'rs. Coebergh v. d. Braak a Leiden geïnstalleerd Vanavond schaatsen Geen belijdenis wet opdringen bij Opbouw en taken van Kamer van Koophandel Is rector van het Sted. Gymnasium Maand gevangenis voor oplawaai Bidden voor eenheid van christenen fa Lezing Rijnlands Borgstellingsfonds Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. De Blauwkras JNSDAG 10 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S kennen bracht de heer Coebergh van den Braak in zijn dankwoord hulde aan de oud-reotrix, mej. dr. Smit. „U heeft hier zeer veel opgebouwd, aan mij de taak om al heft goede van het Leids gymnasium te consolide ren en vast te houden. De installatieplechtigheid werd ook bijgewoond door drs. A. B. Menk, rector van het Utrechtse Thor- becke-Lyceum, op welke school de heer Coebergh van den Braak ge ruime tijd conrector is geweest. 59 Goed wonen !n 'ymnasiast;en' het kan onmogelijk bestaan dat gymnasiasten 1 Sjr niet liggen". ize geruststellende woorden richtte de „gymnasiast" A. M. '^{jjergh van den Braak vanochtend bij zijn installatie tot rec- yan het Stedelijk Gymnasium in Leiden aan het adres van Meerlingen. uu' installatie van drs. Coebergh GEKIen Braak had in de aula van «rirfchoolgebouw aan de Fruinlaan schs in aanwezigheid van burge- Ee<tar mr. G. C. van der Willigen wethouder van Onderwijs, de S. Sannes. teil] werd een feit, toen ir. G. A. oornrholt na het rectoraat gedu- im,i 3V-i maand te hebben waarge in de voorzittershamer van de uHtenvergadering aan de nieuwe r overhandigde, ihen deze overhandiging ging een "L n van beste wensen voor de per iuari 1968 in functie getreden vooraf. SarLnes onder meer dat 7 ujieuwe rector het vertrouwen van jerlingen nog zal moeten winnen, zich in elk geval nu al ge- weet door de docenten. _g'Jijksinspectrice van het V.H.M.O., dra. H. v. d. Vliet, wees er in welkomstwoord op, dat de pas- emde rector zich met het spoe- dfl P werking treden van de Mam- •>r tvet snel zal moeten bezinnen s Averse grote problemen van or- latorische aard. Voor het succes ;®~tle heer Coebergh van den Braak Huft volgens haar noodzakelijk dat uuibeschikt over een behoorlijke nuchter realisme en een even J hoeveelheid optimisme wat de imst betreft. Df. dr. E. den Tex kon als cura- le (an het Leidse gymnasium begrij- dat de nieuwe rector de eerst- *^d zÜn werk zal wor- vSJtfgemten aan zijn voorgangster, dr. A. M. M. Smit. „Wilt U niet Dl lang worden afgemeten dan zult Tw eigen persoonlijkheid geheel ...ten inzetten". Als tolk van de oudervereniging van het gymnasium trad tijdens deze in stallatiebijeenkomst de heer G. Brinksma op. Hij zei in de heer Coe bergh van den Braak als rector het volste vertrouwen te hebben. „U zult naast het overdragen van kennis aan de jeugd, mee gaan werken aan de persoonlijkheidsvorming van onze kinderen". Ir. Oosterholt tenslotte stelde op zijn beurt de nieuwe rector wat betreft zijn leerlingen gerust. De leerlingen van dit gymnasium heb ben naast het verlangen om mee te plukken van de tegenwoordig zo rijk met begeerlijkheden beladen boom des levens een onbedwingbare lust om Ir. Oosterholt (rechts) over handigt de voorzittershamer van de docentenvergadering aan de nieuwe rector van het Leidse gymnasium, drs. Coebergh van den Braak. (Foto LD/Holvast) Er van uitgaande dat het niet mo gelijk is om een nieuwe toekomst te beginnen zonder heb verleden te De Vrouwenadviescommissie voor de Leidse woningbouw belegt dins dagavond in het Bejaardencentrum „Rijn en Vliet" een