FEL AUTOGEVECHT TUSSEN DRIE BEKENDE MERKEN ZATERDAG 6 JANTJARI 1968 Simca was de eerste. Onlangs trokken 275 Ne derlandse dealers de gordijnen weg voor hun showrooms en toonden de nieuwe 1100. Een voor Simca héél aparte wagen: voorwielaandrijving, dwarsgeplaatste motor, qua carrosserie een va riant op het combinatiewagen-patroon. Renault is klaar voor de start. In de loop van 1968 zal Renault op de Franse automarkt een bom tot ont ploffing brengen. Code: R 6. Het ontstekings mechanisme is reeds in werking gesteld. Ontplof fingstijdstip is onbekend. Kaliber van de bom: 1100 cc, vijf deuren, zes zijruiten, drie meter ne gentig lang, provocerende aanschaffingsprijs. DAF, op hetzelfde moment, legt de laatste hand aan een nieuwe versie van zijn nog zo jonge De ponton-made dateert van zeggen we 1945. Hoe eindigt het leven van zo'n mode-standaard? En vooral: waar om gebeurt het? Hoe kwam het. dat er Ineens ge wrikt werd aan de ponton-wetma tigheid? Steeds maar lager en steeds maar langer heeft natuurlijk gewoon èrgens zijn grenzen. En: na twintig jaa'r was men ten langen leste op de ponton-formule uitgeke ken. Ze charmeerde niet meer, ze prikkelde niet meer. De sterfscène was even wreed als iédere sterfscè ne waarbij een mode-ideaal het hoekje omgaat: Hosannah, dat zijn we kwijt. De democratisering van de automobiel, en daarmee: de gro tere aandacht voor de praktische waarde, versnelde de afgang. Even als de vernieuwing van de woorden schat der aërodynamica, die race wagens met hoge ruggen ten tonele voerde, en die kort en zakelijk vast stelde: een ponton-achtersteven is aërodynamisch niet ideaal. Dat klopt, zeiden de Volkswagen-1500 rijders, mijn stationwagen-1500 loopt met dezelfde motor sneller dan de ponton-1500 van buurman Karelse. Halverwege '60 geraakte de mo destandaard (weer eens) op drift. Austin was een uiterst voorzichtige eerste keetschopper. We bouwden de A-40 met-rechte-rug op grond van een praktisch uitgangspunt, zeiden ze bij Austin; we wisten het. we waagden een gok. Een austin- official bij Stokvis zei eens: we beeldden onze A-40 in onze adver tenties aanvankelijk van voren ge zien af. vervolgens van opzij, veel later van achteren. Onze adverten ties brachten chronologisch ge plaatst een merkwaardig apprecia tieverloop in beeld. Inmiddels: de A-40 kreeg navolgers. Alec Issigo- nis, verrukkelijk individualist, ont wierp voor BMC zijn mini's: naar alle zijden uitgeholde koekblikken met een levendig motortje op speel goedwieltjes. Wagentjes ook zónder pontanale achtersteven, Renault bracht zijn R-4, van hetzelfde la ken een pak, en dat Viertje werd een groot Frans succes. Nieuwe formule In Amerika keerde men terug naar de zogeheten fast back, de ronde achtersteven. Ook dat was' een symptoom. Volkswagen ging het gauw namaken. Evenals Opel. (En terwijl de VW-1600 met-ron de-rug kwam, verdween die ande re van het Europees tapijt, good old Volvo 544, een model uit 1942, die de gehele ponton-periode had over leefdMaar de fast back mag geen vernieuwing heten. Eerder te ruggrijpen op een reeds eerder uit gebeend vorm-ideaal. Nee, Amerika gaf deze keer de toon niet aan. Het was Europa, waar een nieuwe for mule werd beproefd en in de open baarheid gezonden. Fiat durfde het Dit is de DAF 55-versie, zoals wij hem in 1968 verwachten. Een DAF met 5 deuren en zes zij ruiten. De hoedenplank schar niert met de kanteldeur mee omhoog (zoals hij de DAF 44 combi, zoals bij de Simca 1100). Aldus zal ook DAF variëren op een nieuw Europees automode- ideaal, dat zich in 1968 krachtig zal doorzetten. model 55: voortgedreven door dezelfde motor als de nieuwe Renault (R 6), een wagen, afgeleid van het bestaande model 55, maar er tezelfdertijd door een volledig gewijzigd zij-silhouet van ver schillend. Het wordt een snelle, voortvarende en vooral héél mooie automobiel. Genoemde drie auto9s ontlopen elkaar in prijs ten hoogste dui zend gulden. Hun motorinhoud is vrijwel gelijk. Last but not least: zij gaan alle drie uit van