1 INGRIJPEND PLAN VOOR VERKEER IN BINNENSTAD ïWandelpromenade in d Haarlemmerstraat Geef meer ruimte aan het openbaar vervoer (bus) VERKEERSNOTA AAN LEIDSE RAAD Sterke uitbreiding ïj van blauwe zone J PARKEER- METERS LIJVIG STUK WERK 'AS PRO' Minder auto's in centrum komt verkeer ten goede Haarlemmerstraat Nieuwe parkeerruimte in de omgeving van de Haarlemmerstraat Bij Station verdwijnen 180 parkeerplaatsen )ONDERDAG 4 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 t/m nsdnga naiierflH een uitvoerige verkeersnota aan de raad oorsci)3 pagina's en tal van bijlagen) wordt inge- aan op de verkeersproblematiek in de bin- DER enstad van Leiden. Bovendien worden in deze nota enkele oplossingen aan de hand ge daan, welke er toe kunnen leiden om het cen trum van de stad meer „begaanbaar" te maken. uur ri ts, dai doki r N! Zo wordt o.m. voorgesteld om het bestaande voetgangersgebied t.w. n'. ge Donkersteeg, MaarsmansteegKorte- en Lange Pieterskerkkoor- rteeg, uit te breiden met de Haarlemmerstraat (wandel-promenade) lussen de Blauwpoortsbrug en de Pelikaanstraat, de Hoogstraat, de hooglandse Kerksteeg en de Janvossensteeg tussen Haarlemmer- \traat en Van der Werf straat. Verkeerslichten zouden er dan moeten Haitomen bij de Hartebrugkerk, de Pelikaanstraat en de Breestraat ter u j#oo£fte van de Maarsmansteeg. ice< lus HaF°' juildtfri Verder de thans bestaande "flauwe zone (max.l uur parkeren) uitgebreid moeten worden met de folgende straten Turfmarkt, Apo- thekersdijk, Stille Rijn, gedeelte van ie Lange Mare en het Klooster, de Beestenmarkt, Van der Werfstraat, ita gedeelte van de Pelikaanstraat en de Jcaasmarkt, de Nieuwe Rijn tussen e$Ioogstraat en Hartesteeg, en een ge deelte van de Papengracht, de Lan- L- Jfcebrug en het Steenschuur. Ook de er parkeermeter zal binnenkort zijn in trede in het Leidse stadsbeeld doen. li Voor het verkrijgen van de nodige zijn vorig jaar op dinsdag mei op uitgebreide d'fen lelling plaats vond. Voorts zijn in de ^Haarlemmerstraat op 27 mei ook be- -, ïpoekerstellingen gehouden, alsmede 9 TOn bezoekersenquête. Daarbij is on- enher meer gevraagd naar de woon- •laats en de wijze van vervoer, ter ijl tevens een opinie-vraag is ge- >ver de meest gewenste ver- :eersregeling in deze straat. Als uitgangspunt van deze nota is J. kenomen, dat voor het behoud en de 'hg'Verdere ontplooiing van de economi- in fiche, sociale en culturele functie van He binnenstad het streven gericht j- Snoet zijn op: 1. wering van het doorgaande verkeer; 2. verruiming h lojvan de parkeergelegenheid door uit breiding van het aantal parkeerter- ^ulreinen en door een zo doelmatig mo- i jkelijke verdeling tussen lang- en jkort-parkeren; 3. scheiding tussen isterke" en „zwakke" verkeersdeel nemers door waar nodig en mogelijk voetgangersgebieden te creëren; 4. bevordering van het openbaar ver- voer door daartoe geëigende ver- jkeersvoorzieningen. c J Alvorens te kunnen overgaan bot jwering van het doorgaande verkeer S SIpunt 1) zullen eerst de nodige om- 2) fleidingswegen gerealiseerd dienen te sworden. Met betrekking tot de drie overige -ipunten concentreert het rapport zich, g wat de op korte termijn te nemen 3 maatregelen betreft, in hoofdzaak op 1 2 de Haarlemmerstraat en omgeving Jen de Breestraat en omgeving. 