■ATERDAG 3D DECEMBER 198T PAGINA n (uo^fi Drie foto's, die herinneren aan de meest invloed rijke gebeurtenissen in de woelige wereld van 1967, vindt u in het hart van deze pagina. Een Israëlische soldaat staat aan de oever van het Suezkanaal om de vijand op de andere oever gade te slaan (1). In slechts zes dagen bracht Israël de Arabische strijdkrachten een verpletterende nederlaag toe. Inmiddels sleept het Vietnamese conflict met een stijgend aantal slacht offers (2) onder militairen en burgers zich steeds ver der voort naar een volledige impasse. Een nieuw cen trum van onrust ontstond in Griekenland, waar een militaire junta het bewind in handen nam. Koning Constantijn moest vluchten naar Rome (3), toen een poging om de democratie te herstellen mislukte. Om deze „kernpunten" van het jaar heen een serie beelden die andere hoogte- of dieptepunten van 1967 in de herinnering terugbrengen. Linksboven (4) de „man-met-het-nieuwe-hart" Wasjkansky, voor wiens behoud een Zuidafrikaans medisch team achttien da gen na de opzienbarende transplantatie tevergeefs bleek te hebben gestreden. Meer succes boekten we tenschap en techniek in de ruimte, hoewel in de eerste helft van dit jaar zowel aan Amerikaanse als aan Rus sische zijde doden vielen in de ruimtevaart. De Rus sen slaagden erin met de Venera IV (5) een zachte landing op de planeet Venus te maken, en de Ameri kanen lanceerden met enorm succes voor het eerst de Saturnus-V-maanraket met een onbemande Apollo- capsule (6). In Duitsland overleed de grote man van het Duitse herstel en een van de krachtigste Europese politici van de na-oorlogse jaren, Adenauer. Hier (7) wordt zijn stoffelijk overschot aan boord van een marine vaartuig gedragen voor een deel van de tocht naar de laatste rustplaats. Aan de andere zijde van de wereld was het een groot deel van het jaar bijzonder onrustig in China, waar Rode Gardisten en tegenstan ders een bloedige strijd streden. Op deze foto (8) trekt een groep Mao-gezinden éen heroverde stad bin nen. Onrust was er ook in Amerika, waar rasconflic ten tot hevige botsingen en grote vernielingen (9) leidden. In het midden bovenaan de pagina de „Torrey Can yon" (10), die bij Engeland strandde en waarvan de uitstromende olie in maart een ramp voor vele bad plaatsen dreigde te worden. In Vaticaanstad had we derom een ontmoeting plaats (11) tussen paus Paulus VI en patriarch Athenagoras in hun poging de Rooms- Katholieke en Grieks-Katholieke kerken tot elkaar te brengen. In Brussel woedde een hevige brand (12) in het warenhuis Innovation, waarbij honderden slacht offers te betreuren waren. Zeevarend Engeland vei> welkomde enthousiast sir Francis Chichester, die in de „Gypsy Moth" (13) rond de aarde zeilde. Minder gevierd in zijn land bleek Soekarno te zijn (14), die definitief uit de macht werd gestoten. In Zweden ging het verkeer van links naar rechts (15), een lang voorbereide operatie die vrijwel zonder ongelukken verliep. De dochter van Stalin Svetlana ontvluchtte haar land om in de Verenigde Staten asiel te krijgen (16) en het hele jaar door tot het ein de toe heeft het Franse staatshoofd generaal De Gaul le voor onrust en moeilijkheden gezorgd, zowel in de verdere uitbouw van een Verenigd Europa als in de Nieuwe Wereld, waar hij voor een diplomatieke aardbeving zorgde toen hij min of meer zelfstandig heid eiste voor de Franse Canadezen tijdens een of ficieel bezoek (17) aan dat land. U ziet het: het was weer een opwindend jaar in een onrustige wereld.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 23