VIRNA EN LIEFDE "De krassen komen toch EN ELKE OVER MANNEN vloerbedekking Illliüi' Zorgeloos wonen op harde Perziken met vla •%Zl m RA HATERDAO fl JANUARI 1908 LD.EXTRA S (W) ET EMS WAARD en| Het is een klein kunstje steeds een ander oe*j dessert op tafel te brengen en daardoor steeds lerJweer verraste gezichten te zien. Het volgende t ^recept voor vier personen zal zeker voor t,o i die verrassing zorgen. W) I f IJ m V' I i t r-L at', f.1 i-iis-M Km i4 r,< ;>-• V étï*é -s .1» "fl blik C800 gram) halve perziken nfj een kopje siroop van de perziken kd twee eetlepels suiker mespuntje zout enveloppe gelatine 1 theelepel geraspte citroenschil 1 eetlepel citroensap 2 eiwitten voor de custardvla: geel van 2 eieren suiker snufje zout w) kopje melk uc^ theelepeltje vanillesuiker 1 Perziken afgieten en één kopje kil van de siroop met de helft van de y suiker en het zout verwarmen. De "gelatine in koud water weken, op laten lossen ln de hete siroop en aDj Henk was een -pechvogel. Toen hij tien jaar oud was, en buiten speelde, sprong er een steentje op en vernielde zijn voortand. Het duurde lang eer hij zich bij de ramp kon neerleggen. „Daar héb ik nou zo hart stochtelijk voor gepoetst', foe terde hij opstandig, ,,'s Morgens, 's avonds altijd maar tanden poetsen. Elk halfjaar naar de tandarts, want ik wou een gaaf gebit hebben! En kijk nu eens, j tien jaar ben ik en ik krijg een plaatje, als een ouwe vent!" Ik troostte hem zo goed ik kon, maar de tand was weg, bleef weg en moest vervangen worden door een protheseHenk was van dat moment af niet nieuw meerhij had een kras gekregen. Alles is nieuw, tot de eerste kras er in komt. Een meubel stuk, een auto, een grammo foonplaat, een kunstvoorwerp: de eerste kras doet het artikel onmiddellijk in waarde dalen: het is gebruikt". Henk moet dat instinctief hebben aangevoeldvandaar zijn verdriet. Zijn gaafheid was aan getast en voorgoed verdwe- nen. Het is iets waarmede we allen ons leven lang obben: de kras- M sen, de blutsen, de deuken, de I scheuren. In onze ogen zijn zij i een teken van veroudering, slij- J) tage, waardevermindering. We poetsen, wrijven, pleisteren, lij- vervolgens vermengen met citroen schil en citroensap. Dit mengsel af laten koelen, totdat het dik be gint te worden. Het wit van de eie ren slaan totdat het stijf is en de rest van de suiker er langzaam doorkloppen. Het dik geworden ge- latine-mengsel luchtig opkloppen en met het eiwit vermengen. De perzik helften in schaaltjes doen en het gelatine/eiwitmengsel er middenop scheppen. Het geheel goed af laten koelen en opdienen met custard vla. Deze vla wordt als volgt ge maakt: het eigeel luchtig kloppen en vermengen met suiker, zout en melk. Het geheel onder voortdurend roeren au-bain-Marie aan de kook brengen. De vanillesuiker toevoegen en af laten koelen. men, we doen wat we kunnen om wat we liefhebben zo lang mogelijk gaaf te houden en falen onherroepelijk: de kras sen komen toch. Want ive leven. De krassen komen ook in ons. Naarmate we langer leven krij gen we meer littekens, putjes, rimpels, scheurtjes en deuken in onze huid, in ons karakter, in onze zuiverheid. Dat we niet nieuw meer zijn kan iedereen in een oogopslag constateren. We hebben geleefd, en hoe intenser we leven, hoe eerder we builen en schrammen verzamelen. Het is ons aan te zien. Maar is het een schande? We zijn er toch om te leven? Als Henk zich op zijn kamer had opgesloten, van jongst af aan, zou hij nu geen kunsttand heb ben, geen littekens op zijn knie- en, geen gescheurde nagels, geen vouwtje in zijn gezicht. Als we nooit iets beleefden zouden we veel langer gaaf blijven en ons een ongeluk vervelen. Dat willen we beslist nietwe willen leven. Welnu dan kunnen we verwachten dat de nieuwigheid er gauw af is. Mensen en dingen: er gebeurt van alles mee, ze staan bloot aan weersinvloeden, aan om standigheden, aan gevaren, aan rampen soms en raken dan beschadigd. Doet hen dat wer kelijk ir waarde dalen? Dingen misschien mensen niet. Men- Er zijn vele mogelijkheden om de vloer in de woning te bekleden. Elke soort heeft zijn goede en minder goede eigenschappen. De harde vloerbedekking b.v. heeft vele aantrekkelijkheden, die voor sommige mensen heel belangrijk zijn. Van de harde vloerbedek kingen noemen we in de eer ste plaats linoleum, dat tot de duurzame, goedkope en ge makkelijk te onderhouden vloerbedekkingen