voorlichtingsbij eenkomst, waarin gesproken zal wor den over „Goed wonen". Mej. H. M. ter Beek, directrice van de „Haanstra-school" in Leiden, is benoemd tot lid van de commissie, die belast is met het vaststellen van de schriftelijke examenopgaven voor de in dit jaar te houden exa mens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid als leidster, resp. hoofdleidster bij het kleuteronderwijs. Leid§ student zwaar gewond De klap die een 25-jarige landarbeider uit Lisse aan een Leidse student gaf, had voor beiden ernstige gevolgen. Voor de student betekende het een schedelbasisjractuur met als ver der gevolg, een blijvend spraakgebrek en hersenletsel en voor de landarbeider drie maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk. Zoals meestal, was de aanleiding tot het gebeurde van geen betekenis. Er liepen twee jongelieden meteen meisje, die wat lastig werden geval len door een zevental andere jonge lieden. Het liep betrekkelijk goed af en een aantal uit de laatstgenoemde groep stapte in een auto en reed weg. Bij het passeren, gaf één van de twee jongemannen een klap op de auto, waarvan de bestuurder stopte. Daarna ontstond een ruzie en min of meer een vechtpartij. Op dat mo ment kwam de landarbeider aan, die zonder meer één van het tweetal een klap in diens gezicht gaf. Het slacht offer was de student, die achterover viel en zwaar gewond raakte. Voor de Haagse politierechter ver klaarde de landarbeider niet de be doeling te hebben gehad werkelijk letsel toe te brengen. De officier van justitie kon dit wel begrijpen, maar wees op de ernstige gevolgen welke het optreden van ver dachte heeft veroorzaakt. De student is pas uit het ziekenhuis ontslagen. In verband daarmee luidde de eis vier maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk. De raadsvrouwe, mr. J. C. A. Raval, bepleitte clementie, gezien de ge volgen voor verdachte indien hij ge vangenisstraf moet ondergaan. Hij aangetrokken en er behoeft beslist geen vrees voor herhaling te bestaan. De politierechter zei toch niet te kunnen besluiten tot een geheel voor waardelijke straf. Indien men slaat moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid van ernstig letsel. Het vonnis werd drie maanden ge vangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. *lnde juiste dosering óók voor kinderen! IrMtïoUW- Week van gebed in Leiden Ook dit jaar willen talloze christe nen in de week van 18-25 Januari bidden voor de eenheid, die in Chris tus aan de mensen geschonken is en die in de loop der eeuwen zo bescha mend is verbrokkeld. In grote en klei ne groepen, in wereldsteden en ge- heeft zich het gebeurde ook ernstig1 huchten, willen leden van vele kerken Verlate nieuwjaarskaart De be jaarde heer Louis Plane uit Nimes in Frankrijk heeft een nieuwjaars kaart gekregen die ruim 52 jaar ge leden verzonden is door een vriend uit een dorp op 150 km van Nimes. De afzender is veertien jaar geleden overleden. Bijeenkomst van amateurfotografen De Leidse Amateurfotografen kwamen gisteravond voor de eerste maal in dit jaar bijeen in de boven zaal van „De Doelen" voor een be spreking van de ingezonden foto's voor de foto- en diawedstrijd. Nadat mevrouw Van Dijk, de nieuw be noemde presidente de aanwezigen een goed jaar had toegewenst, herdacht zy in een kort woord de heer W. L. Langenberg, die plotseling in de kracht van zijn leven van de zijnen werd weggenomen. De heer Langen berg is vele jaren lid geweest van de Leidse Amateurfotografenbewe- gmg. Vervolgens