I Herstel buizennet Izwembad ,De Vliet' vergt f. 157.000 T#T 3 april weer open Zaterdagse markt i.v.m. brandgevaar -donderdag meubel 8alans opruiming Deze week inleveren Totoformulier 29 Bad in loop van Studenten filmliga viert 8ste lustrum Kleuterschool aan de Lorentzkade verdwijnt jflSDAG 9 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 RI 1| "foorstellen aan Leidse raad tie llng Zoals bekend, wij schreven daar reeds uitvoerig over, zijn aan het buizennet van het nieuwe zwembad „De Vliet" aan de ^'.Woorschoterweg vele gebreken geconstateerd. Bij onderzoek is pans gebleken, dat ïnjth. de leidingen ten behoeve van de douches rondom de bassins l,: bp verschillende plaatsen lek zijn; Bnujb. de horizontale gedeelten van de aan- en afvoerleidingen op ^Verschillende plaatsen door corrosie zijn aangetast; uuir. de verticale delen van de aanvoer leiding (injectieleidingen) ch%p een aantal plaatsen lek zijn en op vele plaatsen zijn aange past door corrosie; expd. de leidingen van kunststof in goede staat verkeren. Gemeente betaalt voorlopig de kosten ding van de speelplaats met de tui nen van de aangrenzende huizen een circa 2 meter hoge palissadenaf ras - tering zal worden aangebracht. Het plan zelf omvat de aanleg van een zandbak, enkele aluminium speel toestellen en enige banken. De kos ten worden geraamd op f16.900.— Het Kooiparkplan is geprojecteerd op de bestaande asf alt-verhard ing aan de zuidzijde van het park, waar reeds enkele banken aanwezig zijn. De speelplaats zal eveneens worden uitgerust met een zandbak en enige De aanlegikosten wor- 1* Voor wat betreft de oorzaken van genoemde schade is het onderzoek jjljpog niet afgesloten. ■ree! De vraag wie aansprakelijk is voor fdie schade, hebben B. en W. voor- gelegd aan de raadsman, mr. Ph. Jj Jen geraamd op f8.100. de Ruyter de Wildt. B. en W. ver dachten, dat met diens onderzoek ir (mede ook in verband met de teoh- duiische gegevens welke nog dienen doll te worden verstrekt en waartoe ook T.N.O. om advies is gevraagd enige tijd gemoeid zal zijn. Met het herstel van het buizen stelsel kan niet worden gewacht iot- dat ten aanzien van de aansprake- liikheid volledige klaarheid is ver kregen. Het zwembad moet in de loop van de maand april a.s. wor- j den geopend, zodat zo spoedig mo- Verkeersplan In de Leidse raad, die maandag avond bijeenkomt, zal ook de be spreking van het onlangs door ons gepubliceerde verkeersrapport de orde worden gesteld. Voorts zijn er de volgende voor stellen- een bedrag van f270.000. schikbaar te stellen voor het leg gen van straatrioleringen in: a. Igelijk met het herstel dient te wor- j Rapenburg, vóór de percelen nrs. 58 den begonnen. B. en W. stellen daar- tot en met 74 e?n 75 tot en met 91, om voor nu. in afwachting van en b. de Oude Vest, vóór de perce- eventueel verhaal van kosten op len nrs. 155 tot en met 193 derden, het voor het herstel nodige gin krediet te verlenen. 11 Gezien het feit, dat de aanwezige leidingen van kunststof geen enkele aantasting vertonen, verdient het ^aanbeveling het gelhele stalen-bui- zennet, te vervangen door een lei- estjdmgnet van kunststof, ntt Uitgaande van deze oplossing ïw worden de herstelkosten geraamd in i °P: grondwerkzaamheden, inclusief :kê bemaling f20.000.—; vervangen van de bestaande stalen leidingen door nieuwe kunststofleidingen f 55.000. putten en afsluiters f 5.000.be au stratingen, nieuwe riolering en her- stellen plantsoen f29.000.on- „I voorziene werkzaamheden f16.000. advieskosten T.N.O., kosten grond- p, onderzoek en dergelijke f7.000. H; voorbereiding, toezicht, enz. f 25.000 2; Totaal f 157.000.