gerekend mag worden. Het is zowel in banen als in tegels in vele maten verkrijgbaar. De linoleum-tegel is een uitste kend „doe-het-zelf"-artikel. Harde vloerbedekking is in het algemeen ideaal voor grote gezinnen of ge zinnen met kleine kinderen, maar ook voor mensen die jarenlang zor geloos willen wonen en dit laatste stellen boven een „duur" uiterlijk. Heel vaak willen huisvrouwen te veel doen aan hun linoleumvloer. Maar deze vloer vraagt niet veel onderhoud en mag nooit behandeld worden met reinigingsmiddelen waaraan was is toegevoegd, want dan loopt u na korte tijd op een heel dun waslaagje, waarop elke voet stap zichtbaar wordt. Linoleum is geen artikel voor hoogglans en we mogen eigenlijk alleen de waspotpakken als de zachte eiglans niet meer te rugkomt na het wrijven met een schone doek. Waarbij we er na- Kom er ACHT-er 1. etiket op flesje 2. blad van plant 3. pijltje op tekening aan de muur 4. schoen van oogarts 5. letter op leesbord 6. lamp 7. oor van kopje 8. bril op de grond sen nemen in waarde toe al naar ze meer bekrast, gedeukt, be. schadigd zijn. Leven, ouder wor den, ervaringen verzamelen, wijsheid opdoen, vergroten onze waarde. We spreken over een doorleefd gezicht en we spre ken er met eerbied over! Maar toch die eerste kras, of dat nu een kunsttand, een rimpel of een litteken, een scheur in je binnenste is, geeft je een gewéldige schok. Opeens realiseer je je: nu is het nieuw er af. nu ben ik getekend! En dat doet pijn. Maar hoe diep de kras ook moge zijn; we moeten er mee verder leven daarbij het ri sico var» volgende krassen aan vaarden. Dat aan kinderen leren is ook een onderdeel van de op voeding. THEA BECKMAN drukkelijk op willen wijzen dat de was gebruikt moet worden, die door de fabriek is voorge schreven! Goed gelegd of geplakt op een vlak ke ondervloer gaat linoleum zelfs bij „zwaar" gebruik zeker twintig tot vijfentwintig jaar mee. Rekent u eens uit hoe weinig zo'n vloer per jaar kost! Mocht de waslaag toch te dik zijn geworden dan kunnen we de vloer grondig reinigen met een in petro leum of terpentijn gedrenkte doek. Natuurlijk rijst de vraag hoe vaak linoleum dan eigenlijk met was moet worden gewreven. We kunnen tenslotte als nijvere huisvrouwen toch niet dag in dag uit werkeloos toezien hoe onze vloer zomaar mooi blijft. Wordt de vloer dof en lelijk, dan wordt het tijd om in te grijpen; het is natuurlijk afhankelijk van uw manier van wonen en van de ruim te waarin het linoleum gelegd is, hoe vaak we „in moeten grijpen". In 't algemeen kunnen we stellen dat een slaapkamer één of twee keer per jaar behandeld moet wor den, een woonkamer ongeveer om de twee maanden en een druk be lopen gang nog wat vaker. Voor een grondige schoonmaak beurt kunnen we een lauw sopje ge bruiken, gemaakt van een goede kwaliteit huishoudzeep. Geen schuurpoeder KEUS Behalve effen linoleum, dat in meer dan twintig kleuren verkrijg baar is, zijn er ruim tien soorten met een dessin. Het meest bekende hiervan is marmoleum, dat in ongeveer veer tig verschillende kleuren wordt ge maakt. Marmoleum is dank zij het dessin nog iets praktischer dan ef fen linoleum. Kurklinoleum willen we apart noemen, omdat het anders is dan linoleum. De oppervlakte is ta melijk poreus, daardoor kan het iets sneller vuil worden dan het normale linoleum. Daar tegenover staat het kurklinoleum dat heerlijk warm aanvoelt, zacht bijna ve rend loopt en bijna mat is. Voor al omdat het zo warm aanvoelt, is het ook uitermate geschikt voor slaapkamers. Hoewel kurklinoleum niet goed tegen scherpe voorwerpen kan, zoals speelgoed met scherpe De vraag is: zijn Amerikaanse of Europese mannen betere echtgeno ten? „Europese", zegt de bleekblonde filmster Vima Lisi met de sma ragdgroene ogen, die getrouwd is kanten dat door de kamer wordt gegooid, zullen de putjes van naald hakken en stoelpoten na enkele mi nuten verdwijnen. De kurkkorrels veren dan als het ware weer op. Wat woonhuizen betreft is linoleum geschikt voor elke vloer. Ook trappen kunnen er mee worden bekleed. Mocht hierdoor een naar klossend ge luid ontstaan, dan kunnen we de binnenzijde van de treden, dus met de Italiaanse bouwmeester Franco Presci. „De Amerikaanse", meent de ijs- blonde Elke Sommer, een knappe Duitse, die getrouwd is met de Ame rikaanse journalist Joe Hyams. Die antwoorden vereisten enige toelichting, die door de beide