ietcoiig verdubbelde terroristische actie Plan voor een 40-urige werkweek in IJmuiden „Vijand wordt wanhopiger" Hiroyuki Iwaki leidt het Residentie-Orkest ITERDAQ 6 JANUARI 1908 LEID8CH DAGBLAD PAGINA lg terreur is {n 1967 ver- istic (]d in vergelijking tot het daar- ikt voorafgaande jaar. aldus de ikaanse plaatsvervangend am- deur in Saigon, belast met de fcatie. Robert Komer. In een zegt Komer dat in 1967 3820 Jetnamese burgers door de Viet- werden vermoord tegen 1618 in De ergste maand was december |i84 burgers werden gedood, van n (00 by de actie tegen Dak Son de tegenstander vlammenwer- pn granaten gebruikten. Volgens 'Ciï\ perikaanse ambassade zijn vooral lannen en leden van het re tire ontwikkelingskader (deze trgaans bewapend) het doel Vietcong. unilieberichtcn Ogenomen uit andere bladen) boren: Anne Merel, d. v. Rei den Severs; Dine Cornelie Jaque- Jd. v. Peeck en Haasnoot, Mid- jrg; Quirine Babette, d. v. Muntz der Venne, Capelle a. d. IJs- Bandra Nicole, d. v. Frech en mans, Rotterdam; Jörgen Alex- f Theodoor, z. v. Ten Hove en Gouda. krouwd: R. van den Bergh en Tels, Amsterdam; J. Brust en jta S. J. de Paus, Rotterdam; b den Hoed en Dick Kruijssen, prdam; E. van Wageningen en li Veenman, Doorn; P. Th. Oos- tff en Karin-Uta Brauer, Arns- lerledenAntonie Nicolaas van Heijde, 78 j., Utrecht; Bella Sy- van Praag—Philips, Den Haag; rcca Pauline Christina Brugsma, [Rotterdam; Dorothea Geer trui- tentz van den Berg-Couvée, 89 mersfoort; Jacob Rozelaar, 86 j., jerdam; Riek Harm-Dagevos, ilrecht. Humphrey in Ethiopië p Zambia is de Amerikaanse vi- fesident Humphrey op zijn rond- Boor Afrika naar Ethiopië ge waar hy in de loop van giste- 4ankwam. De Amerikaanse vice- dent zal veertig uur in Addis ia blijven. Vanochtend had hij onderhoud met Keizer Haile Se- Daarna hield hij een toespraak eden van de Organisatie voor de aanse Eenheid, de economische «nschap voor Afrika van de VN it diplomatieke corps, zjjn rede voor meer dan 500 af- ardigden en functionarissen uit alle onafhankelijke Afrikaanse en, behalve die geregeerd worden blanke minderheden, herhaalde iphrey dat Amerika minderheids- ringen onvoorwaardelij k ver betoogde dat Amerika veel ge- heeft voor de sociale en econo- he ontwikkeling van de Afri- |se landen, maar nog niet ge- Nl. .Zowel de president als ik be- l'ten het ten zeerste dat onze ver- jen om buitenlandse hulp dit jaar bts ten dele werden ingewilligd", irè'l" „Wij zullen ons bij deze be- "flingen echter niet neerleggen of Mdoor hen, die pleiten voor een |w isolationisme in Amerika, in [hoek te laten drukken. Wij zullen fczaak voorleggen aan het Ameri- pse volk. Wij zullen het volk la- beslissen welke weg wy moeten indelen". If1 01 6 tterk havenbeleid noodzakelijk an onze R'damse correspondent) n tor zuidwest - Nederland is een k gemeenschappelijk havenbeleid izakelyk om aan de concurrentie de havens van Antwerpen en I t, die van de Belgische regering ngrjjke financiële steun krijgen, hoofd te bieden. &e conclusie staat in het rap- „Erkenning van enkele aspec- van de ontwikkelingsmogelykhe- van zeehavens in liet Deltage- I e'dat het algemeen bestuur van overlegorgaan „Zeehavenontwik- M ig Zuidwest-Nederland" gisteren Bergen op Zoom heeft vastgesteld, fdere belangrijke conclusie is, by de verdere uitbreiding van en- en industrieterreinen in de chl Aden delta" het eiland Voorne en len ten ongerept moet blijven. Voor 1 tad liggend alternatief is, dat el- mogelfjkheden moeten worden onden voor bedrijven, die in de Tt van een groot chemisch indu- *1 centrum (Botlek en Europoort) den worden gevestigd, ka et overlegorgaan, waarin de pro- s ties Zuid-Holland, Zeeland Noord- bant, de gemeente