Beraad kostbare is een uiterst informatiebron Ontslag Van der Molen niet met Franse slag 2(JIel gaat niet tegen Ie Paus en de kerk'' tarieven van medische hulp ziekenhuis Kennismaking met metro J)ERDAG 4 JANUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 rdinaal Alfrink in Noordwijkerhout: Novum 500 (Van onze correspondent). pit pastoraal concilie kan niet worden gezien als een parle- ies lit dat beslissingen neemt die de bisschoppen hebben uit te ren", heeft kardinaal B. Alfrink gisteren in het seminarie leuwenhorst" te Noordwijkerhout heel duidelijk gezegd bij VO(topening van het pastorale concilie van de Nederlandse kerkprovincie. mai neem aan", zo zei hij, „dat ooijand er behoefte aan heeft de van de bls- aan hun ambt in de kerk Nortden te ontkennen of te mini ng peren". Wel verklaarde hij dat beraad een uiterst kostbare in- latiebron kan zijn en dat de (hoppen de bedoeling hebben beleid erop af te stellen. „Het toni bedoeling", aldus de kardinaal, zij op deze manier hun beleid kjeiit gezamenlijke beraad en over- 'doen opbloeien. Anderzijds zal niet willen vergeten dat de ge- Ynlijke bisschoppen hun eigen l.Mwoordelijkheid hebben en van- ,REfdeze verantwoordelijkheid hun |d hebben te bepalen", ixdinaal Alfrink wees er ook d-ul- k op dat het niet de bedoeling ch tegenover de Paus op te stel- ditHU zei onder meer: „Op gevaar prijjan vervelend te worden om- aet reeds zo vaak is gesteld, maar sommigen schijnt het nog niet «pende zou ik opnieuw willen preken, dat het Nederlandse epis- iat geen enkele behoefte heeft en aiover de broeders in het bis- (psambt noch tegenover de Paus, wij gelovig aanvaarden als de- "rlies Rotterdamse ...tram 31 miljoen •He Rotterdamse Tram heeft |0 r 1967 een verlies van 31 loen geleden (v. j. 24 mil- ki[), aldus de directeur van bedrijf, drs. C. G. van "**juwen, in zijn nieuwjaars- Ie tot het personeel. invoering van een goed- °^iop reekabonnement 3,50 )r is, aldus de directeur, deels ti mislukking, deels een ge ldig succes geworden, por de grote vraag er zijn DO abonnementen in omloop 'raK van een meeropbrengst van de sfl iwe tariefstructuur o.m. f 0.50 geen sprake, al was dit de bedoeling. Zeer succesvol was omdat een vereenvoudi- j werd bereikt en het oponthoud ...de haltes terugliep. Bijna 30 het vervoer wordt nu betaald ■M weekabonnementen. In novem- bedroeg het aantal ritten reisbiljetten nog slechts I (in 1966: 20 I let succes van het weekabonne- I Kt heeft zonder twijfel de finan- resultaten nadelig beïnvloed, js directeur C. G. van Leeuweti Door BTW in Duitsland grote chaos (Van onze correspondent in Bonn) De invoering van de belasting op de toegevoegde waarde met ingang van 1 Januari van dit jaar heeft in West-DuVsland tot de nodige chaos gevoerd. Vele winkels stelden het probleem nog even uit door de eerste dagen van het jaar hun zaak te sluiten voor de jaarlijkse Inven tarisatie. In de grote warenhuizen was nog weinig van de nieuwe belasting te merken en de postorderbedrijven verklaren over het algemeen dat zij zich zullen houden aan de reeds vastgestelde prijzen. Prijsverlagin gen vielen waar te nemen in de le- vensmiddelenbedrijven, waar 100 tot 120 artikelen in prijs gedaald waren. De omschakeling in deze branche zal twee tot drie maanden in beslag nemen. In dienstverlenen de bedrijven zijn de lonen flink ge stegen. De verhogingen liggen hier tussen de 3 en 12 procent. Ook de benzine is nu per liter 2.5 tot 2.8 pfennig duurder geworden. De grootste onrust