Christelijk Lyceum weer school volley bal kampioen Vlaardingse vissers voor het Haagse Hof Gymnasium wint bij meisjes Superieur Burgemeester Hustinx ereburger Nijmegen Okker niet verder dan halve finales U.V.S. - A.F.C. Straatvoetbaltoernooi in gemeente Rlieden - ZATERDAG 30 DECEMBER 1967 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van één onzer sportredacteuren) Begeleid door een tumultu eus lawaai heeft het Christe lijk Lyceum gisteravond in een overvolle Militaire Sport hal zijn school volleybaltitel geprolongeerd door in twee sets (159, 157) „underdog" UTS te verslaan. De Lyceisten toonden zich in de fi nale duidelijk superieur, behalve ge durende een korte periode in de eer ste set toen de UTS-ers (zeer ver rassend bot de eindstrijd doorgedron gen) een opleving hadden. De harde smashes van Enno Bijleveld en Jan Bloot priemden herhaaldelijk door de UTS-verdediging. By 101 bliezen de scholieren uit de Kagerstraat even stoom af. Het ijzersterke moreel van de UTS-ers, onder aanvoering van Nanne'Wempe, bracht hen vla 12-5 terug tot 139, maar Bijleveld hielp zijn ploeg juist- op tijd over de drem pel (159). In de tweede set ging de strijd aanvankelijk gelijk op, maar bij 44 schrompelde de UTS-weer- jj, stand Ineen tegen het aanvalsgeweld van de titelhouder. De „technische" scholieren gingen rommelig spelen, g. waarna het Chr. Lyceum vrij ge- makkelijk tot 144 kon uitlopen. De stryd was daarmee beslist. Met 157 kwam de titel terecht bij de ploeg, die daar krachtens haar spel ook de meeste aanspraak op kon maken. Niet gemakkelijk Ook bij de geoefende meisjes bleef de houdster van de titel, het Gym nasium, in het bezit van het kam pioenschap. Maar tegen het Fioretti College ging dat beslist niet gemak kelijk. De bollenstreek-bewoonsters wonnen de eerste set met 1513 en namen in de tweede set zelfs een 83 voorsprong. Goed serveerwerk van Bieneke Schutte en verdienstelijke acties van Anita Steenhauer aan het net deden de kansen voor het Gym nasium keren. De Lissese meisjes werden onzeker en moesten de set uit handen geven: ,915. In de derde set leken zy het zelfvertrouwen herwon nen te hebben, maar ook nu konden zij niet doordrukken: een voorsprong van 04 ging verloren. Met knappe smashes van aanvoerster Cora Brus- see stevenden de gymnasiasten recht op de overwinning af: 715. In de afdeling jongens ongeoefend bond de Bestevaer ULO uit Katwijk de strijd aan tegen het Christelijk Lyceum uit Alphen. De scholieren uit Katwijk beschikten over een beter ploegverband en behaalden met 1510 en 157 een duidelijke zege. Bij de ongeoefende meisjes werd de KatwiJkse boot „afgehouden". De Thorbecke ULO uit Leiden wist met een 20 (1512, 1511) overwinning op de Juliana ULO (Katwyk) de ti tel in de wacht te slepen. Na afloop reikte de voorzitter van de Afdeling Leiden van de NeVoBo. de heer J. van Egmond, de prijzen uit. Gymnasium (winnaar meis jes geoefenden)achterste rij v. r.: Cora Brussee (aanvoer ster), Anita Steenhauer, Bieneke Schutte. Voorste rijLiesbeth Krantz, Marlies Renaud, Lot Beu- kema. LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Textielbedrijven vragen uitstel voor deel van loonsverhoging Zes textielbedrijven in Twente en Oost-Gelderland hebben bij de Vak- raad voor de Textielindustrie in Til burg een aanvraag ingediend om op grond van artikel 