kreeg de jury van de zwart-wit competitie, bestaande uit de heren Ziegelaar. Singerling en Ruygrok, het woord voor de bespre king van de ingezonden foto's van de tweede ronde. In de selectieklas se bevonden zich enkele bijzonder op vallend foto's, die naar de mening van de jury veelbelovend zijn voor de toekomst. Ook in de wedstrijd- klasse waren zeer goede foto's die aanleiding gaven tot een geanimeer de discussie. Na de pauze werden de ingezonden kleurendia's besproken door de heren Wijsman. Eradus en Gompelman. Ook over dit ingezon den werk ontspon zich een leerzame discussie, waaruit bleek dat voor de kleurenfotografie geheel andere nor men worden aangelegd. De volgende clubavond wordt maandag 22 januari gehouden. Dan houdt de heer Paff, lid van de Amsterdamse Amateur- fotografenvereniging, een lezing met kleurendia's over een reis naar Si' cilië. 9? Verder wil de Unie dat een verte genwoordigend orgaan van „de ker ken en de organisaties, welke het hu manisme tot uitgangspunt nemen" de regering permanent zal adviseren in haar taak van bestuur en wetge ving: een soort geestelijke Raad van State dus. Wat dat laatste betreft constateerde de synode nuchter, dat de Nederlandse kerken genoeg orga nen hebben om de overheid te advi- j (Van onze correspondent) ie gereformeerde synode vindt het niet verantwoord als in grondwet een godsdienstige belijdenis zal wor- i opgedrongen aan anders-denkenden. Zij sprak dit uit in Jr gisteren begonnen winterzitting in Lunteren. TE .GOD NIET IN 1 GRONDWET 52 it streven naar iets godsdienstigs e grondwet is al oud: de vroegere _8 Meider Romme heeft wel eens ge- -5i voor een vermelding van „God -3 iron van alle recht". Sinds minis- _9 Beemink de ambtelijke proeve -8 een nieuwe grondwet heeft gepu- •öierd, duikt het verlangen weer J2Zo hebben de kerkelijke verga- I6ögen in Nederland een brief ont- van de Protestantse Unie, "3ger een partij, tegenwoordig ir een bezinningsorganisatie, ~*raan de naam van de Utrechtse "5'ormde hoogleraar A. A. van Ru il Is verbonden. Deze Unie is voor eer van een theocratische rege- _5pvorm. Zij heeft aan minister -7fnink voorgesteld om bij de proe- -®'an de nieuwe grondwet een pre- "4111e op te nemen, luidende „in 2 kbare gehoorzaamheid aan het in igWbel geschonken woord van God lept het Koninkrijk der Nederlan- 9 deze God als bron voor alle ge- recht en democratische vrijhe- Moeilijker lag het met het verzoek om adhesie aan de voorgestelde pre ambule te betuigen. Gereformeerden van wie de meesten anti-revolu tionair zijn spreekt op zichzelf de gedachte van God als bron van ge zag, recht en vrijheid wel toe. Maar moest dat nu in de wet staan? De zaak is in het najaar tweemaal be sproken zonder tot afsluiting te ko men. De commissierapporteur, ou derling J. N. Spoelstra uit Harlin- gen, voelde helemaal niets voor alge mene beginselen in een grondwet. Daar moesten alleen maar rechtsre gels in staan, vond hij, geen vage be ginselen die kunnen veranderen door dat een nieuwe meerderheid in ons volk iets anders in de grondwet wil hebben. Bovendien zou de actie om God in de grondwet te krijgen een partij strijd ontketenen, die onvruchtbaar zou zijn omdat de vereiste meerder heid van tweederde der kamerleden eenvoudig niet te vinden is. Situatie aanvaarden In de discussie werd nog gezegd, dat het uitmaken van wat in de grondwet moet, voorbehouden is aan de wetgever en de politieke menings vorming. Dat alle grondwetten sinds 1798 zakelijk