geïm porteerde sterren bereidwillig werd gegeven. .Amerikaanse mannen hebben meer geduld met hun vrouwen en zijn hartelijker", zei de schone El ke. „Ze zijn erg blij, als je ze de baas laat spelen, want dat zijn ze niet gewend. In Europa is de man altijd de baas". Virna was het daarmee eens en vervolgde: „De Italiaanse mannen beschouwen hun vrouw erg als hun bezit. In Italië is het voor een vrouw moeilijk buitenshuis te gaan werken aan de kelderkant, met zacht, board betimmeren. Heel veel moderne huizen hebben echter geen kelder meer, hooguit een kelderkast, zodat dit voor lang niet alle mensen een probleem zal zijn. Soms is het raadzaam om onder het linoleum kurkment te leggen. De plastic trapneuzen, waarmee met linoleum beplakte trappen wor- of zelfs boodschappen te doen. Haar man wil altijd weten waar zij ls". „Dat systeem is natuurlijk pret tiger voor de man, maar de vrou wen in Italië hebben nooit anders geweten en in sommige opzichten is het goed voor haar. Zij blijven vrouwelijk en het is erg .belangrijk voor een vrouw, vrouw te zijn en niet te proberen een man te zijn". Elke gaf dit toe en zei: „Het is verkeerd, als een vrouw probeert de man te overheersen. Mannen hou den van vrouwelijkheid. In Europa is meer vrouwelijkheid". Virna merkte op: „Wat tussen een man en een vrouw gebeurt als zij elkaar lief krijgen is iets moois Dat is de reden dat zij trouwen, maar in Amerika kan de verhouding na het huwelijk veranderen. Als de vrouw probeert de rol van de man over te nemen zijn zij niet langer den afgewerkt voorkomen echter meestal al hinderlijk loopgeluid. VINYL Naast linoleum zijn er de popu laire vinylvloeren, waarvan kunst stof het hoofdbestanddeel vormt. De betere kwaliteiten hebben een grote slijtvastheid en zyn bestand tegen naaldhakken. Plastic-vloeren kunnen verder uitstekend tegen oliën, vetten, de meeste zuren, al kaliën en oplosmiddelen, zoals al cohol. We kunnen deze vloeren het bes te stofzuigen en zo nu en dan nat afnemen. Vinyl, verzamelnaam voor een familie van plastic-soorten, wordt steeds meer toegepast voor de wo ningstoffering. Als vloerbedekking in de vorm van vinyl op vilt of vi nyl op kurk. Enige jaren geleden waren de vinyl-vloerbedekkingen in vergelijking met andere harde vloerbedekkingen nog vrij duur. Nu is er echter ook vinyl-vloerbedek- king in zeer matige prijs-klassen te koop. In een groot aantal dessins en kleuren, ook met een gestructu reerd oppervlak. Een oppervlak dus waar reliëf in zit. Goede vinyl-vloerbedekkingen zijn uitermate duurzaam. Ze blijven heel lang mooi en zijn goed schoon te maken. Regelmatig met een beetje water schoonmaken is nodig. Een goede raad: indien men tot de aanschaf van een vinyl-vloer bedekking overgaat, kies dan bij voorkeur één van de bekende mer ken. Daar staan over het algemeen grote Nederlandse fabrieken ach ter, die een beproefd produkt bren gen. De goede woninginrichter zal trouwens veelal bij voorkeur deze soorten adviseren. Ook als wand bekleding is vinyl sterk in opkomst. Op een onderlaag van papier of textiel. Duurder dan „gewoon" behang, maar ook veel en veel duurzamer. Bestand tegen vocht (achter een kapstok belang rijk), goed schoon te maken, zelfs stootvast. Het aantal dessins is ook hier uitermate groot. Bij de foto's: Boven links: Colodal, een nieuwe vinyltegel, toegepast in een moderne woonkeuken. De rieten eetkamerstoeltjes passen hier heel goed by. Midden: Vinyl als decoratieve vloerbedekking. RechtsLinoleum is goed voor 20 jaar als het goed wordt gelegd. Links: Vinyl als wandbekle- dingsmateriaal, sterk en heel goed te reinigen. minnenden. Ze worden als broer en zuster en dat is verkeerd". Elke weer: „Dat is verkeerd. Een vrouw moet haar man zoveel mogelijk behagen. Zorg ervoor dat hy denkt, dat het iets geweldigs is als hy 's avonds thuiskomt. Dat is de manier om hem te houden". Virna geeft toe dat zij niet het .keukentype" is en dat zjj geniet van haar onafhankelijkheid als ac trice. Maar als ik thuis ben is mijn man de baas", voegde zy hieraan toe. Een Italiaanse man wil het niet anders en ik geloof dat dit juist is". „Maar", aldus Elke, „in Duits land beginnen de vrouwen behoef te te krygen aan meer onafhanke- ïykheid. Ze zyn er niet langer te vreden mee alleen maar huisvrouw te zyn". ADVERTENTIE ^^^^^^^uwhandsn vragen erom

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11