57 van de c.a.o. de overeengekomen loonsverhoging voor 1968 slechts ten dele te mogen beta len (3,5 pot. in plaats van ruim 6 pot.). Zulks met het oog op het stre ven naar behoud van de werkgelegen heid. Deze verzoeken zullen op 3 ja nuari in de vakraad worden behan deld. Bovendien hebben de werkgevers gevraagd om dispensatiea an vraag voor de overeengekomen werktijdver korting. Zij achten het namelijk noodzakelijk om deze te verschuiven van 1 juli tot eind 1968. Overeen was gekomen om vanaf eerstgenoemde datum de werktijd met 5 kwartier per week te verkorten. Deze werk tijdverkorting geldt alleen voor de mensen in de dagdienst. De werktijd van de ploegenwerkers zal niet wor den verkort, doch zij zullen een extra loonsverhoging krijgen van 2,86 pro cent. Tijdens een bijzondere zitting van de Nijmeegse gemeenteraad is gister middag besloten de scheidende bur gemeester, mr. Ch. M. J. H. Hustinx, te benoemen tot ereburger van de stad, de hoogste onderscheiding die het gemeentebestuur kan verlenen. Mr. Hustinx heeft Nijmegen ruim 23 jaar als burgemeester gediend. Hij was in 1944 de eerste nieuw-benoem- de burgemeester in bevrijd Neder land. Hem werd gevraagd de weder opbouw op zich te nemen van een stad, die toen nauwelijks meer was dan een onafzienbare puinhoop, en Het Belgische koppel Eddy Merckx en Patrick Sercu heeft gister avond de leiding in de zesdaagse van Keulen van de Duitsers AltigRenz overgenomen en dit duo op een ron de gereden. De Denen Lykke en Eugen moesten him vierde plaats af staan en liggen met twee ronden achterstand in vijfde positie. deze gemeente een geheel nieuwe, moderne structuur te geven. In een lange reeks van afscheids bijeenkomsten, die al dagen geleden is begonnen, is zeer veel waardering uitgesproken voor de wijze waarop hij zich van zijn onvoorstelbaar moeilijke taak heeft gekweten. Tijdens een carnavalesk burgerij- feest werd het echtpaar Hustinx gis teren namens de burgers van de stad een auto aangeboden. Daarnaast werden zij in de voorbije dagen over laden met geschenken en eerbewijzen, waarbij de gemeenteraad niet wilde achterblijven. Mr. Hustinx wordt op gevolgd door mr. Th. M. J. de Graaf uit Lisse. Voor slechts 1500 toeschouwers heeft de Enschedese eredivisievereni ging FC Twente in het Niedersachsen stadion in Hannover met 43 verlo ren van de Duitse Bundesligaclub Hannover '96. Bij rust hadden de Duitsers een 40 voorsprong. Christelijk Lyceum (winnaar jongens geoefend): achterste rij, v.l.n.r.: Bas Koomans, Bert van Egmond, Wim Hendriksencoach Dreef. Voorste rij: Gerard Verhey, Enno Bijleveld (aanvoerder), Jan Bloot, Van Sprang (res.). IJSHOCKEY HIJS won met 12-6 De Haagse ijshockeyclub HIJS heeft gisteravond in de Houtrust- hallen in Den Haag voor 2.000 toe schouwers met 126 gewonnen van het in Duitsland gelegerde Canadese luchtmachtteam de Flyers, de tussen standen waren 51, 72, 03. In januari staan o.m. wedstrijden tegen het Japanse ijshockeyteam, dat in Grenoble 'zal deelnemen aan de Olympische Winterspelen, en Dukla Praag op het programma. Voor deze maand ziet het speelsche ma er als volgt uit: 5 januari: HIJS—Rotterdam 12 januari: HIJS—Raiders (een team van de Canadese luchtmacht) 18 januari: HIJSLuik 24 januari: HIJSJapan 26 januari: HIJSDukla Praag. Israël tot 1971 bij Feyenoord (Van onze correspondent) Rinus