—. Het ligt In het voornemen van B. 6' en W. de raad te zijner tijd in te J lichten omtrent, het resultaat van "2 pogingen om te komen tot verhaal van deze kosten op derden. Vrij spel voor de jeugd B. en W. hebben plannen doen "_f opstellen voor de aanleg van vrije 0 speelgelegenheden voor de jeugd aan ■1 de Lopsenstraat en in het Kooipark. •j! De speelgelegenheid aan de Lop- f senstraat is geprojecteerd op parti- -3 culier terrein. De eigenares van de j grond, de „Vereeniging tot Bevor- dering van den Bouw van Werk- -f mamswoningen te Leiden" heeft de -j' grond voor dit doel tegen een kleine j Jaarlijkse vergoeding aan de ge- -7| meen te ter beschikking gesteld. Het plan is ln overleg met de j «igenares opgemaakt. Overeengeko men werd o.m.» dat op de afsohei- het. bij raadsbesluit van 13 mei 1963 verleende krediet voor het ver nieuwen van gedeelten walmuur in de binnenstad tot een bedrag van f 1.656.000.—dat reeds bij besluit van 18 april 1966, is teruggebracht tot f 1.425.300.—wederom te ver minderen met f270.000.tot een be drag van f 1.155.300. Voor de aanschaffing van meu bilair en leer- en hulpmiddelen ten behoeve van het speellokaal van de openbare school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden aan de Rijnsburgersangel 22 een kre diet van f3595.— besohikbaar stellen: De onteigening van eigendom men in het bestemmingsplan „Me- renwijk"; aan Esso Nederland N.V. t 's-Gravenhage. Ingaande 6 januari 1967 voor de periode van vijf jaar, te verhuren het perceel grond, ge legen aan de zuidzijde van de Brandts Buyskade, groot ongeveer 450 m2, zulks ten behoeve van het oprichten, hebben en exploiteren van een service-station; aan de N.V. Maatschappij ter bevordering der Leidse Onderwijs instellingen en de N.V. Nederlanclsch Drukkerij Bedrijf te Leiden, ingaan de 1 januari 1968, voor de tijd van één Jaar te verhuren: een gebouwen complex ca. van de voormalige rijkswerkplaats aan de Oos ter kerk straat voor een huurprijs van f 13.310.—; teneinde uitvoering te kunnen geven aan een gemeentelijk be stemmingsplan, aan te kopen de percelen weiland met de zich daar op bevindende schuur, gelegen en staande in de Broek- en Simon tjes- polder te Leiden, tezamen groot 6.33.60 ha{ Het herstel van het buizen net van het zwembad irDe Vliet" vraagt een uitgave van ruim iy2 ton. Foto LD/HolvastJ voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de openbare school voor handel en Bezwaren tegen deelplan scholen B. en W. stellen de Leidse raad voor om op de 17 januari te houden ver gadering van het bestuur van het landelijk Centraal orgaan van het gemeentelijk voortgezet onderwijs be zwaren naar voren te brengen tegen het ontwerp deelplan van scholen en wel voor wat Leiden betreft tegen de vermelding van het jaar 1972 bij de school voor hoger en administratief j onderwijs en tegen het niet opne men van de school voor h.t.o. in het deelplan. Het College stelt voor de wethouder van Onderwijs, de heer S. Sannes, aan te wijzen om in deze vergadering de bezwaren van Leiden naar voren te brengen. Verpleeghuis met 150 bedden Bij raadsbesluit van 13 septem ber 1965 werd een krediet van f 25.000 j beschikbaar gesteld ten behoeve van het vervaardigen van een schetsplan voor een verpleegtehuis voor chro nisch zieke bejaarden, te bouwen op een terrein, gelegen nabij het bejaar dencentrum „Rijn en Vliet". De voor het onderhavige project aangezochte archotect, de heer E. F. Groosman, in Rotterdam, heeft een voorlopig schetsplan ontworpen, dat naar het oordeel van de werkcom- missie een geschikte basis vormt voor de uitwerking tot een definitief schetsplan. De Staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid betuigde eind 1966 zijn instemming met de stichting van een verpleegtehuis met een ca paciteit van 120 bedden. Hiervan uitgaande, omvat het voorlopig schetsontwerp o.m. 4 bouw lagen, elk met een capaciteit van 30 bedden, en 2 bouwlagen, voorlopig bestemd