Mars-Mariner zwijgt na reis van drie jaar ALLE CIJFERS EEN I Tsjecho-Sloivakije viert de teugels MET EEN ENKEL WOORD PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 DECEMBER lt Wie zich afvraagt welke motie ven president De Gaulle heeft gehad om het dezer dagen tot een tragische breuk in de EEG te la ten komen, vindt er twee: zijn vrees voor Amerikaanse overheersing waarvan hij gelooft, dat Engeland daarvoor de deur wijd open zet en zijn wens Frankrijk in de EEG de eerste viool te laten spelen. Even na- j denken leidt tot de gevolgtrekking dat deze beweegredenen in eikaars ver- j lengde liggen. Duidelijk is. dat de Franse president zijn forse neus op- trekt voor het klakkeloos navolgen van overzeese vooruitgang of wat daar voor doorgaat, en er zeer be slist de voorkeur aan geeft Frank rijks eigen scheppingskracht tot ont wikkeling te brengen. Populair uitge drukt rijdt hij liever op een Franse fiets dan in een Amerikaanse auto en ziet hy liever een Frans dorp dan een Amerikaanse stad. Beter een be perkte vooruitgang op eigen kracht dan een flinke op andermans krach ten en kosten. Men kan daar begrip voor hebben en die houding zelfs toe juichen, vooral gezien de gemakzuch tige houding van vele ontwikkelings landen, die zich van alle kanten la ten toestoppen inplaats van zichzelf zo energiek mogelijk te ontwikkelen. En, vergeleken met de technische vooruitgang van Amerika, verkeren veel Europese staten helaas nog in het stadium van „ontwikkelingsland". Tegen deze achtergrond moet men ook de onafhankelijke houding van de president zien als hij, zonder op politieke bezwaren te letten, de han delscontacten met andere landen zo veel mogelijk uitbreidt, een houding die in sommige gevallen (zoals in het Midden-Oosten) niet sympathiek, maar wel consequent en bovenal re alistisch genoemd moet worden. Dat realisme-tot-het-uiterste past hij ook toe op de EEG. De president gelooft de Franse bevolking het beste te kun nen dienen door de Zes tot een soort gesloten gemeenschap te verklaren en het economisch-zwakke en door Amerikaanse infiltratie gevaarlijke Engeland zo lang mogelijk buiten de deur te houden. En daarmee verzekert hij Frankrijk tevens een bevoorrech te positie. Hij gaat in feite uit van het oude Engelse adagium „right or wrong, my country", goed of slecht, mijn land gaat voor alles. Men kan dat egoïstisch noemen, maar anderzijds tevens erkennen, dat dit standpunt getuigt van de ijzeren vil het eigen karakter zoveel mogelijk tot ont plooiing te brengen. Dus geen afhan kelijkheid van Amerika, al of niet via een Engelse achterdeur, maar het be waren van de eigen „persoonlijkheid". Amerika mag zich dan tot tweemaal toe hebben ingespannen om Frank rijk het hoofd boven water te helpen houden, n.l..in de beide wereldoor logen, voor de keiharde realist De Gaulle, voor wie dit soort gevoelens van dankbaarheid pas op de derde of vierde plaats komt, is dat geen re den de Franse zelfstandigheid zonder meer aan anderen uit te leveren. SOP Hier openbaart zich dus een strijd, die veel dieper gaat dan de prijs van peultjes of zelfs Engelands al of niet aansluiten bij de Europese Economische Gemeenschap. De Fran se president heeft en daarin zal men hem, by alle bezwaren tegen zijn gedragslijn, gelijk moeten geven tenminste open oog voor de veel kleurigheid van het leven. Juist- in een tijd, waarin alles met hetzelfde eenheidssop overgoten dreigt te wor den, treedt hier een man naar voren, die voor zijn volk het recht opeist zijn eigen karakter te bewaren en er niet aan denkt dat volk met zijn on telbare