ESDSCH DAGBLAD AANBOD VAN HANOI iRuim man fiiet in 12.000 hoeven dienst Italianen half uur na overval gepakt JAMIN ïogelijk besprekingen in Cambodjaanse hoofdstad BUIT SLECHTS TWEEHONDERD GULDEN Laatste Surveyor zondag naar maan De Gaulle weer naar Quebec ©ud tytïe. eutuo pgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 4 JANUARI 1968 No. 31473 !cteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredaoteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Noord-Vietnam heeft de re uringen van Laos, Birma en ambodja benaderd met de •aag of zij bereid zijn hun Dofdsteden aan te bieden als laats voor eventuele inleiden- gesprekken over Vietnam, us een welingelichte Laoti- inse zegsman, volgens wie de ambodjaanse hoofdstad Pnom enh de waarschijnlijke keuze %or de conferentie is. Overi- jens heeft ook de Laotiaanse pider Soevanna Phoema erin oegestemd zo nodig Vientiane e gebruiken als plaats voor Iventuele besprekingen ter re eling van het Vietnamese con flict. Gisteren riep een Newyorks radio- taton om, dat een hooggeplaatste [iplomaat uit Noord-Vietnam zijn errespondent in Parijs de verzeke- ing had gegeven, dat de Amerikanen, |ls zij vredesonderhandelingen wen- len. slechts de bombardementen en indere oorlogshandelingen tegen Itoord-Vietnam behoeven te staken. Volgens dit bericht van de Wes- Singhouse-omroep was zijn Parijse 2 jorrespondent, na al een jaar tever- eefs om een ontmoeting met de .foordvietnamese vertegenwoordi- Hng te hebben gevraagd, onverwachts ''itgenodsjd voor „een gesprek". De ooggeplaatste diplomaat die hij te treken kreeg, zei dat hij alles vrye- jk mocht bekendmaken. De diplo- aat bevestigde de op 1 januari af- •legde verklaring van de Noord- [etnamese minister van Buitenland- e Zaken. Deze had gezegd dat Ha- W breid was over „terzake doende laesies" te spreken als de V.S. hun oorlgshandelingen tegen Noord-Viet- naH zouden staken. De diplomaat zei dat er geen andere •oorwaarden aan het aanbod zijn ver- londen en dat geen stopzetting van e Amerikaanse operaties in Zuid- 'ietnam wordt geëist. „Ons stand punt is duidelijk. Wij hebben het in bet openbaar en officieel uiteenge zet. Het is niet officieus of semi-of- Uïicieus. Wij hebben gesproken. Het poord is nu aan president Johnson", had hij gezegd. Volgens de radio-cor respondent had de Noordvietnamees enfciet verklaard, dat de stopzetting vn de bombardementen pernament moest ,p fijn, alleen maar onvoorwaardelijk. Vredesbesprekingen moesten, naar de jdiplomaat verklaarde, gebaseerd zijn jpp de akkoorden van Genève. Tot be sluit had hij gezegd te hopen dat „het in een zeer nabije toekomst tot Ijlulke besprekingen en vrede komt, l^lmdat zijn land al teveel jaren strijd en ïydt", aldus de correspondent. „Sleutels in Hanoi" Een uit Saigon naar de Verenigde Staten teruggekeerde Amerikaanse functionaris is van oordeel, dat „macht en gezag" over het Zuidviet- namese „Nationale Bevrijdingsfront' (NLF) in de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi liggen. Joseph Weiss, die bij de politieke afdeling van de Ame rikaanse ambassade in Saigon werk te, verklaarde in „Reporter Maga zine", dat bewijsmateriaal, waaron der geheime communistische docu menten, dit hebben aangetoond. De Miljoenenschade in koffiegebied De belangrijkste Braziliaanse kof- fiehaven Paranagua en omgeving zij*n getroffen door een zware storm, die voor enige miljoenen guldens schade heeft aangericht. Tot dusver is geen melding gemaakt van dodelijke on gelukken, maar vele mensen zijn licht gewond. Toeristen ingesneeuwd Op een bergpas nabij Andorra in de Pyreneeën zijn 300 toeristen door een sneeuwstorm van de buitenwe reld afgesneden. Ze bevinden zich al len in een aan de pas gelegen plaats je. Hun toestand baart overigens geen zorg. I communistische partij van Noord- i Vietnam speelt volgens hem onge twijfeld de eerste viool in het NLF. Andere landen en degenen in de VS die aandringen op onderhandelingen met het bevrijdingsfront nemen blijkbaar aan, dat dit een onafhan