Wereldpremiere van „De Emigrant van Brisbane" Zevenhonderd poppen te kijk in Den Haag Oost-Europa eensgezind over het Midden-Oosten Georges Sehéhadé: zuiver en oprecht Ook Roemenië sluit zich aan bij communistische oproep ÏATERDAG 23 DECEMBER 1987 LEID8CH DAGBLAD Erkenning van Libanese dichter (Van onze Parijse correspondent) De „Comédie Frangaise", in de Franse wandeling het huis genoemd van Molière (die, in 1680, dan ook zijn eerste directeur of administrateur-général is geweest) is Frankrijks eerste of ficiële staatstheater. Het is dan ook in deze monumentale schouwburg, die gelegen is tussen het Louvre, het voormalig paleis des konings, en de al even officiële Opera, dat de Presi dent de la Republique tegenwoordig nóg altijd zijn hoge buiten landse gasten na de staatsiemaaltijd in het Elysée pleegt uit te nodigen, om de rest van zo'n avond te passeren onder het ge hoor van een der grote en erkende meesters der Franse drama turgie, Molière, Racine, Corneille, Marivaus, De Musset, Victor Hugo, of uit nóg jonger tijden, een Claudel, De Montherlant, Jean Cocteau of Frangois Mauriac. DEN j|? >d Wanneer een toneelschrijver ten werkstuk van zijn hand door administrateur-général ziet tangenomen, dan weet hij dus evens officieel te zijn binnenge reden in deze hoge tempel, om iiet te zeggen dit Pantheon van le Franse dramaturgie. Die eer na de Roemeen Engène Ionesco hoge uitzondering, ten twee- male aan een buitenlander deel gevallen, in de persoon de Libanese dichter-schrijver \eorges Sehéhadé, voor wie het 'rans echter wel de natuurlijke noeder- of althans voertaal is, en L'émigré de Brisbane" )e emigrant uit Brisbane in le Comedie-Frangaise zijn we- eldpremière heeft beleefd. Probleemstelling Het stuk speelt in een klein dorp- dat in de bergen van Sicilië ligt, Belvento heet. Het wordt op een oede avond bezocht door een eiedi R'Ugzame, mysterieuze vreemde- nemi die door een koetsier met zijn .geil ytuigje in dit hooggelegen stukje verlatenheid naar boven werd ge tal ai öuld. De volgende ochtend wordt «stai stille reiziger dood op het dorps- 1,1, leintje bij de pomp aangetroffen. Iv lit de papieren blijkt dat hij hier- jnl een was gekomen omdat hy, moe n <*er dagen zat, nog net voor zijn he ood zijn enorme vermogen van mstralisch zakenman wilde over- Iragen aan zijn enige, doch onwet- :hi ge zoon, die hij (lang geleden) by de n en der vrouwen van hetplaatsje ad verwekt. ®>e naam van die vrouw en dus de !hr loeder van zijn plotseling ge- ianai jrtuneerde zoon, wordt in de :paal agelaten brief echter niet onthuld. Iet probleem waarvoor de burge- zich nu plotseling ge- richti laatst ziet, luidt derhalve: hoe die eden iatste wilsbeschikking met betrek- C in ling tot de miljoenenerfenis van die De i ibekende toerist uit te voeren, erspiynder de eer van een of meer zy- dorpelingen in de knel te bren- Want zoals bekend laten de ianen met hun eigen ere-code 'me liet spotten. Natuurlijk is het in het itreilc dgemeen "wm mm ijtm huisvader al liet euk, zo plotseling een onderge- ïhovtn „koekoeksjong" onder zijn in zijn nestje te moeten vin- Huwelijksdrama's slag, omdat even zovele hun vrouwen achteraf van dat overspel verdenken. Maar tenslotte zal toch weer blijken dat Belvento door de onmetelijke rijkdommen ten onrechte in die dramatische en bloederige opspraak werd ge bracht. Want even voor het einde keert de koetsier in zyn aapje uit de proloog nog even terug om te onthullen, dat de geheimzinnige rei ziger eigenlijk naar een ander berg dorpje had willen gaan, maar door hem de koetsier naar Belmon- te was gebracht, omdat hij dit toch wel het allerschoonste plekje ter aarde vindt. Fabel met moraal Op de keper bekeken, is „L'émi gré de Brisbane" dus een fabel met een ingebouwde moraal, over het aardse slyk ofwel het geld dat plat is en droog maakt wat nat is en dat bovendien dan nog landelijke echtverbintenissen in bloedbaden uiteen kan doen spatten. De on schuld van die moraal en van de dramatische opzet of conceptie van het stuk vindt trouwens zijn echo voortdurend in de ganse atmosfeer, die aan een verhaa l uit duizend-en- een-nacht doet denken vergeten we dan ook niet dat de schrijver óók