voor de huisvesting van per soneel, doch welke zonodig door een niet te ingrijpende verbouwing tot worden gemaakt, eveneens met een capaciteit van 30 bedden Inmiddels heeft de staatssecreta- stellen; het bij raadsbesluit van 27 de cember 1965 verleende krediet voor j _j* Vu ris er geen bezwaar tegen, mdien de de stichting van een openbare schoolt u.l.o. aan de Sumafcrastra at te verhogen met f 128.000. een krediet, van f20.800.be schikbaar te stellen voor het ver vangen van één van de twee met olie gestookte ketels van de centrale verwarmings ins tall at i e van het Ste delijk Gymnasium door een met gas te staken ketel: het verlenen van medewerking tot het treffen van voorzieningen r.k. l.om.-sohool Rapenburg 48: idem voor het aanbrengen van een kleed- en wasgelegenheid in deze school; idem voor het aanschaffen van meubilair en leer- en hulpmid delen r.k. u-l.o. Vrouwenkerkhof 1; B. en W. te machtigen de ver hoging van het salaris van het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel, zoals deze met ingang van 1 Januari 1968 zal wor den vastgesteld in overeenstemming met de richtlijnen, bij wijze van voorsdhot uit te betalen, zulks voor uitlopende op het te zijner tijd te nemen definitieve besluit; De volgende vorderingen onin baar te verklaren1. de vorderin gen van de Sted. Fabrieken van Gas en Elektriciteit, tot een totaal be drag van f3948.37; 2. de vorderin gen van de Gem. Reinigings- en Ontsmetbingsdienst, tot een totaal bedrag van f7286.41. waaronder capaciteit van het verpleegtehuis als nog wordt gesteld op ten hoogste 150 bedden. De vraag of het opvoeren van het beddenaantal moet geschieden door nog een 5e bouwlaag ln het plan op te nemen dan wel door één perso- neelsverdieping op te offeren, Is nog bij de werkcommissie in studie. De samenstelling van het defini tieve schetsplan vergt naar raming nogmaals een bedrag van f 25.000. B. en W. stellen de raad voor om dit krediet beschikbaar te stellen. Afgelopen zomer maakte ik neven staande foto's van de zaterdagse markt, respectievelijk op de Nieuwe Rijn nabij de Hoogstraat en de Hoog landse Kerkgracht. Toen ik een de zer dagen de foto's weer eens bekeek, werd mijn aandacht gevangen door een omstandigheid die aanleiding kan zijn tot een min of meer ernstige en gevaarlijke situatie. Men stelle zich voor wat er gebeurt als in een van de aan genoemde stra ten gelegen panden brand zou uit breken op een tijdstip, dat de week markt in volle gang is. Door de ge ringe passageruimte tussen de kra men en de huizen is het de brand weer onmogelijk het bewuste perceel te naderen, zodat het gebruik van bv. een ladderwagen uitgesloten is. Zou men er echter toch in slagen door het opzischuiven van kramen een weg te banen voor de brandweerwa gens (wat echter een chaos zou ople veren), dan moeten de aanwezige marktbezoekers maar zien het vege lijf te redden, voor zover zij niet door nieuwsgierigheid gedreven blij ven kijken en op deze manier de brandweer het werken weer bemoeilij ken. Van een snel ingrijpen van de brandweer de enige manier om te voorkomen dat een kleine brand een grote wordt komt niets terecht. Gezien de hoge ouderdom en de gro te brandbaarheid van de meeste hui zen in deze buurt zijn de gevolgen van een brandje niet te overzien. In werkelijkheid is de situatie nog nijpender dan de foto's weergeven, daar er inplaats van de traditionele kramen meer en meer grote gesloten wagens worden opgesteld, die met geen mogelijkheid zo maar even weg te schuiven zijn. Bovendien plaatsen veel kooplieden, bv. op de Hoogland se Kerkgracht, tijdens de groente markt hun voorraad kisten en ook hun vrachtauto's achter de kramen, daarmede de doortocht nog meer ver kleinend. Dat het probleem van de nauwe doorgangen ln vroegere jaren niet. zo actueel