eigen-aardigheden te laten "internationaliseren". Een uiterst res pectabel standpunt, dat getuigt van de vaste wil het eigen wezen zo onge rept mogelijk te bewaren en de eigen aanleg zo krachtig mogelijk tot gel ding te laten brengen. De strijd gaat dus in feite tussen een vaag inter nationalisme en een kleurrijk "plura lisme". Dat betekent allerminst dat de president z'n volk ergens in de ach terhoede vil houden. Integendeel, hij eist van "zijn" Fransen een grote krachtsinspanning, die afkerig staat tegenover gemakkelijk verkregen "confectie" van overzee. De Gaulle's beginsel is duidelijk: een zo sterk mo gelijke ontplooiing van Frankrijks economische vermogens en op basis daarvan een typisch-Franse vooruit gang, die niet afhankelijk is van de Amerikanen of de Engelsen. Met dit beginsel voor ogen heeft hij enige tijd geleden zijn gerucht makend pleidooi voor een zelfstandi ge (Franssprekende) provincie Que bec gevoerd en nog wel in het hol van de leeuw. Canada's Engelsspre kende provincies Ontario en Saskat chewan zijn rijk aan uranium, maar toen De Gaulle in 1966 om leverantie vroeg (met het oog op de vervaardi ging van een eigen kernbom) eiste de Canadese regering de garantie, dat dit uranium alleen gebruikt zou mo gen worden voor vreedzame doelein den. Die verzekering kon Parijs van zelfsprekend niet geven. Toen echter aan het licht kwam, dat ook de Franssprekende provincie Quebec over rijke lagen beschikte, lanceerde de Franse president zijn offensief voor een zelfstandig Quebec in de hoop, dat een onafhankelijke provin cie wèl uranium aan Frankrijk ter beschikking zou willen stellen. Het leek erop. dat de Franse president be wogen was door gemis aan vrijheid van de Franssprekenden in Canada, maar zijn werkelijke bedoeling moet zijn geweest Frankrijks militaire on afhankelijkheid ook voor de toekomst te verzekeren. Tegenover president De Gaulle's inspanning om het Franse be lang te laten prevaleren rijst de vraag of het land in staat is aan de eisen van zijn leidsman te voldoen. Een Frans blad als "L'Aurore" schreef dezer dagen, dat de werke lijkheid anders is dan Frankrijk zich voorstelt: de Westduitse Bondsrepu bliek overtreft ons steeds meer op het terrein van de economie. Dé BOMBARDEMENT DOOR STROOM METEORIETEN Een reis van tien dagen door een stroom micro-meteorieten heeft een einde gemaakt aan de activiteiten van Mariner IV, die al drie jaar in de ruim te was, aldus de experts van het Jet Propulsion Laboratory in Pasadena (Californië). Het contact tussen het labo ratorium en het ruimteschip was 21 december om 00.07 uur Ned. tijd uitgevallen. Het vol- Oorlogsmisdadigers op vrije voeten De vroegere Gestapo-„Kriminalrat" Helmbach, die thans 59 jaar is en in april wegens medeplichtigheid aan moord op meer dan 20.000 Joden by Bialystok in Polen door een recht bank in Bielefeld tot negen jaar ge vangenisstraf veroordeeld werd, is gisteen uit gevangenschap ontslagen. Heimbach had tegen het vonnis be roep aangetekend. De vrijlating wordt o.m. gemotiveerd met het argument, dat Heimbach reeds vier jaar in voorarrest heeft gezeten en dat de kans op ontsnapping niet erg groot meer Is. De rechtbank in Bielefeld heeft er bovendien op gewezen dat de toen malige medebekla&gden, die gevange nisstraffen variërend van zes tot acht jaar gekregen hebben, zich eveneens gen van de baan van de Mari ner door het ruimtestation van het instituut voor lucht- en ruimtevaart, Nasa, werd op dat tijdstip beëeindigd. De Mariner IV, die in 1965 de eers te foto's van dichtbij van de planeet Mars maakte, kruiste