van Perzische oorsprong is en die onschuld wordt eveneens weer spiegeld in Schéhade^s eigen taalge bruik. Een pastoraal-lyrische taal die soms wel 's een nuance tè dich terlijk klinkt in de monden van zo'n plattelandsbevolking, en die in de hoefslag van een paard de stem van de waarheid herkent ofwel de Duitse bariton (58) vermoord in Barcelona De 58-jarige Westduitse bariton Ernst Alexander Lorenz is in de nacht van donderdag op vrijdag dood op straat gevonden aan de rand van Barcelona. Het stoffelijk overschot vertoonde wonden en de kleren van het slachtoffer waren vernield. Lorenz was verbonden aan het operagezelschap van Mainz, dat in Barcelona voorstellingen geeft. De politie sluit de mogelijkheid van een roofmoord niet uit. vogels duizend keer laat sterven om aan te geven dat Vader Tijd weer een paar stappen verder heeft ge- Charme en poëzie Men moet natuurlijk gevoelig zijn voor de charme en de poëzie van Sehéhadé. Persoonlijk behoud ik enkele dierbare herinneringen aan de voyage die in Holland door Erik Vos werd geregisseerd of L'histoire de Vasco. die indertijd door Jean-Louis Barrault werd opgevoerd. Lag 't aan de wat con ventionele aankleding of aan de wel erg trage regie van Jacques Mauclair? In elk geval moet ik er kennen dat deze emigrant uit het Australische Brisbane, onder auspi ciën van Molière, zich niet hele maal overtuigend waar heeft weten te maken. De Libanees Georges Sehéhadé blyft niettemin een zuiver, oprecht en groot dichter, al is hy, voor on ze moderne haast, misschien soms dan ook wat lang van stof. Laten we, als conclusie, dus maar zeggen, dat de Comédie-Fran?aise aan de ene kant en het dichterschap van Sehéhadé dat het oriëntaalse mid den houdt tussen de fabelschrijver Charles Perrault en de 19de eeuw- se romanticus Gerard de Nerval aan de andere kant, niet gehéél naaldscherp op dezelfde golflengte leken te zijn afgestemd. Inderdaad verwekt de discreteacum m uwtxui, ue va' >de terstond drie furieuze huwe- j Primo Conti openen. Culturele prijs van Bussum voor Willem Brandt Het gemeentebestuur van Bus sum heeft de culturele prijs voor de jaren 1966—'67 toegekend aan de in Bussum woonachtige dichter Wil lem Brandt, pseudoniem voor de heer W. S. B. Klooster. Hij kreeg de prijs voor zijn poëtisch oeuvre, dat in 1965 b'\j de uitgeverij Querido in druk verscheen. Behalve als dich ter is hy ook bekend als prozaist, essayist en literair criticus. De jury, die het gemeentebestuur adviseerde, bestond uit mevrouw Nel Noordzij, de dichter Gabriel Smit en prof. dr. Garmt Stuiveling. De prijs zal vrij dagavond 12 januari in het raadhuis van Bussum worden uitgereikt. In Utrecht T entoon stelling Primo Conti Op vrijdag 12 januari zal de Itali aanse ambassadeur in ons land, Don Livio Theodolo, in het Centraal Mu- in Utrecht de tentoonstelling Unieke Europese collectie csdratna's met moord Links en rechts van de hoofd- vtfagang van het Congresgebouw gele 1 Den Haag worden keramische ^eeoraties van Karei Appel aan bracht van tweemaal vijftig 'rkante meter. Zij stellen voor ie buitenmens" (onder) en ,,de 'lSJtads mens" (boven). Deze expositie van de Italiaanse schilder en beeldhouwer kwam tot stand in samenwerking met de Rijks academie van Beeldende Kunsten in Amsterdam. Een ruime keuze van schilderijen en beeldhouwwerken in brons geeft een overzicht van zijn werk van 1911 tot heden. Deze ten toonstelling duurt tot en met 3 maart. Meer dan zevenhonderd pop pen en figuren uit het schimmenrijk zijn tot en met 11 februari in het Haags Gemeentemuseum te be wonderen. Het is een door snee van het poppentheater in Europa met het doel dui zenden mensen duidelijk te maken, dat het poppenspel geen kermisvermaak is, maar een wereld van het miniatuur theater en het figurentheater met specifieke mogelijkheden. Deze blijken te liggen in het uitbuiten van de middelen om het publiek te begoochelen met surrealistische middelen, die het klassieke theater niet ten dienste staan. Dit zegt dr. Giinther Böhmer, hoofd van de poppentheaterverzameling in München. Uit deze collectie, die de grootste van Europa is, komen de meeste poppen, dis een uitge breid overzicht geven van het Euro pese