ILeiden-Utrecht in &nei om half uur T ransplantatie hartoii der delen SNELLER MET NIEUWE GELE TREINEN ONDER EEN ANDER EMBLEEM Beëdiging op liet vliegkamp Valkenburg GERO CASSETTES v. d. Wcter Adres Morsbewoners aan de Leidse raad Treinkaartje duurder u,.t Huisvrouwen nemen zich zelf op de hak Succes Leiclse ijsbanen clit weekeinde geopend? Prof. David Met fiets geslipt Leiden en Rotterdam (RIJDAG 12 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD k>n( Op het met een wit sneeuwtapijt bedekte Marinevliegkamp Valken burg werden hedenmorgen twee be roepsofficieren en dertien officieren behorende tot de Koninklijke Marine reserve beëdigd voor het front van de troepen en in tegenwoordigheid van vele familieleden. Tot de beëdigde officieren behoor den de luitenant ter zee arts der 2de klasse C. F. Sepmeijer uit Leiden en de luitenant ter zee van speciale diensten der 3de klasse E. W. Groo- tenboer uit Alphen aan den Rijn. De eed werd afgenomen door de commandant van het Marinevlieg kamp. kapitein ter zee vlieger K. A. la Bree. De kapel van het vliegkamp verleende medewerking aan deze plechtigheid. ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Naar aanleiding van ongeval (Van één onzer redacteuren) I Links de oude vertrouwde groene treinen, rechts de eerste onOp de lijn LeidenUtrecht gaan de treinen met ingang van gele trein waarmee de versnelde mi! nieuwe dienstregeling (26 mei) op alle werkdagen om het J 6 Za' WOr~ Smjilf uur rijden. geój0it wordt bereikt door aan het bestaande schema gedurende c gehele dag per uur één sneltrein toe te voegen. Deze zal p Dihter niet aan dc Lammenschansweg stoppen. De sneltreinen lllen alleen in Alphen aan de Rijn en Woerden halt houden. Naar aanleiding van het ver keersongeval op de Morsweg ter hoogte van het Dr. Lely- viaduct, waarbij twee jongelui ernstig gewond raakten, heb ben de bewoners van het Mors- kwartier zich met een adres tot de Leidse gemeenteraad wend. 1. dat sinds geruime tijd een aantal grote vrachtwagens met aan hangers van de Fa. Pot \op de Morsweg aan de westzijde bij het Dr. Lely-viaduct geparkeerd staan, waarvan een aanhangwagen per manent dienst doet als opslag plaats. 2. dat deze situatie na het invallen van de duisternis en bij mist le vensgevaarlijk is voor het verkeer. 3 dat dit gevaar nog verhoogd is na de afsluiting van de Lage Mors weg, waardoor het doorgaand ver keer via de Morsweg sedertdien verviervoudigd is. 4. dat twee grote voertuigen elkaar op dit punt niet kunnen passeren, zodat een van beide moet wach ten hetgeen, gezien de lengte van de voertuigen, extra gevaren met zich meebrengt. 5. dat hier reeds eerder ongevallen met letsel zijn voorgekomen door de staanplaats van deze en ""Bovendien zal de rijtijd op deze wanden van deze fel gekleurde trei- T^8'Jnst met zes tot zeven minuten nen staat het nieuwe bedrijfsem- ffden bekort. Dat kan worden ge- bleem en er zijn aan de zijkanten Uiseerd door alle diensten uit te drie sohuinlopende evenwijdige vlak- eren met het nieuwste materiëei. ken. waarop tegen een azuurblauwe z.g. gele treinen, die gisteren achtergrond reclame kan worden -j)r het eerst in de openbaarheid sji getreden. ^tot nu boe kenden de Spoorwegen le kleuren: groen voor elektrische Dlnen, blauw voor getrokken ma- ieel en rood voor dieseltreinstel- i. Om aan deze verbrokkeling een 1de te maken hebben de N.S. ge- *nu»een voor één kleur: geel met een uarljeem oranje. Op de kop en zij- t De Nederlandse Spoorwegen f voeren op 20 januari enkele ta- j) riefsverhogingen in, die deze keer niet betrekking hebben op UUI een procentuele verhoging, maar j) >n 0°P een verhoging van de vaste 