op 10 decem ber de baan van een stroom meteo rieten, precies drie dagen nadat de voorraad stikstof van het ruimteschip, bestemd voor de besturing, uitgeput raakte. Het ruimteschip kreeg een bombar dement te verduren van micrometeo- Vervolg van pag. 1 Thioe bepleit intensivering bombardementen President Thioe van Zui'.d-Viet- nam heeft gisteren voor de pers in Canberra (Australië) gepleit voor intensivering van de bombardemen ten op Noord-Vietnam. Volgens hem zal een Invasie van Noord-Vietnam slechts plaats vinden als alle ande re maatregelen vergeefs zijn ge weest. Op het ogenblik zouden nog geen plannen voor een invasie ge maakt worden. Verheviging van de bombardementen zou overigens slechts op strategisch belangrijk doe len moeten geschieden en niet op de Noord-vietnamese bevolking of op irrigatiewerken. President Thoe ontkende, dat er sprake zou zijn van een menings verschil met de V.S. over de manier waarop vredesonderhandelingen ge voerd zouden moeten worden. Hij is rieten, die een baan tussen de aarde en Mars beschrijven en een snelheid kunnen behalen van 240.000 km per uur. De Mariner IV verloor door het bombardement zijn stabiliteit en raakte wel 50 graden uit zijn baan. De Mariner IV heeft in totaal 2.454 miljard kilometer afgelegd. Het ruimteschip werd op 28 november 1964 gelanceerd en op 14 juli 1965 paseserde het Mars op een afstand van bijna tienduizend kilometer. Merkwaardige situatie De heer H. van Kuljk, nieuw gekozen raadslid van Helmond en inwoner van Mierlo-Hout, een ge deelte van Mierlo dat door an nexatie bij de gemeente Helmond wordt gevoegd, is benoemd tot waarnemend burgemeester van Mierlo. Hierdoor ontstaat een zeer bijzondere situatie. In beide ge meenten, in Helmond en in Mier. lo, hebben nieuwe raadsverkiezin gen plaats gehad. De heer Van Kuijk komt nu in de merkwaar dige situatie te verkeren dat hij als burgemeester van Mierlo de nieuwe raad moet beëdigen, ter wijl hij zelf beëdigd moet worden als nieuw gekozen raadslid van de gemeente Helmond. op vrije voeten bevinden. De recht- we' hereid persoonlijk met leden van bank merkt tot slot op, dat de 85- jarige moeder van Heimbach en zijn verloofde op hem wachten. Een rechtbank in Hamburg heeft gisteren de uitvoering van een arres tatiebevel tegen de voormalige chef van de Gestapo dr. Ludwig Hahn uit gesteld. Het onderzoek tegen Hahn, die in 1943 betrokken zou zijn ge weest bij de moord op Joden in War schau, is nog niet voltooid. ADVERTENTIE ...om zéker te zijn brand-, inbraak-, storm- en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particulie ren, ongevallen-, ziekte- en ziektekosten verzekering west blaak 2 2-raam tel.010-110004* het Nationale Bevrijdingsfront te spreken maar niet als zij als offi ciële vertegenwoordigers kwamen. „Wij zullen nooit een coalitierege ring met hen vormen", aldus de president. Paus Paulus heeft een beroep ge daan op de Verenigde Staten de bombardementen op Noord-Vietnam te beëindigen en aangeboden tus sen de strijdende partijen te bemid delen. Hij richtte een aansporing tot het bewind in Hanoi om een teken van wil tot vrede te geven. De op roep van de paus was vervat in een antwoord op de kerstwensen die hij van het college van kardinalen en andere kerkelijke hoogwaardigheids bekleders had ontvangen. De paus merkte op dat 'tot. zijn droefheid en verbazing alle pogingen tot onpar tijdige bemiddeling zijn mislukt en dat hij het nu waagt zijn medewer king aan te bieden, j Radio-Peking heeft bekendgemaakt I dat voorzitter Mao Tse-toeng van de communistische partij in China en zijn