Israël heeft voor drie jaar bijgetekend bij Feijenoord. Het ver langen naar een langere verbintenis was wederkerig. Van daar ook dat Israël een dezer dagen zijn intrek heeft genomen in een sigarenzaak in Rotterdam-zuid, die aan de oud- FeiJenoord-speler Piet Steenbergen heeft toebehoord. De eerste dagen liep Israël, die zelf nooit rookt, als een kat door een vreemd pakhuis „Maar ik begin nu een pakje Ameri kaans van een bolknak te onder scheiden". Tennis in Port Elizabeth De Amerikaan Martin Riessen en de Braziliaan Thomas Koch hebben gisteren de heren enkelspel finale be- ■eikt van het toernooi van Port Eli zabeth. Riessen won met 64 62 ■an de in Spanje wonende Braziliaan Edison Mandarino. Thomas Koch ver- Ray Moore <Z.A.) met 75 86. De finale van het dames enkelspel zal gaan tussen de Rhodesische Pat Walkden en de Amerikaanse Carol Graebner. De uitslagen van de halve fmales waren hier: Walkden-Virginia Wade (GB) 6-5 7-5. Carol Graebner- Annette van Zijl (Z-A.) 3-6 6-3 9-7. In de derde ronde van het gemengd dubbel werd Tom Okker met zyn Rhodesische partner Pat Walkden door de Zuidafrikaans/Britse combi natie Robert Maud-Virginia Wade met 3-6 10-8 3-6 uitgeschakeld. Voor een verrassing in de halve fi nales van het heren dubbel zorgden de Denen Jan Leschly-Torben Ulrich, die met 3-6 6-3 8-6 over de Zuldafri- kaanse Wimbledonkampioenen Bob Hewitt en Frew McMillan zegevier den. In de finale komen zy uit tegen de Brazilianen Thomas Koch en Edi son Mandarino, die in de andere halve finale met 6-2 4-6 6-4 van het Nedei'lands-Zuidafrikaanse duo Tom Gkker en Jackie Saul wonnen. Verde- resultaten: dames dubbel - halve finales: Pat Walkden/Annette van Zijl (Rhod./Z.A.i-Stefanie de Fina/ Carmen Mandarino (VS/Braz.) 6-1 6-2. Winnie Show/Nell Truman (GB) Virginia Wade/Carole Graebner (GB /VS) 3-6 6-3 8-6. Gemengd dubbel - halve finales: Clark Graebner/Carole Graebner (VS)-Robert Maud/Virgi- nia Wade (Z.A. GB) 6-3 2-6 6-3. ADVERTENTIE ZONDAG AANVANG 12 UUR vriendschappelijke wedstrijd Toegangsprijs alle rangen f 0.40. Basketbalteams succesvol Zowel de Nederlandse heren dames zyn gisteren succesvol geweest in het internationale basketbaltoer- nooi dat in Bremerhaven wordt ge houden. Het herenteam plaatste zich door een royale 7648 (48—20) zege op het zwakke Zwitserland voor de finalepoule. Boot en Blom waren in deze ontmoeting de beste schutters met resp. 25 en 15 treffers. Bij de dames behaalde het Neder landse team eveneens een ruime overwinning. Met 55-38 (21-13) werd een Duitse selectieploeg verslagen. TENNIS Brit Roger Taylor nu ook prof Roger Taylor, de leidende Britse tennisspeler, die dit jaar in heren-enkelspel in Wimbledon de halve finales bereikte, heeft een drie jarig profcontract getekend met de Amerikaanse promotor Dave Dixon De 26-jarige linkshandige Taylor verklaarde, dat het bedrag wat hier mee gemoeid was, ongeveer 44.000 pond sterling (ruim 380.000 gulden) bedroeg. Taylor zal volgende maand zijn carrière als beroepstennisser be ginnen in Australië in een televisie filmserie. Daarna volgt in februari een lange tournee door de Verenig de Staten. In de groep, waartoe Tay lor behoort, zullen nog zeven profes sionals worden opgenomen. Verwacht wordt, dat dit zullen zijn de Austra liërs John Newcombe en Tony Roche, de Zuidslaviër Nicola Pilic, de Ame rikanen