Lisses raad nam afscheid van mr. Th. M. J. de Graaf Hoogwerker energie bedrijf voor wm Koortsachtige activiteit rond Vietnam 1 OEGTGEEST sociëteit Oogstdankviering LTB in Warmond [JDAO 12 JANUARI 1968 LFIDSCH DAGBLAD reus van Voorschotens gemeentebestuur l vervulling gegaan 99- Voorschoten heeft men er gewacht. De „hoogwer- Ivoor het gemeentelijke ener- idrijf, waarvoor de gemeente- 'erJ reeds in 1965 een krediet be- ehctbaar stelde, maar hierop rz[(iopig geen goedkeuring ver- van het college van G.S. n. Euid-Holland, is deze week in uik genomen. „hoogwerker"kosten rond 'Agduizend gulden, heeft een 22ftebereik van 12 meter, een va licirkel van 4y2 meter en is ,B11iuoerd met hydraulische 1 pels. De werkbak is geïso- oaiI- De draagarm kan 250 kg :ha t Voorschotense energiébe- was tot nu toe aangewezen rti^urtgemeenten bij de vervan- van defecte lampen in de \tv er lichting. Vooral met het p de drastische modemise- van de straatverlichting, d-uidoor veel nieuwe palen de d in gaan en de gebruikte yrialen steeds groter en rder worden, kon een „hoog- ais er" niet meer gemist worden, t is mogelijk met deze hoog- er" een éénmansbediening passen. Het voertuig kan B11JeZ naast de rijbaan geplaatst en, terwijl de verlichting bo- ,cijp,et wegdek kan worden gere- rd. In noodgevallen, wan de motor uit zou vallen, is .votl Verkiezing 8 ambtsdragers O !jnjjde laatste gehouden vergadering hervormde gemeente in War- werden gekozen als ouderling A. P. v. Leuveren-Buntsma, als "ling-kerkvoogd de heer J. v. d. :n als diaken de heer H. de Laatstgenomde heeft zijn be ing aangenomen, de anderen voor hun benoeming be- Kunstavond jongeren precies lenavond om acht Walenkamp uit Leiden in De >t in Warmond een discussie len met kunst als onderwerp, avond wordt tweemaal onder' door het optreden ebïfr van het Leids Zoldercabaret, de Jong. hei- 1 jedische diensten iderdorp dokter M. P. Hen- Mauritssingel 166, tel. Van Maarle, Bonifaciusstraat Jeterwoude, tel. 34673. Sstgeest dokter D. Held, tel. :ebrporschoten dokter A. M. Kos- Voorstraat 36, melden 9.30 uur; itol apotheek Voorschoten, Leidse- 66, tel. 2525; zo.: Doeza-apotheek it 31, Leiden, tel. 21313; Molleman, Wijngaardenlaan 2, 2177. ebifarmond dokter Lempers, Chur- 13, tel. 6140, Voorhout; zus- Muhlhaus, Dr. Kuyperlaan 3. LTftout, tel. 8122 (02532) len^^naar dokter J. A. J. Pau- eijs. Van Z. van Nijeveltstraat 42, '14561; dokter H. S. Boogaart, 'pQ van 's Gravesandeweg 1, tel is II; Wassenaarse apotheek Schouw- nul,32, tel- 2402tandarts G- E- M> «:hulz, Jonkerlaan 86, tel. 2116. 18.00—18.30 uur. door middel van een handpomp ieder onderdeel van deze zeer be weegbare constructie te bedienen. Tijdens de demonstratie liet burgemeester L. de Kool (met hoed) zich overhalen met de technicus de lucht in te gaan. De fotograaf van de gemeente maak te er snel een plaatje voor het ge meente-archief van. 111 Het Polemologisch Instituut in Gro ningen heeft onlangs in Nederland een onderzoek gehouden naar de toe komstverwachtingen van 16- tot 40- jarigen. Globaal genomen was de uitslag, dat de jongeren in Nederland voor het jaar 2000 wel meer welvaart, maar niet meer welzijn verwachten. In materieel opzicht zal men het beter hebben dan nu, maar de in nerlijke belevingen zullen in de toe komst minder meetellen volgens de verwachtingen, hoewel men het te gendeel hoopt. Zo'n uitspraak zet je aan het den ken. Want juist in deze tijd wordt je overspoeld met termen als „per soonlijke vrijheid", „persoonlijke ver antwoordelijkheid", „recht op vrije meningsuiting voor ieder". Uitspra ken als deze plaatsen juist de per soon van de mens op de voorgrond. Maar de nuchtere verwachting, die uit de enquete spreekt, kent de in vloed van de individuele mens op de maatschappelijke, politieke en e- conomische ontwikkeling vrijwel geen plaats toe. De vraag is