poppenspel van de laatste twee het publiek, dat in de ban, onder be tovering van het spel raakt. Het staat voor Don Vermeire vast, dat er in steeds groter mate behoefte is aan datgene, wat het poppenspel de mensen te bieden heeft: poëzie, het fantastische, het andere, de confron tatie met zichzelf, een rustpunt in gehouden, dia's en films worden ver toond over de ontwikkeling van het poppenspel. Facetten van het Europese poppen spel, die op de expositie worden ge toond, zijn oude en nieuwere volks kunst, oude markttheaters, traditio nele Siciliaanse stangpoppen de toch frustrerende technische j dendaagse theaterpoppen in vele gen- De Nederlandse poppenspeler Don Vermeire schrijft in het boekje „De bonte wereld van het poppenspel", dat bij gelegenheid van de expositie is uitgekomen, dat de taak van het poppenspel, althans in het artistieke vlak. is het scheppen van een illusie, een andere werkelijkheid, niet een on-werkelykheid. Deze illusie moet ontstaan door de wisselwerking met wereld. Het zal volgens Vermeire evenwel mede van de kunstenaars onder de poppenspelers afhangen, of zij met hun spel de mensen kunnen boelen, al is het ook wel zo, dat "het publiek" vaak zelf niet weet, wat het nodig heeft. Maar misschien komt er nog een dag, dat de overheid ook het poppenspel zal willen helpen zijn een voudige taak in onze ingewikkelde sa menleving te vervullen. Het is voor het eerst, dat in ons land een zo uitgebreid overzicht van het poppenspel wordt gegeven. De tentoonstelling zou voor de overheid het startsignaal kunnen zyn om het poppenspel te helpen, aldus Vermeire. Voorstellingen Op woensdag-, zaterdag- en zon dagmiddagen zullen tydens de expo sitie Don en Ly Vermeire op de ten toonstelling met hun marionetten korte voorstellingen verzorgen, waar bij het publiek de spelers en speel sters aan het werk kan zien. Ook kunnen bezoekers zelf met handpop pen spelen. Regelmatig zullen voor bezoekers korte inleidingen worden res. De selectie poppen uit de verza meling van München is aangevuld met een serie poppen en marionetten van moderne Nederlandse poppenspe lers: Jan Nellssen, Cia van Boort, Lu cy van Ees, Abbink, Bien en Maaike Verwrongen beeld' De Westduitse regering heeft de verklaring van de Sowjet-Unie van 8 december over het militarisme en het neonazisme in West-Duitsland als „inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden en verdraaiing van de Westduitse buitenlandse politiek" met kracht van de hand gewezen. Volgens de Westduitse regering geeft de Russische nota, waarin de Russische regering de Westduitse re gering ervan beschuldigt, toe te staan, dat neo-nazistische en militaire krachten de kop weer opsteken, een „volkomen verwrongen beeld van de Westduitse binnenlandse politiek en van de in de gehele wereld bekende houding van Bonn, dat zyn doelein den slechts met vreedzame middelen wil nastreven". Baartman, Frank Kooman, Guldo van Deth. Don en Ly Vermeire, Pieke Dassen, Herman Hoebe, Flip Wafel bakker, Bert Brugman en Kien Kroon. B. en W. A'tlam Meldingsplicht voor optochten B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad een voorstel gedaan tot het verruimen van de demonstratie vrijheid. Zy willen het vergunnings stelsel voor optochten vervangen door een meldingsplicht. Het voorstel houdt een wijziging van de algemene politieverordening in, die er op neerkomt, dat voor tochten geen vergunning nodig mits deze 24 uur voor zij gehouden worden gemeld zijn. Bij de melding van een optocht moet het de burge meester mogelijk gemaakt worden te beoordelen of en in hoeverre een re gelmatig verloop van de optocht ver zekerd zal zijn. Wanneer een optocht op overwegende bezwaren stuit, kan de burgemeester nadere voorschriften uitvaardigen om een regelmatig ver loop te waarborgen, of zonodig de op tocht verbieden. Voor optochten die niet eerder dan 24 uur voor het begin gemeld worden blijft een vergunning van de burge meester noodzakelijk. Ha, ha! Kerstmis! Lekker warm bij de kachel, uitslapen en lekker smullen Kleuter in rook gestikt (Van onze correspondent) De bijna 1%-jarig-? Sasja van Dr lessen is gistermiddag in haar ouderlijke woning in Haarlem door verstikking