heerst op het ogenblik echter onder de klanten van de horecabedrijven. Hier pro beren de eigenaren niet zelden via sluwe berekening de prijzen dusda nig omhoog te jagen, dat het tot woordenwisselingen met de klanten komt. Ook In Nederland zal de belasting op de toegevoegde waarde worden in gevoerd. Wanneer js nog niet be kend. Verwacht wordt in elk geval voor 1 januari 1969. Kardinaal Alfrinkdie giste ren in Noordwijkerhout het pas toraal concilie opende. novum is, maar hy wees erop dat het toch berust op de beslissingen van het Vaticaanse concilie. Htf zei dat de bisschoppen aan heel de ge meenschap van het kerkvolk in zijn verschillende geledingen en stromin gen gelegenheid en mogelijkheid wil len geven tot meningsuiting en tot inspraak. Hij zei verder ook nog: „Het is te verwachten dat we bij alle goede manieren ook fouten zullen maken. We zullen ons moeten realiseren dat de eventuele fouten en mislukkingen met name door de buitenlandse be langstelling met argusogen zullen worden bezien. Dit moge ons manen tot bedachtzaamheid. Van de an dere kant hebben de bisschoppen vertrouwen gehad in meenschap die aan hun zorgen is toevertrouwd. Anders hadden ze dit experiment nooit genomen". Het pastorale concilie werd ge opend met een gebedsdienst waarin onder meer de gereformeerde hoog leraar prof. dr. C. van der Woude uit Kampen en twee vrouwelijke le ken een gebed uitspraken. Het credo werd door de aanwezigen in het Latijn gezongen. Vandaag zal de concilievergadering het rapport over gezag en zagsbeleving behandelen. Baptistengemeenten sterk gegroeid Hoewel de definitieve gegevens over het jaar 1967 nog niet beschik baar zijn is toch reeds duidelijk, dat het voor de bij de Unie van Baptis ten Gemeenten in Nederland aange sloten gemeenten een bijzonder goed jaar is geweest. Dit valt af te lei den uit het aantal personen dat in 1967 werd gedoopt. Volgens de thans bekende gegevens werden in het af gelopen jaar 464 personen gedoopt, ruim twee maal zoveel als verleden jaar. Het hoogste aantal dopelingen in de geschiedenis van de baptisten- gemeenten in Nederland werd geno teerd in het jaar 1936, namelijk 396 Het gemiddelde aantal dopelingen in de jaren n3 de tweede wereldoorlog bedroeg 309. Gelijk bekend wijzen de baptistengemeenten de kinderdoop af en dopen zij op belijdenis van per soonlijk geloof door onderdompeling. Minder ongelukken in Zweeds verkeer (Van onze correspondent in Stockholm). Volgens de directeur van het Zweedse Verkeersveiligheidsbureau hebben twee- a driehonderd mensen hun leven te danken aan de invoe ring van het rechtsverkeer met in gang van drie september 1967. Alhoewel nauwkeurige cijfers over het aantal verkeersongevallen in Zweden nog ontbreken, verklaren deskundigen dat de Zweedse onge vallenstatistiek vooral sinds de in voering van het rechtsverkeer een sterke daling heeft ondergaan. Trouw beloond Vier leden van de Chr. Gem. Zang vereniging/Kerkkoor „Ex Animo", die reeds vele jaren hun krachten aan deze vereniging hebben gegeven, zijn daarvoor met 'n oorkonde van de kon. Bond van Zang- en Oratoriumver enigingen onderscheiden. Het betreft hier de dames Arnoldus (40 jaar lid) en Van Leeuwen (25) en de heren Winterkamp (25) en Van Onselen (20). In Vlaardingen Verhoging Klacht over uitblijven Het. centraal orgaan ziekenhuista rieven verwacht, dat na 1 januari de ziekenhuis tarieven gemiddeld een stijging te zien zullen geven van f 1.80 voor de derde klasse, van f2.15 voor de laagste tweede klasse