OOSTERKERK GAAT MET OUDEJAARSDAG DICHT Weinig aanvoer op de Leidse veemarkt IKoor van Hoogl. Kerk eerste zondag in januari irigebruik Vlugge handel, goede prijzen Kerstkaartenactie bracht 6666,66 op 11 JATERDAG 23 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD fa bijna tachtig jaar Ki De beslissing is gevallen. Het College van Kerkvoogden der Leidse Hervormde Gemeente heeft in nauw overleg met de Centrale Kerkeraad van deze gemeente besloten om de Ooster- kerk aan de Herengracht met ingang van het komende jaar te sluiten. De laatste dienst van deze uit 1890 daterende kerk wordt op oudejaarsdag gehouden. Dr. K. E. H. Oppenheimer izal in deze dienst voorgaan. Deze beslissing is om twee re denen genomen. In de eerste het kan ook de tweede zijn •plaats omdat de ontvolking van de binnenstad steeds toeneemt en verder omdat de kerkelijke finan- exen het noodzakelijk makendat de kerkvoogdij tot enkele ingrij- pende maatregelen overgaat. Dit is dan de eerste. Zoals bekend heeft de kerkvoogdij onlangs een actie op touw gezet om het ge raamde tekort over 1967 (plm. 160.000) door een vrijwillige in schrijving te dekken. Uit deze ac- Op 31 december gaat de Oos- terkerk dicht. (Foto LD/Holvast). tie ook dit is bekend is een bedrag van circa f 45.000 bijeen gebracht. Bovendien heeft als overweging gegolden, dat de Hooglandse Kerk, waarvan het prachtig gerestaureerde koor op zondag 8 januari voor het houden van kerkdiensten kan worden opengesteld, niet ver verwijderd ligt van de Oosterkerk. Ontvolking van binnenstad Zoals gezegd ligt de ontvolking van de binnenstad aan dit besluit dan ook mede ten grondslag. Kerkelijke sta tistieken hebben duidelijk aange toond, dat men op zondag meer „kerkt" in de buitenwijken de nieuwe Vredeskerk aan de Burggra- venlaan, de na de tweede wereld oorlog gebouwde Maranathakerk in het Morskwartier en daarna ook in de nieuwe Bevrijdingskerk in Zuid- West en de Koningskerk aan de Mar- nixstraat in Noord. Ook na de slui ting van de Oosterkerk, blijven er hervormd Leiden nog drie ker ken in de binnenstad ter beschik king, t.w. de Pieters- en de Hoog landse Kerk en de Marekerk. Het is niet voor het eerst in de recente ge schiedenis van kerkelijk Leiden, dat een protestants bedehuis voor de eredienst wordt gesloten. Nu al weer aantal jaren geleden werd de Geref. kerk aan de Hooigracht ge sloten, later gevolgd door een slui ting van de Geref. kerk aan de He rengracht. Ook deze kerkgemeen schap heeft het in de loop der ja ren meer aan de buitenkant van de stad gezocht: Bevrijdingskerk, Mara nathakerk, Petrakerk en Zuiderkerk. Weer naar Hoogl. Kerk Het sluiten van de Oosterkerk valt gelijktijdig met het gereedkomen van de restauratie van het koor van de Hooglandse Kerk, welke kerkruimte thans wordt aangewezen als wijk- kerk van de wijkgemeente „Pniël", die sinds tientallen jaren de be schikking had over de Oosterkerk. Zodra ook de oude kerkhuisjes aan de Moriaansteeg zijn gerestaureerd men rekent over een jaar wordt een deel van dit complex ingericht als wijkcentrum van „Pniël". Momenteel vinden de wijkactivi- teiten nog plaats in het gelijkna mige wijkgebouw aan de Middelste- i gracht, een gebouw, dat echter in een te saneren gebied ligt. Het thans prachtig onder leiding in de architect, de heer P. v. d. Sterre uit Leiderdorp, gerestaureerde koor maakt een onderdeel uit van de totale restauratie van de Hoog landse Kerk. waarmee circa tien jaar geleden is begonnen. Het stenen ge welf van het koor, dat rust op pilaren m zandsteenkleur, is wit bepleis terd; het houten plafond is wit ge schilderd. Tussen de betonnen tegels de nu nog tijdelijke vloer is een elektrische voetverwarming aange bracht. De verlichting is echter reeds definitief en bestaat uit eenvoudige, doch met het geheel juist harmonië rende pendel-armateuren. Het meu bilair daarentegen stoelen en ban ken is weer tijdelijk en wacht nog op vervanging. Nieuw en by de om geving prachtig aansluitend is de gebeeldhouwde kansel uit de vorige eeuw, welke oorspronkelijk bestemd was voor een kerk in Oudewater. Het kabinetorgel is afkomstig uit hei voormalige Weeshuis aan de Hoog landse Kerkgracht en heeft reeds eerder dienst gedaan in de Marekerk en de Koningskerk. In het koor