was, komt doordat de week markt toen voornamelijk op de bre dere Botermarkt en Vismarkt werd gehouden. De Nieuwe Rijn werd slechts gedeeltelijk gebruikt en wel het breedste deel waarop vooral de bloemenhandel was geconcentreerd. Inmiddels zijn ook hier en in de aan grenzende steeg kramen verschenen. „Onder ons" en voor burgerij Onder de naam „Filmritis" zal van 28 januari tot en met 3 februari het veertigjarig bestaan van de Leid- se Studenten Filmliga worden ge- .50 wegens vierd. Deze viering omvat speciale filmvoorstellingen in het Luxor Thea ter die toegankelijk zijn voor de ge hele Leidse burgerij en voorts fes tiviteiten die uitsluitend bestemd zijn voor de leden van Corps en VVSL met hun dames en heren. De Leidse Studenten Filmliga is na een bescheiden begin veertig jaar geleden als subvereniging van het Leids Studenten Corps eigenlijk pas na de wereldoorlog tot grote bloei gekomen, in het bijzonder de laatste tien jaren. Tegenwoordig worden ie dere dinsdagnacht voorstellingen voor de leden gegeven, die vrijwel altijd zeer grote belangstelling trekken, zy worden gemiddeld bezocht door 525 van de 800 leden, die de liga telt. De voorstellingen in het Luxor The ater vinden plaats van 29 januari tot en met 1 februari. Zy zullen zes Nederlandse premières brengen. Er zullen telkens avondvoorstellingen plaatsvinden. Voorts ie er een kindermatinee met tekenfilms georganiseerd, waar ook moeders van de jeugd welkom zyn. Dan is er nog een middag waarop enkele curieuze films uit het Leidse gemeentearchief vertoond zullen wor den, onder meer van de onthulling van de Gyselaarbank. over de Leid- f6 innen door de Sted. Fabrieken van Gas- en Elektriciteit: het brengen van een wijziging in de gemeentebegroting en begro tingen van de takken van dienst voor het dienstjaar 1966; een bedrag van f 6.850.be schikbaar te stellen voor de aan koop van een kantoordrukmachine c.a. ten behoeve van de huisdruk kerij; een bedrag van f 170.000.be schikbaar te stellen voor het doen van kapitaalsuitgaven ten behoeve van de dienst van gemeentewerken. Verkoop van v.m. vuilstortplaats in Noordwijk Nu met het gereedkomen van de gemeenteiyke vuilverbranding de vuilstortplaats in Noordwyk niet meer wordt gebruikt, stellen B. en W. van Leiden de raad voor om deze stortplaats, waarvoor zich een gega digde heeft gemeld, te verkopen. ADVERTENTIE se kaasmarkt in de jaren 1920-'30 en over de erepromotie van Koningin Wilhelmina in 1925. Daarnaast zullen talryke manifes taties alleen voor de studenten plaats vinden in de Sociëteit Minerva zoals een forumavond met Nederlandse topfilmers, een slapstickavond met de mogeiykheid om met echte room taarten elkaar te ïyf te gaan. een voorstelling van Amerikaanse under- groundfilms uit Knokke, het optreden ming van de veiligheid van leven Wil men in deze oude buurt een calamiteit voorkomen, dan dienen de straten te worden vrygemaakt voor een snelle hulpverlening. Dit kan al leen als de warenmarkt uit deze om geving verdwijnt. Bovendien is het verkeer hiermede in hoge mate ge baat, doordat men de bezoekersdruk te niet meer concentreert op deze in verkeerstechnisch opzicht hoogst on geschikte straten. De oplossing van het probleem, waar de warenmarkt dan moet wor den ondergebracht, hebben de be langhebbenden de marktkooplie den zelf reeds onder ogen gezien en zy hebben het gemeentebestuur een plan voorgelegd voor een nieuw te bouwen overdekte markthal op een centrale plaats in de stad, met ruime toegangswegen en flinke parkeergele genheid. Met het aanvaarden van dit voor uitstrevende, geheel door particulie ren in casu de marktkooplieden zelf te financieren en te realiseren plan. zou het stadsbestuur aantonen dat het hun ernst is met de bescher- van een filmstuntteam en een gala bal met filmische