EIDSCH DAGBLAD lokkering deel loon en belasting bepleit um de fiets die vanzelf gaat Verzoenende woorden van Palestijn emanning na uur on zware op gered JAMIN >ER-VOORZITTER DE POUS VERIVACHT OENEMENDE SPANNINGEN IN 1968 SPAREN ODIG nee Schiedijk gezonken a Verhoging van loon belasting Mr.A.P. van der Stee voorzitter K. V.P. Blaiberg gaat goed vooruit DENK AAN DE BUITENYOGELS ♦Balles 63 Vlieland ©uct igericht 1 maart 1860 VRIJDAG 5 JANUARI 1968 No. 31474 jteur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Haagse correspondent) Voorzitter drs. J. W. de Pous van de Sociaal-Economische ld heeft vanmorgen in zijn nieuwjaarsrede een lans gebro- voor nieuwe maatregelen om tot gedwongen besparingen te nen. 'ij voelt er veel voor om de eerstvolgende belastingverlaging te rnngen door de uitgifte van spaarbrieven voor hen, die meer dan .000,- jaarinkomen hebben. Loontrekkenden met lagere inkomens 'hij in het verplichte sparen betrekken door voortaan een half \ên procent van loonsverhogingen vast te leggen in spaar-parti- ties. Hierop zou van jaar tot jaar rente moeten worden gegeven en bovendien zouden zij na een paar jaar verhan delbaar moeten zijn. Maar om te voorkomen dat dit laatste gebeurt, zouden de spaar brieven na vijf tot zeven jaar met de daarop staande rente kunnen worden gebruikt om er weer belasting mee te betalen, waarbij dan de rente slechts licht belast zou worden (20%) Een redelijke belastingverlaging zou de regering op 1 januari 1969 on geveer anderhalf miljard gulden kos ten. Daarvan zou bij benadering on der de betalers van inkomstenbelas ting voor één miljard aan spaarbrie ven kunnen worden uitgezet. Naar ruwe schatting zou hierdoor vijfhon derd miljoen gulden worden vastge zet, die anders in de consumptie te recht zouden zijn gekomen. •aringen zullen in de naaste imst dringend noodzakelijk zijn. |SER-voorzitter voorspelt, dat er weer geleidelijk toenemende tingen zullen optreden door ver- ig van de binnenlandse beste- tn. Voorts zal er in de komende veel geld nodig zijn voor collec- voorzieningen. overheid zou, aldus drs. De bij de steeds stijgende inko- de belasting, die zij daardoor ontvangt niet meer hoeven te liken voor verlaging van de be- Ingtarieven. e belasting dienst zou te hoog romende belasting voor inkomens- •pen boven f 15.000,- kunnen „te- ,betalen" met spaarbrieven, die «tottien jaar looptijd hebben. Lonen De spaar-participaties zouden moe ten dienen om degenen, die in meer derheid geen Inkomstenbelasting be- ;t 10.000 ton metende Ne- landse vrachtschip Schie- is gisteravond elf uur bij icouver Island gezonken, na iiur tevoren op een rif te zijn •||open. 40 bemanningsleden wer- gered, hoewel 34 hunner uur lang in reddingsboten een zware zee hebben ge- ÉÖberd. Schiedyk zonk in 50 meter diep »r na door de zware zee weer van rif te zijn losgeslagen. Het vracht- eigendom van de Holland- •ika Lijn, had een zwaar bescha- e romp en stond even voor het ;n tot aan de brug onder water. ipitein A. van Dijk (50) uit Voor- len en vijf bemanningsleden wa- aan boord gebleven om te helpen ^eventuele bergingsoperaties. De bemanningsleden werden gisteren de loop van de dag van het p gehaald, maar de kapitein bleef 10 minuten voordat de Schiedyk golven verdween, aan boord. Weerbericht its hogere mperaturen e Bilt verwacht van heden- tot genavond: mvankelijk zwaar bewolkt met morgen verspreide opklarin- maar ook enkele buien. Matige krachtige zuidelijke, later weste- wind. In het algemeen iets ho- tempera turen. (Opgemaakt om 11.40 uur). 6 JANUARI op: 8.47 uur; onder: 16.44 uur. in op: 11.56 uur; onder: uur. gwater te Katwijk te 7.35 en 19.53 laagwater te 3.16 en 15.38 uur. nummer bestaat uit 18 pagina's De geheel Nederlandse bemanning werd overgebracht naar Gold River op de westkust van Vancouver Island, 250 km ten noord-westen van Van couver. Het vrachtschip had 1800 ton pulp geloden in Gold River. Woens dagavond was het schip naar Port land in Oregon vertrokken. Twee uur en 20 mijl verder verzocht de Schiedijk radiografisch om assis tentie. Het is nog niet duidelijk hoe het schip op het niet boven water uit stekende rif, ca. 30 meter van de oever van Blight Island, is gelopen. Het weer was slecht toen het ongeluk gebeurde. De agenten in Vancouver verklaar den, dat de lading volledig was ver zekerd. De Schiedijk was voor onge veer eenderde geladen. Drs. J. W. dé Pous toenemende spanningf talen, tot sparen te dwingen. Er zou in de cao's moeten worden vastge legd, dat jaarlijks een half a één procent van de loonsverhoging in de vorm van deze participaties wordt „uitbetaald". Ook de duurtecompensatie, die in langlopende cao's is opgenomen zou drs. De Pous niet meer in geld, doch in spaar-participaties willen geven. Turken op Cyprus mogen zich weer normaal bewegen President Makarios heeft ver klaard dat met ingang van maandag alle Turken op het eiland Cyprus volledige vrijheid van beweging krijgen. Makarios maakte een uit zondering voor de leden van de vorige week gevormde Turkse min derheidsregering in Nicosia, wier streven aldus Makarios, er op ge richt is de eenheid van de Cypri sche staat te ondermijnen. Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft in een rap port aan de Veiligheidsraad zijn be zorgdheid uitgesproken over de vor ming van de Turkse minderheids regering. Volgens Thant kan deze ontwikkeling het herstel van de nor male toestand op Cyprus in gevaar brengen. Griekenland heeft in een brief aan Oe Thant de vorming van ae Turkse regering op het eiland een poging genoemd om de vrede te doorkruisen. ADVERTENTIE de nieuwste van Kaptein Kom de Cady bekijken bij: GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden Kan ook gefinancierd worden in 6-7-12-18 mnd. Ie aanbetaling 90.—. Over de gang van zaken in de eco nomie zei de SER-voorzitter„De griepaanval is grotendeels overwon nen". Hij maakt zich evenwel zorgen over chronische verschijnselen, die bjj de kleine inzinking aan het licht zijn getreden. De werkloosheid heeft regionale uitschieters, die sociaal noch economisch te accepteren zijn. De betalingsbalans is verbeterd, doch slechts weinig. Hij herhaalde zijn jaarlijkse plei dooi voor lange termijn planning in de landseconomie, maar ook op het gebied van ruimtelijke ordening. Vol gens de SER-voorzitter gaat de plan ning nog te weinig gepaard met on derzoek. Zo belooft de regering wel een beleid op lang zicht, doch ont trekt zij zich aan haar wettelijke plicht de Sociaal Economische Raad om advies te vragen als het om iets anders gaat dan om sociale verzeke ringen. De tweede nota over de ruimtelij ke ordening gaat er van uit, dat de ruimtelijke ordening consumptie-of fers van de Nederlandse bevolking zal vergen. Er is echter, aldus de SER-voorzitter, niet vooraf nagegaan in hoeverre uiteindelijk de materiële welvaart bij de nieuwe ruimtelijke planning wordt gebaat of geschaad. In elk geval zou het bedrijfsleven bij de voorbereiding van dit soort zaken moeten worden ingeschakeld. (Van onze Haagse correspondent) Als gevolg van veranderingen in het belastbaar inkomen door verho ging van de kinderbijslag en stijging van het percentage door de werkge ver betaalde sociale premies (wat als loon wordt aangemerkt) wordt voor 1968 meer loonbelasting ingehouden dan vorig jaar. Volgens het departe ment van Financiën betreft het ech ter geen verkapte verhoging van de percentages, maar is de jaarlijkse aanpassing van de tabellen ditmaal door een door de belastingdienst ge maakte fout iets aanzienlijker. Die fout betreft de premie voor de wet op de arbeidsongeschiktheidsver zekering, die vorig jaar op 0,75 pet. voor de belasting aftrekbaar werd gesteld. De tabel was gezien het gevorderde tijdstip niet meer aan te passen en had rekening gehouden met een percentage van 1,95 pet. De verhoging van de inhoudingen volgens de witte coördinatietabel, die het ministerie van Financiën heeft doen uitgaan variëert van 20 cent tot f 13 per maand. Ook moet meer aow- premie worden betaald en vallen en kele categorieën eerder in de loon belasting dan tot nu toe. Ook in het anders zo zonnigebij Napels: de hellingen zijn met zuiden van Italië regeert Koning een dikke laag sneeuw bedekt, Winter op het ogenblik. De foto hetgeen maar zeer zelden voor geeft een beeld van de Vesuvius I komt. Coëxistentie Joden en Arabieren Samenleven van Arabieren en Joden in Palestina zou zeer wel mogelijk en aanvaardbaar kunnen zijn in het kader van een Palestijnse Joods-Arabische staat, waarin elk deel van de bevolking erkenning van haar rechten vindt. Dit heeft de nieuwe leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie „Al Nachar" verklaard. Hammoe- da heeft onlangs deze functie over genomen van Achmed Sjoekeiri, die als zeer onverzoenlijk tegen over de Israëlische Joden bekend stond. wy eisen niet het onmogelijke, wij moeten ons realisten tonen, zei hy. Volgens Hammoeda staat niets een vreedzaam samengaan van Joden en Arabieren in de weg, wanneer de eersten hun zionisme zouden laten varen in ruil voor een