zyn verdwe nen. De jongen dacht vermoedelyk beneden ook nog iets van zyn ga ding te kunnen vinden, doch werd gang in zyn toestand gemeld moest worden. Blaibergs algemene conditie is beter dan die van Wasjkansky op het vergelykbare tydstip. Wasjkans ky, de eerste mens waarby een hart transplantatie werd uitgevoerd, over leed 18 dagen na deze ingreep aan longontsteking. De doses immuno-suppressieve ge neesmiddelen, die Blaiberg krygt toe gediend, zullen geleideiyk worden verminderd. Daar is thans reeds een aanvang mee gemaakt om de infec tiekansen te verkleinen. De toestand van de Amerikaan Kasperak, die dezer dagen een nieuw hart kreeg, biyft precair, niet als ge volg van de reacties van het nieuwe hart maar door de lever-, nier- en longaandoeningen waaraan hy reeds voor de transplantatie leed. Kaspe rak kreeg het hart van mevr. White. Een nier van deze overleden huis vrouw werd getransplanteerd naar een 51-jarlge vrouw uit Reno. Deze nier is echter weer verwyderd omdat bleek, dat het lichaam het vreemde weefsel niet Recepteerde. De Franse hartchirurg Hubert Ter met heeft verklaard dat hy binnen kort eveneens in Frankryk een hart transplantatie zal uitvoeren. Hy is met negen andere medici naar Zuid- Afrika vertrokken om de techniek van prof. Barnard te bestuderen. Inmiddels hebben Russische en Zweedse medici kritiek op de trans plantaties in Zuid-Afrika en Ame rika. zy zeggen dat de medische we tenschap nog niet ver genoeg is voor deze operaties, die nog teveel het karakter hebben van experimenteren met mensenlevens. Bovendien moet men eerst de ethische en morele as pecten van deze ingreep beter heb ben bestudeerd. Omstreeks vier uur brak gistermid dag bij het neerlaten van de hefbrug over de Gouwe aan Gouwsluls in Al- plien aan den Ryn, één van de ka bels waarmee de brug wordt opge haald en neergelaten. Personeel van de provinciale waterstaat heeft de oude kabel vanmorgen hersteld, waar door de brug zonder gevaar weer kan worden gelicht voor de scheepvaart. Binnen niet al te lange tyd zal de oude kabel door een nieuwe worden vervangen. Naar de oorzaak van de breuk wordt een onderzoek ingesteld. Omstreeks het middaguur kon de scheepvaartstremming weer worden opgeheven. Auto's geslipt: zware schade Gisterochtend Is door de gladheid op rijksweg 12 ln Waddinxveen een auto geslipt en tegen de vangrail ge botst. Een andere auto gleed van de rijksweg en kwam In de sloot terecht. Beide wagens liepen grote schade op. De bestuurders bekwamen geen let sel

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9