VERWINTEREN 'AAN DE ZONNEKUST „Die zon9 dat is t geweldige hier fliAOB 1997 VAN HET UQD80B DAOBLAD voorkomend, uitermate beleefd en de service is geweldig goed. Ik ken in Holland horeca-personeel, dat je behandelt alsof ze je liever zien gaan dan komen. Hier is dat vol strekt anders; je bent gast en je hebt recht op gastvrijheid". Ir. Gerkens vindt Spanje niet goedkoop meer, hü is geneigd de prijzen vergelijkbaar te vinden met Nederland, zo door de bank geno men. ,Hier ideaal Het echtpaar Sj. v. d. Zee uit Bilthoven is het daarmee niet geheel en al eens. Mevr. v. d. Zee kookt zelf in haar apparte mentje in Torremar, gewone Hol landse kost en vaart daar wel bij. Het echtpaar, hij directeur van Fortis Lakfabrieken in Den Dolder, is veertig dagen naar de Costa del Sol gegaan. Kosten, met de KLM, maar via de reisorganisatie: f 1000 per persoon. Daar komt dan nog bij ongeveer eenzelfde bedrag voor het levensonderhoud. Het echtpaar v. d. Zee komt met die duizend gul den voor eten, drinken, uitstapjes goed uit en voor dat eten wordt on- Door C. J. Brits geveer een bedrag van honderd gul den per week uitgegeven. „We vin den het hier ideaal", zei de heer v. d. Zee, die al Jaren achtereen 's winters een maand op vakantie gaat met zijn vrouw. De laatste Ja ren was hij op de Canarische Eilanden, maar nu denkt hij er hard aan een huisje te kopen, er gens aan de Spaanse zonnekust. heidsredenen. Ze zorgt voor zich zelf in een hotelappartement. „Ik word op alle mogelijke ma nieren geholpen door de hostes ses; dat zijn schatten van kinde ren. Maar ik kan me voor een groot deel toch heel best zelf redden, ik doe veel aan hand werken, ik zit lekker in het zon netje en ik leer wat Spaans. Al les bij elkaar ben ik wel wat duurder uit dan in Nederland, maar onbetaalbaar is het toch niet. Weet u, je bent er niet met je eten alleen. Je wilt ook nog wel eens wat meer, je drinkt nog wel eens wat op een terrasje en je gaat wat meer naar een feestje toe, zoals vanavond." Dat feestje, „vanavond", was een vorstelijk diner-dansant, compleet Torremolihos gegaan om „terrein te verkennen". Het beviel goed. „Mijn vrouw is gaan rekenen", al dus de heer Swemle in het appar tement. Alegranza keuken, bad kamer, slaapkamer, zitkamer en balkon en dat leidde ertoe, dat het echtpaar op 5 oktober vertrok met de bedoeling tot 5 april te blij ven. De begroting van de heer en me vrouw Swemle voor deze zes maan den ziet er, ze praten er zeer open hartig over, omdat ze zo graag én- dere bejaarden, die nu nog in de Hollandse winter blijven, over de drempel willen helpen, als volgt uit: Appartement 2 personen f 2450 Levensonderhoud f 90 Extra verzekering f 50 per week, 26 wk. f 1300 Extra en onvoorzien f 1160 Totaal f 6000 Vrienden De heer W. Haagedoorn en sijn vrouw overwinteren al zeven jaar aan de Costa del Sol. Zijn vrouw heeft destijds, met voortreffelijk gevolg overigens, een zware opera tie doorstaan en de heer Haage- doom besloot toen zijn hotelbedrijf in de hoofdstad te verkopen. Het echtpaar blijft elke winter vier a vijf maanden aan de Costa del Sol. Het heeft een appartement ge huurd voor drieduizend peseta's per maand, dat is iets meer dan f 150,80. Het leeft er niet duurder dan in Nederland. Pure kosten dus, voor vier maanden, zeshonderd gul den en de reis. „Ik heb het er graag voor over", aldus de heer Haagedoorn, „het kli maat is voor mijn vrouw zeer be langrijk". Hij kent de streek goed en heeft Vrienden gemaakt bij de bevolking. De vrijdag na ons ge sprek ging er een dorpsvisser uit de buurt trouwen, de heer Haagedoorn reed het bruidspaar in een door hem gehuurde auto naar de kerk en bood het s' avonds een diner aan. „We hebben tenslotte toch geen kinderen", zei hij, alsof hij zich verontschuldigde. 