exact dezelfde grondgedachteeen utility-wagen die toch mooi is, een combinatiewagen-idee, maar niet als zodanig zichtbaar, een auto voor de prak tijk van alle dag gebouwd, die afstand doet van de ponton-signatuur en er een nieuw mode- ideaal voor in de plaats stelt. nog niet erg aan met de wel is waar zeer geslaagde vervanger van het model 1100. Fiat deed het han dig. Bracht zijn nieuwe creatie on der bij de onmondig verklaarde zus ter Autobianchi. Als Autobianchi Primula kwam deze Fiat in de han del. En zie, de tijden waren aan het veranderen, de Primula werd een beetje een succes. Gelukkig maar, de Primula is een deugdelij ke, leuke auto, en eindelijk weer eens een beetje wat anders. Juichen wij niet te hard! Mode is een vreemd iets. Men kan zeg gen: mode is het fiat om van de ene burgerlijke eenvormigheid op weg te gaan naar de andere bur gerlijke eenvormigheid. En de burgerman is traag. Wie is de eerste, die breekt met de sleur? Niemand? Niemand, op een paar na. Daarom was het succes van de Primula relatièf niet mis, maar in lanceerd werd, gelijk met de 55- zonder-meer. Zo'n vraag is juist daarom gerechtvaardigd, omdat de DAF 44-serie recentelijk im mers óók met een combi-versie werd uitgebreid. Met andere woor den de carrosserielamellen zijn beschikbaar! De reden lijkt ons kan tonen, en het is duidelijk, dat DAF met zijn 55-serie hoge ogen nabij komen. Dat betekent maar gooit, zéker ook op grond van het door ons verwachte top-model. Drie fabrieken zijn ervan over tuigd, dat anno 1968 de autokopers rijp zijn voor de nieuwe conceptie vier zijdeuren bezitten. In een vijf de deur hebben, als gezegd, alle drie de merken voorzien) Volledig heidshalve dienen wij op te merken, dat er óók al een Simca 1100 voor f 6595 is: de eenvoudigste twee- deurs versie. Maar om der wille van diezelfde volledigheid moet ge- absolute zin daarentegen minne tjes. En de mini's van BMC zijn nog altijd auto's voor een apart slag. En de wagen, waarmee de Europese automobielindustrie in drukwekkend bewees een nieuwe formule te hebben gevonden en verwezenlijkt, in casu de Renault 16, werd ondanks de meest loven de kritieken, ondanks dat Renaults R 16 met een overduidelijke voor sprong Auto van het jaar werd, ondanks wè-t dan maar ook, toch niet het succes, dat hem te beurt had diénen te vallen. Natuurlijk, hij wordt goed verkocht, ze maken in Frankrijk per hiaand meer 16's dan grote Citroëns, maar toch Een official van Renault Neder land zei eens: het model schrikt af. Het model schrikt vooral in Nederland af, want daar wonen de afwachters. en daarom kreeg onze jongste reclamecampagne een merkwaardige draai: ..Het exclu sieve van deze auto merk je pas, als je erin. gaat rijden!" (Wat trou wens óók waar is) En toch: er is beweging over de gehele lijn, de automode is aan een eruptie toe, het is slechts een kwestie van afwachten en dagen teilen. Vandaar, dat Renault toch de ingeslagen weg verder is gaan verkennen. In 1968 gooit Renault zRn R 6 voor het voetlicht. Een kruising, kan men in onnadenken de eenvoud zeggen, tussen een R 4 en een R 16. En Simca is Re nault een slag voor. De nieuwe Simca 1100 is er al, een pittige, snelle auto, en: een soortgelijke propositie. Dritte im Bunde wordt DAF. Met overtuigende voortva rendheid is DAF doende zijn aan bod te vergroten en te verbeteren. Zojuist is de DAF 55 gelanceerd. De eerste personen-DAF met een vloeistofgekoelde viercilinder mo tor. Wij hebben redenen om aan te nemen, dat deze nieuwe 55 in '68 een tweede versie krijgt, een combi-versie. De Simca 1100 van achteren gezien. Aldus Simca's variant op de nieuwe Europese stand aard. Ook hier een kanteldeur achterin. Ook in dit geval een wagen voor alle dag en ontel bare juncties, terwijl tezelfder tijd aan het uiterlijk alle denk bare aandacht iverd geschon ken. De derde zijruit ontbreekt bij Simca. Daarvoor in de plaats: l tl IZ611 een niet onaanzienlijke dode J hoek. van de Europese auto. Een verge lijkende staat laat zien, hoe schrik