zijn 350 zitplaatsen, welk aantal zo nodig nog kan war den opgevoerd. Tijdens de verdergaande restaura tie is het koor met éen groot houten schot afgesloten van de eigenlijke kerkruimte. Om akoestische redenen hangt keurig gedrapeerd, voor schot een gordijn, dat een oppervlak te heeft van 300 vierkante meter. Hoewel er, zoals gezegd, nog tal tijdelijke voarzieningen zijn getrof- en, vormt het gereedkomen van koor een fraaie aanwinst voor deze kerk en geeft het een goede indruk hoe deze eeuwenoude kerk er na de totale restauratie eens zal uitzien, Voorlopig denkt men daarvoor nog vijf jaar nodig te hebben. Rijk, pro vincie en gemeente dragen voor 97 in de kosten bij. De eerste dienst in het koar wordt zondagochtend, 7 januari, om tien uur gehouden. De praeses var Het fraai gerestaureerd koor van de Hooglandse Kerk. (Foto LD/Holvast). Adieu Oosterkerk f In „Hervormd Leiden" van f l deze week wijdt ds. P. Kloek l kort artikel aan het sluiten i i de Oosterkerk. Wij citeren: l „Adieu Oosterkerk. Een w< der van architectonische schoon- i heid ben je nooit geweest. Maar i je Je echt gezellige kerk. Bedankt voor de diensten, die je de Leid- i se gemeente hebt bewezen. Dank i aan je organisten, je kosters, je vrijwilligers. Oosterkerk adieu!" Lootskerk De in 1890 geopende Oosterkerk had in deze omgeving reeds een voorgang ster. Het was de meer in de rich ting van de Oranjegracht opgetrok ken Lootskerk, welke dateerde uit de zeventiende eeuw. Indien moge lijk (een rapport zal daarover wor den uitgebracht) zal het orgel van de Oosterkerk, dat ruim zestig jaar werd bespeeld door de thans nog in leven zynde heer Van Leeuwen, worden overgebracht naar de nieuwe Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Met de opening van het koor van de Hooglandse Kerk gaat de heer J. Brons, thans organist van de Vredes kerk, weer terug naar "zijn" oude kerk, de Hooglandse. De heer K. Berg doet tot oudjaar als organist dienst in de Oosterkerk, om daarna te "verhuizen" naar de orgelbank de Vredeskerk. De Lootskerk, die in de ze ventiende eeuw reeds dienst deed als voorloopster van de in 1890 ge bouwde Oosterkerk. Voor de Unicef Lyceïsten brengen 5347,- bijeen Leerlingen van het Rembrandt- Lyceum in Leiden hebben in het af gelopen najaar een actie gevoerd ten behoeve van de Unicef, het kinder fonds van de Ver. Naties. De actie be stond uit het aan de man brengen zoveel mogelijk kaarten, al of niet voorzien van heilwensen. Deze kaartenverkoop bracht in totaal f5347,op. Het geld is met name bestemd voor kinderen in de onder ontwikkelde gebieden. De meeste kaarten zijn verkocht achtereenvol gens door Niek Kwest.ro uit Oegst- geest f 830,door Sander Bos uit Voorschoten (f 530,en door Char les Schouten uit Leiden (f422,50). Installatie van nieuwe reetor Leitls Gymnasium Drs. A. M. Coebergh van den Braak, die 1 januari in functie treedt als rector van het Leids Stedelijk Gymnasium, zal op 10 januari om 11 uur des ochtends als zodanig wor den geïnstalleerd. Dit vindt plaats tij dens een plechtigheid in het school gebouw. De heer Coebergh van den Braak werd in augustus j.l. benoemd tot opvolger van mej. dr. A. M. M. Smit, die in september aftrad om de ge meente Leiden te adviseren in verband met de omschakeling van het onderwys in het kader van de mammoetwet. ADVERTENTIE Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. De prachtig gebeeldhouwde, negentiende-eeuwse kansel. (Foto LD/Holvast), Een vrijdagse veemarkt vlak voor drie zondagen geeft over het alge meen weinig perspectief. De slagers hebben wel voorraden aangelegd. Waar zou het slachtvee heen moe ten? Wat betreft de aanvoer op deze afdeling waren de verwachtingen niet zo hoog gespannen, hetgeen blee uit te komen tijdens dem arkt van gisteren. Alleen de biggen waren goed vertegenwoordigd, evenals het pluimvee, waarvan het aanbod groot was. Meer zelfs dan de vorige week. Wij kregen de indruk dat het aan bod groter was dan de vraag. Min of meer tegen de voor spellingen ver liep de handel op de slachtafdeling runderen, zowel als schapen, vlot .Op de gebruiksveeafdeling waren niet veel dieren, zoals gebruikelijk is in de winter en tegen het einde van het jaar. De vraag naar een goede melk- of kalfkoe was echter