Dennis Ralston en Earl Buchholz, de Fransman Pierre Bar- thles en de Zuidafrikaan Cliff Drys dal e. Toenemend aantal muskusratten Uit het in vergelijking met vroege re jaren groter aantal waarnemingen en vangsten in Zeeuwsch-Vlaande- ren en Noord-Brabant moet worden opgemaakt, dat er op het ogenblik sprake is van een toeneming van het bestand van muskusratten. Dit heeft minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid ir. S. A. Posthumus (PvdA), die o.m. wilde weten of sprake is van een ernstige bedreiging voor de sterkte van onze dyken. „Muskusratten vormen, blijkens er varingen in het buitenland door hun graaf neigingen een potentieel gevaar voor de goede staat van oevers en waterkeringen", aldus de bewinds man. die hier echter aan toe voegt. dat hem nog geen geval be kend is, waarin aan dijken of kaden in ons land schade zou zijn aange richt. De stijging van het aantal vang sten heeft zyn volle aandacht en in dien de ontwikkeling daarom vraagt zal het aantal rattenvangers worden uitgebreid. In hoger beroep weer gevangenisstraf geëist tegen schipper en roerganger van VL 153 (Van onze visserij correspondent) Ook in hoger beroep voor het aagse Gerechtshof hebben de schipper en de jeugdige roer ganger van de vistreiler VL 153 „Liesje en Rutger" hardnekkig volgehouden onschuldig te zijn aan de aanvaring met de klei ne Deense kotter „Nina mona", 19 januari vorig jaar, op de Ligterink remise tegen Rus Karpow De resultaten van de gisteravond in het Niemeyer jeugdschaaktoernooi gespeelde party en uit de vierde ronde waren: Lewi (Polen)Boersma \Nederl.) 1O, Schaufelberg (Zwits.)Mul ders (Belg.) 10, Moles (Ierl.)Ja- cobson (Den.) 10, Timman (Ned.) Jocha (Hong.) 01, Karpow (Rusl.) Ligterink (Ned.) V2, Dan Zara (Roem.)Fucak (Z.-Sl.) 10, Du- dek (Oost.)Hostalet (Sp.) 01, Meder (Did.)—Tate (GB) Ms—V». Stand na vier ronden: 1. Jocha 3jÉ pnt., 2/3/4. Dan Zara. Karpow, Ligterink. 3 pnt., 5 6 7. Hostalet, Lewi, Moles 2H pnt., 8/9. Schaufelberg, Timman 2 pnt. (Van onze correspondent) Het landelijk straatvoetbaltoernooi zal volgend ja-ar plaatsvinden in Rhe- den op zaterdag 10 augustus. Het toernooi zal gespeeld worden op het sportcomplex aan de IJsselsingel in Rheden. De organisatie van dit om- vankrijke toernooi zal in handen wor den gelegd van een werkgroep, inge- de gemeente Rheden, in samenwer king met de dienst voor sport, recrea tie en jeugdzaken. Door de snelle groei van siteden en dorpen en de stormachtige ontwikke ling van het verkeer is het spelen, waaronder ook het voetballen op straat steeds minder geworden. Het voetballen in ongeorganiseerde vorm heeft zich daardoor meer en meer verplaatst naar de fraaie trapveldjes, die door de gemeenten worden aan- gelgd. Voor de meeste jongens vormt straatvoetbal naast de schoolgymnas- fciek vaak de enige sportbeoefening. Voor een groot aantal jongens heeft het straatvoetbal tevens de aanloop gevormd tot het spelen in een officië le voetbalclub. Toch blijft het straatvoetbal een welkome aanvulling om buiten het spelen in clubverband een „ongeor ganiseerd" patytje voetbal te spelen. In de zomermaanden, waarin de voet balcompetitie voor een groot deel stil ligt, willen de jongens immers ook voetballen. Daarom worden juist in deze tijd veel straatvoetbalcompeti- tiee gehouden. De kampioenselftallen van deze competitie