kelijke organisatie is. De waarheid is echter, zo schrijft Weiss, dat het front politiek en militair onder Ha noi staat, hetgeen de vraag doet rij zen met wie de geallieerde bevelheb bers over een bestand moeten onder handelen. President Johnson heeft ingestemd met het voorstel van Cambodja, een afgezant naar dat land te zenden om de kwestie van het gebruik van Cambodjaans gebied door Vietcong- strijders en Noordvietnamese troepen te bespreken. Diplomatieke kringen verwachten dat Chester Bowies, de Amerikaanse ambassadeur in India, daarvoor door Johnson zal worden aangewezen. Vijf aanvallen De Vietcong is gisteren in vijf Zuidvietnamese kustprovincies in het offensief geweest. De meeste aanval- Bejaarde buren raakten slaags (Van onze Amersfoortse correspondent) De Amersfoortse politie heeft gis termiddag een 79-jarige man uit Amersfoort in verzekerde bewaring gesteld op grond van poging tot zwa re mishandeling c.q. poging tot dood slag. De bejaarde leefde al enige tijd in onmin met zijn 67-jarige buur man. De strijd ging om de vogeltjes, die de oudste er uit liefhebberij op nahield, maar wiens gefluit de buur man maar nauweltfks kon waarde ren. Op oudejaarsavond nodigde de eerste zijn buurman uit de twist uit te vechten. Deze gaf hieraan geen gevolg. Gistermiddag kwamen bei den elkaar tijdens een wandeling in het plantsoen tegen. Het kwam al spoedig tot een handgemeen. De oudste trok een dolkmes en wilde zijn buurman hiermee te lijf gaan. Een voorbijganger wist de vechtende mannen te scheiden en alarmeerde de politie, die de hoogbejaarde man inrekende. TEVEEL DIENSTPLICHTIGEN (Van onze Haagse correspondent) Het reeds in de memorie 'Jvan toelichting aangekondigde WEERBERICHT Zuidelijke wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: vannacht flinke op klaringen, weinig wind en overwe gend lichte vorst. Morgen overdag >lgd door sneeuw. Tot matig of vrij krachtig toene mende wind uit zuidelijke richtin gen. Dezelfde of iets lagere middag- temperaturen. (Opgemaakt om 11.40 uur). 5 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.43 uur Maan op: 11.46 uur; onder: 23.13 u. Hoogwater te Katwijk te 6.54 en 19.11 üur; laagwater te 2.37 en 15.60 uur. DH nummer bestaat uit 16 pagina's overschot aan goedgekeurde dienstplichtigen voor de lich tingen 1968 is thans nader be cijferd op ruim twaalfduizend man. Zij zullen buitengewoon dienstplichtig worden ver klaard, hetgeen in de praktijk betekent, dat zij niet behoeven op te komen. Reeds enkele jaren beschikt ons land over méér jongens van de dienstplichtige leeftijd dan de strijd krachten nodig hebben. Aanvankelijk waren zij nodig om de vooruitgreep van voorgaande jaren teniet te doen, maar sinds twee jaar is men weer „bij". Behalve de geboortegolven van vlak na de oorlog hebben de ophef fing van de vrijstellingsrege] voor bouwvakarbeiders en het succes met de minimaal vier jaar in dienst blij vende technische specialisten daartoe bijgedragen. Wie van de goedgekeurden dit jaar niet zal behoeven op te komen, wordt uitgemaakt op basis van de keurings uitslagen. Alleen degenen, die vol gens de Indelingsnormen voor de verschillende taken in het leger het beste bruikbaar zijn, worden opge roepen. len werden, na een Inleidende raket, en mortierbeschieting, uitgevoerd met granaatwerpers, automatische wapens en vlammenwerpers. In sommige sec toren trokken de guerrillastrijders zich na een bliksemaanval in de nacht vrijwel direct terug, elders duurden de gevechten tot de ochtend of zelfs de hele dag voort. De bloedigste strijd speelde zich af in het Qoee-dal, 40 km ten zuiden van Danang, waar twee posten van de Amerikaanse eerste cavaleriedivi sie vijf km van elkaar verwijderd, te gelijk werden aangevallen. Bij de be storming van een dezer posten wer den de Vietcong-strijders met zware verliezen teruggeslagen. Ze lieten 241 doden en 50 wapens op het terrein achter. Aan Amerikaanse kant vielen 18 doden en meer dan honderd ge wonden. nl Hioe Doec bliezen guerril la-strijders alle