Haarlemmermeer: trieste cijfers op verkeersgebie Met 38 doden aan de top „Wij weten ook niet hoe wij hier verandering in moeten aanbrengen. Er is geen enkele aanwijsbare reden. Wel spelen de kaarsrechte wegen zeker een belangrijke rol, vooral ook omdat zij om de twee of drie kilometer ge lijkvloers worden gekruist. Daarnaast kunnen wij ook stellen dat de wegen in onze gemeente over het algemeen zeer goed zijn, wat impliceert dat zij door vele weggebruikers als racebanen worden gebruikt. En als je dan onbekend bent in de gemeente en je komt plotseling voor zo'n gelijkvloerse kruising te staan, dan zijn de poppen aan het dansen. Hoe het in de toe komst zal worden als het zo doorgaat, niemand die het kan zeggen. Maar wij houden ons hart vast." een capaciteit van zevenduizend motorvoertuigen per etmaal. De laatste jaren passeren er in een zelfde tijdsbestek zestienduizend. Terwijl op topdagen wel aantallen worden geteld die liggen tussen de 22.000 en 28.000. In de gemeente Haar lemmermeer, met a'n 54.000 inwoners en een op pervlakte van 18.500 ha, waart de verkeersdood rond op elke hoek van de straat, zo wordt be weerd. Welk mens kan onbewogen blijven, als hij wekelijks wordt geconfronteerd met één of meer dodelijke slachtoffers? Moreel Deze sombere woorden tekenden wfj op uit de mond van hoofdinspecteur G. Heeringa, die, sinds commissaris mr, Ohr. Barends naar Leiden ver trok, als waarnemend korpschef de scepter over de gemeentepolitie van Haarlemmermeer zwaait. De Haarlemmermeer is zo langzamerhand de meest besproken gemeente in ons land. Er zijn vele zaken die het gemeentebestuur met zorg ver vullen. Dat is niet alleen de woningnood. De laat ste paar jaar zijn daar bijgekomen: de geluids hinder veroorzaakt door vliegtuigen enhet enorme aantal verkeersongelukken. Volgens deskundigen op dit gebied, staat de ge meente Haarlemmermeer wat dit laatste betreft relatief bovenaan in ons land. Bij het aantal ongevallen met dodelijke afloop, neemt de ge meente onbetwist de bovenste plaats op de rang lijst in. Zelfs grote steden als Amsterdam, Rotter dam en Groningen, blijven bij de Haarlemmer meer ten achter. Het jaar, dat pas ten einde is, evenaarde wat het aantal verkeersdoden betreft, het recordjaar 1965, toen het 38 bedroeg. Toch wordt de grootst mogelijke zorg aan de verkeersveiligheid in de Haarlemmermeer be steed. „Als politie zijn wij geen wegbeheerders. Ons korps doet alles wat het kan om het ver keer zo veilig mogelyk te laten lopen. Wij heb ben de naam streng op te treden tegen verkeers- overtreders. Maar dat moet ook wel", aldus hoofd inspecteur Heeringa. Dodelijke ongevallen ontstaan vrijwel nooit tengevolge van een grote verkeerschaos. „Als er races zijn op Zandvoort, is het hier een enorme drukte. Want vrijwel alle wegen naar Zand voort, of de bollenstreek, leiden door onze ge meente. Er gebeuren dan qok wel ongelukken, maar deze beperken zich hoofdzakelijk tot blik schade. Buiten de spitsuren komen de ernstigste aanrijdingen voor. Ergens begrijpelijk, omdat er dan harder gereden wordt. Bfj een grote drukte, als men in een file rijdt, kan er niet hard ge reden worden Erfenis van verleden De gemeente Haarlemmermeer draagt een er fenis van het verleden. Toen de polder was droog gelegd, heeft men bij wijze van spreken de liniaal genomen en gezegd: hier moet een weg komen. De wegen zijn kaarsrecht, zonder kronkels. Het is daarom niet zo verwonderlijk dat menige auto mobilist met het gaspedaal op de plank over de wegen suist. Via (veel) te smalle wegen fungeert de Haarlem mermeer als een doorgangsgebied en neemt der halve een bijzondere verkeerspositie in binnen de randstad Holland. Belangrijke wegen doorsnijden de gemeente: rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag), rijksweg 4a (Abbenes-Rotterdam). De provinciale wegen Schipholweg (Haarlem-Hilversum), Venneperweg (naar de bollenstreek), Kruisweg (Heemstede- Uithoorn) zijn voortdurend overbelast. Vooral de Kruisweg is er een „levend" bewijs van. Toen deze weg werd aangelegd, werd hij berekend op „Ook politiemannen zijn doodgewone Het is daarom begrijpelijk dat het moreel van de politiemannen eronder lijdt. Vooral de jongere krachten gaat het niet in de koude kleren zitten. Het grijpt natuurlijk aan, als *ij binnen één week één of meer doden in de verwrongen ge zichten hebben gekeken", aldus adjudant H. Wilts, die chef is van de verkeerspolitie. „Wij houden er zoveel mogelijk rekening mee. Bij elke lijkschouwing moet een politieman aan wezig zijn, maar wij sturen daar geen jongere naar toe, tenzij hij zelf wil. Natuurlijk moeten zij het eens gaan doen. Adjudant Wilts: „Op een gegeven moment wordt je gehard en dan zie je het allemaal heel anders. Dat moet ook wel, want anders zou je er zelf aan kapot gaan. 