4) aanslagen, die in de verschil- j lende tarieven zijn verwerkt. Ton De vaste aanslag van 15 cent rbo« in het tarief van enkele reizen i 50 km, met 20 cent voor afstan- f jr. j den tussen 50 en 100 km en met f cka" 30 cent voor afstanden boven >omi 100 km. f hee) De vastc aanslag van de week- ncab trajectkaarten, die nu 50 cent is f wordt met 50 cent verhoogd. De vaste aanslag van maand- f trajecten (nu f 1,wordt met f 1,verhoogd. Dc totale op- lie: brengst van deze verhogingen (1 Jn j wordt geraamd op IZV2 miljoen gulden. j iotl g-J Dienstreizen d«| Op de persconferentie werd ook meegedeeld, dat in het mi- f nlsterie van Binnenlandse Za- 4) „fl ken wordt overwogen rjjksamb- f tenaren in het algemeen te gaan 4 verplichten by dienstreizen ge- I bruik te maken van de trein in plaats van dienstauto's. Dit zei j ïur.j de directie-secretaris, mr. P. R. if ard! Leopold. if Wordt dit doorgevoerd, dan f kïftij heeft dat een tweeledig finan- c'ee' resu'taat: minder uitgaven f voor het Rijk en grotere in- if komsten voor de noodlijdende if spoorwegen. Het ministerie wilde op de ver- if klaring van de heer Leopold if geen commentaar geven. f ADVERTENTIE aangebracht. Bovendien is een nieuw lettertype gebruikt. Deze nieuwe klem-, embleem en belettering vor men het, nieuwe gezicht, waarmee de spoorwegen zich voortaan naar buiten willen uiten. „Met de nieuwe huisstijl wordt ook beoogd de veranderde mentali teit bij NB., die zich richt op een meer marktbewust denken en han delen te ondersteunen" zegt het communiqué, dat gisteren op de jaarlijkse persconferentie van de N.S. werd uitgereikt. Nummer 42 j Op de lijn LeidenUtrecht zal het lichtkleurige materieel in mei worden ingezet. Dit baanvak zal dan meteen in het verbeterde spoor boekje onder een afzonderlijk num mer (42) worden opgenomen. Overigens krijgen niet alleen de nieuwe treinen dit warm-gele kleur tje, maar ook de oude, die toch een verfje nodig hebben, zullen als rij dende kanaries uit de werkplaats komen. Wij hebben ons er gisteren van kunnen overtuigen, dat het. geel niet alleen goed is voor het veran derde gezicht van de Spoorwegen. Maar ook voor de verkeersveiligheid. Zoals we al bij de NZH-bussen heb ben kunnen bemerken is geel een kleur, die veel feller bij het land schap afsteekt. De trein wordt er beslist duidelijker zichtbaar door. wandelden de spoormensen ook soms aan de rand van de afgrond, maar zo erg als nu was het nooit. Er zal echter worden blijven ge streefd naar een sluitende begroting. Maatregelen Om dat te bereiken zijn en wor den vele maatregelen genomen of overwogen. Dit om te komen tot grotere doelmatigheid, onder meer door person eelsbesparingTot nu toe kon dat langs de natuurlijke weg geschieden, maar ir. Lbhmann vrees de, dat op waohitgeldstelling niet geheel zad zijn te vermijden. Naar de minst pijnlijke oplossing wordt gezocht. Ook op organisatorisch ge bied wordt alles gedaan om zo doel matig mogelijk te werken. Een aan tal medewerkers is vrij gemaakt om als groep onder de naam „Stimu- raU" voorstellen tot verbetering te doen, b.v. vereenvoudiging tarief- systeem, uitbreiding aantal verkoop punten, verdere beperking controle op stations. In mineur Voor het overige was de stemming op deze persconferentie nogal ln mineur. Immers president-directeur ir J. Lohmann kon weinig anders doen dan nog eens constateren, dat de situatie bij de N.S. op dit mo ment weinig rooskleurig is. Er wordt met groot verlies gewerkt (na af trek vain de regeringsgarantie in 1967 nog altijd zo*n honderd mil joen) en ondanks de kleine tariefs verhoging eind van deze maand ziet het er niet naar uit, dat er spoedig