LEÏDSCK DAGBLAD uiTwee broers (29 en 39) uil ::hassenheim verdronken G[AD+ZOUT=VEILIG WHY HART GESLAAGD Johnsons hesluiten „hittere m9 Militairen gaan duurder reizen TRANSPLANTATIE JAM IN Uitdaging BONN WENST SAMENWERKING MET MOSKOU Streng isolement Auto reed in Oegstgeester kanaal pgerlcht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 JANUARI 1968 no. 31472 recteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredaoteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 aanst r gesloi 1 "H redacteuren) STwee Sassenheimers zijn vanmorgen verdronken in het begstgeesterkanaal in Oegstgeest. Het zijn de gebroeders J. en W. Huigen, respectievelijk 39 en 29 jaar oud. Omstreeks half negen reed het volkswagenbusje, waarin zij zaten en dat werd besti/ard door de eveneens uit Sassenheim afkomstige N. ElüZwaan, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak van een smalle ieerbndweg achter het elektronisch bedrijf van de Kon. Marine n. lan de Haarlemmerstraatweg te water. De bestuurder slaagde erin het bus- 35Me te verlaten. Dat schijnt ook het jeval geweest te zijn met de 29-Ja- pge W. Huigen. Deze moet, wetende h lat zijn oudste broer niet kon zwem- pen, weer in het kanaal zijn gespron gen om te trachten hem te redden. De heer N. Zwaan liep in zijn Jrijfnatte kleding snel naar het op jngeveer twee kilometer afstand ge- jgen elektronisch bedrijf van de Kon. Marine om de politie te waarschuwen. (Janschapen van de rijkspolitie uit Dogstgeest en van het districtsbu reau in Leiden waren spoedig aanwe- iig en ook de boot van de rijkspolitie je water uit Warmond verscheen snel ip de plaats van de ramp. 1 Men begon direct te dreggen. Niet J -aJang duurde het of men had de ^jBlaats waar het busje op de bodem l^fran het kanaal lag gelocaliseerd. De rijkspolitie te water kon echter in ük het begin geen punt vinden w ^Ajnen de dreg kon bevestigen- Later ■lukte dat wel. Er was reeds een «iraanwagen van de firma Van Vliet jilt Binnen-Kaag bij de plaats van (iet ongeval verschenen en ook de ^tlekenauto van Van Nieuwkoop-Beuk jdt Oegstgeest stond daar gereed. Omstreeks half elf slaagde men kwart over elf werden de beide broers ongeveer tien meter van de plaats waar de auto te water was geraakt opgedregd. Hun levensgees ten waren helaas reeds geweken. Met de ziekenauto zijn de ontzielde lichamen naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht De drie mannen waren werkzaam by het aannemersbedrijf Van Klave ren en Koomen in Voorschoten, zy hadden vanmorgen opdracht gekre gen om twee schuiten, die in het kanaal lagen, leeg te pompen, omdat zy naar Leiden moesten worden overgebracht. De 39-jarige J. Hui- WEERBERICHT Sneeuwbuien De Bilt verwacht van heden- tot uorgenavond: In het algemeen veel tewolking met sneeuwbuien. Matige ot krachtige wind, aanvankelijk zui- g iel(jk, later draaiend naar richtingen Jtussen west en noord. Dezelfde tem- )eraturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.40 uur). 4 Januari Zon op: 8.48 uur; onder: 16.42 uur Maan op: 11.35 uur; onder: 21.58 uur Hoogwater te Katwijk om 6.11 en Dit nummer bestaat uit 14 pagina'* De Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken Katzenbach, is van ochtend uit de Westduitse hoofdstad Bonn naar Zwitser land gevlogen als halteplaats tijdens zijn missie, die tot doel heeft de Europese regeringen in te lichten over de bezuini gingsmaatregelen, die presi dent Johnson ter verdediging van de dollar heeft aangekon- digd. Katzenbach vertrok maandag uit Washington. Hy voerde gisteren be sprekingen in Londen en Bonn met resp. de Britse minister van Finan ciën Jenkins en de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Brandt. Kat- benbach p in gezelschap van ambas sadeur Roth, Johnsons speciale ver tegenwoordiger voor handelsaangele genheden, en Deming, de Amerikaan- onderminister van Financiën, spe ciaal belast met monetaire zaken. Westeuropese zakenlieden zijn het •over eens, dat de drastische maat regelen van president Johnson om de bestedingen in het buitenland te be perken het vertrouwen in de dollar zullen herstellen, maar zy vinden het r een bitter medicijn. Allen be treuren het vooruitzicht van minder toeristendollars, maar er waren geen onmiddellijke tekenen van represail le. In xtalië klaagden de communis ten die „yankee go home" op de mu- plachten te schilderen, dat de Amerikanen Europa aan het veria- De maatregelen van de Amerikaan president zouden West-Duitsland zwaarder kunnen treffen dan welk ander land In W.