1 4 Modern centrum 1 cl 4 B. en W. zjjn zich ervan bewust, 21 dat door de over enige tüd (gedacht wordt aan juli/augustus) te nemen 5 maatregelen, van een grondige ver- o betering van de verkeerssituatie in de binnenstad nog geen sprake zal 6 lijn. Het gaat hier slechts om een 0 eerste bescheiden aanloop. Daar J deze plannen wordt juist nog eens 0 extra onderstreept, dat de totstand- 2 koming van het geprojecteerde stel- JJ »el van omleidingswegen steeds ur- u tenter wordt. Eerst dan zullen de maatregelen getroffen kunnen i den, die nodig zUn om met behoud van de eigen specifieke sfeer, welke een oud-Hollandse stad als Leiden kenmerkt, van de binnenstad een modern centrum te maken, waar plaats is voor de voetganger, het openbaar vervoer, het bestemmings verkeer en de kort- en la ngparkeer der. Voor de zestig parkeermeters, waarvoor bij raadsbesluit van 27 no vember jJ. een krediet van f24.500 beschikbaar werd gesteld, worden in het rapport de volgende plaatsen voorgesteldStille en Lange Mare (35), Stadhuisplein langs trottoir Koornbrugsteeg en Vismarkt (16) en Breestraat tussen Maarsmansteeg en Mandenmakerssteeg 9 Zaterdag Het gebied, dat in het centrum van Leiden het eerst voor aanwijzing van voetgangersgebied in aanmerking komt, is de Haarlemmerstraat. Ge middeld 84 van het aantal geën- queteerde bezoekers sprak zich uit voor de aanwijzing van deze straat tot voetgangersgebied (wandelpro menade), met een zekere voorkeur voor de zaterdag. Uit een gesprek van de webhouder van bedrijven met vertegenwoor- rs van de Haarlemmerstraatwin keliers (Haarlemmerstraatcomité) is verder gebleken, dat een zeer grote meerderheid der winkeliers (95 voorstander is van een aanwijzing van deze straat tot voetgangersge bied, op daarvoor in aanmerking ko mende tijden. Naar het oordeel van B. en W. komt daarvoor (als proef) de zaterdag in aanmerking. Deze maatregel, aldus het rapport, bevor dert het winkelen, waardoor een eco nomisch belangrijke binnenstadsfunc tie wordt gestimuleerd en het verval van de binnenstad wordt tegenge gaan. Voetgangerszones worden thans algemeen beschouwd als de STALLING VAN FIETSEN Bij de herindeling en aanleg van (nieuwe) parkeerterreinen zal reke ning worden gehouden met de stal ling van fietsen en bromfietsen. In het plan tot herindeling van de Beestenmarkt, Kaasmarkt en Stille Mare is daartoe reeds een zekere ruimte gereserveerd. Bij het inrichten van het terrein tussen ir. Driessenstraat en Oude Rijn en het terrein tegenover het badhuis in de van der Werfstraat is eveneens rekening gehouden met de stalling van fietsen (bromfietsen). Verder kan in een aantal stegen langs blinde muren stallingsruimte (door een effectieve plaatsing van klemmen of blokken) worden ge maakt. Het ligt in de bedoeling om ook de Nieuwe Rijn tussen Harte steeg en Hoogstraat in de blauwe zóne op te nemen. (Foto L.D./Holvast) hoekstenen bij de noodzakelijke reor ganisatie van activiteiten in de stads kernen en zijn in vele steden in bin nen- en buitenland aanwezig. Koopcentrum Het aantal bezoekers van de Haar lemmerstraat komt voor 67.6 uit Leiden en voor 32.4 uit de buurge meenten. Per openbaar vervoer, te voet, bromfiets en taxi (weinig ruim te vergende transportmiddelen) komt in totaal 83.2 Vc naar de Haarlemmer straat. Van het aantal bezoekers komt bijna 72 in de Haarlemmer straat om er te kopen. De rest komt er winkelen en kij ken. Van het aantal bezoekers, dat per auto komt, is 75.5 voor een proefafsluiting. Dit percentage heeft voornamelijk betrekking op bezoe kers, die per auto uit de Leidse wij ken en de buurgemeenten komen. Dat de Haarlemmerstraat bij voet gangers zeer in trek is, bewijzen volgende getallen. Per teltijd (van 's ochtends 8.30 uur tot 's avonds zes uur) brachten circa 40.000 in- c.q. uitgaande personen een bezoek aan de Haarlemmerstraat tussen Blauw poortsbrug en Mare, plm. 86.000 hiel den zich op tussen Mare en Pelikaan straat en circa 30.000 op het gedeelte tussen Pelikaanstraat en Haven. Enige zijstraten (de Hoogstraat in het verlengde van de Donkersteeg, de Hooglandse Kerksteeg en de Jan vossensteeg tussen Haarlemmer straat en