AKKOORD KVP, ARP •N CHU KRIJGT VORM uEIDSCH DAGBLAD „Liberalen" in Praag aan de winnende hand JAMIN Laatste kans op prijs Yvonne Pan! thans in verzekerde bewaring Novotny verliest functie van partijsecretaris DINER-DANSANT ©uc/ duidelijke kansen van slagen Igericht 1 maart 1860 ZATERDAG 6 JANUARI 1968 No. 31475 Ie pogingen van de drie grote christelijke partijen, de KVP, CHU en de ARP, om tot samenwerking te komen beginnen Jelijke kansen van slagen te krijgen. Op de achtste vergade- van een gespreksgroep uit de partijen, de zogenaamde loep van 18", is gisteren besloten een werkgroep in te stellen, Izich moet bezinnen op een gezamenlijke gedragslijn bij de jende kamerverkiezingen. De patijvoorzitters moeten de ikgroep instellen en de studieopdracht formuleren. I bedoeling is dat alle mogelijk- in, die de politieke situatie dui- ker kunnen maken, worden be- m, zoals bijvoorbeeld het stem- fckoord en het uitspreken van voorkeur voor partyen waarmee i eventueel in een regering wil. I 18, die in Utrecht vergaderden, en zich gesterkt door de steun, de congressen van de KVP, ARP tHU aan hun overleg hebben ge- Dit weekeinde hebt U de laatste kans, Uw oplossing pan onze kerstprijsvraag in Srde te brengen. Maandag om 13 uur sluit de inzen- ingstermijn. Op dat mo- ,ment moet Uw oplossing uiterlijk in het bezit zijn van de redactie, wanneer IT tenminste wilt meedin- naüen naar een van de 65 [prijzen van vijf tot hon- perd gulden en een totaal |van 1250 gulden. ADVERTENTIE Weerbericht Sneeuwgrens q(< De afgelopen nacht is de kern n een depressie van west naar it over ons land getrokken, on- veer langs de lijn Leiden rechtArnhem. Aan de zuid- rik voerde een harde tot storm- itige wind vrijdagavond tijde- lucht van 8 tot 10 graden aan. n de noordzijde van de kern gde een oostenwind voor koude ht met langdurige sneeuwval, n noorden van de lijn Alkmaar- \uwe-Achterhoek is het winters, de noordelijke provincies wor- i opgewaaide sneeuwduinen ngetroffen van 30 tot 50 cm bij iraden vorst. Vanmorgen meldde Den Helder Twente 6, Eelde 13 en Leeuwar- n 14 cm sneeuw. Tijdens het ekeinde zal het winters blijven. Een volgende depressie trekt el via letland in de richting van s land. Dit zal zondag een nieu- aanval van regen en zachte cht tot gevolg hebben. Wanneer kern van deze depressie echter Es zuidelijker mocht passeren, n zal een groter deel van ons nd in de sneeuw komen te lig- n. Trekt de kern in de richting ft de wadden, dan mag ook >ord-Nederland een fikse dooi- vival verwachten. Een weekeinde met onzekerhe. tn, nu de sneeuwgrens dwars ter ons land ligt. 7 JANUARI to op: 8.47 uur; onder: 16.45 uur. aan op: 12.06 uur; Onder: 0.25 uur. oogwater In Katwyk te 8.18 en 20.44 laagwater te 3.54 en 16.19 uur. /I hoogwater te 9.09 en 21.38 uur; agwater te 4.42 en 17.10 uur). Dit oummei bestaat uit 20 pagina's geven. Zij willen daarom zo spoedig mogelijk de eerste resultaten van hun besprekingen aan de partijen voor leggen. Gisteren is, naar werd meege deeld, de bereidheid om samen te werken heel duidelijk gebleken. Basisprogram Over enkele hoofdpunten van een basisprogram is men het eens. Dit be treft het christeiyke uitgangspunt, de inkomens- en vermogensverdeling, de plaats van het gezag in de samenle ving, vredespolitiek en ontwikkelings hulp. Over deze punten worden op 2 en 26 februari slotbesprekingen ge houden, waarop de laatste hand aan de tekst zal worden geleend. Daarna zullen de stukken aan de partybe- sturen worden toegestuurd en gepu bliceerd. Op welke manier de KVP, ARP en CHU uiteindeiyk zullen samenwerken (de vraag of zy een christen-demo cratische party zullen vormen) is eer punt dat later aan de orde zal ko men. Daarvoor moeten de reacties van de partyen op het basisprogram en de studie over een eventueel ge- zamenlyk optrekken in de volgende kamerverkiezingen, worden a wacht. Huisbrandolie IV2 ct duurder Maandag wordt de huisbrandolie anderhalve cent per liter duurder, als gevolg van de afschaffing van een korting, die de oliemaatschap- pijen tot dusver in de pry zen hadden verwerkt om beter te kunnen con curreren met andere brandstoffen. Stookolie voor de industrie wordt daarentegen goedkoper en wel f2.50 per ton. Deze beoefenaar van de ka- rate-sport is Prins Juan Carlos van Bourbon, de belangrijkste pretendent voor de Spaanse troon. De prins is gisteren dertig jaar geworden, welke leeftijd een bindende eis is voor het eventueel beklimmen van de Spaanse troon. Kamerlid Kikkert boos (Van onze Haarlemse correspondent) Yvonne Paul is op last van de Haarlemse rechter-commis- saris, mr. A. J. de Haseth Möller, in verzekerde bewaring ge steld. Yvonne Paul, die gisteren eerst door de Haarlemse offi cier van Justitie mr. Bredius was verhoord, werd later overge bracht naar de rechter-commissaris. Bij dit verhoor vroeg mr. De Haseth Möller of zij in afwachting van de afloop van de strafzaak bereid was zonder toestemming van Schiphol de luchthaven niet meer te betreden. Zij ging hier echter niet mee akkoord. Hierna gaf de rechter-commissaris het bevel haar in verzekerde bewa ring te stellen. Hy deed dit op grond van art. 540 e.v. van het Wetboek van Strafordering, dat over de hand having van de openbare orde han delt. Zoals gemeld is Yvonne Paul aan gehouden op grond van lokaalvrede breuk, nadat zy op verzoek van de directie geweigerd had de vertrekhal van Schiphol, waar zy byna drie maanden heeft gebivakkeerd, te ver laten. Yvonne Paul wordt zo snel mogeiyk voor de rechter gebracht. Het door haar gepleegde delict is niet zo groot dat zy maandenlang vast zou moeten zitten. Het tweede-kamerlid H. Kikkert van de CHU verwyt de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, dat deze nooit enig antwoord heeft gegeven op zyn verzoek om voor Yvonne Paul genade voor recht te laten gelden. „Ik heb enkele weken geleden de halve ambassade by my in Zeist in huis gehad", vertelde de heer Kikkert, „en ik heb toen wel begrepen, dat me juffrouw Paul wettelyk niet meer tot Verenigde Staten kan worden toe gelaten. Maar ik heb de consul-gene raal tenslotte toch gevraagd of hy aan ambassadeur Tyler wilde vragen of deze niet de humane weg kon vol gen en Yvonne Paul alsnog een visum verschaffen. Op dit verzoek, dat toch rechtstreeks aan de ambassadeur was gericht heb ik nimmer enige reactie gehad". De heer Kikkert, die binnenkort persooniyk by ambassadeur Tyler wil aandringen op een officieel antwoord op zyn vraag, laat het van de Ameri kaanse reactie afhangen of hy alsnog schriftelyke vragen aan minister Luns en minister Polak (Justitie) zal stellen over de gang van zaken rond Yvonne Paul en haar verwydering van Schiphol. De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren met ongelukken te kampen gehad. De Bergland- expres kwam gistermiddag op een onbewaakte overweg tussen Zoe- termeer en Gouda in botsing met een dragline. Een treinpassagier raakte daarbij gewond. Op de foto de locomotief die flinke schade opliep. Tussen het eerste en het tweede perron van het Centraal Station in Amsterdam zijn gisteravond bij het voorrijden van een lege per- Het centraal comité van de Tsjechoslowaakse communisti sche partij heeft president An- tonin Novotny afgezet als eer ste partijsecretaris en hem op deze post vervangen door par tijleider Alexander Dubtsjek. Novotny, die 14 jaar partijlei der is geweest, blijft staats hoofd. Tevens is premier Jozef Lenart volgens welingelichte zegslieden op zijn post vervan gen door vice-premier Oldrich Tsernik, die geldt als de meest Hoofdredacteur Het Vrije Volk neemt ontslag De hoofdredacteur van Het Vrye Volk, dr. Th. W. van Veen heeft met ingang van 1 mei ontslag genomen uit zyn functie. Fundamentele meningsverschillen over de maatregelen welke met be trekking tot het editiestelsel van Het Vrye Volk in studie zyn, waren voor de heer Van Veen aanleiding een ontslagaanvrage in te dienen bij de raad van commissarissen van de N.V. De Arbeiderspers, die dit verzoek heeft ingewilligd. VREDESPOGING NIGERIA ANS STAATSHOOFD Het staatshoofd van Nigerië, ge- neraal-majoor Gowon, heeft de lei ders van het afgescheiden Biafra gis teren tot onderhandelingen over be ëindiging van de burgeroorlog aan gespoord. Hy noemde de namen van negentien politici, die door de cen trale regering als gesprekspartners zouden worden geaccepteerd. Gowon verzekerde dat zyn regering de mili taire operaties zal staken als deze politici een positief antwoord op zyn oproep geven. Hy maakte op een persconferentie in Lagos echter ook duidelyk, dat het federale bewind de stryd tegen Biafra zal versterken als zyn vredespogingen geen resultaat opleveren. vooraanstaande econoom van het land. In een officiële verklaring heet het, dat het centraal comité tot splitsing van de functies van president en partysecretaris heeft besloten om een „betere werkverdeling te verzeke ren" en nieuwe betrekkingen te ves tigen tussen de partijleiding en de regering en „meer gewicht te verle nen aan de