barend de drie aanbiedingen elkaar één ding: een hevig gevecht met van alle drie kanten imponerend wapentuig. Het wordt zonder twij fel het grootste autogevecht van gelegen in het feit. dat de nieuwe 55-versie gaat afwijken van de 44-combi. De 55-nieuwe-formule wordt zo voorspellen wij, een wa gen met vier zijportieren en zes zijruiten, wellicht met behoud van do huidige lengtemaat, maar mis schien ook niet. Aldus zien wij de DAF 55 nieuwe stijl, en als zodanig wordt hij een rechtstreekse con current van de Renault R 6 en de Simca 1100. Onze eigenmachtige tekening laat zien, hoezeer het ba sisontwerp van Michelotti als het ware voorbestemd lijkt voor deze ingreep. De wagen wint ontegen zeglijk aan charme en persoon lijkheid. Men telle daarbij het feit, dat door middel van de voortreffe lijke Renault-motor de varioma- tische vondst eerst nu zijn waarde Toch onderscheiden zich de drie coryfeeën! Renaults schokwerking begint al bij zijn prijs. Uitgaande van Franse berichten betreffende de prijs in Frankrijk, daarbij tellen de het percentage, dat het Rijk der Nederlanden als het zijne be schouwt, daarbij overwegende, dat Renault Nederland zéker ten aan zien van de DAF-concurrentle een „sportieve" prijs ambiëert, ver wachten wij een Nederlands aan- schafbedrag van f 5995. Een luxueu zere versie komt wellicht f 500 duurder uit. Wij" fixeren de DAF 55 combi op f 6950, precies duizend gulden boven de goedkoopste 44. Van Simca zijn de prijzen bekend. Het in ons vergelijkende staatje ge noemde bedrag geldt de 1100 GL vierdeurs. Om der wille van een exacte vergelijking kozen wij het vierdeurs-type, aangezien de Re nault 6 en de DAF 55 combi ook zegd, dat zo'n vierdeurs GL van f 6995 voor kunstleren zetels f 220 extra berekent, terwijl een semi-au- tomatische transmissie, type Fero- do, de prijs nogmaals aanzienlijk omhoog schroeft. En iedere DAF 55 hééft van huis uit een automa tische transmissie, waar bovendien niets semi-achtigs aan te pas komt. En iedere DAF 55 hééft van huis uit een kunstlederen binnenbekle- ding. Zodanig vergeleken biedt de door ons veronderstelde prijs van de DAF 55 combi gunstige perspectie- Motor Een ander chapiter de motor ka rakteristieken van Simca en Re nault lopen aanzienlijk uiteen. Re nault past voor zijn R 6 zijn uit en te na beproefde 1100 cc-motor toe, een héél mooie krachtbron, het mooiste onderdeel van de huidige R 8 en R 10. Een motor zonder ver rassende constructiedetails, maar ook: een uiterst betrouwbare motor, vinnig genoeg voor het moderne verkeer en uitgesproken zuinig. Voor de R 6 tempert Renault naar het zich laat aanzien bovendien de ze motor nog enigermate. De top zal niet boven de 125 liggen. Dat be tekent, dat Renault ten aanzien van zijn R 6 van dezelfde premissen uit gaat als bij de R 4: een hoogst be trouwbaar utilityvoertuig zonder verblindende oogmerken, maar daarentegen op de portemonnee van alleman afgestemd. De model lering van de Renault zal hier ana loog aan zijn. De R 6, hoewel door achtersteven en zes zijruiten met duidelijke herinneringen aan de prachtige R 6, zal moeders mooi ste niet worden. De wagen is juist iets te hoog en juist iets te smal om hem een zinnenprikkelende modi- sche cadans te verschaffen. Het in terieur reikt nèt niet tot het hoge niveau van Simca en DAF. De krachtbron van de Simca is volslagen anders. Deze motor is het meest up to date van de drie (twee, sic) bijv. door de elektrisch aangedreven ventilateur. Hij biedt omstreeks tien paardekrachten meer, maar het maximum netto vermogen komt pas te voorschijn bij het vrij hoge toerental van 5800 omwentelingen per minuut. Een jaa'r of wat geleden behoorde men vrees te koesteren ten opzichte van dergelijke toerentallen, en een toe- renteller was je toeverlaat. Zo is het niet meer. want de techniek staat niet stil, dat heeft de techniek nog nóóit gedaan. Toch zal de prak tijk moeten uitmaken, wat het uit houdingsvermogen van de Simca 1100 zal zijn. We zijn er niet hele maal zeker van, Simca's