Van der Werfstraat) dienen i.v.m. de grote aantallen voetgangers bij het voetgangersgebied te worden betrokken. Indien wordt besloten de Haarlem merstraat met enige zijstraten tot voetgangersgebied aan te wijzen, zal het noodzakelijk zijn, aldus het rap port, een verkeerscirculatieplan op te stellen. Bovendien moet het ver lies aan parkeerruimte worden ge compenseerd en dienen er kleine los- en laadgebieden te worden aangewe zen. De aan- en afvoer van goederen per auto dient, bij afsluiting, plaats te vinden voor 9 uur en na 17.30 uur. Het verkeersrapport een lijvig stuk werk, waarvoor wij de grootste bewondering hebben is opgesteld door de Dienst van Gemeentewerken. Het is al weer geruime tijd geleden, dat het gemeentebestuur, de directeur van deze dienst, ir. H. H. Vos, op dracht gaf tot het samenstellen van deze nota. Het grootste aandeel in de samenstelling had de hoofdafdeling Civiele Werken B van deze dienst, in nauwe samenwerking met het Socio grafisch Bureau van de gemeente en de verkeerspolitie. Het rapport is ge schreven door ir. H. G. de Block van de Dienst van Gemeentewerken, die hiervoor uiteraard een uitvoerige stu die uit het verzamelde materiaal heeft moeten maken. Achter al het werk was de wethouder, belast met de verkeersaangelegenheden, mevr. N. A. den Haan-Groen, de stimulerende figuur. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering óók voorkinderen! oft Ruime aandacht wordt in de verkeersnota ook besteed aan de belangrijke functie, welke het openbaar vervoer in een tijd, dat het wagenpark hand over hand toeneemt, heeft te ver vullen. voer, worden toch enkele maatrege len aangegeven, die op korte ter mijn tot stand kunnen komen. Bij de aanwijzing van de Haar lemmerstraat tussen Blauwpoorts brug en Pelikaanstraat tot voet gangersgebied kan de Noord-Zuid- Hollandsche Vervoer Maatschappij de Haarlemmerstraat benaderen via de Apothekersdijk, Stille Rijn en Stille Mare en via de route Boom- markt (of Noordeinde), Kort Ra penburg, PTinsessekade, Turfmarkt. Een halteplaats met abri is in te richten op de hoek Lange Mare- Haarlemmerstraat (midden), op de Apothekersdijk nabij het Volkshuis en op de Turfmarkt. Door de uitbreiding van de ver keerslichteninstallatie ,De Gijse- laarsbank" kan het verkeer op de Prinsessekade regelmatig en bevei ligd linksaf slaan naar de Apothe kersdijk. Door de sterke groei van het autobezit, aldus de nota, zal het bestemmingsverkeer op het cen trum, bij een onbelemmerd ge bruik van de auto, eerder toe- dan afnemen. Het overige transport (bus, fiets en bromfiets) zal hier zeer grote hinder van ondervin den, terwijl juist deze groep qua grootte het transport per auto ver overtreft. Het onnodig belemmeren van het transport per bus, fiets of bromfiets zal in ernstige mate de functie van het centrum aantasten. Dit weinig rooskleurige perspectief kan al leen worden omgebogen, indien de bewoners van de stad beseffen, dat er in de toekomst sprake zal moeten zijn van een selectief ge bruik van de personenauto. Deze auto zal uitsluitend mogen wor den gebruikt voor de meest nood zakelijke binnenstadsactiviteiten. Hoewel in de nota wordt erkend, dat het in eerste instantie niet mo gelijk zal zijn om in Leiden op grote schaal maatregelen te treffen ter bevordering van het openbaar ver- Bij een aanwijzing van de Haarlemmerstraat tussen Turf markt en Pelikaanstraat tot voetgangersgebied zullen circa 115 parkeerplaatsen verloren gaan. Het is evenwel mogelijk om dit verlies te compenseren door de herindeling van bestaande en de aanleg van nieuwe parkeerterreinen. Van 115 plaatsen thans naar 190 In het verschenen verkeersrapport worden de volgende mogelijkheden opgenoemd 1. herindeling van de