Menselijke fouten oorzaak ondergan „Schiedyk Schrijversproces nu Moskou begonnen RUSTIG WEER tegen ,ior| de Sowjet-Unie" Aspirine" helpt is-snel en •enlang. Nationale Bibliotheek in Florence hersteld Hermien wille een stnk kaas* uit het vuistje De Gaulle verzekert <1 Opperrabbijn van zijn Sympathie voor Joden iNDAG 8 JANUARI 1968 tn herhaaldelijk uitgesteld proces tegen vier in voorarrest -bataijgnde literaire figuren, is vandaag in Moskou achter gesloten ,rp> ^ren begonnen. ie zaak heeft Moskou's letterkundige wereld enorm opge- rden ijlden en onlangs internationale aandacht gekregen toen Pa- ged M. Litwinow, kleinzoon van een voormalige minister van datjteniandse Zaken, om interventie op hoog niveau verzocht. Zui<fe vier jonge schrlijvers worden verdacht van agitatie en Ni3paganda tegen de Sowjet-Unie, een vergrijp, waarop maxi- raketjl 7 jaar dwangarbeid staat, erdagfl ormd.) openbare aanklager In de zaak, e dodpftcly A. Terechow is vervangen andere, die het proces miillt^6proken politiek karakter zal ge- idoor enkele van de beklaagden t/rydkijetichten van het onderhouden noordfcetrekkingen met NTS, een anti- itnam jet-groep van in het buitenland rakettde emigranten. Amer|j. proces zou oorspronkelijk op mber beginnen, maar het werd enige waarschuwing uitgesteld, beklaagden verblijven sinds 1967 in een gevangenis in 31 jaar oude Alexander Gins- de drie jaar jongere Joeri ikow zullen, naar verwacht It, ter verantwoording worden .epen in verband met de uitgave let buitenland van het „Witboek .°P'de affaire Sinsjawski-Daniël". TJfjt boek. uitgegeven in de Sow- pile, is een verzameling proces- n H<rïen*'en en Protesten t€Ken de n prdeling van Andrei A. Sinsjaws- ,Jq Joeri M. Daniel, satirici, die in uari 1966 tot zware straffen in Ucrampen werden veroordeeld. De beide andere beklaagden, de dichter Alexei Dobrowolski en Wera Lasjowa, zullen zich, naar verwacht wordt, moeten verantwoorden in ver band met de uitgave van het onder grondse letterkundige tijdschrift Poe- Behalve Litwinow hebben ruim 100 intellectuelen de hoogste Russische autoriteiten verzocht 't proces in het openbaar te doen houden. Verwacht wordt, dat de rechtzaal ondanks deze verzoeken alleen open zal zün voor familieleden en personen, die in het bezit zijn van speciale doorlaatbewij- zen. Buitenlandse verslaggevers en het grote publiek zullen worden ge weerd. Litwinow, kleinzoon van wijlen de minister van Buitenlandse Zaken Max5»m Litwinow, heeft onlangs een beroep gedaan op premier Alexei N. Kosigin om tussenbeide te komen, aangezien de vier beklaagden reeds langer dan de in de grondwet ge noemde termijn van maximaal elf maanden in vooraarest zaten. Het is niet bekend of Kosigin ge antwoord heeft. De Russische pers heeft het beroep van de jonge Lit winow n'"ït gepubliceerd. ndern ADVERTENTIE ndse I I )orÜLompas van lor. 9 het leven I Paus heeffc gisteren vanuit het van zijn studeerkamer een toe- 5genttak gehouden tot een menigte van fOO personen, die zich op het Sint hadden verzameld om op (feestdag van de heilige drie konin- zijn zegen te ontvangen. De Paus igenj. dat de grootste dwaling van het denken heden ten dage is, iens God niet langer zoekt, len moet God zoeken", aldus de „en de grootste dwaling van moderne denken is precies, dat [mens dit niet langer doet". Paus betoogde, dat dit „tragi- gevolgen" heeft „op bijna elk 3 van menselijke werkzaamhe- Het zoeken naar God is het