verandering in zal komen. Ir Loh mann somde de oorzaken nog eens op: gestegen kosten (in vijf Jaar 60 by minder vervoer van rei zigers en goederen. De moeilijkhe den zijn niet nieuw. In de twintig jaar, dat het goed leek te gaan, Nieuw rusthuis Geref. Gemeente Ter vervanging van het rusthuis voor bejaarden van de Geref. Ge meente aan de Hooigracht in Leiden, dat niet meer aan de daaraan te stel len eisen voldoet, worden momenteel plannen uitgewerkt voor de bouw van een nieuw bejaardentehuis van 120 bedden in Moerkapelle. De bouw zal tot stand komen in sa menwerking met 42 by de synode Noord-West aangesloten Geref. Ge meenten. ressorterend onder de clas ses Rotterdam, Gouda en Amster dam. Het ligt in de bedoeling om het centrum in de onmiddelhjke nabij heid (aangrenzend) van het kerkge bouw in Moerkapelle te bouwen. Ter rein is reeds aanwezig. Het schets- plan van het architectenbureau Ge luk in Vlaardingen ligt reeds ter goedkeuring in Den Haag. Het rusthuis aan de Hooigracht be hoorde eertijds tot de Geref. Kerk van Leiden. Met de opening van „Groenhoven" aan de Witte Rozen straat werd het. gebouw aan de Geref. Gemeente verkocht. Visie Lohmann constateerde, dat de Spoorwegen wel een visie op, maar geen plan voor de toekomst hebben. Eenvoudig, omdat zij die plannen niet alleen kan maken. Andere in stanties als Rijk en gemeenten heb ben er teveel mee te maken. Zij stippelen het beleid uit, waarmee ^e N.S. straks hebben te werken. N.S. kunnen sflechts hun visie bij die beleidsbepaling inbrengen. Zo zal het spoorwegvervoer veel van doen hebben met. de ruimtelijke ordening en het- stadsgewestelijk vervoer. Lohmann pleitte er voor om lokaal en regionaal vervoer te bundelen op één baan, wat een verantwoorde railexploitatie mogelijk zou maken. Academische Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraalexamen Godgeleerdheid de heer G. H. Cohen Stuart (Leiden). De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden, open de gistermiddag de serie bijeenkom sten van dit jaar met een vrolijke „Two Women Show" in de Stadsge hoorzaal. Twee dames (van beroep huis- •ouw) uit Limmen en Bakkum heb ben cabaret tot een liefhebberij ge maakt. Dat zij op cabaret-gebied heel wat presteren, konden de leden van de Leidse Huisvrouwenvereniging gis teren ervaren in een vlotte en ge zellige show, waarin de dames der schepping en vooral de dames die zyn georganiseerd in vrouwenbonden en allerlei middagcursussen volgen, op de hak werden genomen. De show begon met een korte In troductie van de kleinkunstenares- sen, de dames Coos Joossen en Loes van Keken en haar begeleider op het hammond-orgel, de heer Bert Eg- gers, waar doorheen een satire op het leven van de huisvrouw werd geweven. „Het gaat steeds beter met ons; we hebben nu al een zeven- se werkweek", was een van de vele opmerkingen die betrekking had den op de werkomstandigheden van de Nederlandse huisvrouw. Ook van de contactmiddag, waarbij een nieuw lid voor het eerst wordt voorgesteld aan de dames van het bestuur van een vrouwenvereniging „de dames met de hoeden") werd een kostelijke satire gemaakt. Om alle facetten van het leven van de huisvrouw, van gymnastieklessen en bloemschikcur sussen tot de slaapkamergeheimpjes toe en vooral om de huisvrouwen zelf, konden de leden van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen in Lei den hartelyk lachen. ADVERTENTIE VmOVIHGSRINGEN 6. dat deze wagens bovendien vaak de stopplaatsen van de autobus in beslag nemen. 