Beesten markt (plan goedgekeurd en krediet verleend door de raad) 2. herindeling van de terreinen 't Klooster en omgeving en Vrouwen kerkhof 3. herindeling van de Lange Mare (tussen Haarlemmerstraat en Caecl- liastraat) bij het invoeren van één- richtingverkeer in de richting van de Marebrug, hetgeen afhankelijk is van anvaarding van het verkeerscir culatieplan; 4. herindeling van de Kaasmarkt (plan goedgekeurd en krediet ver leend door de raad) aanleg van een nieuw parkeer terrein in het gebied tussen de ir. Driessenstraat en de Oude Rijn in aanleg na afbraak) aanleg van een nieuw tijdelijk parkeerterreintje hoek „Haarlemmer straatPelikaanstraat" (na afbraak school). 7. aanleg van een tijdelijk parkeer terreintje hoek „Oude VestVan der Werfstraat" (in aanleg na afbraak); aanleg van een tijdelijk parkeer terrein in de Van der Werfstraat te genover het badhuis (in aanleg na afbraak). Deze terreinen (met uitzondering van 3) kunnen vóór het derde kwar taal van 1968 van een herindeling (of nieuwe aanleg) zijn voorzien, in dien de nodige kredieten tijdig ter beschikking staan. In het kader van de werken op en nabij de Langegracht worden boven dien op de Langegracht en de Oost- dwarsgracht parkeerplaatsen aange legd op een loopafstand van circa 300 m tot het voetgangersgebied. Bij het saneringsbeleid, hetgeen nader is om schreven in het „wegenplan" en „ba sisplan sanering en stadsvernieuwing" is rekening gehouden met een verde re vraag naar parkeerruimte. Zoals reeds eerder is vermeld zal binnenkort een bestemmingsplan voor „De Camp" worden ingediend. Lit verlies winst Na de genoemde herindelingen en nieuwe aanleg komen in de directe omgeving van de Haarlemmerstraat circa 190 extra parkeerplaatsen ter beschikking, waardoor het verlies aan parkeerruimte in de Haarlemmer straat wordt gecompenseerd. Deze nieuwe parkeersplaatsen ko men slechts gedeeltelijk voor een par- keertijdbeperking in aanmerking, ge let op de ligging te opzichte van de Haarlemmerstraat. Een beperking van de parkeer tijden in de omgeving van de Haar lemmerstraat, door middel van de parkeerschyf en de parkeermeter, is dan ook noodzakelijk ter compensa tie van het verlies aan perkeertyd- beperking in de Haarlemmerstraat. Mini-bussen Bü een afsluiting van de Haar lemmerstraat kan het gebruik van mini-bussen in deze straat worden overwogen. Een dergelijke bus moet met aangepaste snelheid en behoor lijke frequentie door het voetgan gersgebied rijden met in- en ult- staphaltes om de 200 a 300 meter. Met de N.Z.H. is over de invoering van deze bussen reeds contact op genomen. Het achterste gedeelte van de Haarlemmerstraat zal straks voor het openbaar vervoer beter bereik baar worden indien de Ir. Driessen straat wordt verbonden met de Oos terkerkstraat. Het oosteiyk gedeelte van het centrum wordt daarby in zyn geheel ontsloten voor het open baar vervoer door iyn 13 en 14 van de N.Z.H.die via de Hooigracht, Ir. Driessenstraat en Oosterkerk- straat kunnen gaan ryden. By alle instaphalten. zo is de conclusie van het rapport, moet in principe en waar mogeiyk een abri worden ge plaatst, teneinde de passagiers de nodige bescherming tegen het kli maat te kunnen bieden. Op het kruispunt Haarlem merstraat (bij Hartebrugskerk) komt een verkeerslichteninstalla- (Foto L.D./Holvast) Een belangryke verbetering, wel ke het openbaar vervoer ten goede kan komen is ook om het parkeren in de Breestraat straks aan één zy- de (Stadhuiskant) toe te staan. Het huidige parkeren is een ernstige be perking voor dit vervoer. Het juist halteren van de bussen is moeiiyk. Het resultaat is veelal, dat een bus op een te grote afstand van de trot toirband stopt en daarby de door stroming van het