en van f2.45 voor de hoogste tweede klasse, aldus deelt het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid mede. De in het centraal orgaan zieken- huistarieven vertegenwoordigde or ganisaties van ziekenhuizen, zieken fondsen en ziektekostenverzekeraars hebben thans het calculatieschema voor de berekening van de verpleeg- tarleven der ziekenhuizen per 1 ja nuari 1968 vastgesteld, welk schema alle betrokken instellingen inmiddels hebben ontvangen. Staatssecretaris Kruisinga van So ciale Zaken en Volksgezondheid, en de Ziekenfondsraad hebben zich met de te volgen berekeningsmethode akkoord verklaard. Het centraal orgaan zal ditmaal voor het eerst bij de controle van de calculatieschema's een computer doen inschakelen. (Van onze R'damse correspondent) De voorzitter van de Huisartsen vereniging in Vlaardingen stelt een onderzoek in naar een klacht van een vader, dat zijn kind van ander half jaar dat door een val gewond was geraakt, zonder gevraagde me dische hulp is gebleven. De vader, de heer J. M. Muller in Vlaardingen, was met zijn flets door de gladheid gevallen, waardoor zijn anderhalf- jarige dochtertje, dat voorop in een stoeltje zat, hoofdletsel opliep. De huisarts bleek niet thuis. De arts die de weekdienst had, advi seerde telefonisch het kind in bed te leggen en het een aspirientje te ge ven. Toen de toestand van het kind verergerde, werd een tweede dienst doende arts gebeld, die hetzelfde ad vies gaf: met een paar asperientjes naar bed. Een vierde arts wilde niet komen, omdat het gezin Muller niet in zijn wijk woonde. Ten einde raad belde de vader de politie en nauwelijks tien minuten later kon het kind met een zieken auto naar een ziekenhuis worden vervoerd. Daar bleek dat het een her senbloeding had opgelopen. Het meisje is buiten bewustzijn. De toe stand is zorgwekkend. De heer Mul ler heeft de politie proces-verbaal laten opmaken van het gebeurde. Binnen enkele weken tyd is dit de tweede keer dat de huisartsen van Vlaardingen ten aanzien van de weekenddienst worden aangeklaagd. De eerste keer betrof het een meisje dat lang op straat had gelegen, na dat het in het verkeer gewond was geraakt. In een verklaring van de huisartsenvereniging werd toen ge sproken van een „ongelukkige gang van zaken". Betoging in Benares Bij de hin doe-universiteit in Benares (India) zijn gisteren 150 personen aangehou den, die demonstreerden tegen het bezoek van premier Indira Gandhi aan de stad. De betogers, die hun af keuring te kennen gaven over het gebruik van de Engelse taal, gooiden met stenen naar de politie, die met traangas antwoordde. Landsadvocaat voor Raad van Beroep (Van onze Utrechtse correspondent) Van spanningen tussen bur gemeester Van Hall en de heer H. J. van der Molen is nimmer sprake geweest, verklaarde de raadsman mr. W. H. Vermeer gisteren tijdens de zitting van de centrale raad van beroep. Wel bestond er bij de burge meester een grote mate van ongeïnteresseerdheid in de werking van het politieappa raat. De hoofdcommissaris no- digde de heer Van Hall ver scheidene keren uit aanwezig te zijn op een staf bespreking. De burgemeester verscheen nimmer. Van alle hoofden van dienst was de heer Van der Molen zeker niet de man die het minst goed met de heer Van Hall kon opschieten. In het rap- port-Enschede geeft de burgemees ter ook toe, dat zijn verstandhouding met de hoofdcommissaris niet slecht was. Iets anders is, dat de heer Van der Molen vond dat hij van de heer Van Hall weinig steun kreeg. Dat