Rotterdam en Kjjnmondraad zyn vertegenwoor- i. kent aan de Maasstad de be- Brakste rol toe bij de ontwikkeling het deltagebied. „De haven van j 'ierdam zal de motor vormeren- 'maast zullen secundaire centra ®eld moeten worden ontwikkeld, ji besten van Noord-Brabant moet arbeidspotentieel leveren voor de E Öng van de werkgelegenheid", to het rapport. Volgens het rapport van Komer „doet de toegenomen Vietcong-ter- reur veronderstellen dat de vijand wanhopiger wordt. Hij is militair ge zien aan de verliezende hand, terwijl de druk van de bondgenoten stijgt". Het rapport zegt voorts dat ook het aantal ontvoeringen door de Viet cong stijgt, namelijk van 3507 geval len in 1966 tot 5368 in 1967. Het Amerikaanse ministerie van verklaard dat, als de beschuldiging van Moskou dat Amerikaanse vlieg tuigen bij een aanval op de Noord- vietnamese havenstad Haiphong een Russische vrachtschip hebben be schadigd, deze aanval onbedoeld was en wordt betreurd. Het onderzoek naar de toedracht is nog niet afge sloten. Intussen waarschuwde het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken de buitenlandse scheepvaart, dat schepen in de oor logszone van Vietnam altijd de kans op schade lopen, ook al is die schade nietbedoeld. Volgens het Russische protest heeft het 3.726 ton metende Sowjetrussische vrachtschip „Zales- ski" ernstige schade opgelopen, toen het in Haiphong voedsel loste. Loop der bevolking Bevolking op 31 december 1966 2296 mannen en 2170 vrouwen to taal 4466- In 1967 geboren 43 man nen en 26 vrouwen, totaal 69. Ge vestigd 109 mannen en 77 vrouwen, totaal 186. Overleden 19 mannen en 9 vrouwen totaal 28. Vertrokken 233 mannen en 124 vrouwen totaal 357. Achteruitgang mannen 100 en vrou wen 30 totaal 130. Op 31 december 1967 bestond de bevolking uit 2196 mannen en 2140 vrouwen totaal 4336 personen. Er was een geboorte over schot van 41 personen. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 42. Spreekuur van burgemeester De burgemeester is op donderdag 11 januari verhinderd zyn wekelijks spreekuur te houden. Tienduizend winkeliers willen sluiten (Van onze Haagse correspondent) Rond 10.000 winkeliers in ons land willen liever hun bedrijf sluiten om daarvoor een jaarlijks bedrag te krijgen, dan hun zaak voort te zet ten voor een inkomen dat beneden de f 8.400per jaar blijft. Het overgrote deel van de aan vragen om steun bij vrijwillige be drijfsbeëindiging is in de tweede helft van het vorig jaar binnenge komen bij het ontwikkelings- en sa neringsfonds voor de middenstand. Hoewel het fonds tobt met rijks bijdragen, die beneden de verwach ting blijven, verwacht het dit jaar voor het eerst ook aandacht te kun nen schenken aan de taak mid'den- standsbedrijven door steun weer op de been te helpen. Aanvragen daar voor zyn nauwelijks nog binnenge komen. Het fonds krijgt dit jaar van het Rijk 5,5 miiljoen gulden, een half miljoen minder dan vorig jaar. Mede daarom zijn de voorwaarden voor steun bij bedrijfsbeëindiging voor dit jaar verscherpt. Aanvragen worden pas in behandeling genomen indien de winkelied 58 jaar of ouder is (was 55 jaar). De periodieke uit keringen zullen niet meer welvaarts- vast, doch waardevast zyn, d.w.z.: zij worden aangepast aan de veran deringen in de kosten van levens onderhoud. Voelhorens De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fanfani, heeft gisteren verklaard, dat er kennelijk om tot vrede in Vietnam te komen en dat een rechtvaardige regeling op korte termen van het Vietnamese conflict een bydrage zou kunnen le veren tot de oplossing van de huidige economische moeiykheden waarvoor de VS en him bondgenoten zich ge plaatst zien. Fanfani, die sprak na een onderhoud