achteropkomende verkeer verhindert. By juist halte - ren wordt het wegryden van de hal te weer bemoeiiykt door parkerende voertuigen. Bij een parkeerverbod aan de zuidzyde zal deze zyde min of meer vanzelfsprekend ter be schikking staan aan de fietsers, bromfietsers en de bussen. De per sonenauto zoekt nameiyk by voor- Rrrrctraat keur op we8en met éénrichtingver» DrCCollHal keer de linkerzijde van de weg op, Rijnsburgerweg Het is wellicht mogeiyk, aldus gaat het rapport verder, twee hoog frequente busiynen aan het verkeer op de Rynsburgerweg te onttrekken na de aanleg van de Oegstgeester- weg en de wegen over het Schut tersveld. Het Rünsbirrgerviaduct zal daardoor enigszins worden ontlast. De relatie tussen het Houtkwar tier (met het sportveldencomplex in de Kikkerpolder) en overige wyken zal daarmee worden verbeterd. By het ontwerpen van de Oegstgeester- weg en de wegen over het Schut tersveld kan met een uitrusting en vormgeving van de vereiste halte plaatsen naast de rijbanen nu reeds rekening worden gehouden. Bij de reconstructie van het Stationsplein en het aangren zende deel van de Stationsweg zullen circa 180 parkeerplaatsen, die nu vooral beschikbaar zijn op het voormalige trambaange deelte, verdwijnen. Parkeerruimte in autobusstation N.Z.H. Het verlies aan ruimte op het Stationsplein is op kortere termyn alleen te compenseren door de aan leg van een parkeerterrein op het Schuttersveld, rekening houdend met de aanleg van de wegen over het Schuttersveld. Hoewel in eerste in stantie langparkeerders, na de recon structie van 't Stationsplein kunnen uitwyken naar het Schuttersveld is het niet aan te bevelen een gedeelte van het Schuttersveld biyvend voor langparkeerruimte te bestemmen. De toekomstige ontwikkeling van de be bouwing op het Schuttersveld zou hier ernstige hinder van ondervinden, omdat de aldaar te ontwerpen bebou wing een zekere vraag naar kortpar- keerruimte zal hebben. Aan beide zyden van het Rünsbur- gerviaduct dient daarom nu reeds re kening te worden gehouden met de mogeiyke realisatie van langparkeer ruimte. Aan de zyde van de Boerhaavelaan >3 een onderzoek gaande door de Noord - Zuid - Hollandsche Vervoer Maatschappij, waarbU tegen betaling parkeerruimte in het autobusstation kan worden verkregen. Het onderzoek met betrekking tot de stichting van een parkeergarage in de omgeving van het Stationsplein dient, aldus lezen wy in het rapport, spoedig ter hand te worden genomen ter nadere bepaling van de behoefte aan langparkeerruimte (tegen beta ling). Dit onderzoek is uitermate be- langryk, mede in verband met de be vordering van het openbaar vervoer. Na de reconstructie van het Stations plein wordt ten behoeve van het kort- parkeren de plaatsing van een aantal parkeermeter» overwogen. Parkeergarages De bouw van parkeergarages zal pas over enige jaren ter sprake kun nen komen. Uit ervaringen (en be slissingen) in andere steden is komen vast te staan, dat de stichting van parkeergarages pas uit het oogmerk van exploitatie aantrekkeiyk wordt, indien men eveneens op de openbare weg (en de parkeerterreinen) in een groot gebied voor het parkeren moet betalen. Deze situatie is in Lei den de eerste jaren nog niet aanwe zig en wordt pas bereikt, indien een groot aantal parkeermeters in het centrum is geplaatst. Uit de gehouden parkeertellingen kan echter nu reeds de conclusie worden getrokken, dat er te zyner tyd in de omgeving van de Bree straat en de Haarlemmerstraat par keergarages nodig zyn. Hierby wordt gedacht aan een parkeergarage in de omgeving van de Garenmarkt, in de omgeving van de Kaasmarkt en in de noordeiyke omgeving van de Haarlemmerstraat (midden).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3