-Europa ook. West- Duitsland wordt geconfronteerd met volledig moratorium op Ameri kaanse beleggigen welke in 1966 een 614 miljoen dollars be droegen, verregweg het hoogste in West-Europa. Verder mogen de in W.-Duitsland werkende Amerikaanse maatschappijen maar 35 procent van hun verdiensten gebruiken voor ver betering en uitbreiding. De rest moet naar de Verenigde Staten worden overgemaakt. Tenslotte heeft de pre sident plannen bekend gemaakt de uitgaven van Amerikaanse militai ren in West-Duitsland te beperken. Deze bedragen ongeveer 800 miljoen dollar per jaar. In Franse regeringskringen worden de maatregelen van de Amerikaanse president gezien als een bevestiging van hun overtuiging, dat, na het En gelse pond, nu ook de Amerikaanse dollar in levensgevaar verkeert. Pa- rys verwacht bovendien dat die nieu we maatregelen, waardoor Washing ton in feite met zijn traditionele li beralisme breekt het voorspel zullen vormen van een radicale hervor ming van de internationale goud- markt. Die hervorming zou dan haar beslag kunnen krijgen op 8 januari in Bazel, wanneer de maan delijkse vergadering van de gouver neurs van de zeven belangrijkste na tionale banken, waaronder die van Nederland, zal worden gehouden. De stille voldoening, of het leed vermaak, van de Franse regering ;r 't lot dat de dollar in haar ogen kan treffen, wordt echter aanzien lijk gedempt door het inzicht dat Frankrijks eigen economische moei- ïykheden by die Amerikaanse zor gen niets te winnen zullen hebben. De Franse minister van Financiën, Debré, is zich inderdaad maar al te goed bewust, dat Frankrijk in 1968 heel beslissend spel zal moeten spelen. Over een jaar zullen immers alle tolmuren binnen de Euromarkt moeten verdwijnen, waarmee Frank- ryk dan tevens de laatste resten van zijn traditionele economische protec tionisme zal dienen te hebben opge ruimd. Die opruiming zal zich moe ten voltrekken in een sociaal klimaat, dat met zyn stijgende werkloosheids cijfers niet al te gunstig kan worden genoemd. Ook economisch gezien Ziet de naaste toekomst voor Frankrijk er niet zo rooskleurig uit. In vele indus trieën wordt maar op halve kracht gewerkt, terwijl de prijzen bijna over de hele linie dreigen te zullen stij gen. Minister Debré had lange tijd zijn voornaamste hoop voor de eco nomische expansie op een verhoogde export gesteld, vooral naar West- Duitsland en de Verenigde Staten. Nadat Amerika officieus als poli tieke afweermaatregel, of bestraffing van president De Gaulle al eerder een boycot van Franse pro- dukten had afgekondigd, dreigt de hoop van minister Debré op een ver hoogde export nu helemaal de bo dem te worden ingeslagen. Er zijn drastische maatregelen ge nomen om infectie bij Blaiberg te voorkomen. Hij is overgebracht naar een kort geleden gereedgekomen ste riele vleugel van het ziekenhuis, die speciaal voor de verzorging van pa tiënten na een operatie is ingericht. Alleen gedesinfecteerd personeel in steriele kleding wordt in deze vleu gel toegelaten. Louis Wasjkansky, die de eerste harttransplantatie on derging, werd niet in deze steriele omgeving verpleegd. Voorlopig zal Blaiberg geen bezoek mogen ontvangen, behalve misschien z(jn echtgenote. Sommige specia listen achten het een onvoorzichtig heid dat Wasjkansky indertijd vrij veel bezoek mocht ontvangen en twaalf dagen na de operatie al even en balkon mocht zitten. Zijn fa tale longontsteking kon wel eens het gevolg zijn geweest van deze on voorzichtigheid. Prof. Barnard verklaarde, dat de kritieke periode, waarin blijken moet of het lichaam van Blaiberg het nieuwe hart aanvaardt of afstoot, morgen begint en circa dertien da gen zal duren. Ook in een veel later stadium zijn afstotingsverschijnselen nog wel mogeiyk, maar dan zijn er effectievere maatregelen tegen te ne en dan in de genoemde periode Voor de chirurg Barnard is deze transplantatie niet een „simpele" her ig van de operatie van 3 decem ber. maar een uitdaging. Volgens vele medici is de wetenschap nog niet ver genoeg voor dergelijke ingrepen, zü wijten de longontsteking waar- Wasjkansky overleed indirect ook de harttransplantatie. Prof. Bar nard dient nu door deze nieuwe ope ratie te bewijzen, dat harttransplan tatie nu reeds mogelijk is en dat mensen met ernstige hartaandoenin- gen door deze ingreep langer kunnen leven dan wanneer zij het eigen hart hadden behouden. Doen zich weer complicaties