gezameniyk doel. Als vooruitstrevende Arabieren moe ten wy vervuld zün van de wil het Midden-Oosten te bevryden van de formule van de op rassen haat gebaseerde expansionistische staat. Niets verhindert ons een vruchtbaar gesprek te beginnen met de niet-zionistische Joden, wy weten, dat de extremisten in Is raël dit standpunt niet zullen goed keuren, maar zy vormen slechts een deel van de bevolking, zo zei de leider van de Palestijnse Ara bieren. Hu zou het dom vinden te verlangen, dat de Joden „Palesti na verlaten om terug te gaan naar de landen waar zy vandaan zyn gekomen." Zie voor het bezoek van premier Esjkol aan de Verenigde Staten en de pogingen van Amerika om een De Arnhemse advocaat mr. A. P. J. M. M. van der Stee zal waarschijn lijk mr. P. J. M. Aalberse opvolgen als voorzitter van de KVP. Hoewel de voordracht voor de partyraad van 10 februari pas zaterdag door het partybestuur wordt opgemaakt, maakt mr. Van der Stee, die thans penningmeester van de party is, de beste kansen voor het voorzitterschap. Hy is naar voren geschoven door de commissie, die na het Arnhemse party congres is ingesteld om sugges ties te doen over een nieuwe samen stelling van het partybestuur en de taakverdeling in het nieuwe presi dium. In deze commissie hadden zo wel christen-democraten als chris ten-radicalen zitting. Mr. Van der Stee, die behoort tot de christen-de mocratische stroming in de KVP, heeft een eventuele kandidatuur ech ter nog in beraad. Als tweede kandi daat wordt genoemd het tweede-ka merlid P. J. Engels uit Leeuwarden. Het partybestuur krijgt zaterdag tot taak nog vü'f andere leden van het dageiyks bestuur aan te wyzen, waar onder twee vice-voorzitters en een penningeester. De vacatures zijn ontstaan doordat de huidige vice- voorzitters drs. G. J. M. Horbach en mej. dr. M. A. M. Klompé zich evenals het Brabantse bestuurslid L. A. M. de Bekker niet herkiesbaar hebben gesteld. Voorts is besloten, het dageiyks bestuur met twee leden uit te breiden. Zaterdag zal verder nog een voordracht opgemaakt moe ten worden voor 18 nieuwe leden van het partybestuur en 30 nieuwe leden van de partijraad. einde te maken aan de bewapings- wedloop in het Midden-Oosten pagi na 2. De toestand van dr. Philip Blaiberg, de man die dinsdag j.l. een nieuw hart kreeg, blijft vooruitgaan. Deze vooruitgang is zelfs sterker dan die van Wasjkansky in ditzelfde stadi um, aldus werd door het Groo- te Schuur Ziekenhuis meege deeld. Prof. Barnard, de leider van het transplantatieteam, heeft tydens een persconferentie medegedeeld dat zich in het lichaam van Blaiberg dezelf de soort veranderingen voltrekken als indertyd by Wasjkansky. By laatstgenoemde werd in die verande ringen misschien te snel een bewys gezien voor afstoting van het nieuwe orgaan. Die fout zal nu niet meer gemaakt worden. Blaiberg ïydt aan gewrichtsreuma- tiek, maar dit zal geen invloed heb ben op het herstel van de hartope ratie. Wasjkansky was ïydende aan suikerziekte, wat wel van invloed geweest omdat dit hem vatbaar der maakte voor infecties. Alle sondes, die. in het lichaam van Blaiberg waren aangebracht, zyn thans weer verwyderd. De pa tiënt heeft normaal vloeibaar voed sel gehad. Misschien zal hy van- al vast voedsel kunnen verdra gen. ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke 4ractatie - ADVERTENTIE Speciaal voor de winter samengesteld STROOIVOER (0,95 per pak) onge brande PINDA'S, VETBOLLEN en UNIVERSEELVOER voor mezen e.d. De echte, rustieke vogelhuisje* in alle soorten, vanaf 13,65 Overdekte muurhnisjes, v.a. 6,73 een winkel vol kooien... Prachtige vitrine. Rondom glas. morsvry, geschilderde achterwand, &1 of niet op pootjes. Een droom voor de vogelliefhebber In verschillends pry zen, v.a4L25 EXTRA AANBIEDING: kanariekooi met plastic bak en -lad« voor 14,75 Hamsterkooi met plastic bak en mot len. Geheel morsvry, NU 14,78 NiiUW Rijn 90 Tin £0004 (017101 ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 6( Januari 1868: De koningin van Pruisen heeft oudejaarsavond onge veer 70 dames, en wel voor namelijk uit den handels stand, bij zich ontboden, om maatregelen te treffen, om hulp te brengen aan de nood lijdenden in de provincie Pruisen, die door een hevigen hongersnood geteisterd wor den. Bewaar- en Kweekschool Rapenburg. Maandag 5 Ja nuari inschrijven van nieuwe leerlingen. Inschrijfgeld per 3 maanden voor één kind f800; voor ieder kind meer uit hetzelfde gezin f400. Na mens het bestuur W. Pleyte.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1