projectie op alle daartoe beschikbare muren. De ge hele lustrumviering wordt ingeleid door een receptie ten 6tadhuize als openingsbyeenkomst. goed van de ingezetenen. Dat daardoor andere plannen, die weliswaar spectaculair zyn, maar die een ondraagiyke financiële last op de gemeente laden, zoals het schouw burgplan. gewyzigd of terzyde gelegd De openbare kleuterschool aan de Lorentzkade in Leiden zal worden opgeheven. Zoals bekend beslist' de gemeenteraad tot opheffing van een openbare kleuterschool, waarvan het aantal kleuters gedurende drie achtereenvolgende jaren minder be draagt dan een bepaald, van het inwonertal der gemeente af hangend, aantal. 18 JANUARI begint onze grote UAADlEMMEDSTlAAJ 150 L60EM BANKSTELLEN BERGMEUBELS EETHOEKEN STOELEN ENZ. Ziet nu reeds etalages. Voor het jaar 1965 gold nog de li miet van 60 kleuters. Daarna is. in verband met de stijging van het in wonertal der gemeente boven de 100.000, de limiet van 90 kleuters gaan gelden. Het gemiddeld aantal leerlingen van de openbare kleuterschool aan de Lorentzkade (De Eekhoorn) be draagt over de jaren 1965, 1966 en 1967 respectlevelyk 58,6 52,8 en 45. Op 1 december 1967 bezochten nog slechts 38 kleuters deze school, ter- wyi verwacht wordt, dat dit aantal niet belangryk sal toenemen. B. en W. riJn daarom van mening, dat deze school dient te worden op geheven. en wel met ingang van 1 augustus 1968. De nog aanwezige kleuters kunnen worden geplaatst op d« in de nabUheid gelegen openbare kleuterschool aan de De Mey van Streefkerkstraat. De hoofdleidster van de school, die tevens het enige personeelslid zal met ingang van laatstgenoemde datum op wachtgeld worden gesteld. moeten worden, is te betreuren, maar zou het gemeentebestuur sieren als het daarvoor de moed en de wys- held zou kunnen opbrengen. Ook een overdekte warenmarkt is spectaculair en vooruitstrevend en legt bovendien de gemeente heel wat minder finan ciële lasten op. H. A. van Ingen Schenau. Ing» VEILIG VERKEER By het bericht en foto betreffende de aanryding op de Morsweg J.l. za terdagavond waarby een in de naby- heid van een lantaarnpaal gepar keerd staande trekker met oplegger waarvan volgens de politie het ach terlicht brandde), ruim een halve meter vooruit werd geschoven, vraagt men zich af. waartoe maximum snel heidsbepalingen dienen, wanneer ze toch niet in praktyk worden gebracht. Herhaaldeiyk kan men constateren dat. vooral in de buitenwyken, met snelheden van (ver) boven de voorge schreven 50 km p. uur wordt gereden. In principe is het absurd om voertui gen die snelheden van 125 150 km/ uur (en soms nog méér) kunnen be reiken, in handen te geven van het grote publiek. Deze raketten vormen in dit land met zyn relatief korte afstanden en dichtbevolkte, vaak eng gebouwde steden (zie de oude stads kern van Leiden), een doorlopende bedreiging van het leven! Het indrukken van het gaspedaal kost praktisch geen energie en het zyn sterke benen die de weelde kun nen dragen! Naast het rijbewys, zou men dan ook een bewys van mentale geschiktheid dienen in te stellen. De nog steeds groeiende autodicht heid is er voorts de oorzaak van, dat éénrichtingsverkeersborden als pad destoelen uit de grond verrijzen! Men maakt op die manier een doolhof van de stad! De eenvoudige wielrijder wordt dientengevolge gedwongen, een vaak kilometerslange omweg te ma ken om zyn doel te bereiken. En dat, terwyl de aldus afgesloten straten in verreweg de meeste gevallen voldoen de breed zyn om de simpele fietser vrye doortocht te verlenen. Men is dan ook geneigd zich af te vragen of de witte borden met rode rand en zwart autofiguurtje wellicht (veel» duurder zyn dan de rode borden met horizontale witte balk! M. C. Schouten, Dozy straat 13- ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3