EIDSCH DAGBLAD f oude regeert Europa Amerikaan na transplantatie hart overleden Surveyor geland in berggebied van maan Weerbericht JAMIN grgelekeri bij andere landen in ons land nog rustig weer 1Winter is bij ons Teven met vakantie Kapitein „Scliieclyk wil niets loslaten Verkeerd huis gesloopt Bij de krater Tycho Goede score (Sue/ euwo wenagerii icht 1 maart 1860 WOENSDAG 10 JANUARI 1968 No. 31478 x: E. A. E. van Dishoeck eindredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 lelie WINTER had ons land in de afgelopen nacht stevig in 2p met matige tot strenge vorst. In Eelde daalde de ituur maar liefst tot negentien graden onder nul. Verge- met andere landen in Europa manifesteerde Koning Win- groojich bij ons, afgezien van een paar breuken in spoorstaven autofd°or ^et spoorwegverkeer wat vertraging op liep, echter i. 5il rustig. liefst 27.5 graad beneden nul geregi streerd en zelfs in Italië zijn de tem peraturen beneden het nulpunt. Al leen Sp a n j e maakt op de regel een uitzondering. In Madrid is het op het ogenblik mooi en aangenaam weer. Engeland werd wel het zwaarst getroffen door het ongewoon strenge winterweer. De sneeuwval heeft het weg- en spoorwegverkeer tot een chaos gemaakt. Het land is gisteren bijna de hele dag met een vliegtuig niet te bereiken geweest en zelfs de „Big Ben" raakte onklaar. Honderd duizenden Londenaars kwamen te laat op hun werk doordat er geen trams reden en de straten veelal ge blokkeerd werden door vastgelopen tramwagens. Schotland en Italië wer den overvallen door sneeuwstormen met windsnelheden van meer dan honderd kilometer per uur. In het westen van Schotland dreigden de ri vieren buiten hun oevers te treden. Ook de Franse rivieren hebben moeite met het verwelken van het dooiwater. De verkeerswegen langs de Seine in Parijs moesten wegens hoog water worden gesloten. Grote delen van west-Frankrijk en de gebieden ten zuiden en oosten van Parijs staan onder water. In Zwitserland sneeuwt het al bijna 24 uur lang. In het midden van de Alpen hebben de laatste vier dagen veel lawines scha de aangericht. J Spoorstaafbreuken Om kwart voor tien gisteravond werd een spoorstaaf breuk gemeld uit Lisse, in de oude lijn. De rest van de avond reed het treinverkeer met flin ke vertraging. In de loop van de af gelopen nacht werd de breuk her steld. Breuken, als gevolg van de lage temperaturen, kwamen eveneens voor in spoorstaven bij de brug van Hedel, tussen Lage Zwaluwe en Dordrecht en bij Wolfheze. Ook deze breuken zijn hersteld. Tussen Haarlem en Halfweg ver liep het treinverkeer gisteren even eens met hindernissen: de brug over het Spaarne in deze spoorlijn wilde, nadat zij om acht uur was openge gaan, niet goed sluiten. Ook dit man kement is verholpen. weerbeeld bij ons is in de af- ollëjen nacht als gevolg van een sto- ™.J boven Schotland omgesla- Volgens het KNMI zal het de mde 24 uur duidelijk minder Mizijn. Wel moet gerekend wor- inet sneeuw en aan de kust met ezef* wind die op het ogenblik uit richtingen waait zal mor- draaien naar noordelijke Onze weerkundige mede- verwacht dat na opklaringen sneeuwbuien morgenavond atuur opnieuw beneden het zal dalen. Laags Ie If ■j temperaturen I laagste temperaturen werden de lopen dagen gemeten in Rus- TOER KOUDE NACHT in De Bilt verwacht van [n- tot morgenavond - aanvan- t vanuit het noordwesten tijde- leuw, in de kustgebieden mo- regen. Later opklaringen af- seld door enkele buien. Tot ma- f krachtig, aan de kust mogelijk l toenemende wind uit weste- richting, later ruimend naar pelyke richtingen. In het binnen- I lichte vorst tot temperatuur t vriespunt. In de kustgebieden dooi. 11.40 uur). 