waarschijnlijke opvolger, mi nister van Defensie Lin Piao en an dere Maoïstische topfiguren in Pe king besprekingen hebben gevoerd met vertegenwoordigers van de Vleteong. In het officiële radiobe richt, dat in Tokio werd beluisterd werd gezegd dat bij het onderhoud ook premier Tsjoe En-lai. zuive ringschef Tsjeng Po-ta en Kang Sjeng, lid van het Politburo van de party, aanwezig waren. kracht en de dynamiek van de Duit se industrie zullen van onze buur man aan de andere kant van de Rijn de leidende natie in de gemeen schappelijke markt maken, aldus het blad. En is dat de meest verstandige oplossing? Andere Franse bladen hebben gewezen op de ondankbaar heid, waarvan Frankrijks houding blijk heeft gegeven. Als Engeland op het ogenblik economisch ziek is. dan is dat mede een gevolg van de dap pere strijd, die het destijds heeft ge streden tegen het nazisme, wat ten koste is gegaan van grote offers. En gaat het nu aan datzelfde Engeland de deur te wijzen? En in de Belgische pers is erop gewezen, dat Europa het in zijn tegenwoordige omvang niet kan opnemen tegen de reuzen Ame rika en Sowjet-Rusland. Europa is klein, werkelijk heel klein, zo schreef bijv. de „Rernière Heure". Nog weer andere bladen wachten op de periode na De Gaulle en op het ogenblik, dat één enkele man zal ophouden te vechten om de loop van de ge schiedenis te veranderen. Wat ove rigens dit laatste argument betreft is er twijfel gerechtvaardigd of De Gaulle zijn eigen politiek voert dan wel een nieuwe Franse politiek, waar in ook na zijn dood geen wijzi ging te voorzien is. Het sterkste be zwaar lijkt ons echter, dat verdedi ging van de eigen persoonlijkheid al leen maar toejuiching verdient mits die niet ontaardt in „provincialisme" Men zal, ondanks behoud van het eigene, open oog dienen te hebben voor de inzichten van anderen. En hier nu ligt het zwakke punt. Te gen een „gepast egoïme" kan on danks onwezenlijke oproepen tot het tegendeel weinig bezwaar bestaan voorwaarde, dat. men niet alleen rekening houdt met de eigen struc tuur en het eigen karakter, maar ook bereid is begrip op te brengen voor anderen, en zeker ook voor de nóden van anderen. Op dit punt is de Fran se president bij alle waardering voor zyn vurige strijd voor het „Frans-zijn" in gebreke gebleven. Hij zou zich onsterflijk kunnen ma ken indien er in de laatste jaren van zijn leven een doorbraak zou komen en indien hij, zonder iets af te doen aan de volle nadruk op de Franse ..grandeur" meer oog zou krijgen voor de opvattingen en belangen van zijn EEG-partners. Taalstrijd in India Een menig te van ongeveer duizend tegenstan ders van het Hindo als officiële taal heeft gisteren in de buurt van de In diase stad Madras een trein in brand gestoken. Zij dwongen de passagiers uit te stappen waarna zij de rijtui gen in brand staken. Tenslotte vorm den ze een kring om te voorkomen dat de brandweer het vuur zou blus sen. Van de trein bleef slechts een uitgebrand wrak over. Opmars der „jongeren" Het centrale comité van de Tsje- i Tsjechoslowaakse bedrijfsleven. Be- chlsche communistische party heeftkwaamheid zou daarbij voorop komen na een driedaagse vergadering econo mische richtiynen voor 1968-'70 uit gegeven, waarin de noodzaak wordt bepleit dat „progressieve, creatieve en tot Initiatief genegen mensen" het opnemen tegen „verouderde, conser vatieve opvattingen". Dit zou kun nen betekenen dat de jongeren in de partyleiding de overhand hebben ge kt egen op de conservatieve groep, die terugkeer naar een strakke partijdis cipline verlangde. Het partijcomité zegt in zyn com