was ook een van de redenen waarom hij reeds in 1961 solliciteerde naar een burgemeesterspost in Vlagtwedde. Bekokstoofd Volgens mr. Vermeer is het ont slag van de hoofdcommissaris in al le haast in het ministerie van Binnen landse Zaken bekokstoofd. De burge meester werd er pas van op de hoog te gesteld, nadat het de heer Van der Molen al informeel was meegedeeld door de heer Mijnlief, directeur-gene raal voor openbare orde en veilig heid. Over het gesprek dat de heer Van der Molen enige dagen later met de heer Sm&llenbroek had (het gesprek van de aantekeningen op het sigaren- doosje) vertelde de ontslagen hoofd commissaris aan de centrale raad: „De minister zei tegen me, dat hfj met me kon doen en laten wat hy wilde". En over het gesprek met de heer Mijnlief: hij viel met de deur In huis en zei: „De minister wil je kwijt en daar valt door jou niets te gen te doen. Er staat voor jou niets anders open dan akkoord te gaan met een financiële regeling. Je kunt na tuurlijk gaan procederen, maar je hebt geen schijn van kans". Geen pressie VAN DER MOLEN dat de heer Van Hall en de heer Van der Molen elkaar correct behandel den en geen ruzie maakten, dan was er inderdaad geen sprake van span ningen. Maar als het woord wordt ge bruikt om aan te geven, dat er een ernstige communicatiestoornis was, dan is het wel degelijk op zijn plaats. Wat nu? Rotterdamse metro rijdt met dinsdag op proef met llefc. Al kort na de aankomst [een van de eerste zeer goed tte treinen kreeg het perso- op de perrons van het Sta- Zuidplein de schrik van zijn toen een jongen van een of 15 in een branie-achtige dwars, over de rails naar het ire perron klauterde, Geluk kig zonder ze te raken passeerde metro gistermiddag vlot van start hij daarbij de aan de weerszijden van het baanvak gelegen derde rail, waarvan de metrotreinen hun voeding van 750 volt gelijk stroom ontvangen. De knaap iverd na zijn levensgevaarlijke toer onmiddellijk in zijn kraag gegrepen en stevig onderhouden. Voor wat de eigenlijke eerste dienst met publiek betreftis de Volgens landsadvocaat mr. E. Droogleever Fortuij n zou de heer Van der Molen toen hebben geantwoord: „Ik ben nu eenmaal een gekke vent. Ik hoef er niet over te denken. Ik ga akkoord met die regeling". Volgens mr. Droogleever is er op de hoofdcommissaris geen pressie uit geoefend het ontslag te accepteren. De heer Van der Molen: „Ik had uit ae woorden van de heren Smallen- broek en Mijnlief de stellige indruk dat er geen andere keuze was". Mr. Droogleever concludeerde dat het hier om een ontslag ging, waarbij de gronden meer in de situa tie dan in de persoon liggen. Het hekken en moesten zich door het woord spanningen kan volgens hem ver dan ook met grote stellighekT'De personeel van de R.E.T. aanwij- |cp verschillende manieren worden uit centrale raad zal op 24 januari uit- zingen laten geven. gelegd. Als er mee wordt bedoeld, spraak doen. gegaaji, ojidanks het feit, dat de belangstelling veel groter was dan de R.E.T. had venvacht, al waren het vooral veel jongeren. De eer ste trein was meteen al half vol. Veel reizigers ivisten echter nog niet goed weg met b.v. de draai- Droogleever vroeg zich af, wat de heer Van der Molen nu ei genlijk wilde bereiken. De financiële regeling schijnt hem te bevredigen en hij maakt niet de indruk dat hij, wanneer hij in het gelijk zou worden BOLIVIA WIL UITWISSELING VAN DEBRAY De Boliviaanse president, Barrien- tos Ortuno, heeft op een persconfe rentie in de Zwitserse stad