't Kan ook weer anders. De nu zestigjarige H. van Leeuwen, die in 1924 voer bij de KNSM, droste in dat jaar in de haven van New York. Nu heeft hij in Mamaroneck, N.Y. een plasticfabriek. Ruim veertig jaar geleden, toen hij nog voer, was hij een keer in Spanje geweest. Nu is hij er terug, voor drie weken. Kosten. Met Cook's van New York uit 360 dollar. Hij is van plan er tweeduizend uit te geven. Hoe dat mogelijk is, weet hij alleen. ,Niet onbetaalbaar Mevrouw A. E. Schwing uit Den Den Haag, bijna tachtig Jaar oud, troffen we tijdens een feestelijk diner voor Nederlanders in Hotel Eden, dat hoog boven de zee uittorent aan de rand van Tor- remolinos en waar het personeel verstaanbaar Nederlands geleerd heeft, zo in de loop der jaren. Me vrouw Schwing maakte twee jaar geleden een autotocht door Spanje, kreeg nadien een ongeluk en is nu zeer slecht ter been. Ze kwam te rug naar Spanje om er drie maan den te overwinteren om gezonds- met tombola, flamencodansen en grote glazen uitstekende Spaanse champagne. Kosten: twintig gulden per persoon. Overwinteren De heer en mevrouw Swemle uit Apeldoorn waren daar niet naar toe geweest. Waar de meeste Nederlandse overwinteraars aan de Costa del Sol toch wel de gelijk de indruk wekken een zekere welstand te genieten veel men sen, die jaren in Indonesië hebben gewoond, velen, die voor de oliemaatschappijen in zonnige lan den hebben gewerkt en er een flink pensioen aan hebben overgehouden, veel horeca-mensen, veel rustende zakenlieden is het echtpaar Swemle een goed voorbeeld van mensen met een minder ruime beurs, die toch zes maanden lang aan de blinkende Costa del Sol kun nen vertoeven. Hü is 73, zü is zes tig. Na zün pensionering is hü ze ven jaar als chauffeur blüven wer ken om aldus wat te potten. Eén dochter, getrouwd en woonachtig in Utrecht. Twee jaar geleden hield de heer Swemle op met werken. Hü was eigenlük nog nooit echt op va kantie geweest met zün vrouw. Dit voorjaar zün beiden zes weken naar Daar staat tegenover, dat in die zelfde zes maanden aan AOW bin nenkomt f 2370, dat aan verwar ming, gas, elektriciteit en winter- kleding een bedrag van naar schat ting f 630 wordt uitgespaard, het echtpaar in Nederland óók onge veer negentig gulden per week aan levensonderhoud uitgeeft, zodat de zes maanden Costa del Sol in feite f 660 zouden kosten, ware het niet, dat de flat van het echtpaar Swem le in Apeldoorn voor een halfjaar is verhuurd aan een Amerikaanse employé van Van Gelder, zodat on getwijfeld die post van f 660 eigen- lüke kosten wel geschrapt kan wor den. Niet meer verhuren Volgend jaar gaan de heer en mevrouw Swemle, bü leven en welzün wéér. „Maar dan verhuren we ons huis toch niet meer", aldus mevrouw Swemle. „We zün tenslotte mensen op leeftüd, er kan ons altüd wat ge beuren, waardoor we overhaast te rug moeten naar Nederland en waar moet je dan naar toe, als je Je huis kwüt bent?" Het is een opmerking, die op zün plaats is. Bü de groep bejaarde overwinteraars zün er elk jaar té veel, die voor kortere of langere tüd in een Spaans ziekenhuis te recht