voor van welke aard ook, een einde maken aan het leven van Blaiberg, dan zullen de stemmen zeker sterker worden die beweren, dat nog niet aan dit soort operaties toe is en dat zij medisch niet verant woord zijn. Ook in Aarhuus Overigens is men ook in het Deense stadje Aarhuus gereed met de voor bereidingen van een harttransplan tatie, die men op korte termijn hoopt te kunnen verrichten wanneer een donor beschikbaar is wiens hart ge schikt is voor een zonder operatie ten dode gedoemde hartpatiënt. De lei der van het Deense operatie-team prof. V. P. Petersen verklaarde te menen, dat hij op bepaalde gebieden zelfs een voorsprong heeft op zijn Zuidafrikaanse collega, hetgeen uit dierproeven zou zijn gebleken. Voorts hoopt prof. Petersen binnenkort een longtransplantatie by een mens te kunnen verrichten, een ingreep die hy moeiiyker achtte dan een hart transplantatie. Er zyn reeds 85 long transplantaties by dieren verricht. Clive Haupt, de 25-jarige kleurling die door een hersenbloe ding overleed en wiens hart thans klopt in het lichaam van dr. Phi lip Blaiberg. Het Deense ziekenhuis bezit een hond die al vyf maanden met een inge plante long leeft. De Zuidafrikaanse jongen die een nier ontving van Denise Durvall, het meisje dat donor was voor de eerste harttransplantatie, gaat nog steeds uitstekend vooruit. Het is echter nog niet bekend wanneer hy het zieken huis zal kunnen verlaten. Van 1 juli af kunnen niet meer alle militairen voor half geld met de trein reizen. De z.g. „50-procentsregeling" geldt dan nog maar alleen voori ir dienstplichtige militairen, die voor de eerste oefening onder de wapenen zijn, de overige militairen beneden de rang van sergeant, en if de tewerkgestelde gewetensbezwaarden. Staatsseorefcaris Keyzer van Ver- keer en Waterstaat heeft zijn fiat gegeven aan deae door de Nederland- se Spoorwegen gevraagde wijziging. De Spoorwegen, die wekelijks vele duizenden militairen vervoeren, heb ben daarom gevraagd in verband met de benarde financiële situatie, waar in het railvervoer in on3 land ver keert. By Defensie neemt men het stand punt in, dat de huidige regeling, waarby alle militairen goedkoper kunnen reizen, als een gunst van de Spoorwegen moet worden beschouwd. Wanneer de N.S. uit zuinigheids- overwegingen deze regeling willen veranderen, moet men daar genoegen mee nemen. Bovendien wyst men er op, dat nog altyd een zeer groot deel van onze krygsmacht op goedkopere kaartjes kan reizen dan de andere reizigers. Overigens wordt ook voor deze militairen het treinreizen iet* duurder, want het voor het inlegvel of legitimatiebewys verschuldigde be drag wordt van f 2,50 per Jaar ver hoogd tot f 15,— Naar eerst gisteren bekend is ge maakt heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Brandt, eind december In de loop van een gesprek met Russische Journalisten ln Bonn aangedrongen op technologische sa menwerking tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unle. Aan het gesprek werd ook deelge nomen door prof. Melnlkow, die aan het hoofd staart van het .instituut voor wereldeconomie en internationa le betrekkingen" van de Sowjeferus- sische Academie van Wetenschappen. Nieuwjaarsfoto van de Ja panse keizerlijke familie. Van links naar rechts zittend: Prinses Mitsjiko (echtgenote van Kroon prins Akihito), haar oudste zoon Prins Hiro, Keizer Hirohito met kleinzoon Prins Haja, keizerin Nagako en Kroonprins Akihito. Staande: Prins en Prinses Hitasji. ©ucJ eumo Uit het Leidsch Dagblad van 3 januari 1867: (Advertentie) David Bam berg Jr. Tzn. Artist in d Goochelkunst en Mimicus heeft de eer het geachte pu bliek van Leiden en omstre ken bekend te maken dat hi zich aanbeveelt tot het geven van soirées. (Adres) Hotel d Trasmolen, Nieuwen Rijn, Leiden. De harttransplantatie die gisteren in het Groote Schuur Zie kenhuis in Kaapstad werd verricht is als operatie geslaagd. Het medische team onder leiding van prof. Barnard kon dit vijf uur na het begin van de operatie bekend maken. De patiënt, de oud tandarts Philip Blaiberg, maakt het goed. De operatie verliep in sommige opdichten vlotter dan bij de eerste transplantatie op 3 december. Het nieuwe hart begon na de operatie uit zich zelf te kloppen, terwijl bij de eerste transplantatie het inge brachte hart een elektrische impuls nodig had om in werking te treden. Blaiberg is weer bij bewustzijn gekomen en heeft reeds g^soroken

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1