11 JANUARI i op: 8.45 uur; onder: 16.51 uur i op: 13.03 uur; onder 5.13 uur i Katwijk te 12.22 uur. te 7.53 en 20.17 uur. nummer bestaat uit 14 pagina's land, waar het dertig graden vriest, in West-Duitsland werd van nacht op sommige plaatsen maar Kwart van de kustvaarders is te koop Naar schatting meer dan 25 pro cent van de Nederlandse kustvaart- vloot wordt voor verkoop aangebo den, terwijl het aantal kopers zeer gering is. De prijzen daalden van on geveer f 600 per ton dw in het eer ste halfjaar 1967 tot ongeveer f 450 per eind 1967. Een verdere prijsda ling is te verwachten. Dit weinig rooskleurige beeld van de situatie bij de Nederlandse kustvaart staat vermeld in een overzicht van het Rotterdamse bureau Supervision. De devaluatie van het pond sterling heeft op deze markt een ongunstige in vloed uitgeoefend. In het tweede halfjaar van 1967 verdwenen 24 kustvaarders naar het buitenland tegen 14 stuks in het eer ste halfjaar. Deze toeneming is ver oorzaakt door de bijzonder slechte vrachtenmarkt en daarnaast toch ook door het zeer snel verouderen van dit soort schepen. Dit verschijnsel doet zich ook voor ln Skandinavië, Engeland, en West-Duitsland, landen waar men twee tot drie jaar geleden de kopers vond voor Nederlandse kustvaartuigen. Nu zijn Italië en Griekenland de voornaamste afne mers, met daarnaast Indor>™;ië, Is raël. Colombia, Bahamas, Saoedi- Arabië en Frankrijk. De kapitein van de by Vancouver aan de westkust van Canada gezon ken „Schiedyk", de 49-jarige Arie van Dijk is vanochtend met vijf andere bemanningsleden per KLM-vliegtuig uit Canada op Schiphol teruggekeerd. Daar doorstond hij een spervuur van vragen, die journalisten op hem af vuurden, zonder iets over' de oor zaak of de schuld van de schipbreuk los te laten. Hy had zich goed op het gesprek metuepcis vouiuciciU ui Ocgoxi rnet te zeggen, dat men de antwoorden over net ongeiuk zeker zou krijgen, maar dan op de zitting van de xtaad voor de ücheepvaart, niet nu. Vervol gens las hy van een velletje papier voor, dat ae bemanning zien moeaig haa gedragen, dat hy ae directie van de Hollana-Amenka Lyn dankbaar vuur ae ïvge.uig Vtux ae repatrië ring en dat hy zich als kapitein zon der scnip eenzaam en verloren voelde. Naar men zich zal herinneren sloeg het oyna 'itiOU ton metende scnip op 4 januari lek in een breed fjord 12 km vanaf net nieuwe ha venplaatsje Gold River, toen het met een ïauilig iluui-puip up Weg was naar open zee. Volgens de verklarin gen van de tweeue stuurman, die arie dagen geieden op ücnipliol aan kwam en aie in zijn eigen hut zat, toen het scnip lek stootte, was er geen auiüeiyke aanleiding voor ae schipbreuk. Terwijl het windstil was en net zicht goed, was de „Schie- ^aykop een rotswand gelopen, die loodrecht uit het water oprees en die bovendien van een duideiyk licht baken was voorzien. Kapitein Van Dyk deelde vanoch tend op desbetreliende vragen nog mee, dat hij niet was afgeweken van de adviezen van de Canadese loods, die met hem op de brug stond. Op de vraag of hij achteraf terugziend op De landingsplaatsen van de Surveyor op de maan. De num mers zijn van de betrokken maanverkenners. de schipbreuk zichzelf verwijten maakt, bleef hij een antwoord schul dig. Ook op de vragen of de loods verhoord was wilde hij geen ant woord geven. Een taxateur zou vandaag in Venray de schade komen opnemen nadat slopers daar per abuis een woon huis van het missieseminarie Ma- rianhill in puin hebben geduwd. Het huis dat wèl in opdracht van de gemeente Venray tegen de grond moest, ligt 70 meter verderop. liet M. Jacobs uit Venray voor zyn slopers bij zyn vrouw de boodschap achter, dat er die dag in Veltum een huis moest worden gesloopt. Mevr. Jacobs zei daarom later tegen het personeel: „Gaan jullie eens naar Veltum een huis slopen". Méér niet, omdat zy ver onderstelde, dat de mannen er al meer van wisten. Met een puinschuiver duwden de mannen niet lang