komen. Na de feestdagen van Kerst en Oud en Nieuw lükt het alsof het sommigen te veel wordt: de drukke feestelüke dagen, het over vloedige Spaanse eten, het verlan gen toch ook wel naar huis, naar de kinderen en de kleinkinderen. Soms liggen er wel tien Neder landers tegelük in het ziekenhui* van Torremolinos, soms ook blüken de drie invalidenwagentjes op het vliegveld van Malaga ontoereikend om degenen, die het allemaal te veel Is geworden, voorzichtig en veilig aan boord te krügen van de stoere wachtende machine, die als een bus heen en weer gaat, van de kou naar de zon, van de zon naar de kou. daarvoor ook al geweest. De nieuwe lingen constateren blü, dat er in elk geval geen wolken meer zyn. Dat klopt. Als, na vier uur vliegen, de machine in Malaga aan de grond staat, is de avond helder, windstil en hangt er nog een spoor van zwoele warmte in de lucht die ge parfumeerd lükt met eucalyptus. Uit het groepje afhalers in het stationsgebouw van het vliegveld maken zich een stuk of wat in don ker blauw geklede jonge vrou wen los: de hostesses van de reis bureaus, die hun klanten komen af halen. De wintervakantie is voor deze groep mensen, die de kilte van Zestienhoven nog in hun regenjas dragen, begonnen. De volgende morgen weet je niet hoe je het hebt. De zon staat aan een wolkenloze, strakke hemel en op het strand, voor het hotel, lig gen mensen in badpak te zonnen. Een man stoeit met een kind in de branding, een oudere vrouw zwemt in zee, de badmuts fier boven wa ter uit. Dat blijft ze, de hele week lang. Ian Hastings, een Engelsman, die regionaal manager is van Nespan da aan de Costa Brava en daar al zeven jaar woont, gaat zelf voor geen goud het water in. De tempe ratuur van de Middellandse Zee, hier bü Toiremolinos, blijft in de cember hangen Tond de vüftien graden. Het is tenslotte hartje win ter voor de bevolking, die niet ver der komt dan het terras van Olé of La Isla, voor een glas sherry of een bord vispaella. „De overwinte raars", zegt Hastings, „gaan dóór met baden in zee, ook in december. En waarom ook niet? Thuis, in Holland, is de Noordzee midden in onze zomer tenslotte niet veel war mer en schynt de zon helaas maar zelden zo weldadig. wel aan internationale tariefaf spraken gebonden, waardoor de reis iets duurder kost, hetgeen ook al weer niet helemaal juist is, omdat het verschil in prijs straks in Spanje door middel van reductie coupons voor maaltijden etc. opge heven kan worden. Duur en goedkoop Naar het appartementencomplex Alegranza in Torremolinos kan men al acht dagen voor f 297. De reis naar een apparte ment in het voortreffely'k hotel, zoals Torremar op negen kilometer buiten Torremolinos, kost ongeveer f 350. Bü deze prijzen zün de maal- tüden niet inbegrepen. Een reis van 79 dagen met bestemming Tor remolinos kost f 527 en een reis van precies een half jaar. van 5 okto ber tot 5 april, komt op f 1225. 't Kan natuurlyk ook duurder, maar 't kan zelfs ook nog goedko per: er zün ook reizen van zes maanden, waarvoor f 947 in de folders genoteerd staat. In de folders lees je niet wat zo'n reis kost, als je op eigen houtje gaat. Maar het is te berekenen. De KLM vraagt voor een retourtje Malaga ongeveer f 350. Hotel Tor remar in Torremolinos van die achtdaagse reis voor rond f 350 verhuurt zün appartementen in het winterseizoen voor f 18,50 per dag voor zeven dagen dus f 150, fooi in begrepen. Totaal en dan nog zonder vervoer