kom- van het leven.Christus staat op I,driesprong van alle menselijke le- De Nationale Bibliotheek van Florence, een van de oudste en rijkste van Europa, is vandaag weer voor het publiek openge steld. De bibliotheek is 14 maanden dicht geweest om het her stelwerk te kunnen verrichten aan een miljoen boeken, die door de overstroming waren beschadigd. Het langzame en moeilijke herstelwerk is uitgevoerd door een groep studenten, wetenschappelijke ambtenaren, vakmen sen en monniken. De bevolking van de kunststad Florence sprak men van de „baggerengelen". miljoen beschadigde boeken slechts 10.000 tot 20.000 onherstelbaar zijn. Ruim 700.000 delen worden op de bo venste verdiepingen van het gebouw nog gedroogd. Het grootste deel van het herstel- werk, dat thans nog moet geschie den, wordt uitgevoerd door monni ken, die zich hebben gespecialiseerd in het herstel van oude miniaturen. Volgens prof. Accardo verloopt het herstelwerk met een slakkengang. Prof. Salvatoer Accardo, directeur van de bibliotheek met in totaal 3 miljoen delen, zette de ploeg op 6 november 1966 aan het werk, toen het vallende water van de Arno een dikke laag modder en ,zout in het gebouw achterliet. In de 14 maanden, die het herstel werk hebben gevergd, zijn ruim 300.000 boeken en manuscripten weer op hun plaats gebracht. z{j kunnen geraadpleegd en uitgeleend worden. De uitleendienst, die boeken per post naar alle delen van de wereld zendt, heeft haar werk vandaag ook het LETDSCH DAGBLAD „Le comte Ory" bij Ned. Opera Als eerste produktie in het nieu- i we jaar zal de Nederlandse Opera- stichting een serie voorstellingen ge- j ven van Rossini's opera „Le comte Ory" onder leiding van de dirigent Alberto Erede. Hij heeft als bege- leldingsorkest het Brabants Orkest tot zijn beschikking. De opera gaat op 17 januari in de Amsterdamse Stadsschouwburg in première, waarna op 19 en 23 ja nuari nog twee avondvoorstellingen en op 21 Januari een matinee vol gen. öp 25 en 27 januari wordt de opera in het Circustheater in Sche- veningen gespeeld en op 1 februari in de Stadsschouwburg in Utrecht. De serie wordt op 3 februari afge sloten met een voorstelling in Eind hoven (Stadsschouwburg). Rina Blaaser - 67 - overleden Op 67-jarige leeftijd is in Amster dam overleden de actrice Rina Blaa ser. Mevrouw Blaaser, die op haar 17de jaar bij het toneel in Amster dam kwam, speelde o.m. bij Herman Bouber en Johan Kaart. Laatselijk maakte 'Lij deel uit van „Ttheater". Succes in Wenen voor „De man van la Mancha" (Van onze Weenae correspondent) Drie jaar geleden oogstte in New York .De man van la Mancha", een musical van de Amerikaan Dale Wasserman groot succes. Thans heeft de Duitse première plaatsgehad in het theater An der Wien in de Oostenrijkse hoofdstad. Het succes is ook in Wenen verze kerd vooreerst door de scherpzinnige tekst, de uitstekende muziek en voor al door de ook in ons land bekende Oostenrijkse toneelspeler Meinrad, die de hoofdrol van .Don Quichotte"- Cervantea meesterlijk vertolkt. De producent van „De man van la Mancha" in Europa is de Amster dammer Paul Kijzer. ADVERTENTIE Belasting eist Jan Cremer-prijs op „Er is alle kans op dat Jan Cremer geen cent in handen zal krijgen van de ƒ4000 die verbonden zijn aan de proza prijs van de gemeente Amster dam. Verscheidene schuld eisers van de op het ogenblik in New York verblijvende schrijver, onder wie de inspec teur der belastingen, hebben de