daarna het eer ste het beste leegstaande woonhuis aan de Langstraat in Venray om ver. „Het stond leeg, het is een nog al bouwvallig pand, de deuren hin gen scheef, de pannen waren er ge deeltelijk van af en er hingen al lang geen gordijnen meer voor de ramen. Het was voor ons duidelijk dat d i e bouwval tegen de grond moest", zeggen de slopers. „Het pand stond inderdaad al lang leeg. De gemeente heeft het nodig voor wegenaanleg in een uitbrei dingsplan. Het wachten is op de onteigeningsprocedure", aldus pa- ter-econoom Verstappen van het missieseminarie. Hij hoorde pas van het abuis, toen het al veel te laat was. „De onteigeningsvergoeding zal nu wel veel minder zijn. Het is nu tenslotte maar een lapje onbebouwde grond geworden. De sloper zal voor het verschil aansprakelijk worden ge steld. Daarom komt een taxateur. Terwijl de toestand van de tandarts Blaiberg, die in Zuid- Afrika een nieuw hart kreeg, bevredigend blijft vooruitgaan en die van Mike Kasperak, die in Californië van een nieuw hart werd voorzien, iets minder kritiek is geworden, is in het Mai- monides-ziekenhuis in New York gisteren opnieuw een hart getransplanteerd. De 57-jarige gepensioneerde brandweerman Louis Block kreeg daar het hart van de 29-jarige secretaresse Helen Krouch, die in Brooklyn overleed aan onherstelbaar let sel aan de hersenstam. Block is evenwel zeveneneenhalf uur na voltooiing van de opratie overleden. De operatie, die acht uur en twin- held tot inplanting van een nieuw tig minuten duurde en daarmee de hart bij Block zou waarschijnlijk langdurigste uit de jonge geschiede- voor lang? tijd niet mogelijk zijn nis der harttransplantaties was, werd gewekt uitgevoerd door een team van 22 medici onder leiding van dr Kan trowitz. Dezelfde ploeg voerde op 6 december jl. een harttransplantatie uit bij een baby, die ook enkele uren na de operatie overleed. De toestand van Louis Block was volgens het eerste bulletin na de operatie „bevredigend", maar werd hedenochtend kritiek. De operatie had teveel tijd in beslag geno men omdat het nieuwe hart' onge veer half zo groot was als het oude en niet geheel voldoende kracht ont wikkelde de bloedsomloop volledig gaande te houden. Het hart werd na na transplantatie geholpen door een pompje, dat in het lichaam was aan gebracht. Dr. Krantrowitz verklaarde de opera tie te hebben uitgevoerd ondanks het feit dat het n;euwe hart eigenlijk te klein was. omdat donor en ontvanger dezelfde bloedgroep hadden, die slechts bij vier procent van de mensheid voorkomt. Een gelegen- De laatste Amerikaanse maanverkenner Surveyor VII, die zondag werd gelanceerd, heeft vannacht om 2.05 uur Neder landse tijd een zachte landing gemaakt in het beoogde maan- gebied, 40 kilometer ten noorden van de krater Tycho. Het is de eerste Surveyor die niet in betrekkelijk vlak terrein maar in berggebied van 4500 meter hoogte is geland, buiten het equator- gebied waar tegen 1970 de eerste Amerikaanse maanreizigers een landing moeten maken. De Surveyor, die van Kaap Kenne dy was gelanceerd, maakte een'vlucht van ongeveer 66 uur, waarin slechts één koerscorrectie behoefde te worden uitgevoerd. De voorgaande Surveyors werden gestuurd naar de gebieden langs de evenaar die voor de landing van ruimtevaarders in aanmerking komen. Zij hadden dan ook tot voor naamste doel, de bodemgesteldheid te onderzoeken ten behoeve van het Apollo-programma. Deze laatste Sur veyor was daarvoor niet meer nodig, zodat deze uitsluitend voor weten schappelijk onderzoek werd gelan ceerd. Als doelgebied werd daarom een ge heel ander soort gebied gekozen, en wel het hooggebergte bij de krater Tycho op het zuidelijk halfrond. Dit gebied is interessant omdat Tycho een van de jongste maankraters is met bijzonder opvallende eigenschap pen zoals stralen