functies van de presi dent". Door deze besluiten van het cen traal partij comité is een eind geko men aan de geruchten over de aan staande val van de 63-jarige Novotny die al drie maanden de ronde deden. Hoewel over de crisis nooit iets offi cieel is meegedeeld, bleek de ernst van de zaak het duideiykst toen de Sowjetrussische partyleider Brezj- new, op 8 en 9 december in eigen persoon naar Praag kwam om te be middelen. In twee vergaderingen van het centraal comité kon echter geen beslissing worden genomen over ver anderingen in de party leiding. Veertien jaar De 63-jarige Novotny is veertien jaar partyleider geweest en was er tot dusver in geslaagd zowel de Sta- lir.-periode als de de-stalinisering te overleven. Na de Duitse bezetting van zijn land werd hy gearresteerd. De jaren 1941 tot 1945 bracht hij in gevangenissen en het concentratie kamp Mauthausen door. Korte tyd na zijn bevryding werd hy lid van het centraal comité der communis tische partij. Na de val van party- secretaris Slansky, waaraan Novotny mede schuldig was, werd hy secreta ris van het centraal party comité en lid van het politburo. In september 1953 bereikte hy de hoogst mogelyke post in een commuunistisch land, die van partysecretaris en in 1957 werd hij na de dood van president Zapotocky ook staatshoofd. In december vorig jaar kwam het verzet tegen Novotny voor het eerst in de openbaarheid, toen het cen traal partycomité tweemaal zonder resultaat een vergadering wydde aan verandering in de partijtop. Het zou den vooral de Slowaken zyn geweest die daarop hadden aangedrongen. Slowaken aan bod Dubtsjek, een deskundige op het gebied van de industrie, gold als te genstander van Novotny en bepleitte op de vergaderingen van het centraal comité in december een splitsing In de leiding van de partij en de econo mie. Novotny bestempelde deze hou ding als „burgerlyk nationalisme". NOVOTNY Zij beschouwen die als een overwin ning voor de „liberalen", zoals Dub* tsjek en Tsernik, die al lange tyd hebben aangedrongen op werkelyke uitvoering van het economische her vormingsplan dat vorig jaar werd aangenomen. De tegenstanders van Novotny wensten vooral openlyker li beralisering en beperking van de in menging van de party in economische aangelegenheden. Wel is men verrast over de benoe ming van de Slowaak Dubtsjek als partyleider. Tydens de crisis was zyn naam wel enige malen gevallen, maar de waarnemers beschouwden zyn kandidatuur als een tegenzet van de Slowaken, die zich in party en be stuur achtergesteld voelden- Slowaldje is jarenlang de bron ge weest van anti-stalinistische gisting iu dit land. De meeste opstandige schrijvers die openlyk kritiek hebben geuit op het regime waren Slowaken, zoals ook Mnacko, die vorig jaar au gustus naar Israël vertrok uit pro test tegen het pro-Arabische stand punt van de regering tydens de oor log in het Midden-Oosten. Westerse diplomatieke waarnemers zeiden dat de recente wyzigingen mo gelijk zulFn leiden tot een vergro ting van de binnenlandse vrijheid, welk proces door Novotny en zyn aanhangers de laatste tyd was ver traagd. sonentrein twee rijtuigen ont spoord. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Ongeveer 3V2 uur lang konden gisteravond na 6 uur geen treinen rijden tussen Ommen en Marien- berg, omdat op een overweg een vrachtauto bekneld was geraakt. Bussen hebben de taak van de treinen overgenomen. BREESTRAAT 173 BIJZONDERE AANBIEDINGEN. ADVERTENTIE Café-Restaurant '(Kompas KAAGDORP Vanaf heden iedere ZONDAGMIDDAG met het radio- en t.v.-orkest FRED JASPER. Unieke gelegenheid voor bruiloften, partyen en recepties. Telefoon 01711—851 Uit het Leidsch Dagblad van 7 Januari 1868: In een bericht op den om slag van de thans versche nen 6de aflevering van het Woordenboek der Nederland- sche Taal wordt door de hee- ren M. De Vries en Te Winkel bevestigd, dat Dr. Eelco Ver wijs als derde redacteur zal optreden. Deze schikking zal tevens Prof. de Vries in staat stellen het Middelnederland- sche Woordenboek te hervat ten, dat een geruimen tijd op den achtergrond heeft moe ten staan. Te Harlingen is het Nieuw jaarswensen verboden, doch de gegoede burgers brengen den len dag van het iaar geld bijeen, 't welk gebruikt wordt tot het uitdeelen van spek, boonen en erwten enz. aan behoeftigen. eteur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Sredacteur: J. Brouwer ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie)

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1