zodanig, dat de dieren in deze cate gorie onverminderd duur bleven. De notering kon dan ook ruim gehand haafd blijven, terwijl de handel vlot verliep. Ook de vare koeien gingen vlug van de hand, met eerder ho gere prijzen, althans voor de beste soorten. De jongveemarkt had giste ren weinig te betekenen. Notering: melkkoeien f 900, f 1225, f 1600; vare koeien f 550, f 900, f 1250 Slachtvee De aanvoer van slachtrunderen, zowel als vette kal veren was klein. De markt was te laat om nog voor de feestdagen dienst te doen. De slagers wachten eerst de resultaten af van hun ver- kopen alvorens nieuwe inkopen te doen. Daar komt nog bij dat de vraag naar wild en varkensvlees gro ter is dan van rundvlees. Voor de export kon natuurlijk niets meer ge plaatst worden, aangezien er drie zondagen voor de deur staan. Handel: slachtrunderen redelijk en vette kalveren goed. Notering: slachtrunderen f 3,40, f 4,05, f 4,50 (v.w. f 4,40)vette kal veren f 3,30, f 3,70 f 4,—. Wolvee De schapen hebben het dit jaar voor hun eigenaar heel best gedaan. Dat er gisteren maar weinig werden aangevoerd, werd verwacht. Toch was er vraag. De dieren wer den vlug en duurder verkocht. Notering: vette schapen f 115, f 135, f 150; vette lammeren f 125, f 170, f 185. Varkens Gisteren de enige af deling (buiten het pluimvee om) waar de normale levendigheid heers te. Er was een goede aanvoer, vooral bij de biggen Zowel bij de zeugen, lichte varkens als biggen was de handel goed. Notering: zeugen f 325, f 375, f 450 lichte varkens f 85, f 90, f 110; big gen f 57, 62, f 67. Slachtvarkens Hier en daar werd wel iets meer betaald. Overi* gens was de handel wisselvallig. Geiten Goede aanvoer met een vlugge handel. Notering: f 30, f 40, f 60. Bedrijfstechuische School Leiden Zoals elk jaar hebben de leerlin gen van de Bedrijfstechnische School aan de Medusastraat in Leiden weer een kerstkaartenactie gehouden. Kerstkaarten van eigen ontwerp werden verkocht in mapjes van vier kaarten voor een gulden per mapje. De opbrengst was dit jaar bestemd voor de Dr. Phelp-Stichting. Dit jaar bedroeg deze opbrengst f 6666,66, bedrag dat gisteren in aanwezigheid van alle leerlingen in de aula va school werd overgedragen aan voorzitter van de stichting, de heer Mazee. In belastingkantoor Afscheidsreceptie G. W. J. de Nooijer Aan de heer G. W. J. de Nooyer, hoofd van de inspectie der registratie en sucessie in Leiden,, is in verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd met ingang van 1 januari 1968 eervol ontslag verleend. Op donderdag 28 december a.s. des middags van 3 tot 4 uur zal in de kantine van het Centraal Belasting gebouw in Leiden (Stationsplein 7) gelegenheid bestaan om afscheid de heer De Nooyer te nemen. Rectificatie Overwinteren aan de Zonnekust In het staatje over de kosten van overwinteren aan de Zonnekust in onze kerstbij lage (pag. 9) is een fout geslopen. Het moet er als volgt uit- Appartement 2 personen f 2450,— Levensonderhoud f 90 p. w. 2340, Extra verzekering 50, Extra en onvoorzien 1160,— Totaal f 6000,— zaal zes voetballen aan touwtjes wa ren gehangen, welke door de heer Mazee moesten worden doorgesne den. Vervolgens werden de ballen opengesneden. Uit de eerste bal kwa men zes centen, uit de tweede zes dubbeltjes, uit de derde bal zes gul dens, uit de vierde zes tientjes, uit de vijfde zes briefjes van honderd en uit de zesde bal zes biljetten van dui zend gulden. Zoals ieder jaar was ook dit maal voor de leerlingen aan de verkoop van de mapjes met kaarten een zeker wedstrijdelement verbon den. De leerling, die de meeste map jes (529) had verkocht was Theo Faardekoper. Hij won een waarde bon van f 20,-. Tweede werd J. Wol- ters met 254 mapjes, 3de J. l'Amie met 222 mapjes en vierde R. Steiger met 192 mapjes. Vorig jaar bedroeg het hoogst aantal verkochte mapjes per leerling 510. Het maximum werd in 1963 behaald, toen één leerling maar liefst 686 mapjes wist te ver kopen. De opbrengst van de kerst- kaartenactie bedroeg vorig jaar f 5555,55. ADVERTENTIE BRILJANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf f 75.— Ook verlovingsringen JUWELIER v d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig. 3 gesloten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3