muniqué, dat mensen met een Juist gevoel voor al wat nieuw en vooruit strevend is. nu hun kans moeten krij gen. De party moet zich wel concen treren op kwesties van economische expansie, maar geen substituut pro beren te vormen voor het economi sche beleid van staat en deskundigen, aldus de verklaring. Dit schynt het licht op groen te zetten voor \yat in Praag wordt genoemd „de technische intelligentsia": de leiders uit het te staan, niet trouw aan de partij. Over eventuele veranderingen in partybestuur en regering wordt in het communiqué niet gesproken, maar de geruchten houden aan dat president Novotny's positie ernstig wordt be dreigd en dat het ontslag van hoge party functionarissen slechts een kwestie van weken is. Volgens com munistische kringen Is de Russische leider Brezjnew er bij zyn recente bliksembezoek aan Praag alleen maar in geslaagd de crisis uit te stellen, niet te bezweren. De debatten in de partij over be stuur en programma's zullen volgens hen begin januari zeker worden her vat. Talrijke Tsjechoslowaakse en an dere Oosteuropese kringen in Praag menen dat de huidige leiding spoedig plaats zal moeten maken voor jon gere mensen. Van uittreding uit het Warschaupact of de Comecon is geen sprake. Doelmatighteid. géén opstand, schynt op dit ogenblik het devies. ,eidóe cfencla Rijnlands Lyceum (M. H. Tromp laan)Gem voor oorspronkelijk chrls tendom. Spr. evang. N. van der Brug ge. 7.30 uur nam. Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zen ding. Spr. dhr. J. Zijlstra. 10 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur voorm. Oude Rijn 5: Pinkstergemeente. Spr. dhr. Eikerbout. 1.30 uur nam. MAANDAG Zijlsingel 2: Volle Evangelie-zen ding. Spr. dhr. J. Zijlstra. 10 uur voorm. sociale raadsvrouw. 4-6 v Grote drukte bij de Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen heb ben het gistermiddag en -avond extra druk gehad. Tussen een uur 's middags en 10 u. 's avonds hadden den de treinen een topbezettingsgra Opvallend verschil met vorige jaren was dat de grootste drukte twee uur eerder begon. Met extra treinen wer den 3500 4500 mensen naar het bui tenland vervoerd, meest naar de win tersportcentra. Opvallend daarby was de aanwezigheid van vele jonge kin deren (tussen acht en 12 jaar). Wat het binnenlands vervoer be treft: Eindhoven meldde een bezet tingsgraad van de sneltreinen van 140 pet., Sittart-Heerlen van 120 tot 140, het oosten van het land 120 pet. en Zwolle-Arnhem 140 pet. Het ac cent van de kerstdrukte by de spoor wegen viel op de lange afstanden. Uit het buitenland kwamen ook heel wat extra (volg-)treinen naar ons land. met name uit de richting München Zwitserland. kwart meter hoge brandkast in een auto geladen. In elk geval werd er de ondersteekwagen teruggevonden. Van de hramdlkast, waarin zich naar schatting een bedrag van ruim 10.000 gld. bevond, is verder geen spoor gevonden. Even ontdooien Een Breda- BINNENLAND Hulp voor vluchtelingen Voor de tweede keer deze maand ver zendt het Nederlandsdhe Roode Kruis hulpverleninigsgoederen voor de vluchtelingen in Jordanië. Deze keer bestaat de party uit tweedui zend kartons kleutervoedlng ter waarde van f 10.000 Over enkele we ken verscheept het Rode Kruis ap paratuur voor een wasserij voor het Rode Kruis-ziekenhuis voor vluch telingen in Amman. De waarde hiervan bedraagt ruim f20.000. Meer minder gewerkte uren In de maand november 1967 werd 521.210 uren minder gewerkt en in de maand oktober 1967 498.012. Al dus een mededeling van het minis terie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Het aantal