afdeling Kuntzaken ge vraagd het geld op hun reke ning over te maken in plaats op die van de omstreden win naar van de prozaprijs 1967. De gemeentelijke juridische dienst onderzoekt op het ogenblik wat de gedragslijn van de gemeente moet zijn. Wanneer het geld naar de schuld eisers gaat heeft de belastingdienst voorrang. Het mogelijke restant zal dan verdeeld worden onder de overi ge schuldeisers van Jan Cremer. Wie deze schuldeisers zijn wil de gemeen te niet bekend maken. Toon Hermans woont nu in Maastricht Toon Hermans en zün vrouw en drie kinderen zijn het afgelopen weekeinde Maastrichtse burgers ge worden. De familie heeft in de Maas trichtse Stokstraat een vele eeuwen oud (gerestaureerd) dubbelpand be trokken. Toon zelf komt pas over een paar dagen naar Maastricht. In het Amsterdamse Hiltonhotel concen treert hij zich op zijn werk in Canada en Amerika. Half februari vertrekt hij naar de nieuwe wereld. Zijn to neelmeesters Job en Johnnie hebben de verhuizing tot een goed einde ge bracht. De eerste gast in het nieuwe huis zondagmiddag was Seth Gaaike- ma, de Groningse cabaretier en tekstdichter. Toon Hermans' nieuwe huis ligt in het gesaneerde oude hart van de Limburgse hoofdstad. De Romeinen bouwden daar de eerste behuizingen. Eeuwenlang woonden er de adel en voornaamste burgelijke en militaire autoriteiten. Na het begin van deze eeuw verviel de Stokstraatbuurt tot een krottencomplex. Architect P. Dingemans uit Maastricht maakte voor de historische w\jk een sane ringsplan waarmee in 1949 werd be gonnen. Tweede stuurman beweert: (Van onze Amsterdamse correspondent) Een menselijke fout moet de oorzaak zijn geweest van het vergaan van de „Schiedyk" van de Holland-Amerika Lijn. Dit meent de tweede stuurman van het vrachtschip, de heer L. van der Put (31) uit Rotterdam. „Ik geloof niet in een technisch defect", zegt hij. De tweede stuurman kwam gistermorgen met 32 andere leden van de bemanning met een chartervliegtuig van de KLM uit Vancouver op de luchthaven Schiphol aan. De kapitein van de „Schiedyk"de heer A. vaji Dijk uit Voorschoten, is met 6 bemanningsleden in Van couver achtergebleven in verband met het onderzoek naar de scheepsramp. JV&n onze Parjjse correspondent) Franse staatshoofd, president raato Gaulle, heeft zaterdag gedurende kwartier de ópper-Rabbijn van ikryk, Kaplan, in audiëntie ont- m hem te verzekeren, dat spoor van anti-semitisme hem vreemd was geweest en ook ;èr zal blijven. Die geruststellende Tden waren bedoeld om de emo- op te heffen, die na de laatste ïonferentle van De Gaulle in kringen waren gewekt, toen hy Israëliërs als een zelfverzekerd 'olk met heersersnelgingen had ihreven. HjVoIgeni de president had men zün trden tendentieus uitgelegd en zelf hij die opmerking nog altijd niet Iers als een uiting van eerbetoon ihouwen. Van zijn kant wenste deopperrab- )n te onderstrepen dat de Franse len in hun diepe bewondering voor it Israëlische volk zichzelf niette- iln nog altijd primair Fransen voe- Na zün laatste persconferentie werden de passages die De Gaulle aan Israël wüdde over het algemeen uitgelegd als een vriendschapsgebaar aan het adres van de Arabische lan den, die zich toen dan ook inderdaad büzonder gelukkig toonden. Het is al verscheidene malen voor gekomen, dat het Franse staatshoofd in gesprekken onder vier ogen uit spraken corrigeerde of zelfs herriep, die hij tevoren in het publiek had gelanceerd om bepaalde