Zürich gezegd, dat hij bereid is de Franse marxistische schrijver Regis Debray, die in Bolivia gevangen z"«t wegens guerilla-activiteit, nadat hij vorig jaar tot 30 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, uit te wisselen tegen een op Cuba gevangen gehouden Boli viaan, majoor Matos (41). Major Hubert Matos, een held van de Cu baanse revolutie, is door een Cubaan se miLlaire rechtbank in december '59 tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij een contra-re volutionair komplot op Cuba zou hebben gesmeed. Tijdens de persconferentie klaag de de generaal over „wilde specula ties" van sommige dagbladen met be trekking tot de wijze waarop de Cu baanse guerillaleider, Ernesto „Che" Guevara, om het leven kwam. „Geen enkele agressor wordt met bloemen ontvangen. Niet in Indo- China, niet in Bolivia. Er zijn twee versies over de wijze waarop hij stierf, zoals er ook twee versies zfjn hoe 50 Bolivianen om het leven kwa men die door Che Geuvara gedood werden. De eerste versie is de offi ciële: wfj zeggen dat hij stierf om dat hij sneuvelde in een veldslag die hij begonnen was ten einde een land te veroveren waarvan hij niets wist". Barrientos zei voort-s, dat Debray gevangen zit in een militaire gevan genis „in de beste officierskwartieren en dat hij geen reden heeft tot klagen over slechte behandeling, niet omdat president De Gaulle te zijnen gunste schreef, maar omdat de Boliviaanse militairen edelmoedig zijn". Mao-communisten in Frankrijk verenigd (Van onze correspondent ln Parijs.) De Franse aanhangers van Mao Tse-toeng hebben op een geheim con gres in zuid-Frankrijk een nieuwe ommunVjtische partij gesticht. Tot dusver hadden de Franse com munisten, die de lijn van Moskou niet langer konden volgen of uit de offi ciële partij waren gezet, als onderlin ge band slechts een gestencild krantje tot hun beschikking. Een massale beweging kan de nieuwe Marxistisch-Lenistische partij nog nauwelijks worden genoemd. Op meer dan enkele honderden leden mag de partij, schijnt het, zich nog niet beroepen. Snellere methode voor waarschuwing tegen griep Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Carla, d. v. Jellema en Van Woelderen, Den Haag; Derk Thomas Jan, z. v. Struick en Poot, Amsterdam: Francesca Lisette, d. v. Kiewiet de Jonge en Huisinga, Bennekom: Amalia Christine, d. v. Osset en Bax, Madrid; Diederik Luit Rombout, z. v. Van Herwijnen en Hoekstra, Rotterdam; Eduard Jaarj, z. v. PaDelard en Berendrecht Quito, Ecuador: Derk Lucas. z. v. Ter Braak en Van Regteren Altena. OverledenToberina Henderina van der Reest, 88 j.. Den Haag; Leentje de Jonge, 59 j.. Den Haag: Cornells Burgemeister, 84 j„ Maars- sen; Adrianus Borstlap. 81 j., Den Haag: Herman Mari Lugard, 72 j„ Goerssel; Sophie Antoinette Bergs- ma-de Heus, Wassenaar; Catharina Elisabeth Geertruida Bakker-Wiers- ma, Den Haag; Cornelis Riemers, 67 j„ Amsterdam: Gerritje Antje Korver-Statema, Apeldoorn; Esther Rodrigues Pereira. 76 j., Amster dam; Frederik Johannes Eekhout, Den Haag: Adriana Doelman. 70 j„ Vlaardingen; Leentje Nugteren, 82 j., Rotterdam; Maximiliaan Rudolf Rinkel, 72 j„ Nijmegen; Walerian Sarnezky, 81 j„ Rotterdam; Klaas Zwanenburg, 76 j„ Rotterdam. Baptist doceert aan r.k. college Dr. Victor L. Priebe, een baptis ten-theoloog uit Louisville, Ky, USA, is door het Bellarmine College, een rooms-katholiek instituut in Louis ville. benoemd om theologie te do ceren. Dr. Priebe wordt in de keuze van zijn leerstof geheel vrijgelaten. NAAR EENHEID VAN KERKEN De commissie van 30 r.