met Johnsons speciale afgezant Katzenbach, liet doorsche meren dat de tekorten op de Ame rikaanse betalingsbalans grotendeels veroorzaakt zyn door de oorlogsuit gaven. Het bestuur van de West-Du it- s e sociaal-democratische party waar van minister van Butenlandse Zaken Brandt voorzitter is, heef t er gisteren by de Amerikaanse regering op aan gedrongen de bombardementen op Noord-Vietnam onmiddeliyk te sta ken om de weg te effenen voor vre desonderhandelingen. Het partijbe stuur zegt in een verklaring dat het instemt met de voorstellen van se cretaris-generaal Thant van de VN ter beëindiging van het Vietnamese conflict. Thant heeft voorgesteld de bombardementen op Noord-Vietnam direct stop te zetten. Na het staken van de bombarde menten, aldus de verklaring van het partybestuur, moeten er onderhan delingen voor een bestand worden gevoerd door alle betrokken partyen. Een regeringswoordvoerder in Bonn noemde de verklaring een aangele genheid die alleen het bestuur van de socialistische party aanging en dis- tantieerde zich hier dus van. De West- duitse coalitieregering wordt gevormd door christen-democraten en socia listen. In Washington heeft de ver klaring veel opzien gebaard, speciaal omdat Brandt er zich achter heeft geplaatst. Fraude met declaratie formulieren Het gouvernement van Suriname heeft op 1 januari by de Haagse recherche aangifte gedaan van het feit dat in Suriname op grote schaal fraude is gepleegd met declaratie formulieren bestemd voor schade loosstellingen en vergoedingen van reis- en verbiyfkosten gemaakt door getuigen by rechtszittingen. Eind december werd er in verband met deze zaak een in Paramaribo woonachtige 33-jarige kleermaker en een Haagse ambtenaar aangehouden. Deze laatste was twee jaar geleden vanuit Suriname naar Nederland gekomen, by welke overkomst hy een groot pakket declaratieformulieren heeft meegenomen waarvan overigens nog niet bekend is hoe hy er aan is Fritz Kortner, de grand old man van het Duitse Theater, is hier in het Schiller-Theater in Berlijn bezig „Storm" van Sha kespeare in te studeren. Onder zijn regie speelt Martin Held de rol van Prosperoen de rol van „Caliban" wordt vertolkt door Hans-Dieter Zeidler. De première vindt begin maart plaats. Wilson eind deze maand weer naai de Sowj et-Unie (Van onze Londense correspondent) Op uitnodiging van premier Kosi- gin zal de Engelse eerste minister Wilson van 22 tot 24 januari een bezoek brengen aan Moskou. Kosi- gin had Wilson namens de Sowjet russische regering uitgenodigd tü- dens zijn bezoek aan Engeland in februari van het vorig jaar. Wilson is sinds de oorlog al ettelijke malen in Moskou geweest. Merkwaardig genoeg was Wilson de laatste keer in juli 1966 in de Russische hoofdstad toen het Britse kabinet op het punt stond de eco nomische noodmaatregelen bekend te maken. Thans vertrekt Wilson en kele dagen na afkondiging van de nieuwe crisismaatregelen in het parlement- Zoals altijd is Wilsons hoofdpunt van bespreking Vietnam. De Sowj et-Unie en Engeland delen, naar men weet, samen het. voorzit terschap van de Geneefse Indo-Chi- na-conferentie van 1954. Tot dusver zyn alle pogingen om via de Russen iets te bereiken echter mislukt. gekomen. De benodigde zegels op de formulieren werden hem door de ge arresteerde kleermaker verschaft, terwyl de handtekeningen van de kantonrechter vervalst werden. Medio 1963, dus nog in Suriname wonend, begon de Haagse ryksamb- tenaar met het innen der gedecla reerde bedragen, waarby er waren tot f.400.per stuk. De samenwer king bleef gehandhaafd na de over komst van de Hagenaar naar Neder land omdat de ene partij de formu lieren had en de andere party de zegels. De totale fraude