die ervan uit gaan en over een groot deel van het maan oppervlak lopen. Het landingsterrein van de Survey or VII verschilt geologisch in vele op zichten van de evenaargebieden waar de andere Surveyors landden: de Sur veyor I in juni 1966, de Surveyor III in april 1967, de Surveyor V in sep tember en de Surveyor VI in novem ber van het afgelopen jaar. Slechts de Surveyors II en IV slaagden niet in een geslaagde landing als gevolg van technische tekortkomingen, na melijk een storing tijdens een koers correctie by eerstgenoemde en een storing in de remraketten tijdens de laatste seconden voor de landing bij laatstgenoemde. Deze score van vijf geslaagde lan dingen uit zeven pogingen is aanzien lijk beter dan men voor de aanvang van het programma had durven ho pen. Het gehele Surveyor-programma heeft ruim twee miljard gulden ge- Vele taken De Surveyor VII heeft korte tijd na de landing de eerste televisie-op namen van het landingsgebied naar de aarde gezonden. Voorts heeft deze Surveyor een graafwerktuig aan boord dat dezer dagen in werking wordt gesteld evenals een stralings bron voor analyse van de materiaal soorten in de bodem. Tevens is een magneet aan boord om de eventuele aanwezigheid van ijzer aan te kunnen tonen. Deze instrumenten hebben zich ook in voorgaande Surveyors bevon den maar nooit alle in één exem plaar. Foto's die indertijd door Lu- nar Orbiters zijn genomen tonen aan, dat het landingsterrein een golvend gebied is waarop stenen van vijf tot tien meter doorsnee verspreid liggen. Verwacht wordt dat de instrumen ten van de Surveyor VII veertien da gen in actie zullen blijven alvorens in het landingsgebied de maannacht van twee weken een aanvang neemt. De kans bestaat dat na het einde van die maannacht de instrumenten op nieuw in actie kunnen worden ge steld. Bij sommige voorgaande Sur veyors is men daarin geslaagd. ADVERTENTIE Dr. Adrian Kantrowitz, die de transplantatie in New York leid de. In Palo Alto (Californië) strijden de artsen voor het behoud van het leven van Mike Kasperak, die afge lopen maandag een nieuw hart kreeg. Dat nieuwe hart werkt uit stekend maar Kasperak lijdt ook aan ziekten van lever en nieren. Deze complicaties zijn overkomenlijk zo lang het nieuwe hart goed blijft werken, maar de toestand van de patiënt blijft ondanks een lichte ver betering kritiek. Zoals reeds gezegd blijft de toe stand van de Zuidafrikaanse tand arts Blaiberg, die in Kaapstad her stelt van een harttransplantatie, goed vooruit gaan. Twee Franse regimenten uit West-Duitsland Frankrijk zal twee cavalerieregi menten ongeveer 3.000 man uit West-Duitsland terugtrekken voor overplaatsing naar de omgeving van Verdun, zo deelde het Franse minis terie voor de strijdkrachten vandaag mee. Volgens het ministerie, moet de maatregel niet worden beschouwd als terugtrekking, maai als één van de gevolgen van de reorganisatie van de landstrijdkrachten, die eind 1968 moet zijn voltooid. Volgens het ministerie zal de over plaatsing van de twee regimenten niet veel invloed hebben op de kracht van de twee Franse divisies ln West- Duitsland, die ongeveer 65.000 man omvatten. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Januari 1868: De adressen van onder scheidene velleblooters, tot het in gebruik bekomen van leuningen der bij die adres sen vernoemde bruggen, om daarop vachten te drogen, worden afgewezen, meer en deels met 15 tegen 8 stem- Door den hoogen raad is uitspraak gedaan tegen den beklaagde G. C. C. Pels Rij- cken, Minister van Marine* wegens het niet vastleggen van een hond in eene ge meente, waar de veetyphus heerschende tvas. Beklaagde werd bij verstek schuldig ver klaard en veroordeeld tot een geldboete van f 10 of gevan genisstraf van één dag.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1