gehouden zijn en er geen reden is daarvan nu af te wijken en dat de kerken niet mogen streven naar een opleggen van één geloofsbe- lijdenis aan het geestelijk verdeelde Nederlandse volk. „Wij moeten zo langzamerhand aanvaarden, hoe de situatie in Nederland in werkelijk heid is". Jaarbeurs De najaarsvergadering van de Stichting Rijnlands Borgstel lingsfonds, die traditiegetrouw is gehouden in de vergaderzaal van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in Leiden, werd opgeluisterd met een referaat van de heer mr. C. Jansen, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam over de „Organisatie en taak van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, in het bijzonder met betrekking tot het midden- en kleinbedrijf". Vele veranderingen Mr. Jansen gaf een overzicht van het ontstaan der Kamers, wier taakstelling, het verstrekken van adviezen is, hetzij op verzoek, hetzij uit eigen beweging. Zij zijn de ver tegenwoordigsters van handel en nijverheid. Na de eerste wereldoorlog kregen de 'Kamers een bredere taak stelling, doordat zij in 1920 de uit voering der Handelsregisterwet kre gen opgedragen. Dientengevolge ontstond naast haar autonome taak (het geven van adviezen) tevens een taak op het terrein van medebewind. Het aantal Kamers, dat sterk was toegenomen, werd teruggebracht tot 36, waarbij elke Kamer een bepaald territoir kreeg toegewezen. De Wet op de Kamers van Koophandel date rende van 26 maart 1920, moest in 1942 het veld ruimen. Hoewel de taak der Kamers onaangetast bleef, moest haar organisatie de opvat ting volgen van de Duitse bezetter. Nu de assessor, ds. Visser uit Til burg, invalt voor de zieke praeses dr. P. G. Kunst uit Amsterdam, is als tweede assessor gekozen ds. A. C. van Nood uit Velsen. Meegedeeld werd dat de hervormde en gerefor meerde synode-moderamina verdere besprekingen willen voeren met de leiding van de Utrechtse Jaarbeurs over het voornemen dit evenement op zondag open te stellen. VOORLICHTING OVER DE MAMMOETWET De directrice en de rectoren van de drie Leidse gemeentelijke vhmo- scholen hebben de ouders en verzor gers van de leerlingen der zesde klassen van de lagere scholen in Leiden en omgeving uitgenodigd voor een aantal voorlichtingsavonden over VWO, het havo en het mavo (nu nog gymnasiaal, middelbaar en uit gebreid lager onderwijs). Deze bij eenkomsten worden gehouden: voor het Stedelijk Gymnasium op donder dag 18 januari om 8 uur in het gymnasium, Fruinlaan 15; voor de Louise de Coligny Scholengemeen schap (Atheneum, havo en mavo* op dinsdag 23 januari om 8 uur in de school Kagerstraat 7 en voor het Rembrandtlyceum, dat als Rem brandt Scholengemeenschap op 1 au gustus a.s. Atheneum, havo en ma vo zal omvatten, op vrijdag 26 ja nuari om 8 uur in het Rembrandt lyceum, Burggravenlaan 2. Drie Koningenavond gaat niet door De lezing, die prof. dr. A. P. H. Bachrach hedenavond voor K. en O. in het Snouck Hurgronjehuis zou houden over „Drie Koningenavond", gaat niet door. In 1950 werden de Kamers weder om aangepast aan de Nederlandse vertioudingen. In feite keerde de wet van 1920 terug, echter met wij- zaging van de samenstelling der Ka mers. De Wet op de publiekrechter lijke bedrijfsorganisatie was intus sen tot stand gekomen. Dienovereen komstig achtte de wetgever het juist, thans ook vertegenwoordigers van werknemersorganisaties in de Kamer te doen opnemen. Ook het democratische kiesstelsel had afge daan. Het zogenaamde coöptatie systeem werd daarvoor in de plaats