7. dat een aantal bewoners van de Morsweg reeds enkele malen, o.a. in juni 1966 een onderhoud met de wethouder van Openbare Werken, de heer Piena en nadien met de wethouder van Bedrijven, mevr. De Haan heeft gehad, waarbij o.a. werd gewezen op het grote gevaar dat deze gevaarten voor het ver keer opleveren. (O.a. werd de sug gestie gedaan een parkeerverbod in te stellen aan de westzijde van de Morsweg, gelegen tussen het Mors- en Dr. Lely-viaduct). 8. dat na het passeren van het Mors- viaduct aan de westzijde de be bouwing ophoudt en door een par- keerstrook aan de oostzyde de in druk wordt gewekt, dat aan de druk wordt gewekt, dat zich aan de westzijde geen geparkeerde wagens 1 zullen bevinden; bovendien is de westzyde niet verlicht. 9. dat hetgeen reeds lang werd ge vreesd op zaterdagavond 6 januari omstreeks 21.10 uur een feit werd door een zeer ernstig ongeluk, waarbij een auto tegen de achter ste vrachtwagencombinatie botste met het gevolg, dat twee jonge mensen ernstig gewond raakten. Is de gemeenteraad, zo vragen de bewoners van het Morskwartier. thans bereid onmiddellyk maatrege len te doen treffen, b.v. door instel ling van een parkeerverbod, opdat aan deze zeer gevaarlijke verkeers situatie een einde komt? In aansluiting op het bericht in het L.D. van gisteren, waarin dr. S. J. Roorda vragen stelt aan het col lege van B. en W. over het onge val op de Morsweg. merkt het transportbedrijf G. P. Pot en Zn. op, dat de vrachtwagens w e 1 voor zien zijn van obstakellicht( (het geen de politie heeft geconstateerd) en dat het bedrijf als eerste de ge meente mondeling en schriftelijk op het gevaar heeft gewezen, toen het verplicht was zijn wagens op de rijweg te plaatsen als gevolg van de bermafrastering. Bovendien wijst het transportbedrijf op de zeer onvoldoende straatver lichting ter plaatse. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering J» óók voor kinderen! Uetói4W+ ofi Da. Th. Barnard aanvaardt ambt Mej. Th. Barnard, sinds 30 juli 1961 vicaris van de Hervormde gemeente in Ruurlo, zal zondagmiddag 21 janu ari. haar intrede doen als predikant van deze gemeente, waar zy beroepen is in de vacature van de tweede, nieuw gestichte predikantsplaats. Vooraf zal zy bevestigd worden door dr. M. H. Bolkestein uit Zeist, lector vanwege de NR. Kerk aan de Leidse Universiteit. Mej. Barnard, die 8 november 1933 in Leiden werd geboren, studeerde aan de Leidse Universiteit, waar zy op 20 september 1960 haar kerkelyk examen aflegde. Nadat mej. Barnard van 1 oktober 1960 tot 1 februari 1961 bij ds. J. H Jansen te Vorden stage had gelo pen werkzaam was geweest als 1 eervicaris) werd haar op 4 juli 1961 na een te Utrecht gehouden collo quium een getuigschrift uitgereikt, bedoeld in art. 18 van de ordonnantie voor de opleiding en vorming van de dienaar des Woords. Op 9 januari IJ. werd zy door het afleggen van de be lofte bedoeld ln het derde lid van art. 18 van genoemde ordonnatie toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Bols en Hartevelt gaan samenwerken Commissarissen en directie van de N.V. Hartevelt te Leiden en de Raad van Bestuur van de N.V. Erven Lu cas Bols te Amsterdam hebben be sprekingen gevoerd over de mogelijk heid van samenwerking tussen hun bedrijven. Deze besprekingen hebben geleid tot een voorstel van de Erven Lucas Bols aan de aandeelhouders Harte velt tot een omruil van hun aandelen Hartevelt. in gewone aandelen Erven Lucas Bols, waarby maatregelen zyn getroffen om een mogelyke drek op de koers van de aandelen Bols ten gevolge van deze ruil te vermijden. Het is de bedoeling dat de N.V. Hartevelt onder leiding van de hui dige directie als zelfstandig bedryf, derhalve met eigen verkooporga nisatie en klantenservice, blijft voortbestaan. Aan het personeel is medegedeeld dat de eventule