bedreven waarin werktijdverkorting werd toe gepast bedroeg in november 251 en in oktober 236. terwijl het aantal werknemers, dat hierby betrokken was 10.401 resp. 9.949 bedroeg. Deze geringe toename van het aantal minder gewerkte uren in november is gelet op het seizoenspatroon ze ker geen verslechtering te noemen aldus het ministerie. Brandkast gestolen Onbekenden hebben door het vernielen van een ruit zioh toegang versohaft tot het kantoor van het gemeentelijk auto's heeft gisteren brand gewoed slachthuis aan de Insulindelaan in in de roef van een vrachtschip met Eindhoven. Met behulp van een on- I 127 ton steenkool. De brandweer dersteekwagentje reden ze de brand- I zette groot materiaal in. Binnen een kast eerst naar de binnenplaats en J kwartier klonk het sein „brand vandaar door een niet afgesloten j meester" en was gevaar voor over- toegangspoort naar de straat. Waar- slaan van het vuur bezworen. In de sohijnlijk hebben ze daar de drie- 1 roef van het sdhip „Marjoleine" was een brandende petroleumkachel om gevallen. BUITENLAND Vaartuig gezonken In de We- zermond is het 7.036 ton metende Panamese vrachtschip „Tynlee" gisteravond in aanvaring gekomen met een motorsoheepje dat door de Panamees naar de diepte werd ge drukt. Van de negen personen aan boord konden zich slechts twee mannen redden. Twee vrouwen, vier kinderen en een man werden met naar, die gisteroohtend zyn auto--ne(. nog niet geovnden, wrak naar ruit wilde ontdooien, heeft deze bc- de dieïyte gesleurd en verdronken, zigherid duur moeten betalen. Hij j Vliegtuig neergestort Een Pe ruaans amfibie-vliegtuig met 26 in zittenden is gisteren in de Contama- na gestort en gezonken: dertien per sonen worden vermist, ztf zijn ver moedelijk verdronken. Het toestel, een catalina, stond op het punt te landen toen het ongeluk gebeurde. Onder de vermisten bevonden zich elf militairen met verlof. zette erven zyn tas op de grond en ging daarna de ruit te lijf. Toen het zicht weer helder was vertrok de man met achterlating van zijn tas, die f9500— bevatte. De gedupeerde heeft zyn kostbare lading nog niet terug. Meer medezeggenschap ambtena ren Burgemeester en wethouders van Amsterdam willen de ambtena ren meer medezeggenschap geven over het beleid van de diensten waarbij zij werkzaam zyn. In een gisteravond vrijgegeven nota over het personeelsbeleid kondigen zy een studie aan over een aanvulling en wyziging van het reglement georga niseerd overleg en medezeggenschap Brand op schip Op slechts twintig meter afstand van een ben- zine-depot aan de Calandkade en een industrieterrein vol met tank Verbeterde opgave van puzzel nr. 3 Wij laten hier de verbeterde opgave volgen van puzzel nummer 3 van de prijsvraag, die in onze ■Cerstbijlage is opgenomen en waarin een fout ge lopen is. In deze gecombineerde vermenigvuldiging en op gaande deling zijn alle cijfers 1 blijven staan, maar alle andere cijfers door punten vervangen. Kunt U de oorspronkelijke berekening reconstrueren? Op iedere punt moet derhalve een cijfer komen te staan, op geen enkele plaats waar geen punt staat komt een cijfer voor (behalve dan die enen en een getal van meer dan één cijfer mag niet een 0 als linker cijfer hebben. Er is slechts één oplossing mogelijk wan neer tevens gegeven is dat het vermenigvuldigtal (het bovenste getal van de vermenigvuldiging, be staande uit zes cijfers) een factor is van het quo tient van de deling (het meest rechtse getal van de deling, bestaande uit zeven cijfers met een 1 als meest linkse cijfer). Hoe luidt de enige oplossing, die vrijwel geheel