gesteld. Op 1 januari 1964 trad we derom een nieuwe wet in werking. Ook deze heeft in de taak der ka mers geen wijziging gebracht. Arti kel 3 zegt, dat de Kamers tot taak hebben de bevordering Van de eco nomische belangen van handel en nijverheid in het leven te roepen en te beheren: zich desgevraagd te be lasten met het beheer van door anderen in het leven geroepen in stellingen als hiervoor bedoeld: sub sidies te verlenen aan instellingen die een algemeen belang van han del en nijverheid bevorderen enz. Zij dienen de organen van de staat en van andere openbare lichamen des gevraagd of uit eigen beweging van inlichtingen en advies over zaken, de handel en de nijverheid in haar gebied betreffende. Artikel 18 re gelt hun taak als medebewindvoer- ster. De leden der Kamers hebben zitting voor de volgende bedrijfstak senpersonen, detailhandel, ambacht, horecabedrijven, het vervoerswezen, het verzekeringswezen en het bank wezen. In tegenstelling tot voor gaande kiessystemen worden de le den der Kamers thans benoemd door representatieve organisaties van werkgevers en werknemers, aange wezen door de Sociaal Economische Raad. Zij treden om de 4 jaar af. Zij zijn door de Kamers in tal van commissies ingedeeld, zoals de Com missie inzake Afbetalingen. Com missie Afvalwatering, Commissie voor Bedrijfsruimte, Commissie voor de Makelaardij, Commissie voor het Midden- en Kleinbedrijf enz. Tenslotte ging spreker vrij uit voerig in op enkele onderwerpen, die in het bijzonder betrekking heb ben op het Midden- en Kleinbedrijf, zoals de bouw van winkelcentra, de koopavond, de Handelsregisterwet, de Vestigingswet en de Winkelslui tingswet. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. Aan het referaat gingen de statu tair voorgeschreven agendapunten vooraf, met o.a. de vaststelling van de begroting voor 1968 en het Jaar verslag over 1966. Voorts trad in verband met hét verstrijken van de zittingsperiode het dagelijks bestuur der Stichting af. De zittende leden die zich met uitzondering van de penningmees ter herkiesbaar hadden gesteld, werden op voorstel uit de ver gadering unaniem herkozen. Ir plaats van de penningmeester. d< heer P. M. F. Smolders, werd als lid van het bestuur benoemd, de heer G A. Stolwijk, burgemeester der gemeente Voorhout. De vergadering gaf de wens te kermen, dat de nieuw gekozene tevens de functie van penningmeester overnam, doch de heer Stolwijk wenste dit vooralsnog in beraad te houden. Herkozen werden de heren mr. J. C. de Vroom, voorzitter, C. F. A. M. Meerpoel, tweede voorzitter. J. A. Detmers, secretaris en als leden de heren P. S. Harmsen, drs. F. K. Langemeijer en A. Noort. Het bu reau van het fonds is gevestigd te Leiden, Langebrug lOaa: telefoon 20465. De dagelijkse leiding berust God vragen om Zyn leiding bij het doorbreken van de scheidsmuren. Juist nu, nu overal in de kerken kleine tekenen van toenadering ge steld worden en by de aanvang van een jaar, dat op het gebied van de oecumene bijzonder belangrijk zal worden, willen de kerken bidden om de eenheid, om het vinden van el kaar door samen te luisteren naar de Heer der Kerk. Ook in Leiden wordt een aantal gebedssamenkomsten gehouden. Dit jaar op 3 avonden en op 2 vaste plaatsen: namelijk op donderdag 18, op dinsdag 23 en op donderdag 25 januari, telkens om 7.30 uur in de St Antoniuskerk aan de Boshuizer- laan en in de pas heropende Hoog landse Kerk, ingang Hooglandse Kerkgracht. Voorgangers en gemeen teleden uit verschillende