van en naar vliegveld f 500. Het reisbureau is derhalve 150 gulden goedkoper en dat kan alleen, omdat chartervliegtuigen en hotel kamers in de winter niet duur zün. Zoele warmte Ver beneden de DC-7 branden op een kluitje hier en daar wat lichtjes. De meeste passa giers küken er niet eens meer naar, ze zün er vorig jaar en het jaar ,Ik had rust nodig ,J)ie zon, dat is het geweldige hier, je moet er niet aan denken hoe het op het ogenblik thuis is," zegt ir. J. Gerkens uit Veisen, die in hemdsmouwen in de terras- tuin van Hotel Torremar zit. Hij is twee weken geleden met zijn vrouw naar de Costa del Sol ge komen, omdat hij rust nodig had. „In de zomer héb je geen gelegenheid om eens alleen te zijn met je gedachten en je pro blemen. In Noordwijk niet, in Zandvoort niet, hier in Torre molinos evenmin, want dan is het hier ook een gekkenhuis" zegt hij. „Maar nu is het rustig; ik heb van huis, van het werk iaat dingen meegenomen, waar over ik hoognodig eens diep moet denken, dat kan hier en je kunt er nog bij in de tuin, tussen de bloemen zitten ook." Torremolinos heeft voor de Ne derlandse reisbureaus 's zomers on geveer duizend bedden beschikbaar. In de dagen vóór Kerstmis waren er alleen al in deze stad ongeveer driehonderd Nederlandse overwin teraars, nu, tijdens de kerstdagen is dat aantal tüdeltfk gegroeid tot ongeveer zes- zevenhonderd. Daarmee vormen de Nederlanders met de Denen, de Zweden en de Duitsers, de vier grote groepen overwinteraars. „Toch is deze streek bü al die mensen niet alleen door het kli maat zo populair geworden", is de mening van ir. Gerkens. „Je krügt hier waarachtig nog waar voor je geld. De mensen beseffen dat ze van je leven. Büna vüftig procent van het nationale inkomen van Spanje wordt geleverd door het toe risme. De Spanjaarden in deze streken doen daar wat voor; ze zün an wél kerstbomen in de hotels aan de Costa del Sol en je hoort er wél nders zingen van de stille, heilige nacht, maar daarmee houdt dan ook gelijking met Kerstmis in Nederland op. Want er ligt daar aan de zonnekust geen vlokje sneeuw op de bladeren van de palmbomen, het ypt in de thermometers aan de wit in de zon blinkende gevels onvervaard o'n graad of 24 en aan het strand van Torremolinos grilt het ultra-violet t zwembroek en bikini onbedekt laten. Vijftienduizend Nederlanders heb- jaar een reis-naar-de-zon geboekt, voor kortere of voor langere tijd. Som lijven de gehele winter over, anderen zijn tevreden met drie weken wég iollandse klimaat. De drie reuzen onder de Nederlandse reisbureaus la, Tours, FIT en Centouri en de kleinere zoals Bel Air, Euro-tours, stoffer, Sunliner, Magneet, die hun klanten overigens meestal vervoeren lartervliegtuigen van de grote ondernemingen, hebben deze winter aan- méér klandizie dan vorig jaar, toen elf- a twaalfduizend winterse zon- nu dus rond de vijftienduizend. De concurrentie is groot. Als gevolg zijn de prijzen ongeveer vijf procent gedaald. De devaluatie van de i peseta en de daarop gevolgde bevriezing van de Spaanse prijzen maken 1 rwintering aan de warme kusten ook financieel aantrekkelijk. Een onzer \rkers was ook een week tussen de Nederlanders aan de Costa del Sol. in ontmoetingen met deze hoofdzakelijk oudere landgenoten vertelt hij pagina. DEL SOL De DC-7 de Spaanse maat- ppij Spantax was die "MMchtend van Malaga op in naar Schiphol met l een groep Nederlan- iet er voor deze winter pzitten. Vier