met logisch redeneren te vinden is? Prys in goud Een Fransman, die een miljoen frank in de staatsloterij heeft gewonnen, heeft geweigerd de prys in frankbiljetten te accepteren. Toen hij zich na de laatste trekking met het winnende lot by een bank in Marseille vervoegde, zei hy tegen de man achter het loket „geeft u me het bedrag maar liever in goud", hy ging naar huis met achttien goudsta ven van elk 500 gram. Vrijgesproken Een 24-jarige Westduitse student. Teufel, is door het Beriynse gerechtshof vrijgespro ken van een aanklacht wegens orde verstoring tijdens een demonstratie tegen het bezoek van de Sjah van Iran aan West-Duitsland in juni j.l. Amerikaan veroordeeld Het mi litaire gerechtshof van het district Warschau heeft de Poolse ingenieur Strawa, die ervan werd beschuldigd een agent van de Amerikaanse in lichtingendienst te zyn, ter dood ver oordeeld. Strawa werden tevens zijn burgerrechten en bezittingen ontno men. Hy kan beroep aantekenen te gen het vonnis. Russen vragen asiel Een Rus sische cameraman, de 55-jarige Mi- chejew, die deel uitmaakte van een groep Russische cineasten, heeft in Engeland politiek asiel gekregen. Hy had tien dagen geleden verzocht in Groot-Brittannië te mogen biyven. De andere leden van de groep zyn inmiddels naar de Sowjet-Unie te ruggekeerd. Een andere Rus, de jeugdleider Azizi Oeloeg Zade, die j zich in Nieuw-Delhi bevindt, heeft' toestemming gekregen naar Groot- Brittannië te komen en daar te bly- ven. Goudschat onder appelboom Schoolkinderen in Kaunus (Litau- wen) hebben een aarden pot met gouden munten ontdekt onder een appelboom, die door een storm was geveld. Toen zy de boom verwijder den ontdekten zij de pot onder de wortels van de boom. De grootste munten zyn Amerikaanse dollars uit 1824, aldus een bericht van het Rus sische persbureu Tass. Passen gesloten Dertien Zwit serse alpenpassen zyn voor het ver keer gesloten, o.a. de Grote Sint Ber nard, de Furka, de Grimsel, de Luk- manier, de Sint Gothard en de San Bernardino. De Zwitserse automobi listenverenigingen hebben bekendge maakt, dat kettingen of sneeuwban- den nodig zyn voor de meeste berg wegen. In Oostenrijk zyn de volgende pas sen gesloten: de Silvretta en de Grossglockner; in Italië: de Jaufen- pas, de Stilfserjoch, de Kleine St. Bernard en de Gaviapas. De meeste passen in de Franse AJpen zyn even eens gesloten. DONDERDAG Oegstgeest Gemeemecemtrum) en O.-Jeugdcircus „Atleta". 2.30 LEIDSE BIOSCOPEN Camera: „Onvoorstelbare tocht", Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zond. Ie en 2e kerstdag 2.30, 4.45, 7 en uur. Luxor: „El dorado", 14 J. Dag, 7 en 9.15 uur; Zond. en le en 2e ker dag. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex: „Voor een paar dollars méi 14 J. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; Zo en beide kerstdagen vier voorstellln Studio: „De dief van Parijs", 18 Dag 2..30, 7 en 9.15 uur; Zond. en de kerstdagen 2.30, 4.45, 7 en 9.15 Trianon: James Bond 007 ln Wassenaar Astra: vrijdag 8 uur, terdag 7 en 9.15 uur, zondag 8 u „Gisteren, vandaag en morgen", i| zondagmiddag 2.30 uur „SJors de Rebellen Club", a.l. dinsdag 7 en 9.15 uur „Gehlm agent ln Ct blanca", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Foto-tentoónstelllng Noordhoek. Werd. 10 uur voorm- 4 nam.; zondag 1-4 uur nam. (tot Januari). De Lakenhal: Dag. 104 uur: ta 1-4 uur Lakenhal: Expositie boekverzorgl grafieken en tekeningen van Curt (Geopend tot 7 Januari) Rijksmuseum van Oudheden penburg 28): Werkd. 