verdedigingswerken van een regeringspost op, benevens het plaatselijke hoofdkwartier. Ame rikaanse mariniers wisten tenslotte de Vietcong te verdrijven. Tijdens dit Vietcong-offensief werd ook een raketaanval uitgevoerd op de grote Amerikaanse basis bij Danang, waarbij 27 Amerikaanse en Zuidviet namese vliegtuigen werden vernield of beschadigd. Koningin Ingrid van Dene marken is gisteren in Rome aan gekomen, waar zij vier dagen op bezoek gaat bij haar in balling schap levende dochter, Koningin Annemarie van Griekenland. Op de foto moeder en dochter in de auto op weg naar de Griekse am bassade. Vijftig politiemannen en twee speurhonden hebben gistermiddag met succes jacht gemaakt op twee Italianen, die het kleine postkantoor tje in Cothen bij Wijk bij Duurstede hadden overvallen en een trommel met ongeveer 200 gulden hadden ge roofd. Ruim een half uur na d< overval werden de twee mannen ge pakt. Dankzij de 15-jarige Harrie Ver- noojj kreeg de politie een nauwkeu rig signalement van de wagen, waar in de twee Italianen (27 en 30 jaar) waren verdwenen. „Ik zat thuis mijn huiswerk te maken toen ik buiten hoorde roe pen. Ik draaide me om en zag twee mannen uit het postkantoor komen met een geldkist tussen hen in. Zjj sprongen snel in een auto en reden weg. Ik noteerde het kenteken op een blaadje en liep daar vlug mee naar het postkantoor", vertelde Har rie. De kantoorhoudster van het post kantoor in Cothen, de 46-jarige me juffrouw M. C. A. Middelweerd, had inmiddels de politie gewaarschuwd en was de straat opgerend om hulp te roepen. Dat de overvallers veel haast hadden om weg te komen, con stateerde ook een winkelmeisje Cothen, dat opgeschrikt door hevig remmen, door de ramen zag dat de auto bijna een andere auto schepte toen hij door de bocht ging. Achtervolging De inmiddels gealarmeerde ge meente- en Rijkspolitiekorpsen heb ben dankzij een intensieve samen- HARRY VERNOOIJ (15) nummer opgeschreven werking het vorig jaar reeds op gedaan toen er in IJsselstein een roofoverval werd gepleegd de overvallers snel kunnen grijpen. Tien wagens van de rijkspolitie en later, toen bekend werd dat de overval lers richting Utrecht waren gereden, ook tien patrouillewagens van de Utrechtse gemeentepolitie, zetten de achtervolging in en postten op de belangrijkste uitvalswegen rond Utrecht. De bemanning van een politiewa gen trof even over drie uur de auto van de overvallers leeg aan op de Houtenseweg in Utrecht. Het tweetal bevond zich toen al in een boomgaard, niet ver van de verla ten auto. De politie kreeg de vluch ters snel in het oog. De Italianen kropen de spoorbaan over en ver dwenen aan de andere kant in een boomgaard. De achtervolgende Utrechtse agenten zagen in de verte hun collega's van de Rijkspolitie rij den. Om te voorkomen dat dezen hen niet zouden opmerken, werden enkele waarschuwingsschoten gelost. De Italianen waren toen volkomen ingesloten en gaven zich zonder meer aan de politie over. Zij waren vol komen „leeg" en nat, want in hun MEJ. MIDDELWEERD zo greep hij Direct argwaan Mejuffrouw Middelweerd, die van de overval geen nadelige gevolgen had ondervonden, heeft nog kunnen voorkomen dat de Italianen met groot papiergeld er vandoor konden gaan. Toen zij een der mannen binnen zag komen, kreeg zü direct argwaan en schoof snel een lade met papier geld (waarde enkele duizenden guldens) dicht. De roofoverval heeft zich in enkele minuten afgespeeld. Eén van de man zei tegen zijn collega: „Kom maar", waarna ze samen naar het loket stapten. Eén van hen stak zijn arm door het loket en greep een blauwe trommel. Bij fouillering werd op de mannen een bedrag van on geveer 200 gulden gevonden, meest in rijksdaalders, guldens en ander kleingeld. De blauwe trommel heb ben zij waarschijnlijk weggeworpen. De auto waarmee zij de vlucht be gonnen, werd in Hoofddorp gestolen, en behoorde toe aan een predikant uit Sliedrecht. Voor landing in berggebied Het Amerikaanse lucht- en ruimte vaartbureau Nasa wil de zevende en laatste maanonderzoeker