politieke oogmerken na te streven. Intussen heeft president De Gaulle tegenover de opperrabbün geen enkel woord ge sproken, waaruit de hoop kon worden geput dat hü de eenzüdig afwyzende houding ten opzichte van Israël zal herzien, die hjj sinds het conflict met de Arabische landen had aangeno men. Ook van een belofte om het wapenembargo voor Israël binnen afzienbare termün op te heffen, is in het onderhoud geen sprake ge weest. Berichten, dat het vrachtschip ten onder zou zijn gegaan tijdens een hevige storm of by dichte mist, wa ren volgens de heer Van der Put on juist. De weersomstandigheden waren goed. Er was goed zicht. Het was bijna windstil, vertelde hij. Woensdagavond om half tien liep de Sohiedyk, kort na het vertrek van het schip uit Gold River, waar een partij houtpulp was geladen, op een rotseiland op ongeveer 250 ki lometer ten noordwesen van Van couver. „Ik was op dat moment niet in dienst", zei de heer Van der Put- „Ik was in mijn hut met de eerste stuurman en de hofmeester. Opeens voelden wij een schok. Dat moest een aanvaring zün. Wü sprongen op en renden de hut. uit. Ik ging naar de brug". „Daar waren de kapitein, de loods die nog aan boord was, de derde stuurman, de roerganger en de uitkyk. De loods, een man van 61, had een shock. Het schip maakte snel water. Wy hebben direct maat regelen genomen om de bemanning van boord te laten gaan. Om tien uur hebben wü de eerste sloep met negentien man overboord gezet. Een kwartier later de tweede met. nog een vyftien man. De kapitein bleef met zes mensen aan boord". Loosdrecht de zag ik op zeer korte afstand aan stuurboordtrijde het lichtbaken van het eiland. Dat eiland rüst bijna loodrecht uit het water op. Ter hoogte van ruim 2, dat voorin her schip ligt, zün wü met dit eiland in aanvaring gekomen". Hoe ddt heeft kunnen gebeuren is stuurman Van der Put een groot raadsel, maar het moet een men selijke fout geweest zijn. „Het was een soort fjord, waarin wij voeren Gold River is een stadje, dat pas twee Jaar oud is. De kapitein was er nog nooitt geweest. Maar toen wij er naar toe voeren kreeg ik beslist niet de indruk dat het een moeilijke vaarroute was. Op het eiland is een baken, en de kust was. hoewel er geen maan was, in het duister goed te zien", zei hü. „Ik geloof niet in een technische fout". Niemand van de leden van de be manning van de Sohiedyk is bü de scheepsramp gewond geraakt. Onge veer zes uur na de ramp zün de mannen die in de sloepen in de om geving van de Schiedyk ronddobber den, aan boord genomen door een Canadese ijsbreker en naar Gold River gebracht. Poolshoogte Vijf mannen, die nog met kapi tein Van Dük aan boord van de Schiedyk waren, zyn hierna met een hingy in een van de sloepen over gegaan. Zij zijn in een barre kou. regenbuien trotserend, tot donder dagmiddag vüf uur toen de Schie dyk geheel in de golven verdween, in de buurt gebleven. Een paar keer gingen zy weer aan boord van hef vrachtschip om poolshoogte te ne- NEDERLAND l AVRO 6.50 7.00 9.20 1 10.00 1 10.30 i 10.35 t Pipo de clown Kenmerk AVRO's Sportpanorama Journaal en weeroverzicht Weerzien met Indonesië De Gert en Hermien show Twistgesprekken met God Laatste nieuws Sluiting 7.03 uur 8.20 uur NEDERLAND 2 VPRO 6.50 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws Hoepla Journaal en weeroverzicht Good times, wonderful times; film 9.30 uur Forum; discussieprogramma 10.15 uur Laatste nieuws 10.20 