10 uur voorn o uur nam.; zond 1-5 uur nam. Legermuseum (Pestbulslaan) uitzondering van zaterdag van 10-4 (zondag 1-5 uur). Rijksmuseum voor Volkenkuc (Steenstraat 1): dag. 1017 u.: dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkui Tentoonstelling Collectie Lechner Japanse Kunst Werkd. 10 uur v< tot 5 uur nam.; zondags 1—5 uur I Rijksmuseum voor de geschied! der natuurwetenschappen: Dag. uur. zond. 1-4 uur Museum voor Volkenkunde expoi Japanse volkskunst 10 uur voorn uur nam. (Zondags 1 tot 5 uur na t.ejn. 12 maart. Galerie Hans Vink (Breestraat 11 Tentoonstelling grafiek J. Mensli W. den Ouden en A. Schliiter. Geop dinsdag t/m zaterdag 9 uur 6 uur nam. (t/m 6 Januari). Galerie Van der Vliet (Boterma 3): Tentoonstelling Gerti Blei broodspot. Geopend dinsdag t/m. terdag 10 uur voorm.6 uur na bovendien vrijdagavond (T/m. 6 Januari). Waaggebouw Kunstmarkt Dagellj) -6 uur nam. (behalve op zond (t.e.m 18 dec.) van 2-9 uur (t.e.m. 23 december). Wassenaar (Kunstzaal Heuff) toonstelling schilderijen Cor Dik keramiek van Margreet Hulsmat Maandag t/m zaterdag 10 uur vooi 5 uur nam.: bovendien dlnsdagavi 8-10 uur (t/m 10 januari). Avond- en nachtdienst der apothel Geopend voor spoedeisende gevti tot dinsdag 2de Kerstdag 's morj 8 uur: Apotheek Tot Hulp der Mens held. Hooigracht 48. tel. 21060. dienst van apotheek Breest Smallenburg te Lelderd wordt van vrijdag 22 december uur tot dinsdag 2de Kerstdag 's gens 8 uur, waargenomen door theek Tot Hulp der Menschheld. De Oegstgeestse Apotheek en theek Voorschoten zijn gedurende dagen geopend. Op 26 december (2de Kerstdagi vanaf 's morgens 8 uur geopend spoedeisende gevallen: Centraal theek, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek Voorschoten is oj Kerstdag gesloten van 8 uur tot 2; Apotheek R. van Breest Smallenb te Leiderdorp Is op 2de Kerstdag op end vanaf 's morgens 8 uur. Tot zaterdagochtend 10 uur rt ^T plege men de eigen huisarts, dal $e tot zondagnacht 24 uur de dokti «en telefoon 22222. HAAGS A G E N D (Van donderdag 21 december t/m. woensdag 27 decmber) ZATERDAG 23 DECEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 uur: Hi se Comedle: „De vrouwen van Tk Diligentla. 14.15 uur: Toneelgi Arena „De kleine en de grote konl Kurzaal, 20.15 uur: Het Resident!' Orkest. Poppentheaters: Guldo van D 14.30 uur: „Suuske en zijn ezeli 20.30 uur: Kerstspel: „Ach we het wel"; Frank Kooman, 14.30 „Mini, de wonderkat". Rolzaal, 20.15 uur: Marie C« Moerdijk, zang, m.m.v. haar broer los, plano. ZONDAG 24 DECEMBER Kon Schouwburg 14.00 uur: „E se Comedle: „Van de brug af gezli 20.15 uur: Haagse Comedle: „Ll^ de schemering". Poppentheaters Guldo van Deth. I uur: „Suuske en zijn ezeltje"; uur: Kerstspel: „Ach we weten MAANDAG 25 DECEMBER Kon. Schouwburg, 14.00 uur: Hu Comedle: „Yerma"; 20.15 uur: B se Comedle: „Van de brug af gei Diligentla, 14.30 uur: Hanae Y' Jlma, plano. Joseph's place, 22.30 uur: Ann Kon. Schouwburg, 14.00 uur: Hf Comedle: „Helder zien in het don! 20.15 uur: Haagse Comedle: „Lied de schemering". Diligentla, 14.30 uur: Cabaret P< o.l.v. Paul van Vliet. Joseph's Place, 22.30 uur: Ann ton met Combo. Poppentheaters: Guldo van I 14.30 uur: „Suuske en zijn ezelt 20.30 uur: Kerstspel: „Ach we r het wel"; Frank Kooman. 14.30 „Slik, de slak". WOENSDAG 27 DECEMBER Kon Schouwburg, 20.15 uur: B se Comedle: „De vrouwen van Tff Circustheater. 14.30 uur: Het Sc no Ballet. Joseph's Place, 22.30 uur: Ann ton met Combo. PoppentheatersGuldo van 14.30 uur: „Suuske en zijn ezë Frank Kooman, 14.30 uur: „Slik DAGELIJKS Pep IJl nacht" (24, 25 en 26 dec. geen stelling).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2