dan ook: bepaalt de mens de toekomst of bepaalt de toekomst de mens? De tegenstrijdigheid tussen de feitelijke ontwikkelingen enerzijds en het accentuëren van de persoonlijke woordelijkheden, rechten en verant woordelijkheden anderzijds veroor zaken een gevoel van machteloosheid en onbehagen. Het zal wel niet toe vallig zijn dat juist in deze tijd; „De Gids" een heel nummer wydt aan het onbehagen. Ieder mens zoekt z'n eigen plaats in het leven, zoekt naar „de Sitz im Leben". Dat geldt voor jonge mensen in bijzondere mate. Zij voe len de spanning tussen enerzijds de drang tot zelfontplooiing, anderzijds het onvermogen om door persoonlij ke inbreng wezenlijke veranderingen tot stand te brengen, het scherpst, omdat ze nog niet gesetteld zijn, zich nog niet aangepast hebben aan de bestaande ordening. Het team van de „Aktualiteiten-so- citeit" wil vragen die hier direct of indirect meer samenhangen, aan de orde stellen. Door informatie en door gesprekken en bezig-zijn met elkaar van de aanwezigen. De sociëteit is iedere zondagavond geopend voor jonge mensen van 20-25 jaar. Plaats: het gemeentecen trum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Programma voor de maand janua ri: zondag 14 januari 19.30 uur: Rood China. Films van de Chinese ambas sade worden gedraaid met toelich ting en informatie van een sinoloog. Deze avond is de lidmaatschapskaart tegen betaling van f 2,50 verkrijg baar. Deze kaart is in het vervolg no dig als toegangsbewijs. Zondag 21 januari 20.00 u.: Living- room. Met behulp van bewegende dia's muziek en woord wordt een appèl gedaan op de ludieke aspecten in de mens. Zondag 28 Januari 20.00 u.: gewoon sociëteit. Normaal begint de sociëteit om 20.00 uur, met uitzondering van zondag 14 januari. L. Kastelein Middelweg 28 Leiden. Dankwoorden en geschenken voor eerste burger De heer De Koning noemde ver volgens vele zaken, waarvoor de burgemeester zich had ingespannen. Aan het einde van zijn lovende toe spraak bood de nestor van de raad mr. De Graaf een platenspeler aan, als blijk van waardering venoor zijn vele verdiensten voor Lisse. In een persoonlijk dankwoord be lichtte gemeente-secretaris M. Th. van Dijk het grote gevoel voor recht en gerechtigheid van de scheidende eerste burger. Veel waardering had hij in de loop der jaren gekri voor de wijze, waarop mr. De Graaf zich voor de bevolking had ingezet. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Brown heeft gis teren na afloop van besprekingen in Washington met zijn Ame rikaanse collega Rusk verklaard dat Hanoi zijn standpunt be langrijk heeft gewijzigd. Brown zei bij zijn aankomst in New York dat zijn voornaamste doel van zijn reis was de Ameri kaanse reactie op de voorstellen voor besprekingen over vrede in Vietnam van Hanoi te vernemen. Volgens Brown kan Enge land een belangrijke rol spelen in de kwestie Vietnam. Premier Wilson van Engeland gaat deze maand naar Moskou. Enge land en de Sowjet-Unie zyn voorzit ters van de Geneefse conferentie waar de besluiten werden genomen over de status van Vietnam. De Deense regering heeft rond nieuwjaar contact gehad met beide partijen in het Vietnam-conflict om na te gaan of er mogelijkheden wa ren voor bemiddeling. Dit verklaar de gisteren de Deense minister van Buitenlandse Zaken Tabor. Tabor zei ook nog dat de laatste verklaringen van Noord-Vietnam de hoop wekken dat er nieuwe ontwikkelingen in Noord-Vietnam gaande zyn. De Philippynse president Marcos heeft zijn bemiddeling in de kwestie -Vietnam aangeboden. Marcos zei dat hij bereid is een gesprek over beide partijen op gang te brengen. Gevechten De Vietcong heeft gisteren aanval len uitgevoerd op Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen in de nabij heid van de stad Mi Tho. Bij de beschieting door de Vietcong werd een persoon gedood en vijftien per sonen gewond. In