't Ergste is wel als bij een dodelijk ongeval een kind is betrokken. Dat spreekt altijd meer aan. Bij de foto's 1. Kruispunt HoofdwegSchipholweg in de huurt van Badhoevedorp. 2. Vooral op drukke dagen is het op het punt KruiswegIJ weg in de huurt van het Cruquiusgemaal een urirwar van auto's. 3. Kruispunt Venneperweg en Sloterweg in de buurt van Burgerveen. 4. Brug over de Hoofdvaart tussen Hoofd dorp en Nieuw-Vennep in de Bennebroe- kerweg. Vooral de ijzeren hekken belem meren het uitzicht van het verkeer. (Foto's Leidsch Dagblad) Als de confrontatie door de ouders plaatsvindt, maken wij de naarste dingen mee. Stel je voor: een moeder die tot op het laatste moment heeft gedacht: het zal mijn kind niet zijn. En dan blijkt dat het het wél is. Dan sta je er als politieman bij. Je moet van ijskoud staal zijn, wil zoiets je onberoerd laten". Niet alleen het aantal ongevallen met dodelijke afloop staat hoog genoteerd in de Haarlemmer- Ook de getallen waarbij sprake is van ernstig letsel liggen in deze gemeente in verhouding veel hoger dan in Amsterdam. „Een dode spreekt meer aan, maar wanneer je weet dat het slachtoffer nooit meer gezond zal worden, of voor zijn leven lang invalide zal blijven, weet je niet wat eigen lijk beter is", aldus een politieman. Inspecteur G. E. R. Amelung is de man bij de gemeentepolitie van de Haarlemmermeer, die nauw keurig de statistieken bijhoudt. In het Algemeen Politieblad van 30 juli 1966, wijdde hij een groot artikel aan de verkeerssituatie van de gemeente Haarlemmermeer in 1965. Hij komt met cijfers Grootste knelpunten Wat zfjn nu de grootste knelpunten in de ge meente? „Wij kunnen dat niet zeggen", aldus in specteur Amelung. „Alle kruispunten zijn hier even gevaarlijk. Natuurlijk zijn er wel enkele die eruit springen, zoals bijvoorbeeld het kruispunt Hoofdweg-Schipholweg, Kruisweg-IJweg en Ven- neperweg-Rijnlanderweg. Vooral de Schipholweg heeft dit jaar tot nu toe veel tol geëist". Ook de rijkswegen leveren veel dodelijke slachtoffers op. Adjudant Wilts wijst op de viaducten over de Kruisweg en de Venneperweg. „De auto's komen er aanrijden. Zij gaan tegen de hoogte op. Er is dan vrijwel, of liever gezegd helemaal geen uitzicht. Als zij op het hoogste punt zfjn geko men, begint de auto „te zweven". De automobi list ziet dan een auto vlak voor hem rijden, schrikt en raakt de macht over het stuur kwijt. In negen van de tien gevallen is het dan mis Sinds kort is er een nieuwe rijksweg (nummer I 6) bijgekomen, die moet worden gezien als de „vervanger" van de Schipholweg. Het blijkt eoh- j ter dat het op de Schipholweg even druk blijft. Maar bij de nieuwe rijksweg heeft men wel met i het één en ander rekening gehouden. Zo zijn de 1 hoogten bij de viaducten niet zo abrupt, maar meer vloeiend. Het uitzicht te daardoor verbe- terd en de wieldruk op de weg vaster. j Onveilig gebied Ondanks alle voorzorgsmaatregelen blijft de ge meente Haarlemmermeer een onveilig verkeersge bied. Maximumsnelheden, inhaalverboden en een intensieve verkeerscontrole ten spijt, eisen o de wegen hun tol. Maatschappelijk, sociaal en economisch is het verkeer bezig de Haarlemmer meer te overspoelen. v. De wegen, die in 1867 „veilig" waren, zijn nu .ïonderd jaar later nog vrijwel hetzelfde. Zij zijn nog even recht en even smal. Alleen, het wegdek is verbeterd. T „Een intensieve verkeerscontrole zou het besta zijn", zegt waarnemend korpschef Heeringa. „Maar dat kan niet, want wij hebben daarvoor manschappen te kort. Wij zitten met onze zeventig P politiemannen aan het van rijkswege toelaatbare Er zouden er honderd moeten zijn", t Avondje uit Tussen de bedrijven door zegt de hoofdinspeo- fceur, dat het opvallend is dat binnen de gemeen telijke grenzen veel autobestuurders die onder in vloed verkeren, worden aangehouden. „Zij drin ken niet in de Haarlemmermeer, maar zijn een avondje uit geweest in Leiden, Haarlem of Am sterdam". Wat zal de toekomst worden als het aantal automobielen zo toeneemt als de laatste jaren hei geval is? „Iedereen zegt: ik heb verstand van het ver keer. Maar eenmaal op de weg gedragen zij zich er niet naar. Mensen die anders bijzonder beleefd zfjn, zfjn, als zij eenmaal in de auto zitten hun verstand kwijt. Tegen het voorhoofd tikken en de bong uitsteken tegen mede-weggebruikers", aldus adjudant Wilts. HENK KAMI ES f* --

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 12