-k. en an glicaanse theologen, opgericht door Paus Paulus en de anglicaanse aarts bisschop Michael Ramsey, heeft gis teren in Valletta op Malta laten weten, dat zij vol vertrouwen zal blijven werken aan de toenadering tussen de R.-K. en de Angglicaanse Kerk en dat zij op korte termijn de Paus en de aartsbisschop van Can terbury verslag zal uitbrengen over „de mogelijkheid om een of andere koers uit te stippelen naar het eind doel, de eenheid van beide kerken". Het verslag zal aanbevelingen be vatten voor voortzetting van de dia loog en ook praktische maatregelen ter bevordering van de eenheid. De commissie, in het leven geroepen om de kwesties te bestuderen die belde kerken 400 jaar lang van elkaar ver vreemd hielden, is zaterdag ln Val letta haar derde reeks besprekingen begonnen. gesteld, zijn baan als hoofdcommis- ,evis,e meegedeeld dat een methode saris weer zou willen opvatten. is ontwikkeld om sneller dan „Waar het hem om gaat is, dat hij hcen v00r een ophanden zijnde grlep- uiet kan accepteren, dat hoge politie- ePidomie te kunnen waarschuwen, functionarissen naar zijn mening blijkbaar met de Franse slag kunnen worden ontslagen. N>' wat dat betref t kan hij gerust zijn. Er wordt niet met de Franse slag ontslagen". Dat bij de ontslagprocedure niet de vereiste zorgvuldigheid in acht was genomen, zoals mr. Vermeer had erklaard, ontkende mr. Drooglee- De tijd voor identificatie van het bewuste virus- zal worden terugge bracht van drie weken tot drie uur. De nieuwe techniek, toe te passen bij het onderzoek van slijm uit de keel van een patiënt, moet volgens dr. Wylie al op grote schaal gevolgd kunnen worden tegen de tijd dat er een nieuwe epidemie uitbreekt, en zal dan voldoende tijd bieden om mensen in te enten die al borstklach- ten hebben. Tien kinderen echtpaar van gestorven Een echtpaar in Philadelphia, waarvan de eerste negen kinde ren als baby's stierven, hebben nu ook het 10de kindje verloren. De rijf maanden oude baby, Ar thur Noe, stierf korte tUd nadat zijn moeder hem naar het zie kenhuis had gebracht. Deskundigen van de gemeen telijke gezondheidsdienst in Phi ladelphia proberen uit te zoeken of er een overeenkomst tussen de sterfgevallen van de tien kinderen bestaat. Het echtpaar Noe is sinds 1948 getrouwd Twee jaar geleden, in februari, stierf de negende baby van de heer en mevrouw Noe, op de zelfde mysterieuze en snelle wijze als haar twee broertjes en zes zusjes. De gezondheidsdienst deelde toen mee dat het niet duidelijk was waaraan het meis je was gestorven. De 46-Jarige Arthur Noe wil de gisteren niets zeggen. „We zijn erg overstuur", verklaarde hij. „We hebben het nu al zo vaak meegemaakt. Het is te ver schrikkelijk. We proberen zo hard mogelijk te werken, zodat we er niet steeds aan hoeven denken". De kleine Arthur, het tweede kindje, dat de naam van zijn vader kreeg, leek heel ge zond, totdat het dinsdagmiddag plotseling ziek werd. Hij was wel verkouden, maar daar had hij niet veel last van. Volgens een arts van de ge zondheidsdienst is er geen reden om aan te nemen dat het hier geen natuurlijke dood betreft. De arts verklaarde dat de dienst al jarenlang bezig was met het onderzoek naar de doodsoorzaak van de kindertjes van het echtpaar Noe. Voor het tiende kindje gebo ren werd had mevrouw Noe ge probeerd een klein meisje te adopteren. .,H*»t is onze enige hoop", had ze toen gezegd

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13