de Kwe Son vallei zeshonderd kilometer ten noordoos ten van Saigon zijn veertien Ameri kanen gewond geraakt. Een woord voerder van het Amerikaanse leger noemde de gevechten de hevigste sinds het nieuwjaarsbestand. Een Zuidvletnamees vliegtuig is gisteren neergestort op een dorp by de lucht machtbasis Bien Hoa by Saigon. De piloot van het toestel en tien dor pelingen kwamen om het leven. In Saigon zyn zes vakbondleiders gear resteerd nadat 3500 werknemers van het elektriciteitsbedryf twee dagen geleden een staking begonnen voor een loonsverhoging van twaalf pro cent. De vyfduizend havenarbeiders de hoofdstad hebben uit so lidariteit nu ook hun werk neerge legd. Noord-Vietnam heeft de Verenig de Staten er gisteren van beschuldigd by vliegtuigaanvallen een vracht schip uit communistisch China te hebben gebombardeerd. De kapitein en drie andere bemanningsleden zou den by de aanval zyn gewond. Minister - president Kittchakorn van Thailand heeft verklaard dat zyn land binnen drie maanden nog twaalfduizend infanteristen naar Vietnam zal zenden. Dit brengt de totale sterkte van de Thailandse troepen in Zuid-Vietnam op vyftien- duizend man. Cambodja Cambodja heeft in een brief de Veiligheidsraad gezegd dat Cambodjaan is gedood en verscheide ne gewond by een aanval van Ame Q li aat f rikaanse en Zuidvietnamese vliegtul- J^«lll£.W001"Ci gen op een Cambodjaans dorp. Hei De voltallige gemeenteraad van Lisse heeft vanochtend op bijzonder hartelijke wijze af scheid genomen van burge meester mr. Th. M. J. de Graaf, die zoals bekend, eerste burger van Nijmegen wordt. Tijdens een buitengewone zitting van de raad, die ook door de echt genote en de kinderen van de scheidende burgemeester werd bijgewoond, werden veel lo vende woorden gesproken. Na opening van de zitting kreeg lo co-burgemeester en wethouder van sociale zaken de heer A. J. Mesman de leiding van de vergadering. De heer Mesman, die namens het colle ge van B. en W. het woord voerde, noemde het afscheid een gebeurtenis, die iets plechtigs krtfgt, omdat er banden moeten worden losgemaakt. „Deze banden zijn moeSlyk in een en kel ogenblik te ontbinden na al die 17 jaren, waarin u een zo cen trale plaats in de gemeente hebt in genomen". ,9Hartl" Stationsweg, de Kanaalstraat; de ge reedkoming van de Nassaustraat; aanleg sporthal en overdekte zwem bad. alsmede de woningbouw in de Poelpolder. Naar aanleiding van dit laatste, noemdé de heer Mesman de vele activiteiten van de scheidende burgemeester om dit plan te reali seren. Zeer byzondere aandacht had mr. de Graaf ook voor degenen, die geen huis hadden of in slechte huizen woonden. De loco-burgemeester zei vervol gend: „U lijkt wel hard en dikwijls is dat ook in het bestuur van een ge meente wel nodig, maar diegenen, die er in slaagden hun nood aan u per soonlijk te vertellen, hadden het pleit al half gewonnen, want daar was u niet tegen opgewassen. Dat is een an dere kant van uw karakter". De heer Mesman vond het erg jammer, dat de burgemeester de resultaten van zijn arbeid inzake de intergemeentelijke samenwerking niet zal meemaken. „Het heeft jaren geduurd eer we zo ver konden komen, maar het begin is er en we zullen proberen uw geest door te werken", aldus de loco-bur gemeester. De heer Mesman haalde vervolgens enkele woorden aan. door mr. De Graaf gesproken tydens zyn intrede als burgemeester in Lisse: „Ik aan vaard deze benoeming met vol ent- thousiasme". Deze woorden voorspel den een grote belofte van intensief werken. „We danken u voor uw liefde voor deze gemeente in de meest rui- De loco-burgemeester memoreerde enkele belangryke zaken, waarvoor mr. De Graaf zich byzonder had in gespannen. Onder meer kwamen aan de orde: de westeiyke randweg (waa voor de eerste aanzet reeds op papier is gedaan), de ontruiming van de 1 me zin. voor uw stuwkracht aan het De