in de verschillen de leeftijdsgroepen worden afgevaar digd naar het landelijk straatvoet baltoernooi, dat de afgelopen zomer voor de tiende maal werd gehouden. Aan dit landelijk toernooi wordt door zo'n veertig elftallen uit het gehele land deelgenomen. Het vormt tevens een waardig sluitstuk van een stuk vakantiewerk by uitstek. Noordzee onder Esbjerg. Twee van de drie opvarenden van het Deense scheepje verdronken na de aanvaring, op klaarlichte dag, bij mooi weer en goed zicht, toen hun houten kotter- tje van nog geen 50 ton plomp verloren midscheeps werd ge ramd door een grote zwarte stalen treiler. Twee bemanningsleden van de in de onmiddellijke omgeving vissende Deense kotter „Hanne Grete" zagen met eigen ogen het met witte verf aangebrachte registratieteken van de ongelijkwaardige tegenstander: VL 153. Tot hun ontzetting zagen zij ook, dat de Nederlandse treiler door voer. Ondanks de ontkenning van de schipper en de roerganger bestaat omtrent de identiteit van het aanva rende schip geen enkele twijfel, be toogde de advocaat-generaal bij het Haagse Gerechtshof gisteren. Want niet alleen de bemanningsleden van de „Hanne Grete" hebben het re gistratieteken gezien en genoteerd. Tenminste acht opvarenden van vier andere in de onmiddellijke nabijheid vissende Deense kotters hebben even eens de identiteit van het hoogst roe keloos varende Nederlandse schip vastgelegd. Vlak voordat de aanvaring plaats had heeft de schipper van de Deense „Viking" zelfs een waarschuwing per radio laten uitgaan naar zijn colle ga's. Naar zijn mening voer de VL 153 zonder commando. Toen de 269 ton zware Nederlandse treiler rake lings achter zijn kotter langs voer, I had hij niemand in de stuurhut ge- I zien. Niets gemerkt De 47-jarige Scheveningse schipper van de VL 153 en de 21-jarige roer ganger uit Noordwijk hebben van het begin af aan volgehouden niets van een aanvaring gemerkt te hebben. Zy zouden pao na terugkomst in IJmut- den van de ramp met de „Nina Mo na" hebben gehoord. De Rotterdamse rechtbank achtte hun schuld echter bewezen aan de hand van de door de Deense vissers afgelgde verklaringen. De Denen zijn direct na de ramp allen onder ede ge hoord door de rechtbank ln Esbjerg en het proces-verbaal van hun getui genverklaringen is ter beschikking gesteld van de R'damse Rechtbank die op 11 mei, de schipper veroor deelde tot drie maanden en de roer ganger tot 2 maanden onvoorwaarde lijke hechtenis. Tegen deze vonnissen kwamen de verdachten gisteren in, hoger beroep voor by het Gerechts hof in Den Haag. Advocaat-generaal mr. G. J. de Lint eiste gisteren, dat de vonnissen van de Rotterdamse rechtbank door het Hof zouden worden bevestigd. Hij achtte bewezen, dat de Nederlan ders op schandelijk roekeloze wijze hebben gevaren. Er is geen enkele twijfel mogelijk aan het feit, dat aii de aanvaring met de „Nina Mona" hebben veroorzaakt, aldus mr. De Lint, en zy hebben de Nederlandse visserijschippers in een uitermate be schamende situatie gebracht door al le onder ede gehoorde Deense vissers voor leugenaar te zetten. Over 14 da gen doet het Hof uitspraak. Minister Luns teven thuis!een Gaulle gestoofd? Of zorgt me- werpt een nieuwsgierige blik in vrouw Luns juist, dat de zaak niet de keuken. Wordt hier voor lS6taanbrandt?

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9