van het ty pe Surveyor, die als aUes goed gaat zondag a.s. wordt gelanceerd, in een gebied laten landen dat zoveel moge lijk verschilt van dat, waar de vorige maanverkenners neerkwamen. Vier Surveyors hebben al een zachte lan ding gemaakt in de betrekkelijk vlak ke evenaarszeeën, waar mogelijk bin nen twee jaar de eerste ruimtevaar ders zullen landen, maar ditmaal heeft de Nasa een bergachtig terrein op het oog nabij de krater „Fycho". SOEKARNOIN DJAKARTA Oud-president Soekarno, die tot dusver in feite een gevangene is ge weest in zijn buitenverblijf in Bogor, heeft van de militaire autoriteiten toestemming gekregen zijn vrienden en kennissen in Djakarta te bezoe ken. De autoriteit die dit meedeelde zei, dat Soekarno van dinsdag tot zondag de nachten doorbrengt in het Merdeka-paleis in Djakarta. De toe stemming is hem klaarblijkelijk ver leend met het oog op het einde van de mohammedaanse vastenmaand en nieuwjaar. Één van vijfling in Australië vandaag overleden Eén van de vijf kinderen waaraan de 36-jarige Australische mevrouw Braham zondag het leven schonk is vandaag overleden. Geoffrey Roger, die als laatste ter wereld kwam, stierf vanochtend om acht minuten over zes. De andere ba bies maken het goed. Twintig man nemen ontslag (Van onze Eindhovense correspondent) Twintig personeelsleden van firma Isobar, die bij de THE en Phi lips in Eindhoven aangenomen wer ken uitvoeren, zijn gisteren in sta king gegaan en hebben hun ontslag aangevraagd. De directie van Isobar, een isolatiebedrijf, is even over de grens bij Eindhoven, bij Achel, in een bungalow gaan wonen en heeft zich daar ook met haar zaak gevestigd. Zij meent, dat zij daarmee niet meer aan de sociale verplichtingen in Ne- oerland, zoals loonbelasting en AOW, behoeft te voldoen. De werknemers hebben dit nooit aan hun loonbeta- lingen kunnen merken, doch werden door hun vakbonden ervan op de hoogte gesteld dat Isobar verschil lende aanmaningen van het GAK heef te genegeerd. Volgens de wet moeten de arbeiders in zo'n geval de sociale premie zelf betalen. De vak bonden bepleiten nu aan de werkne mers de gevraagde ontslagvergunning te verlenen. In feite treedt direc teur Baremans van de Isobar thans niet anders dan als een soort koppel baas op. De Nasa beseft dat het risico van een mislukking by een landing in bergachtig terrein vry groot is, maar vindt de wetenschappelijke waarde die het experiment zou kunnen heb ben daar ruimschoots tegen opwegen. De Surveyor VII zal behalve met een televisiecamera, uitgerust zijn met een klein graafwerktuig en een apparaat voor chemische analyse, waardoor tegelijkertijd de hardheid van de maanbodem in het bewuste gebied en de samenstelling ervan kunnen worden vastgesteld. Vorige maanverkenners beschikten over slechts een van beide instrumenten. Volgens waarnemers in Parijs zal generaal De Gaulle in september opnieuw een be zoek brengen aan de Canade se provincie Quebec. De reis van de Franse president rou voortvloeien uit een overeenkomst tussen De Gaulle en de premier van Quebec bij zyn laatste bezoek ge sloten dat de beide regeringsleiders elkaar eenmaal per jaar bezoeken. Generaal De Gaulle zorgde by zyn visite aan Quebec in juli van het vorige jaar voor nogal wat op schudding door in zyn redevoerin gen steun te geven aan de separa tisten, die het Franstalige Quebec van de rest van Canada willen af scheiden. De Canadese regering noemde De Gaulle's gedrag toen onaanvaardbaar, waarop de Franse president zyn bezoek aan de Ca nadese hoofdstad annuleerde. Premier Johnson van Quebec, die mei 1967 een bezoek aan Frankrijk bracht, wordt dit voorjaar opnieuw in Parys verwacht. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 4 Januari 1868: Men leest in de Arnhem- sche Courant: ,J)e reactio naire pers beweert, dat de overgroote menigte op de hand dezer regeering is. Wij betwijfelen dat zeer, maar mocht het waar zijn, verwon deren zou het ons niet: het volk houdt van akeligheden."

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1