kerken heb ben de leiding van deze bijeenkom sten, die ongeveer 25 minuten duren en waarin dit jaar ook een plaats is ingeruimd voor het gemeenschappe lijk lied. Gesprek De laatste avond vormt tevens de inleiding op de gespreksavonden van de Oecumenische Raad. Hiervoor is dit jaar weer als thema gekozen: de rol welke de ontwikkelingshulp speelt bij het bevorderen van de wereldvre de. De avonden worden gehouden in zaal VIII van het Leids Universiteits gebouw. Het programma luidt als volgt: 25 januari prof. dr. G. Seven- ster over ,3ijbelse achtergrond, po pulorum en schrijven NJL Kerk'T 1 februari minister dr. M. H. Klompê over „Ontwikkelingshulp als eerste stap naar de vrede": 8 februari drs. H. W. Tromp over „Sociologische as pecten van het vredesvraagstuk"; 13 februari dr. F. C- Kamma over „Cul turele problemen bij zending en mis sie". Al deze bijeenkomsten beginnen om acht uur. ADVERTENTIE Nu de vorst over ons land regeert kunnen de schaatsen uit het vet worden gehaald. Ook voor Leidse schaatsliefhebbers is, hoewel de temperatu ren in het oosten en noorden van Nederland aanzienlijk lager zijn dan in het westen, dè ijspretperiode aangebroken. Van avond worden namelijk de banen in Roomburg en de Leidse Hout voor het publiek opengesteld. Tenzij de vorst op het aller laatste ogenblik weer verstek laat gaan. Bij het ter perse gaan van dit nummer verneemt het L.D. dat vanmiddag omstreeks vijf uur een definitieve beslissing zal worden genomen over het al dan niet opengaan van de Leidse ijsbanen. Politiek Trefpunt tegen hokjesgeest In „De Ruif" aan de Leidse Jan- vossensteeg vond gisteravond voor het eerst de wekelijks terugkerende instuif (de z.g. Pol-in) plaats van het „Politiek Trefpunt", dat poli tiek geïnteresseerden van allerlei kleurschakeringen voor deze avond had uitgenodigd. Er was intensieve belangstelling van zeer uiteenlopende richtingen, hetgeen de toch al levendige dis cussies soms heftig deed oplaaien. Toch kon men over het algemeen beluisteren, dat er bij alle opvat tingen een open oor was voor el- kaars meningen; dat men meer zoekt naar wat bindt dan naar wat scheidt. Men is kennelijk op zoek naar meer openheid in gesprekken ook met andersdenkenden, waardoor men uit het tot nu toe vaak kunst matig aangekweekte isolement los wil komen. Als zodanig werd dit initiatief van D '66 door de aanwezigen dan ook op prijs gesteld. Men was er wel van overtuigd, dat contacten als deze veel zullen bijdragen tot een gefundeerde me ningsvorming en begrip voor andera standpunten. Academische examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraal examen al gemene taalwetenschap, de heer C. R. Vink (Wassenaar). De uitslag van de tentoonstel ling. die de postduivenvereniging ,De Blauwkras" heeft gehouden, zyn nu bekend: De hokkenshow is gewonnen' door H. Moenen met 368 punten. De beste oude vogel, de beste jonge vogel en de beste vogel van het geheel waren van P. Gysman. Verdere uitslagen: Klas 1: C. Hansen. P. Sloos, J. Han sen; klas 2; H. Moenen, P. Hansen, M. Zonneveld; klas 3: A. Singeling, P. Hansen, A. Singeling; klas 4: A. Singeling. W. v. d. Nieuwendijk, C. Hansen; klas 5: P. Gysman, J. Siera, A. Singeling; klas 6: A. Singeling, P. Gjjsman, A. Singeling; klas 7: A. Singeling, W. v. d. Nieuwendijk, A. Singeling; klas 8: H. Moenen, F. Franken, W. v. d Nieuwendijk; klas 9; P. Gijsman, A Singeling, H. Moe nen; klas 10: P. Sloos, J. Hansen, W. de Roode.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3