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 8.10 uur 10.50 uur Hilversum 2 en Chev alier en Dali Wie kleuren-televisie bezit en daar op zaterdag- en zondag avond 'n programma van Jean- Christophe Averty krijgt voor gezet, mag zich een bevoorrecht mens noemen- Of er dan nog sprake is van „kleuren-televisie" is weliswaar discutabel, want zo wel by de show rond Maurice Chevalier (met de niet weg te cijferen zangeres Diahann Er- roll, als bü het programma rond Salvador Dali was er sprake van 100% film. De show stak vol nieuwe ideeën, waarbij Maurice zelf misschien een beetje oud af stak, maar dat mocht de pret uiteraard niet drukkenvoor een byna 80-jarige ziet hij er nog uitstekend geconserveerd uit. Dali is misschien niet de groot ste surrealistische schilder ter wereld, hij is wel de grootste surrealist, in doen en laten. Als zodanig is hü een paillet op de rok van het universum. Het zij „Eerste man" Van alle nieuwe Nederlandse series lükt na enige afleveringen „Eerste man" van Rien van Nu- nen als taxichauffeur misschien toch de beste. Rita Boas-Koop- man heeft vindingrüke situatiet- Jes bedacht, regisseur Paul Cam- mermans gaat büzonder behen dig en opgewekt met de camera's te werk en weet de spelers, van hoog tot laag, bovendien tot een natuurlükheid te dwingen, die weldadig aandoet. Een verade ming. za zoveel ongein de laatste tijd, ook zaterdagavond weer in de TROS-klucht „Hoera, 'n jon gen!" Als wü „Eerste man" tot ver moedelijk beste serie uitroepen, schakelen wü Maigret natuurUjk uit, omdat dat een soort aaneen schakeling van af zonder lüke te levisie-spelen is. Het was weer een goede Maigret, aan de Nor- mandische kukst gefilmd en met uitstekend spel van Jan Teu- lings, Ton Lensink, Ida Bons en vele anderen. „De gevangene" We hebben gisteren ook af scheid moeten nemen van de se rie: „De verloofden", een soort Italiaanse Forsyte Sage. Daar staat de ondubbelzinnige winst tegenover van 'n nieuwe NCRV- serie, „De gevangene", met een heel origineel scenario en met veel fantasie (en kleur) ver filmd. Een Engelse serie, die „Dubbelspion" in populariteit naar de kroon kan steken. Sport Tenslotte nog even gesigna leerd dat in NTS-sport, behalve de büzonder telegenieke schaats wedstrijden, natuurlük ook de voetbalcompetitie weer geducht meetelde. In tegenstelling tot ge woonlijk waren de fragmenten uit de geheel naar Bussum uit gezonden wedstrijden van Ajax en Feijenoord nu van commen taar-achteraf voorzien, waardoor een verlies aan directheid op trad, maar een winst aan infor matie. Wü prefereren deze me thode. De meeste kükers kennen de uitslag immers tóch al, en nu komen ze ook nog te weten hoe het spelverloop was, wie goed en wie slecht speelde, enz. enz. Dat was vooral in dit geval, met AjaxFeijenoord op komst, een uitstekende gedachte van NTS- 1. 402 m. begeleiding (gr). 18.10 Pac. Soc. Partij. 18.30 Nws. Kerkorgelconcert: kla* B. Stereo: Mod. gewijde muz. 19.30 Stereo: Licht Instrumentaal ensem- zangsollste. 19.50 Stereo: Me ui/. B. Herinnerin gen aan Richard Tauber. 22.15 Llte- ramaradiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: NCRV blaaslnstr. en hun nog levende men. muzikale lealng. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Radlojour- Posthuma. NRU: 20.05 Briet Mlla: de besnijdenis, ge sprekken. 20.30 Jazz Work^Shop (op namen.). 21.00 Musonette: licht nuiz.- progr. 21.30 In Nederlands lucht: doe. over de luchtverontreiniging ln Nederland. 