in rook om het leven gekomen. Toen haar moeder even weg was om een booschap te doen is een straalkachel in de kamer, waar het meisje verbleef, omgevallen. Er ontstond een gat in de vloer en er ontwikkelde zich veel rook. Bij haar thuiskomst merkte de moeder dat er op de tweede verdieping een begin van brand was ontstaan. Het hulp geroep van de moeder werd gehoord door de chauffeur van een juist pas serende ziekenauto. Deze ging naar boven en paste mond-op-mond-be ademing op het kind toe, waarna het meisje naar het St. Elisabeth's- ziekenhuis werd vervoerd. Kort na aankomst is het overleden. De brandweer bluste het vuurtje. Autoweg door Parijs Premier Pompidou van Frankrijk heeft gis teren een nieuwe autoweg door Pa rijs geopend ter lengte van 13 km, die het de automobilisten mogelijk zal maken in één ruk en met een ge middelde van 60 km per uur in een kwartier tijds Parijs te doorkruisen van west naar oost. De weg is voor het grootste deel eenrichtingsverkeer. De aanleg van de weg heeft twee jaar gevergd en de kosten bedragen on geveer 170 miljoen gulden. Inval By een inval in een wo ning in Orinda (Los Angeles) zyn donderdag vijf personen gearresteerd en hebben de autoriteiten een hoe veelheid lsd ter waarde van 10,8 mil joen dollar buitgemaakt, aldus het hoofd van het federale bureau voor de bestrijding van verdovende mid delen, Fuller. Roemenië heeft zich gisteren voor het eerst aangesloten bij een oproep van de Oosteuropese landen tot Is raël om zijn troepen uit de bezette Arabische gebieden terug te trekken. In een communiqué, dat werd uitge geven na afloop van een conferentie van drie dagen In Warschau, werd Israël echter niet als agresseor be stempeld, zoals de Oosteuropese lan den, met uitzondering van Roemenië, eerder hadden gedaan. Andere ken merken van de gezamenlijke verkla ring waren, dat er indirect op de Arabische staten een beroep wordt gedaan Israël te erkennen, maar dat er niet gepleit wordt voor recht streekse onderhandelingen tussen de betrokken partijen. Hoewel Roemenië herhaaldelijk als zijn mening te kennen had gegeven, dat Israël de in juni bezette gebieden moet ontruimen, hadden de macht hebbers in Boekarest tot dusver ge weigerd zich aan te sluiten bij het anti-Israëlische en pro-Arabische standpunt van de andere Oosteuro pese landen. Zo wilde Roemenië op Oosteuropese topconferentie in juni te Moskou geen verklaring on dertekenen, waarin Israël werd ver oordeeld als aanvaller en op ontrui ming der bezette gebieden werd aan gedrongen. Een maand later lieten de Roemenen verstek gaan op een nieuwe topconferentie in Boedapest, waar men besloot gezamenlijk de Arabische staten politieke steun en economische en militaire bijstand te geven. Op de thans beëindigde conferen tie in Warschau, waar de Sowjet- Unie, Polen, Oost-Duitsland, Honga rije, Joego-Slavië en Bulgarije door hun ministers van Buitenlandse Za ken en Roemenië en Tsjecho-Slowa- kije door een onderminister werden vertegenwoordigd, was men het over eens, dat de terugtrekking de Israëlische troepen achter de grenzen van vóór 5 juni jJ. „de vi naamste en absolute voorwaarde voor het herstel en de consolidatie van de vrede in het Midden-Oosten is". De spanning in dit gebied werd geweten aan „imperialistische interventie". De acht landen betuigden hun „soli dariteit met en steun aan de Arabi sche staten", waarbij zy het accent legden op „de constructieve hou ding" van de regeringen van Egypte en de andere Arabische landen „die een politieke regeling op zo kort gelijke termijn voorstaan". Met vol doening werd gewag gemaakt van het streven dezer landen him eenheid van optreden te consolideren. In dit ver band werd in het communiqué met waardering gesproken over het bij eenroepen van de Arabische topcon ferentie in Rabat. De Russische communistische par tyleider, Brezjnew, komt op 7 januari in Cairo aan voor overleg met Egyp tische politici. Vervolgens zal hjy de officiële inwijding van de elektrici teitscentrale van de Assoean-dam in de Nyi bijwonen. Brezjnew zal ver der naar Luxor gaan en andere de len van het land, mogelijk ook de Suez-kanaalzone.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9