nestor van de Lissese raad, de heer J. P. de Koning, biedt mr. De Graaf als blijk van zijn vele verdiensten voor de ge meente een platenspeler aan. (Foto LX)./Holvast) geheel en ook voor alle onderdelen daarvan". Hiermee drukte de heer Mesman namens het college van B. en W. zyn grote waardering voor de scheidende burgemeester uit. Tot slot sprak hy een dankwoord aan het adres van de echtgenote van mr. De 'Graaf. Democratisch Namens de raad werd het woord gevoerd door nestor J. P. de Koning, lid van de KVP-raadsfractie. Hy was byzonder dankbaar voor de wjjze waarop de burgemeester zich in zijn 17-jarige ambtsperiode met inzet van alle krachten voor Lisse heeft inge spannen. In 1950 kwam mr. De Graaf naar Lisse, vyf jaar na de tweede wereldoorlog. Toen waren er weinig mogelykheden voor een gemeente als Lisse. „Maar u hebt de weinige moge lijkheden die er waren volledig be nut". aldus de heer De Koning. Vervolgens ging hy in op de zake- ïyke instelling van de burgemeester. Grote waardering had hy voor het feit. dat de scheidende burgemeester zich steeds boven de partyen stelde. „Uw beleid was krachtig, maar demo cratisch. Het was ook een gericht be leid". In antwoord op de vele lovende woorden, zei burgemeester De Graaf het zeer op prys te stellen, dat hy 17 jaar in Lisse werkzaam had mogen zyn. Hy sprak er zijn vreugde over uit dat de heer Van Weele namens de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland de byzon dere zitting bijwoonde. De burgemees ter was zeer getroffen door de harte- lyke woorden, die aan zyn adres wa ren gericht. Belangryker dan de ma teriële waardering in de vorm van een platenspeler, vond hy de uitge sproken gevoelens van genegenheid. De burgemeester ging vervolgns in op enkele belangryke zaken. Onder meer roerde hy de zorg inzake de wo ningnood en de vreugde over de wo ningbouw aan. Achter de statistische cyfers gaat een grote nood schuil. Veel kwam hy hiermee in aanraking tijdens zyn spreekuur. Werken en zwoegen voor een hogere woningpro- duktie was het enige wat men kon doen. Mr. De Graaf achtte het alge meen voorzieningenpeil in Lisse gun stig. Hierby noemde hy onder meer het onderwijs, en de sportaccommoda ties. Dank bracht hy aan de raad en aan de bevolking, waardoor hy en zyn gezin altyd een prettig leef- en woonklimaat hadden. Tot slot ging mr. De Graaf in op het gebrek aan accommodatie voor 't sociaal culturele leven. Het vereni gingsleven was in Lisse gebouwd op godsdienstige (confessionele) grond slag. Andere tyden brengen echter andere zeden en gewoonten met zich. Accommodatie moeten daarom func tioneel gericht zyn. Hy liet een waar- schuwend geluid horen niet te veel verspreide ruimten te bouwen. Dit leidt tot separatisme. Na zyn echtge note te hebben bedankt voor de vele steun in de loop der jaren onder vonden, zei mr. De Graaf, dat hy aan Lisse veel te danken had, onder meer zijn benoeming tot burgemees ter van Nymegen. gen op een Cambodjaans dorp. Het incident zou 11 december hebben plaatsgevonden. Russische ambassadeur Cambodja heeft meegedeeld dat de Sowjet-Unie gekant is tegen een ver sterking van de Internationale Con trolecommissie in Cambodja die toe zicht houdt op de handhaving van de neutraliteit van het land. Demonstratie Een zestienhonderd leden tellende organisatie van Amerikaanse zaken lieden heeft er gisteren by presi dent Johnson op aangedrongen de bombardementen op Noord-Vietnam te staken. Ook een groep protestantse Amerikaanse geesteiyken deed een dergelyk beroep op de president. De politie van San Francisco heeft gis teravond by een hotel in San Fran cisco een groep betogers met de wa penstok uiteen moeten dryven. De demonstranten protesteerden tegen de oorlog in Vietnam by het hotel waar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk zou spre ken. Bank moest bij kastelein geld