uur na- toestel Madrid achter „,jelaten en de 2 Spaan- blessen in hun beige zo- s 't ontbijt hadden icht, week diezelfde dat de mist onze na chthaven potdicht had tit naar Zestienhoven, fdam. Twee bussen vol >raars-in-spé jakker- ling Maasstad een lading passagiers voor ax-machine. de kou icir de zon de zon Miar de hou is een langdurig ver blü f in Span je in de wintermaanden financieel aantrekkelyk. Wie éen week gaat betaalt naar verhouding meer dan wie zes maanden wegblüft. Niette min", aldus John Boer, „er zyn toch aardig wat mensen, die op hu- welyksreis één of twee weken naar de Costa del Sol de zonnekust gaan, maar negentig procent van de mensen is toch wel boven de vüftig, zestig jaar". Tegen het vallen van de Holland se winteravond rolt de DC-7 over het beton van Zestienhoven, grom men de vier motoren hun geweld uit over het begin van de startbaan en gespt Erna Esselink. negentien jaar en sinds een maand of vier achter de balie bü reisbureau Van Nimwegen in Zeist, haar veilig heidsriem nog wat steviger vast. Ze gaat voor de eerste keer naar Span je. ze weet niet hoe het er zal zün en ze is vooral erg benieuwd of de zon er zal schünen. Dat zal wel, denk Je dan, als je beneden je de lichten van Zestien hoven ziet verdwünen in de nevel. Je hebt vier uur de tüd om tü- dens de vlucht er de folders en Van Egeraat op na te lezen: ge middelde temperatuur in december zestien graden, geen regen van be tekenis, gemiddeld aantal zonne- uren per dag vüfeneenhalf. den. Zo'n vyftiendaagse reis kost f 690 per persoon. En dat is dan wel wat duurder dan de reizen, die buiten de kerstdagen vallen. Terwyl elk kwartier Malaga een tweehonderd kilometer dichterbü komt, lees je in de kleurige brochu res de winterprijzen, waarmee de Nederlandse reisbureaus elkaar be concurreren en waarby het in feite niet zoveel verschil uitmaakt of de tocht in een machine van Martin's Air Charter, van Spantax of van de KLM wordt gemaakt, al is onze nationale luchtvaartmaatschappü Kerstboom mee „Acht jaar geleden gingen de Ne derlanders 's winters nog naar Mal- lorca", had John Boer in Rotter dam verteld, „en, als ze het konden betalen, naar de Canarische eilan den. In diezelfde tüd hadden de Engelsen de Costa del Sol al ont dekt, maar dat was toen nog lang niet zo'n toeristengebied als thans. Nu zal het ongeveer zó zijn, dat van elke honderd Nederlanders er 's winters 75 naar de Costa del Sol gaan, vüftien naar Mallorca en de rest naar de Costa Brava of de Canarische Eilanden. „Kerstmis", vertelde hü, „is tra ditioneel een drukke periode" en hü vindt het de gewoonste zaak van de wereld een vliegtuig vol mensen te hebben gekregen voor een vüftien- daagse reis naar Marbella, een kilo meter of zestig onder Malaga, waar in het ongelofelijk mooie hotel Cor- tijo Blanco zo ongeveer honderd Nederlanders feestelük dineren, rond een drie meter hoge kerst boom, die vrüdag in de bagage ruimte van het vliegtuig is gela- en twaalf of dertien u-employés bij, die op ng van Nespanda Tours lang het terrein gin- mnen, waarover ze ach- balie met potentiële noeten praten. De rest gezelschap bestond uit )entigtal mensen-op- mgeren, géén kinderen, ecteur John Boer in Rot- id het tevoren al gezegd: reizen is de belang- 5Densioneerden, al- die van hun in- en, het grootst. Voor hen foto's: voor een bad in win- Torremolinos. met bejaarden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 25