loopt in de tien duizenden guldens. KIANGSI IN HANDEN VAN MAOÏSTEN Aanhangers van de Chinese par tyleider Mao Tse-toeng hebben gis- steren met steun van het leger de macht in de Oostchinese provincie Kiangsi overgenomen na een machts strijd met tegenstanders van de Chinese leider, aldus meldt Radio- Kiangsi. De maoïsten hebben een revolutionair comité gevormd voor het bestuur van de provincie. Zes van de 26 Chinese provincies en autonome gebieden worden thans door revolutionaire comité's bestuurd, evenals de steden Peking, Sjanghai en Tientsin. De voorzitter van het comité in Kiangsi, Tsjeng Sjih- tsjing, heeft op een massabyeen- komst in de provinciale hoofdstad Nantsjang te kennen gegeven, dat de anti-maoïsten de steun hebben van president Lioe Sjao-tsji, door de aanhangers van Mao betiteld als „de Chinese Ohroesjtsjow". Ambtenaren: 2% verhoging Het kabinet heeft besloten het burgerlijk rijkspersoneel per 1 ja nuari een algemene salarisverhoging toe te kennen van twee procent. De staatssecretaris van Binnen landse Zaken heeft in een brief aan burgemeester en wethouders van de gemeenten mededeling gedaan van dit besluit. Hy heeft daarin ook op gemerkt dat het kabinet met dit be sluit dus gekozen heeft voor een in tegrale procentuele salarisverhoging en niet voor een verhoging bestaan de uit een vast bedrag voor iedere ambtenaar en daarboven een pro centueel gedeelte. Amok Een 18-jarige student heeft zeven personen gedood en vier gewond door met een machinegeweer om zich heen te schieten in het Zuidturkse dorp Tavoekloe. De man is gearresteerd. D. Gouda doet voorstel om moeilijkheden in het visserijbedrijf op te heffen SCHIEDIJK WAARSCHIJNLIJK VERLOREN De duikers die gisteren het gezon ken wrak van het Nederlandse vrachtschip Schiedijk hebben onder zocht, deelden mee dat de lading van het schip waarschynlyk volko men verloren is. Het 7594 ton metende schip zonk donderdag, 15 uur nadat het op een klip was gevaren voor de westkust van het eiland Vancouver, ongeveer 240 kilometer ten noordwesten van Vancouver. Niemand van de 40 be manningsleden raakte gewond. Duikers bemerkten dat het schip voor driekwart over de totale lengte van 152 meter was opengescheurd- Het schip ligt by na ondersteboven op een rotsachtige rand, op onge veer 30 meter diepte. Als de Schiedijk total loss wordt verklaard is het waarsohyniyk dat het op de zeebo dem zal biyven liggen. Een vermaard Japans dirigent De in het buitenland reeds vermaarde Japanse dirigent Hiroyuki Iwaki zal deze maand vijf concerten van het Resi dentie-Orkest leiden. Hij introduceert twee hedendaagse Ja panse werken. De balletsuite „Bugaku" van Toshiro Mayuzumi wordt uitge voerd op dinsdag 9 januari in het Amsterdamse Concertgebouw en op 10 en 13 januari in de Scheveningse Kurzaal. Dinsdag 16 januari geeft het Residentie-Orkest de première van de symfonie „Kikoku" van Yuzo Toyama, in de Stadsge hoorzaal in Leiden. Deze symfonie wordt de dag daarop uitge voerd in de Scheveningse Kurzaal. Iwaki is 35 jaar oud. Pas op zyn 18de jaar besloot hy zich aan de muziek te wyden. Voordien wilde hy beroepsbaseballspeler worden, maar enkele ongelukken by zyn geliefde sport brachten hem tot andere ge dachten. Na een zeer snelle muziekstudie werd hy slagwerker in verscheidene Japanse orkesten. De beroemde di rigent Herbert von Karajan vond hy fascinerend. Deze stond Iwaki toe directieles by hem te nemen. Reeds enkele jaren later had Iwaki een STABILISATIE VAN LONEN IN ENGELAND Terwyi in het kabinet een lange en spannende worsteling plaatsvindt over de komende bezuinigingsmaat regelen zyn de Britse regering en de vakbeweging gisteren overeengeko men de lonen in juli gedurende 