gewy- zigde situatie zyn positie met in on gunstige zin zal beïnvloeden en dat geen ingrijpende wyzigingen in het personeels-bestand zyn te verwach ten. Koning Winter heeft een grillige na tuur. Zag het er woensdagochtend naar uit dat de ijsbanen in park Roomburg en in de Leidse Hout 's-avonds voor het schaatsminnen- do publiek zouden worden open gesteld. op het laatste ogenblik Bij Kon. Besluit van 20 december is aan prof. dr. M. David op zyn verzoek in verband met het berei ken van de 70-jarige leeftyd, met in gang van 1 september a.s. eervol ont slag verleend als Leids hoogleraar voor de vergelijkende rechtsgeschie denis der oudheid, met dankbetui ging voor de belangrijke in deze be trekking bewezen diensten. Een 59-jarige inwoonster van Lei den kwam gisterochtend omstreeks kwart over elf met haar fiets op de hoek van de Middelweg en de Mo- riaansteeg te slippen, toen zy plot seling moest remmen voor een auto. Zy brak haar linkeronderbeen en moest door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis worden over gebracht. bleek de vorst niet streng genoeg te hebben geregeerd en moest het feest worden afgelast. De Leidse banen bleven tot veler teleurstelling ook de volgende avond gesloten. De Leidse Sportstichting deelde vanmiddag desgevraagd mee, dat alle hoop daar nu gevestigd is op het week einde. Het K.N.M.I. voorspelde vandaag voor het komende etmaal strengere vorst, maar jammer ge noeg voor de schaatsliefhebbers ook meer sneeuwval. Leidse gelddief aangehouden De politie heeft een 23-jarige hulp- lasser uit Leiden aangehouden, die omstreeks de jaarwisseling uit een pand aan de Maredyk een geldkistje met een bedrag van tweehonderd gul den aan Duis en Belgisch geld alsme de enkele spaarbankboekjes en ander bescheiden wegnam. Het geldkistje werd na de diefstal in het water ge gooid. Het Leidse Plantsoen in rnn- tertooL Foto L.D./Holvaef» 111 Uit recente mededelingen uit medische kringen is gebleken dat in Nederland al zes keer met succes transplantatie van hartkleppen e.d. is toegepast. Zowel in het. Zuiderziekenhuis in Rotterdam als in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden is met behulp van vooruitgepre- pareerde onderdelen van het hart van overleden patiënten transplantatie toegepast. In dien de specialisten de beschik king kregen over een voorraad hartkleppen van diverse maten dit zou afhankelijk zijn van de toestemming van patiënten en van familieleden dan zouden transplantaties meer kunnen worden toegepast. Het Nederlandse systeem berust op het vervangen van bindweefsels en elastische weefsels, die vooruit zyn geprepareerd met gammastralen in het Reactor Centrum Nederland. Het betreft voornamelyk hartkleppen, die uitgeprepareerd worden uit harten van overleden personen. Zowel de eigenschappen van de gebruikte bind weefsels en elastische weefsels, als wel het uitprepareren met gamma- stralen voorkomt in grote mate het afstoten van „vreemde weefsels" op grond van antigene eigenschappen. Naar de mening van vele Nederland se deskundigen zou in vele gevallen transplantatie van het gehele hart overbodig zyn, indien over voldoende bind- en elastische weefsels van be paalde maten en eigenschappen zou kunnen worden beschikt. De methode van gedeelteiyke trans plantatie, waarby het afstotingsge vaar veel kleiner is. is ontwikkeld door prof. Brom te Leiden, dr. Mel- lema van de Rotterdamse bloedbank en prof. Nauta van de R'damse me dische faculteit. Reeds lang is bekend, dat Neder landse hartspecialisten gebruik ma ken van bepaalde kunststoffen. o.a. voor het vervangen van zieke hart kleppen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3