22.00 Stereo: Glenn Miller orkest met zangsollst (gr.). 22.20 Bond zonder Naam: Wat uit het hart komt, blüft ln. 22.30 Nws. 22 Metro's Midnight Music progr. (opn.). 23.55-24.0 VOOR DINSDAG 9 Januari Hilversum 1. 402 m. 3.10 NCRV-lied. 8.13 Gewijde (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de hüls- Schoolradlo. 10.00 Theologische men. Canadese bergers stelden on dertussen pogingen in het werk om de in 1949 als stoomschip gebouwde en in 1960 tot motorschip verbouw de Schiedyk te redden. Zy spanden kabels van het eiland naar het schip. Een van de mannen in de sloep was volmatroos B. Vink (36) uit Rotterdam. „Tegen vüf uur knap ten die trossen af. De kapitein is pas op de laatste minuut voordat het schip helemaal zonk, van boord gegaan. Hy had steeds geweigerd zyn schip in de steek te laten. Wij waren in de buurt gebleven om hem op te pikken. Achteraf was dat niet nodig geweest. De sleepboot van de berger heeft hem eraf gehaald", ver telde deze. Stuttgarter pallet onderscheiden Het ballet van de Stuttgarter Opera met zijn beroemde Engelse choreograaf John Cranko ontving tydens het Parijse balletfestival de eerste prijs. Bekroond werd de uit voering van Anton Webems „Opus 1". Daarmede ging deze prijs voor de tweede maal naar een Duits en semble. In 1966 kreeg het ballet van de Opera van München deze onder scheiding. De als beste danseres on derscheiden Maroia Haydee behoort eveneens tot het Stuttgarter ensem ble. leergang. 10.35 Stereo: Klavecim bel-recital: oude muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (plm. 12.23 Wij van het land; 12.27 Med. voor land en tuinbouw.; 12.30 Nws.; 12.40 Act.), 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: mu zikaal middag magazine. (16.00- 16.02 Nws., de krant in 't buitenland en wegeninformatie.). 17.00 Overheids voorlichting: Architectuur ln Willem stad. Spreker: F. J. van Wel. 17.10 AVRO; 7.00 Nws. .20 Lichte gr.muz. dag, praatje. AVRO: Nws. (8.00). 8.10 muz. (8.30-8.35 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. NRU: 8.00 Uitgebrei de rep. 9.40 Koormuz. uit de Middel de Renaissance or de kleu populair t (11.00-11.0 tuinbouw. 12.30 de land- Med. Overheldsvoorl.: Ultz. bouw. 12.40 Sportrev. 13.00 Nws. 13.10 Radiojournaal. NRU: 13.30 De Lichte Muze belicht: muz. van Nederlandse componisten. 14.30 Symfonie orkeet v. de Turijnse omroep (opn.)amuae- mentsmuz. AVRO: 15.00 De verdwenen koning, hoorspel, (dl. 2). 15.40 Mod. Finse pianomuz. en koorzang. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Pianorecital: klaas, en mod. muz. 16.25 V. de Jeugd. 17.15 The Down Town Jazzband: dixieland- muz. (gr.). 17.30 Lichte gr.muz. voor de tieners. Hilversum 3. 240 ni. en FM. VARA: 9.00 Nws. 9.02 NAR: Neder landse Artiesten Revue op de plaat. 10.00 Nws. 10.02 Klink- Klaar, zonder nonsens. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Zorro: progr. voor tieners. 13.00 Nws. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Er-Jee- Em-Drle. 16.00 Nws. 16.02-18.00 Mix: licht platenprogr. (17.00 Nws.). Nederland I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevi sie. NTS: 18.50 Pipo de clown. NTS: 19.00 Journaal. KRO: 19.06 Splta-Uur. Nederland II NTS: 18.50 Pipo Van gewest tot gewest. 19.36 'De 21. eeuw: 13. De Onderwerping va 20.00 Journaal. NTS: 20.20 Dubbelspion: Het mysterie i t.ueRFFFGG, G 22.30 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11