zijn rela tief snelle wagens, allemaal, maar lange adem is niet altijd een ty pisch Simca-waardezeg el geweest. De DAF 55 ten slotte is niet ver gelijkbaar met de voorgangers uit de DAF-ecurie. DAF heeft gezien de (nog altijd niet voldoende onder kende) superioriteit van zijn vario- matic-vondst en gezien ook de voortreffelijke rij-eigenschappen van de DAFkes o.i. altijd te kleine motoren gebruikt. Daar komt nu voor het eerst verandering in. Op grond van de ingecalculeerde va- riomatic-zekerheid kon DAF de 1100 cc Renault-motor méér vieren dan Renault het bij zijn R 6 gaat doen. De top ligt rond de 135. De acceleratie van 0100 evenaart op zijn minst die van de Simca 1100, en die is niet mis. Enigszins won derlijk: DAF neemt het gesloten koelcircuit van Renault niet over. Ten slotte de modellering. Zo'n alinea wordt uiteraard altijd ge schreven in een strikt individueel handschrift. Maar akkoord, dat handschrift schrijft, dat de Simca De bom, die Renault in JJjj tot ontploffing brengt, heet j Gefotografeerd door een carH seriesegment van de R 16 sprii\ de gelijkenis duidelijk in Jj oog. Ook de R 6 draagt als kë merken vijf deuren en zes i. ruiten. Zijn 1100 cc-motor óók in de DAF 55. Het is dezeI de motor, die in Renaults R en R 8 zijn deugdelijkheid ree) lang bewees. 1100 met name van achteren e tegenvaller is. Dat handschrift n teert: die knik naar binnen v|~ raadt onzekerheid. Men heeft ponton-mode niet helemaal de de gewezen. Om dit dilemma een bel je weg te moffelen, maakte Srnj óók een 1100 als traditionele sS tionwagen (vrijwel rechte rug zo) der grapjes). En zo'n stationd versie heet dan niet commercii of combi, maar toerist. Over E nault hadden we het qua vorm? ving al. Een auto voor alle dj met de deuren waar ze horen en zitplaatsen zoals ze zijn moetj zonder overdaad, uitsluitend pr^ tisch. Een zeer Franse benadertv En daarmee een boeiende ajr, nochtans, waarmee bijna alles ra en bijna alles kan. Een auto a hemdsmouwen. En lekker met 9 dubbeltje op de eerste rij. De Dj ten slotte zal de mooiste zijn. 5 44-ontwerp van Michelotti leen zich voor de wijzigingen nieu (Europese) stijl. De vier zijdeur en de zes zijruiten geven de wag- een prachtige gestrekte lijn. Hj interieur is lofwaardig stijk-i Technisch zal de wagen zoals éj de reeds gelanceerde 55-basisve! sie, naar DAF-begrippen een niej we wijze van rijden betekenen. Een verschrikkelijk gevecht zall 1968 losbarsten. Hoe zullen de vi desbepalingen luiden? We we» het niet, we hebben ten hoogste 4 vermoeden. We hebben de gegev^ verzameld: allemaal losse notiti uitgelekte cijfers, mededeling van „voyeurs", persoonlijke infj maties. We hebben de beschikbi delen van de legpuzzel in elk» geschoven. Het waren er héél y| maar nog méér delen ontbrakl Die hebben wij eigenmachtig tot) voegd. Nogmaals: omtrent het Tl loop van de strijd hebben wij hoj stens een vermoeden. De Rcnaul wordt een exorbitant kassucd DAF zal met zijn 55-reeks paar sporten op de ladder van k»v naar groot overslaan. Simca bl| enigszins onder zijn prognose. Td jj jammer. Ook de nieuwe Simca een lofwaardige auto! Vergelijkendenvijs Renault 6 DAF 55 (combi) Simca 1100 (sedani Plaats motor voor voor voor Aantal cilinders 4 4 4 Cilinderinhoud 1108 1108 1118 Bor. x slag 70x72 70x72 74x65 PK 46 50 56 Bij aantal omw. 4600 5000 5600 Max. koppel. 7.9 8.5 8.3 Bij aantal omw. 2800 3000 3600 Compressie 8.5 1 8.5 1 9.6 1 Versn.hendel dashboard vloer Aantal versn. 4 oneindig 4 Aandrijving voorwielen achterwielen voorwielen Voorvering torsie torsie torsie Achtervering torsie schroef torsie Remmen voor schijven schijven schijven Remmen achter trommels trommels trommels Lengte 3.90 m 3.88 m* 3.94 m Wielbasis 2.50 m* 2.25 m 2.52 m Breedte 149 cm 154 cm 159 cm Hoogte 150 cm 138 cm 146 cm Bandenmaat 145-13 135-14 145-13 Topsnelheid 125 135 140 Acc. 0100 km 23 20 21 Gewicht 750* 800* 890 Prijs 5995,—* 6950,—* 6995,— 1 =s niet bevestigd, c.q. nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 10