lenen De bankbediende was een beetje verlegen toen hij het café naast het bijkantoor van de bank van Great Missen- den (Engeland) binnenkwam en de man achter de bar om een lening vroeg om de zaken van d e bank te kunnen voortzetten. De man in het café zei dat hij stomverbaasdwas toen hem gisteren werd gevraagd of hij de bank iets kon lenen. Maar hij opende zijn brand kast en leende het plaatselijk bijkantoor van Lloyds Bank 400 pond (960 dollar). Het kapitaal van de bank was letterlijk bevroren door het slechte weer. De kantoor bedienden met de sleutels van de kluis waren inge sneeuwd en de cliënten ver drongen zich voor de loket ten. De lening, aldus bankdi recteur Godfrey, was alleen bedoeld ons tijdelijk even te helpen. Campbell zei dat hij de di recteur had geplaagd door te zeggen dat hij 17V2 procent rente op de lening wilde heb ben. Gewoonlijk doet Camp bell weinig zaken met de bank. Hij heeft niet eens een rekening bij zijn buurman OEGSTGEEST Herstelwerkzaam heden aan het gemeentehuis Het Is gebleken, dat enige zinken goten en killen van het dak van het raadhuis in slechte staat verkeren, waardoor nu en dan lekkages optre den. Het is nodig enkele herstelwerk zaamheden te doen verrichten, waar van de kosten op f 3.000 worden ge raamd. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. Een gedeelte van de zoldervloer, gordingen en dakbeschot van het ma- gazyn en de timmermanswerkplaats der gemeente aan de Poelgeesterweg vertoont aantastingen door hout worm. Behandeling van het houtwerk is nodig, hetgeen een bedrag vergt van f 1.800. B. en W. stellen voor dit bedrag ter beschikking te stellen. Onder zeer grote belangstelling hielden de LTB-afdeling Warmond, Sassenheim en Oegstgeest in hotel De Zon in Warmond een oogstdankvie ring. Voordat tot de eigenlyke vie ring werd overgegaan, werd door ka pelaan Weyermans een dankdienst gehouden waarby deze er op wees dat men, mede door de ver doorge voerde mechanisatie en andere mid delen die de groei van de gewassen bevorderen, het ais vanzelfsprekend vindt, dat de gewassen groeien en bloeien en dat men dit alles zelf in de hand heeft. Niet vergeten mag echter worden, dat het God is die deze wasdom geeft en dat alles on der Zyn leiding plaats heeft. In hotel* De Zon zei voorzitter P. F. Vergeer onder meer: „Zoals steeds hebben wy deze dankviering met grote zorg voorbereid en om tegemoet te komen aan het verlangen van de jongeren onder ons verplaatst naar de avonduren. Als er ooit een reden is geweest voor dankbaarheid dan is het nu, want het weer in de afgelopen zomer is voor de land- en tuinbouw van onschatbare waarde geweest. en Rotterdam meer dan 13.000 leden en voor hen verricht de vereniging zeer veel werk dat niet onderschat moet worden. Ik denk hierby aan de economische boekhouding die de knelpunten in de bedryfsvoering aanwyst, aan de bystand die wordt verleend door het boekhoudbureau by bedryfsovername en fiscale moei- lykheden, aan de grondzaken en ves- ttngsdieost, die van zo'n groot belang zyn voor de agrariërs, aan de verze- kerings instellingen die op elk ge bied zo'n doeltreffend en nuttig werk verrichten. Uitvoerig stond de heer Vergeer ook stil by de vele andere activiteiten van de bond. Tydens deze byeenkomst werd een collecte gehouden ten bate van „De Stad Gods", welke instelling zich ten doel stelt hulp te verlenen aan asociale gezinnen, gebroken gezinnen en ouderloze kinderen. Deze collecte werd een groot succes. Verder werd aan deze viering medewerking ver leend door het dameskoor. Na de ge- zameniyke broodmaaltyd werd het verdere gedeelte van de avond ver zorgd door het trio „Chouffoer De L.T.B. die meer dan 50 jaar be- j Muusse" met conference van de heer staat, telt in de bisdommen Haarlem G. Heynen, die veel succes oogstten.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11