12 maanden te stabiliseren op basis van een maximale verhoging van 3% pet. De vakbonden hadden op een norm van 3% tot 4 pet. gehoopt. De rege ring is vastbesloten dat de loonsver hogingen de 3t2 pet. niet zullen over schrijden. De bedoeling is vooral de laagst betaalden van deze verhoging te laten profiteren, speciaal hen die betrokken zyn by de uitvoering van industriële plannen tot verhoging van de produktiviteit. Het grootste probleem voor Enge land is de prijsstijgingen in de hand te houden, omdat het anders zeer moeilijk zal zijn de lonen te blyven beheersen en grote stakingen te voor komen. Stabiliteit is nodig terwille van de export, die tot een maximum moet worden opgevoerd om Engeland uit de put te helpen. De vakbonden verwachten een eco nomische groei van 6 pet., maar de regering houdt zich aan de voorzich tige voorspelling van 4 tot 4!a pet. van de hoogste plaatsen in het Ja panse muziekleven bereikt: dirigent van het NHK-Symfonie-orkest, het oudste, grootste en beste orkest van Japan. Hy staat bekend als een geestdrif tig promotor van hedendaagse Ja panse muziek en heeft zeer veel nieuwe Japanse werken in première gebracht, zowel in zijn eigen land als daarbuiten. Sinds enkele jaren komt Iwaló alt gastdirigent jaarlijks zes maanden naar Europa, waar hy beroemde or kesten dirigeert (zoals de Berliner Philharmoniker)Dit jaar is voor het eerst Nederland in zyn reisschema opgenomen. VRIJWILLIGERS VOOR JEMEN Het Libanese dagblad Al Anwar van gisteren meldlt, dat 172 West- diuiltse vrijwilligers donderdag in Beiroet waren tydans een onderbre king in hun reis naar Saoedi-Arabië. Twee vliegtuigen uit West-Duits land, waarmee de huurlingen reis den. hadden een uur lang op het vliegveld van Beiroet oponthoud al vorens te vertrekken naar Jeddah en Ryad in Saoedi Arabië. Het ene vliegtuig had 88 personen aan boord, he andere 84. Libanese auto riteiten konden geen commentaar op het bericht geven. De Londenaar Victor Lown des is een liefhebber van buite nissige zaken. Hij aarzelde dan ook geen ogenblik om in een wa renhuis een bushbaby te koperg een Australisch eekhoornachtig dier met scherpe tanden en uit puilende ogen. Mr. Lowndes, die dacht een mannetje te hebben ge kocht, was verrast, toen het dier tje een baby in de boekenkast de poneer. Dit is de baby bushbaby op de wang van een lieftallige jongedame. De voorzitter van de Vereniging van reders van vissersvaartuigen in IJmuiden, de heer D. Gouda, heeft een nieuw plan ontwikkeld voor een 40-urige werkweek, waarby het IJ- muidense vissersbedryf niet langer de grote verliezer zal zijn in het systeem van de vyfdaagse werkweek met een vrije zaterdag in IJmuiden, terwyi In andere aanvoerhavens voor verse vis en vooral platvis, wèl wordt doorgewerkt. De heer Gouda heeft de suggestie geopperd, dat in IJmuiden 's maan dags van 7 tot 17 uur en de vol gende dagen t/m zaterdag korter wordt gewerkt, zodat een 40-urige werkweek wordt bereikt. De Neder landse zeevisgroothandelvereniging heeft wel belangstelling voor het Plan-Gouda en heeft hem uitgeno digd voor een nadere gedachtenwis- seltng ter zake. De heer Gouda is van mening, dat de slechtere resultaten in 1967 ten opzichte van 1966 voor het visserij bedrijf In IJmuiden, voor een be langrijk deel zyn toe te schryven aan de vrije zaterdag. Eerder heeft de per 1 januari j.l. afgetreden voorzitter van de Neder landse Zeevisgroothandelsvereni- ging, de heer P. Krab, gepleit voor een nieuw overleg tussen reders, vak bonden en handel, ter oplossing van de moeilykheden, die in IJmuiden zyn ontstaan na de invoering van de vrije zaterdag in het visserijbe drijf.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15